Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 900: „Born for porn“

Recenze Nokia Lumia 900: „Born for porn“

Na český trh vstoupila vlajková loď, která měla finského výrobce vytáhnout z „bláta“, avšak spřízněný Microsoft ji hodil pověstný klacek pod nohy. To je mi teda „prekérka“.

Nokia Lumia 900 byl dlouho očekávaný a toužebně vyhlížený vlajkový model finského výrobce, který mu měl pomoci z červených čísel zpět do černých. V USA Lumia 900 způsobila velký rozruch a je škoda, že se Nokia odmítá pochlubit s prodejními čísly, které by ukázaly, jak je tento model úspěšný. Těžko říct, zdali by za oceánem byla stejně úspěšná, kdyby se prodávala za stejné ceny jako u nás. Tamní dotační politika operátorů je výrazně příznivější než u nás, takže zájemci měli možnost získat telefon za hodně příjemných 100 USD s bonusem v podobě kreditu ve výši 100 USD.

Obávám se, že u nás se podobné akce nikdy nedočkáme, protože prostě jsme „specifický trh“ (rozumějte pro nadnárodní operátory dojná kráva, ze které lepí červená čísla po investicích v jiných státech). Nejnižší cena dotované Lumie 900 byla v době vydání recenze 8 377 Kč při minimálním měsíčním plnění 2 177 Kč. Což má do nabídky z USA nebo kdekoli v západní Evropě hodně daleko. A přiznejme si to narovinu, za příznivější dotační politiky by se Lumia 900 prodávala podstatně lépe.

  

Bohužel pro Nokii a bohužel pro Lumii 900, Microsoft nenabídne pro stávající Windows Phone telefony update na Windows Phone 8 (více podrobností). Nebudu hodnotit, zdali je to špatně nebo správně. Tento problém vnímám z několika úhlů pohledu a ten správný by mohl být jejich průsečíkem. Stejně tak si myslím svoje o způsobu, jakým Microsoft Windows Phone 8 uvedl a tuto informaci svým zákazníkům podal. O tom však jindy.

Lumia 900 je tedy v pozici vlajkové lodi, která vstoupila na trh s hodně sebevědomou cenou, avšak pár dnů po oznámení, že nedostane update na novou verzi Windows Phone 8, která přijde na podzim. Média a odborná veřejnost se toho chytly a začaly vycházet články, ve kterých se objevily fráze typu „Lumie jsou mrtvé“ a další nesmysly. Nevím jak vy, ale já osobně si nemyslím, že ve chvíli, kdy přijde Windows Phone 8 na trh, přestanou stávající Windows Phone 7.5 fungovat a telefonovat. Pokud ano, vyveďte mě z omylu.

  

Ano, nemožnost update stávajících zařízení je mrzutá věc a Microsoft si tím proti sobě popudí dost lidí, ale… přijdou Windows Phone 7.8, které přinesou dost věcí z Windows Phone 8 a dostane je i Lumia 900. Je to volba Microsoftu, a pokud se jim to vymstí, je to jejich boj a nemá smysl kvůli tomu vyšilovat. Na trhu jsou i jiné, kvalitní operační systémy, takže pokud kvůli tomuto kroku Nokia a Microsoft padnou, netřeba se také hroutit, ale lepší bude poohlédnout se jinde. Všichni máme možnost volby.

No, tak dost filozofování a pojďme k samotné Lumii 900.

  

Ta byla na český trh uvedena ve velkém stylu – v restauraci Aureole, na střeše nejvyšší budovy v ČR, za přítomnosti nového šéfa pro ČR, Marcuse Störkela, zástupců české a také slovenské pobočky a nakonec, Batmana a Catwomen. Batman se objevil při příležitosti uvedení speciální edice The Dark Knight Rises na český trh. Více o představení v tomto článku.


Cena byla nastavena na 13 990 Kč, což je na můj vkus hodně sebevědomé a asi není potřeba moc diskutovat, abychom se shodli, že je to dost. Zvláště pak v konkurenci „vybavenějších“ čtyřjádrových telefonů běžících na Androidu, které papírově vypadají lépe. Realita a pohled na každodenní používání jsou však dosti subjektivní. Nicméně, stejně jako další modely Lumia, dá se i 900 sehnat levněji, v době vydání recenze od 11 599 Kč, což je cena příznivější a věřím, že ještě půjde dolů (zobrazit cenové srovnání).

Uvedení Nokia Lumia 900 na český trh
 
Video z představení Lumie 900 v Praze (autor: Tomáš Slavíček)

Klady (+)

– kvalitní displej s dobrou čitelností na slunci
– dílenské zpracování
– rychlý a stabilní systém
– bonusový software
– výdrž baterie
– kvalitní fotoaparát a video 

Zápory (-)

– rozměry a hmotnost
– kluzký povrch bílé varianty
– update „jen“ na Windows Phone 7.8
– vysoká cena
– nízké rozlišení displeje
– video pouze v HD rozlišení 

Obsah balení

U Lumií už jsme zvyklí na modrou krabičku z tvrdého papíru, v ní jsou telefon a příslušenství poskládány v jednotlivých „patrech“ a dalších krabičkách. U „devítistovky“ se nic nemění a balení tak vypadá stejně jako v případě menších modelů 800, 710 a 610. V balení dostanete USB kabel, nabíječku, které jdou opět spojit v jeden kus. Pak pár papírových návodů a to je vše.

- - -

Zajímavější je verze The Dark Knight Rises, kterou jsme měli k dispozici také my. Ta má celé balení, respektive horní přebal, vyvedený ve stylu nového filmu o Batmanovi, který se chystá do našich kin. Nic extra navíc však také nepřináší.

- - -

Očekával bych, že u top modelu bude v balení nějaká libůstka, ale bohužel…

Design a dílenské zpracování

Hele, tohle už jsme někde viděli“. Lumia 900 je takřka k nerozeznání od Nokie N9 nebo Lumie 800. Nokia i zde použila úspěšnou koncepci unibody z probarveného polykarbonátu s nevyměnitelnou baterií a líbivý design, který opakuje již potřetí.

Dlouho „odborná veřejnost“ kritizovala HTC za to, že stále dokola opakuje ten samý design. Nokia to teď dělá také. A stejně jako u HTC i u Nokie tvrdím, když to funguje a líbí se to, proč to měnit? A z vlastní zkušenosti mohu říct, že design Lumia 800/900 se nezasvěceným opravdu líbí.

Jaké jsou tedy změny oproti modelu Lumia 800?

Lumia 900 je větší a těžší. A o hodně. Najednou máte pocit, že držíte v ruce pořádného macka. Stejně jako u Lumie 800, i zde musím kritizovat poměr velikosti displeje vůči rozměrům. Při stávajících rozměrech mohl být displej větší (Lumia 900 je jen nepatrně menší než HTC One X) nebo při stávajícím displeji mohl být telefon menší. Jsem pravák a občas mám problém dosáhnout pravým palcem na senzorové tlačítko se šipkou zpět. Je to hodně o zvyku a o tom, jak velkou máte ruku. Troufám si tvrdit, že do „dámské ručky“ lépe sedne menší Lumia 800. Díky zaobleným bokům však oba modely velmi dobře padnou do ruky.

- - -

Dále se změnil přístup k microUSB konektoru a microSIM kartě. Na vrchní straně telefonu už nejsou výklopná dvířka, která mnozí z nás zlomili/ohnuli/urazili (nehodící se škrtněte), ale microUSB konektor je odkrytý. Určitě je to praktičtější řešení; jestli estetičtější, to si nemyslím. Vedle zůstal šuplíček pro microSIM, který se nově otvírá zasunutím bodce (kancelářská spona, párátko atp., jednu sponku máte přímo v balení) do dírky a zatlačením vyskočí. Řešení tedy podobné jako u iPhone, ale zde musíte vyvinout výrazně větší sílu. Řešení použité u Lumie 800 mi přijde přeci jen praktičtější.

- - - 

Na čelní straně, nalevo nad displejem, se objevila kamerka pro videohovory a na zádech se přesunula dioda vedle stříbrného plíšku. A to je v podstatě vše. Jinak Lumia 900 vypadá jako Lumia 800, prodává se i ve stejných barvách (zatím kromě růžové) a za dobu testování jsem se několikrát setkal s tím, že nezainteresovaný jedinec nepoznal, že používám jiný telefon. Nokia možná mohla svoji vlajkovou loď odlišit nějakým výrazným prvkem od modelu střední třídy. Takhle může „devítistovka“ zbytečně zapadnout, což by byla škoda.

-  - - 

Ať tak či tak, zcela subjektivně, mě tento design ani po více jak třičtvrtě roce stále neomrzel.

Videopohled

Nokia Lumia 900: Obsah balení, design a software (videopohled)

Hardware a výkon

Co zde psát? Vše už bylo tolikrát řečeno. Minimální požadavky Windows Phone 7 na hardware jsou jasně dané a Lumia 900 je stejně jako ostatní Windows Phone 7.x telefony v pohodě splňuje. Garantuje vám tak rychlost, stabilitu a plynulost každodenního používání.

- - 
TOP modely vedle sebe aneb srovnání se Samsungem Galaxy S III, HTC One X a iPhonem 4S 

Samotnému mi Lumia 900 přijde o něco pomalejší než Lumia 800. Možná je to ale jen subjektivní dojem z většího displeje. Nedokážu říct. To ale nic nemění na tom, že celkově je telefon pekelně rychlý a málokdy na něco čekáte. A když už, tak je to v případě aplikací třetích stran, které nejsou zrovna dobře optimalizované.

- -

Jediné, co mě nemile překvapilo, je toliko propagovaná aplikace The Dark Knight Rises, která je v mém případě tak pomalá, že bych telefon nejradši rozšlapal. Vyzkoušel jsem ji tedy i na Lumii 800 a stejný případ. Chybka tedy nebude v telefonu, ale v samotné aplikaci.

A pak jsou tu standardní věci jako Bluetooth, Wi-Fi, GPS, HSPA, všelijaké senzory a další a další běžné fičurky. Chybí NFC, ale to by ve Windows Phone 7.5 stejně nemělo smysl. Oproti americké verzi také chybí LTE, což je škoda, na druhou stranu, až my se v ČR dočkáme LTE, já už budu šedivý dědek. A jak někdo vtipně pravil, stávající LTE, kolem kterého operátoři dělají haló, že ho budou zavádět, ve skutečnosti znamená „Leda Tak EDGE“. Takže asi tak ;)

Displej

Zprávy, které příchodu Lumie 900 na český trh předcházely, nelhaly. Displej je opravdu kvalitní a pro zobrazování používá technologii AMOLED s vylepšením Clearblack (více informací). Oproti Lumii 800 nemá PenTile matici, ale plnohodnotnou RGB. Mnozí budou namítat, že má jen 4,3 palce. Já osobně, a nejen já, jsem za to rád. Cokoli většího pro mě zatím není při každodenním používání tak pohodlné a i Lumia 900 už je tak tak na hraně. Displej je nepatrně vystouplý a proti poškrábání jej chrání sklo Gorilla Glass.

Čitelnost na slunci je opravdu příkladná. Lepší než u Lumia 800, iPhone 4 a HTC One X. S dalšími jsem zatím neměl možnost porovnat. Jakmile se taková naskytne, do článku nebo do diskuse doplním. Nicméně tohle se hezky píše, ale hůř se tomu věří, takže doporučuji se na Lumii 900 zajít podívat, abyste mohli posoudit sami. Překvapí vás, věřte mi.

- - -

Na první pohled není displej, respektive barevné podání tak líbivé jako u konkurenčních produktů, ale osobně si myslím, že věrné podání je praktičtější než přepálené, sic líbivé barvičky.

Abych displej jen nechválil, musím trochu zkritizovat jeho rozlišení. Nokia za to sice nemůže, protože Windows Phone 7 mají jasně dané parametry, ale 480 x 800 pixelů mi dnes přijde už málo a třeba HD rozlišení by Lumii 900 slušelo víc. A ačkoli za to Nokia nemůže, mě jako běžného uživatele tento argument nezajímá. Displej mohl být jemnější. Nezbývá, než počkat na další telefony s Windows Phone 8 na palubě, které HD displej nabídnou.

Z úst těch, kteří Lumii 900 již používají, jsem nejčastěji slyšel, že Metro vypadá na displeji Lumie 900 mnohem lépe a s novým uspořádáním ve Windows Phone 7.8 to bude ještě zajímavější. Čtení e-mailů je výrazně pohodlnější, dobře se pracuje s dokumenty či webovými stránkami a vzhledem k úhlopříčce displeje je jasné, že Lumia 900 kvalitně přehraje i nějaké to porno ;)

Baterie a výdrž

Podle specifikace má Lumia 900 baterii o kapacitě 1830 mAh. Těžko si to ověřit, protože baterie je v telefonu napevno a nevyndáte ji. Nezbývá než údajům věřit. Jak to ale vypadá v každodenní praxi? Uvedu jeden svůj modelový den, ve který mě Lumia 900 velmi příjemné překvapila a zároveň mohu říct, že ostatní dny jsou plus mínus stejné.

Lumia 900 vytažena z nabíječky v 7:30 ráno a následně:

 • 25 hovorů, v průměru kolem 5 minut, 5 z nich okolo 30 minut
 • 15 SMS zpráv
 • 3 push účty, 2 kontrolované po hodině, celkem přijato a odesláno 60 mailů
 • Twitter, foursquare, web, mapy
 • komunikace skrze aplikaci WhatsApp – dvě skupiny, 4 samostatné kontakty
 • na pozadí běžících 6 agentů různých aplikací

Telefon putoval do nabíječky ve 22:00 s 12 % baterie. To je dle mého velmi slušný výsledek a já jsem s ním spokojen.

Jiní uživatelé, kteří nejsou na telefon tak nároční, hlásí běžně dva dny výdrže, což je na moderní smartphone opravdu slušná hodnota. Lumii 900 používám 14 dnů a za tu dobu jsem ani jednou nevyndal a nepoužil externí baterii DC-16. Což mě na jednu stranu mrzí, na druhou jsem rád.

Fotoaparát a záznam videa

Mám Lumii 800. Mám Lumii 900. Obě mají stejný fotoaparát a stejný software, obě se pyšní puncem značky Carl Zeiss. Hledal jsem odlišnosti a nenašel. Zkoumal jsem fotky, jestli najdu viditelné rozdíly a nenašel. Natáčel jsem videa a hledal odlišnosti, opět nenašel. Foťáky, ovládací software a výsledky jsou dle mého zcela identické. Podívejte se do recenze Lumie 800 na popis foťáku a níže se mrkněte na výsledky z Lumie 900.

- - - 
Další snímky pořízené Lumií 900 najdete v naší galerii 

- - -
Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

Velice kvalitní je i záznam videa, jen je škoda, že současné Windows Phone telefony neumí nahrávat klipy ve fullHD rozlišení, takže si udete muset vystačit „pouze“ s HD (720p).

Nokia Lumia 900: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720p)

Windows Phone Tango: Změn je málo

Konečně jsem se i u nás dočkali a přichází další Tango smartphone. Poprvé jsme ho viděli v Lumii 610, teď znovu v Lumii 900 a snad se brzy dočkáme i v případě Lumií 800 a 710 (konečně i s neustále slibovaným tetheringem).

Jako obvykle, nebudu nosit dříví do lesa a pro bližší popis co Tango přináší, se podívejte sem. Nově je zde sdílení internetu, jiná ikonka Marketplace a pár drobností navrch. Žádné velké drama a větší změny očekávejme až s příchodem Windows Phone 7.8. Dočkáme se ale nejdřív na podzim.

- - -

Pokud si někdo myslel, že některé chyby z dřívějška budou v „novém“ Tangu opraveny, nestalo se tak. I nadále zůstává jednotné ovládání hlasitosti, „jen“ 5 posledních/běžících aplikací a „jen“ 9 agentů na pozadí. V tomto ohledu se nezměnilo v podstatě nic. To jsou ale vady samotného systému, ne telefonu.

- -

Bonusový software

No, dneska už jsem jak kolovrátek. Pořád to samé dokola. Ano, stejně jako v Lumii 800 i zde najdeme Nokia Mapy, Nokia Autem, Nastavení sítě, Přenos kontaktů… a nově Nokia Hudba a Tango Video Calls.

- -

Nokia Hudba je aplikace, které kromě přehrání hudby uložené v telefonu dokáže muziku i streamovat. Vyžaduje účet u Nokie, nicméně za dobu testování se mi i s platným účtem nepovedlo přihlásit, takže jsem aplikaci pořádně neproklepl.

- -

Tango Video Calls přináší možnost uskutečnění videohovorů se zařízením, které disponuje stejnou aplikací. Zkoušeno v kombinaci Lumia 900 a iPhone 4 na domácí Wi-Fi a výsledek byl překvapivě dobrý. Jak kvalita obrazu, tak i zvuku. Aplikace zvládá notifikace, takže se vám ozve, když někdo volá a zrovna je „uspána“ na pozadí.

-  -

Vady, chyby, nedodělky

Na svém Twitter účtu jsem nedávno udělal malý průzkum na téma „Jaké jsou podle vás největší vady Lumie 900?“. Vzhledem k tomu, kolik „kritiků“ mě sleduje, jsem čekal slušnou smršť. Ale ono nic, nicméně zde vybírám několik reakcí…

 • „Design, mrtvý systém, nemá Instagram :D“
 • „cena, rozliseni displeje, které letelo před 3 rokama :D nepujde #wp8 a ma to furt jedno jadro :)
 • „Cela nokia lumia900 je chyba!“
 • „chyby? Přišla pozdě! Nepřijde #WP8! Tristní marketing! Stupidní šuplík na SIM ala #iPhone! Snadno se poškrábe rámeček foto!“
 • „Senzorová tlačítka“„minus – je to windows phone a to si myslim, ze je nejzasadnejsi :D“

Mezi ty konstruktivnější bych řadil výtky směrem k absenci NFC (se kterým WP7.x stejně neumí pracovat) a nízkému rozlišení (vyšší nemá ve WP7 smysl). Dále chybějící slotu pro microSD a nepříliš dobře řešený šuplíček pro microSIM.

Jaké jsou tedy doopravdy ty největší vady Lumie 900? No, to se mě ptejte. Já osobně ji považuji za vcelku komplexní telefon pro „běžného“ uživatele, ne pro geeka. Má mouchy, ale ne tak podstatné.

Mnozí budou za největší vadu považovat nemožnost updatu na Windows Phone 8. Ano, beru to. A co dál? Podělte se s námi o svůj názor v diskusi. Co jsou podle vás největší chyby Lumie 900? Díky za váš názor.

Závěrečné hodnocení

Co říci závěrem? Jak jsem psal o pár řádků výše, Lumii 900 považuji za vcelku komplexní telefon pro každodenní i pracovní využití. A koupil bych si ji, i když, ale o tom až níže…

Ano, není pro geeky, tunery, ladiče a podobné. A ani nechce být. Má své vady, jako je nížší rozlišení displeje, větší rozměry a hmotnost, prazvláštní šuplík na microSIM apod. Oproti tomu má ale skvělý a na sluníčku dobře čitelný displej, rychlý a stabilní systém s velmi dobrou provázaností na sociální sítě, prací s e-maily a dnes již dostatkem kvalitních aplikací. Dále kvalitní fotoaparát, slušnou výdrž, plnohodnotnou navigaci zdarma a v neposlední řadě, vypadá sakra dobře, a i když jsme tento design už několikrát viděli, uděláte s ní pořád dost parády.

Možná dost odvážný názor, ale svojí komplexností a možností „vyndám z krabice a používám“ se celkem přiblížila filosofii iPhone.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 900 poskytuje server Heureka.cz

Ano a pak je tu ta cena, která je, řekněme, hodně sebevědomá. Ale, vždyť ona je to jen taková hra na… Naštěstí jsme „specifický trh“, takže pokud Lumii 900 opravdu chcete, nemusíte se uvazovat operátorům, platit doporučenou cenu, ale můžete značně ušetřit. Aniž bych vás k tomu chtěl jakkoli nabádat, je to tak, trh tuto možnost nabízí a volba je jen a pouze na vás. A tenhle telefon za to stojí, ve výběru byste ho neměli opomenout, i když mnozí vůči němu mají spoustu zbytečných předsudků, jako by snad byl malomocný. Jenže není!

Druhý pohled od Jirky Hrmy

Na uvedení Lumie 900 jsem se hodně těšil, nicméně od dubnové premiéry v USA uplynulo poměrně hodně času a na českém trhu se tenhle kousek začal prodávat až na začátku července za celkem odvážnou cenu. O spoustu potenciálních zákazníků Nokii připravil Microsoft, když pár dní před uvedením na český trh oznámil, že se žádný ze současných telefonů nedočká aktualizace na Windows Phone 8.

Spousta lidí tohle vůbec řešit nebude, díky aktualizaci na Windows Phone 7.8 bude podoba hlavní obrazovky zcela stejná, ale problém nastane ve chvíli, kdy se začnou objevovat aplikace a hry využívající nativního kódu Windows Phone 8. Toník s Lumií 900 bude zklamaný, že si nezahraje kvalitní akční hru využívající Unity 3D engine, kterou jeho kamarád Pepík s novým Windows Phone 8 telefonem právě dohrál. A samozřejmě nepůjde jen o hry, ale jakékoliv pokročilejší aplikace, proto právě v rozdělení ekosystému a selekci programů vidím problém. Ne teď, ale za pár měsíců to bude poměrně aktuální téma, které bude trápit i běžné uživatele.

   
Lumia 900 není špatná, ale vzhledem k ceně a hardwarovým parametrům bych dal raději přednost Samsungu Galaxy S III či HTC One X

Lumia 900 je moc pěkný telefon se slušným hardware a vysokým potencionálem, který dle mého názoru zůstane nevyužit a myslím si, že jakmile se objeví první telefony s mobilními Windows 8, upadne tenhle jinak nadějný smartphone v zapomění. A přitom klidně mohl být legendou, jen se v tomhle zamotaném příběhu objevil v nesprávný čas. Ale to není problém, který by zákazníky měl nějak trápit, vrásky způsobí spíše Nokii samotné.

Windows Phone fandím a kdybyste se mě zeptali v dubnu, zda si Lumii 900 pořídit, neměl bych problém vám ji doporučit (kdyby se na našem trhu prodávala). Ale dnes mám názor zcela odlišný a pokud za každou cenu chcete Windows Phone telefon, poohlédněte se po něčem levnějším nebo vyčkejte na příchod prvních modelů s Windows Phone 8. A nebo sáhněte po alternativě s Androidem – takový Samsung Galaxy S III či HTC One X se jeví jako velice schopné smartphony s výbornými hardwarovými parametry.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

113 komentářů

 1. Jirka (neregistrovaný)

  Domnivam se, ze zacit recenzi modelu negativnimi zpravami, ktere se opiraji o nemoznost upgradu na operacni system, ktery obsahuje veci jez telefon nemuze splnit ( NFC, dualcore+, HD rozliseni ) a tremi az ctyrmi peprnymi strefami do opertoru a do tvurce operacniho systemu vcetne naznaceni zaniku obou spolecnosti ( Microsoft a Nokia ) neni zrovna start recenze, ktery bych si predstavoval. Nejsem profesionalni zurnalista, ale tohle by stacilo zminit v jedne vete a idealne az na konci recenze. Recenzovany telefon je porad stejne funkcni a pozadi historie aktualizaci neni nic, co by ovlivnilo tento samotny telefon ve stavu v jakem je nyni a v jakem ho mohou zakaznici zakoupit a pouzivat. ( omlouvam se za mozna silnou kritiku, ale citim to tak )

  • BUTA (neregistrovaný)

   Ale recenze preci nema vychvalovat produkt. Ma se pokusit dat zajemci o koupi co nejlepsi informace o tom, jaky produkt je. Kdyz tyto (pomerne zasadni) zapory ma, proc to nerozepsat? Lidi si vetsinou nekupuji mobil na pul roku.

  • Vzhledem k ceně telefonu se dá předpokládat, že si tento zákazník nekoupí na dobu 3 měsíců, než poběží pro nový. Proto stejně tak, jak mě zajímá stav v jakým je přístroj nyní, zajímá mě, v jakém stavu bude třeba za delší časový úsek, přitom toto je možná informace ještě důležitější, neb aktualizace může přinést další rozšíření funkcí. Za další hra Mikrosoftu s Nokií je natolik zajímavá, směšná a celé spojenectví stává se natolik trapné, že sice pro koupi telefonu není stěžejní, ale zároveň jsou tyto skutečnosti tak výrazné, že si zaslouží přednostní místo v článku. A vlastně co víc než charakter tohoto spojení by vystihlo charakter celého mobilu: navoněná bída :)

  • Jirka (neregistrovaný)

   [odkaz]

   Takove uspechy nema nic a nikde … ale vy si asi radeji ponechate deziluze a predpojatost nez striktni fakta.

  • Vezmi si to takhle, WP platforma bude na podzim prakticky restartovaná (nebude zpětná kompatibilita) a k tomu asi není vzhledem k perspektivě tohoto (nejen) modelu co dodávat. Může se nám to nelíbit, můžeme o tom diskutovat, ale to je tak vše, co můžeme.

  • x (neregistrovaný)

   UNI: nebude restartována, zpětná kompativilita bude (nebude dopředná). Ano „WP8 only“ aplikace nestpusíte na starých telefonech, stejně jako „Androdid 4.0 only“ aplikace nespustíte na starých Androidech, otázkou spíše je kolik takových aplikací bude. Lze předpokládat že ještě několik let zanedbatelné minimum.

  • 2JIRKA: Díky za názor. Já naopak začátek článkem vnímám jako takový úvod do problematiky, možnost lehkého filozofování a vůbec probrání situace kolem telefonu. Dál už se pak věnuji jen telefonu.

   A zrovna kolem Lumie 900 je situace taková všelijaká, že ji nelze nezmínit, případně více nerozebrat.

   Jakožto příznivce Nokie si do Microsoftu rád lehce dloubnu a co se týká našich operátorů, snad netřeba komentovat.

   Průzkum, na který jste vkládal odkaz je fajn, ale mluví o uživatelích Lumie 900. Bohužel neznáme prodejní čísla. Věřím, že jsou vysoká, ale…

   Jinak já osobně nevnímám nemožnost upgradu na WP8 jako drama. Lumia 900 je skvěle použitelná a bude i po příchodu WP8. Jen to nebude nejmodernější smartphone, na což ale spousta lidí stejně nehledí.

  • Min. v navigacích a hrách bude „WP8 only“ velmi brzo dost rušno, nyní je pro tyto aplikace WP7 nevhodná.

  • x (neregistrovaný)

   UNI: proč myslíte, navigace pro WP7 existují a jsou dost dobře použitelné (a to i zdrama Nokia Drive 2.0, ke které se přidá ještě Nokia Drive 3.0), proč by mělo být v WP8 only navigacích nějak rušno? To že poběží na pozadí? A k čemu to je jako dobré? Jako že budu v autě volat a do toho mi bude kecat navigace? Navíc běh navigace na pozadí je zrovna řešitelný i u WP7.x (jen kdyby se Nokii chtělo).

  • Proč by mělo být kolem „WP8 only“ navigací rušněji?

   Nokia Autem 2.0 je dobře použitelná a verze 3.0 bude zase o kus dál.

   Dovedu si představit, že verze pro WP8 nabídne více funkcí a možností nastavení, ale to nemění nic na tom, že stávající verze pro WP7 vás pohodlně a spolehlivě dovedou na místo určení.

  • mrk (neregistrovaný)

   „UNI: nebude restartována, zpětná kompativilita bude (nebude dopředná). Ano „WP8 only“ aplikace nestpusíte na starých telefonech“

   Ne, je to presne naopak. Dopredna kompatibilita ano, zpetna ne, tj. appky pro WP7 pojedou na WP8, opacne pravdepodobne nikoliv.

  • Třeba záznam stop? Hlídání okolních keší? Nesmazání naplánované trasy při práci v jiné aplikaci? Ale nejde jen o multitasking, ale o přístup k prostředkům systému (např. navýšení výkonu) atd.

  • UNI: To ano, ale to jsou, řekněme, doplňkové, ne zrovna stěžejní funkce, které nejsou pro základní fungování navigace podstatné.

   A přiznám se, že třeba já jsem ani po jedné z nich nikdy „netoužil“.

  • Marek Hajn: No vida, pro mě mapy rozhodně neslouží jen k „za 50metrů doleva“, nad nimi dělám mnohem více činností (stopy, POI, kešky, adresy, orientace v terénu nebo jen kecání nad mapou u pivka:-) ). Tedy, že by ostatní funkce byly zrovna „NEzákladní“ rozhodně říci nemohu.

  • UNI: Často v mapách hledám, ale přímo v mapách, ne v navigaci jako takové. Kešky mě zatím nějak nevzaly, takže v podstatě jen základní navigace, hledání v mapách a tím to pro mě končí :)

  • x (neregistrovaný)

   UNI: jednak tak jak říká MAREK to nejsou stěžejní funkce navigace, navíc jsou z velké části řešitelné i pod WP7.x (např v nokia drive pokud přepnu do jiné aplikace, tak se mi naplánovaná trasa pochopitelně nesmaže).

  • x: Proč vlastně řešíme nějaké mapy nebo navigaci, když toto není pro telefon stěžejní funkce?

  • Uz zaciname slovickarit…

   Navigace i mapy jsou podle me ve WP7 na velmi dobre urovni i kdyz konkurence nabizi vic.

   Ve WP8 muzou mit jeste vetsi potencial vzhledem k vyssimu vykonu a lepsimu multitaskingu.

   Uvidime, jak to nakonec bude vypadat.

  • x (neregistrovaný)

   Mapy nebo navigace (minimálně na úrovni Nokia Drive 2.0) je jistě stěžejní funkce. Ale kontrola „kešek“ v navigaci?

  • Ano, kdy jdu lovit lovit kešky, jsou pro mě v tu chvíli v mapě zakreslené kešky stěžejní. Někdy to jsou pro mě POIky MHD, když cestuju po městě, jindy zaznamenávám stopu, když chi třeba umístit fotky kolem výletu, tak jsou pro mě stěžejní stopy. Co je na tom divného?:-)

  • x (neregistrovaný)

   UNI: divné je na tom to, proč by kolem těchto aplikací mělo být rušno až po příchodu WP8. Vždyť ty současné aplikace pro WP7 tohle umí (případně WP7 tomu rozhodně nebrání).

  • Zeptej se vývojářů, proč si stěžují, že nemají přístup k nižší úrovní API nebo není možné užívat C++ komponenty a proč to konečně přinese WP8, nějaký smysl to má, co myslíš;-)

  • x (neregistrovaný)

   vývojáři si budou stěžovat vždycky, buď že nemají přístup k native (WP7), a když ho mají tak si zase začnou stěžovat že je platforma roztříštěná (Android), atp.

   Stále v tom nevidím důvod proč by na WP7.x nemohla být kvalitní navigace (zvláště když už taková je).

   BTW nativní kód je možný i u WP7.x (včetně aplikací na marketplace), otázka zní jinak: kdo má a kdo bude mít povoleno publikovat app s nativním kódem…

  • X: Škoda že si to tady nepřečte MS, skoro se zdá, že veškerá jeho snad včetně zpětné nekompatibility je vlastně zbytečná, současná situace je dostatečná, zajímavé:-)

  • a s kym myslis, ze si tu uz hodinu pises ?? :D

  • Zjevně mi taky něco uniklo :)

  • x (neregistrovaný)

   NARG: taky mi tu něco takového uniklo :D

 2. Ako majiteľa Nokie Lumia 800 je môj názor na Nokiu Lumia 900 taký, že „keď ju miluješ, nie je čo riešiť „. Nijak inak sa k tomuto mobilu nedá pristupovať. Akceptujem, že konkurencia ponúka lepší hardware a lepšie funkcie. Ale znamená to, že konkurenčné mobily na systéme Android sú rýchlejšie ? A, že nedostane WP8 ? Pre potencionálneho kupca nepodstatná záležitosť. A prečo ? Lebo chcel by som niektorých čitateľom informovať o „senzačnej“ správe. Značná časť populácie v našich končinách používa mobil LEN na TELEFONOVANIE ! Áno len si to predstavte, je to šokujúce ! Dnešné mobily ponúkajú aj takúto funkciu. A užívatelia neriešia systémy, procesory, SD karty, HDMI konektory atď… Proste chcú kvalitne spracovaný a pekne vyzerajúci mobil na TELEFONOVANIE, SMS, email a internet + kvalitnú jednoduchú navigáciu. Žiadne 3D hry alebo fullHD filmy ! A nakoniec už len pridám, je cena tohoto mobilu je nozaj problém.

  • Ze do telefonu nedostanete nejnovější verze aplikaci během par mesicu je problem. Ano – pokud jen voláte a pište sms ok. Pokud však aktivně užíváte sociální sítě a dalsi hromady aplikaci, které chytrý telefon dělají chytrých, tak Vas musi trápit nemožnost aktualizovat na WP8. A osobne si myslim, kdo počká 3mesice bude mit možnost koupit stejny design s jinym HW a WP8. Tohle je jen 2roky stary telefon – jako HD7, nebo Omnia7 – prodávány v pouzdru z Nokia N9, za cenu 14k.

   Jeste k Vasem argumentu – značná čast populace jen pise a vola – statistika říká, ze uzivatele chytrých telefonu (ne Galaxy mini a jine low-cost šunky jsou jen parodie) využívají mnohem vice funkci. Dokonce telefonování ani sms nejsou na prvních místech v čase stráveném na telefonu.

  • Áno máš pravdu. Aj ja som videl tie štatistiky. Ale reálne napr. choď do „krčmy“ a pozri sa koľko ľudí pri pive surfuje.

  • No hlavně ten, kdo opravdu JENOM píše a volá, tak snad není takovej magor, aby za telefon vyhodil cirku 14.000Kč…

   A pokud chce „jen o trochu víc“, tak i z vlastní stáje dostane zařízení s podstatně lepším poměrem výkon/cena. Pro takové lidi Lumia 900 není..

  • Tak v hospodě obecně není čas a chuť na telefon. Ale určitě tam hodně lidí fotí a sdílí fotky, když jde o nějaké party apod.

   Ale třeba v MHD, práci, škole, obědě a jinde vidím lidí na telefonu dělat všechno možné od poslechu hudby po zapisování do evernote apod.

  • Řekl bych, že nebude zcela zcestná rovnice: čím dražší telefon (čti více funkcí), tím menší podíl času na zařízení mají hlasové služby. Ostatně, to tvrdí i studie, že se stále méně a méně telefonuje, ve spojení se smartphony. Tedy zařízení za 14k rozhodně NENÍ jen na telefonování. Kupříkladu iOS platforma v podobě iPhone/iPadu je herní trh tak velký, že s ním bojují i takové herní veličiny jako Nintendo nebo Sony, které vydávají kapesní konzole snad už jen ze zvyku…vzhledem k objemům prodejů.

  • Já osobně třeba nemám telefon jen na telefonování.

   Je to v podstatě komunikátor (hlas, SMS, mail, IM, soc. sítě…) a zároveň brána do světa internetu, organizér (kontakty, kalendář, úkoly, poznámky, GTD, svátky, narozeniny …), foťák atp.

   A v mnoha případech je jen jakýmsi vstupním zařízení pro další zpracování (čtení, editace…) dat na tabletu nebo počítači.

 3. x (neregistrovaný)

  Cena: z recenze tak nějak dostávám dojem že telefon byl v USA zdarma, což je pochopitelně nesmysl. V USA se prodává za 135USD(99telefon+36aktivace) a při dvouleté smlouvě s 60USD měsíčním závazkem, což rozhodně není málo (pravda u nás je ještě dražší). Slevu 100USD rozhodně nedostal každý, vztahovala se jen na telefony prodané během asi prvních 4 dnech (které měly LTE bug).

  • V USA se aktuakizovalo a cena je dnes i 0,01$

  • x (neregistrovaný)

   Deawo: dnes možná, nevím, 3měsíce po uvedení bude u nás taky cena mnohem nižší.

  • VNavratil (neregistrovaný)

   Nizsi nepochybne bude, ale za 0,2 koruny to urcite nebude :D

  • X: Z recenze by mělo vyplynout, že v USA je možné Lumii 900 koupit u operátorů ze velmi přínivou cenu (100 USD, teď už míň), což u nás se nestane.

   Už teď se dá Lumia 900 koupit výrazně levněji, než za doporučenou cenu. Ta ale ještě nějakou dobu klesat nebude, podívejme se na Lumii 800. Takyse drží, zcela nesmyslně.

  • x (neregistrovaný)

   VNavratil: Proč myslíte že ne? Tedy asi ne zrovna přesně 0,2Kč ale za cenu 1Kč, proč by ne… časem, s dostatečně velkým měsíčním závazkem. Operátoři dnes nabízí mobily za 1Kč s původní cenou přes 14tis, jen se měsíčně pak trochu prohente…

  • X: Jojo, tchánovi nejmenovaný operátor nabídl loni v létě iPhone 4 za 1 Kč, za předpokladu, že se s firemním účtem uváže k měsíční utratě 24 tis. po dobu dvou let. Docela dobrý vtip :)

 4. x (neregistrovaný)

  V recenzi nějak není zmíňen rozdíl v zaoblení skla displeje. A především použití full RGB matice místo pentile. Osobně mi přijde dispay jemnějši než u SGSIII, který má sice HD display, ale pentile matici.

  Podobně tak HD video v lumii 800/900 mi přjde kvalitnější než fullHD v jiných telefonech (díky extrémnímu požadavku na datový tok u fullHD).

  Prostě honění se za vysokým počtem MPx, automaticky neznamená lepší kvalitu.

  • Máte pravdu, už jsem to do kapitoly věnované displeji doplnil. Díky.

  • X: Díky za upozornění.
   Jinak souhlasím s tím, že displej na Lumii 900 je opravdu kvalitní a může se směle měřit se soupeři pyšnícími se papírově lepšími parametry.

 5. Medik (neregistrovaný)

  Proc je zrovna Lumia 900 „Born for porn“?? :D:D:D… Ma nejake specialne vybracne funkcie ci? :D

  • Varras (neregistrovaný)

   Že by pro to, že ten telefon je dobrej tak maximálně na tohle kvůli velkýmu displeji a jinak to má dávno spočítaný? :) Každopádně supr recka!

  • Díky za pochvalu…

   Lumia 900 to ještě spočítaný nemá, však uvidíte ;)

   Ale velkej displej je určitě výhoda ;)

  • mark156165 (neregistrovaný)

   ja doufam ze ano … proti androidum neni lepsi, je to spise downgrade, a to navic downgrade do sveta uzavreneho a draze licencnovaneho systemu … lumia si de fakto zaslouzi neuspech protoze je tak oprskla ze si dovoluje nabizet daleko mene nez konkurence a vydavat to za vice.

  • MARK156165: Co konkretne mate na mysli?

 6. x (neregistrovaný)

  Toník možná bude zklamán, že si nezahraje náročnou 3D hru v HD rozlišení, jako Pepík na 5x výkonějším stroji, ale za to asi nemůže WP7.x. (BTW WP7.x také podporuje nativní kód).

  Myslím že tady nějak nedochází k pochopení cílové skupiny. Telefon není určen pro náruživé hráče (Toníky a Pepíky), kteří se honí za co nejvyšším výkonem, za co nejnižší cenu. Telefon je určen pro lidi, např. manažery, kteří od telefonu čekají především funkčnost, spolehlivost, jednoduchost, kvalitní provedení a design, a jsou ochotni si za to připlatit.

  • Mathew (neregistrovaný)

   Tohle je blbost, vůbec nepůjde jen o hry. Celkově z toho mám pocit že to je podobné jako když MS odpískal Windows Mobile. WP8 sice aplikace z WP7 spustí, ale WP7 nově vzniknutý soft pro WP8 už nikoliv, a to je podle mýho průser jako hrom a jsem rád, že na to konečně někdo upozornil. Já být Pepíkem, budu pěkně naštvanej :-/

  • Zrovna WP7.5 a jeho kalendář bych jako „funkční“ moc nenazýval… Jak již bylo zmíněno, a ne jednou, nejde jen o hry.

  • telefon je dobřepoužitelný už teď.. myslíš, že za půl roku až vylezou telefony s WP8, přestanou zařízení s WP7 fungovat? Všichni hrozně strašej, ale i vývojáři budou čekat, než se wp8 rozšíří (což může trvat dalších půl roku i víc) a do té doby krom pár specifických aplikací budou dělat pro WP7.. I dnes se prodávají naprosto běžně telefony s androidem 2.3, který je už ROK mrtvý! a fungujou, a lidi jsou spokojený..

  • Jenže rozdíl u Androidu je v tom, že aplikace pro 2.x a 4.x jsou na 99,9% vzájemně kompatibilní oběma směry. Což o WP7 vs. 8 se říct nedá a nikdo přesně neví, jaká míra kompatibility bude. A věř, že jako majitel Samsungu Omnia Pro s WM moc dobře vím, co znamená přijít o podporu. Ano telefon jako takový stále funguje stejně, stále stejně fotí, jde s ním dělat to samé, co na začátku, ale už pro něj není možné sehnat žádné aplikace, pořádně žádné aktualizace navigace ap. Teď už má nárok, ale v prvním roce života to byl dost šok. Po dvou letech už je z highendového chytrého telefonu blbější telefon, než kdejaký „hloupý telefon“.

   A představa, že se něco podobného MŮŽE stát znovu v případě WP8 (byť nemusí), tak už sama vzbuzuje značné obavy. A proto ten humbuk kolem…

  • x (neregistrovaný)

   Mathew: A co konkrétně teda jde?

   „WP8 only“ aplikace zatím žádné nejsou, a ani po příchodu na trh se žádný boom „WP8 only“ aplikací nečeká, ostatně kdo by je dělal, když WP7.x zařízení bude ještě dlouho několikánásobně více, a aplikace pro WP7 budou fungovat i na WP8.

   Jinak WP7.8 mobily se budou prodávat ještě dlouho po uvedení WP8, a myslím že v mnohem větším počtu (protože půjde o masové levné WP mobily, kdežto WP8 budou drahé highend). WP8 bude výborný systém, ale potřebuje ještě tak rok dozrát (na odladění a taky aby klesla cena dnes drahého výkoného HW), já osobně zůstávám u odladěného a nenáročného WP7 dokud to bude možné.

   Je to podobné jako u Androidu 2.3 který se stále prodáva dobře, přesto že to je dva roky starý systém. A stejně tak existuje jen zanedbatelné množství „Android 4.0 only“ aplikací.

  • VNavratil (neregistrovaný)

   Telefon s WP7 rozhodně není mířený na manažery co potřebují s telefonem pracovat. Často používám telefon ve škole na práci s dokumenty, přeposílání atd a mám chuť telefon pokaždé rozšlapat, už jen nemožnost editovat Word soubory nižší verze než 2010(?)? Jak odeslat dokumenty? Práce s PDF katastrofální. Z mého pohledu je WP použitelný akorát na prohlížení FB a nějakého relaxu před spaním v posteli, náročnější úkony mě s WP totiž pomalu zabíjejí

  • x (neregistrovaný)

   VNavratil: oni jako manažeři používají telefon ve škole? :D

   Používám telefon s WP7.5 jako pracovní, a rozhodně lze doporučit.

  • X: Souhlasím. Lumia 900 rozhodně není cílená na Toníky a Pepíky, kteří chtějí hrát hry. Dle mého je na hraní výrazně lepší iOS.

   Lumia 900, resp. WP7 obecně jsou rozhodně vhodnější pro každodenní běžné používání a na práci.

   Taky bych se tolik nebál těch aplikací. MS neřekl, že podporu WP7.x ukončí, naopak. Půjde o levnější a pravděpodobně více rozšířené telefony než ty s WP8.

   A stejné to bude s vývojáři. Aplikace a hry budou tvořit dál, jen pravděpodobně nebudou tak kvalitní/užasné/moderní jako ty pro WP8. Otázkou je, jak velké je to procento uživatelů, kterým to bude vadit.

   A nakonec, když to někomu bude vadit, koupít si telefon s WP8, ne?

  • x (neregistrovaný)

   VNavratil: jinak editovat Word nižší verze než 2010 pochopitelně lze (2007), nelze editovat 10let starou verzi 2003, což mi osobně nevadí (stejně jakákoliv editace dokumentu v telefonu je úchylárna). Odesílání dokumentů je v pohodě. Práce s PDF je OK.

  • VNAVRATIL: Tady se přidávám k X. Editovat nižší verze než 2010 lze.

   A upřímně, editace .docx nebo .xlsx na jakémkoli telefonu je fakt sebemrskačství. Ještě tak na tabletu, ale na telefonu fakt ne.

   Nicméně na čtení dokumentů a přeposílání jsou WP7 naprosto v pohodě. Troufám si tvrdit, že to s nimi lze lépe než třeba s iOS.

  • x (neregistrovaný)

   MAREK: Souhlas, a jinak taky díky za super recenzi.

  • borix (neregistrovaný)

   VNavratil:

   Z pohledu manažera můžu potvrdit, že WP7 je perfektní systém pro práci (po SGII obrovská změna k lepšímu). Používám ale DVP, protože u lumií chybí pro práci jedna podstatná věc – klávesnice.

  • BORIX: Bohužel klávesnice nám asi bude chybět vždy. Osobně bych taky uvítal spíš HW klávesnici ala BlackBerry, ale kde nic, tu nic…

  • x (neregistrovaný)

   VNavratil: Klávesnice by se mi taky líbila. Ale kdo ví … něco jsem z Nokie zaslechl … :)

  • TV (neregistrovaný)

   „Jinak WP7.8 mobily se budou prodávat ještě dlouho po uvedení WP8, a myslím že v mnohem větším počtu (protože půjde o masové levné WP mobily, kdežto WP8 budou drahé highend)“. -Mam takove tuseni ze o tohle MS od zacatku slo. (konkurence levnym Androidum)

 7. Fireman (neregistrovaný)

  Nechci rýpat, ale:

  „30 hovorů, v průměru kolem 5 minut, 5 z nich přes 30 minut“

  už jen těch pět hovorů které jsou přes 30 minut by zvedlo ten průměr nad 5 minut i kdyby ostatní hovory byli 0s :-)

 8. gaspic (neregistrovaný)

  to že ste všichni naštvaný že na to nepude wp8 moc nechápu, to jako wp7.5 je tak hroznej a nepoužitelnej???!!!

  • Představ si teoretickou situaci kdy máš Windows8 pc > zalíbí se ti aplikace, začneš ji pravidelně používat, vydají verze pro Windows Phone, nadšeně otevřeš marketplace a ejhle…ona je jen na WP8. Na tvém půl roku starém telefonu ji nezapneš, docela smůla, ne?

   To je hlavní problém. Řekněme, že bez her se většina obejde, NFC taky.

   Ale nemít aplikaci, nebo používat verzi 2.1.3.neaktuální.s_bugem_co_nikdy_nikdo_neopraví, když je venku je 4.0 pro WP8, to je problém.

  • GASPIC: Taky si říkám, že se z toho dělá větší drama, než to ve skutečnosti je.

   DEAWO: No, teoreticky ano. Stát se to může a hlavně se to stává už teď a nejen u WP7, ale i u iOS nebo Android. Co já se natrápil s GTD aplikacemi, které by fungovaly napříč platformami.

   Fakt bych z toho nedělal takový drama.

  • Naprostá pravda, jak používám iPad, WP7 telefon a dvě Windows PC, tak narážím často na něco, co mi zhoršuje propojení všech zařízení.

   Každopádně je snaha tento efekt limitovat, proto bych nikomu novém WP7 nedoporučil (kdo má ví, že měnit nemusí, jelikož telefony se od prvních HD7, Omnia7 prakticky nezměnili – počkáme chvilku na WP8)

  • DEAWO: Optimální varianta je využívat celý ekosystém jedné značky. A nalejme si čistého vína, jediný opravdu použitelný je dnes jen Apple. MS a Google se mu ani zdaleka napřibližují.

  • gaspic (neregistrovaný)

   to je pravda, ale když člověk používá na jednoduchý věci a není jako „my“ a nepotřebuje mít všechno nejnovější, tak ani nepostřehne, že má starou verzi systému.

  • GASPIC: Tvrdim, ze velke casti uzivatelu je putna, jestli jejich WP7.5 pujde updatovat na WP8 nebo jen na WP7.8. Navenek to bude vypadat stejne.

   A ti, co jsou jako „my“, si stejne nakonec koupi neco s WP8.

 9. Megy (neregistrovaný)

  Myslím, že nedává smysl do záporů dávat rozlišení displeje, když to je přímá specifikace MSFT. Nelze tam dát lepší displej, protože se „to nesmí“. To jako byste napsali, že tam není microSD karta a tedy je to nevýhoda. Prostě je to tak definované výrobcem SW, tedy Microsoftem. Konec.

  • Což mně, jakožto koncovému spotřebiteli aka uživateli je úplně, ale naprosto úplně jedno, kdo za to může. Pro mě jakožto uživatele by bylo příjemnější, kdybych viděl „dokonale vyhlazený obraz“. A ať se výrobce třeba staví na hlavu, ale ať vidím „pěkné obrázky“. Pakliže to dané zařízení nenabízí, jedná se zcela jednoznačně o mínus. Kdo na tom nese jaký podíl viny je zcela irelevantní.

  • No je otázka, k čemu se vztahují ony +/-. Např. dát do negativ upgrade „jen“ 7.8 je také nesmysl, v tomto jsou si všechny přístroje dané platformy rovny, tedy to není nevýhoda recenzovaného modelu proti konkurenci.

   Na druhou stranu, podprůměrné rozlišení (k hiend ceně), „nulová“ upgradovatelnoust, atd. jsou proti jiným přístrojům jiné platformy na trhu jednoznačně negativem.

   Tedy by se mělo +/- rozdělit na dvě kolonky, vně a uvnitř platformy?

  • x (neregistrovaný)

   tak tak, a zvláště když jemnost dispaye je lepší než třeba u top modelu Samsungu SGSIII (Lumia 900 má 651 subpixelů na palec , SGSIII má 612 subpixelů na palec)

  • x (neregistrovaný)

   UNI: to souhlas, myslím že by bylo dobré mít +/- hodcení platformy, a zvláště +/- hodnocení konkrétního telefonu v rámci platformy.

  • X: Pro úplnost „hinedu“ One X 936 a iP4s 978. Jak říkám, IPS je IPS:-)

  • x (neregistrovaný)

   Jo jo, Retina je Retina :)

   Jen chci říci že rozlišení displaye u Lumie 900 není vůbec špatné (i přes větší uhlopříčku určitě lepší než u Lumie 800 (u které autorovi absence HD displaye nevadila), a rozhodně drží krok s konkurencí. A dále to že honění za co nejvyšším číslem (rozlišeni, Mpx, frekvence, atp), ještě neznamená že to bude lepší …

  • MEGY: Já osobně to jako zápor nevnímám, ale běžný uživatel, kterému jsou pravidla MS pro WP7 u zadku, bude kroutit hlavou nad tím, proč Lumia 900 za 14 tis. má takový displej, když Galaxy SIII za 14 5000 má HD displej.

   Problém je, že když pak položíte Lumii a S3 vedle sebe, rozdíl takřka nepoznáte.

   X: Aniž bych se jakkoli chtěl zastávat S3 (má averze vůči němu je známá), je potřeba brát v potaz i to, že má o půl palce větší displej.

   Ad Lumia 800. Porvnáváte neporovnatelné. Lumia 800 má oproti 900 zase o půl palce menší displej, v jejím případě je rozlišení 480×800 pixelů v pořádku a jakékoli větší by naprosto nemělo smysl.

   Neříkám, že displej Lumie 900 je špatný. Jen jsem napsal, že v této cenové kategorii by ji přeci jen slušelo vyšší rozlišení (ačkoli v praxi není potřeba).

   UNI: No, konečně s tím někdo přišel. IPS je IPS. Souhlas.

  • x (neregistrovaný)

   MAREK: Ano S3 má větší display a L800 zase menší, to je ale reč o velikosti dispaye. Já mluvím o rozlišení, jemnosti, detailu displaye a ten je nejlepší (z uvedených třech telefonů) právě u Lumie 900.

   Ano jde o absolutní rozlišení vůči velikosti displaye. Myslím že full RGB 800×480 je na cca 4,3″ displayích naprosto v pohodě (případ Lumie 900), ale zároveň myslím že o třetinu! nižší rozlišení pentile při 800×480 rozhodně není v pohodě ani na 3.7″ (o 14% menší velikosti) (případ Lumie 800), vždyť za zubatost písma je strašná (stačí se podívat na hodiny v rohu, nebo drobnější písmo na www stránkách či emailu). A pokud toto nevadilo u Lumie 800 (která se začala prodávat za ne o moc nižší cenu), tak proč podstatně lepší display vadí u Lumie 900?

  • X: Možná si nerozumíme…

   Displej Lumie 900 mně osobně ani v nejmenším nevadí. Naopak, považuji ho za velmi kvalitní.

   Bohužel, marketingová masírka způsobila nesmyslnou honbu za mnoho-core procesory, mnohoMpix foťáky, HD displeji apod. „Čím víc proužků, tím víc Adidas“. V praxi nic z toho není potřeba, ale na papíře to vypadá dobře a „běžný uživatel“ má pocit, že to potřebuje, protože reklama mu to tlačí do makovice. A málokterý „běžný uživatel“ vedle sebe položí Lumii 900 a SGSIII, aby displeje porovnal a zjistil, že Lumia 900 je na tom líp. S největší pravděpodobností Lumii 900 rovnou zavrhne, protože má papírově horší rozlišení.

   Ad Lumia 800. Používám ji od ledna letošního roku a jsem maximálně spokojen. I s rozlišením displeje. Poslední dobou mi ale začala vadit malá újlopříčka displeje, v čemž mě Lumia 900 jen utvrdila.

  • Marek Hajn: Já si do toho dovolím vstoupit, protože to co jste teď nakonec napsal je pro mě, čtenáře Smartmanie, špatná zpráva. Myslím, že zdejší čtenáři vědí jaké rozlišení se dnes na displejích používají a že by na té které úhlopříčce mohlo být i vyšší, ale také na rozdíl od těch tzv. běžných uživatelů vědí, že samotné rozlišení není z hlediska kvality displeje všechno. A to je to, co hledám v kvalitní recenzi – to, že právě recenzent může ty přístroje dát vedle sebe a porovnat skutečnost, ne papírové parametry, na to nepotřebuji recenzi, ty si mohu dohledat a porovnat sám. V recenzi nehledám úvahy nad tím, že by telefonu z marketingového hlediska slušel tenhle parametr víc, to vím nejen já sám velmi dobře, ale cenné informace jsou právě ty, co nikde sám v tabulkách nedohledám. Pokud by celá stránka recenze, když už máte ty telefony vedle sebe, byla věnována srovnání jednotlivých displejů, rozdíly mezi nimi, jejich jemnost při srovnání na konkrétním textu, věrnost barev a podobně, tak je to pro mě mnohem cennější, než úvahy nad marketingem firmy. Pokud totiž správně čtu to, co jste naposledy napsal, tak vlastně říkáte, že svým hodnocením vycházíte vstříc pohledu běžného uživatele zpracovaného marketingem. To je naprosto špatně, právě na Smartmanii bych čekal, že to hodnocení může být i v nějakém parametru pro onoho běžného uživatele naopak překvapivé, protože je tu možnost jít za ony tabulkové hodnoty a je možnost konkrétního srovnání v praxi.

  • ANDREAS: Pravde bude asi někde mezi ;)

   Já tvrdím, že Lumia 900 se pohybuje v kategorii smartphonů, které dnes běžně mají vyšší rozlišení než ona. Proto pokud by měla obhájit svoji cenu, s tímto „papírovým“ rozlišením to bude mít výrazně složitější.

   Nicméně situace je jiná, ve chvíli, kdy ji vezmete do ruky a zjistíte, že displej je dostatečně jemný, dobře vypadá a vzhledem k tomu, že je menší než u konkurentů, tak i přes nižší rozlišení je vlastně jemnější.

   Displeje bychom porovnat mohli, ale to by bylo na samostatný článek a hlavně, podle mého, je pohled na displeje velmi subjektivní. Každý to svým okem vnímáme jinak, takže objektivní porovnání je bohužel jen v případě papírových parameterů.

  • Marek Hajn: Můj příspěvek nebyl obhajobou konkrétního přístroje, jeho ceny apod. Byl pouze přímluvou, aby se v recenzích objevovaly co nejvíc i ty klidně subjektivní poznatky a srovnání s jinými přístroji. Protože, jak sám píšete, to běžný uživatel nemá často možnost udělat, o to cennější je, když to najde v recenzi. Třeba zmínka o srovnání displeje 900 a SIII je zajímavá, je škoda že je zasunuta někde na fóru. Jistě, že je problém s metodikou a podobně, ale i osobní dojmy jsou zajímavé a mohou být přínosem. Každopádně díky za recenzi i za budoucí, klidně subjektivní informace z tabulek nezjistitelné :-)

  • x (neregistrovaný)

   MAREK: tady se asi neshodneme :D. Vím že jde o marketing (čím víc proužků …), ale tady právě souhlas s ANDREAS. Na to abych věděl, že jiný telefon má vyšší papírové rozlišení, nepotřebuji číst recenze, to vidím v každém obchodě na cedulce s telefonem. To co by mělo být v recenzi zdůrazněno je právě to co papírových tabulek nikdo nevyčte.

  • ANDREAS: Ono to někdy jde, někdy ne. Já osobně bych raději psal více subjektivní recenze, na druhou stranu musíme být objektivní. A najít ten kompromis mezi těmito pohledy není vůbec jednoduché.

   X: Souhlas ;)

  • x (neregistrovaný)

   Myslím že i subjektivní pohled je důležitý. Nicméně display lze srovnat i objektivně, jemnost displaye lze jeduše srovnat počtem subpixelů (nikoliv pixelů) na určitou délku nebo plochu. Kontrast, jas, pozorovací úhly, barevný rozsah, vyvážení barev, odrážené okolní světlo, a samotnou velikost lze taky snadno objektivně srovnat (ať už více či méně přesně). A tohle lze přece jednoduše shronout do objektivního honocení.

   Ale říkat že telefon je špatný, protože nemá HD display (resp. že nemá dostatečný počet proužků) je nesmysl.

  • x (neregistrovaný)

   A naprosto stejné je to pro Full HD video. Je lepší kvalitnější HD video než nekvalitní FullHD video.

  • A ja myslel, ze po oznameni WP8 vyslo obhajovani zastaraleho hardwaru z mody. Kdyby Lumia 900 mela alespon dve jadra, tak by treba aktualizaci dostala.

   Je to jako s motorem. Take je lepsi mit 4 valce nez jeden. Utesovat se prouzkama je dost mimo. Vietnamci prodavali viceprouzkove nekvalitni zbozi. V pripade SGS3 ale znamena vice prouzku nasobne vetsi vykon.

  • Srovnavat pocet jader versus valce v motoru je vice nez zcestne.Nestacim se divit, co nekteri vytahnou jako protiargument + sileny priklad k tomu.

  • X: Zamyslím se nad tím a třeba s něčím přijdeme ;)

   AARON: Nemyslím, že by tu šlo o nějaké obhajování zastaralého HW.

   Nehledě na to, že doposud mi nikdo kloudně nevysvětlil, k čemu jsou v každodenním používání 4 jádra.

   Přirovnání k motoru mi trochu nesedí, tam je výkonový potenciál jasný i když bychom taky mohli rozebírat to, že dobře naladěný 4válec pojede lépe než blbě naladěný 6válec.

   Nicméně u smartphonů je vidět, že počet jader procesoru není stěžejní, pokud je dobře optimalizovaný SW.

  • x (neregistrovaný)

   AARON: ono to není přece o obhajování takového či makového HW. Jde o funkčnost celku. Je mi putná kolik má telefon jader a MHz, pokud funguje rychle a tak jak má. Je mi putná jestli se píšní „HD“ displayem nebo „FullHD“ videem, pokud je kvalitní.

  • x (neregistrovaný)

   Jinak nechápu to pobláznění kolem WP8. Ano WP8 přináší skvělý technologický základ do budoucna (a taky bude potřeba ještě trochu dozrát), nicméně běžnému uživateli nepřináší nic zásadního navíc (možná si někteří v šimnou nové start obrazovky), WP7.5 je pro běžného uživatele plně použitelný systém.

  • Proč tedy MS neoptimalizuje WP8 pro počet jader současných WP7.x telefonů, když tedy počet jader (a další HW) není stěžejní? Proč WP8 nepojedou na single core?

  • Kdy kdo řekl ze nepojedou na single core? MS jen oznamil ze pridava podporu pro vicejadrove procesory, ne ze nebude podporovat jednojadrove…

  • Uvidíme kolik představených novinek bude mít single core. Z oznámených zatím žádný.

 10. Nn, proč to rozdělovat. Jedná se o klady a zápory „zařízení jako celku“. Dneska se přece dávno kupuje ucelené řešení. Tzn. ne jen telefon nebo OS, nebo aplikace, ale komplexní ekosystém se vším všudy. A jako takové ho recenzent hodnotí k datu vydání recenze. Tudíž pokud to přitáhnu za vlasy a měl by v současnosti například telefon jen černobílý displej, byť by to bylo čistě kvůli omezení systému a prodával se za stejnou cenu (resp. mířil na stejnou cílovou skupinu zákazníků), jako telefony s barevným displejem, tak by recenzenti zcela po zásluhách šili do každého modelu telefonu s tímto OS do doby, než by vyšel update, který by podporoval barevné displeje.

  Stejně tak obráceně v případě Lumie 800 nepatřil do záporů neupdate na WP8, protože v době psaní recenze a příchodu L800 na trh tohle známo nebylo/má půl roku „náskok“ – v době vydání WP8 už bude L800 rok starým modelem…

  • omlouvám se, reakční tlačíko zareagovalo nějak divně – tohle patřilo UNImu k příspěvku v 9:32.

  • Mohli bychom se do nekonečna přít o významech konkrétních +/-. Např. cena, v rámci platformy se jedná o nejvyšší dostupný model (i třeba kvalitativně), cena je taková. V porovnání s jinou platformou ale tento argument nemusí platit. Obdobně je to u iPhone, co je „vysoká“ cena za iPhone, když žádný obdobný přístroj na trhu není? To samé rozměry a hmotnost, vytýkat velkému telefonu, že je velký? Takto budeme hodnotit i nákladní automobily? Na druhou stranu, nízké rozlišení (spíše PPI) je prostě fakt, tak jako nevhodná povrchová úprava, atd. Je toho hodně k diskutování.

  • A proto je zde zcela subjektivní názor recenzenta a jeho hodnocení +/- ;o)

   A srovnání osobáku s náklaďákem je mimo, ale můžu srovnávat malé hopsadlo, ala Škoda Citigo vs. Superb Combi.. (ať zůstaneme u jednoho výrobce). Každé má svého kupce a jinou cílovku, ale v případě, nastavení ceny na 2M za Superb, tak se každej radši poohlídne přecejen u konkurence..

  • Ale +/- pod recenzí nemá být subjektivní názor recenzenta, ale objektivní srovnání s podobnými přístroji (hrou, filmem, autem,…)

   Ano, jak píšeš, ale přeci nebudu u Suerbu brečet, že je velký, s tím pro to auto jdu.

 11. Tom (neregistrovaný)

  Nevim, zda ma mit ta anglicka hlaska nejaky skryty vyznam, ale na serioznim webu a u takoveto recenze, bych si podobne „ulety“ odpustil.

  Ano, nazev mozna prilaka vice ctenaru, ale od vas bych tohle tedy necekal.

  Kazdopadne, diky za recenzi.

  • Název říká „krásná, ale hloupá“, což vystihuje problém Lumia900, jediný důvod ke koupi je to, že se ti bude líbit. Tím nadpisem to Marek skvěle podtrhnul.

  • DEAWO: Diky ;)

   TOM: Je to tak trochu experiment ;)

  • Tom (neregistrovaný)

   Diky za vysvetleni, tohle mi nejak nedocvaklo.

   Kazdopadne je to dost odvazny nazev, na recenzi. ;-)

  • Chtěli jsme, aby to bylo odvážné a to se povedlo.

   Díky ;)

 12. „Je to volba Microsoftu, a pokud se jim to vymstí, je to jejich boj a nemá smysl kvůli tomu vyšilovat.“ Tak to je hláška měsíce. Možná je to volba mrkvosoftu, ale peníze jsou to neinformovaných zákazníků. My víme, že jsou tu jíné OS, ale někdo třeba ne a ten pak bude koukat jak husa do flašky. Navíc nikde není psáno, že podobný podraz neudělá mrkvosoft znova. Mezi námi dělají to často a rádi. Proto si svůj mobilní OS můžou strčit za klobouk. Tady si to přejmenujte na mrkvosoftmania.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).