Domů » Recenze » Recenze Nexus 5: Navenek pan nenápadný, uvnitř dravec

Recenze Nexus 5: Navenek pan nenápadný, uvnitř dravec

LG na český trh uvedlo novou generaci referenčního Google telefonu s Androidem 4.4 „KitKat“, který nabízí výkonný hardware za rozumnou cenu. Vzhledem sice příliš neosloví, ale rozhodně má co nabídnout.

Před několika dny, konkrétně 31. října představila společnost Google pátou generaci svého referenčního telefonu Nexus 5 a další verzi operačního systému Android 4.4 s kódovým označením „KitKat“. Premiéra se odehrála téměř na rok přesně po představení předchozí generace Nexusu 4.

Než se Nexus 4 začal prodávat v České republice, uplynulo poměrně hodně času, a proto pro nás bylo velkým překvapením, že česká pobočka LG dokázala nový Nexus 5 uvést na trh v den celosvětového zahájení prodeje, tedy v pátek 1. listopadu. V první vlně bylo pro nedočkavé zákazníky připraveno zhruba tisíc kusů černé i bílé verze, avšak jen v 16GB variantě. 32GB verze se u nás zatím oficiálně neprodává, ale podle informací od výrobce je její uvedení do prodeje naplánováno na později (některé zprávy hovoří o prosinci, jiné až o lednu příštího roku).

 
Nexus 5 na oficiálním snímku: Dostupný bude v černé a bílé variantě

Doporučená cena byla stanovena na 11 490 korun, což je sice vyšší cena, než za kterou prodává Nexus 5 společnost Google například Německu prostřednictvím obchodu Play, kde stojí 16GB varianta 349 EUR (zhruba 9400 Kč), ale proti předchozí situaci s Nexusem 4 je to podstatné zlepšení.

Stejně jako u předchozí generace, i v tomto případě byla výroba Nexusu 5 svěřena společnosti LG a dlouhou dobu se spekulovalo, že by nový model mohl být designově modifikovaným dvojčetem současné vlajkové lodi LG, modelu G2 (recenze). Tyto spekulace se nakonec nepotvrdily; některé hardwarové parametry jsou shodné, ale po stránce designu a softwarových úprav jde o zcela odlišná zařízení.

Aby pro vás test telefonu byl zajímavější, přidali jsme k většině kapitol pohled druhého recenzenta Marka Hajna, který měl svůj vlastní Nexus 5.

Podívejte se, kde můžete Nexus 5 pořídit za nejlepší cenu…

Klady (+)

 • kvalitní fullHD displej
 • výkon, rychlost a stabilita
 • procesor Snapdragon 800
 • záruka nejnovějších verzí Androidu
 • kvalitní dílenské zpracování
 • matné provedení
 • notifikační LED dioda
 • podpora MHL a USB OTG
 • čistý systém bez zbytečného „balastu“
 • cena

Zápory (-)

 • obsah základního balení
 • rozporuplný fotoaparát
 • výdrž baterie
 • průměrný reproduktor
 • konzervativní vzhled
 • dostupnost pouze 16GB varianty

Obsah balení

Nexus 5 je dodávám v papírové krabičce se stejným designem jako letošní tablet Nexus 7 (recenze) a jak už je u referenčních telefonů Googlu zvykem, najdete v balení opravdu jen to nejnutnější minimum, které se skládá ze síťového adaptéru, USB kabelu, stručného návodu se záručním listem a sponky pro vysunutí šuplíčku na micro SIM kartu. Sluchátka ani jiné příslušenství v balení nenajdete; to je daň za příznivou cenu zařízení.

- - - 
Obsah balení je základní. Pro vysunutí šuplíčku na microSIM kartu je připravena speciální sponka.

Videopohled na Nexus 5

Design a dílenské zpracování: Vzhled tak trochu bez nápadu

Pokud bychom hledali slova pro stručný popis vzhledu Nexusu 5, pravděpodobně bychom vybrali výrazy „usedlý“, „nenápadný“ nebo prostě „šedá myš“. Jak jinak zkrátka popsat černou nevýraznou placku? Na celém těle telefonu nenajdete žádný prvek nebo logo v jiné než černé barvě. V reálu vypadá Nexus 5 lépe než na produktových fotografiích, ale černá varianta, kterou jsme měli k dispozici, už by snad nemohla vypadat více konzervativněji.

- 

U bílé verze jsou v této barvě pouze záda, boky a přední část jsou opět černé. Pokud uvažujete o nákupu Nexusu 5, určitě neuděláte chybu, když si ho zajdete někam prohlédnout. Subjektivně se nám v redakci více líbil bílý Nexus 5, který vypadá elegantněji a je více výrazný.

- - -

Přední straně dominuje displej, nad kterým najdete zajímavou kulatou mřížku telefonního reproduktoru. Kousek vedle je přední kamerka a potřebná čidla. V tmavém pruhu pod displejem je schována poměrně výrazně blikající notifikační LED dioda (notifikace zmeškaných událostí je nutné aktivovat v nastavení, ve výchozím stavu jsou vypnuty, případně doporučujeme nainstalovat freeware aplikaci Light Manager, se kterou si chování notifikační diody nastavíte přesně podle svých potřeb).

- - -

Pod displejem nehledejme klasická systémová tlačítka, u řady Nexus jsou tradičně součástí displeje, kterému ukrajují několik desítek pixelů ve spodní části. Jediné mechanické ovládací prvky najdeme na bocích, konkrétně na levé hraně je to kolébka pro ovládání hlasitosti a na pravé tlačítko Power. Pod ním našel místo šuplíček na microSIM kartu.

- - -

MicroUSB konektor je spolu s hlasitým reproduktorem a mikrofonem umístěn na spodní hraně, na protější straně má své místo konektor pro připojení sluchátek a sekundární mikrofon pro redukci okolního šumu během telefonování. Nenechte se zmást, že by měl Nexus 5 stereo reproduktory – není tomu tak, pod jednou mřížkou je právě systémový reproduktor, pod druhou primární mikrofon.

-

Zádům telefonu dominuje vytlačené a poměrně velké logo řady Nexus, pod ním je drobnější logo výrobce LG. V levém horním rohu je umístěna čočka fotoaparátu spolu s přisvětlovací LED diodou. Během testování jsme se setkali s několika kusy, u kterých při zatřepání „cosi“ chrastilo v oblasti čočky, není se ale třeba ničeho obávat – je to zcela normálu (vlastnost z výroby) a takto chrastí právě optika fotoaparátu.

- - -

Boky a záda jsou vyrobena z matných materiálů a mají na dotek velmi příjemnou soft-touch úpravu. Její zásluhou se na těle neusazují otisky prstů v takové míře jako u zařízení s lesklými plastovými kryty. Se zaoblenými hranámi Nexus 5 dobře sedí v ruce a ani při delším používání netlačí do dlaně.

Díky úzkému rámečku kolem displeje si Nexus 5 zachovává poměrně kompaktní rozměry 137,84 x 69,17 x 8,59 milimetrů, které jsou velmi blízké předchozí generaci, Ta ale byla vybavena menším displejem. Ačkoli se nejedná o unibody konstrukci (zadní kryt není standardně odnímatelný, ale lze jej poměrně snadno demotnovat), je telefon velmi pevný a působí dojmem, že mu to vydrží po celou dobu používání.

- - -

Dojem z výborného zpracování trochu kazí šuplíček na SIM kartu, který nedoléhá úplně přesně, avšak pouze v případě, je-li v něm karta vložena. Poslední výtku mám k objektivu fotoaparátu, který je vystouplý a jeho krycí sklíčko zbytečně velké. Pokud telefon položíte na záda, leží mimo jiné právě na krytce objektivu, takže při neopatrné manipulaci hrozí poškrábání sklíčka.

Design a zpracování pohledem druhého recenzenta (Marek Hajn)

Nexus 5 je vzhledově velmi konzervativní a ačkoli mám většinou raději bílé varianty telefonů, u této novinky se mi více líbí černá. U bílé jsou záda matná, takže se nejspíš budou špinit a boky jsou oproti černé verzi vysoce lesklé, takže se snadno umatlají.Celkově mi tedy přijde černá varianta praktičtější. Ale proti gustu…

-
Nexus 5 a Nexus 4

Výtky mám stejné jako kolega. Ne příkladně doléhající šuplíček SIM karty, vystouplá čočka fotoaparátu a v mém případě nepříjemně se do stran hýbající dvojtlačítko ovládání hlasitosti. Zvykám si taky na otočený microUSB konektor, který je zde zkosenou stranou dolů. Dost nezvyk a musím dávat pozor, abych okolí konektoru neponičil, když se ho snažím připojit obráceně.

-
Z
adní strana bílé varianty Nexusu 5 a Nexusu 4

Jsou to ale jen drobnosti a celkově Nexus 5 chválím. Vzhledově sice není nijak zajímavý, ale je dobře udělaný, z kvalitních materiálů, ale hlavně dobře sedne do ruky a i přes větší displej než u předchozí generace zůstal s relativně kompaktními rozměry a nízkou hmotností. Prostě dobře sedne do ruky, a to se dnes vidí málokdy.

Hardwarová výbava: Tady se nešetřilo

Zařízení z řady Nexus nikdy netrpěla nedostatkem výkonu a jinak tomu není ani u páté generace, kterou pohání quad-core procesor Qualcomm Snapdragon 800 s taktem 2,26 GHz pro každé jádro, doplněný výkonným grafickým akcelerátorem Adreno 330. Nově představený operační systém Android 4.4 „KitKat“ má k dispozici slušné 2 GB RAM (po startu je volných zhruba 1,5 GB) a interní úložiště o kapacitě 16 nebo 32 GB, které bohužel není možné rozšířit paměťovou kartou. Varianta s 32GB úložištěm se na českém trhu zatím neprodává, námi testovaná 16GB verze nabízela pro uživatelská data zhruba 12,1 GB po prvním spuštění.

Kromě klasické kombinace GSM/3G/LTE v datové výbavě najdeme také WiFi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.0. Výbavu uzavírá GPS & Glonass, NFC a klasická kombinace senzorů a čidel (proximity, světelné, gyroskop, akcelerometr…). Díky podpoře USB OTG můžete k telefonu pomocí adaptéru připojit další zařízení, my jsme otestovali myš a klávesnici a vše fungovalo bez problémů. Díky funkci SlimPort lze s odpovídající redukcí připojit televizi nebo monitor prostřednictvím HDMI. Výbavu doplňuje možnost nabíjet telefon nejen kabelem, ale díky podpoře standardu Qi také bezdrátově, tedy za předpokladu, že si dokoupíte speciální nabíječku s bezdrátovou podložkou.

 
Informace o paměti a verzi systému

Během testování se Nexus 5 choval korektně s dostatečnou citlivostí na signál mobilní sítě, WiFi i GPS, stejně tak dobrou kvalitou hovoru. Díky použitému hardwaru a odladěnému systému je Nexus 5 nejrychlejším telefonem s operačním systémem Android, který jsem kdy měl v ruce. Odezvy jsou bleskové, při procházení nabídkami nedochází k prodlevám, vše je naprosto plynulé. To platí i o aplikacích a náročných hrách. Výkonu má Nexus 5 dostatek na dlouhou dobu dopředu.

Displej

O zobrazování se stará 4,95″ IPS panel s fullHD rozlišením (1080 × 1920 px, 445 ppi), který chrání Gorilla Glass 3. generace. Displej nabízí věrné podání barev, výborné pozorovací úhly a díky citlivé dotykové vrstvě se skvěle ovládá. V přímém srovnání s LG G2 však Nexus 5 trochu zaostává v podání bílé.

- - -

Zkusili jsme zapátrat, zda v Nexusu 5 nebyl použit levnější displej, ale podle zahraničních zdrojů by mělo jít o identické panely, jen v případě Nexusu 5 je kalibrace barev nastavena na teplejší odstíny, což by vysvětlovalo, proč má bílá barva mírný nádech do žluta, zatímco u LG G2 je krásně bílá. Rozdílu si zřejmě všimnete jen pokud máte oba telefony vedle sebe, při běžném používání to až tak pozorovatelné není.

-
S
rovnání displejů: LG G2 a Nexus 5. Rozdíl v podání bílé barvy je patrný na první pohled

Výkon pohledem druhého recenzenta

Nexus 5 má výkonu, že by mohl pořádný kus odevzdat konkurentům a stejně by mu ještě dost zbylo. Pochybuji, že se běžnému uživateli někdy povede telefon výkonově plně vytížit. Přidejme k tomu dobrou optimalizaci použitého systému a dostáváme do ruky moderní smartphone s naprosto bleskovými reakcemi, který se nezamyslí ani při více náročnějších operacích naráz. Pověstná rychlost Windows Phone nevypadá v přímém srovnání už tak jednoznačně.

Ve výbavě snad nechybí nic důležitého, a tak mám výtku jen k WiFi a horší citlivosti na signál. Můj Nexus 5 lehce pokulhává a tam, kde mají iPhone 5c a LG Optimus L9 II plný signál WiFi, Nexus 5 ukazuje o 1 až 2 čárky signálu méně. Subjektivně je to poznat i na rychlosti připojení. Zajímavé ale je, že u prvního kusu, který testoval Roman, se nic takového neprojevilo.

  
Výsledky testů: 3D Mark (Ice Storm Unlimited 17 828 bodů) a AnTuTu Benchmark (28 037 bodů)

Příjem signálu ze sítě operátora je ale špičkový a hlavně LTE je velká radost. Takhle vysoká rychlost internetu je neuvěřitelně návyková. Trochu rozpačitý jsem byl z počátku z displeje. Po přechodu z L9 II a iPhone 5c je displej Nexus 5 lehce mdlý v podání barev. Po pár dnech jsem si ale zvykl a už mi to tak nepřijde. Pokud tedy nemáte přímé srovnání, nepřijde vám,že by s displejem bylo cokoli v nepořádku.

Baterie a výdrž: Jednodenní smartphone

Přísun energie má na starosti uživatelsky nevyměnitelný akumulátor o kapacitě 2300 mAh. S touto hodnotou Nexus 5 zaostává za letos představenými top smartphony s operačním systémem Android a v provozu je to bohužel znát. Pokud jsem využíval 3G datové připojení, telefon při několika hovorech a aktivním využíváním sociálních sítí končil den s 18 % baterie, přičemž samotný displej jsem aktivně využíval 2 hodiny a 40 minut (statistika v Nastavení). S podobným zatížením, ale na WiFi, jsem končil den s 49 % úrovně nabití.

Z uvedených hodnot je jasné, že se Nexus 5 řadí do zástupu jednodenních zařízení a ti nejaktivnější, kteří používají telefon například k záznamu sportovních aktivit, mohou mít problém i s hranicí jednoho dne. Menší kapacitu baterie nenahradí ani skvělá optimalizace a absence balastu, kterým jsou schopní někteří výrobci systém doplnit. Přesto to není takový průšvih, jaký jsme očekávali po zveřejnění hardwarových parametrů.

Při přehrávání HD videa s 50% úrovní jasu se Nexus 5 vybil za 7 hodin a 10 minut, což je spíše průměrný výsledek. Při cyklickém načítání webové stránky v Chrome přes WiFi připojení se akumulátor vybil za 9 hodin 15 minut. Samotné nabití z nuly na sto trvá necelé dvě hodiny.

Výdrž pohledem druhého recenzenta

Představené parametry dávaly tušit, že výdrž nebude žádná sláva, ačkoli se Google dušuje optimalizací systému pro lepší výdrž. Na definitivní hodnocení mám telefon ještě relativně krátce, ale určitý obrázek jsem si vytvořil. Doposud jsem neměl problém, že by mě Nexus 5 nechal ve štychu. Vždy vydržel celý jeden den. Dokonce se mi povedlo přetáhnout do druhého dne a dopoledne měla baterie stále 33 %. To rozhodně není zlé. Konkurovat LG G2 Nexus 5 nemůže, ale dle mých zkušeností strčí do kapsy předchozí Nexus 4 a konkurenční Galaxy S4, Xperia Z a Z1.

Definitivně ale budu hodnotit až Nexus 5 projde všemi režimy, ve kterých telefony běžně používám, tzn. včetně odpoledního běhání s Endomondo, celodenního cestování autem po republice, několikahodinového přehrávání hudby při cestách MHD po Praze a podobně. Zatím nebyl čas toto v testu plně realizovat, s vydrží jsem ale vcelku spokojen. Telefon bez problémů vydrží celý pracovní den, a to mi bohatě stačí.

Fotoaparát: Čekali jsme lepší výsledky

Hlavní fotoaparát disponuje rozlišením 8 Mpx a jeho největším marketingovým lákadlem je optická stabilizace. Samotné prostředí aplikace se v Androidu 4.3 nezměnilo, nastavení jednotlivých funkcí se vybírá z půlkruhových nabídek a nastavit lze všechny běžné funkce jako vyvážení bílé, expozice, aktivaci blesku, HDR, režimu scény nebo aktivace vkládání informací o poloze. Výsledné snímky mají vždy formát 4:3.


Základní prostředí aplikace pro focení a záznam videa

Z fotoaparátu máme rozporuplné pocity. Ne že by Nexus 5 fotil vyloženě špatně, ale výsledky jsou hodně nevyvážené. Při focení stejné scény s identickým nastavením dokáže vytvořit dva kvalitou naprosto odlišné snímky. Nejméně problémů má fotoaparát při focení blízkých objektů a makra.

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení snímků v plném rozlišení najdete v naší galerii

Čím vzdálenější objekt zabíráte, tím větší problém má zařízení s ostřením. Zaostřuje pomaleji než konkurence a někdy v momentě, kdy chcete zmáčknout spoušť, začne přeostřovat. Pokud fotíte v zamračeném počasí, má fotoaparát potíže s kontrastem světlé oblohy, ve které jsou na fotkách přepaly a zbytkek scény je tmavý. Očekávali jsme, že Nexus 5 nabídne podobné výsledky jako LG G2, ale oproti němu jsou výsledky spíše průměrné.

- - -

Video pořizuje Nexus ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Výsledky jsou podobně rozpačité, také u videa má fotoaparát problémy s ostřením. Nechce se nám věřit, že by Google fotoaparát tolik odbyl a tajně doufáme, že se jedná o softwarový problém a bude odstraněn v některé z budoucích aktualizací.

Fotoaparát pohledem druhého recenzenta

Fotoaparát je největší zklamání Nexus 5 a protože s telefonem hodně fotím, kvůli této části bych uvažoval spíš o LG G2, které je v tomto bodě naprosto špičkové.


Pokročilé možnosti nastavení fotoaparátu & výběr režimu

Nexus 5 nefotí vyloženě špatně, ale se špatným světlem se výsledky zhoršují více, než by se mi líbilo. Video samo o sobě není moc kvalitní a kvůli problémům s přeostřováním je mnohdy naprosto nepoužitelné. Opravdu doufám, že jde jen o softwarovou vadu a Google ji co nejdříve vyřeší.

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení snímků v plném rozlišení najdete v naší galerii

Android 4.4 „KitKat“: Svižný systém bez zbytečného balastu

Při prvním spuštění zařízení vás přivítá nová verze systému Android, která se odlišuje i po grafické stránce. Změnou prošlo samotné úvodní nastavení a aktivace systému. Když se proklikáte úvodními dialogy a provedete základní konfiguraci, objeví se hlavní obrazovka s několika zástupci. První co vás zaujme, je upravená horní lišta, která je nově průhledná a její ikonky změnily barvu z modré na bílou.

 Hlavní obrazovka a nabídka s programy

Stejná změna proběhla ve spodní části u softwarových tlačítek Zpět, Domů a klávesy vyvolávající naposledy spuštěné aplikace. Průhledné pozadí najdeme také v menu aplikací, odkud zmizela nabídka widgetů. Ta se nově vyvolává podržením prstu na domovské obrazovce. Spolu s ní se objeví možnost změnit tapetu popřípadě nastavit Google Now. Tato šikovná utilita je v Androidu 4.4 dostupná přejetím prstu zleva doprava na hlavní obrazovce ploše. Možnost vyvolat Google Now podržením tlačítka Home a přejetím prstu vzhůru zůstalo samozřejmě zachováno.

  
Nastavení widgetů; nabídka Nastavení; kancelářský balík QuickOffice

Po prvním spuštění není dostupných pět ploch, ale pouze jedna. Další plochy můžete nastavit přidáním zástupců aplikací nebo widgetu. Pro potřeby recenze jsem zkoušel kolik ploch systém dovolí nastavit, ale u třicáté mě to přestalo bavit :). Mezi obrazovkami nelze cyklicky rotovat a domácí je vždy první plocha.

Změnou prošla také obrazovka uzamčeného zařízení. Možnost přidávat na ní widgety je možné v nastavení deaktivovat. Přibyla zde volba rychlého spuštění fotoaparátu přejetím prstu zprava doleva, což oceníte při pořizování momentek, kdy jde o čas. 

Předělaná aplikace pro volání, SMS nahrazují Hangouts: Zvyknete si?

Výraznou změnou prošla samotná telefonní aplikace. Místo historie volání vám nabízí přednostně kontakty, se kterými jste nejčastěji ve spojení. Historii hovorů musíte vyvolat přes ikonu vlevo dole. Této novince jsem zatím na chuť nepřišel, raději bych se po spuštění aplikace dostal rovnou ke klasické historii volání a nemyslím si, že jsem byl jediný, kdo si musel několik dnů zvykat. Další novinkou je identifikace volajícího pomocí Googlu.

 
Telefonní aplikace v Androidu 4.4 se nám zatím jeví jako trochu nepřehledná

Pokud tuto funkci máte aktivovanou a volá vám číslo, které nemáte v kontaktech, systém automaticky prohledá online databázi telefonních čísel uživatelů na Google+ a pokud najde shodu, zobrazí vám u neznámého volajícího jeho jméno ze sociální sítě Google+. Už je nám tedy jasné, proč kalifornský gigant před nedávnem požadoval doplnění telefonního čísla k profilu na Google+.

 

V systému už nenajdete aplikaci pro posílání a příjem SMS a MMS zpráv. To má na starosti nová aplikace Hangouts. Je třeba si na toto řešení chvíli zvyknout. Jeho největší nevýhoda je, že pokud používáte predikci slov, neumí aplikace před odesláním SMS zprávy oříznout diakritiku, takže zkracuje zprávy na 64 znaků. Naštěstí není problém nainstalovat jinou aplikaci z Google Play a přímo v systémovém nastavení ji zvolit jako výchozí pro SMS/MMS zprávy.

Pokud používáte alternativní launcher, najdete po jeho instalaci v Nastavení položku Plocha, kde jej máte možnost aktivovat nebo odinstalovat. Nativní klávesnice dostala podporu grafických emotikonek, bohužel co se nezměnilo, je mizerná predikce českého jazyka, kterou konkurenční produkty z Google Play zvládají podstatně lépe.


Rozložení softwarové klávesnice v portrait a landscape režimu

Grafickou změnou prošla také aplikace Email, která nyní disponuje stejným rozhraním jako Gmail. Výčet dalších systémových aplikací rozšířil kancelářský balík Quick Office (umí číst, vytvářet & editovat dokumenty formátu Word, Excel a Powerpoint) s napojení na cloudové úložiště Google Drive.

Nově je do systému implementována funkce Platby mobilem. Bohužel primárně je tato služba určena pro Google Wallet, a ta je v České republice zatím nedostupná. Aplikace by měla fungovat i s jinými platebními službami, ale PayPal se mi nastavit nepodařilo. Platit díky technologii NFC pouhým přiložením telefonu má ale do budoucna určitě velký potenciál.

„KitKat“ pohledem druhého recenzenta

Android se postupně vyvíjí a od starších a mnohdy poměrně dost zalagovaných verzí (subjektivní pohled) dospívá do stádia, kdy konkurence může jen smutně koukat z povzdálí. Graficky se změnil jen v detailech, ale díky nim působí konzistentněji a vyváženěji. Největší změny se ale očividně udály pod kapotou, protože celková rychlost a stabilita systému jsou perfektní. Nejvíce je to patrné při přepínání mezi běžícími aplikacemi a spouštění těch náročnějších. Porovnával jsem spouštění oficiálního Twitter klienta a WhatsApp Messengeru na Androidu 4.1.2, 4.4, iOS 7 a Windows Phone 8. KitKat zcela přesvědčivě vede. Google udělal velký krok kupředu. Definitivně se ale uvidí, až se KitKat dostane i na zařízení s výrazně nižším výkonem.


Přepínače v notifikační oblasti

Překvapilo mě přiřazování informací neznámým číslům. Funguje totiž spolehlivě, ale bohužel závisí na dostupnosti informací hlavně na Google+. Nový Google launcher doznal mnoha změn, ale stále neumí změnit mřížku aplikací na plochách a definovat vlastní gesta. Proto i nadále (stejně jako dříve u Nexus 4), zůstávám u Nova Launcher nebo Aviate.

  
Nabídka pro platby mobilem v Nastavení; seznam naposledy spuštěných aplikací

A upřímně, stejně jak u iPhone a Siri i tady mi vadí, že nemůžeme vyslovit „Ok, Google“ a další příkazy v češtině. V angličtině to totiž funguje perfektně a hlasové ovládání slušně zrychluje ovládání telefonu.

Sladký easter egg na závěr

Od verze 2.3 připraví Google do každé verze systému skrytý Easter Egg. Zatímco u verzí s označením Jelly Bean jste mohli po displeji honit fazole, u KitKatu na vás čeká pult se sladkostmi. Jde o různě velké dlaždice, na kterých jsou vyobrazeny symboly všech verzí operačního systému Android. Mně osobně tento vtípek od Googlu připomíná prostředí Metro z Windows. V momentě, kdy tento easter egg spustíte, objeví se vám v nabídce šetřičů obrazovky nový spořič s názvem Pult se sladkostmi.

  

Grafický redesign operačnímu systému výrazně prospěl, prostředí působí vzdušněji a moderněji než starší verze. Android 4.4 má menší hardwarové nároky a měl by plynule pracovat i na telefonech se slabším hardware, pro plynulý běh by mělo postačovat jen 512 MB RAM.

Multimédia: Přehrávání hudby a videa

Pro přehrávání hudby slouží nativní aplikace Hudba Play od Googlu, ve které můžete přehrávat buď hudbu z telefonu, nebo tu uloženou v této službě na webu, popřípadě lze využít nově dostupné služby Naplno a za měsíční poplatek 149 Kč získat online přístup k veškeré hudbě kterou nabízí Google Play (více informací).

  
Přehrávání na uzamčené obrazovce; seznam skladeb; prostření hudebního přehrávače

Přehrávač zobrazuje seznamy skladeb, alba, interprety, v nastavení je k dispozici ekvalizér. Při přehrávání hudby se nově na zamykací obrazovce zobrazují nejen ovládací prvky přehrávače, ale také obrázek alba přes celou obrazovku. Možnost ovládat přehrávač najdete také po stažení notifikační lišty.

Modul FM rádia v telefonu nenajdete, je třeba si nainstalovat některou z aplikací pro poslech webových rádií. Zvukový projev hlasitého reproduktoru je však průměrný a nevýrazný. Postrádáme vyšší hlasitost, výraznější basy a vyrovnanější výšky – tady zřejmě LG šetřilo. Naopak výstup do sluchátek je kvalitní, ale zaleží samozřejmě na kvalitě vašich sluchátek, protože v balení žádná nenajdete.

Základní přehrávání videa má na starost přehrávač, který je součástí Galerie a nelze od něj očekávat žádné zázraky. Podpora různých formátů videa je naprosto tristní. Video lze přehrát také pomocí aplikace Fotky, ale i v ní spustíte spíše jen videa pořízená telefonem. Pro širší podporu formátů a titulků je potřeba instalace některého osvědčeného přehrávače z Google Play. Potom telefon přehraje bez mrknutí oka vše, co mu naservírujete. A vzhledem k výkonnému čipsetu bez potíží zvládne i fullHD video s náročnějším bitrate.

Konkurence

Pokud budeme hledat konkurenta s čistým operačním systémem Android, najdeme v nabídce českých prodejců staršího brášku v podobně Nexusu 4. Ten ale nenabídne tak výkonný hardware a jeho největší slabinou je stejně jako u Nexusu 5 fotoaparát, ale doprodává se za sympatickou cenu okolo 7 900 korun. Jeho předností je atraktivnější design a záda z tvrzeného skla.

-
LG G2 a Nexus 5 

Pokud budeme hledat konkurenty s ohledem na hardwarovou výbavu, bude cenově nejbližším model LG G2 (recenze), který se na českém trhu začal nedávno prodávat za zajímavou cenu 12 990 korun a je tak cenově nejbližším soupeřem. Kromě zmíněného modelu disponují stejnou čipovou sadou také model Sony Xperia Z1 (recenze), který boduje voděodolností, ale ztrácí cenou, která se pohybuje těsně pod hranicí 16 000 korun. Oba modely jsou však vybaveny podstatně kvalitnějším fotoaparátem.


Sony Xperia Z1 se vody nebojí

Méně výraznými soupeři pak jsou modely Galaxy S4 od Samsungu a HTC One. U těch však nehledejte čistý Android, jejich dominantou je naopak výrazně upravený systém s vlastním uživatelským prostředím a spoustou bonusových funkcí navrch. Mezi zařízeními se systémem Windows Phone 8 je největším konkurentem Nokia Lumia 925, která láká nejen na povedený design, ale také na kvalitní fotoaparát. 


Nokia Lumia 925: Krasavice s mobilními Windows

Závěrečné hodnocení

Nexus 5 je povedené zařízení s poměrně sympatickou cenou. Lákat bude na prostorý fullHD displej, rychlý a výkonný procesor, grafický akcelerátor Adreno 330 a nejnovější Android 4.4. Ten je navíc zcela čistý, bez zbytečných aplikací navíc a zároveň máte jistotu rychlých aktualizací na nejnovější verze Androidu přímo od Googlu.

Podívejte se, kde můžete Nexus 5 pořídit za nejlepší cenu…

Škoda ale menší kapacity baterie a s tím spojené slabší výdrže. Stejně tak nás zklamal fotoaparát, avšak podle zahraničních webů Google pracuje na záplatě, která by u měla přinést zlepšení při pořizování snímků. Pokud vám nevadí konzervativní, ale praktický matný vzhled, může pro vás být Nexus 5 zajímavou volbou.

Závěrečné hodnocení Nexusu 5 podle Marka Hajna

Řešit, že v zahraničí je Nexus 5 výrazně levnější, není moc relevantní, protože levnější je v Google Play, kde je cena dotovaná ze strany Googlu. Ceny v běžném prodeji v zahraničí nebyly v době tvorby recenze známy. Že u nás nejsou dostupná zařízení v Google Play je jistě škoda. Proto jsme odkázání na open market, kde je nutno počítat s navýšením o DPH, clo, delší záruku a marži dovozce, případně prodejce.

Málokdo z nás by byl ochoten pracovat zadarmo a těžko to tedy očekávat od jiných. Cena je vyšší než mimo ČR, ale ne vysoká a rozhodně ne tak vysoká jako u konkurence. I výrazně starší Samsung Galaxy S4 se prodává dráž. HTC One, Sony Xperia Z/Z1 nebo Nokia Lumia 925 také.

 

Pohledem na současnou nabídku v ČR je ale jasné, že Nexus 5 je nejlepší kup v poměru cena/výkon. Má své chyby a tou největší je podprůměrný fotoaparát, takže pokud se smartphonem hodně fotíte, nejspíš se poohlédnete někde jinde. Jinak je ale Nexus 5 kvalitní stroj. Zpracování, hardware, výkon, displej a v neposlední řade vždy aktuální Android. To vše za necelých jedenáct a půl tisíce? Čistý Android není pro každého, ale který jiný smartphone vám nabídne podobný mix za takto nízkou cenu? A díky otevřenosti Androidu si podobu systému stejně můžete výrazně upravit sami.

Roman Vitámvás

Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.
Subscribe
Upozornit na
guest
56 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments