Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 900: „Born for porn“

Recenze Nokia Lumia 900: „Born for porn“

Na český trh vstoupila vlajková loď, která měla finského výrobce vytáhnout z „bláta“, avšak spřízněný Microsoft ji hodil pověstný klacek pod nohy. To je mi teda „prekérka“.

Nokia Lumia 900 byl dlouho očekávaný a toužebně vyhlížený vlajkový model finského výrobce, který mu měl pomoci z červených čísel zpět do černých. V USA Lumia 900 způsobila velký rozruch a je škoda, že se Nokia odmítá pochlubit s prodejními čísly, které by ukázaly, jak je tento model úspěšný. Těžko říct, zdali by za oceánem byla stejně úspěšná, kdyby se prodávala za stejné ceny jako u nás. Tamní dotační politika operátorů je výrazně příznivější než u nás, takže zájemci měli možnost získat telefon za hodně příjemných 100 USD s bonusem v podobě kreditu ve výši 100 USD.

Obávám se, že u nás se podobné akce nikdy nedočkáme, protože prostě jsme „specifický trh“ (rozumějte pro nadnárodní operátory dojná kráva, ze které lepí červená čísla po investicích v jiných státech). Nejnižší cena dotované Lumie 900 byla v době vydání recenze 8 377 Kč při minimálním měsíčním plnění 2 177 Kč. Což má do nabídky z USA nebo kdekoli v západní Evropě hodně daleko. A přiznejme si to narovinu, za příznivější dotační politiky by se Lumia 900 prodávala podstatně lépe.

  

Bohužel pro Nokii a bohužel pro Lumii 900, Microsoft nenabídne pro stávající Windows Phone telefony update na Windows Phone 8 (více podrobností). Nebudu hodnotit, zdali je to špatně nebo správně. Tento problém vnímám z několika úhlů pohledu a ten správný by mohl být jejich průsečíkem. Stejně tak si myslím svoje o způsobu, jakým Microsoft Windows Phone 8 uvedl a tuto informaci svým zákazníkům podal. O tom však jindy.

Lumia 900 je tedy v pozici vlajkové lodi, která vstoupila na trh s hodně sebevědomou cenou, avšak pár dnů po oznámení, že nedostane update na novou verzi Windows Phone 8, která přijde na podzim. Média a odborná veřejnost se toho chytly a začaly vycházet články, ve kterých se objevily fráze typu „Lumie jsou mrtvé“ a další nesmysly. Nevím jak vy, ale já osobně si nemyslím, že ve chvíli, kdy přijde Windows Phone 8 na trh, přestanou stávající Windows Phone 7.5 fungovat a telefonovat. Pokud ano, vyveďte mě z omylu.

  

Ano, nemožnost update stávajících zařízení je mrzutá věc a Microsoft si tím proti sobě popudí dost lidí, ale… přijdou Windows Phone 7.8, které přinesou dost věcí z Windows Phone 8 a dostane je i Lumia 900. Je to volba Microsoftu, a pokud se jim to vymstí, je to jejich boj a nemá smysl kvůli tomu vyšilovat. Na trhu jsou i jiné, kvalitní operační systémy, takže pokud kvůli tomuto kroku Nokia a Microsoft padnou, netřeba se také hroutit, ale lepší bude poohlédnout se jinde. Všichni máme možnost volby.

No, tak dost filozofování a pojďme k samotné Lumii 900.

  

Ta byla na český trh uvedena ve velkém stylu – v restauraci Aureole, na střeše nejvyšší budovy v ČR, za přítomnosti nového šéfa pro ČR, Marcuse Störkela, zástupců české a také slovenské pobočky a nakonec, Batmana a Catwomen. Batman se objevil při příležitosti uvedení speciální edice The Dark Knight Rises na český trh. Více o představení v tomto článku.


Cena byla nastavena na 13 990 Kč, což je na můj vkus hodně sebevědomé a asi není potřeba moc diskutovat, abychom se shodli, že je to dost. Zvláště pak v konkurenci „vybavenějších“ čtyřjádrových telefonů běžících na Androidu, které papírově vypadají lépe. Realita a pohled na každodenní používání jsou však dosti subjektivní. Nicméně, stejně jako další modely Lumia, dá se i 900 sehnat levněji, v době vydání recenze od 11 599 Kč, což je cena příznivější a věřím, že ještě půjde dolů (zobrazit cenové srovnání).

 
Video z představení Lumie 900 v Praze (autor: Tomáš Slavíček)

Klady (+)

– kvalitní displej s dobrou čitelností na slunci
– dílenské zpracování
– rychlý a stabilní systém
– bonusový software
– výdrž baterie
– kvalitní fotoaparát a video 

Zápory (-)

– rozměry a hmotnost
– kluzký povrch bílé varianty
– update „jen“ na Windows Phone 7.8
– vysoká cena
– nízké rozlišení displeje
– video pouze v HD rozlišení 

Obsah balení

U Lumií už jsme zvyklí na modrou krabičku z tvrdého papíru, v ní jsou telefon a příslušenství poskládány v jednotlivých „patrech“ a dalších krabičkách. U „devítistovky“ se nic nemění a balení tak vypadá stejně jako v případě menších modelů 800, 710 a 610. V balení dostanete USB kabel, nabíječku, které jdou opět spojit v jeden kus. Pak pár papírových návodů a to je vše.

- - -

Zajímavější je verze The Dark Knight Rises, kterou jsme měli k dispozici také my. Ta má celé balení, respektive horní přebal, vyvedený ve stylu nového filmu o Batmanovi, který se chystá do našich kin. Nic extra navíc však také nepřináší.

- - -

Očekával bych, že u top modelu bude v balení nějaká libůstka, ale bohužel…

Design a dílenské zpracování

Hele, tohle už jsme někde viděli“. Lumia 900 je takřka k nerozeznání od Nokie N9 nebo Lumie 800. Nokia i zde použila úspěšnou koncepci unibody z probarveného polykarbonátu s nevyměnitelnou baterií a líbivý design, který opakuje již potřetí.

Dlouho „odborná veřejnost“ kritizovala HTC za to, že stále dokola opakuje ten samý design. Nokia to teď dělá také. A stejně jako u HTC i u Nokie tvrdím, když to funguje a líbí se to, proč to měnit? A z vlastní zkušenosti mohu říct, že design Lumia 800/900 se nezasvěceným opravdu líbí.

Jaké jsou tedy změny oproti modelu Lumia 800?

Lumia 900 je větší a těžší. A o hodně. Najednou máte pocit, že držíte v ruce pořádného macka. Stejně jako u Lumie 800, i zde musím kritizovat poměr velikosti displeje vůči rozměrům. Při stávajících rozměrech mohl být displej větší (Lumia 900 je jen nepatrně menší než HTC One X) nebo při stávajícím displeji mohl být telefon menší. Jsem pravák a občas mám problém dosáhnout pravým palcem na senzorové tlačítko se šipkou zpět. Je to hodně o zvyku a o tom, jak velkou máte ruku. Troufám si tvrdit, že do „dámské ručky“ lépe sedne menší Lumia 800. Díky zaobleným bokům však oba modely velmi dobře padnou do ruky.

- - -

Dále se změnil přístup k microUSB konektoru a microSIM kartě. Na vrchní straně telefonu už nejsou výklopná dvířka, která mnozí z nás zlomili/ohnuli/urazili (nehodící se škrtněte), ale microUSB konektor je odkrytý. Určitě je to praktičtější řešení; jestli estetičtější, to si nemyslím. Vedle zůstal šuplíček pro microSIM, který se nově otvírá zasunutím bodce (kancelářská spona, párátko atp., jednu sponku máte přímo v balení) do dírky a zatlačením vyskočí. Řešení tedy podobné jako u iPhone, ale zde musíte vyvinout výrazně větší sílu. Řešení použité u Lumie 800 mi přijde přeci jen praktičtější.

- - - 

Na čelní straně, nalevo nad displejem, se objevila kamerka pro videohovory a na zádech se přesunula dioda vedle stříbrného plíšku. A to je v podstatě vše. Jinak Lumia 900 vypadá jako Lumia 800, prodává se i ve stejných barvách (zatím kromě růžové) a za dobu testování jsem se několikrát setkal s tím, že nezainteresovaný jedinec nepoznal, že používám jiný telefon. Nokia možná mohla svoji vlajkovou loď odlišit nějakým výrazným prvkem od modelu střední třídy. Takhle může „devítistovka“ zbytečně zapadnout, což by byla škoda.

-  - - 

Ať tak či tak, zcela subjektivně, mě tento design ani po více jak třičtvrtě roce stále neomrzel.

Videopohled

Hardware a výkon

Co zde psát? Vše už bylo tolikrát řečeno. Minimální požadavky Windows Phone 7 na hardware jsou jasně dané a Lumia 900 je stejně jako ostatní Windows Phone 7.x telefony v pohodě splňuje. Garantuje vám tak rychlost, stabilitu a plynulost každodenního používání.

- - 
TOP modely vedle sebe aneb srovnání se Samsungem Galaxy S III, HTC One X a iPhonem 4S 

Samotnému mi Lumia 900 přijde o něco pomalejší než Lumia 800. Možná je to ale jen subjektivní dojem z většího displeje. Nedokážu říct. To ale nic nemění na tom, že celkově je telefon pekelně rychlý a málokdy na něco čekáte. A když už, tak je to v případě aplikací třetích stran, které nejsou zrovna dobře optimalizované.

- -

Jediné, co mě nemile překvapilo, je toliko propagovaná aplikace The Dark Knight Rises, která je v mém případě tak pomalá, že bych telefon nejradši rozšlapal. Vyzkoušel jsem ji tedy i na Lumii 800 a stejný případ. Chybka tedy nebude v telefonu, ale v samotné aplikaci.

A pak jsou tu standardní věci jako Bluetooth, Wi-Fi, GPS, HSPA, všelijaké senzory a další a další běžné fičurky. Chybí NFC, ale to by ve Windows Phone 7.5 stejně nemělo smysl. Oproti americké verzi také chybí LTE, což je škoda, na druhou stranu, až my se v ČR dočkáme LTE, já už budu šedivý dědek. A jak někdo vtipně pravil, stávající LTE, kolem kterého operátoři dělají haló, že ho budou zavádět, ve skutečnosti znamená „Leda Tak EDGE“. Takže asi tak ;)

Displej

Zprávy, které příchodu Lumie 900 na český trh předcházely, nelhaly. Displej je opravdu kvalitní a pro zobrazování používá technologii AMOLED s vylepšením Clearblack (více informací). Oproti Lumii 800 nemá PenTile matici, ale plnohodnotnou RGB. Mnozí budou namítat, že má jen 4,3 palce. Já osobně, a nejen já, jsem za to rád. Cokoli většího pro mě zatím není při každodenním používání tak pohodlné a i Lumia 900 už je tak tak na hraně. Displej je nepatrně vystouplý a proti poškrábání jej chrání sklo Gorilla Glass.

Čitelnost na slunci je opravdu příkladná. Lepší než u Lumia 800, iPhone 4 a HTC One X. S dalšími jsem zatím neměl možnost porovnat. Jakmile se taková naskytne, do článku nebo do diskuse doplním. Nicméně tohle se hezky píše, ale hůř se tomu věří, takže doporučuji se na Lumii 900 zajít podívat, abyste mohli posoudit sami. Překvapí vás, věřte mi.

- - -

Na první pohled není displej, respektive barevné podání tak líbivé jako u konkurenčních produktů, ale osobně si myslím, že věrné podání je praktičtější než přepálené, sic líbivé barvičky.

Abych displej jen nechválil, musím trochu zkritizovat jeho rozlišení. Nokia za to sice nemůže, protože Windows Phone 7 mají jasně dané parametry, ale 480 x 800 pixelů mi dnes přijde už málo a třeba HD rozlišení by Lumii 900 slušelo víc. A ačkoli za to Nokia nemůže, mě jako běžného uživatele tento argument nezajímá. Displej mohl být jemnější. Nezbývá, než počkat na další telefony s Windows Phone 8 na palubě, které HD displej nabídnou.

Z úst těch, kteří Lumii 900 již používají, jsem nejčastěji slyšel, že Metro vypadá na displeji Lumie 900 mnohem lépe a s novým uspořádáním ve Windows Phone 7.8 to bude ještě zajímavější. Čtení e-mailů je výrazně pohodlnější, dobře se pracuje s dokumenty či webovými stránkami a vzhledem k úhlopříčce displeje je jasné, že Lumia 900 kvalitně přehraje i nějaké to porno ;)

Baterie a výdrž

Podle specifikace má Lumia 900 baterii o kapacitě 1830 mAh. Těžko si to ověřit, protože baterie je v telefonu napevno a nevyndáte ji. Nezbývá než údajům věřit. Jak to ale vypadá v každodenní praxi? Uvedu jeden svůj modelový den, ve který mě Lumia 900 velmi příjemné překvapila a zároveň mohu říct, že ostatní dny jsou plus mínus stejné.

Lumia 900 vytažena z nabíječky v 7:30 ráno a následně:

 • 25 hovorů, v průměru kolem 5 minut, 5 z nich okolo 30 minut
 • 15 SMS zpráv
 • 3 push účty, 2 kontrolované po hodině, celkem přijato a odesláno 60 mailů
 • Twitter, foursquare, web, mapy
 • komunikace skrze aplikaci WhatsApp – dvě skupiny, 4 samostatné kontakty
 • na pozadí běžících 6 agentů různých aplikací

Telefon putoval do nabíječky ve 22:00 s 12 % baterie. To je dle mého velmi slušný výsledek a já jsem s ním spokojen.

Jiní uživatelé, kteří nejsou na telefon tak nároční, hlásí běžně dva dny výdrže, což je na moderní smartphone opravdu slušná hodnota. Lumii 900 používám 14 dnů a za tu dobu jsem ani jednou nevyndal a nepoužil externí baterii DC-16. Což mě na jednu stranu mrzí, na druhou jsem rád.

Fotoaparát a záznam videa

Mám Lumii 800. Mám Lumii 900. Obě mají stejný fotoaparát a stejný software, obě se pyšní puncem značky Carl Zeiss. Hledal jsem odlišnosti a nenašel. Zkoumal jsem fotky, jestli najdu viditelné rozdíly a nenašel. Natáčel jsem videa a hledal odlišnosti, opět nenašel. Foťáky, ovládací software a výsledky jsou dle mého zcela identické. Podívejte se do recenze Lumie 800 na popis foťáku a níže se mrkněte na výsledky z Lumie 900.

- - - 
Další snímky pořízené Lumií 900 najdete v naší galerii 

- - -
Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

Velice kvalitní je i záznam videa, jen je škoda, že současné Windows Phone telefony neumí nahrávat klipy ve fullHD rozlišení, takže si udete muset vystačit „pouze“ s HD (720p).

Windows Phone Tango: Změn je málo

Konečně jsem se i u nás dočkali a přichází další Tango smartphone. Poprvé jsme ho viděli v Lumii 610, teď znovu v Lumii 900 a snad se brzy dočkáme i v případě Lumií 800 a 710 (konečně i s neustále slibovaným tetheringem).

Jako obvykle, nebudu nosit dříví do lesa a pro bližší popis co Tango přináší, se podívejte sem. Nově je zde sdílení internetu, jiná ikonka Marketplace a pár drobností navrch. Žádné velké drama a větší změny očekávejme až s příchodem Windows Phone 7.8. Dočkáme se ale nejdřív na podzim.

- - -

Pokud si někdo myslel, že některé chyby z dřívějška budou v „novém“ Tangu opraveny, nestalo se tak. I nadále zůstává jednotné ovládání hlasitosti, „jen“ 5 posledních/běžících aplikací a „jen“ 9 agentů na pozadí. V tomto ohledu se nezměnilo v podstatě nic. To jsou ale vady samotného systému, ne telefonu.

- -

Bonusový software

No, dneska už jsem jak kolovrátek. Pořád to samé dokola. Ano, stejně jako v Lumii 800 i zde najdeme Nokia Mapy, Nokia Autem, Nastavení sítě, Přenos kontaktů… a nově Nokia Hudba a Tango Video Calls.

- -

Nokia Hudba je aplikace, které kromě přehrání hudby uložené v telefonu dokáže muziku i streamovat. Vyžaduje účet u Nokie, nicméně za dobu testování se mi i s platným účtem nepovedlo přihlásit, takže jsem aplikaci pořádně neproklepl.

- -

Tango Video Calls přináší možnost uskutečnění videohovorů se zařízením, které disponuje stejnou aplikací. Zkoušeno v kombinaci Lumia 900 a iPhone 4 na domácí Wi-Fi a výsledek byl překvapivě dobrý. Jak kvalita obrazu, tak i zvuku. Aplikace zvládá notifikace, takže se vám ozve, když někdo volá a zrovna je „uspána“ na pozadí.

-  -

Vady, chyby, nedodělky

Na svém Twitter účtu jsem nedávno udělal malý průzkum na téma „Jaké jsou podle vás největší vady Lumie 900?“. Vzhledem k tomu, kolik „kritiků“ mě sleduje, jsem čekal slušnou smršť. Ale ono nic, nicméně zde vybírám několik reakcí…

 • „Design, mrtvý systém, nemá Instagram :D“
 • „cena, rozliseni displeje, které letelo před 3 rokama :D nepujde #wp8 a ma to furt jedno jadro :)
 • „Cela nokia lumia900 je chyba!“
 • „chyby? Přišla pozdě! Nepřijde #WP8! Tristní marketing! Stupidní šuplík na SIM ala #iPhone! Snadno se poškrábe rámeček foto!“
 • „Senzorová tlačítka“„minus – je to windows phone a to si myslim, ze je nejzasadnejsi :D“

Mezi ty konstruktivnější bych řadil výtky směrem k absenci NFC (se kterým WP7.x stejně neumí pracovat) a nízkému rozlišení (vyšší nemá ve WP7 smysl). Dále chybějící slotu pro microSD a nepříliš dobře řešený šuplíček pro microSIM.

Jaké jsou tedy doopravdy ty největší vady Lumie 900? No, to se mě ptejte. Já osobně ji považuji za vcelku komplexní telefon pro „běžného“ uživatele, ne pro geeka. Má mouchy, ale ne tak podstatné.

Mnozí budou za největší vadu považovat nemožnost updatu na Windows Phone 8. Ano, beru to. A co dál? Podělte se s námi o svůj názor v diskusi. Co jsou podle vás největší chyby Lumie 900? Díky za váš názor.

Závěrečné hodnocení

Co říci závěrem? Jak jsem psal o pár řádků výše, Lumii 900 považuji za vcelku komplexní telefon pro každodenní i pracovní využití. A koupil bych si ji, i když, ale o tom až níže…

Ano, není pro geeky, tunery, ladiče a podobné. A ani nechce být. Má své vady, jako je nížší rozlišení displeje, větší rozměry a hmotnost, prazvláštní šuplík na microSIM apod. Oproti tomu má ale skvělý a na sluníčku dobře čitelný displej, rychlý a stabilní systém s velmi dobrou provázaností na sociální sítě, prací s e-maily a dnes již dostatkem kvalitních aplikací. Dále kvalitní fotoaparát, slušnou výdrž, plnohodnotnou navigaci zdarma a v neposlední řadě, vypadá sakra dobře, a i když jsme tento design už několikrát viděli, uděláte s ní pořád dost parády.

Možná dost odvážný názor, ale svojí komplexností a možností „vyndám z krabice a používám“ se celkem přiblížila filosofii iPhone.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 900 poskytuje server Heureka.cz

Ano a pak je tu ta cena, která je, řekněme, hodně sebevědomá. Ale, vždyť ona je to jen taková hra na… Naštěstí jsme „specifický trh“, takže pokud Lumii 900 opravdu chcete, nemusíte se uvazovat operátorům, platit doporučenou cenu, ale můžete značně ušetřit. Aniž bych vás k tomu chtěl jakkoli nabádat, je to tak, trh tuto možnost nabízí a volba je jen a pouze na vás. A tenhle telefon za to stojí, ve výběru byste ho neměli opomenout, i když mnozí vůči němu mají spoustu zbytečných předsudků, jako by snad byl malomocný. Jenže není!

Druhý pohled od Jirky Hrmy

Na uvedení Lumie 900 jsem se hodně těšil, nicméně od dubnové premiéry v USA uplynulo poměrně hodně času a na českém trhu se tenhle kousek začal prodávat až na začátku července za celkem odvážnou cenu. O spoustu potenciálních zákazníků Nokii připravil Microsoft, když pár dní před uvedením na český trh oznámil, že se žádný ze současných telefonů nedočká aktualizace na Windows Phone 8.

Spousta lidí tohle vůbec řešit nebude, díky aktualizaci na Windows Phone 7.8 bude podoba hlavní obrazovky zcela stejná, ale problém nastane ve chvíli, kdy se začnou objevovat aplikace a hry využívající nativního kódu Windows Phone 8. Toník s Lumií 900 bude zklamaný, že si nezahraje kvalitní akční hru využívající Unity 3D engine, kterou jeho kamarád Pepík s novým Windows Phone 8 telefonem právě dohrál. A samozřejmě nepůjde jen o hry, ale jakékoliv pokročilejší aplikace, proto právě v rozdělení ekosystému a selekci programů vidím problém. Ne teď, ale za pár měsíců to bude poměrně aktuální téma, které bude trápit i běžné uživatele.

   
Lumia 900 není špatná, ale vzhledem k ceně a hardwarovým parametrům bych dal raději přednost Samsungu Galaxy S III či HTC One X

Lumia 900 je moc pěkný telefon se slušným hardware a vysokým potencionálem, který dle mého názoru zůstane nevyužit a myslím si, že jakmile se objeví první telefony s mobilními Windows 8, upadne tenhle jinak nadějný smartphone v zapomění. A přitom klidně mohl být legendou, jen se v tomhle zamotaném příběhu objevil v nesprávný čas. Ale to není problém, který by zákazníky měl nějak trápit, vrásky způsobí spíše Nokii samotné.

Windows Phone fandím a kdybyste se mě zeptali v dubnu, zda si Lumii 900 pořídit, neměl bych problém vám ji doporučit (kdyby se na našem trhu prodávala). Ale dnes mám názor zcela odlišný a pokud za každou cenu chcete Windows Phone telefon, poohlédněte se po něčem levnějším nebo vyčkejte na příchod prvních modelů s Windows Phone 8. A nebo sáhněte po alternativě s Androidem – takový Samsung Galaxy S III či HTC One X se jeví jako velice schopné smartphony s výbornými hardwarovými parametry.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
Subscribe
Upozornit na
guest
113 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments