Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 830: Poctivá střední třída s povedeným fotoaparátem

Recenze Nokia Lumia 830: Poctivá střední třída s povedeným fotoaparátem

Nokia uvedla na trh odlehčenou verzi své stávající vlajkové lodi, model Lumia 830. Ten se po hardwarové stránce řadí spíše do střední třídy, navrch ovšem nabízí kvalitní zpracování a povedený fotoaparát s optikou Carl Zeiss. Máme tu další aspiranta na bestseller?

Není tomu tak dávno, kdy Nokia uvedla na trh svůj aktuální vlajkový model Lumia 930 (recenze). Ten přinesl špičkovou výbavu, kvalitní fotoaparát a v neposlední řadě také solidní poměr cena & výkon. Do redakce se nám nyní dostala její odlehčená verze v podobě modelu Lumia 830.


Oproti dražšímu sourozenci doznala poměrně zásadních ústupků ve výbavě, kvůli čemuž se řadí spíše do vyšší střední třídy. Na druhou stranu, použitý hardware není vyloženě špatný a špičkový je naopak 10Mpx Pure View fotoaparát s optiku Carl Zeiss, který podává vskutku nadprůměrné výsledky. Zařízení potěší také vydařeným designem, kdy můžete sáhnout po konzervativnější černé či bílé, nebo o poznání zajímavější zelené či oranžové barevné variantě.

Se startovací cenou 10 390 Kč včetně DPH to při aktuální situaci na trhu Lumia 830 nebude mít lehké, i když z neoficiální distribuce ji lze sehnat za lepší cenu a dá se očekávat, že postupně bude cena klesat i u oficiálních kusů. Na druhou stranu, při testování nás v mnoha ohledech příjemně překvapila a pokud přimhouříte oči nad některými nedostatky, může se jednat o skvělého společníka pro každý den. A kdyby Nokia zvolila sympatičtější cenu hned na začátek, měli bychom tu pravděpodobně dalšího aspiranta na bestseller.

Brousíte si zuby na Lumii 830? Mrkněte se, kde ji seženete za nejlepší cenu

Klady (+)

 • nápaditý design a dobré zpracování
 • perfektní ergonomie
 • špičkově odladěný systém
 • PureView fotoaparát s optickou stabilizací obrazu
 • bezdrátové nabíjení v základu
 • komplexní softwarová výbava
 • podpora LTE & NFC
 • povedený displej, GlanceScreen

Zápory (-)

 • vyšší cena
 • nepřehledná nabídka Nastavení
 • absence notifikační diody
 • méně výkonný hardware
 • chudý obsah balení

Obsah balení

Nokia nemění svůj styl balení ani u dražších zařízení a Lumia 830 vám tak dorazí v nepříliš velké krabičce, uvnitř které naleznete mimo samotný telefon s baterií pouze nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem a informační brožuru. Vzhledem k ceně zařízení bychom očekávali alespoň nějaká sluchátka, výrobce nicméně sáhl po úspornější variantě bez příslušenství.

 

Konstrukce a design: Hliníkový rámeček zapůsobí

Po uchopení samotného telefonu se dočkáte příjemného překvapení. Hliníkový rámeček mu totiž dodává na bytelnosti a vše drží na svém místě jako přibité, ačkoliv zadní kryt je odnímatelný. Vpředu naleznete krycí sklíčko a na opačné straně polykarbonát, který je odolný, příjemný na dotek a telefon nebude vám díky němu nebude vyklouzávat z ruky.

Celkové rozměry činí 139,4 x 70,7 x 8,5 mm, což jsou pro telefon s pětipalcovou obrazovkou lehce nadprůměrné hodnoty. O něco nižší mohla být i hmotnost – 150 gramů; stále se ovšem pohybuje v mezích snesitelnosti. Za ergonomii si výrobce odnáší kladné body – úchop v ruce je jistý a tlačítka na pravém boku jsou rozmístěna ideálně pro dosáhnutí palcem.

 

  

Na přední straně se rozmáhá pětipalcový displej, pod nímž naleznete trojici senzorových tlačítek s jemně bílým podsvícením. Vzadu poté zaujme velká plocha vyhrazená pro fotoaparát s přisvětlovací diodou, přičemž poté naleznete ještě hlasitý reproduktor, který nehraje vůbec špatně. Po sejmutí zadního krytu se dostanete k uživatelsky vyměnitelné baterii, slotu na microSD kartu a slotu kartu formátu nanoSIM.


  

Z hlediska designu můžeme Nokii zhodnotit kladně – námi testovaná varianta se zeleným zadním krytem rozhodně měla šmrnc a ani konzervativnější uživatelé, kteří sáhnou po černé nebo bílé variantě, se nebudou mít zač stydět. V Berlíně jsme si vyzkoušeli i další barevné varianty a pokud chcete zaujmout, je zelená nebo oranžová jasnou volbou. Jednoduché rysy se zaoblenými rohy a stříbrným rámečkem působí jako celek elegantně a pozitivní dojmy z designu mi během testování potvrzovalo i okolí.

  

Displej: Poctivých pět palců

Obrazovka s úhlopříčkou pět palců dostala do vínku rozlišení 720 x 1280 px. Kdo očekával full HD, pravděpodobně bude zklamán. Na druhou stranu, v praxi mi na displeji nic nescházelo. Jemnost 294 ppi je dostačující a barevné podání IPS panelu je na skvělé úrovni. Potěší také solidní čitelnost na přímém světle a dobře fungující automatická regulace jasu. Pro zobrazení informací o datu/času & nových notifikacích rovněž můžete využít funkce GlanceScreen, o které si více povíme v dalších kapitolách.

  

Díky ochrannému sklíčku Gorilla Glass 3 navíc není nutné používat fólii – drobným škrábancům se vyvarujete i bez ní. I s HD rozlišením je obraz dostatečně jemný a běžným pohledem jednotlivé pixely neuvidíte. Na okrajích je krycí sklo mírně zaoblené, což pomáhá pohybu prstu po displeji.

Hardware a zvuk: Tady se šetřilo

Srdcem Lumie 830 se stal čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 na frekvenci 1,2 GHz. Ano, jde o ten samý čip, jaký můžete nalézt v Lumii 630 (recenze), jejíž cena je oproti dnes recenzovanému kousku téměř třetinová; na druhou stranu, spolu s 1GB operační pamětí se pro Windows Phone jedná o solidní dvojici, která si s během systému poradí bez zaváhání.

 

Postačí i na graficky pokročilejší hry jako například Asphalt 8, s nejnáročnějšími tituly už si ovšem poradit nemusí (a to hlavne v budoucnu). Vnitřní paměť má 16 GB, z čehož je pro uživatelská data dostupných cca 10,84 GB. Naštěstí nechybí možnost rozšířit ji o paměťové karty typu microSD (až 128 GB). Výkon jsme prověřili pomocí dvou benchmarků s těmito výsledky:

 • AnTuTu benchmark: 11 850 bodů
 • Basemark OS II: 468 bodů

Pochválit můžeme výrobce za zvukový výstup, který nabídne vyvážený a čistý projev. V nastavení naleznete ekvalizér, pomocí něhož si můžete zvuk přizpůsobit k obrazu svému. Jak jsem již zmínil, hlasitý reproduktor vespod zadní strany podává obstojný výkon jak z hlediska hlasitosti, tak i z hlediska kvality. Pro HTC One se o konkurenci nejedná, projev je nicméně poslouchatelný a ostudu vám neudělá.


 

Baterie a výdrž: S trochou snahy dva dny

Nokia vybavila Lumii 830 akumulátorem o kapacitě 2200 mAh. To je vcelku obstojná hodnota a obdobně můžeme hovořit i o výdrži samotné. Při velmi náročném používání, kdy je po celý den aktivní synchronizace a telefon je často používán k prohlížení internetu či poslouchání hudby, vydržíte od časného rána do pozdního večera. Pokud své nároky trochu uskromníte, dá se dostat na dva dny a nenároční uživatelé mohou počítat i se třemi.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy bylo ve smyčce přehráváno HD video s maximálním jasem, vyjmutou SIM a povolenou synchronizací. Telefon byl připojen k WiFi síti a zvuk o poloviční hlasitosti veden do sluchátek. Při přehrávání se Lumia 830 vybila po 6 hodinách a 15 minutách. Samotné nabití z nuly na sto dodávanou nabíječkou trvá 1 hodinu a 50 minut. Lumia 830 se rovněž pyšní podporou bezdrátového nabíjení standardu Qi. Pokud jej chcete využívat, stačí si pouze přikoupit bezdrátovou nabíječku.

Operační systém & bonusový software

Hned zpočátku musíme výrobce pochválit za optimalizaci – systém je vskutku velmi rychlý a stabilní a rozdíl oproti levnějším modelům řady Lumia je po chvilce používání znatelný, ačkoliv ani u nich nelze říct, že by odladění bylo špatné. Reakce jsou pohotové, načítání nepříliš zdlouhavá a během čtrnácti dnů testování jsme se setkali všehovšudy s jedním restartem, což je záležitost vskutku ojedinělá.

 
Uzamčená obrazovka a hlavní nabídka s dlaždicemi

Samotný systém nabídne důvěrně známou hlavní obrazovku, jež sestává z (živých) dlaždic, které neslouží pouze jako zástupci, nýbrž mohou zobrazovat také informace z dané aplikace (počasí, upozornění atd.), nebo třeba promítat fotografie. Odsunem této obrazovky se dostanete do seznamu nainstalovaných programů, v němž můžete podobně jako v dalších nabídkách využívat jednoduchý způsob vyhledávání podle počátečního písmene. V notifikační nabídce naleznete po jejím stažení jednotlivá upozornění spolu s rychlým přístupem do nastavení a čtyřmi přepínači, které si lze změnit.

 
Nabídka s aplikacemi a nepřehledné Nastavení s několika desítkami položek

Samotnou nabídku nastavení ovšem hodnotíme jako poměrně nepřehlednou – obsahuje rovných padesát položek bez jakéhokoliv systému řazení, přičemž ve vícero případech obsahují pouze jednu až dvě možnosti. Celkový počet by se přitom dal poměrně snadno zmenšit, například podnabídky jas, otáčení obrazovky a zobrazení by klidně mohly být sloučeny do jedné a přispělo by to k lepší přehlednosti této části systému. Časem se nicméně naučíte, kde co hledat a musíme také podotknout, že nám zde žádná důležitá položka nechyběla. K dispozici je ještě druhá karta, na níž naleznete nastavení týkající se jednotlivých aplikací operačního systému.

 

Několik položek v nabídce nastavení stojí za samostatnou zmínku. Jednou z nich je Dětský koutek – vyberete aplikace, hry, hudbu a videa, ke kterým umožníte přístup a poté posunem zamykací obrazovky přepnete do módu, kdy jsou k dispozici pouze tyto vybrané položky. Můžete tak zabránit třeba svým ratolestem v získání přístupu k souborům či programům, k nimž by jej mít neměly.

 

Užitečný je také Filtr hovorů + SMS. Pokud existuje nějaké číslo, od nějž byste raději nedostávali zprávy a telefonáty, pak jej stačí přidat do seznamu a je vystaráno.

Výrobce připravil také několik aplikací nad rámec standardu. Předinstalována je populární čtečka Flipboard, do níž si můžete přidat libovolné zdroje a poté je procházet v přehledném a elegantním prostředí. Jen škoda, že není k dispozici landscape mód.

 

Nezapomnělo se samozřejmě na navigaci HERE Drive+, pro níž jsou bezplatně k dispozici mapové podklady pro celý svět. Jde o léty prověřenou záležitost, která svůj účel plní skvěle a nechybí ani hlasové pokyny v češtině. Využít můžete také HERE Mapy, u nichž můžete procházet stažené mapy offline.

Inteligentní data vám umožní sledovat, jak moc velkou část svého FUP limitu jste již tento měsíc vyčerpali a jaké aplikace na tom mají největší podíl. Nechybí možnost omezit přenosy dat na pozadí a to zvlášť pro domácí síť a zvlášť pro roaming. V aplikaci Inteligentní úložiště naleznete informace o tom, jaký druh souborů zabírá kolik místa a nastavit, jestli se nová data mají ukládat do zařízení či na paměťovou kartu.

 

Pochvalu si výrobce zaslouží za rozsáhlý editor fotografií Lumia Creative Studio. V něm můžete snímky libovolně ořezávat a otáčet, přidávat barevné filtry nebo upravovat expozici, kontrast, jas a další položky. Překvapivě dobře funguje také rozostřování pozadí a pro úpravy mobilních fotografií je aplikace vskutku jako dělaná.

 

Standardem je také kancelářský balík Office, pomocí něhož můžete číst, editovat nebo vytvářet textové či tabulkové soubory. Poradí si také s prezentacemi, ty ovšem lze pouze prohlížet. S tím souvisí také aplikace OneNote, jež umožní vytvářet jednoduché i sofistikovanější poznámky, které si následně můžete synchronizovat pomocí vašeho účtu Microsoft.

 

Za softwarovou výbavu tak výrobce zaslouží velkou pochvalu – naleznete zde totiž vše důležité a telefon tak můžete využívat takřka naplno prakticky ihned po rozbalení.

Telefonování, zprávy, organizace

Aplikace pro telefonování je rozdělena na několik částí – v jedné naleznete historii hovorů, dále číselník, jenž slouží také k ukládání nových čísel a poté samotný seznam kontaktů řazený podle abecedy. Ani zde nechybí elegantní způsob vyhledávání podle prvního písmene. K samotné kvalitě hovorů nemáme výhrad – sluchátko je nadprůměrně hlasité a zvuk dostatečně kvalitní, nestěžovala si ani protistrana.

 

SMS jsou rozděleny standardně do konverzací, mazat můžete i jednotlivé zprávy. Přítomna je i možnost v textech vyhledávat. Klávesnice Windows Phone je v českém rozložení poněkud natěsnaná a pohodlnější je psát v landscape módu. Zvládá predikci a automatické opravy, psaní tahem v naší mateřštině ovšem stále neumí.

 

Kalendář nabídne několik možností prohlížení, přesněji řečeni podle dne, týdne, měsíce či roku. K událostem samotným můžete mimo předmět a místo konání přidávat další podrobnosti, jako třeba účastníky, délku trvání či čas připomenutí. K dispozici je také několik variant opakování, například denně, jednou za měsíc či každou neděli. Mimo synchronizaci s účtem Microsoft můžete využít také účet Google.

Budíky naleznete jako samostatnou aplikaci v hlavní nabídce, žádnými pokročilými nastaveními ale neoplývají. Nastavit si mimo čas můžete dny opakování, vyzvánění a dobu odložení.

GlanceScreen: Užitečný přehled v pohotovostním režimu

GlanceScreen (česky Obrazovka rychlého přehledu) považujeme za velmi užitečný doplněk, jelikož umí zobrazovat notifikace z různých aplikací na vypnutém displeji pod velkými hodinami (tedy v pohotovostním režimu). Pro zjištění informací o datu, času či nových notifikacích tak není nutné zapínat displej. Osobně si toto řešení cením už jen z toho důvodu, že částečně nahrazuje notifikační diodu, kterou bychom na těle Lumie 830 hledali marně.


GlanceScreen na Lumii 830

Glance Screen lze zapnout natrvalo, nebo jej nechat zobrazovat v zadaných intervalech. Máte také možnost aktivovat si v zadaném časovém intervalu noční režim, kdy se čas na displeji zobrazuje v méně výrazných barvách (červená, zelená, modrá).

Multimédia

Důvěrně známý hudební přehrávač vyniká přehledným prostředím s rozdělením podle ID3 tagů. Procházení po složkách sice chybí, náplastí je ale možnost vytvářet playlisty. Z aktuálně přehrávaného seznamu skladeb můžete jednotlivé položky dočasně vyjmout, přítomno je i náhodné přehrávání či opakování. V nastavení naleznete také grafický ekvalizér, u nějž můžete vybrat z několika předvoleb nebo si jej přizpůsobit plně k obrazu svému.

 

Obrázkové soubory naleznete v aplikaci Fotky. Rozděleny jsou buď podle času pořízení či složky. Jednotlivé snímky také můžete přidávat do zvláštní sekce Oblíbené. Prostředí vsází na jednoduchost, je však přehledné a dobře se používá.

Videopřehrávač si poradí s videem ve full HD a nechybí ani podpora titulků, ačkoliv u těch je problém se zobrazováním diakritiky. K dispozici je opakované přehrávání či změna poměru stran – pro základní potřeby tak přehrávač postačí, ale náročnější uživatelé rychle sáhnou po lepší alternativě z WP Storu.

Konektivita & prohlížení internetu

Vskutku důsledný byl výrobce v oblasti konektivity, snad až na infračervený port nás totiž nenapadá vskutku nic, co by zde chybělo. K dispozici je tak WiFi se solidním příjmem signálu, Bluetooth 4.0 a dvojici GPS a GLONASS. Citlivost senzorů polohy je vskutku dobrá a zařízení nás bezproblému zaměřilo i uvnitř panelového domu. Využití jako navigace se tak vzhledem k přítomnosti HERE Drive+ přímo nabízí.

Potěší také podpora LTE, které se v České republice poslední dobou neustále rozšiřuje a třeba v Praze jsme většinu času chytali právě 4G (operátor T-Mobile). Za zmínku určitě stojí podpora bezdrátového nabíjení podle standardu Qi, díky čemuž můžete vybírat ze široké nabídky příslušenství pro tento způsob dodávání energie. Výrobce neopomněl ani NFC.

K prohlížení internetu je připraven Internet Explorer, jehož prostředí se takřka nezměnilo od počátků systému Windows Phone. Ačkoliv již samotný název by mohl některé uživatele odradit od jeho používání, v praxi je překvapivě povedený. V jednoduchém prostředí se ihned zorientujete a nechybí ani možnost úspory dat, která má navíc tu vlastnost, že umí odhadovat potřebu komprese podle vašeho měsíčního limitu nastaveného v aplikaci Inteligentní data. K dispozici je také anonymní režim a podpora více otevřených oken.

Fotoaparát a video: Radost pohledět

Jednou z hlavních chloub Lumie 830 je 10Mpx PureView fotoaparát s optikou Carl Zeiss; výsledné rozlišení fotografií činí 3840 x 2160 px. Z parametrů zmiňme BSI senzor o velikosti 1/3,4 palce, ohniskovou vzdálenost 26 milimetrů a clonu f/2,2. Výrobce neopomněl ani optickou stabilizaci a celkově jsou specifikace fotoaparátu velmi slibné – naše očekávání tak rozhodně nebyla nízká. K dispozici je ještě přisvětlovací LED dioda a druhý mikrofon, který zajistí lepší kvalitu zvuku u nahrávaného videa. Při focení potěší přítomnost hardwarové spouště na pravém boku. Snad jen spouštění samotné aplikace pro focení by mohlo být rychlejší. Standardně si počkáte zhruba 2 vteřiny, což v případě rychlých momentek není úplně ideální hodnota.

Za dobrých světelných podmínek můžete s trochou zručnosti pořizovat vskutku pěkné fotografie. Lumia 830 nabídne věrné podání barev a solidní detail, přičemž pro makro fotografie je i díky manuálnímu ostření jako dělaná. Problém nastane při větších výkyvech světla, kdy má snímač tendence k přepalům – to by mohl částečně eliminovat HDR mód, výrobce jej ovšem opomněl.


Náročnější fotografové ocení přítomnost manuálního režimu v aplikaci Nokia Camera

Kde ovšem konkurence začne strádat znatelně, jsou fotografie pořízené za horšího světla. I za šera totiž Lumia 830 umí pořídit relativně ostré snímky, které současně nejsou podexponované, za což vděčí jednak optické stabilizaci a druhak také dobře fungujícímu post-processingu.

-

- - -

Ani za tmy se zařízení úplně neztratí – patrné už je větší množství šumu, stále ovšem máte šanci pořídit i bez blesku relativně ostrý snímek, o čemž se mnoha konkurentům může jen zdát. Celkově tak fotografické schopnosti Lumie 830 hodnotíme jako velmi dobré, za běžných podmínek se výsledky řadí k nadprůměru, použitelné jsou ovšem i snímky za špatného světla.

-
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

Nokia Lumia 830 dokáže pořizovat video ve full HD rozlišení při 30 fps. V případě videa se také dočkáte obstojných výsledků za světla i za šera, konkrétně můžeme chválit za obstojné podání barev a dobrou ostrost. Přeostřování je vcelku rychlé a skvělá je také kvalita zvuku. Ten se standardně nahrává stereo a v nastavení lze aktivovat prostorový Dolby Digital Plus 5.1.

- - -

Potěší také basový audiofiltr (standardně nastaven na 100 Hz), ale lze jej vypnout a nebo aktivovat silný 200 Hz fitr pro odfiltrování nízkých frekvencí. Záznam jsme otestovali na koncertě s velmi hlasitou hudbou, kdy jsme stáli kousek od reproduktorů, a výsledná kvalita obrazu i zvuku byla perfektní, a to včetně výrazných basů.

Pro pořizování fotografií je k dispozici aplikace Nokia Camera, která nabídne široké portfolio funkcí. Využít můžete buď automatický režim, u nějž je na vaší vůli ponecháno pouze nastavení blesku, nebo režim manuální, kde lze mimo ISO a vyvážení bílé nastavit také rychlost závěrky či manuální ostření. Po zvolení dané možnosti se před vámi objeví kružnice a posouváním po ní upravujete danou hodnotu.

Především manuální ostření je věc u telefonů nepříliš vídaná a přitom v praxi skvěle využitelná. Lumii 830 nelze přidělat na stativ, díky ploché hraně ji nicméně můžete položit na bok a pořizovat tak třeba noční fotografie s dlouhou závěrkou. Výrobce musíme pochválit také za hardwarovou spoušť, kterou spousta konkurentů vynechává a přitom jde o velmi pohodlný způsob focení. Stisk je ideálně tuhý a při troše zručnosti si při jeho používání ani nerozmažete výsledný snímek.

Za zmínku stojí aplikace Lumia Selfie, která potěší především náruživé tvůrce autoportétů. Po vyfocení můžete snímek jednoduše oříznout či otočit, následně je k mání spousta barevných filtrů podobně, jako na Instagramu. Využít můžete jak přední fotoaparát s poněkud nízkým rozlišením 0,9 Mpx, tak i ten zadní, přičemž ve druhém případě vám se správným zaměřením pomůže zvukový signál.

Konkurence

Startovací cena Lumie 830 o pár stokorun přesahuje hranici 10 000 Kč, a to věru není málo a konkurence v této oblasti je poměrně široká. Za srovnatelné peníze si můžete pořídit třeba loňskou vlajkovou loď Samsung Galaxy S4 (recenze). Ta vede v oblasti displeje, je o něco menší a lehčí a nabídne výrazně výkonnější hardware v čele s procesorem Snapdragon 800. Lumia 830 ji i přesto poráží v oblasti optimalizace systému a také schopnostmi fotoaparátu za horšího světla. Lepší je také zpracování a kvalita použitých materiálů.

Pod deset tisíc korun spadla také skvěle vybavená Sony Xperia Z1 (recenze). Ta nabídne ekluzivní zpracování se skleněnými zády a také odolnost proti vodě a prachu. Na druhou stranu, v případě pádu na zem bychom dávali větší šance na přežití právě Nokii, která je přeci jen vyhotovena z odolnějších materiálů. Obdobně jako Galaxy S4 vede i Xperia Z1 v oblasti displeje a hardwaru, u Sony je na špičkové úrovni také celkové odladění systému. I přes dvojnásobné rozlišení ve prospěch Sony je ovšem Nokia o krůček vpředu v oblasti fotografických schopností.

Zhruba o tisíc korun levněji pořídíte 32GB verzi LG G2 (recenze), 16GB varianta je poté ještě o tisícikorunu levnější. V jeho případě je také třeba vyzdvihnout povedený fotoaparát, kterému nechybí ani optická stabilizace, za horšího světla nicméně Lumia 830 vede. Stejně tak Nokia boduje exkluzivnějším zpracováním z hodnotnějších materiálů, LG ale vrací úder v oblasti displeje a hardwaru, kde může Nokia jen tiše závidět.

Na závěr zmiňme jednoho velmi zajímavého konkurenta z vlastní stáje. Tím je model Lumia 1020 (recenze), jehož hlavní devizou je špičkový 41Mpx PureView fotoaparát. Ten nesnese srovnání v podstatě s žádným jiným telefonem a pokud se pro vás jedná o klíčový parametr, pak koupí rozhodně neprohloupíte. Displej je v tomto případě o půl palce menší, má však také HD rozlišení a je tudíž jemnější. Díky němu je samotný smartphone na výšku asi o centimetr menší, o dva milimetry větší je ovšem tloušťka a také hmotnost je vyšší o osm gramů. Z hlediska hardwarové výbavy jsou na tom obě zařízení srovnatelně (pozor však na výrazně starší procesor u Lumie 1020) a výběr mezi nimi tak závisí především na vašich prioritách. Nutno podotknout, že Lumia 1020 je asi o 1500 Kč levnější.

Závěr: Podařený smartphone s několika „ale“

Celkově se Nokia Lumia 830 dá označit za velmi specifický smartphone. Narážíme tím na různorodou kombinací vlastností, kdy se novinka po stránce hardwaru a displeje řadí kamsi do střední třídy, zatímco zpracováním a fotografickými schopnostmi se může směle srovnávat se špičkou. S cenou necelých deset a půl tisíce se poté řadí někam doprostřed těchto dvou kategorií.

Přesto má potenciál oslovit spoustu zákazníků – pokud mezi vaše požadavky nepatří co nejvýkonnější hardware a postačí vám plynulý běh systému, aplikací a středně náročných her, pak existuje několik důvodů, proč lze Lumii 830 doporučit. Zprvu je to velmi vydařený design a zpracování. Není snadné to popsat, pokud si však Lumii 830 vyzkoušíte naživo, ihned pochopíte, o čem je řeč. Podařil se také fotoaparát, který méně náročným uživatelům dokáže nahradit kompakt a náruživým fotografům zase udělá radost ve chvíli, kdy zrovna nemají nic jiného po ruce. Špičková je konektivita, kde marně hledáme něco, co bychom mohli postrádat, stejně tak musíme pochválit optimalizaci systému a softwarovou výbavu, kde nechybí třeba plnohodnotná offline hlasová navigace či komplexní kancelářský balík.


Brousíte si zuby na Lumii 830? Mrkněte se, kde ji seženete za nejlepší cenu

Vzhledem k ceně zamrzí chudší obsah balení, kde v podstatě naleznete pouze telefon s nabíječkou, pro málokoho se ovšem bude při výběru jednat o klíčový faktor. Lumii 830 tak můžeme směle doporučit každému, kdo hledá dobře funkční a současně kvalitně zpracovaný smartphone a potrpí si na fotoaparát – potřeby někoho takového Nokia uspokojí na dvakrát podtrženou jedničku. Konkurence ovšem dokáže za stejný peníz nabídnout o chlup více muziky a věříme, že se startovací cenou okolo devíti tisíc by Lumia 830 rozhodně měla větší šanci uspět.

Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
bigt
Anonym
bigt

Chtělo by to trochu očistit čočku před focením ve tmě…

kuprt
Anonym
kuprt

Stěma sluchátkama… Není to tak, že barevné varianty nemají sluchátka a klasická bílá a černá je mají?

_iNTERFACE
Uživatel
_iNTERFACE

aku by to davalo logiku, kedze aj biela aj cierna su FARBY…?????

marduk
Anonym
marduk

prečo je vytýkaná absencia notifikačnej diódy, keď má telefón glance screen?

steelspace
Anonym
steelspace

Napsat, že GS částečně nahrazuje notifikační diodu, je jako napsat, že auto částečně nahrazuje neosedlaného osla.

Knoxx
Anonym
Knoxx

Jak to myslíš však gs ti zobrazí mnohem více informací než dodá…

Knoxx
Anonym
Knoxx

*dioda

kraken
Anonym
kraken

GS nahradzuje diódu či sa ti to páči alebo nie. Nakoniec s tým práve teraz prišiel aj Android 5.0

delfin
Anonym
delfin

GS má spoustu výhod, ale i nedostatky. V současnosti musíte mít GS stále zapnutý, nebo mávat rukou nad proximity senzorem jako na prvního Máje, abyste se dozvěděl o notifikaci. Pokud by existoval režim, kdy se GS aktivuje „natrvalo“ při příchodu nějaké notifikace, jistě by to udělalo mnoha uživatelům radost. Takto má i ta notifikační LED svůj význam, kdy s téměř nulovou spotřebou víte o notifikacích.

Osobně bych uvítal notifikaci na win tlačítku, ale je nepravděpodobné, že bude tato funkcionalita, po uvolnění restrikcí na existenci HW tlačítek, implementována.

jkochlan
Anonym
jkochlan

Notifikacna dioda je hlavne podstatne vyraznejsia. Na GS pri silnejsom svetle vidite gulove. Idealne by bolo oboje, pretoze inak sa mi GS fakt paci :-)

shd (neregistrovaný)
Anonym
shd (neregistrovaný)

GS vcelku postacuje .. vacsinou aj tak fon vyberam z vrecka nohavic bunby mozno rupsaku atd atd …a tam sa to rozsvieti vzdy, ak som doma a fon mam na stoliku tak mam sice smolu, ale tu mam vacsinou zvuky zapnute tak viem ci mi niekto volal alebo pisal….. problem moze nastat sice rano, ako mam v noci vsetko vypnute … ale ked sa budim na budik aj tak ho musim vypnut a vtedy uz si vsimnem ci mam nieco zmeskane … cize zaverom oproti diode to nevyhodu ma, ale mne a asi vacsine ludi to realne nevadi.

jkochlan
Anonym
jkochlan

No zhruba tak. Ja mam telefon v praci na stole a pokial je vonku pekne, obcas na Lumii nevidim z uhla takmer nic. Mat nejaky stojan, je to urcite lepsie. Ale do istej miery to rozhodne nahrada je a tiez to ma kopu peknych vyhod.

lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

Vyčítá se absence notifikační diody i iPhonu?

lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

Já neříkám, že bych u Lumií notif. diodu neuvítal (stačilo by blikaní Start tlačítka), ale vyčítat to nějakému konkrétnímu telefonu? O to víc, když u WP se to nevyskytuje?

jkochlan
Anonym
jkochlan

Tiez ma to celkom zaraza. iPhone mam rad, ale dioda tam rozhodne chyba …