Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 1520: Nejvýkonnější a nejdražší mobilní Windows

Recenze Nokia Lumia 1520: Nejvýkonnější a nejdražší mobilní Windows

Nokia se vydala do jí zatím neprobádaných vod tabletofonů a na první pokus hned s velmi dobře vybaveným modelem s rychlým procesorem a Full HD displejem. Uspěje drahá novinka v záplavě Androidů?

Není to zase tak dlouho, co jsme polemizovali nad tím, proč se Nokia nepustila do výroby vlastního tabletofonu s úhlopříčkou pět palců a větší. Měli jsme tak trochu pocit, že firmě ujíždí vlak, protože konkurenčních přístrojů na platformě Android se objevuje jako hub po dešti. Nebudu spekulovat nad reálnou využitelností a praktičností takto velkého přístroje, každý z nás to vnímá jinak a má jiný názor. Trend je ale jasný, značný počet kupujících, hlavně pak v Asii, takto velké telefony prostě chce. Úspěch Samsungu s modely Galaxy Note 2 a Note 3 je toho jasným příkladem. Kuriózní také je, že mnozí jako primární zařízení používají tablet Galaxy Note 8.0, který se díky možnosti telefonovat chová jako smartphone, ač značně přerostlý.

Rok se s rokem sešel a na český trh dorazila Nokia Lumia 1520. Zatím jasně nejvybavenější a nejvýkonnější zařízení, které tento finský výrobce kdy uvedl na trh, a také vůbec nejsilnější ze všech Windows Phone modelů. Svými parametry se vyrovná současným špičkám na platformě Android a v některých ohledech mnohé z nich předčí. Není tedy moc prostoru pro posměšky, které si často vysloužily předchozí smartphony pro nízké rozlišení displeje, „pouze“ dvoujádrový procesor, „málo“ paměti RAM a podobně. Na papíře je tedy srovnáno a boj v reálu může začít.

Padla vám Lumia 1520 do oka? Podívejte se, kde ji seženete nejlevněji

Vyrovná se nová Lumia svým rivalům? Je šest palců za hranicí použitelnosti? Dá se nosit v kapse? Je vůbec možné ovládat ji jednou rukou? Na tyto a mnoho dalších otázek se pokusíme dnes odpovědět tak, abychom zároveň odpověděli i na tu hlavní. Vyplatí se Lumia 1520 za tak vysokou cenu, jakou výrobce v úvodu prodeje nasadil?

Klady (+)

 • výborný displej s Full HD rozlišením
 • čitelnost na přímém slunci, ovládání v rukavicích
 • fantasická výdrž na jedno nabití
 • vysoký výkon, dostatek interní paměti
 • slot pro paměťové karty
 • kvalitní fotografie a záznam videa
 • nadstandardní fotografické funkce a režimy
 • možnost pořizovat fotografie v RAW
 • aktualizace GDR3 a Lumia Black
 • Nokia HERE Drive+, offline navigace zdarma
 • kvalitní audio výstup a sluchátka v balení

Zápory (-)

 • rozměry a hmotnost
 • displej náchylný k poškrábání
 • nanoSIM
 • dlouhá doba nabíjení
 • špatně fungující aplikace Nokia Panorama
 • fotoaparát se dlouho spouští
 • horší optimalizace systému pro takto velký displej
 • některé nedostatky systému Windows Phone
 • vysoká cena

Obsah balení

V balení se snad od doby první Lumie 800 nic nezměnilo. Krabička vypadá pořád stejně, hezkým detailem je látkové poutko (v barvě telefonu) pro vyjmutí obsahu z „garáže“. Jako první je na řadě telefon, v jeho „lůžku“ zasazená jehla pro otevření slotu SIM karty (pozor, Lumia 1520 používá nanoSIM jako iPhone 5/5s, což asi nepochopím proč a přijde mi to u takto velkého telefonu trochu hloupé), dále návody, adaptér do elektrické zásuvky, micro USB kabel a velmi kvalitní sluchátka, které dobře sedí v uších a hrají opravdu skvěle.

- - -

Pokud vám stačí špunty a nemusíte mít plnohodnotná sluchátka, budete s těmi od Nokie spokojeni, nehledě na to, že mají i mikrofon a dá se s nimi telefonovat, což se u takto rozměrného zařízení jistě bude hodit. Sluchátka jsou vždy v barvě telefonu, v našem případě pěkně červená.

Videopohled

Design a zpracování: Proklatě velká Lumia

Je to Lumia, nemůžete se splést. Poznáte ji podle celkového vzhledu, detailů i pastelových barev. Červená je jediná lesklá, ostatní barvy jsou matné. Musím říct, že jsem se zpočátku červené barvy bál. Přeci jen je dost křiklavá a pro muže ne úplně vhodná. Nicméně postupem času se mi zalíbila a při nákupu Lumie 1520 bych hodně váhal, jestli volit extravagantní červenou nebo nějakou jinou barvu.

- - -

Nakonec by asi právě červená vyhrála i přes svůj největší neduh a nevýhodu oproti ostatním provedením. Tím je lesklý povrch. Telefon je velký a těžký, sám o sobě se relativně špatně drží v jedné ruce a lesklý povrch je v tomto případě smrt. Telefon vám bude v ruce neustále klouzat, nedej bože, aby se vám ruce trochu zapotily. Nakonec to vede k nepříjemnému pádu jako v mém případě. Odnesly to rohy na levém boku, hodně viditelně. Díky této nepříjemnosti jsem si alespoň ověřil, že polykarbonát je pořád probarvený a i když tělo přístroje utrží nějaké ty šrámy a záseky, zůstanou v původní barvě, která je trochu kryje.

- - -

Toto je zároveň moje největší výtka k celé Lumii 1520. Rozměry a hmotnost. Nic vás nepřipraví na to, jak velká ve skutečnosti je. Testoval jsem Samsung Galaxy Note 3, Galaxy Mega 6.3 nebo HTC One Max, ale žádný z nich nepůsobil tak velkým dojmem jako Lumia 1520. Těžší bylo jen kovové HTC.

- - -

Kvůli rozměrům budete dlouho hledat ten správný úchop v jedné ruce. A když ho najdete, nevydržíte s ním, protože telefon je do jedné ruky moc těžký. Takže budete stále přehmatávat, což vede k nevyhnutelnému a nechtěnému. Ovládání jednou rukou je nemožné. Palcem obsáhnete maximálně spodní polovinu displeje, horní ne. Výše uvedené tak staví Lumii 1520 do pozice telefonu, který prostě musíte ovládat obouruč. To eliminuje využití v mnoha každodenních situacích, a proto je dobré si nákup takto velkého zařízení obecně velmi dobře promyslet. Už jen vytáčení hovorů za volantem je problém. Psaní SMS jednou rukou za chůze také. A podobných situací je samozřejmě mnohem více.

-
Srovnání s Lumií 1020

Jinak není Lumii 1520 v oblasti vzhledu a zpracování co vytknout. Okraj kolem displeje je tak akorát tenký, použité materiály příjemné do ruky, tlačítka přesně tam, kde je u Windows Phone telefonu čekáte a jejich provedení a stisk jsou na výborné úrovni. Zpracování a ergonomie celkově jsou, až na rozměry a hmotnost, perfektní. A vzhledově je to prostě Lumia. Množí se hlasy, že by Nokia už měla přijít s jiným designem. Sám si to občas také říkám, ale pravdou je, že není nezbytně nutné měnit něco, co funguje a model 1520 vypadá skvěle.

- - -

Celkem mi vadily šuplíčky na nanoSIM a microSD. Na první pohled nepoznáte, které je který a proto je musíte otevřít (což znamená hledat krabičku a jehlu, protože klasická kancelářská sponka se do dírek pro otevření šuplíčků nevejde). A podle Murphyho zákonů nikdy neotevřete ten, který chcete na první pokus. Šuplíčky nebudete samozřejmě otevírat denně, takže zase takový problém to není, ale o to hůře si budete pamatovat, který máte vlastně otevřít. A pro vyndání microSD karty „omylem“ otevřít ten pro nanoSIM a telefon tak odpojit od sítě operátora, pak ho muset restartovat, to je přinejmenším otravné. Přitom by stačily drobné ikonky nebo popisky na každém šuplíčku.

-
Lumia 1520 vs. iPad Mini

Z pohledu zpracování a vzhledu se Lumia 1520 opravdu povedla a vypadá výrazně lépe a hodnotněji než různé „experimenty“ v nižších modelových řadách. Snad jen kromě Lumie 925, která vypadá o kus lépe.
Otázkou jsou hlavně rozměry novinky a jestli by nebylo lepší ubrat a spokojit se s pětipalcovým displejem, ale výrazně vyšší použitelností. Na druhou stranu, ten displej, ten displej…

Hardwarová výbava: Maximálka pro Windows Phone

Lumia 1520 patří svými parametry a výbavou k tomu nejlepšímu, co dnes koupíte. Možná je dokonce to nejlepší, protože nabídne vše, na co si vzpomenete v jednom balení. Šestipalcový IPS displej nabídne Full HD rozlišení, technologii ClearBlack, je možné jej ovládat v rukavicích, odemknout dvojitým poklepem a ještě je na něj velmi dobře vidět na přímém slunci.

 

Uvnitř tepe čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 s frekvencí 2,2 GHz podpořený grafikou Adreno 330 a 2 GB RAM. Telefon dostal do vínku 32GB paměť, vy máte k dispozici zhruba 29 GB a pokud by vám to bylo málo, můžete z boku vložit microSD kartu s kapacitou až 64 GB. Konektivita je kompletní včetně LTE a NFC. Nespornou výhodou je bezdrátové nabíjení standardu Qi nebo špičkový PureView fotoaparát, o kterém si povíme později.

Lumia 1520 je tedy srovnatelná s tím nejlepším, co nabízí konkurence s Androidem a v mnoha ohledech současné top smartphony předčí. Nechybí ji snad vůbec nic. Pokud má v oblasti hardwaru některý z konkurentů navrch, je to Samsung Galaxy Note 3 se svým S-Pen. Zase ale ztrácí v jiných parametrech jako je třeba fotoaparát nebo displej.

Realita se neliší od výčtu parametrů na papíře. Lumii 1520 jen tak nedostanete do úzkých. Systém běží rychle, plynule a spolehlivě. Full HD video hraje bez jediného zaseknutí. Hry jsou díky vysokému výkonu, skvělému displeji a dobré výdrži zážitkem, i když pozor, spousta titulů ještě nemá grafiku optimalizovanou pro Full HD rozlišení. Největším problémem tak jsou aplikace třetích stran, které nejsou vždy tak kvalitní, jak byste očekávali a dokážou telefon citelně zpomalit, mnohdy i zarazit.

-- -

Fixace satelitů GPS je bleskově rychlá a při navigaci oceníte velký displej s výbornou čitelností. Lumia 1520 má v základní výbavě mapové podklady celého světa a bezplatnou navigaci HERE Drive+ včetně hlasových pokynů. To je bezesporu výhoda oproti levnějším Lumiím, kde je nutno za verzi „+“ připlácet a oproti konkurenčním platformám, které pro navigaci potřebují datové připojení.

Předpokládám, že tento problém se vyskytuje hlavně v našich končinách a v západní Evropě, kde můžete také využívat offline navigaci, bude stav výrazně uspokojivější. Příjem Wi-Fi signálu a vytvoření hotspotu fungují na jedničku, stejně jako příjem signálu ze sítě operátora nebo přenos souborů přes Bluetooth či NFC. Během telefonování vás překvapí čistý zvuk, ale bojovat budete s umístěním sluchátka u ucha. Nějakou dobu budete hledat tu správnou pozici telefonu v ruce a u hlavy, tak abyste slyšeli opravdu jasně a zřetelně.

Výhrady mám ke Gorilla Glass 2, které kryje displej. Možná je odolné proti nárazům a displej ochrání, ale vlasové škrábance se na něm objevují nepříjemně rychle.

Baterie a výdrž: Ani tady vás nezklame

Velké tělo musí zákonitě pojmout velkou baterii. Kdyby ne, byla by to ostuda. Rovnou mohu říct, že jsem za poslední rok, možná dva, neměl zařízení, které by ve výdrži na jedno nabití excelovalo tak jako Lumia 1520. Pokud potřebujete telefon s opravdu dlouhou výdrží, popřemýšlejte o ní.

Lumii 1520 jsem používal jako primární telefon. Pominu to, že zvyknout si na Windows Phone 8 nebylo jednoduché a musel jsem se s tímto systémem znovu sžívat, což v prvních dnech jasně ovlivnilo výdrž. Po ustálení jsem se ale dostal na stabilní hodnoty. Zcela bez problémů mi Lumia 1520 vydržela 2 dny náročného pracovního vytížení. Jakmile jsem polevil, dostal jsem se s výdrží na tři, ale většinou spíše čtyři dny.

Ale nikdy není nic jen růžové. Velká kapacita baterie, v tomto případě 3 400 mAh a vysoká výdrž si berou svoji daň jinde. Tou je dlouhá doba nabíjení. „Z nuly na sto“ to Lumii 1520 trvá něco málo přes pět hodin. Pokud dobíjíte přes noc, nevadí to. Jakmile ale potřebujete dobít přes den, je tato vlastnost dosti limitující, zvláště jste-li v pohybu a nesedíte na jednom místě. Použijete-li bezdrátovou nabíječku, trvá proces dobití ještě o něco déle. Nicméně nepřikoupit si bezdrátovou nabíječku by byla chyba, protože kromě toho, že je to tak trochu frajeřinka, je dobíjení tímto způsobem velmi pohodlné. Prostě telefon položíte na destičku a hotovo.

Lumia 1520 vzhledem ke svému displeji přímo vybízí ke sledování videa, práci s dokumenty, surfování po webu nebo hraní her. Vysoká kapacita baterie a dobrá optimalizace systému vám dovolí si tyto činnosti užívat po příjemně dlouhou dobu. Video budete sledovat skoro 13 hodin v kuse. Surfování po webu vám zabere lehce přes 13 hodin a hraní her vybije Lumii 1520 za necelých 12 hodin. Při této činnosti vám ale bude vadit hodně znatelné zahřívání přístroje, kvůli kterému bude jeho držení v jednu chvíli dost nepříjemné.

Ve oblasti výdrže je Lumia 1520 přeborníkem a má jen velmi málo konkurentů, kteří by byli schopni srovnat s ní krok. Na jednu stranu v dnešní době není problém mít u sebe pořád nabíječku a telefon připojit do elektrické sítě kdykoli doma, v kanceláři, v kavárně, v autě, ve vlaku a tak podobně. Na druhou, stranu ten komfort, vědomí a jistota dlouhé výdrže jsou prostě k nezaplacení.

Fotoaparát a záznam videa: Další PureView

Výkonný hardware a softwarové aktualizace se projevily také na fotoaparátu. Ten nyní fotí rychleji než kdy předtím, což oceníte při potřebě pořídit několik záběrů rychle za sebou. Nejlépe je to viditelné v přímém srovnání s Lumií 1020, která obrázky ukládá výrazně delší dobu, za což může pomalejší čipset. Vadou na kráse focení s Lumií 1520 je samotné spouštění fotoaparátu, které u testovaného kusu zabralo 2 až 3 vteřiny. Tato doba může být v některých situacích rozhodující a může vás připravit o zachycení důležitých momentů, proto je dobré s ní počítat předem.


Prostředí aplikace Nokia Camera

Oproti špičkové Lumii 1020 dostala 1520 nižší rozlišení, ale stále se pyšní technologií PureView. Také 1/2,5“ senzor je oproti 1020 menší, ale pořád výrazně větší než u většiny konkurentů. K dispozici je sice „jen“ 20 megapixelů, což ale v reálu bohatě stačí pro bezztrátový zoom, který je prezentován jako jedna z největších výhod. Pravdou je, že výsledky jsou díky němu velmi zajímavé, ačkoli mnohdy trpí ztrátou některých detailů.

- - -

- - - 

Mrzí mě, že xenonový blesk z Lumie 1020 byl nahrazen klasickou přisvětlovací diodou, alespoň dvojitou. Ta, ač je výkonná, nemůže se xenonu rovnat a za horších světelných podmínek je 1520 oproti 1020 v nevýhodě. Naštěstí zůstala optická stabilizace, které hodně pomáhá jak při focení, tak natáčení videa.

- - -

- - -

Celkově jsem byl s fotoaparátem velmi spokojen, a i přes větší rozměry a vyšší hmotnost mě focení s Lumií 1520 opravdu bavilo. Dokonce do té míry, že jsem ji s sebou bral při běhání, abych mohl fotit v přírodě. Jakmile si zvyknete, rozměry nejsou překážkou a naopak oceníte obrovský a jemný displej jako hledáček a vysokou rychlost focení a ukládání obrázků.

Z čeho bych ale vyrostl, je aplikace Nokia Panorama. Vykouzlit s ní použitelnou panoramatickou fotku je opravdu porod. Pokud pominu naprosto tupý systém přechodu z obrázku k obrázku, je největší vadou častá ztráta vodící linky a tím i bodu, do kterého se máte dostat a v návaznosti na to přijdete o celý záběr, takže ho budete pořizovat znovu. Vztekal jsem se s touhle aplikací tak dlouho, až jsem to nakonec vzdal a za celou dobu testování se mi povedlo pořídit jen pár polovičatých panoramatických fotografií. Konkurence je o několik kroků dále.

- - -
Takhle Lumia 1520 fotí v horších světelných podmínkách

Jinak Lumia 1520 disponuje všemi funkcemi, které známe z předchozích modelů, včetně Nokia Smart Camera. To je nyní zakomponováno přímo do nového nástroje Nokia Camera, takže pro využití efektů jako je odebrání nežádoucích objektů z fotografie, vybrání nejlepších obličejů, vybrání nejlepších záběrů, tvorbu krátkých klipů a podobně, nemusíte přecházet do jiné aplikace. Jen se v prostředí fotoaparátu přepnete na jiný režim. Po stisknutí spouště držíte telefon pevně pár vteřin a pak už si jen hrajete. Zmiňovat, že (nejen) model 1520 má dvoustupňovou hardwarovou spoušť, kterou považuji za jednu z nevětších výhod oproti konkurenci, asi nemusím, to je u Lumií naštěstí standard.

- - -

- - -
Další fotografie a odkaz pro stažení snímků v plném rozlišení najdete v naší galerii

Díky aktualizaci Lumia Black umí Lumia 1520 fotit do formátu RAW, což oceníte hlavně při následné úpravě fotek. Spojení kvalitní optiky, technologie PureView, manuálního nastavení, vysokého výkonu a bezztrátového formátu vám dovolí při troše snahy vykouzlit opravdu působivé fotografie, u kterých bude málokdo hádat, že jste je pořídili telefonem. Pamatujte ale na to, že soubory RAW mají většinou kolem 20 MB, takže paměť telefonu se jimi plní podstatně rychleji.

Lumia 1520 natáčí video ve Full HD se snímkovací frekvencí 30 fps. Volit můžete také nižší hodnoty. Důležitější je, že během natáčení videa je využita optická stabilizace a bezztrátový zoom. Při Full HD nahrávání lze využít trojnásobný zoom, pokud se spokojíte s HD rozlišením, tak dokonce čtyřnásobný.

Pořízená videa jsou kvalitní, s pěkně vykreslenými detaily a velmi dobře zvládnutými přechody mezi světlými a tmavými místy v záběru. Během pořizování videa jsou využity všechny čtyři mikrofony telefonu (dva vepředu, dva vzadu) a dokonce je můžete ovládat tak, aby více snímaly ty přední a byl tak eliminován hluk okolo vás a za vámi. Stejně jako Lumia 1020, se také 1520ka skvěle hodí třeba pro nahrávání koncertů, kvarteto mikrofonů se postará o výbornou kvalitu zvuku a v nastavení lze navíc aplikovat basový audio filtr (100 nebo 200 Hz).

Operační systém, prostředí a software

Nokia s takto velkým zařízením čekala až na dobu, kdy bude dostupná aktualizace Windows Phone 8 GDR 3, která umožní použití výkonnějšího hardwaru a zároveň velkého displeje s vysokým rozlišením. Zároveň Lumia 1520 dostala aktualizaci Lumia Black. Výsledkem obou updatů je větší počet dlaždic na domácí obrazovce a celkově lepší využitelnost většiny toho, co Lumia 1520 dostala od výrobce do vínku. Doposud mohly Windows Phone 8 telefony mít na displeji dva sloupce středně velkých dlaždic. Lumia 1520 může nově mít tři, čímž se značně rozšiřuje prostor a celkové možnosti domácí obrazovky.

 

Zároveň to ale vede k nepřehlednému zmatku, pokud nad velikostí a rozmístěním dlaždic nebudete dostatečně přemýšlet. Při citlivém rozmístění můžete mít všechny důležité notifikace na jedné obrazovce a nahradit si tak notifikační centrum, které v systému zatím chybí. Tři sloupce čtvercových dlaždic ale dostanou pouze telefony s úhlopříčkou pět palců a vyšší. Osobně tento krok nechápu, protože si toto rozložení dovedu docela dobře představit i na Lumiích 920, 925 a 1020.

  

Krokem kupředu je také Glance Screen 2.0; funkce, která zobrazuje notifikace z různých aplikací na vypnutém displeji pod velkými hodinami. Není tedy nutné zapínat displej, abyste zjistili jestli se něco děje. Osobně si toto řešení cením už jen z toho důvodu, že nahrazuje notifikační diodu, u které si musíte zapamatovat barvy a frekvenci blikání, pokud chcete odlišit různé akce. Glance Screen lze zapnout natrvalo, nebo jej nechat zobrazovat v zadaných intervalech, případně jen po mávnutí rukou nad telefonem. Máte také možnost aktivovat si v zadaném časovém intervalu noční režim, kdy se čas na displeji zobrazuje v méně výrazných barvách (červená, zelená, modrá).

  

Další praktickou novinkou je možnost ukončovat naposledy spuštěné aplikace. Každý náhled položky v seznamu (dostanete se do něj přidržením klávesy Zpět) má v pravém horním rohu křížek, kterým ji jednoduše vypnete. Konečně.

 

Určitě musím zmínit podporu Bluetooth 4.0 LE (včetně přenosu souborů) a zároveň některých nových zařízení jako je třeba Adidas miCoach a další. Bohužel se mi nepovedlo rozchodit Lumii 1520 ve spojení s Logitech Bluetooth Media Reciever, který umožňuje přenos zvuku do audiosystému. Nokia by to měla dle specifikace umět, ale v praxi to nefungovalo.

  
App Folder: Výběr aplikací a položek z Nastavení, náhled na obsah dlaždice

Další novinkou je nástroj App Folder (Složka aplikací), který vám na hlavní obrazovce umožní vytvářet dlaždice všech tří velikostí se zástupci na vybrané aplikace či položky v nastavení. Nečekejte ale, že budou jednotlivé položky v dlaždici přímo klikatelné, nejprve se vám vždy zobrazí seznam aplikací z dané dlaždice a vy si vyberete, kterou chcete spustit. To samé platí o zkratkách do nabídky Nastavení.

 
App Folder: Detaily dlaždic v aplikaci a zobrazení na hlavní obrazovce

Konečně jsme se dočkali vlastního tónu pro vyzvánění a SMS, oddělená hlasitost pro vyzvánění a systémové zvuky ale stále není k dispozici. Prý bychom se měli dočkat ve Windows Phone 8.1.

V systému nově najdeme zámek rotace obrazovky nebo aplikace Nokia Storyteller, které z vašich fotografií automaticky vytváří jakési série, ve kterých na sebe fotografie logicky navazují a vytváří tak samostatný příběh. O úspěšnosti a využitelnosti si bude muset udělat obrázek každý sám, podle svých fotek, ale když si s kategorizací a popisky vyhrajete, dostanete velmi pěkně kategorizované galerie.

  

Aplikace Data Sense, kterou disponovaly některé Lumie již dříve, dostává společně s GDR3 možnost vypnout data v případě, že jste v roamingové síti. Pokud Lumii 1520 připojíte přes Bluetooth k handsfree nebo rádio v autě, telefon se automaticky přepne do automobilového módu. V tom jsou omezeny všechny notifikace kromě hovorů a SMS a vypnout můžete i tyto a nastavit automatickou SMS odpověď o tom, že řídíte. Pro výchovu řidičů je to asi bohulibá myšlenka, ale v praxi naprosto k ničemu.

Bohužel ani s GDR3 jsme se nedočkali češtiny pro hlasového asistenta, Bing vyhledávání je stále dosti rozporuplné a podobné pocity ve mě vzbuzuje také Internet Explorer. Že mu činí potíže synchronizace napříč zařízeními ještě beru, ale že si nepamatuje hesla, to mi opravdu vadí. Microsoft ve spolupráci s Nokií mají před sebou pořád velký kus cesty a Lumie by si zasloužily buď rychlejší nebo výrazně obsáhlejší aktualizace, protože jde o velmi povedené a kvalitní telefony, které trápí v podstatě jen softwarové nedostatky. Situace se zlepšuje, citelně, ale pomalu.

  

Konkrétně Lumia 1520 ale nejvíce trpí horší optimalizací systému a aplikací pro takto velký displej a vysoké rozlišení. I nejmenší písmo je pořád zbytečně velké. V systému obecně se plýtvá místem, dobře je to vidět třeba v hubu Lidé, kde toto slovo zabírá zhruba čtvrtinu displeje a kontakty listujete sotva na dvou třetinách displeje. A takto bych mohl pokračovat dál, včetně špatně využitého potenciálu kalendáře. V jeho případě raději vůbec nemluvím o měsíčním náhledu, ve kterém je v jednotlivých dnech nahodile použito lorem ipsum (což je případl všech WP telefonů).

Konkurence je na tom o něco lépe, optimalizace iOS nebo Androidu pro displeje s vyšší úhlopříčkou je lepší, ale stále to není ideální. U Androidu to ale dohání nejen jednotliví výrobci, ale také vývojáři lépe optimalizovanými aplikacemi. Androidu tak nechybí možností zobrazit dvě nebo čtyři aplikace na displeji nebo využivat aplikace v plovoucích oknech. Nemluvě o Samsungu a jeho masivní nadstavbě TouchWiz, která například na tabletofonu Galaxy Note 3 přidává spousty užitečných pomůcek, které vám umožní velkého displeje využít podstatně lépe.

Konkurence

Některé z konkurentů jsem již jmenoval. Tím nejvážnějším je určitě Samsung Galaxy Note 3. S Lumií 1520 toho má nejvíce společného a jedná se o rovnocenné konkurenty, mezi kterými bude sveden ten největší souboj. Ostatní jim totiž jen závistivě koukají na záda. Note 3 za o něco vyšší cenu nabídne navíc dotykové pero S Pen s jeho komplexní podporou a všechny výhody Androidu stran personalizace, počtu a kvality aplikací a obecně širších možností volby.


Samsung Galaxy Note 3

Nokia je mnohem omezenější a uzavřenější, což pro mnohé uživatele nemusí být nutně na škodu. Naopak jim to nedává možnost volby, která by je třeba kvůli menším zkušenostem mohla uvést v neblahý omyl a ruku v ruce to přináší vyšší spolehlivost a stabilitu. Lumii 1520 se Note 3 vyrovná v oblasti výkonu a výdrže, ale ztrácí u displeje a hlavně fotoaparátu.

-
Note 3 má oproti Lumii 1520 náskok díky peru S Pen a aplikacím, které naplno využívají potenciálu velkého displeje. Tady má zatím Windows Phone stále co dohánět.

Pak je tu samozřejmě rozhodnutí, jestli Android nebo Windows Phone. Před tím ale budete stát vždy. Nicméně po stránce softwarové optimalizace a využití velkého displeje je na tom Note 3 podstatně lépe. Lumia 1520 a Galaxy Note 3 jsou natolik kvalitní a hlavně vyrovnané modely, že při výběru špičkového tabletofonu byste nakonec měli vybírat jen mezi nimi, a to velmi pečlivě. Oba totiž nabízejí bez kompromisů to nejlepší ze svých světů.


HTC One Max

HTC One Max, který jsme nedávno testovali, jsme samo o sobě hodnotili jako nepovedený počin a ačkoli na papíře by to tak mohlo vypadat, v reálu se Lumii 1520 nevyrovná ani náhodou. Kromě špatného zpracování ho sráží horší výdrž, v praxi nižší výkon, ne tak dobrý displej a fotoaparát a mizerná čtečka otisků prstů, která na telefonu není ani pro parádu.

  
Samsung Galaxy Mega 6.3

Levnější Samsung Galaxy Mega 6.3 je jistě zajímavé zařízení, zvláště pak díky své ceně, ale na Lumii 1520 ztrácí ve všech ohledech a je určen hlavně pro nenáročné uživatele.


Xperia Z Ultra

Sony Xperia Z Ultra je velmi důstojným soupeřem, ale o citelný kus větší a těžší, nicméně odolnost vůči vodě a prachu může být dost pádným argumentem, proč ji dát přednost před Nokií. Horší displej a průměrný fotoaparát vás ale nebudou trápit tolik jako rozměry a hmotnost. Tenhle kousek už do kapsy vážně není.

Závěrečné hodnocení

Nokia Lumia a Windows Phone. Pořád to samé – nic nového, řeknete si. Opak je ale pravdou, Lumia 1520 je jiná. Liší se od zbytku současného portfolia a alespoň pro mě je jasně nejzajímavější Lumií od představení oblíbené „osmistovky“. Zároveň jde o první pokus výrobce proniknout do segmentu takto velkých zařízení a ještě v době, kdy by se dalo v klidu říct „s křížkem po funuse“. Jenže o to víc se do toho ve Finsku opřeli a výsledný produkt je opravdu velkým překvapením, i když své mouchy stále má.

Novinka má fantastický Full HD displej skvěle čitelný na přímém slunci. Díky takto velkému panelu se s ní dobře pracuje s dokumenty, webovým prohlížečem nebo fotoaparátem. A výsledky technologie PureView a aplikace Nokia Camera jsou vynikající, zvláště když si začnete hrát s manuálním nastavením. Systém je takový jaký je, buď ho milujete nebo nenávidíte, ale zvyknout se na něj dá. Hardware je připraven na velmi náročné operace a celková rychlost systému je perfektní. Další kladné body udělujeme za výbornou výdrž.


Padla vám Lumia 1520 do oka? Podívejte se, kde ji seženete nejlevněji

Pokud překousnete rozměry a hmotnost, bude Lumia 1520 dobrou volbou, zvláště preferujete-li tabletofony, optimálně jako náhrada za smartphone a tablet. A v tomto světle cena, ačkoliv je pořád hodně vysoká, dává o něco větší smysl. Lumia 1520 se opravdu povedla. Mně osobně příjemně překvapila a i přes vysokou cenu ji mohu doporučit ke koupi. Za mě je tedy právem královnou všech Nokií a bez zaváhání oka se může srovnávat i s těmi nejvýkonnějšími Androidy.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

74 komentářů

 1. Je vazne skvely (mel jsem ho tyden), ale je to velikostne uz prilis, porad jsem se bal, ze mi vypadne z ruky.

  • Az na velikost zadna vytka.

  • Opravdu dobrá Lumia. Rozměry a hmotnost chtějí čas, člověk si asi zvykne. Na druhou stranu když už někdo vybírá takhle velký telefon, musí s horší ergonomií a použitelností počítat. To je daň za velký a kvalitní displej.

   A 1520 je společně s Note 3 opravdu špička. Ostatní v této kategorii jim koukají na záda.

  • Marek Hajn: to neni tak uplne pravda. Jasne, kdo si koupi takovy monstrum, tak nemuze nadavat na velkost. Ta ani neni v tomhle pripade takovy problem. Ale musi ho vyrobce zkusit udelat co nejergonomicteji a to se u 1520 zrovna moc nepovedlo. Mel jsem pred ni Note 3 a tam jsem s velikosti problem nemel a hlavne jsem nemel permanentne dojem, ze mi pri manipulaci vyklouzne a spatne na zem. Proste to Samsung udelal v tomto smeru lepe. Ted neresim system ale jen samotny design telefonu.

  • MBERDYCH: Souhlas. Note 3 je do ruky o něco příjemnější. Myslel jsem to tak, že 1520 a Note 3 nejsou špičkové jen na papíře, ale i v reálu a oproti ostatním v této kategorii mají jen velmi málo zásadních chyb.

 2. Já jsem naprosto spokojen.

 3. Pekné, som zvedavý či sa budú venovať a vzniknú nové veci len pre väčšie displeje alebo sa na to vykašlú. :)

  • Tenhle kousek by si lepší optimalizaci pro takhle velký displej zasloužil. 1520 má obrovský potenciál, ale zatím nevyužitý.

 4. Petr (neregistrovaný)

  Trochu odfláknutá recenze, alespoň ve srovnání jinými recenzemi na smartmanii, které jsou jedny z nejlepších.

  V Nokia navigaci lze pochopitelně zadat i jiný startovní bod, než kde se právě nacházíte, jen to musíte umět.

  Rychlost nabíjení spíše zaleží na nabíječce. S 1A nabíječkou lze telefon nabít asi za 2,5h. S 2A nabíječkou teoreticky něco přes 1h (ale to jsem již nezkoušel).

  Ani zmínka o asertivní technologii, atp.

  Proč necháváte psát recenzi WP mobilu někým, kdo je proti WP zaujatý?

  • presne ako pises, miesto je mozne zadat… takisto aj gps suradnice… ja by som zase vytkol informaciu o moznosti vypnutia datoveho roamingu, pretoze tato funkcia je bezne dostupna v nastaveni a vyuzivam ju. nie je k tomu potrebne data sense…

  • S 1A nabíječkou se Lumia nabíjela ještě pomaleji.

   Hodnota 5 hodin odpovídá 2A nabíječce. Tuto hodnotu potvrzuje i GSMArena a další.

   Upřímně, napsat, že s 2A nabíječkou s teoreticky nabije něco přes 1h je slušný nesmysl, protože to by se telefony s nižší kapacitou musely dobíjet za ještě kratší dobu. A vzhledem k tomu, že třeba Nexus 5, LG G2, Lumia 925, Xperia Z1 a další se běžně dobíjí kolem 3 hodin, tak tvrzení o jedné hodině u Lumie 1520 je přinejmenším zvláštní.

   Spíše bych viděl problém v tom, že většina recenzí tuto hodnotu vůbec neudává.

   Stejně tak nejsem sám, kdo nepřišel na to, jak v HERE Drive+ jednoduše zadat jako start navigace jiné místo. Rád se přiučím něčemu novému, předem děkuji.

   A jak jsem podle vás zaujatý proti WP? To by mě vážně zajímalo.

  • Tak u te L1520 co psal uzivatel je prehnane,mel jsem L1520 na zapujcku a opravdu je lepsi nabijet pres noc,protoze nabijeni je opravdu dlouhe.Nicmene prehani i p. Hajn 3hodiny u L925 jsou take prehnane.L925 jsem mel a dobijeni bylo stejne casově jako na L920 tj. nejake 2 hodinky.Pokud u L920 pouziji bezdratovou nabijecku tak se dostanu na nejake 2,5hodinky.

  • HTCJIRKA: L920 jsem netestoval, ale u 925 jsem se z nějakých 10 % na 100 % pod 2,5 hodiny nedostal.

   A u Nexus 5 a LG G2 je průměrná doba nabíjení (cca 15 – 100 %) dle pravidelného měření kolem 3 hod 20 min. Podotýkám s 2A nabíječkou. Nexus 5 se pak bezdrátově s 2A nabíječkou dobíjí cca 3 a 3/4 hodiny.

  • Tak Nexus 5 ani LG G2 jsem nijak nekomnetoval,u tech jsem to nikdy nemeril :-) U toho nexusu to je koukam taky pekna doba z toho bezdratu.

  • Pokud telefon vydrží při malé zátěži 4 dny a při vyšší 2, tak bych dlouhou dobu nabíjení nebral vůbec jako problém. Tak i tak nabíjím každý den večer. Přes noc prostě patří Lumia do Fatboye :-)

   A že bych 13 hodin v kuse koukal na HD filmy nebo hrál hry asi také nehrozí :D

  • Dávám je jen pro srovnání, protože u nich jsem to měřil/měřím dlouhodobě za různých podmínek.

   Bezdrátově se ta doba o dost prodlouží, ale vzhledem k tomu, že dobíjím hlavně přes noc, je to jedno.

  • MCEZA: On je to problém, pokud nedobíjíte každý den, nevystihnete ten správný moment, pak potřebujete rychle dobít alespoň 30 % a ono to najednou trvá.

   Je to nepříjemné, ale žádné drama.

  • Proto každý den dobíjím. Zde se dost ocení bezdrátová nabíječka :-)

  • Petr: Proč si myslíte, že je Marek proti WP zaujatý? Jinak on informaci o Here+ mapách jsem v recenzi upravil.

  • MCEZA: Jojo, bezdrátová nabíječka je moc fajn věc.

  • famakate (neregistrovaný)

   „MCEZA: On je to problém, pokud nedobíjíte každý den, nevystihnete ten správný moment, pak potřebujete rychle dobít alespoň 30 % a ono to najednou trvá.

   Je to nepříjemné, ale žádné drama.“

   to je velmi zly a neprekticky priklad.

   30% u L1520 asi ako 60% nexusu.

   jednoducho ak dam oba telefony na 20 minut na nabijacku, tak sa tie telefony nabiju priblizne rovnako a rovnako aj vydrzia.

   Jednoducho L1520 ma velku nadrz, ktora sa plni dlho.

   Komu staci aby vydrzala iba jeden den ako ostatne mobily, moze si ju kludne nabijat iba tie standardne dve hodiny.

  • Petr (neregistrovaný)

   Pak asi máte nějakou fake 2A nabíječku z číny nebo korei, které ve skutečnosti nabíjí pouze 500mA, a že takových nabíječek není málo. Pokud by jste do telefonu cpal 2A po dobu 5hodin, tak shoří, stačí si zopakovat základ fyziky. Ostatně 2,5h nabíjení Lumie 1520 potvrzuje mnohem povedenější recenze na mobilmanii, která na kterou navíc autor potřeboval mnohem méně času.

   Startovní i cílový bod pro navigaci lze vybrat v aplikaci HERE Mapy, poměrně známá věc, pak se můžete přepnout do HERE Drive+.

   Co se týče zaujatosti, tak stačí si přečíst twitter p. Hajna.

   Jinak osobně považuji recenze Smartmani.cz za velmi kvalitní, ale občas, jak v tomto případě, je to prostě mimo. Dávat psát recenze kdo prostě nemá chuť psát o WP, a jen přepíše její papírové parametry do obsáhlejší formy opravdu nedá dobrý výsledek. A pokud je recenzent proti WP zaujatý (tím neříkám, že je zaujatá samotná rezence, ale jde vidět že autor recenzi psal narychlo a s odporem), tak to snižuje úroveň recenze na úroveň mobil.idnes.cz (což je trochu ostuda).

  • Tak že je Marek proti WP zaujatý víme. Ale tohleje nejsmířlivější a nejobjektivnější recenze, co jsem od něj směrem k Nokia za poslední dva roky četl.

   Vůbec si nemyslím, že je recenze odfláknutá, je to přesný mix odbornosti a čtivosti.

   Moc pěkné.

  • Třeba bych na jeho místě vynechal komentář o aplikacích typu Nokia Panorama a možná i Nokia Camera. Tyto aplikace jsou pro všechny Lumie (Nokia Camera pro ne-PureView je zatím jen beta) a nijak nespecifikují právě recenzovaný model. Obzvláště ta Nokia Panorama, která byla už na WP 7 telefonech… (PS: Mě se s ní na 920 fotí velmi dobře, mám krásná panorama)

   Ohledně té odfláknutosti: Nevím, co by tam mělo být dalšího. Systém WP8 není třeba zvlášť odznova recenzovat, PureView také všichni známe. Zbytek jsou jen parametry. Nechybí praktické zkušenosti. Zde to je samozřejmě subjektivní, ale recenze má vyjádřit dojmy recenzenta ze zařízení. Zde je subjektivita vítaná. Pozor, neplést subjektivitu se zaujatostí – pokud vezmu do ruky telefon s tím, že nesnáším Windows Phone, Microsoft nebo Nokii, tak bude recenze zaujatá. Bude to jen o kritice. Pokud vezmu WP telefon do ruky s tím, že s ním týden žiju, chodím do práce, běhám a pak sepíšu svoje dojmy, tak je to dle mého zcela v pořádku.

   Oceňuji, že se do toho jen nestčila SIM, neudělalo se pár fotek, neřeklo se, že je těžká a neposvítilo se lampičkou na displej pro posouzení čitelnosti. Takovéto praktické testování se soupisem vlastních dojmů je nejlepší recenze.

   Koneckonců od toho recenze jsou – na vše ostatní tu máme tabulky parametrů.

  • PETR: Jasně. A přibaluje je k telefonům jak Nokia, tak Samsung, LG a Apple.
   Ještě mi vysvětlete, jak jste přišel na to, že jsem recenzi psal s odporem. To by mě vážně zajímalo.
   Stejně tak mě zaráží, jak dobře jste informován o tom, že MobilManii stačilo k otestování méně času než nám.

   MATKAL: Martine, moje zaujatost vůči WP je bohužel tvůj dojem. Opravdu zaujatý nejsem. To, že systém kritizuji není zaujatost.

   MCEZA: Děkuji ;)

 5. Ja jsem spokojen vlastim ji od Vanoc. V bajecnem krytu se vůbec nebojim ze mi vypadne a psani jednou rukou v pohode občas ji musim oprit aby mi nespadla. Jinak ta vydrz nic moc. Vydrzi mi den přes noc ji musim nabit abych nemel pouze 30%. Mam spusteny wifi a data. Tak nevim kde je problém.

  • Dostat ji za jeden den na 30 %, to už jí musíte dát pořádně za uši, ale dá se to. Zvlášť když člověk více cestuje, nebo se pohybuje v místech se slabším signálem, je to na výdrži dost znát. Více než když sedíte celý den na jednom místě.

 6. jenda (neregistrovaný)

  Bezchybný telefon škoda, že mu chybí robůtek! :(

 7. Gotys (neregistrovaný)

  Tak já měl 1520 a nyní Note3.

  Nejzásadnější pozitivum 1520 byla výdrž a fotky. Note se mnohem jisteji drží ale displej není nějak horší než na Lumii. Aplikacemi jsem na Nokii netrpel a S-pen v podstatě nevyužívám. Oba telefony naprostá špička ale 6″ vůči 5,7″ už je nevýhoda obzvláště pokud má Lumia větší rámečky displeje.

  • Taky jsem vlastnil Note 3 a displej na slunci je tragédie. S čitelností se nemůže s L1520 rovnat.

 8. Recenze pěkná, stejně jako telefon. Jen bych vytknul nějaké body:

  U záporů telefonu je napsáno

  „některé nedostatky systému Windows Phone“

  Vůbec netvrdím, že WP je dokonalý nebo bezchybný. Chyby tam jsou. Ale to u každého systému. Píšete ale v recenzích zařízení s iOS nebo Androidem také do záporu „některé nedostatky systému“? Protože každý systém prostě nějakou mouchu má.

  Pak spíše takové upozornění k „Už jen vytáčení hovorů za volantem je problém.“ Všichni dobře víme, že už jen držení telefonu v ruce je v automobilu přestupek. Takže ač s přílišnou velikostí souhlasím, nesouhlasím, že zrovna v autě by to byl problém. Ten nastává tam, kde to není zákonem zakázáno :-P

  Bohužel nemám svou jehlu na slot na SIM k dispozici, ale opravdu je třeba restartovat po vyndání SIM telefon? Já si myslím, že ne, ale nemám to jak v tuto chvíli ověřit.

  Jinak bych rád pochválil autora za pěknou recenzi. Ač se v minulosti netajil tím, že WP rozhodně příliš neefandí, tak se úkolu zhostil pěkně a objektivně. Recenze je sice trochu s odstupem, ale alespoň to nění taková ta „wow“ recenze, jaké píše například Radek Hulán. Je důležité se na věci dívat kriticky.

  —-

  A k telefonu: Těším se na podobně vybavený, ale >5″ model :-)

  • Jo, recenze je pěkná. A spíš se nese na vlnách pozitiva.

   Jinak, jen bych dodal, že na věc by se člověk neměl dívat kriticky, ale objektivně. Protože pokud se na věc budu dívat kriticky, tak napíšu, že těch nedostatků a chyb je v OS stále dost a dost… Tím mám na mysli tuhle recenzi. A ač se mi WP8 líbí, tak prostě objektivně musím říct, že jich má stále spoustu.

   Co se týče RH, tak o tom bych se vůbec nezmiňoval, protože to co psal nebyli recenze. Nedalo se to číst bez řádné podpory „tekutého chleba“ v krvi…

   Jó, ještě bych dodal, že člověku který rozhodl použití nanoSIM v Lumii 1520 bych s chutí nasral na ruce a nepustil bych ho týden k vodě. Takovou cipovinu, aby člověk pohledal široko daleko…

  • MCEZA: Děkuji za pochvalu ;)

   WP mají nedostatky, stejně jako ostatní systémy, které tak= kritizuji. Málokdy si u Androidu odpustím lagy, restarty a celkově špatnou optimalizaci UI výrobců.

   K tomu telefonu za volantem, slovy Barneyho: „Ale no tááák…“ ;)

   SIM jsem v 1520 přehazoval několikrát a když jsem to dělal se zapnutým telefonem, vždy po vložení SIM vyžadoval restart, což mě dost překvapilo.

 9. Zdenek (neregistrovaný)

  Ve video recenzi říkáte že by jste hmotnost určitě do záporů nedali ale tady v textu vidím v záporech tu hmotnost ?

  • Díky za komentář, tady je to způsobeno odlišnými názory recenzentů. Video točím já, text píše Marek a ne vždy se shodneme, nicméně tady jsem mu po delším používání dal za pravdu a hmotnost v záporech nakonec zůstala :)

  • Jirka mě předběhl, ale je to tak.

   Mnohdy se neshodneme a proto se může stát, že ve videorecenzi je jeho názor odlišný od mého v textové recenzi. Což ale není nutně špatně. Dva lidi, dva pohledy.

  • Já jí u své recenze taky okomentoval, ale v praxi bych ji asi mezi zápory nevyjmenoval. Já vím, že jsem zvyklý od komunikátorů, ale k té krávě veliké mi to fakt přijde v pohodě.

   Neobtěžovalo mě to tolik, jako samotná velikost, ta byla prostě už nad mojí toleranci.

 10. Dr.Aspirin (neregistrovaný)

  Ja bych se chtel zeptat trochu mimo, planuji se nejake hodinky ci naramek, ktery by umel zobrazovat notifikace z WP telefonu? Zrovna u tohohle telefonu by to davalo velky smysl.

 11. Jiří (neregistrovaný)

  Nemůžu si pomoct, ale uvádět neustále nanoSIM jako zápor je kravina. Výměna SIM->nanoSIM je v kterékoliv pobočce operátora zadax a za 20,- si můžete koupit dvojici plastových adaptéru, ze kterých lze šmahem udělat, podle potřeby, microSIM nebo SIM. I když jde jen o zmenšování a je tam ta otrava s výměnou, je to zkrátka vývoj. Dávat toto do záporů je autorův negativní postoj ke změnám. Marku, stárneš! :-))

  • Naprosto sdílím autorův názor. NanoSIM v případě Lumie 1520 je kravina největšího kalibru. Použití nanoSIM v případě mobilu v hodinkách bych naprosto pochopil, tam je použití zcela na místě, ale v L1520 ? Ne každá změna, je změnou k lepšímu. Navíc, použití redukcí je taky k hovno. Je to nejlepší cesta, jak zničit čtečku SIM v mobilu. Znám hodně takových případů. Naposledy včera jsem jednu čtečku v mobilu měnil. Navíc je zastoupení nanoSIM v mobilech stále ještě minimální. Takže redukci budeš muset použít…

  • tora85 (neregistrovaný)

   nevidim to jako kravinu. u applu to byl dobry obchodni tak. uzivatel ma nanosim. zadny jiny vyrobce nema. telefon se poskodi, nebo zestarne…cokoliv…kam uzivatel s nanosim sahne? znovu po applu. aspon amici takhle tupe premysli. nokia jde na to chytre. pokud uzivatel koupi cihlicku od applu za nehorazne prachy, proc by treba nemohl za nehorazne prachy koupit cihlicku od nokie? jako obchodni tah je to dobre a myslim ze o zadne misto pro sim v telefonu neslo. musela to byt ciste obchodni strategie. kazdopadne predtim jsem mel note. od vanoc 1520 a fakt me bavi.

  • Přeně jak říká Tora85. Nejde o žádnou úsporu místa ale o to, aby to bylo „iPhone SIM compatible“. Bohužel Apple v rámci snahy o nekompatibilitu (kdyby podporoval iPhone paměťové karty, tak má určitě Apple vlastní formát) vymyslel tuto nepotřebnou blbost. Stávající už tak maličkou micro SIM ještě zmenšil. Proč? Aby nešla bez redukce nebo výměny dát jinam.

   Takže v tomto hledu Nokii chválím, že velmi rychle zareagovala na tento výmysl Applu a tu blbost tam dodělala. U tohoto telefonu nikdo nemůže říct, že Nokia nejde s dobou – moderní čtyřjádro, 32 GB paměti + slot na SD karty, FullHD displej, LTE, úžasný foťák a bezdrátové nabíjení – tohle se Nokii opravdu povedlo. Marketingově bezchybný telefon.

   Alespoň je vidět, že Nokia není tak moc mrtvá firma, jak by si někteří zdejší trollové přáli…

   Nano SIM je opravdu blbost, ale ta bbost pomáhá Applu prodávat mraky iPhonů a zajišťuje zpětnou nekompatibilitu s ostatními. Pohotová reakce Nokie na nano SIM (kolik let jim to trvalo u micro SIM? :D ) to však vyrovnala.

  • Mě tedy naštvala strašně, v podstatě nelze nikomu půjčit telefon, nanoSIM nikdo nemá a příští dva roky jich dost nebude.

   Nemluvě o tom, že manipulace s ní už je opravdu špatná.

   To zase něco Jobs vymyslel, zvíře jedno.

  • Už aby Apple vydal iPhone s tou integrovanou SIM. Bude pokoj od podobných výstřelků, které budou ostatní v rámci „jití s dobou“ přebírat… micro SIM je vzhledem k rozměrům plně dostačující. A pokud nestačí, tak už by byla její integrace opravdu na zvážení…

  • Osobně si myslím, že nanoSIM je nejdebilnější věc, se kterou Apple přišel.

   Kromě toho, že je mrňavá a blbě se s ní manipuluje, je úplně k prdu.

   Pokud totiž nejsem úplnej trotl a opouštím iPhone s tímhle zmetkem, nechám si SIM zase vyměnit, abych měl micro a nemrvil jiný telefon pochybným adaptérem.

   Že Apple dělá takovýhle voloviny víme a nikoho to nepřekvapuje, ale že se k takovýmu nesmyslu sníží Nokia, ještě u takhle velkýho telefonu, to mi vážně hlava nebere.

  • Nokia se na to prostě podívala z druhé strany – řekla si, že uživatel iPhone nebude chtít opustit, protože by si musel měnit SIM. Tak mu umožní kompatibilitu. Jsme na tom biti my, co máme zařízení, která se touto volovinou zatím nenechala ovlivnit, ale bohužel se s tím nedá nic dělat.

   Možná by nebylo na škodu dát tam při této velikosti zařízení sloty na SIM dva – jeden nano a jeden mikro :D Jen WP s tím zatím neumí pracovat :-/

  • Přesně jak píše MH. NanoSIM je naprostá hovadina, v případě L1520 na entou a je úplně jedno jestli s tím začal výrobce X nebo Y. To že to dělá Apple ještě neznamená, že takovou kravinu musí nutně okopírovat Nokia. Je to zbytečnost a proč kopírovat zbytečnosti a hovadiny ? A že zrovna tahle věc pomáhá Applu prodávat ? No tak větší blbost jsem už dlouho nečetl. Je mi jasný, že budeš obhajovat Nokii, ale trochu soudnosti. Ono je to tak, že kdyby u tohodle výstřelku zůstal jen Apple a nikdo by se nepřidal, tak by to po čase možná vyšumělo.

   Není potřeba kopírovat kraviny. Kdyby se raději Nokia zaměřila na jiné detaily. Použití nanoSIM v tak obřím těle je hovadina. Zpětná kompatibilita se dá zajistit redukcemi, takže toto tvrzení je mylné, bohužel redukce pomáhají tomu, že častým vyndáváním si může uživatel vylomit PINy. Za druhé, iPhone 5 je velikostně trochu jinde, vnitřek je docela našlápnutý a i když se mi to příčí, tak použití nanoSIM v iPhone 5 se dá obhájit. Toho místa je tam prostě míň než u L1520…

  • Zrejme ten kto toto do L1520 navrtal vlastnil Iphone :D

  • Knoxx (neregistrovaný)

   Tak to vidíte vy recenzenti a podobně, protože neustále žonglujete se simkama z jednoho telefonu do druhého. Já za dva roky s telefonem jsem neměl potřebu simku vyndávat nebo s ní nějak manipulovat takže mi je to ukradený..

  • co sa da obhajit na nanosim ked suplik je velky ako normalna sim :D

 12. Budu znít jako největší kacíř, ale podle mě jsou už smartphony překonané a na řadě jsou malé tablety. Jako primární zařízení už rok používám iPad mini. Ano neumí volat. Ale volání už mi tak 5 let, možná více, vůbec nepřijde jako primární funkce. Provolám tak 100 minut za měsíc max. Ale svůj tablet na aplikace využívám několik hodin denně. To máme nějakých 6 tisíc hodin za měsíc. A kvůli funkci, kterou používám 0,02 % z celkového času mám upřednostnit smartphone? Že tablet je moc velký a nevejde se do kapsy? Stačí malá taška přes rameno. Do které se navíc vejde spoustu jiných věcí, které pak nemusíte vláčet po kapsách, nebo v ruce. Je to jen otázka zvyku a přínos většího displeje a lepších aplikací, je nesporný. Když jsme poprvé viděli HTC Touch HD, vážně jsme přemýšleli, jestli se takové monstrum ještě dá nosit v kapse. No a vidíte dnes. Telefon s 5″ je standard. Lidi si zvykli. A naopak chtějí ještě více. V Asii má 6″ phablet „každá“ druhá holka. Co na tom, že má ručičky, jako desetileté dítě. Ale aplikace i na tom nevetším Smartphonu se nedají srovnávat s bohatostí těch na tabletu. Více místa, více funkcí, rychlejší a jednodušší ovládání… Ještě aby ne. Vždyť na plochu 8″ tabletu se vejde 5″ telefon skoro 3x. Je pravda, že telefonování je i přes malou časovou zastoupenost poměrně klíčová funkce. Navíc iPad mini volat neumí. Ale to se dá řešit VoIP. Bydlím v Praze a na 3G s tím není problém. Samozřejmě, že nikdo nevolá s tabletem u ucha. A je vždycky přinejmenším vtipné, jak to v každé recenzi kritizují. Kdo používá tablet jako primární zařízení, dávno si pořídil bluetooth handsfree/handset. Jako je např. Sony SBH52, který má sluchátka, displej na notifikace a ještě se dá použít jako klasické sluchátko, takže si ho přiložíte k uchu a voláte jako s tím nejmenším telefonem. K ideálnímu stavu se pak blíží kombinace s chytrými hodinkami. To pak nemusíte pro triviální úkoly už tablet vyndavat vůbec a ještě více se tím eliminuje větší neskladnost takového zařízení. Ale je pravda, že VoIP není 100%. Např. mimo město. Proto vážně uvažuju o pořízení obyčejného maličkého telefonu o kterém nebudu ani vědět a který navíc vydrží týden nabitý. Nebo čistší řešení by byl tablet, co umí GSM hovory, jako je Galaxy TabPro 8.4. Ale jelikož mám několik malých i velkých androidích tabletů, bojím se, že neskousnu kvalitu aplikací v porovnání s iPadem mini.

  • Tlačítko edit by eliminovalo rychlejší psaní, než myšlení… :)

   Jsou to samozřejmě 2 % a nemyslel jsem, že Touch HD má 5″. Má samozřejmě 4,3″ a o to je to více překvapující, že nám to před lety přišlo tak neskladné, ale dnes nám je i 5″ málo. No uvidíme za pár let, jak ulítlé bude používání tabletu, místo smartphonu. :)

  • Knoxx (neregistrovaný)

   No a v kabelce sebou nosíš ještě zrcátko, make up a rtěnku ?

  • Jen ten makeup a rtěnku ;) Na zrcátko má iPad ;)

  • Pokud chodíš oblečený jako dospělý, pak se bez tašky neobejdeš. V dobře padnoucím saku, obleku, kalhotách prostě cokoliv většího, než kreditní karta, dělá ošklivé vybouleniny.

   Pokud jsi skejťák nebo horolezec, tak prosím.

  • Ale noták, zas tak zlé to není. Peněženka s opravdu těmi nejnutnějšími věcmi, mobil o rozumné velikosti a klíče se vždycky schovají ;)

   Pokud tedy tím „oblečen jako dospělý“ nemyslíš nějaký latexová obleček v BDSM salónu…

  • No jasně, puberťákovi se svým nízkým sebevědomím (všichni to pamatujeme) půjde hlavně o to, aby nevypadal jako holka. Asi máte pocit, že by vás pak holky nežraly. Ale v obyčejné tašce přes rameno to opravdu není. Nosil jí určitě i váš táta. Člověk, který má vlastní názor a neustříkne si z toho, co na to kámoši, si to dovolit může. Ale tŕeba pro vás tablet na toto není. Ti, co ho tak používají, si také jistě o vašem názoru myslí své. ;)

  • No je fájn že nám Lukáš povedal že je teraz In nosiť veľké zariadenie. No MNE to nevyhovuje, tým komu to vyhovuje nech si nosí po vreckách aj 10palcové tablety.

   Keď som potreboval smartphone z menším rozmerom bol problém(bolo to pre ženskú), no a bol problém pretože teraz je móda pchať všade veľké displeje.

   Mne vyhovuje max. 4,5. Občas ísť na 7-10 palcový tablet je fájn, ale písať na tom je vcelku hrôza.

   Takže radšej nebudem in, a budem si ťukať do malého telefónu ktorý primárne využívam na to na čo bol kedysi vyrobený a to teda telefonovanie a smskovanie, ostatné až potom.

   „podle mě jsou už smartphony překonané a na řadě jsou malé tablety“ -> Podľa teba možno hej, ale ty nie si celý svet. To čo vyhovuje jednému, nemusí všetkým.

   1520 je určite fájn, ale zatiaľ z takmer nulovou optimalizáciou zo strany WP je to taká „Beta“ verzia. A načo veľký displej keď je nevyužití? Snáď tomu dodatočne dajú peknú podobu. :)

  • Já mám 920 a 12″ ThinkPad – to první je mobilní a udělám na tom veškeré věci, co potřebuji. Není to na práci, ale je to na základní komunikaci. Můžu mít telefon všude s sebou. Vejde se mi do kapsy. Když sportuji, tak ho stčím do dresu nebo pouzdra na paži. To s tabletem neudělám. Poslední dobou se věnuji vysokohorské turistice – a radši budu tahat malý telefon než to.

   A do města? Tam mám také radši ten malý telefon. Nemusím s sebou tahat žádnou kabelu. Jdu na lehko a telefon mám vždy u sebe.

   A pokud potřebuji dělat něco, co se na telefonu nedělá pohodlně? Mám 12″ notebook. Výkonem předčí všechny tablety, funkcemi také. Výdrž je až 9 hodin, takže ta mě také netrápí.

   Když už tedy musím mít tašku přes rameno – radši si do ní hodím pořádný stroj, který je o kilo těžší, ale umí toho víc, než jen prohlížet mou zeď na Facebooku…

  • Nokia 920 taky není zrovna žádný drobeček. Ale když sportuju, tak sportuju. Nebo už si raději pořídím ty chytré hodinky, které se na sport hodí více. Když šlapu po horách, opět nehraju hry, nebo nekoukám na FB. Stačí mi tak max. hovory a SMS, kdyby mě někdo sháněl. Na to nepotřebuju smartphone s 4,5+ palcovým displejem. Stačí mi ten pidi mobil o kterém jsem mluvil. A nebo když už lezu po horách, tak mám s sebou batoh a když chci mermomocí patlat rukou po displeji, už mě těch 150 gramů navíc nevytrhne.

   Tablet není na žádnou práci. Je to pořád na flákání, čtení, web. Ale ve srovnání k podstatě podobně neskladnému a jednou rukou neovladatelnému phabletu je to pořád obrovský rozdíl. Phablet je pořád jen špatně optimalizovaný telefon. Kdežto iPad mini je zhuštěný 10″ stroj 1:1 bez kompromisů. Všechno je na tabletu několika násobně lepší než na jakémkoliv telefonu.

   Pokud žádný tablet nemáš, chápu to. Ale pokud někdo má 5″ – 6″ palcový smartphone a k tomu 10″ tablet, je k přesunu jen na jednoho zařízení poměrně blízko. V kombinaci s hodinkami a bluetooth jasná volba!

   A není to žádná kabelka sakra! Je to normální taška přes rameno. Třeba jako tahle. [odkaz]

   Co ti na ní přijde gay?! To může napadnout sni jen pořádnýho drsoně. :-D [odkaz]

 13. Martin (neregistrovaný)

  Lukas Kosik: pracuješ na tabletu 6 tisíc hodin mesíčně? Tedy nějakých 200 hodin denně? Jednou z aplikací tabletu je očividně i zastavení času….:)

 14. Velda (neregistrovaný)

  „Konečně jsme se dočkali vlastního tónu pro vyzvánění a SMS“

  Cože?!? Pán autor nějak zaspal… :-)

 15. Salkrikaltor

  Lumia 1520 se mi líbila, na to, jak jsem se od Windows Phone distancoval, mě skoro až nadchly: [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).