Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 830: Poctivá střední třída s povedeným fotoaparátem

Recenze Nokia Lumia 830: Poctivá střední třída s povedeným fotoaparátem

Nokia uvedla na trh odlehčenou verzi své stávající vlajkové lodi, model Lumia 830. Ten se po hardwarové stránce řadí spíše do střední třídy, navrch ovšem nabízí kvalitní zpracování a povedený fotoaparát s optikou Carl Zeiss. Máme tu další aspiranta na bestseller?

Není tomu tak dávno, kdy Nokia uvedla na trh svůj aktuální vlajkový model Lumia 930 (recenze). Ten přinesl špičkovou výbavu, kvalitní fotoaparát a v neposlední řadě také solidní poměr cena & výkon. Do redakce se nám nyní dostala její odlehčená verze v podobě modelu Lumia 830.

Oproti dražšímu sourozenci doznala poměrně zásadních ústupků ve výbavě, kvůli čemuž se řadí spíše do vyšší střední třídy. Na druhou stranu, použitý hardware není vyloženě špatný a špičkový je naopak 10Mpx Pure View fotoaparát s optiku Carl Zeiss, který podává vskutku nadprůměrné výsledky. Zařízení potěší také vydařeným designem, kdy můžete sáhnout po konzervativnější černé či bílé, nebo o poznání zajímavější zelené či oranžové barevné variantě.

Se startovací cenou 10 390 Kč včetně DPH to při aktuální situaci na trhu Lumia 830 nebude mít lehké, i když z neoficiální distribuce ji lze sehnat za lepší cenu a dá se očekávat, že postupně bude cena klesat i u oficiálních kusů. Na druhou stranu, při testování nás v mnoha ohledech příjemně překvapila a pokud přimhouříte oči nad některými nedostatky, může se jednat o skvělého společníka pro každý den. A kdyby Nokia zvolila sympatičtější cenu hned na začátek, měli bychom tu pravděpodobně dalšího aspiranta na bestseller.

Brousíte si zuby na Lumii 830? Mrkněte se, kde ji seženete za nejlepší cenu

Klady (+)

 • nápaditý design a dobré zpracování
 • perfektní ergonomie
 • špičkově odladěný systém
 • PureView fotoaparát s optickou stabilizací obrazu
 • bezdrátové nabíjení v základu
 • komplexní softwarová výbava
 • podpora LTE & NFC
 • povedený displej, GlanceScreen

Zápory (-)

 • vyšší cena
 • nepřehledná nabídka Nastavení
 • absence notifikační diody
 • méně výkonný hardware
 • chudý obsah balení

Obsah balení

Nokia nemění svůj styl balení ani u dražších zařízení a Lumia 830 vám tak dorazí v nepříliš velké krabičce, uvnitř které naleznete mimo samotný telefon s baterií pouze nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem a informační brožuru. Vzhledem k ceně zařízení bychom očekávali alespoň nějaká sluchátka, výrobce nicméně sáhl po úspornější variantě bez příslušenství.

 

Konstrukce a design: Hliníkový rámeček zapůsobí

Po uchopení samotného telefonu se dočkáte příjemného překvapení. Hliníkový rámeček mu totiž dodává na bytelnosti a vše drží na svém místě jako přibité, ačkoliv zadní kryt je odnímatelný. Vpředu naleznete krycí sklíčko a na opačné straně polykarbonát, který je odolný, příjemný na dotek a telefon nebude vám díky němu nebude vyklouzávat z ruky.

Celkové rozměry činí 139,4 x 70,7 x 8,5 mm, což jsou pro telefon s pětipalcovou obrazovkou lehce nadprůměrné hodnoty. O něco nižší mohla být i hmotnost – 150 gramů; stále se ovšem pohybuje v mezích snesitelnosti. Za ergonomii si výrobce odnáší kladné body – úchop v ruce je jistý a tlačítka na pravém boku jsou rozmístěna ideálně pro dosáhnutí palcem.

 

  

Na přední straně se rozmáhá pětipalcový displej, pod nímž naleznete trojici senzorových tlačítek s jemně bílým podsvícením. Vzadu poté zaujme velká plocha vyhrazená pro fotoaparát s přisvětlovací diodou, přičemž poté naleznete ještě hlasitý reproduktor, který nehraje vůbec špatně. Po sejmutí zadního krytu se dostanete k uživatelsky vyměnitelné baterii, slotu na microSD kartu a slotu kartu formátu nanoSIM.

  

Z hlediska designu můžeme Nokii zhodnotit kladně – námi testovaná varianta se zeleným zadním krytem rozhodně měla šmrnc a ani konzervativnější uživatelé, kteří sáhnou po černé nebo bílé variantě, se nebudou mít zač stydět. V Berlíně jsme si vyzkoušeli i další barevné varianty a pokud chcete zaujmout, je zelená nebo oranžová jasnou volbou. Jednoduché rysy se zaoblenými rohy a stříbrným rámečkem působí jako celek elegantně a pozitivní dojmy z designu mi během testování potvrzovalo i okolí.

  

Displej: Poctivých pět palců

Obrazovka s úhlopříčkou pět palců dostala do vínku rozlišení 720 x 1280 px. Kdo očekával full HD, pravděpodobně bude zklamán. Na druhou stranu, v praxi mi na displeji nic nescházelo. Jemnost 294 ppi je dostačující a barevné podání IPS panelu je na skvělé úrovni. Potěší také solidní čitelnost na přímém světle a dobře fungující automatická regulace jasu. Pro zobrazení informací o datu/času & nových notifikacích rovněž můžete využít funkce GlanceScreen, o které si více povíme v dalších kapitolách.

  

Díky ochrannému sklíčku Gorilla Glass 3 navíc není nutné používat fólii – drobným škrábancům se vyvarujete i bez ní. I s HD rozlišením je obraz dostatečně jemný a běžným pohledem jednotlivé pixely neuvidíte. Na okrajích je krycí sklo mírně zaoblené, což pomáhá pohybu prstu po displeji.

Hardware a zvuk: Tady se šetřilo

Srdcem Lumie 830 se stal čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 na frekvenci 1,2 GHz. Ano, jde o ten samý čip, jaký můžete nalézt v Lumii 630 (recenze), jejíž cena je oproti dnes recenzovanému kousku téměř třetinová; na druhou stranu, spolu s 1GB operační pamětí se pro Windows Phone jedná o solidní dvojici, která si s během systému poradí bez zaváhání.

 

Postačí i na graficky pokročilejší hry jako například Asphalt 8, s nejnáročnějšími tituly už si ovšem poradit nemusí (a to hlavne v budoucnu). Vnitřní paměť má 16 GB, z čehož je pro uživatelská data dostupných cca 10,84 GB. Naštěstí nechybí možnost rozšířit ji o paměťové karty typu microSD (až 128 GB). Výkon jsme prověřili pomocí dvou benchmarků s těmito výsledky:

 • AnTuTu benchmark: 11 850 bodů
 • Basemark OS II: 468 bodů

Pochválit můžeme výrobce za zvukový výstup, který nabídne vyvážený a čistý projev. V nastavení naleznete ekvalizér, pomocí něhož si můžete zvuk přizpůsobit k obrazu svému. Jak jsem již zmínil, hlasitý reproduktor vespod zadní strany podává obstojný výkon jak z hlediska hlasitosti, tak i z hlediska kvality. Pro HTC One se o konkurenci nejedná, projev je nicméně poslouchatelný a ostudu vám neudělá.

 

Baterie a výdrž: S trochou snahy dva dny

Nokia vybavila Lumii 830 akumulátorem o kapacitě 2200 mAh. To je vcelku obstojná hodnota a obdobně můžeme hovořit i o výdrži samotné. Při velmi náročném používání, kdy je po celý den aktivní synchronizace a telefon je často používán k prohlížení internetu či poslouchání hudby, vydržíte od časného rána do pozdního večera. Pokud své nároky trochu uskromníte, dá se dostat na dva dny a nenároční uživatelé mohou počítat i se třemi.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy bylo ve smyčce přehráváno HD video s maximálním jasem, vyjmutou SIM a povolenou synchronizací. Telefon byl připojen k WiFi síti a zvuk o poloviční hlasitosti veden do sluchátek. Při přehrávání se Lumia 830 vybila po 6 hodinách a 15 minutách. Samotné nabití z nuly na sto dodávanou nabíječkou trvá 1 hodinu a 50 minut. Lumia 830 se rovněž pyšní podporou bezdrátového nabíjení standardu Qi. Pokud jej chcete využívat, stačí si pouze přikoupit bezdrátovou nabíječku.

Operační systém & bonusový software

Hned zpočátku musíme výrobce pochválit za optimalizaci – systém je vskutku velmi rychlý a stabilní a rozdíl oproti levnějším modelům řady Lumia je po chvilce používání znatelný, ačkoliv ani u nich nelze říct, že by odladění bylo špatné. Reakce jsou pohotové, načítání nepříliš zdlouhavá a během čtrnácti dnů testování jsme se setkali všehovšudy s jedním restartem, což je záležitost vskutku ojedinělá.

 
Uzamčená obrazovka a hlavní nabídka s dlaždicemi

Samotný systém nabídne důvěrně známou hlavní obrazovku, jež sestává z (živých) dlaždic, které neslouží pouze jako zástupci, nýbrž mohou zobrazovat také informace z dané aplikace (počasí, upozornění atd.), nebo třeba promítat fotografie. Odsunem této obrazovky se dostanete do seznamu nainstalovaných programů, v němž můžete podobně jako v dalších nabídkách využívat jednoduchý způsob vyhledávání podle počátečního písmene. V notifikační nabídce naleznete po jejím stažení jednotlivá upozornění spolu s rychlým přístupem do nastavení a čtyřmi přepínači, které si lze změnit.

 
Nabídka s aplikacemi a nepřehledné Nastavení s několika desítkami položek

Samotnou nabídku nastavení ovšem hodnotíme jako poměrně nepřehlednou – obsahuje rovných padesát položek bez jakéhokoliv systému řazení, přičemž ve vícero případech obsahují pouze jednu až dvě možnosti. Celkový počet by se přitom dal poměrně snadno zmenšit, například podnabídky jas, otáčení obrazovky a zobrazení by klidně mohly být sloučeny do jedné a přispělo by to k lepší přehlednosti této části systému. Časem se nicméně naučíte, kde co hledat a musíme také podotknout, že nám zde žádná důležitá položka nechyběla. K dispozici je ještě druhá karta, na níž naleznete nastavení týkající se jednotlivých aplikací operačního systému.

 

Několik položek v nabídce nastavení stojí za samostatnou zmínku. Jednou z nich je Dětský koutek – vyberete aplikace, hry, hudbu a videa, ke kterým umožníte přístup a poté posunem zamykací obrazovky přepnete do módu, kdy jsou k dispozici pouze tyto vybrané položky. Můžete tak zabránit třeba svým ratolestem v získání přístupu k souborům či programům, k nimž by jej mít neměly.

 

Užitečný je také Filtr hovorů + SMS. Pokud existuje nějaké číslo, od nějž byste raději nedostávali zprávy a telefonáty, pak jej stačí přidat do seznamu a je vystaráno.

Výrobce připravil také několik aplikací nad rámec standardu. Předinstalována je populární čtečka Flipboard, do níž si můžete přidat libovolné zdroje a poté je procházet v přehledném a elegantním prostředí. Jen škoda, že není k dispozici landscape mód.

 

Nezapomnělo se samozřejmě na navigaci HERE Drive+, pro níž jsou bezplatně k dispozici mapové podklady pro celý svět. Jde o léty prověřenou záležitost, která svůj účel plní skvěle a nechybí ani hlasové pokyny v češtině. Využít můžete také HERE Mapy, u nichž můžete procházet stažené mapy offline.

Inteligentní data vám umožní sledovat, jak moc velkou část svého FUP limitu jste již tento měsíc vyčerpali a jaké aplikace na tom mají největší podíl. Nechybí možnost omezit přenosy dat na pozadí a to zvlášť pro domácí síť a zvlášť pro roaming. V aplikaci Inteligentní úložiště naleznete informace o tom, jaký druh souborů zabírá kolik místa a nastavit, jestli se nová data mají ukládat do zařízení či na paměťovou kartu.

 

Pochvalu si výrobce zaslouží za rozsáhlý editor fotografií Lumia Creative Studio. V něm můžete snímky libovolně ořezávat a otáčet, přidávat barevné filtry nebo upravovat expozici, kontrast, jas a další položky. Překvapivě dobře funguje také rozostřování pozadí a pro úpravy mobilních fotografií je aplikace vskutku jako dělaná.

 

Standardem je také kancelářský balík Office, pomocí něhož můžete číst, editovat nebo vytvářet textové či tabulkové soubory. Poradí si také s prezentacemi, ty ovšem lze pouze prohlížet. S tím souvisí také aplikace OneNote, jež umožní vytvářet jednoduché i sofistikovanější poznámky, které si následně můžete synchronizovat pomocí vašeho účtu Microsoft.

 

Za softwarovou výbavu tak výrobce zaslouží velkou pochvalu – naleznete zde totiž vše důležité a telefon tak můžete využívat takřka naplno prakticky ihned po rozbalení.

Telefonování, zprávy, organizace

Aplikace pro telefonování je rozdělena na několik částí – v jedné naleznete historii hovorů, dále číselník, jenž slouží také k ukládání nových čísel a poté samotný seznam kontaktů řazený podle abecedy. Ani zde nechybí elegantní způsob vyhledávání podle prvního písmene. K samotné kvalitě hovorů nemáme výhrad – sluchátko je nadprůměrně hlasité a zvuk dostatečně kvalitní, nestěžovala si ani protistrana.

 

SMS jsou rozděleny standardně do konverzací, mazat můžete i jednotlivé zprávy. Přítomna je i možnost v textech vyhledávat. Klávesnice Windows Phone je v českém rozložení poněkud natěsnaná a pohodlnější je psát v landscape módu. Zvládá predikci a automatické opravy, psaní tahem v naší mateřštině ovšem stále neumí.

 

Kalendář nabídne několik možností prohlížení, přesněji řečeni podle dne, týdne, měsíce či roku. K událostem samotným můžete mimo předmět a místo konání přidávat další podrobnosti, jako třeba účastníky, délku trvání či čas připomenutí. K dispozici je také několik variant opakování, například denně, jednou za měsíc či každou neděli. Mimo synchronizaci s účtem Microsoft můžete využít také účet Google.

Budíky naleznete jako samostatnou aplikaci v hlavní nabídce, žádnými pokročilými nastaveními ale neoplývají. Nastavit si mimo čas můžete dny opakování, vyzvánění a dobu odložení.

GlanceScreen: Užitečný přehled v pohotovostním režimu

GlanceScreen (česky Obrazovka rychlého přehledu) považujeme za velmi užitečný doplněk, jelikož umí zobrazovat notifikace z různých aplikací na vypnutém displeji pod velkými hodinami (tedy v pohotovostním režimu). Pro zjištění informací o datu, času či nových notifikacích tak není nutné zapínat displej. Osobně si toto řešení cením už jen z toho důvodu, že částečně nahrazuje notifikační diodu, kterou bychom na těle Lumie 830 hledali marně.


GlanceScreen na Lumii 830

Glance Screen lze zapnout natrvalo, nebo jej nechat zobrazovat v zadaných intervalech. Máte také možnost aktivovat si v zadaném časovém intervalu noční režim, kdy se čas na displeji zobrazuje v méně výrazných barvách (červená, zelená, modrá).

Multimédia

Důvěrně známý hudební přehrávač vyniká přehledným prostředím s rozdělením podle ID3 tagů. Procházení po složkách sice chybí, náplastí je ale možnost vytvářet playlisty. Z aktuálně přehrávaného seznamu skladeb můžete jednotlivé položky dočasně vyjmout, přítomno je i náhodné přehrávání či opakování. V nastavení naleznete také grafický ekvalizér, u nějž můžete vybrat z několika předvoleb nebo si jej přizpůsobit plně k obrazu svému.

 

Obrázkové soubory naleznete v aplikaci Fotky. Rozděleny jsou buď podle času pořízení či složky. Jednotlivé snímky také můžete přidávat do zvláštní sekce Oblíbené. Prostředí vsází na jednoduchost, je však přehledné a dobře se používá.

Videopřehrávač si poradí s videem ve full HD a nechybí ani podpora titulků, ačkoliv u těch je problém se zobrazováním diakritiky. K dispozici je opakované přehrávání či změna poměru stran – pro základní potřeby tak přehrávač postačí, ale náročnější uživatelé rychle sáhnou po lepší alternativě z WP Storu.

Konektivita & prohlížení internetu

Vskutku důsledný byl výrobce v oblasti konektivity, snad až na infračervený port nás totiž nenapadá vskutku nic, co by zde chybělo. K dispozici je tak WiFi se solidním příjmem signálu, Bluetooth 4.0 a dvojici GPS a GLONASS. Citlivost senzorů polohy je vskutku dobrá a zařízení nás bezproblému zaměřilo i uvnitř panelového domu. Využití jako navigace se tak vzhledem k přítomnosti HERE Drive+ přímo nabízí.

Potěší také podpora LTE, které se v České republice poslední dobou neustále rozšiřuje a třeba v Praze jsme většinu času chytali právě 4G (operátor T-Mobile). Za zmínku určitě stojí podpora bezdrátového nabíjení podle standardu Qi, díky čemuž můžete vybírat ze široké nabídky příslušenství pro tento způsob dodávání energie. Výrobce neopomněl ani NFC.

K prohlížení internetu je připraven Internet Explorer, jehož prostředí se takřka nezměnilo od počátků systému Windows Phone. Ačkoliv již samotný název by mohl některé uživatele odradit od jeho používání, v praxi je překvapivě povedený. V jednoduchém prostředí se ihned zorientujete a nechybí ani možnost úspory dat, která má navíc tu vlastnost, že umí odhadovat potřebu komprese podle vašeho měsíčního limitu nastaveného v aplikaci Inteligentní data. K dispozici je také anonymní režim a podpora více otevřených oken.

Fotoaparát a video: Radost pohledět

Jednou z hlavních chloub Lumie 830 je 10Mpx PureView fotoaparát s optikou Carl Zeiss; výsledné rozlišení fotografií činí 3840 x 2160 px. Z parametrů zmiňme BSI senzor o velikosti 1/3,4 palce, ohniskovou vzdálenost 26 milimetrů a clonu f/2,2. Výrobce neopomněl ani optickou stabilizaci a celkově jsou specifikace fotoaparátu velmi slibné – naše očekávání tak rozhodně nebyla nízká. K dispozici je ještě přisvětlovací LED dioda a druhý mikrofon, který zajistí lepší kvalitu zvuku u nahrávaného videa. Při focení potěší přítomnost hardwarové spouště na pravém boku. Snad jen spouštění samotné aplikace pro focení by mohlo být rychlejší. Standardně si počkáte zhruba 2 vteřiny, což v případě rychlých momentek není úplně ideální hodnota.

Za dobrých světelných podmínek můžete s trochou zručnosti pořizovat vskutku pěkné fotografie. Lumia 830 nabídne věrné podání barev a solidní detail, přičemž pro makro fotografie je i díky manuálnímu ostření jako dělaná. Problém nastane při větších výkyvech světla, kdy má snímač tendence k přepalům – to by mohl částečně eliminovat HDR mód, výrobce jej ovšem opomněl.


Náročnější fotografové ocení přítomnost manuálního režimu v aplikaci Nokia Camera

Kde ovšem konkurence začne strádat znatelně, jsou fotografie pořízené za horšího světla. I za šera totiž Lumia 830 umí pořídit relativně ostré snímky, které současně nejsou podexponované, za což vděčí jednak optické stabilizaci a druhak také dobře fungujícímu post-processingu.

-

- - -

Ani za tmy se zařízení úplně neztratí – patrné už je větší množství šumu, stále ovšem máte šanci pořídit i bez blesku relativně ostrý snímek, o čemž se mnoha konkurentům může jen zdát. Celkově tak fotografické schopnosti Lumie 830 hodnotíme jako velmi dobré, za běžných podmínek se výsledky řadí k nadprůměru, použitelné jsou ovšem i snímky za špatného světla.

-
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

Nokia Lumia 830 dokáže pořizovat video ve full HD rozlišení při 30 fps. V případě videa se také dočkáte obstojných výsledků za světla i za šera, konkrétně můžeme chválit za obstojné podání barev a dobrou ostrost. Přeostřování je vcelku rychlé a skvělá je také kvalita zvuku. Ten se standardně nahrává stereo a v nastavení lze aktivovat prostorový Dolby Digital Plus 5.1.

- - -

Potěší také basový audiofiltr (standardně nastaven na 100 Hz), ale lze jej vypnout a nebo aktivovat silný 200 Hz fitr pro odfiltrování nízkých frekvencí. Záznam jsme otestovali na koncertě s velmi hlasitou hudbou, kdy jsme stáli kousek od reproduktorů, a výsledná kvalita obrazu i zvuku byla perfektní, a to včetně výrazných basů.

Nokia Lumia 830: Camera demo

Pro pořizování fotografií je k dispozici aplikace Nokia Camera, která nabídne široké portfolio funkcí. Využít můžete buď automatický režim, u nějž je na vaší vůli ponecháno pouze nastavení blesku, nebo režim manuální, kde lze mimo ISO a vyvážení bílé nastavit také rychlost závěrky či manuální ostření. Po zvolení dané možnosti se před vámi objeví kružnice a posouváním po ní upravujete danou hodnotu.

Především manuální ostření je věc u telefonů nepříliš vídaná a přitom v praxi skvěle využitelná. Lumii 830 nelze přidělat na stativ, díky ploché hraně ji nicméně můžete položit na bok a pořizovat tak třeba noční fotografie s dlouhou závěrkou. Výrobce musíme pochválit také za hardwarovou spoušť, kterou spousta konkurentů vynechává a přitom jde o velmi pohodlný způsob focení. Stisk je ideálně tuhý a při troše zručnosti si při jeho používání ani nerozmažete výsledný snímek.

Za zmínku stojí aplikace Lumia Selfie, která potěší především náruživé tvůrce autoportétů. Po vyfocení můžete snímek jednoduše oříznout či otočit, následně je k mání spousta barevných filtrů podobně, jako na Instagramu. Využít můžete jak přední fotoaparát s poněkud nízkým rozlišením 0,9 Mpx, tak i ten zadní, přičemž ve druhém případě vám se správným zaměřením pomůže zvukový signál.

Konkurence

Startovací cena Lumie 830 o pár stokorun přesahuje hranici 10 000 Kč, a to věru není málo a konkurence v této oblasti je poměrně široká. Za srovnatelné peníze si můžete pořídit třeba loňskou vlajkovou loď Samsung Galaxy S4 (recenze). Ta vede v oblasti displeje, je o něco menší a lehčí a nabídne výrazně výkonnější hardware v čele s procesorem Snapdragon 800. Lumia 830 ji i přesto poráží v oblasti optimalizace systému a také schopnostmi fotoaparátu za horšího světla. Lepší je také zpracování a kvalita použitých materiálů.

Pod deset tisíc korun spadla také skvěle vybavená Sony Xperia Z1 (recenze). Ta nabídne ekluzivní zpracování se skleněnými zády a také odolnost proti vodě a prachu. Na druhou stranu, v případě pádu na zem bychom dávali větší šance na přežití právě Nokii, která je přeci jen vyhotovena z odolnějších materiálů. Obdobně jako Galaxy S4 vede i Xperia Z1 v oblasti displeje a hardwaru, u Sony je na špičkové úrovni také celkové odladění systému. I přes dvojnásobné rozlišení ve prospěch Sony je ovšem Nokia o krůček vpředu v oblasti fotografických schopností.

Zhruba o tisíc korun levněji pořídíte 32GB verzi LG G2 (recenze), 16GB varianta je poté ještě o tisícikorunu levnější. V jeho případě je také třeba vyzdvihnout povedený fotoaparát, kterému nechybí ani optická stabilizace, za horšího světla nicméně Lumia 830 vede. Stejně tak Nokia boduje exkluzivnějším zpracováním z hodnotnějších materiálů, LG ale vrací úder v oblasti displeje a hardwaru, kde může Nokia jen tiše závidět.

Na závěr zmiňme jednoho velmi zajímavého konkurenta z vlastní stáje. Tím je model Lumia 1020 (recenze), jehož hlavní devizou je špičkový 41Mpx PureView fotoaparát. Ten nesnese srovnání v podstatě s žádným jiným telefonem a pokud se pro vás jedná o klíčový parametr, pak koupí rozhodně neprohloupíte. Displej je v tomto případě o půl palce menší, má však také HD rozlišení a je tudíž jemnější. Díky němu je samotný smartphone na výšku asi o centimetr menší, o dva milimetry větší je ovšem tloušťka a také hmotnost je vyšší o osm gramů. Z hlediska hardwarové výbavy jsou na tom obě zařízení srovnatelně (pozor však na výrazně starší procesor u Lumie 1020) a výběr mezi nimi tak závisí především na vašich prioritách. Nutno podotknout, že Lumia 1020 je asi o 1500 Kč levnější.

Závěr: Podařený smartphone s několika „ale“

Celkově se Nokia Lumia 830 dá označit za velmi specifický smartphone. Narážíme tím na různorodou kombinací vlastností, kdy se novinka po stránce hardwaru a displeje řadí kamsi do střední třídy, zatímco zpracováním a fotografickými schopnostmi se může směle srovnávat se špičkou. S cenou necelých deset a půl tisíce se poté řadí někam doprostřed těchto dvou kategorií.

Přesto má potenciál oslovit spoustu zákazníků – pokud mezi vaše požadavky nepatří co nejvýkonnější hardware a postačí vám plynulý běh systému, aplikací a středně náročných her, pak existuje několik důvodů, proč lze Lumii 830 doporučit. Zprvu je to velmi vydařený design a zpracování. Není snadné to popsat, pokud si však Lumii 830 vyzkoušíte naživo, ihned pochopíte, o čem je řeč. Podařil se také fotoaparát, který méně náročným uživatelům dokáže nahradit kompakt a náruživým fotografům zase udělá radost ve chvíli, kdy zrovna nemají nic jiného po ruce. Špičková je konektivita, kde marně hledáme něco, co bychom mohli postrádat, stejně tak musíme pochválit optimalizaci systému a softwarovou výbavu, kde nechybí třeba plnohodnotná offline hlasová navigace či komplexní kancelářský balík.


Brousíte si zuby na Lumii 830? Mrkněte se, kde ji seženete za nejlepší cenu

Vzhledem k ceně zamrzí chudší obsah balení, kde v podstatě naleznete pouze telefon s nabíječkou, pro málokoho se ovšem bude při výběru jednat o klíčový faktor. Lumii 830 tak můžeme směle doporučit každému, kdo hledá dobře funkční a současně kvalitně zpracovaný smartphone a potrpí si na fotoaparát – potřeby někoho takového Nokia uspokojí na dvakrát podtrženou jedničku. Konkurence ovšem dokáže za stejný peníz nabídnout o chlup více muziky a věříme, že se startovací cenou okolo devíti tisíc by Lumia 830 rozhodně měla větší šanci uspět.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

179 komentářů

 1. Chtělo by to trochu očistit čočku před focením ve tmě…

 2. Jakub (neregistrovaný)

  Stěma sluchátkama… Není to tak, že barevné varianty nemají sluchátka a klasická bílá a černá je mají?

 3. prečo je vytýkaná absencia notifikačnej diódy, keď má telefón glance screen?

  • Napsat, že GS částečně nahrazuje notifikační diodu, je jako napsat, že auto částečně nahrazuje neosedlaného osla.

  • Knoxx (neregistrovaný)

   Jak to myslíš však gs ti zobrazí mnohem více informací než dodá…

  • Knoxx (neregistrovaný)

   *dioda

  • GS nahradzuje diódu či sa ti to páči alebo nie. Nakoniec s tým práve teraz prišiel aj Android 5.0

  • GS má spoustu výhod, ale i nedostatky. V současnosti musíte mít GS stále zapnutý, nebo mávat rukou nad proximity senzorem jako na prvního Máje, abyste se dozvěděl o notifikaci. Pokud by existoval režim, kdy se GS aktivuje „natrvalo“ při příchodu nějaké notifikace, jistě by to udělalo mnoha uživatelům radost. Takto má i ta notifikační LED svůj význam, kdy s téměř nulovou spotřebou víte o notifikacích.

   Osobně bych uvítal notifikaci na win tlačítku, ale je nepravděpodobné, že bude tato funkcionalita, po uvolnění restrikcí na existenci HW tlačítek, implementována.

  • Notifikacna dioda je hlavne podstatne vyraznejsia. Na GS pri silnejsom svetle vidite gulove. Idealne by bolo oboje, pretoze inak sa mi GS fakt paci :-)

  • shd (neregistrovaný)

   GS vcelku postacuje .. vacsinou aj tak fon vyberam z vrecka nohavic bunby mozno rupsaku atd atd …a tam sa to rozsvieti vzdy, ak som doma a fon mam na stoliku tak mam sice smolu, ale tu mam vacsinou zvuky zapnute tak viem ci mi niekto volal alebo pisal….. problem moze nastat sice rano, ako mam v noci vsetko vypnute … ale ked sa budim na budik aj tak ho musim vypnut a vtedy uz si vsimnem ci mam nieco zmeskane … cize zaverom oproti diode to nevyhodu ma, ale mne a asi vacsine ludi to realne nevadi.

  • No zhruba tak. Ja mam telefon v praci na stole a pokial je vonku pekne, obcas na Lumii nevidim z uhla takmer nic. Mat nejaky stojan, je to urcite lepsie. Ale do istej miery to rozhodne nahrada je a tiez to ma kopu peknych vyhod.

  • lerion (neregistrovaný)

   Vyčítá se absence notifikační diody i iPhonu?

  • lerion (neregistrovaný)

   Já neříkám, že bych u Lumií notif. diodu neuvítal (stačilo by blikaní Start tlačítka), ale vyčítat to nějakému konkrétnímu telefonu? O to víc, když u WP se to nevyskytuje?

  • Tiez ma to celkom zaraza. iPhone mam rad, ale dioda tam rozhodne chyba …

 4. Pěkná recenze děkuji za ni.

  Lumii 830’mam třetí cena velká spokojenost.

  Ňotofikacni dílnu bych možná také bral ale GS postačí, mohli ale k notaci kácí použit i podsvícení senzorova tlačítka.

  • Opravuji

   Lumii mám třetí den a velká spokojenost.

  • Jinak oproti dražší 930ce se podle mě 830ka lépe drží hrany rámečku i rohy jsou zaoblenejsi.

   Teď nevím v recenzi psali omhlinikovem rámečku a ze je prý z kovu cely rám tady asi ne a jen rámeček je to tak a jde o hliník co se tyče rámečku?

   Jinak hw se snapdragonem 400 mi přijde dostatečně výkonný a dostatečný na většinu aplikaci a her.

   Nejsem naruzivy paran a tak mi to ze si některé více náročné kvalitně nezahraje vůbec nevadí.

   930 ma sice nadupanejsi snapdragon 800 ale zase ma amoled a hlavně zcela nepochopitelně postrádá Glance screen.

  • ano všetko je dostatočné lebo si si ku kupil a snazis sa ospravedlnit ze si vyhodil 340eur za 2 roky vykonovo stary hw ktory co nevidiet klesne snad na 150eur

  • Imperator, a čo je teba do toho, koľko za ňu dal? Je to jeho vec. Keď mu ten výkon stačí a je spokojný, tak je všetko v poriadku.

  • Zaklinac napis to aj v teme ku ip6 kde vsetci vrieskaju ze to je predrazene…na to ze je ip6 dvakrat drahsi aspon nema 2 rocny hw ale zatial uplny top…

  • Prečo by som čokoľvek písal k téme o iPhone? Mňa nikdy nezaujímalo, za čo ostatní ľudia dávajú svoje peniaze.

   A tou druhou vetou si čo chcel povedať? Áno, iPhone je 2x drahší a áno, má silnejší HW ako tento telefón strednej triedy. To je snáď logické.

  • chcel som tym povedat to ze 830tka mala stat tak zhruba 170eur

  • ono po pol roku tolko aj bude stat

  • Tak je nadšený z nového mobilu, tak mu to nekaž.On ten plastový iPhone taky nemá kdoví jaký hardware a stojí ještě víc.

  • tak 5c je urcite co sa tyka hw na tom lepsie ale tam uz naozaj u lumie prevlada vacsi displej pamatovky a tak…tam je uz ten rozdiel asi fakt v neprospech uznavam

  • A iPhone mal stáť koľko? A S5? A Z3? Stojí, koľko stojí. Je to politika každej firmy. Komu sa to zdá veľa, nekúpi, komu v pohode, kúpi. Také je to jednoduché.

 5. asdf (neregistrovaný)

  Během čtrnácti dnů testování jsme se setkali všehovšudy s jedním restartem, což je záležitost vskutku ojedinělá. Podla mna to ojedinela zalezitost neni wp nemam ale cakal som ze to bude odladeny system nakolko andorid uz nemozem vystat ale asi to bude podobne kedze ten mi restartuje cca raz za mesiac

  • Restart mě zatím během tři dnu nepotká jen jsem se dočkal padu aplikace hudba.

   Byla spuštěna na pozadí a když jsem ji po asi dvou hodinách obnovil hodilo mě to zpět na hs, update app hudba a fotky ale ms vydává celkem často tak v příštím zato snad opravi

  • Tiey sa mi L920 obcas restartovala, ale nebolo to nic strasne. Skor ma desi ten HW u L830. Vsade sa sice uvadza, ze je plynula, no L920 je dost pomaly telefon a ma v podstate este silnejsi CPU, takze osbne by som mal z L830 strach. Nastastie ma WP par problemov kvoli ktorym si ziadny telefon s tymto OS do ich odstranenia nekupim.

  • Asdf (neregistrovaný)

   A ak sa mozem spytat ake su to chyby a aky os pouzivas ? Ja prechadzam z androidu chcem nieco spolahlivejsie a cakal som wp bude

  • Oproti Androidu mozno bude, skusenosti su rozne, ale osobne nevidim dovod dat prednost akejkolvek Lumii pred napriklad Nexusom 5 ktory je podla mna rozhodne lepsim zariadenim.

   Co sa chyb tyka, su subjektivne. Jednak je to rychlost. Podla mna to mimo L930 a L1520 (s L830 nemam skusenost) nechodi moc rychlo. Dalsi problem je mailovy klient kgory ma problem loadovat dlhe konverzacia( 30-40 sprav a viac ). Dalsim probnlemom, cisto subjektivne je pre mna klavesnica na ktoru som si zial za takmer tri roky nezvykol.

  • Asdf (neregistrovaný)

   Vdaka este zvazujem aj blackberry z30 ale tam je malo aplikacii

  • No ja som Lumiu 920 vymenil za BB Z10 a zatial nelutujem. Dolezite je hlavne ake aplikacie potrebujete, oretoze sa kludne moze stat, ze ixh najdete skor ako u WP, co je aj moj pripad.

  • shd (neregistrovaný)

   ASDF BB z 10 porovnat neviem, ale garantujem ze lumia 830 sa moze kludne v rychlosti zrovnavat s top modelmi 2013… a to maju lpesi HW … kamos ma LG g2 super fon s lepsim displejom, ale lumia zas hodne lepsie foti a v rychlosti realne rozdiel nevidim..ci uz ide o system alebo prehliadanie webu…

   porvnat L530 s Sony Z3 urcite nemozes, ale v rovnakej cenovej relacii sa nemusis bat. lumia 930 s horsim HW to v teste vpohode natrela SGS 5 … SGS5 sa rychlejsie zapol, ale to bolo vsetko…rychlost supstania hier nacitanie www alebo prehliadanie webu zvladla lumia skratka rychlejsie..

  • shd (neregistrovaný)

   dalsie plus je ze na lumii clovek neriesi ci ma 5 alebo 150 aplikacii a neriesi ci fon pouziva den alebo rok a pol.. ta stabilita a rychlost sa skratka nemeni co sa neda povedat o ziadnom doride..

   oproti cenovej konkurencii mam naprikald aj ten spominany glance screen, opticku stabilizaciu, bezdratove nabijanie, offline navigaciu celeho sveta a supersenzitivny displej….. su to malickosti a Z1 je napriklad vodeoodolna….. ale je to jednoznacne plus a je to jendoznacne nadstandard, kde to konkurencia zdaleka vsetko nema…

  • Odporucam riadit sa skor recenziami na youtube, pretoze k objektivnym recenziam zo strany uzivatelov sa u WP komunity aspon tu dostava tazsie.

   Lumia 830 vs Lumia 925 hands-on Performance, Mult…: [odkaz]

   Na tomto videu dost jasne vidiet, ze L830 je len minimalne rychlejsia od L925 ktora na sucasne high-end Androidy a iPhony nema ani nahodou. Pokial ide o obnovenie aplikacii, dokonca zaostava aj za L925, nehovoriac o sucasnom high-ende. Je tam tiez vidiet, ze obnoivenie apps u WP je celkovo velmi pomale. Ak je to nutne, mozem ukazat ako „obnovuje“ aplikacie dva roky stare Z10, ale to by sa tu asi niekto cervenal :-)

  • jkochlan pravdu mas… dat 340eur za… vlastne ani neviem co lepsie oproti 920 alebo 925… hlavne ten vykon je tragedia…ono je to aj logicke 4jadro s tym nic nema je to slaby cip… vykonovo naozaj ako 920tka – to som uz davno hovoril tu na fore ze som testoval 630tku vs 920 a bolo to rovnake a ze nieee treba pockat na testy… no neviem na jake testy ked to je rovnaky hw… ono smutne je ze ani 930 nie je bohvieaky rychlik… tak ako bol android zalagovany tak to teraz prebomboval vykonom…a lumie naopak… dostal sa im vykon a zacinaju nie priamo lagovat… ale su proste spomalene…

  • Ono vyslovene pomaly telefon to nie je, ale rozhodne sa nechyta na high-end.

   Tu je jeden clanok:[odkaz]

   Kto autora pozna vie, ze je to zaujaty fanusik MS, ale aj on nakoniec vymenil Lumiu 1520 (hw Lumia 930) za iPhone kvoli rychlosti a par dalsim veciam. A pozor, nie za iPhone 6, alebo 5S, ale za dve generacie stary 5C. Toto nie je hate, Lumiu mam, system je pekny a strasne moc a dlho sa snazim najst si k MS cestu, pretoze som vyvojar a ich vyvojarske nastroje povazujem za spickove, ale fakt skratka je, ze WP v high-ende neobstoji.

  • No zas pozor, 930 je extrémne rýchla. Aplikácie sa obnovujú okamžite. Ten telefón je plne porovnateľný s hocakým high-endom.

  • To odskusane nemam, ale krk by som na to nedal.

  • Hovorím to preto, že 930 som mal teraz tri týždne k dispozícii. Ten telefón je famózny. V porovnaní s L920 je to úplne iný svet. Čakám na niečo s Win10, inak by som ho hneď zobral.

  • No ja som zase cital prispevok uzivatela ktory vravel, ze je oproti L920 tam velky rozdiel nie je. Ja som si zvykol nedavat na skusenosti inych nedavat, hoci s tym HW by to mohol byt skutocne skvely stroj.

  • Martin II (neregistrovaný)

   JKOCHLAN: „No ja som zase cital prispevok..“ Takze ty si ju nemal a Zaklinac ju mal. Ale vies ze sa myli. Ty tu budes vypisovat nieco o objektivnosti. Tvoja zaujatost je jasna z kazdeho tvojho prispevku.

  • Stačí sa pozrieť tu na SM.cz do fóra o 930 – bývalí majitelia 920 tam o 930 píšu, že je to „iná planéta“. A ja ako majiteľ 920 s tým súhlasím.

   Všetko od spúšťania aplikácií, multitaskingu/obnovovania až po browsovania na nete je obrovský kus rýchlejšie. Mám taký súkromný benchmark – stránku sme.sk, ktorú skúšam na každom zariadení. Pri 930 na LTE sa zobrazila ihneď. A myslím doslova ihneď. Messenger, Skype, Viber atď – všetko bolo do sekundy spustené. Ako vravím, keby neprichádzali Win10, už by som ju dávno mal. Dokonca aj ten displej, ako nefanúšika Amoledov, ma dostal.

  • zaklinac zober aspon 5sko do ruky a uvidis co je ina planeta… pozeral som asi 10 yt videii o 930tke a teraz resuming je katastrofalny rovnako aj pomalost celeho systemu… ano mozno oproti 2 rocnej 920tke to bezi rychlo…ale wtf…rozdiel su 2 roky tak to este aby nie…

  • Ja som 5S skúsil a žiadny rozdiel som tam nevidel, dokonca som zažil pády aplikácii a to viac pri iOS ako pri WP.

   Neviem načo by som pozeral YouTube videá, veď píšem, že som mal 930 požičanú na tri týždne. Žiadna pomalosť systému tam nie je, naopak. Všetko bolo bleskové.

  • Na videu ta L930 nevyzera zle. Musim si ju vyskusat.

  • žiaden rozdiel si nevidel :D MS ma velmi vazny problem s resumingom appiek a stale to plati… whatsapp, messenger, fb… vsetko je 2x 3x pomalsie jak na ip… aj nacitanie aj resuming…so zvysujucim vykonom wp proste ide stale rovnako…

  • shd (neregistrovaný)

   imperator prestan tu prosimta otvorene a nechutne klamat ludi ….. NA YOUTUBE je test kde L930 porazila v rychlosti SGS 5 na plnej ciare …. jedine v com vyhral SGS 5 bolo rychlost zapnutia telefonu INAK SI ANI NESKRTOL !!! tak tu prestan sirit tie nezmysly aka je lumia pomala ty saso …

  • Imperator, ešte raz – bavíme sa o 930. Na tomto konkrétnom telefóne nie je s resumingom žiadny problém, veď si ho vyskúšaj a uvidíš sám. Nepopieram, že niektoré aplikácie sú horšie optimalizované, ale 930 to svojím hrubým výkonom zmaže a resuming je okamžitý. Takže chytiť do ruky, pár dní skúšať, a až potom vynášať súdy. Mimochodom, WhatsApp aj Messenger sú vo svojich aktuálnych verziách čo do resumingu dobré aj na 920, Skype po poslednej aktualizácii výborný. Že WhatsApp žerie baterku ako divý je druhá vec.

  • Chytat do ruky a naco ? cena pada pred ocami uz len ked to v rukach drzim… ale za 250 eur je 930tka dobry kauf…

  • Chytať do ruky, aby si tu nešíril hlúposti o tom, ako „katastrofálny“ je resuming na tom telefóne. A ktorý konkurent so Snapdragon 800, FullHD a OIS stojí 250 eur?

  • ja myslim ked klesne cena…

  • Nic proti tebe Imperator :D ..ale zacinas byt ovca :D (joke)

  • Nuz nechapte ma zle… WP je pre mna osobne najjednoduchsi a najkrajsi system – Vycita sa mu neprehladnost nastaveni ale pre mna osobne som si stale nezvykol ani na nastevenia ios a podla mna su este chaotickejsie…a to mal byt jednoduchy telefon… rovnako dlazdicky a cely ten dizajn je super… ale vadi mi nieco robit a nedotiahnut (aj ked osobne tymto syndromom trpim aj ja – ja ale nepodnikam vo velkych oblastiach – pravedpodobne ale obdobne neschopni ludia sedia okolo vysmiateho joa belfiora alebo v MS)

   – Urobit krasne jednotne transparent dlazdice a zabit to nepodporou transparentnosti vlastnych MS dlazdic

   – Dat krasne live bing pozadie kazdy den sa meniace (stale sa tesim na novy obrazok co ma privita po odblokovani) a zabit to nevyuzitim vo vlastnych MS aplikaciach (napr bing weather som chcel mat na GS a nedam si ho tam pretoze ho musim mat nastaveny aj na lock screene a tam vie dat iba obrazok slniecka ak svieti slnko ale nie live bing wallpaper)

   – Okopirovat z iso na lock screene album art resp artist art a dizajnovo ho krajsie spravit a nasledne ho odstrelit v dalsej aktualizacii a nechat ho tusim len v u nas nedostupnej xbox music

   – Lepsi synchornizacny softver pre mac osx nez na windowse

   – MS appky idu lepsie na ios (snad 5x rychlejsie) nez na wp – onedrive, onenote, skype

   a maju aj viac funkcii a rychlejsiu editaciu

   – Appky vseobecne su na WP sprznene ale to uz je lajdackost vyvojarov ale zas ja kvoli nim trpiet nemozem – napr spotify ma asi 5% funkcii

   – tak som sa tesil na kopiu modu nerusit z ios a to quiet hours a zabiju to zviazanostou s cortanou…preco ? co s tym ma cortana ? aj nastavenie jasu alebo synchronizovanie zaloziek mohli prepojit s cortanou…bola by to obdobna blbost…a ked aj tak nech…ale nech to daju aj do inych regionov…ved cortany sa vzhladom na velkost trhu nedockame v zivote

   – Cela ta integracia hubov bola podla mna fenomenalna…vsetko v jednotnom dizajne atd…a co mam teraz ? otvara mi to polhodinu facebook appku… chcem si z hubu pozriet jeden obrazok vo fullvelkost a furt ma hadze do debilnej app…dakujem

   – Lupa mala byt ako spotify…namiesto toho hlada nieco v nasom u nas nepouzitelnom bingu…

   – ak pouzivas nieco na cross bookmarky potom to ie vo wp nevie najst tie bookmarky ale ok..snad to niekedy opravia…chrome a safari s tym problem nema rovnako ani desktop IE – ale na wp proste tie zalozky vobec nevidi… len ked si zalozku ulozim v IE na desktope…

   – Deviza WP a to HERE uz bude aj na ios a androide a wp ma byt dokonca minoritny podiel…bravo… jedna z hlavnych deviz

   – slaby vyber zariadeni…a ak cheli mat iba zopar mal byt total highend silny mid-end a jeden z lepsich lowendov (nieco ako ten 830) midend 930 a high nieco silnejsie

   a tych veci by bolo viac…

   a mam aj kopec plusov…ale bohuzial nie az tak prevazuju…samozrejme do 300 eur nie je ina moznost ako kupit WP divajs…ak chcem aky taky pouzitelny telefon…

   tudiz…tazko ma nazvat ovcou…to by som najprv nemusel mat ani jeden argument…

  • a inak byt jednotny vyrobca telefonu, wp aj windowsu a nemat jednotny synchronizacny softver pripadne totalne biedna a dokonca ziadna wifi synchronizacia to uz je trapas…chapem ked to nejak extra nema android alebo tak ten je standalone…ale MS…nah…

 6. xxxx (neregistrovaný)

  A bude videopohled?

  • Věř tomu ze naživo vypadá ještě lépe bez si ho někam zkouknout a osahával nebudeš litovat a třeba si 830 ku hned koupíš :D

 7. Knoxx (neregistrovaný)

  Kdyby neměla tu černou boudu na zádech tak bych do ní šel radši než do 930 která nemá gs…

 8. shd (neregistrovaný)

  Ja mam ten fon asi tyzden za 340 eur ofiko SK distribuciu .. nechcelo sa mi cakat kym padne cena… kazdopadne uz dnes sa predava za 319 eur a tiez je to oficialna SK distribucia, kludne sa da ocakavat, ze v priebehu prvych 2 novembrovych tyzdnov klesne cena pod 300eur co je 8300 KC a to uz je vcelku slusna cena za take zariadenie…

  kazdopadne zatial som nadmieru spokojny, spracovanie nema chybu, bezi ako hodinky a ten fotak je naozaj perfektny…. za tych 8300kc kde sa kludne dostaneme behom 2 tyzdnov je to spickovy telefon…

  • shd (neregistrovaný)

   300 nie je zle ani z toho dovodu, ze vsetky lumie ako L925 L920 L900 a L820 stale nepadli pod cenu 230-250 co je minimalne dno, kde sa cena prepadne … takze fon po roku az dvoch nebude problem predat a este dostat spat aj nejakych 150 eur aj viac…

   To mate este lepsie ako pri iphone kde Vam cena padne z 800 kludne na 600 za novy a pouzity na 500-550 ….cize pridete aj o 300 e

   kludne spomeniem iphone 6, ktory je tiez strena trieda a vybavou konkurent L830.

   pre spekulantov… % nikoho nezaujimaju, len realne peniaze a berieme tu tento KONKRETNY priklad tohoto telefonu…

  • To su zaujimave pocty. Sestra dala pred rokom za L820 260eur a teraz ked ju predava, ponukaju jej 90€. To mi nijak vyhodne nepripada.

  • Tak ked je rozmlateny, kto by za to dal viac?

  • Ste dobre informovany :-) K telefonu bola 4GB pamatova karta a folie. Sestra mala foliu na displeji odkedy ten telefon vlastnila a cely cas bola v puzdre (v takom tom so slotmi na kreditku ) Ten tekefon bol ako novy, akurat baterke uz mozno klesla vydrz.

  • shd (neregistrovaný)

   a ja ti za nu ponukam 20 eur … nova L 820 teraz stoji 230-240 eur …ak ju chce predat za 90 nech ju preda.

   nechapem kam si tym mieril, a aky malo vobec vyznam ze si to sem napisal…

  • Ze z cisto ekonomickeho hladiska su Lumie najnevyhodnejsie telefony na trhu. Klesaju rychlejsie nez cokolvek ine, takze argumentovat tu nejakou vyhodnostou predaja je uplne mimo …

  • shd (neregistrovaný)

   boze opat a zas dalsi teoretik :D

   ja som ti tu udal realny PRIKLAD realne som vycislil, na realnom priklade ze realne prides o MENEJ PENAZI a ty argumentujes tymto?? ako inak to mam este vysvetlit ? este som ti aj udal realnu cenu pod ktoru tie zariadenia nikdy nepadnu aj tak to nedokazes pochopit?

  • shd (neregistrovaný)

   to ze cena lumii rychlo klesa je kazdemu jasne a kazdy to vidi a vie to, ale ja som ti jasne ukazal ze skratka oproti iphonu, ktory si naopak cenu slusne drzi nikdy neprerobis …pretoze ten prepad ceny u tej lumie ma niekde spodnu hranicu, ktora je oproti terajsej cene slusna…

   ved som aj pisal, ze s lumiou je najlepsie mesiac pockat …oni skratka tu uvodnu cenu nasadia na urovni konkurencie, ale po mesiaci uz je to zariadenie vyhodne, lebo ma podobnu vybavu, ale je je hodne lacnejsie ako konkurencia… je to skratka cenova politika danej firmy.

  • je to tak…ja uz svoju L920 som nemohol predat ani za 100e a nic jej nie je…to uz si ju mozem rovno nehat jak digifotak alebo mp3 prehravac…

  • bohuzial som ju kupil za 360 lebo som si myslel ze uz viac nepadne kedze zacinala na 600… teraz by som nad 150e lumiu nekupil… vsetky lumie padnu na taku cenu…max 200e

  • SHD: nejak tomu nerozumiem. Predpovedat pad ceny u L830 sa mi nechce, ale zoberme si fakty. L920 stala pri uvedeni, co su takmer dva roky okolo 600eur, L925 len o malo menej.dnes by si dvojrocnu L920 sotva predal za 100eur. Skus sa pozriet na ceny dvojrocneho iPhone 5, ich ceny su asi trojnasobne, pritom investicia bola len o malo vacsia.

  • presne tak… iphone 5 ide stale po 400eur… dvojrocny kdezto lumia maximalne za 100 aj to som mal problem predat a zatial som nepredal…takze nerozumiem…aha on asi chcel povedat to ze mas pockat rok kym padne na 250e potom ju tesne predtym nez sa prestane predavat kupit a potom mas akoze malu stratu… lol ale to som mohol kupit aj ip5 ked stal nejakych 450 cize ku koncu cyklu a predat ho po roku takmer za 400…suma sumarum…zaslepeny wp retard

  • shd (neregistrovaný)

   hadat sa tu s idiotmi naozaj nema vyznam, clovek im sem nahadze realne priklady realne cisla, ktore sa nijak nedaju popriet a nijak sa nedaju vyvratit a banda tupcov si tu aj tak bude riesit svoje ….

  • hondzo (neregistrovaný)

   [odkaz] tu mas rok stary iPhone 5S za cca 11 500 CZK + kozene puzdro k tomu. Novy stal kolko, 18 000 czk? Strata 6500 kc (a to neratam original kozene puzdro aspon za 1000 czk)za rok to je naozaj zanedbatelne :D

  • SHD: ake realne cisla si sem dal ? Ja ta nechapem. Sam tvrdis, ze Lumia rychlo straca cenu a sam tvrsia, ze iPhone si ju drzi a napriek tomu neprerobis ? Tomu skutocne len tak niekto nepochopi …

  • hondzo…presne rovnake ceny cca… mozem pocitat napr lumia 620 vs iphone 5

   prepad iphone 5 250eur

   prepad lumia 920 – 500 eur

   kozene puzdro naozaj nerataj predaval som mnoho telefonov…a kazdy chce iba tu minimalnu cenu… keby dal k tomu puzdro aj zo zlata cenu navysit nemoze bo to bude predavat tazko…bohuzial… na bazari je vacsina ludi ktory chcu maximum za minimum

  • oprava lumia 920

  • Vidím, že je zde i hodně jablíčkářů, proto říkám – nestyďte se a rozsekněte ten náš věčný spor ohledně prodeje starého modelu Iphonu, dejte nám nějaký konkrétní praktický příklad. … Nikdo neříká, že ostatní značky prodáte za cenu, za kterou se začalo prodávat (a osobně tím myslím spíše cenu, která naskočí po měsíci dvou od začátku prodeje, protože to je zkrátka taková obchodní politika všech značek – nejprve nadhodnocená cena pro „závisláky“, po měsíci dvou reálná pro ostatní). Ale říkám, že o Iphonu to platí úplně stejně, že nějaké držení ceny Applem je vám prd platné.

   Ale konkrétní příklad (ne Iphon 5, ten už se neprodává podle Heureky, ale 5s(16GB)). Startovací cena 5s před 13 měsíci 20 000,-, dnes (šedivka) 12 000, (ofiko – alza) 15 600. Pokles za rok o 4400,-. Pro srovnání s Lumií 925 (také z alzy), která je o dva měsíce starší jak 5s: pokles o 6600 z 14 600 (popřípadě o 4000 z 12 000, které naskočily po dvou, dvou a půl měsících). Ale O.K. – u Iphonu cena klesá pomaleji než u jiných.

   Za kolik tedy si myslíte, že model 5s dnes prodáte? Určitě pod 15 600, nebo spíše ještě pod těch 12 000? Vemte v potaz, že Iphone 6 (16 gb) stojí (v alze) 18 400. Máte tedy tři možnosti: a) prodat to pod cenou šedivky (třeba za 10 tis.), pak to prodáte minimálně s 10 000 ztrátou oproti koupi (a já neříkám, že u 925 by ta ztráta byla jiná, ale jde o to, že vy pořád říkáte, jak ten Iphone ještě dokážete zhodnotit, jakou cenu ještě bude mít – naopak, budete na tom stejně biti jako u konkurence), b) zkusit to prodat pod cenou oficiálního prodeje, kdy to ale nejspíše neprodáte, neboť si každý kupec řekne: mám kupovat za nějakých 12-13 tis. použitý Iphone, když si mohu 5- 6 tis. připlatit a budu mít funglu nový a nepoužitý model? Proto je Vám ve výsledku to držení ceny úplně na prd – buď budete mít ztrátu stejnou či vyšší než u jiné značky (jiné modely nestojí třeba ani víc jak 10 000, proto ani rozdíl při prodeji nemůže být 10 000, ale zákonitě míň) nebo ho neprodáte, protože každý si raději ten rozdíl v ceně připlatí, (což sami rádi opakujete) a raději si už koupí nepoužitý a nejnovější model.

  • fuuu som to len ocami preletel bo je tam vela cisel… ked zoberies ceny za prvy mesiac tak pravda…tam je to otras… bo iphone tam stoji ani neviem preco aj 1000 eur ale to je len preto ze nasi predajcovia chcu nalakat early adopters… takze

   zoberiem ips 5s

   noveber 650eur…

   marec 540

   v novembri padol na 500eur

   takze od marca do novembra 40 eur dole takze v tom obdobi alebo aj na konci sa dal predat napr za 450 eur co je 200 eur dole… zhruba do septembra oktobra sa to tak dalo samozrejme teraz to mozno pojde nizsie…cize za presne jeden rok 200 eur dole

   a teraz ideme na lumiu 1520

   nebudem ako v pripade ip5s early adopter aby tam neskakali brutalne ceny a tiez ju kupim 2 mesiace po launchi za 600e

   dnes je 10 mesiac a stoji 370eur a na bazari za 290 eur… to je 310 eur za 10 mesiacov

   potom este treba brat v uvahu aj to… ze lumie sa proste tazsie predavaju… takze ju napriklad predavas dlho a cena klesa a klesa… ked som predaval ip5 dal som troska nizsiu cenu a letel z domu za 1-2 dni… 920tku som nemohol predat po mesiaci za 100eur…

  • opravujem este… tam do oktobra stal 550 eur cize vtedy sa oplatilo predat… po ip6tke uz ten predaj taky vyhodny nie je…ale zas plati to ze sa oplati kupit opat ip 5s – napr az klesne na 480 eur…pretoze po roku ho za menej ako 380 eur nepredate :) cenu napr 1520 neviem predikovat ale pokial ostane trend rovnaky…tak ked si ju kupim teraz za 400e…tak za dalsi rok to budem musiet dat tak na 150eur…ak nie horsie… opat prepad 250eur vs 100e…

   bazary prehliadam uz roky rokuce a bohuzial lumie si drzia ceny uplne najhorsie…

  • nezlob se, ale ty mi povídej něco o fůře čísel. Vůbec netuším, co říkáš.

  • dej mi když tak odkaz, odkud bereš ty příklady, abych se v tom zorientoval.. Já jsem vycházel z čísel na Heurece, aby to nebylo jen hádání, ale něčím podložený

   [odkaz]

   [odkaz]

  • jj ja som bral tiez nasu heureku… staci na heureka.sk ked si das iphone 5s 16gb a lumia 1520… co ale je bohuzial ale neviem presne kedy to bolo ale napriklad posledne bola jedna firma (ale to tusim aj na heureka.cz) ktora mala o dost nizsiu cenu a ked ste si iphone objednali a zaplatili tak nedosli nic… bol to mobilco, appleland alebo applelive…a potom to skresluje grafy na heureke bohuzial

  • bolo to niekedy tento posledny mesiac pretoze som pozeral na ip5s a cital si tie recenzie tak som na to vyzral…pri obchodoch…takze nepozerat posledne mesiace u ip5s

  • o.k. mrknu na to

  • mozes tam aj najst ale dieru a to po uvedeni ip6 tam bude prepad pre 5sko…vtedy ho predas asi najhorsie… a zas dajme tomu o dalsi pol rok rok uz bude lumia na nejakom bazarovom minime trebars 150eur ale ip uz pod tych napriklad 300 neklesne (to uz len hovorim na zaklade minulych rokov) ale samozrejme prepady pre early adopters su dost velke (ale asi len u nas ved v US boli launchove ceny normalne napr 700 dolarov…to len tu strielaju na zaciatku 1000 eur heh… takze no… kto vie kedy kupit a kedy predat je to vyhodnejsie… a plus…jeden nefinancny faktor ze na bazari je slaby dopyt na lumie kdezto na ip sa letia jak muchy a preto dost ludi aj oblbuje v tomto smere :-/

  • O.K. srovnání iphonu 5s, Lumie 925 a Lumie 1520. Vycházím z průměrných cen uvedených v tom grafu. Uvedu počáteční cenu po měsíci a půl od začátku prodeje (u všech tří), srovnám to s dnešní cenou v alze (u všech), uvedu rozdíl, tj. propad za zhruba rok prodeje u všech tří.

   5S – 768 e. – 559 e. / 209 e. propad

   L925 – 456 e. – 287 e. / 169 e. propad

   L1520 – 628 e. – 423 e. / 205 e. propad

   Vychází mi, že Iphone má pořád nejvyšší cenu, protože byl taky nejdražší, ale propad ceny je u něj stejný jako u L1520 nebo větší ve srovnání s L925.

   Proto mi pořád vychází stejný závěr: buď budeš s Iphonem při prodeji tratit jako u každé jiné značky nebo ještě víc (protože u méně drahých modelů je propad zákonitě cenově menší). Nebo daný Iphon vůbec neprodáš, protože si člověk raději připlatí něco málo navíc a koupí rovnou nový model (nemohu říct zhruba kolik, protože se u vás v alze šestka ještě neprodává, ale ten rozdíl bude asi stejný jako u české).

  • ze novy ip nepredam sa povedat neda predam ale za lacnejsie… este teraz ludia z okolia ktory nechcu vacsi displej nakupuju ip5s.. lebo vlastne niet inej volby…

   nuz… prave som ti pisal o tej diere a ty si ju vyuzil… :D

   2 mesiace po launchi stal ip 5s – 650

   2 mesiace po launchi stala 1520 – 590

   stacil rozdiel pol mesiaca…

   560eur uz nemozes brat teraz u alzy ako smerodajne urcite to daju hned dole ale takych 520-530 je real cena…

   1520 ma zas 375 teraz… (ma to u nas overeny shop takze ziadne podvodne nepozeram)

   rozdiel je este v tom ze lumia stala na zaciatku o 60 eur menej (dobre tie 2 mesiace po launchi) za to ale este o dalsi rok kludne padne aj na 100e kdezto ip sa zasekne snad na tych 300e cize aj po roku aj po dvoch si co to stale udrzi a lahsie sa preda… nehovorim ze to je mega terno… ale clovek az tak nekrvaca…

  • ach pockaj ved som uplne zabudol..ty porovnavas ceny pred a po – ale ceny na bazari sa nepocitaju ze od nich odcitas 100eur a telefon predavas ;)

   od tej lumie na bazare proste musis odcitat viac…

   napr… kupil som pred 3 mesiacmi L630 za 130eur… potom padla na 115 eur a nemohol som ju asi 1-2 mesiace predat ani za 80e – pritom prepad na heureke bol 15 eur moj prepad bol 50eur…rovnako keby si predpokladal prepad 920tky… zo 600eur na 250 ale z 250 neodcitas 100 eur u lumie a 100 eur u ip ale u lumie 150 – takze ceny na heureke su len jaks taks orientacne a druhe ceny ukaze neviditelna ruka bazaru…

  • ze novy ip nepredam sa povedat neda predam ale za lacnejsie… este teraz ludia z okolia ktory nechcu vacsi displej nakupuju ip5s.. lebo vlastne niet inej volby…

   —ale o tom také mluvím, buď prodáš lacněji nebo neprodáš, ale pokud prodáš lacněji, tak na tom budeš tratit jako každý jiný. Iphone nemá žádnou cenovou výhodu.

   nuz… prave som ti pisal o tej diere a ty si ju vyuzil… :D

   2 mesiace po launchi stal ip 5s – 650

   2 mesiace po launchi stala 1520 – 590

   — nejsem si jistý, o čem je teď řeč. Jaká díra? Když se dívám na cenu Iphonu na Heurece, tak 650 e. stál až po 10 měsících od začátku prodeje. Vycházel jsem z cen, které byli 1,5 měsíce od začátku (jak jsme se dohodli), nějaký 10. měsíc mě nezajímá. To samé u Lumie 1520 – 590 e. stál až po 5 měsícíh prodeje, proč se tím mám zabývat?

   560eur uz nemozes brat teraz u alzy ako smerodajne urcite to daju hned dole ale takych 520-530 je real cena…

   – nebudu spekulovat o tom, kolik to bude možná za chvíli stát. Jestli chceš mít objektivní srovnání, tak vycházím z reálných cen, které teď vidím.

   1520 ma zas 375 teraz… (ma to u nas overeny shop takze ziadne podvodne nepozeram)

   — vycházím z Alzy, aby to srovnání bylo objektivní, nelze srovnávat jeden telefon tam a druhý jinde. To jaksi nejde.

   rozdiel je este v tom ze lumia stala na zaciatku o 60 eur menej (dobre tie 2 mesiace po launchi) za to ale este o dalsi rok kludne padne aj na 100e kdezto ip sa zasekne snad na tych 300e cize aj po roku aj po dvoch si co to stale udrzi a lahsie sa preda… nehovorim ze to je mega terno… ale clovek az tak nekrvaca…

   — ano, cena lumií bude (a je) po roce menší než cena Iphonu, protože – jak sám říkáš – cena Lumií byla na začátku také menší než cena Iphonu. To je zřejmé každému, ale to nikoho zajímat nemusí. Bavíme se o propadu ceny. Ve výsledku ten Iphone se může zarazit na 300 eurech, jak říkáš, ale onen propad ceny bude mít stejný nebo i větší než jiná značka, jak jsem ti právě ukázal.

  • ach pockaj ved som uplne zabudol..ty porovnavas ceny pred a po – ale ceny na bazari sa nepocitaju ze od nich odcitas 100eur a telefon predavas ;)

   —nebudu vyhledávat, na jakém bazaru to stojí tak a tak, vycházel jsem z čísel na Heureka, kde máš zprůměrované ceny a kde dostaneš nejobjektivnější výsledky propadu ceny, o čemž byla řeč. Jestli chceš argumentovat stylem: já jsem na tamtom bazaru viděl prodávat Iphon za tolik a tolik, tak a) že se to za tolik prodává, ještě neznamená, že se to i prodá, b) takové příklady mě nezajímají. Buď vyjdeme z čísel na Heurece, které nám poskytnout asi nejobjektivnější průměry nebo po sobě budem pokřikovat stylem: „a já zas znám jiný bazar a tam to bylo za jinou cenu“, což je naprosto o ničem.

  • [odkaz]

   pozerame na rovnaky web ? mesiac po uvedeni stala 1520 – 590eur

   rovnako ip5s

   [odkaz]

   2 mesiace po 640

   spekulovat o tom co kolko bude stat nemusis ale ip4 , 4s aj 5 si cenu drzala kde ostatni padali… ved uz len sa opytaj niekoho vo svojom okoli co sa zaobera predajmi na bazari co si najviac drzi cenu… :)

   viem ze si to proste davas na obraz svoj… ale bohuzial lumie sa predavaju tazko a za velmi lacno… hoc aj v dobrom stave… L 920 predas za 100e – ip5 za 350eur…ak by si bral cenu niekde na zaciatku hoc aj tu premrstenu ze 750e – mas dole 400eur a u lumie 500eur :D :D proste stale tratis a nikdy to inak nebude…a netyka sa to len lumii aj ked tie tratia naviac… android je na tom mierne lepsie…tam je vyssie dopyt predsa len samsung rady S pozna aj maly chlapec

  • ja som predaval ip5, lumiu 630, lumiu 920 (tu som bohuzial nepredal bolo mi luto ist pod 100e) lumiu 820 (za tu chceli 80eur)…a nasledne som zistoval ceny ip5 a ip5s nedavno kdezto som chcel kupit tieto telefony z bazaru ale zistil som ze sa mi viac oplati kupit bez dph nez z bazaru a mam fungel novy… kazdy telefon som predaval vyse 2 mesiace ak nie viac… len ten ip5 som strelil ako raketu… predavam cez bazar niekolko rokov takze to mam tak nejak v oku a rozhoduje aj dopyt… mozno ze u vas v CZ je iny alebo neviem ale tu je to proste tak a to by vedel rozpravat jeden moj kamos co predava furt doookola mesacne zopar telefonov cez bazar…jak sa veci maju…nu ale ked chces len tieto heurekove porovnania… potom je to tazko…ja mam realne vysledky…ked ich neakceptujes alebo telefony cez bazar nepredavas… nemozes sa odvijat od min. cien heureky aj ked smerodajne na vypocet akej takej ceny su…a nasledne pustas dole a pustast lebo dopyt nikde nie je…

   neviem mozno sa to zmeni mozno nie zatial je to tak… nemusis to ale brat a je to tvoj nazor…

  • ceny v alze moc brat nemozes lebo kazdy ti bude vytahovat najlacnejsie shopy na heureke (no tie ktore su ako tak overene zlatym… takze najlacnejsie z najsolidnejsich… alza byva v tomto znacne predrazena tam proste clovek trati… – inak mali tam garanciu najnizsej ceny…napisal som a dali mi z ip5s dole 30eur…bohuzial nedalo sa to dat dole na firmu…takze smole zobral som odinakadial…to len ukazuje ze rezervy tam urcite su :) )

  • ano, z toho jsem vycháel. Koukal jam na tu oranžovou čáru, která vyjadřuje průměrné ceny (vyjít z modré by znamenalo koukat jen na šedivky) a vycházel jsem z údajů cca měscí a půl od zahájení, jak jsem uvedl, proto 22.12: 628 eur. Lumia 1520 / 17.11.: 768 eur. Ip5s

  • nejde o to, že alza je předražená, ale že a) chtěl jsem porovant ofiko ceny, což v alze jsou, b) musel jsem porovnat všechny telefoby ve stejném obchodu, jinak by to nemělo smysl. Mohl bych to srovnat v nějaké laciné šedivce, ale došel bych přece ke stejnému závěru, že Iphone má stejný či vyší propad ceny jako jiná značka.

  • chapem ale bazar pozera na najnizsie ceny nie distribucie… jedna vec a druha… uplne najnizsia cena je mozno nejaky trotl ale solidnejsi shop pozhanas o 10-20-30eur vyssie od danej ceny takze to je jedno… tu minimalnu fakt mozes brat

 9. Konoxx

  Ta černá bouda na zádech mi nevadí kolikrát se na zadá dívas no ne?

  • jj preto tam moze byt nakreslene aj panske prirodzenie ze ? velmi zaujimava uvaha

   ale k veci… ohavna platnicka od doby 1020 ktora ma evokovat monstrozny vykon priemerneho fotaku…

  • palko (neregistrovaný)

   „priemerneho fotaku“… tak spíš nadprůměrného…

  • je konkurencie schopny ale nie je to nieco co zachrani vykon ktory je na urovni 2rocnej 920tky alebo WP nedodelky… to by musel byt paparazi kanon :D

  • Tak ten fotak je podla mna viac nez slusny. Design je tiez vydareny, ale ten CPU je skratka nestastna volba …

  • nooo nestastna volba… proste chcu zarobit a medlia si ruky ze sa to strati lebo WP lieta svizne… casual na to asi nedojde a ja im na to neskocim…

  • L 720 (neregistrovaný)

   Asi tu má niekto problémy s egom, že IMPERATOR. Nebolo by od veci prečítať si najprv recenziu, potom by si tu neopakoval dookola tie dristy o výkone, fotovýbave a cene.

  • IMPERATOR. Tak podpriemerný nie je už len kvôli opt stabilizácii čo v strednej triede moc výrobcov neponúka.

  • L720: recenzia je nepodstatna, vykon je skratka nizky. Na youtube su videa, kde je napriklad obnoivoivanie aplikacii velmi pomale.

  • L830 nie je rychlejsia ako 630tka (ak berieme zopar apps a nezaratavame rozdiel v pameti) ale to je tak vsetko… proste vykon na urovni 100 euroveho mobilu… to vam fakt nevadi ? :D

   Kraken : stale len fotak fotak fotak… a ani 120fps nevie :D opt stabilizacia tu tragediu nezachrani…

   chapem ze recenzent sa tesi ze telefon je svizny… ale mal som vedla seba 630 a 920 a bolo to narovnako niekde vyhravala 920tka…a to je 920tka sakra pomaly telefon… tak co mi tu ides tvrdit ze si mam citat recenziu… traged

 10. Co je to za blbost, ze chyba notifikacna dioda? Preco pri ios androidovych telefonoch nieje v negativach ze chýba mu glance? Objektivita ako prasa… Okrem toho glance punuka toho ovela viac, nez nejaka praveka dioda

  • No Glance specialne na IPS hlavne nie je moc vyrazny, takze v horsom pocasi a v tme je GS v pohode, ale v siknom osvetleni uz zase tak moc nie. Oba riesenia maju svoju vyhodu :-) Mne osobne najviac vyhovuje dioda v podani BB 10, kedze mi toho povie najviac.

  • lerion (neregistrovaný)

   V silném osvětlení? To jako na přímém slunci? Tam mam telefon ale buď v kapse nebo v ruce a koukám na displej. V prvním případě je notif. dioda i GS k ničemu, v tom druhém vidím na oboje stejně, ale GS mi poskytne více informací.

  • Dioda je na slunci mnohem lépe viditelná, aspoň např. na Z30

  • Nemusi byt silne. Ako hovorim, bezny den v praci, telefon bokom odo mna. Pokial nan svieti slnko, vidim sotva hodiny. Notifikacie su neviditelne. To je lrvy problem GS. Dalsi priblem je, ze GS vie notifikovat 5 udalosti, dioda vie notifikovat co si len povies. Poxet ma nemusi zaujimat, pretoze ma zaujima kazda zmeskana udalost, takze ak vidim, ze mi nieco uslo pozriem na displej bez ohladu na to ake cisielko by sa tam zjavilo. Specialne BB 10 ponuka ako bonus to, ze si viem farebne odlisit aj jednotlive kontakty a ucet, takze pozriem na telefon a viem aj to, kto mi napisal.

 11. To je fakt nicmene blikajici senzorova tlacitka k tomu bych bral

 12. Jkochlan

  Uvital bych nejakou aplikaci co by k notifikaci vyuzivala blikani senzorovych hw tlacitek ale to vzhledem k uzavrenosti wp patrne mozne neni co?

  • Urcite nie. Tato myslienka je ale dost popularna, neciem preco MS tuto featuru neimplementuje …

 13. Mozna se od MS teto featury nekdy v novych lumiich dockame pripadne se nekomu podari WP unlocknout a formou app to pridat

 14. Imperator

  To jsou zase kecy teda….nic neospravedlnuji vedel jsem do ceho jdu a jsem spokojen pokud se ti to nelibi proc to tady zasvinujes temi blaboly????

 15. za tuto cenu ju moze kupit iba debil…

  za 389€ uz mam novu L1520…

 16. Johny (neregistrovaný)

  To video je slušnej fail.

  • Ktore video ?

  • Johny (neregistrovaný)

   To z recenze [odkaz]

  • Skoro vo všetkých záberoch je protisvetlo a veľký kontrast medzi svetlými a tmavými plochami. Tá Lumia sa s tým popasovala slušne, čo nakoniec píšu aj v recenzii. Čo sa ti nezdá?

  • Johny (neregistrovaný)

   Že neustále přeostřuje? Jak se vyrovnává světlo? Přepaly? Jak se to při pohybu trhá? Jak obraz plave z tý „stabilizace“. Totál sra*ka a je mi fuk co si o tom myslíš. Tohle musí vidět každej kdo má oči. Naprosto nepoužitelný pro nějaký normální nahrávání.

  • nerad ale johny ma pravdu

  • [odkaz]

   ziadny prepal ziadne doostrenie su tam aj staticke sceny…a obraz je stabilnejsi aj bez stabilizacie…

  • Johny (neregistrovaný)

   Ale stejně to trhání je hnus. Na ty kytky se nedá koukat. Bejt epileptik, tak z toho mam pěnu u huby. Bohužel tohle zatim nevyřešil žádnej výrobce (stejně jako třeba modrý středy u fotek). Dobrý je ale co předvádí iP6, jestli jsi viděl. Tam už fakt iP nahradí GoPro docela vpoho (samozřejmě GoPro je lepší, tak to nemyslím, ale že jakmile máš iP, už je tak nějak zbytečné).

  • zas zoberme ze je to 2 rocny telefon ktory slabsi hw neospravedlnuje nadpriemernym fotakom…

   myslis ip6 plus ?

   inak OT : az na tych prezentacnych slow-mo tusim u ip5s som zistil ze pes pije s jazykom naopak :D :D

   [odkaz]

  • To trhání mě taky příšerně štve ale viděl jsem to zatím u všech mobilů a to i u iphonu co má až 120 fps stejně ty seky objevují

  • Johny (neregistrovaný)

   S tim psem to např. vim :D Stejně ale, když je to video takle trhaný, tak to je vojeb, s tim moc parády nenaděláš. Jinak jsem myslel i tu iP6. Dost jsem byl zvědav jak se vypořádaj s tou digitální stabilizací, právě aby to celý neplavalo jako tady a musim říct, že mi to příjemně překvapilo.

 17. jo, chorá hlava Johny je tady. A pojd do nás místní všeználku a humoristo.

  • johny dost casto trolluje ale napriklad teraz ma pravdu bohuzial… na to ze slabsi hw ospravedlnuju supr cupr fotakom je aj ten prepadak… malo to byt niekde inde

  • No musíš brát, že to je střední třída a dále co to je slabsí HW, když se tam nic neseká a vše funguje. Nemo , když tady do všeho tak kecáš tak asi ten telefon vlastníš a máš s tím nějakej problém, když ho nemáš a vycházíš jen s recenze tak tady akorát blábolíš.

  • mal som 630tku to je rovnake a este musela vykreslovat menej pixelov kedze ma 854×480 ci jak…

  • kasprik ale beriem to tak ze 630tka za 100eur je napriklad bezkonkurencny telefon co sa tyka rychlosti… tam by si si napr s androidom nepomohol

 18. ghost (neregistrovaný)

  mám 830 4 dny a jsem, sní spokojen před tím jsem měl tel s androidem a nedá se to srovna, 830 je svižná bez záseku HW a SW je odladěn ne jak u androidu kdy máte výkoný tel. a stejně pořádně neběží zasekává se restartuje se. Musíte se o něj starat jako o tamaguči.

  • v tom suhlasim keby som si mal za 300eur vybrat android alebo wp tak beriem 830tku… na to ze ma 2 rocny hw sa pasuje statocne… sw nie je sice odladeny az tak to zistis neskor… ale nic kriticke sa tam nevyskytuje takze pokial nepouzivas „takmer vsetko“ tak na to mozno ani nedojdes

  • Inak prečo stále blúzniš o 2 ročnom HW? Snapdragon 400 bol PREDSTAVENÝ 20. februára 2013 a prvé mobily s ním prišli až o niekoľko mesiacov neskôr.

   [odkaz]

  • pretoze 830 je nastupca 820 a to je dvojrocny telefon a vykon je zrovnatelny… 530tka je tiez na tom horsie ako 520 a tiez mi tu budes davat datumy novsieho uvedenia na trh… 530tka je proste 3 rocny hw ;)

  • Podľa tvojej logiky sú teda najnovšie procesory Core M niekoľko rokov starý HW, pretože majú výkon približne ako i5.

   Samozrejme, môžeš nazvať banán pomarančom, len sa nediv, keď sa na teba ostatní budú pozerať zvláštne.

  • drobec (neregistrovaný)

   Imperator

   Ty si bud proste obmedzeny alebo len zavidis ze niekto ma na to si kupit to co chce. Dookola tocis o cene a procaku. Procesor nie je 100 percent telefonu. Uz pochop ze nokia nie je ( ani uz nikdy nebude) samsung, ktory aby predaval telefony tlaci fanusikom znacky ze potrebuju 30 jadrovy procesor a 30 gb ram. Proste windowsu staci aj ako pises 2 rocny hw. A cena je aka je. Kvalitna konstrukcia, displej, fotak, navigacia zdarma nieco stoji. Mam Lumiu 730. Kupil som ju predvcerom. Moj prvy telefon s wp. Kupil som kvoli podpore dual sim. 4 roky som fical na androide. A nie na sunkach za 100 eur ale povecsinou na top modeloch. Posledny bol htc one m7. Dakujem nikdy viac. Svizny system, live dlazdice? Nieco super hlavne pri spravodajskych aplikaciach. A dual sim n jednotku. Ziadne padanke signalu. Proste top.

  • nezavidim ostatne zas tak drahy nie je… ano uberat na parametroch si moze dovolit niekto kto exceluje inde…ale u tejto nokie to fotak ani system nie je aby si to mohla dovolit … hoc ide „plynule“ a co sa tyka tej 730tky beriem vsetko co si napisal…urcite dobry telefonik… 830je kontroverzna a spolu s 930 budu zaujimave az padnu na cenove dno…

  • DROBEC: ked vidim tie loadingy pri obnokvokvani apps na L830, nemam pocit, ze twn HW staci. S podobnym hw na Lumia skusenost mam a pravdou je, ze nestaci.

  • drobec (neregistrovaný)

   Ktore aps myslis/? Mne okrem badoo ktore obcas nacita pri zapnuti dlhsie ide vsetko ok. A este niekedy fb measenger dost dlho nacita archiv. Ale to mi robilo aj na htc. Zálezi ake aps myslis. Ale osobne si myslim ze skor je problem v optymalizacii aps. Pretoze ked mi na 730 slape perfektne modern combat 5 o slabom hw nemoze byt velmi rec.

  • Co ti slape nie je je dolezite. Ja hovorim o obnoveni uspanych apps a na videu ktore som postol vyssie je vidiet, ze Lumia 830 ich obnovuje pomalsie nez starsia L925. To nie je optimalizacia, to je proste problem slabeho HW

  • Drobec popísal SVOJE skúsenosti, kdežto ty argumentuješ VIDEOM. V tomto prípade ťaháš za kratší koniec. Navyše ani v recenzii tohto telefónu, ani v recenzii 735 u konkurenčného webu o nejakom dlhom obnovovaní uspaných aplikácií nie je ani zmienka.

  • Problem je ten, ze „mne vsetko funguje“, “ vsetko je bleskove“@ podobne pocuvam stale a na vsetko, aj na 100€ Androidy. Mna skusenosti uzivatelov nezaujimaju, vacsina z nich je proste zaujata a u WP komunity toto bohuzial plati dvojnasobne. Vo videu o ktorom hovorim a je vyssie sa porovnaval rychlost L830 a L925 a ked sa prislo k Asphalt Urban 8, alebo tak nejak, obnovenie trvalo niekolko sekund a po dlhsej necinnosti uz aplikaciu neobnovilo vobec. V pripade L925 to ale bolo o nieco malo rychlejsie. Kedze vlastnim L920, viem, ze to video zodpoveda realite a kedze je CPU v L830 v podstate slabsie nez to v L920/925, to video len potvrdzuje moje predpoklady. No a kedze je L920 dost naladovy telefon, L830 podla mna bude podobny. A nie som ochotny dat 300€ za telefon len preto, ze niekto tvrdi nieco ine.

  • Nejak si vynechal tú časť, kde píšem o recenziách.

  • kochlan mal som vedla seba 630tku 920tku a 1320 – skusal som pustanie rovnakych apps a vyhrala 1320 (1,7ghz tusim s4ka) 630tka a 920tka + / – podobne na tom… a kedze sa mi zda 920tka spomaleny telefon tak 830 je na tom skoro rovnako

   Zaklinac : ty si si to pekne otocil… takze ty veris niekomu kto ma telefon v ruke a staci mu asi aj pomala rychlost a pise tu vsade ze je to OK vs VIDEO kde vidno ze to je proste slaby hw… takze ked ja poviem ze na mojej 920tke nabehne fotak do milisekundy a v kazdom videu na YT bude trvat 2-3-4 sekundy tak mi budes verit ? a ked to budem pisat do kazdej diskusie budes mat slepo obhajovat… aj ked stovky videii budu tvrdit nieco ine ?

   uz si daj dole z oci tu pasku a priznaj ze za 340 eur dostanes 2 rocny hw a je jedno kedy ktory cpu vysiel

  • Recenzie su presne to iste. Pocas recenzie clovek neotestuje vsetko a navyse ma telefon len kratku dobu. Po istej dobe sa moze spravat uplne inak. Recenzia sa na par vci hodi, ale nie vzdy je relevantna. Ako som povedal, videl som ako to bezi zatial len na youtube a neoslnilo ma to. Okrem toho ani neviem preco to ma s horsim CPU bezat lepsie naz L920.

  • Drobec (neregistrovaný)

   Nie som zaritý fanda WP. Ako som písal toto je moj prvý telefon s WP. 4 roky som používal len android (raz som mal iphone 5 suprový fon – malý displej – tragická baterka).

   doteraz ako služobný používam htc one m7. A nebudem obhajovat WP – kupil som si 730 len kvoli dual sim a možem povedať že funkčnost systemu plus funkčnost dual sim je oproti všetkým dual sim androidom ktore som mal doteraz o 10000000 percent lepšia. Nehodnotím aplikácie ( je ich malo, teda malo tých lepších aj ked našiel som všetko čo som potreboval ale napríklad čsfd aplikacia na androide je 1000 krat lepšia ako na wp) Mal som lenova 770, 780, S850, xiaomi redmi note, xiaomi hongmi, htc desire 500 a Samsung galaxy drand a kopu činskych (doogee, elephone) a opakujem porovnávam funkčnost dual sim a kvalitu hovoru a nie neda sa to absolutne porovnavat. Žiadne šuštanie pri hovore, žiadne výpadky hovoru, 3G na oboch (xiaomi a lenova len na jednej karte na druhej 2G) Baterka vydrží do večera (xiaomi redmi note s 3000 baterkou o 15.00 tefon k.o) A bomba bol Acer telefon po dvoch dnoch k.o.

   A teraz k tomu čo píšeš o obonovovani aplikacii. Neviem či obaja myslíme to iste. Ale ja všetky appky ukončujem taktiež všetci moji známy na androide (preto je clean master na druhom mieste alebo tretiom v markete) Takže to je argument ako svina, ked všetci androidaci to používaju aby apky mohli zatvorit mi tu budeme teraz porovnávat nejake obnovovanie???

   A cena? pozri sana ceny všetkých tých telefonov čo som spomenul.

   Všetky stoja cca okolo 6000. Dokonca Lenovo S850 som kupoval nove za 6300 a to ma HW mediatek 1,3. Lumia 830 je drhašia v provnaní s ostatnými o 2000 až 3000 kč podla toho kde kupiš. Takže ak by som nepotreboval dual tak si rad priplatitm 3000 za fotak a kvalitnu konštrukciu. Radšej napriklad lumiu 830 za 8700 kč ako HTC 610 za 6400. Parametre rovnake. HTC už žiaden update nedostene to je iste, fotak ma lumia lepší a ked nainštalujem 40 aps do htc a 40 do lumie stavím sa stebou o 10 000 že htc bude spomalovat.

   Nie som fanda WP ako píšem toto je moja prvá lumia ale rukami mi už prešlo xy telefonov takže viem čo píšem.

  • Drobec (neregistrovaný)

   A ešte napríklad k lenovu S 850

   Mam niekde video tak ti ho postnem ak chceš. Natočil som ho pre predajcu ako dovod reklamácie.

   Telefon ak prechádzal z 3g na 2g tak uplne vypadol signal a pokial som ho nereštartoval tak nenaskočil. A toto robil stále. A to som ho kupoval až ked sa začalo lenovo oficiálne predávat v CZ. Preto sa oplati priplatit za kvalitu a ta ma pri nokii určite nesklame

  • ano v ramci androidov je to asi lepsia kupa…a prechody medzi 3g 2g a wifi je na nokiach perfektne zmaknuty… jedna z hlavnych deviz…

   co sa tyka resumingu… jedna sa o to ze aplikacia je v pameti stopnuta a po navrateni do nej (cez „multitasking“) sa jedna o dlhsie loadovanie…co by malo byt uplne minimalne do 1 sekundy nakolko to taha spat z pamate… takze pokial prechadzas rychlo z aplikacii do aplikiacii tak to moze vadit…

  • Imperátor, mal by si popracovať na svojej schopnosti čítania s porozumením. Ja som napísal, že je relevantnejší názor niekoho, kto má telefón vo vlastníctve a názor redaktora v recenzii, ktorému už rukami prešli desiatky telefónov ako niekoho, kto berie videá z YouTube ako jedinú bernú mincu. A už vôbec nebudem súdiť niečo, čo som ani nedržal v ruke a neskúšal a všetky svoje poznatky mám z YT.

   Mimochodom, táto recenzia je o telefóne strednej triedy, čomu zodpovedá aj použitý HW. Je jasné, že keď niekto požaduje špičkový výkon (čo som napr aj ja a vždy kupujem to naj, čo sa dá v danej chvíli zohnať), nebude pozerať po 735/830, ale vyberie si 930/1520.

  • Takze ked niekto tokbi recenziu na smartmanii, je to relevantne, ale ked niekto robi recenziu na youtube uz nie ? Tebe to fakt dava zmysel ?

  • Môže byť, a nemusí. Volá sa to kredit. Alebo relevancia zdroja.

  • No presne a pre mna je najrelevantnejsia vlastna skusenost. Ako som ale uz povedal, mam skusenosti s L920 a proste neverim, ze L830 so slabsim CPU bude bezat nejak vyrazne lepsie. Okrem toho to video na youtube sa nesnazi ukazat chyby L830. Je to porovnanie rychlosti s L925. V spustani aplikacii L830 nepatrne vedie, ale pri obnove aplikacii uz zaostava, co je prave problem CPU a dalo sa to ocakavat. Preto tomu verim.

  • smartmania.cz ma nejaky svetovy kredit ??? a ako sa da napr naschval vo videu spomalit resuming apiek ? kedze wp nie je android takze s tym nic nema ani pocet uloh na pozadi a pod.

  • Áno, určite má SM.cz väčší kredit ako nejaké anonymné videá na YT.

  • Normálne video s normálnym telefónom co tam chceš toľko podvádzať bože uz otvor oči ja viem že ta to série ale bohuzial

  • Prečo by ma malo?

 19. Kolemjdoucí (neregistrovaný)

  Jakožto majitel Lumie 820 mě občas napadne, že bych ji již vyměnil, ale jak na to všechno hledím, ve finále je to stejné. Foťák a hry neřeším a OS je stejný. Takže opět ušetřím. Ale vypadá pěkně.

 20. Ctu tady od jistych kritiku na fotky a videa zase lzi viz tady [odkaz] mohu dat klidne i sve ale proc s temi trotly ztracet cas uploadem

 21. Zápory (-)

  absence notifikační diody

  pane Pavloviči a kčemu je – GlanceScreen: Užitečný přehled v pohotovostním režimu …

 22. Když p.Pavlovič neměl co vytknout, tak napsal absence notifikační diody :-D

 23. GS je alternativa k notifikační diodě, ale je plno uživatelů, kteří by raději brali právě onu not. diodu. WP na výběr nemá, ale jakmile by se u nějaké Lumie objevila dioda, tak by většina radostí „stanovala“ :-D Viz not. centrum, posílání přes BT nebo synchronizace přes Zune, vše bylo špičkové, ale když se to změnilo, tak to najednou bylo ještě špičkovější :-D

  • PS: L830 je zkrátka předražená :-)

  • Pochybuji, že někdo by chtěl blikající diodu místo GS.

  • GS je na některých modelech k dispozici a přesto uživatelé po not. diodě sní, tak na tom asi něco bude. Velice se mi líbí dioda u BB Z10 nebo např. u low-endu Xperia L :-)

  • Diodu beru určitě jako mnohem lepší prvek a upřednostnuji pro zobrazení zmeskanych udalostí.Na každou událost si clověk dá jinou barvu a hned ví co se děje.I na přímém slunci je dioda lépe čitelnějsí.

 24. Absence notifikační diody coby minus u telefonu s Glance Screen?!

  Je absence vrtule u tryskového letadla minusem?…

  • Kdyby tam ta led byla taky bych se nezlobil nebo blikaly ty sensorove klavesy

 25. VIK (neregistrovaný)

  Pro ty co furt brečí nad nepřehledností nabídky nastavení: Už jste objevili, co dělá to tlačítko s lupou ? ;)

 26. nech sa paci tu je ten rozdiel

  [odkaz]

  925 je niekde aj rychlejsia…

 27. normalnitvor (neregistrovaný)

  ja uz mam dva roky nokii lumii 620. fakt nevim co presne cekate od chytrych telefonu ale pokud mi vydrzi jeste dalsi 2 roky coz nevidim duvod proc ne protoze ten telefon je porad ve skvelym stavu display telo rychlost systemu i baterka(ktera vydrzi to co vydrzi ale uz dva roky vydrzi porad to stejny ,den a pul bez hrani her) a to stoosmaosmdesatkrat spadl z ruznych vysek aj jsem si snim jednou vozralej kopal ja nevidim duvod kupovat novej klidne ani za 10 let. A ted budeme kupovat 830 maceše protože si chce fotit potomky a brouzdat po internetu a ma rada design cena bude klesat ale vanoce jsou za dverma a 930 je moc tlusta a tezka pro ní. mel jsem i 820 ale ta udelala jen par nadhernych fotek a skoncila nekde na horach ve snehu ale ta byla supr akorat moc velka :) pro me mam samozrejme zkusenosti i s novejsimi modely pritelkyne ma galaxy s5 ale vzdycky kdyz se kouknu na toho myho malyho fesaka (telefon) tak si opravdu myslim ze jeste porad vedu co se tyce prakticnosti odolnosti a toho co me staci fakt nevim pocem patrate asphalt 8 si zahroju taky kvalita obrazu? vzdyt je to mobil kdyz si budu chtit zahrat poradnou hru stejne sednu ke svimu opoznani naslaplejsimu notebooku a dam gtaV. Nechapu kdybych nebyl tak znudenej pac jsem nemocnej a priopitej pac se lecim cajem se slivovicou tak sem ani nepisu ))) nic ve zlym pa

 28. LV (neregistrovaný)

  Imperátor jsi osel…když ti vadí 830, tak to napiš normálně, ale hajtuješ foťák, kterej je bohužel nebo bohudík fakt jeden z TOP foťáků v mobilu vůbec. Přestaň hodnotit věci, který jsi neměl osobně nebo se vyjadřuj schovívavějc a ne nemám žádnou Lumii…pa

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).