Domů » Recenze » Recenze Nexus 5: Navenek pan nenápadný, uvnitř dravec

Recenze Nexus 5: Navenek pan nenápadný, uvnitř dravec

LG na český trh uvedlo novou generaci referenčního Google telefonu s Androidem 4.4 „KitKat“, který nabízí výkonný hardware za rozumnou cenu. Vzhledem sice příliš neosloví, ale rozhodně má co nabídnout.

Před několika dny, konkrétně 31. října představila společnost Google pátou generaci svého referenčního telefonu Nexus 5 a další verzi operačního systému Android 4.4 s kódovým označením „KitKat“. Premiéra se odehrála téměř na rok přesně po představení předchozí generace Nexusu 4.

Než se Nexus 4 začal prodávat v České republice, uplynulo poměrně hodně času, a proto pro nás bylo velkým překvapením, že česká pobočka LG dokázala nový Nexus 5 uvést na trh v den celosvětového zahájení prodeje, tedy v pátek 1. listopadu. V první vlně bylo pro nedočkavé zákazníky připraveno zhruba tisíc kusů černé i bílé verze, avšak jen v 16GB variantě. 32GB verze se u nás zatím oficiálně neprodává, ale podle informací od výrobce je její uvedení do prodeje naplánováno na později (některé zprávy hovoří o prosinci, jiné až o lednu příštího roku).

 
Nexus 5 na oficiálním snímku: Dostupný bude v černé a bílé variantě

Doporučená cena byla stanovena na 11 490 korun, což je sice vyšší cena, než za kterou prodává Nexus 5 společnost Google například Německu prostřednictvím obchodu Play, kde stojí 16GB varianta 349 EUR (zhruba 9400 Kč), ale proti předchozí situaci s Nexusem 4 je to podstatné zlepšení.

Stejně jako u předchozí generace, i v tomto případě byla výroba Nexusu 5 svěřena společnosti LG a dlouhou dobu se spekulovalo, že by nový model mohl být designově modifikovaným dvojčetem současné vlajkové lodi LG, modelu G2 (recenze). Tyto spekulace se nakonec nepotvrdily; některé hardwarové parametry jsou shodné, ale po stránce designu a softwarových úprav jde o zcela odlišná zařízení.

Aby pro vás test telefonu byl zajímavější, přidali jsme k většině kapitol pohled druhého recenzenta Marka Hajna, který měl svůj vlastní Nexus 5.

Podívejte se, kde můžete Nexus 5 pořídit za nejlepší cenu…

Klady (+)

 • kvalitní fullHD displej
 • výkon, rychlost a stabilita
 • procesor Snapdragon 800
 • záruka nejnovějších verzí Androidu
 • kvalitní dílenské zpracování
 • matné provedení
 • notifikační LED dioda
 • podpora MHL a USB OTG
 • čistý systém bez zbytečného „balastu“
 • cena

Zápory (-)

 • obsah základního balení
 • rozporuplný fotoaparát
 • výdrž baterie
 • průměrný reproduktor
 • konzervativní vzhled
 • dostupnost pouze 16GB varianty

Obsah balení

Nexus 5 je dodávám v papírové krabičce se stejným designem jako letošní tablet Nexus 7 (recenze) a jak už je u referenčních telefonů Googlu zvykem, najdete v balení opravdu jen to nejnutnější minimum, které se skládá ze síťového adaptéru, USB kabelu, stručného návodu se záručním listem a sponky pro vysunutí šuplíčku na micro SIM kartu. Sluchátka ani jiné příslušenství v balení nenajdete; to je daň za příznivou cenu zařízení.

- - - 
Obsah balení je základní. Pro vysunutí šuplíčku na microSIM kartu je připravena speciální sponka.

Videopohled na Nexus 5

Design a dílenské zpracování: Vzhled tak trochu bez nápadu

Pokud bychom hledali slova pro stručný popis vzhledu Nexusu 5, pravděpodobně bychom vybrali výrazy „usedlý“, „nenápadný“ nebo prostě „šedá myš“. Jak jinak zkrátka popsat černou nevýraznou placku? Na celém těle telefonu nenajdete žádný prvek nebo logo v jiné než černé barvě. V reálu vypadá Nexus 5 lépe než na produktových fotografiích, ale černá varianta, kterou jsme měli k dispozici, už by snad nemohla vypadat více konzervativněji.

- 

U bílé verze jsou v této barvě pouze záda, boky a přední část jsou opět černé. Pokud uvažujete o nákupu Nexusu 5, určitě neuděláte chybu, když si ho zajdete někam prohlédnout. Subjektivně se nám v redakci více líbil bílý Nexus 5, který vypadá elegantněji a je více výrazný.

- - -

Přední straně dominuje displej, nad kterým najdete zajímavou kulatou mřížku telefonního reproduktoru. Kousek vedle je přední kamerka a potřebná čidla. V tmavém pruhu pod displejem je schována poměrně výrazně blikající notifikační LED dioda (notifikace zmeškaných událostí je nutné aktivovat v nastavení, ve výchozím stavu jsou vypnuty, případně doporučujeme nainstalovat freeware aplikaci Light Manager, se kterou si chování notifikační diody nastavíte přesně podle svých potřeb).

- - -

Pod displejem nehledejme klasická systémová tlačítka, u řady Nexus jsou tradičně součástí displeje, kterému ukrajují několik desítek pixelů ve spodní části. Jediné mechanické ovládací prvky najdeme na bocích, konkrétně na levé hraně je to kolébka pro ovládání hlasitosti a na pravé tlačítko Power. Pod ním našel místo šuplíček na microSIM kartu.

- - -

MicroUSB konektor je spolu s hlasitým reproduktorem a mikrofonem umístěn na spodní hraně, na protější straně má své místo konektor pro připojení sluchátek a sekundární mikrofon pro redukci okolního šumu během telefonování. Nenechte se zmást, že by měl Nexus 5 stereo reproduktory – není tomu tak, pod jednou mřížkou je právě systémový reproduktor, pod druhou primární mikrofon.

-

Zádům telefonu dominuje vytlačené a poměrně velké logo řady Nexus, pod ním je drobnější logo výrobce LG. V levém horním rohu je umístěna čočka fotoaparátu spolu s přisvětlovací LED diodou. Během testování jsme se setkali s několika kusy, u kterých při zatřepání „cosi“ chrastilo v oblasti čočky, není se ale třeba ničeho obávat – je to zcela normálu (vlastnost z výroby) a takto chrastí právě optika fotoaparátu.

- - -

Boky a záda jsou vyrobena z matných materiálů a mají na dotek velmi příjemnou soft-touch úpravu. Její zásluhou se na těle neusazují otisky prstů v takové míře jako u zařízení s lesklými plastovými kryty. Se zaoblenými hranámi Nexus 5 dobře sedí v ruce a ani při delším používání netlačí do dlaně.

Díky úzkému rámečku kolem displeje si Nexus 5 zachovává poměrně kompaktní rozměry 137,84 x 69,17 x 8,59 milimetrů, které jsou velmi blízké předchozí generaci, Ta ale byla vybavena menším displejem. Ačkoli se nejedná o unibody konstrukci (zadní kryt není standardně odnímatelný, ale lze jej poměrně snadno demotnovat), je telefon velmi pevný a působí dojmem, že mu to vydrží po celou dobu používání.

- - -

Dojem z výborného zpracování trochu kazí šuplíček na SIM kartu, který nedoléhá úplně přesně, avšak pouze v případě, je-li v něm karta vložena. Poslední výtku mám k objektivu fotoaparátu, který je vystouplý a jeho krycí sklíčko zbytečně velké. Pokud telefon položíte na záda, leží mimo jiné právě na krytce objektivu, takže při neopatrné manipulaci hrozí poškrábání sklíčka.

Design a zpracování pohledem druhého recenzenta (Marek Hajn)

Nexus 5 je vzhledově velmi konzervativní a ačkoli mám většinou raději bílé varianty telefonů, u této novinky se mi více líbí černá. U bílé jsou záda matná, takže se nejspíš budou špinit a boky jsou oproti černé verzi vysoce lesklé, takže se snadno umatlají.Celkově mi tedy přijde černá varianta praktičtější. Ale proti gustu…

-
Nexus 5 a Nexus 4

Výtky mám stejné jako kolega. Ne příkladně doléhající šuplíček SIM karty, vystouplá čočka fotoaparátu a v mém případě nepříjemně se do stran hýbající dvojtlačítko ovládání hlasitosti. Zvykám si taky na otočený microUSB konektor, který je zde zkosenou stranou dolů. Dost nezvyk a musím dávat pozor, abych okolí konektoru neponičil, když se ho snažím připojit obráceně.

-
Z
adní strana bílé varianty Nexusu 5 a Nexusu 4

Jsou to ale jen drobnosti a celkově Nexus 5 chválím. Vzhledově sice není nijak zajímavý, ale je dobře udělaný, z kvalitních materiálů, ale hlavně dobře sedne do ruky a i přes větší displej než u předchozí generace zůstal s relativně kompaktními rozměry a nízkou hmotností. Prostě dobře sedne do ruky, a to se dnes vidí málokdy.

Hardwarová výbava: Tady se nešetřilo

Zařízení z řady Nexus nikdy netrpěla nedostatkem výkonu a jinak tomu není ani u páté generace, kterou pohání quad-core procesor Qualcomm Snapdragon 800 s taktem 2,26 GHz pro každé jádro, doplněný výkonným grafickým akcelerátorem Adreno 330. Nově představený operační systém Android 4.4 „KitKat“ má k dispozici slušné 2 GB RAM (po startu je volných zhruba 1,5 GB) a interní úložiště o kapacitě 16 nebo 32 GB, které bohužel není možné rozšířit paměťovou kartou. Varianta s 32GB úložištěm se na českém trhu zatím neprodává, námi testovaná 16GB verze nabízela pro uživatelská data zhruba 12,1 GB po prvním spuštění.

Kromě klasické kombinace GSM/3G/LTE v datové výbavě najdeme také WiFi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.0. Výbavu uzavírá GPS & Glonass, NFC a klasická kombinace senzorů a čidel (proximity, světelné, gyroskop, akcelerometr…). Díky podpoře USB OTG můžete k telefonu pomocí adaptéru připojit další zařízení, my jsme otestovali myš a klávesnici a vše fungovalo bez problémů. Díky funkci SlimPort lze s odpovídající redukcí připojit televizi nebo monitor prostřednictvím HDMI. Výbavu doplňuje možnost nabíjet telefon nejen kabelem, ale díky podpoře standardu Qi také bezdrátově, tedy za předpokladu, že si dokoupíte speciální nabíječku s bezdrátovou podložkou.

 
Informace o paměti a verzi systému

Během testování se Nexus 5 choval korektně s dostatečnou citlivostí na signál mobilní sítě, WiFi i GPS, stejně tak dobrou kvalitou hovoru. Díky použitému hardwaru a odladěnému systému je Nexus 5 nejrychlejším telefonem s operačním systémem Android, který jsem kdy měl v ruce. Odezvy jsou bleskové, při procházení nabídkami nedochází k prodlevám, vše je naprosto plynulé. To platí i o aplikacích a náročných hrách. Výkonu má Nexus 5 dostatek na dlouhou dobu dopředu.

Displej

O zobrazování se stará 4,95″ IPS panel s fullHD rozlišením (1080 × 1920 px, 445 ppi), který chrání Gorilla Glass 3. generace. Displej nabízí věrné podání barev, výborné pozorovací úhly a díky citlivé dotykové vrstvě se skvěle ovládá. V přímém srovnání s LG G2 však Nexus 5 trochu zaostává v podání bílé.

- - -

Zkusili jsme zapátrat, zda v Nexusu 5 nebyl použit levnější displej, ale podle zahraničních zdrojů by mělo jít o identické panely, jen v případě Nexusu 5 je kalibrace barev nastavena na teplejší odstíny, což by vysvětlovalo, proč má bílá barva mírný nádech do žluta, zatímco u LG G2 je krásně bílá. Rozdílu si zřejmě všimnete jen pokud máte oba telefony vedle sebe, při běžném používání to až tak pozorovatelné není.

-
S
rovnání displejů: LG G2 a Nexus 5. Rozdíl v podání bílé barvy je patrný na první pohled

Výkon pohledem druhého recenzenta

Nexus 5 má výkonu, že by mohl pořádný kus odevzdat konkurentům a stejně by mu ještě dost zbylo. Pochybuji, že se běžnému uživateli někdy povede telefon výkonově plně vytížit. Přidejme k tomu dobrou optimalizaci použitého systému a dostáváme do ruky moderní smartphone s naprosto bleskovými reakcemi, který se nezamyslí ani při více náročnějších operacích naráz. Pověstná rychlost Windows Phone nevypadá v přímém srovnání už tak jednoznačně.

Ve výbavě snad nechybí nic důležitého, a tak mám výtku jen k WiFi a horší citlivosti na signál. Můj Nexus 5 lehce pokulhává a tam, kde mají iPhone 5c a LG Optimus L9 II plný signál WiFi, Nexus 5 ukazuje o 1 až 2 čárky signálu méně. Subjektivně je to poznat i na rychlosti připojení. Zajímavé ale je, že u prvního kusu, který testoval Roman, se nic takového neprojevilo.

  
Výsledky testů: 3D Mark (Ice Storm Unlimited 17 828 bodů) a AnTuTu Benchmark (28 037 bodů)

Příjem signálu ze sítě operátora je ale špičkový a hlavně LTE je velká radost. Takhle vysoká rychlost internetu je neuvěřitelně návyková. Trochu rozpačitý jsem byl z počátku z displeje. Po přechodu z L9 II a iPhone 5c je displej Nexus 5 lehce mdlý v podání barev. Po pár dnech jsem si ale zvykl a už mi to tak nepřijde. Pokud tedy nemáte přímé srovnání, nepřijde vám,že by s displejem bylo cokoli v nepořádku.

Baterie a výdrž: Jednodenní smartphone

Přísun energie má na starosti uživatelsky nevyměnitelný akumulátor o kapacitě 2300 mAh. S touto hodnotou Nexus 5 zaostává za letos představenými top smartphony s operačním systémem Android a v provozu je to bohužel znát. Pokud jsem využíval 3G datové připojení, telefon při několika hovorech a aktivním využíváním sociálních sítí končil den s 18 % baterie, přičemž samotný displej jsem aktivně využíval 2 hodiny a 40 minut (statistika v Nastavení). S podobným zatížením, ale na WiFi, jsem končil den s 49 % úrovně nabití.

Z uvedených hodnot je jasné, že se Nexus 5 řadí do zástupu jednodenních zařízení a ti nejaktivnější, kteří používají telefon například k záznamu sportovních aktivit, mohou mít problém i s hranicí jednoho dne. Menší kapacitu baterie nenahradí ani skvělá optimalizace a absence balastu, kterým jsou schopní někteří výrobci systém doplnit. Přesto to není takový průšvih, jaký jsme očekávali po zveřejnění hardwarových parametrů.

Při přehrávání HD videa s 50% úrovní jasu se Nexus 5 vybil za 7 hodin a 10 minut, což je spíše průměrný výsledek. Při cyklickém načítání webové stránky v Chrome přes WiFi připojení se akumulátor vybil za 9 hodin 15 minut. Samotné nabití z nuly na sto trvá necelé dvě hodiny.

Výdrž pohledem druhého recenzenta

Představené parametry dávaly tušit, že výdrž nebude žádná sláva, ačkoli se Google dušuje optimalizací systému pro lepší výdrž. Na definitivní hodnocení mám telefon ještě relativně krátce, ale určitý obrázek jsem si vytvořil. Doposud jsem neměl problém, že by mě Nexus 5 nechal ve štychu. Vždy vydržel celý jeden den. Dokonce se mi povedlo přetáhnout do druhého dne a dopoledne měla baterie stále 33 %. To rozhodně není zlé. Konkurovat LG G2 Nexus 5 nemůže, ale dle mých zkušeností strčí do kapsy předchozí Nexus 4 a konkurenční Galaxy S4, Xperia Z a Z1.

Definitivně ale budu hodnotit až Nexus 5 projde všemi režimy, ve kterých telefony běžně používám, tzn. včetně odpoledního běhání s Endomondo, celodenního cestování autem po republice, několikahodinového přehrávání hudby při cestách MHD po Praze a podobně. Zatím nebyl čas toto v testu plně realizovat, s vydrží jsem ale vcelku spokojen. Telefon bez problémů vydrží celý pracovní den, a to mi bohatě stačí.

Fotoaparát: Čekali jsme lepší výsledky

Hlavní fotoaparát disponuje rozlišením 8 Mpx a jeho největším marketingovým lákadlem je optická stabilizace. Samotné prostředí aplikace se v Androidu 4.3 nezměnilo, nastavení jednotlivých funkcí se vybírá z půlkruhových nabídek a nastavit lze všechny běžné funkce jako vyvážení bílé, expozice, aktivaci blesku, HDR, režimu scény nebo aktivace vkládání informací o poloze. Výsledné snímky mají vždy formát 4:3.


Základní prostředí aplikace pro focení a záznam videa

Z fotoaparátu máme rozporuplné pocity. Ne že by Nexus 5 fotil vyloženě špatně, ale výsledky jsou hodně nevyvážené. Při focení stejné scény s identickým nastavením dokáže vytvořit dva kvalitou naprosto odlišné snímky. Nejméně problémů má fotoaparát při focení blízkých objektů a makra.

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení snímků v plném rozlišení najdete v naší galerii

Čím vzdálenější objekt zabíráte, tím větší problém má zařízení s ostřením. Zaostřuje pomaleji než konkurence a někdy v momentě, kdy chcete zmáčknout spoušť, začne přeostřovat. Pokud fotíte v zamračeném počasí, má fotoaparát potíže s kontrastem světlé oblohy, ve které jsou na fotkách přepaly a zbytkek scény je tmavý. Očekávali jsme, že Nexus 5 nabídne podobné výsledky jako LG G2, ale oproti němu jsou výsledky spíše průměrné.

- - -

Video pořizuje Nexus ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Výsledky jsou podobně rozpačité, také u videa má fotoaparát problémy s ostřením. Nechce se nám věřit, že by Google fotoaparát tolik odbyl a tajně doufáme, že se jedná o softwarový problém a bude odstraněn v některé z budoucích aktualizací.

Nexus 5 camera demo

Fotoaparát pohledem druhého recenzenta

Fotoaparát je největší zklamání Nexus 5 a protože s telefonem hodně fotím, kvůli této části bych uvažoval spíš o LG G2, které je v tomto bodě naprosto špičkové.


Pokročilé možnosti nastavení fotoaparátu & výběr režimu

Nexus 5 nefotí vyloženě špatně, ale se špatným světlem se výsledky zhoršují více, než by se mi líbilo. Video samo o sobě není moc kvalitní a kvůli problémům s přeostřováním je mnohdy naprosto nepoužitelné. Opravdu doufám, že jde jen o softwarovou vadu a Google ji co nejdříve vyřeší.

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení snímků v plném rozlišení najdete v naší galerii

Android 4.4 „KitKat“: Svižný systém bez zbytečného balastu

Při prvním spuštění zařízení vás přivítá nová verze systému Android, která se odlišuje i po grafické stránce. Změnou prošlo samotné úvodní nastavení a aktivace systému. Když se proklikáte úvodními dialogy a provedete základní konfiguraci, objeví se hlavní obrazovka s několika zástupci. První co vás zaujme, je upravená horní lišta, která je nově průhledná a její ikonky změnily barvu z modré na bílou.

 Hlavní obrazovka a nabídka s programy

Stejná změna proběhla ve spodní části u softwarových tlačítek Zpět, Domů a klávesy vyvolávající naposledy spuštěné aplikace. Průhledné pozadí najdeme také v menu aplikací, odkud zmizela nabídka widgetů. Ta se nově vyvolává podržením prstu na domovské obrazovce. Spolu s ní se objeví možnost změnit tapetu popřípadě nastavit Google Now. Tato šikovná utilita je v Androidu 4.4 dostupná přejetím prstu zleva doprava na hlavní obrazovce ploše. Možnost vyvolat Google Now podržením tlačítka Home a přejetím prstu vzhůru zůstalo samozřejmě zachováno.

  
Nastavení widgetů; nabídka Nastavení; kancelářský balík QuickOffice

Po prvním spuštění není dostupných pět ploch, ale pouze jedna. Další plochy můžete nastavit přidáním zástupců aplikací nebo widgetu. Pro potřeby recenze jsem zkoušel kolik ploch systém dovolí nastavit, ale u třicáté mě to přestalo bavit :). Mezi obrazovkami nelze cyklicky rotovat a domácí je vždy první plocha.

Změnou prošla také obrazovka uzamčeného zařízení. Možnost přidávat na ní widgety je možné v nastavení deaktivovat. Přibyla zde volba rychlého spuštění fotoaparátu přejetím prstu zprava doleva, což oceníte při pořizování momentek, kdy jde o čas. 

Předělaná aplikace pro volání, SMS nahrazují Hangouts: Zvyknete si?

Výraznou změnou prošla samotná telefonní aplikace. Místo historie volání vám nabízí přednostně kontakty, se kterými jste nejčastěji ve spojení. Historii hovorů musíte vyvolat přes ikonu vlevo dole. Této novince jsem zatím na chuť nepřišel, raději bych se po spuštění aplikace dostal rovnou ke klasické historii volání a nemyslím si, že jsem byl jediný, kdo si musel několik dnů zvykat. Další novinkou je identifikace volajícího pomocí Googlu.

 
Telefonní aplikace v Androidu 4.4 se nám zatím jeví jako trochu nepřehledná

Pokud tuto funkci máte aktivovanou a volá vám číslo, které nemáte v kontaktech, systém automaticky prohledá online databázi telefonních čísel uživatelů na Google+ a pokud najde shodu, zobrazí vám u neznámého volajícího jeho jméno ze sociální sítě Google+. Už je nám tedy jasné, proč kalifornský gigant před nedávnem požadoval doplnění telefonního čísla k profilu na Google+.

 

V systému už nenajdete aplikaci pro posílání a příjem SMS a MMS zpráv. To má na starosti nová aplikace Hangouts. Je třeba si na toto řešení chvíli zvyknout. Jeho největší nevýhoda je, že pokud používáte predikci slov, neumí aplikace před odesláním SMS zprávy oříznout diakritiku, takže zkracuje zprávy na 64 znaků. Naštěstí není problém nainstalovat jinou aplikaci z Google Play a přímo v systémovém nastavení ji zvolit jako výchozí pro SMS/MMS zprávy.

Pokud používáte alternativní launcher, najdete po jeho instalaci v Nastavení položku Plocha, kde jej máte možnost aktivovat nebo odinstalovat. Nativní klávesnice dostala podporu grafických emotikonek, bohužel co se nezměnilo, je mizerná predikce českého jazyka, kterou konkurenční produkty z Google Play zvládají podstatně lépe.


Rozložení softwarové klávesnice v portrait a landscape režimu

Grafickou změnou prošla také aplikace Email, která nyní disponuje stejným rozhraním jako Gmail. Výčet dalších systémových aplikací rozšířil kancelářský balík Quick Office (umí číst, vytvářet & editovat dokumenty formátu Word, Excel a Powerpoint) s napojení na cloudové úložiště Google Drive.

Nově je do systému implementována funkce Platby mobilem. Bohužel primárně je tato služba určena pro Google Wallet, a ta je v České republice zatím nedostupná. Aplikace by měla fungovat i s jinými platebními službami, ale PayPal se mi nastavit nepodařilo. Platit díky technologii NFC pouhým přiložením telefonu má ale do budoucna určitě velký potenciál.

„KitKat“ pohledem druhého recenzenta

Android se postupně vyvíjí a od starších a mnohdy poměrně dost zalagovaných verzí (subjektivní pohled) dospívá do stádia, kdy konkurence může jen smutně koukat z povzdálí. Graficky se změnil jen v detailech, ale díky nim působí konzistentněji a vyváženěji. Největší změny se ale očividně udály pod kapotou, protože celková rychlost a stabilita systému jsou perfektní. Nejvíce je to patrné při přepínání mezi běžícími aplikacemi a spouštění těch náročnějších. Porovnával jsem spouštění oficiálního Twitter klienta a WhatsApp Messengeru na Androidu 4.1.2, 4.4, iOS 7 a Windows Phone 8. KitKat zcela přesvědčivě vede. Google udělal velký krok kupředu. Definitivně se ale uvidí, až se KitKat dostane i na zařízení s výrazně nižším výkonem.


Přepínače v notifikační oblasti

Překvapilo mě přiřazování informací neznámým číslům. Funguje totiž spolehlivě, ale bohužel závisí na dostupnosti informací hlavně na Google+. Nový Google launcher doznal mnoha změn, ale stále neumí změnit mřížku aplikací na plochách a definovat vlastní gesta. Proto i nadále (stejně jako dříve u Nexus 4), zůstávám u Nova Launcher nebo Aviate.

  
Nabídka pro platby mobilem v Nastavení; seznam naposledy spuštěných aplikací

A upřímně, stejně jak u iPhone a Siri i tady mi vadí, že nemůžeme vyslovit „Ok, Google“ a další příkazy v češtině. V angličtině to totiž funguje perfektně a hlasové ovládání slušně zrychluje ovládání telefonu.

Sladký easter egg na závěr

Od verze 2.3 připraví Google do každé verze systému skrytý Easter Egg. Zatímco u verzí s označením Jelly Bean jste mohli po displeji honit fazole, u KitKatu na vás čeká pult se sladkostmi. Jde o různě velké dlaždice, na kterých jsou vyobrazeny symboly všech verzí operačního systému Android. Mně osobně tento vtípek od Googlu připomíná prostředí Metro z Windows. V momentě, kdy tento easter egg spustíte, objeví se vám v nabídce šetřičů obrazovky nový spořič s názvem Pult se sladkostmi.

  

Grafický redesign operačnímu systému výrazně prospěl, prostředí působí vzdušněji a moderněji než starší verze. Android 4.4 má menší hardwarové nároky a měl by plynule pracovat i na telefonech se slabším hardware, pro plynulý běh by mělo postačovat jen 512 MB RAM.

Android 4.4 KitKat "Easter Egg" animation on the Nexus 5

Multimédia: Přehrávání hudby a videa

Pro přehrávání hudby slouží nativní aplikace Hudba Play od Googlu, ve které můžete přehrávat buď hudbu z telefonu, nebo tu uloženou v této službě na webu, popřípadě lze využít nově dostupné služby Naplno a za měsíční poplatek 149 Kč získat online přístup k veškeré hudbě kterou nabízí Google Play (více informací).

  
Přehrávání na uzamčené obrazovce; seznam skladeb; prostření hudebního přehrávače

Přehrávač zobrazuje seznamy skladeb, alba, interprety, v nastavení je k dispozici ekvalizér. Při přehrávání hudby se nově na zamykací obrazovce zobrazují nejen ovládací prvky přehrávače, ale také obrázek alba přes celou obrazovku. Možnost ovládat přehrávač najdete také po stažení notifikační lišty.

Modul FM rádia v telefonu nenajdete, je třeba si nainstalovat některou z aplikací pro poslech webových rádií. Zvukový projev hlasitého reproduktoru je však průměrný a nevýrazný. Postrádáme vyšší hlasitost, výraznější basy a vyrovnanější výšky – tady zřejmě LG šetřilo. Naopak výstup do sluchátek je kvalitní, ale zaleží samozřejmě na kvalitě vašich sluchátek, protože v balení žádná nenajdete.

Základní přehrávání videa má na starost přehrávač, který je součástí Galerie a nelze od něj očekávat žádné zázraky. Podpora různých formátů videa je naprosto tristní. Video lze přehrát také pomocí aplikace Fotky, ale i v ní spustíte spíše jen videa pořízená telefonem. Pro širší podporu formátů a titulků je potřeba instalace některého osvědčeného přehrávače z Google Play. Potom telefon přehraje bez mrknutí oka vše, co mu naservírujete. A vzhledem k výkonnému čipsetu bez potíží zvládne i fullHD video s náročnějším bitrate.

Konkurence

Pokud budeme hledat konkurenta s čistým operačním systémem Android, najdeme v nabídce českých prodejců staršího brášku v podobně Nexusu 4. Ten ale nenabídne tak výkonný hardware a jeho největší slabinou je stejně jako u Nexusu 5 fotoaparát, ale doprodává se za sympatickou cenu okolo 7 900 korun. Jeho předností je atraktivnější design a záda z tvrzeného skla.

-
LG G2 a Nexus 5 

Pokud budeme hledat konkurenty s ohledem na hardwarovou výbavu, bude cenově nejbližším model LG G2 (recenze), který se na českém trhu začal nedávno prodávat za zajímavou cenu 12 990 korun a je tak cenově nejbližším soupeřem. Kromě zmíněného modelu disponují stejnou čipovou sadou také model Sony Xperia Z1 (recenze), který boduje voděodolností, ale ztrácí cenou, která se pohybuje těsně pod hranicí 16 000 korun. Oba modely jsou však vybaveny podstatně kvalitnějším fotoaparátem.


Sony Xperia Z1 se vody nebojí

Méně výraznými soupeři pak jsou modely Galaxy S4 od Samsungu a HTC One. U těch však nehledejte čistý Android, jejich dominantou je naopak výrazně upravený systém s vlastním uživatelským prostředím a spoustou bonusových funkcí navrch. Mezi zařízeními se systémem Windows Phone 8 je největším konkurentem Nokia Lumia 925, která láká nejen na povedený design, ale také na kvalitní fotoaparát. 


Nokia Lumia 925: Krasavice s mobilními Windows

Závěrečné hodnocení

Nexus 5 je povedené zařízení s poměrně sympatickou cenou. Lákat bude na prostorý fullHD displej, rychlý a výkonný procesor, grafický akcelerátor Adreno 330 a nejnovější Android 4.4. Ten je navíc zcela čistý, bez zbytečných aplikací navíc a zároveň máte jistotu rychlých aktualizací na nejnovější verze Androidu přímo od Googlu.

Podívejte se, kde můžete Nexus 5 pořídit za nejlepší cenu…

Škoda ale menší kapacity baterie a s tím spojené slabší výdrže. Stejně tak nás zklamal fotoaparát, avšak podle zahraničních webů Google pracuje na záplatě, která by u měla přinést zlepšení při pořizování snímků. Pokud vám nevadí konzervativní, ale praktický matný vzhled, může pro vás být Nexus 5 zajímavou volbou.

Závěrečné hodnocení Nexusu 5 podle Marka Hajna

Řešit, že v zahraničí je Nexus 5 výrazně levnější, není moc relevantní, protože levnější je v Google Play, kde je cena dotovaná ze strany Googlu. Ceny v běžném prodeji v zahraničí nebyly v době tvorby recenze známy. Že u nás nejsou dostupná zařízení v Google Play je jistě škoda. Proto jsme odkázání na open market, kde je nutno počítat s navýšením o DPH, clo, delší záruku a marži dovozce, případně prodejce.

Málokdo z nás by byl ochoten pracovat zadarmo a těžko to tedy očekávat od jiných. Cena je vyšší než mimo ČR, ale ne vysoká a rozhodně ne tak vysoká jako u konkurence. I výrazně starší Samsung Galaxy S4 se prodává dráž. HTC One, Sony Xperia Z/Z1 nebo Nokia Lumia 925 také.

 

Pohledem na současnou nabídku v ČR je ale jasné, že Nexus 5 je nejlepší kup v poměru cena/výkon. Má své chyby a tou největší je podprůměrný fotoaparát, takže pokud se smartphonem hodně fotíte, nejspíš se poohlédnete někde jinde. Jinak je ale Nexus 5 kvalitní stroj. Zpracování, hardware, výkon, displej a v neposlední řade vždy aktuální Android. To vše za necelých jedenáct a půl tisíce? Čistý Android není pro každého, ale který jiný smartphone vám nabídne podobný mix za takto nízkou cenu? A díky otevřenosti Androidu si podobu systému stejně můžete výrazně upravit sami.

Roman Vitámvás

Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

56 komentářů

 1. Gx (neregistrovaný)

  Pěkná recenze,už vím proč ho nekoupit.

 2. Lukáš (neregistrovaný)

  Nechci nijak rýpat, ale pamatuji si jak jeden z autorů tohoto článku před několika dny útočil na zástupce konkurenčního webu z důvodu brzkého vydání recenze na tento telefon. Recenze jsem si přečetl obě a tato se mi nezdá v ničem výrazně lepší než ta u konkurence a data(závěry) se všude víceméně shodují. I v tolik proklamované kategorii výdrž baterie, kde by se pan Hajn bil do krve, přitom výsledky jsou téměř shodné. Nejsem nijakým velkým fandou ani jednoho z těchto webů, rád si přečtu kvalitní články na obou, ale příště bych poprosil více tolerantnosti z vaší strany a možnosti uznání, že někdo to zkrátka dokáže udělat rychleji abstejně kvalitně jako vy. Doporucuji vam se vice soustredit na svou praci a snazit se byt co nejlepsi a nejkvalitnější a ne uboze zhazovat konkurenci, ktera je na tom přinejmenším stejně dobře jako vy a o hodně rychleji, takže prvním zajemcům o tento telefon bezesporu velice pomohla. Tolik z mé strany, neberte to jako nějaký utok, spíše jen můj nazor a doporučení pro příště. :)

  • Už mě to nebaví opakovat, ale ať je v některých věcech jasno. Jako útok to určitě neberu. Děkuji za Váš názor. Rád ale uvedu některé věci na pravou míru.

   V diskusi u konkurence jsem vystupoval sám za sebe, ne za SmartManii a prezentoval jsem svůj osobní názor, za kterým si stojím. Telefony testuji více jak 10 let, rukama mi jich prošly stovky a tvrdit po dvou dnech, že jsem tak složité zařízení jako je Nexus 5 dostatečně otestoval, mi přijde jako plivnutí do tváře čtenářům. Osobně bych recenzi nevydával ani po týdnu, ale toto není to moje recenze, takže do toho nemám co mluvit. Byl jsem požádán jen o komentáře. Bohužel v českém novinářském rybníčku se rozmohla honba za prvenstvím, která je nesmyslná a vede jen ke snižování kvality výsledků. Zaplať bůh, že kolega Hrma má dost rozumu na to, aby se do podobně tupých závodů nezapojoval.

   A srovnávat se se zahraničím je pak úplně ubohé. Takoví jako The Verge apod. dostávají zařízení ještě před oficiálním představením a ve více kusech, takže tam se na testování opravdu může podílet tým lidí, kdy každý má svůj kus. A ne, že 6 lidí testuje jeden telefon a za 24 hod mají hotovo, jak ukázal jiný konkurenční web.
   Je to ale logické, protože třeba The Verge je tým několika desítek lidí s měsíčním rozpočtem, o kterém si my všichni dohromady (české weby o mobilech) můžeme jen nechat zdát.

   Ale zpět. Vážně souhlasíte s tím, že baterie telefonu se dá otestovat za 1-2 dny? Tak aby prošla všemi režimy a recenzent zjistil, co od ní očekávat?

   V pátek telefon dostanu odpoledne, to do večera nezjistím nic moc. V sobotu mi sice vydrží den, ale fest si s ním hraju, protože ho testuju (tzn. nestandardně vysoká zátěž), v neděli vydrží zase den, ale to do recenze už nenapíšu, protože ji vydávám odpoledne.

   A to nemluvím o tom, že do testování telefonu spadá focení telefonu, videopohled, screenshoty, focení a natáčení telefonem, benchmarky atp. A to ještě nemám napsaných mnoho tisích znaků recenze, udělanou korekturu a článek uložený, upravený a poskládaný v administraci.
   To vše za 48 hodin? A to recenzent ještě nejedl, nespal, nečůral, nekakal, nešel s odpadky apod. ;) (berte s nadsázkou)

   Tohle je podle Vás kvalitní práce?

   To, že nám vyšly stejné výsledky, může být taky jen náhoda.

   Neshazuji práci konkurence (recenze byla vcelku ok), ale vadil mi přístup recenzenta, který se ještě ke všemu snažil v úvodu navodit dojem, že má telefon k dispozici déle, což byl totální nesmysl. Kdyby uznal to, že se hnal za prvenstvím a netvrdil, že mu stačí na testování dva dny, mohl být klid. Jsem vážně zvědavý, jestli odteď bude všechna zařízení testovat dva dny a ty jednodušší ještě kratší dobu.

   A v pozici, aby mohl dostat zařízení před ofiko uvedením, jsou zde 1, možná 2 weby, a to jen někdy. Ani my, ani dotčené konkurenční weby to nejsou. Na to hvízdáme nízkou ligu.

   Aby nedošlo k omylu. Nevyzdvihuji recenze zde a neshazuji recenze jinde. Každé mají to svoje. Opakuji, že mi vadil a vyloženě mě vytočil přístup recenzenta k diskusi.

   Jsem si plně vědom toho, že stále máme (na SmartManii) značné rezervy a se zahraničím se nemůžeme srovnávat. I proto sledujeme, co se děje „venku“. Jak se telefony testují, jakým stylem se recenze píší. A alespoň dle mého názoru je správná cesta směrem ke kratším a subjektivnějším recenzím, které budou plně opravdu praktických zkušeností a dojmů. Pro výčet parametrů a suchá fakta máme katalog zařízení, tím se nemusí plnit recenze. Nehledě na to, že poslední dobou čím dál tím častěji slýchám od čtenářů, že si přečtou úvod a závěr, zbytek recenze jen rychle prolétnou, protože jsou zbytečně dlouhé a není na to čas.

   Omlouvám se za celkem dlouhý příspěvek, ale nedalo mi to ;)

  • Je to tak, poslední dobou se raději dívám na videorecenze Jirky, do recenze pak kouknu už jen na to, co mě zajímá a co ve videu nebylo. Testovat telefon důkladně, to chce opravdu pár dní, i když v rychlosti se dá vše proletět za hodinu.

  • GEARY: Jojo, Jirkovy videopohledy jsou špičkové a hodně o telefonu řeknou. Ale je to spíš takový první pohled, představení telefonu. Recenze je pak dobrým doplňkem. Samozřejmě po testování po více dnech. A ani pak nemusí být tak dlouhá.

   Na Twitteru teď běží „anketa“ od @martinvagner, jestli je týden dostatečná doba na otestování telefonu. Většina odpovědí tvrdí, že ne, že týden je minimum. S tím souhlasím.

  • LG G2 je lepsi foun, ale bohuzial LG je co sa tyka aktualizaci na tom velmi zle, z toho mam obavu a preto nad nim vaham.

  • SPREE: LG G2 dostane ještě do konce roku Android 4.4 KitKat, takže bych se ho rozhodně nebál ;) Vzhledem k tomu, že u nás se prodává jen open market verze a ne operátorské customizace, měla by aktualizace vážně přijít již v první vlně.

   A za cenu, za kterou se prodává, je prostě super.

  • Bijete se za svou subjektivní(!) pravdu. Podle mne zbytečně a pokud vás ta intervence u konkurence už nemrzí, v budoucnu jistě bude. I když neustále opakujete že jste přidával příspěvky jako soukromá osoba, jste opět vedle. Jméno jste si udělat tady na SmartManii nebo jako ta vaše neustále dokola omílaná soukromá osoba? Za mne palec hodně hodně dolu. Pokud jste trochu chytrý, časem vám dojde jakou jste udělal hloupost. Teď si ale klidně stůjte za svým a znovu nám tu zopakujte o co že vám šlo :-)

  • MMME: Kam tím míříte, kromě toho, že mě možná chcete kárat? A pokud mě nechcete kárat, ale chcete mi dát radu do života (za což jsem rád), pak vystupte za anonymity internetu, protože jinak to nemá valnou váhu.

   To je snad logické, že se člověk bije za svůj názor, ne? Nebo za názor cizí, ale se kterým souhlasí. Vy se snad bijete za názory, se kterými nesouhlasíte?

   Že jsem si jméno udělal díky SM není tak docela pravda.

   Za 1. si nemyslím, že by mé jméno bylo nějak zvučné. Jsou tu a u konkurence redaktoři zvučnějších jmen.

   Za 2. psal a recenzoval jsem dávno přes prací pro SM.

   Za SM vystupuji pouze na SM (a i to je sporné, protože pořád vyjadřuji svoje subjektivní názory), nikde jinde. Nejsem majitel ani zaměstnanec SM. To, že SM publikuje moje články, nám nevytváří jakýkoli vztah, který by mě opravňoval SM navenek zastupovat nebo vyjadřovat názory SM. Nejsem ani její mluvčí, ani PR oddělení. Pokud to vnímáte jinak je to vaše věc, ale zároveň i chyba. Třeba ve velkých korporacích jsou tyto poměry jasně dané a nevím, proč by to nemohlo platit i zde, ačkoli SM není velká korporace.

  • O anonymitě se tu, na netu, nehodlám bavit. V osobní rovině s ní nemám nejmenší problém.

   K mému příspěvku. Jednoduše jsem měl potřebu napsat zde svůj názor. Nic moc k diskuzi zde není.

   Z celé téhle kauzy číší pouze jakási nevyzrálost, možná kus žárlivosti na konkurenci, maskovaná snahou o „objektivní“ vysvětlení (ve jménu čtenáře!!) vašeho počínání. Nevybavuji si, že by se takhle jiný novinář choval. Napříč různými obory. Dobrá novinařina se nedělá pliváním na konkurenci. Hodně zdaru do budoucna a snad více pokory.

  • MMME: Aha, tak to pak jo. V tom případě díky za názor…

 3. Telefon má tři základní parametry, kapacitu (aby tam něco bylo), výdrž (aby se to dalo užívat), displej (koukám na to). Chtěl jsem napsat, že ve dvou (1. a 2.) přístroj selhává, ale zkouknutí recenze bohužel musím napsat 3 z 3. Ta kalibrace RGB je asi hodně fail. Když to spojíme s mizernými výsledky fotoaparátem, narážíme už na elementární selhání.

  Např. u své S4 doslova za pár set dosáhnu 4x vyšší kapacity (64GB MicroSDXC), 2x vyšší výdrže (2. výměnná baterie) no a v displeji si nemají co vyčítat.

  BTW., měl jsem za to, že se to konečně naučí normální fullscreen a přitom na snímku z RR3 koukám na systémovou lištu, wtf?

  • Uplne s Vami suhlasim.

   Inak neviem, kde autori nasli, ze G2 a Nexus 5 maju rovnake displeje?

   Podla zahranicnych recenzi ma Nexus 5 o 50% horsi kontrast a to uz je velmi znat…

  • Já mám zase pocit, že to všichni nějak moc hrotí… proč by mě mělo vadit, že je displej trochu teplejší nebo studenější? Dokud to člověk nemá vedle sebe, tak si ničeho nevšimne. Děláte na tom snad profi fotky nebo grafiku, abyste potřebovali kalibrovaný displej?

  • UNI: Doporučuji se na něj nejdřív zajít podívat a vyzkoušet. Zase tak hrozné to není, věřte mi.

   Kapacita ano, v tom má S4 navrch díky microSD.

   Výdrž (ve standardu) má Nexus 5 lepší (S4 jsem používal půl roku). Nicméně jinou baterkou má S4 opět navrch.

   A displej? To je hodně subjektivní.

   SPREE: Displeje jsou opravdu stejné, co se technologie týče. Potvrzeno jak ze zahraničí, tak z LG. Nicméně Nexus 5 má jiné softwarové nastavení a proto v reálu působí horším dojmem než G2. Tedy při přímém srovnání.

   HOTDOG: Souhlas.

  • Hotdog: Tak bílou používám téměř pořád (web, kalendář…). Navíc pokud někdo to fakt používá na focení a filmy, je taky trochu koukat na tu nebo tu pleťovou barvu. Ale pokud k tomu člověk přistupuje „však si zvykneš na cokoli), nemusíme se defakto o barevném displeji prakticky bavit.

   No pokud vedle toho člověk používá tablet s IPS (iPad mini), člověk vždycky „rozmrkává“, když přejde z displeje na displej. S4 má také mizernou bílou, přitom Note 3 je na tom lépe. Takže jak Samsung, tak AMOLED to očividně umí lépe, dokonce ve stejném roce. Protivné, když člověk ví, že to jde (ale možná ne s Pentile, to je fakt matrice za všechny prachy:-/).

  • Marek Hajn: ak maju rovnake displeje, ako je potom mozne, ze Nexusu namerali az o tolko horsi kontrast?

   Na to by teplota barev nemala mat vplyv, nebo sa mylim?

  • chose007 (neregistrovaný)

   UNI: Já myslím, že pro vás by byla nejlepší tři roky stará hloupá Nokie – alespoň ve dvou parametrech (paměťová karta, týdenní výdrž na baterii) ze tří „základních parametrů“, by nový nexus totálně deklasovala.

   Ne vážně – to jste vzal kde, že zrovna tyto tři parametry jsou u telefonu tři základní? Pište prosím aspoň tak, aby bylo zjevné, že toto jsou tři základní parametry, které zajímají vás. Protože třeba mně, a řadě dalších lidí, je velikost vnitřní paměti celkem šumák – i když samozřejmě chápu a nikomu vůbec neberu, že to pro něj je pádný argument. Baterie a displej samozřejmě jsou důležité parametry, ale prosím nejsou také jediné a pro řadu lidí ani nejdůležitější. Pro mě jako android vývojáře je třeba nejdůležitější fakt, že to je prostě Nexus (tedy rychlé updaty na nové verze a čistý Android bez problémů s neoficiálními ROM atd.). A dalším důležitým argumentem je cena a pak až ty další věci – teplota barev bude mezi nimi poměrně dost daleko. Ostatně co se týká kalibrace displeje, to může být kus od kusu jiné.

   Ale toto je samozřejmě můj žebříček a tak ho taky prezentuji.

  • chose007: Tak displej používám na zařízení asi tak 99% času (1% hlasové služby) užívání, vcelku důležitá komponenta, ne? Samozřejmě, bavíme se o příslušných zařízeních s předpokladem poněkud většího užívání než jen jako telefon.

   Pokud někdo i fotí, potřebuje displej (co fotí, jak to fotí) a kapacitu (někam se to uloží). Já nefotím, přesto je pro mě kapacita důležitá (opět, nemám to jen na telefonování). A nesnáším, když výrobce diktuje jeden model-jedna kapacita.

   No a to všechno je na nic, když mi to neběží:-)

   Ale dobře, někdo má na tu krabičku jiné požadavky, image, těžítko, jen volá… pak jsou vyžadované parametry jiné.

   Ad 100% čistý Android potřebuje skutečně jen vývojář a to ještě jen z části, protože když deb** výrobce začne vrtat do systému svými kravinami (např. Samsung), je často „100% Android AOSP compatible“ kód krátký, protože tam výrobce něco nasekal, co to poškozuje.

  • SPREE: Mělo by jít o celkové nastavení displeje. Snažím se zjistit podrobnosti.

 4. Album art na blokovacej obrazovke…inspired by….

 5. Vrchní lišta konečně bílá, to jsem nastavoval u všech předešlých Androidů. Ještě ten dialer mohli udělat bílý, aby uživatelé nemuseli stahovat a nastavovat mody z xda.

  Dle mého tedy nic moc, LG G2 mi přijde lepší.

 6. Ty barvy toho displeje mi vůbec nesedí, připadá mi to celé „vybledlé“. Bílá s žlutým nádechem, to se mi vůbec nelíbí, právě klasické LCDčko by mělo mít „pravou“ bílou oproti AMOLEDu, který kraluje zase v černé.

  Kapacita baterie celkem OK, zatím jsem nabíjel jen 3x. Při hraní Plants vs Zombies 2 se mi baterka „vyšťavnila“ za cca 2h a mobil pěkně „topil“, ale to je daň za výkon.

  Dílenské zpracování je solidní, dojem trochu kazí nedoléhající krytka SIM a trochu mě štve její umístění hned pod vypínacím tlačítkem.

  Fotoaparát pro mě není stěžejní, ale nějaký prostor k budoucímu vylepšení tam jistě je (update).

  Trochu si musím zvykat na systémovou lištu přímo na displeji a nepřipadá mi to zrovna jako šťastné řešení, byl jsem zvyklý na dotyková tlačítka pod displejem a jedná se o mnohem lepší řešení. Doufám, že aspoň tuto lištu „zprůhlední“ jako je to na hlavní obrazovce, Google now apod.

  Celkově ale spokojenost a koupě nelituji, ač paměť 16 GB skrývá určitá omezení. Vše mi vynahrazuje čistý systém bez balastu a už mě definitivně utvrdil v tom, že jestli Android, tak už jedině v jeho čisté variantě, doufám že to pochopí i ostatní výrobci, jinak holt příští mobil zase Nexus či úplně jiná platofrma. ;)

  • Nexus 5 ma mizerny kontrast a s LG G2 sa nemoze bohuzial v kvalite displeja zrovnavat.

 7. Akumulator OSTUDA!!! Kdyby byl vymenitelny akumulator, tak by se to dalo resit, ALE bohuzel DIKY Applu se s timto resenim muzeme rozloucit…

  • No moment, to zařízení navrhovalo LG, nikoli Apple, nějak nechápu.

  • UNI:

   Bohužel Apple nastolil trend „unibody“ a nevyměnitelných akumulátorů. Takže ve vší podstatě za to může Apple (jemu se chce většina výrobců rovnat), a zatím snad jen Samsung se drží výměnného akumulátoru a paměťových karet.

  • Tak vidíš, největší výrobce Android přístrojů nenásleduje trendu Apple (tedy aspoň v tomto). A je úspěšný (až příliš). Tak to asi nebude nutně recept na úspěch, tedy ani nutnost.

  • Tony (neregistrovaný)

   M.Bobo: Tak unibody a nepodpora pamäťových kariet je jedna z mála vecí ktoré si Apple nepatentoval, Samsung je ešte drzejší a okopíroval celý dizajn a UI. A zaujímavé, že u tabletoch to až tak nevadí.

  • Nějak nevím, k čemu měnit akumulátor. Zatím mi všechny baterie telefony přežily (pokud nepočítám Siemens C35i, ale to je už dááávno).

   A že budu mít třeba dvě baterie a měnit je kvůli výdrži? No tak to v žádném případě! Rozebírat kryt (mnohdy silně brutálním způsobem), vypínat telefon, vyndavat baterii, dávat novou, zase ho dávat dohromady… Pak zapínat, čekat, přihlašovat se…

   A jak pak nabiju tu vybitou baterii? Budu muset znovu a zcela zbytečně opět absolvovat podobné martyrium…

   To si fakt radši koupím externí zdroj s libovolnou kapacitou a vesele nabíjím kdy chci, co chci a kde chci. Bez rozebírání, měnění a podobných opičáren.

  • mceza: Asi moc neznáš např. originální příslušenství od Samsungu, co?:-)

   To jako že do držáku na kolo to přiděláš gumičkou nebo to strčíš do kapsy necháš tam lámat MicroUSB konektor? Uf, chudák foun….

  • I na kole se da dobijet pohodlne a „bezdratove“.Takze zadne lamani konektoru v usb a pod nesmysly.Opravdu meneni baterii patri do historie,dekuji,nechci..

  • „I na kole se da dobijet pohodlne a „bezdratove““…LOL

   Ale asi je třeba trochu zabojovat proti jakési „hysterii“, kteří tu někteří šíří ve spojení s MOŽNOSTÍ obnovu energie snadnou výměnou akumulátoru.

   Zařízení obsahuje i nabíjecí konektor (např. S4ka MicroUSB) a je tak možné obnovit energii nabitím skrz něj. Dokonce může být možné i dodatečně přidat bezdrátové nabíjení (jiný kryt, nálepka,…).

   Tedy to, že zařízení umožňuje obnovu energie výměnou akumulátoru NEznamená, že je to jediná možnost, která „likviduje“ zadní kryt, btw. v neoriginální podobě možná tak za dolar, výměna poškozeného konektoru->desky bude „trošku“ dražší.

   Tak snad vysvětleno a nebudou tady někteří na to konto neustále šířit bludy:-)

 8. ;D (neregistrovaný)

  Tak ta svíčková vypadá luxusně!

 9. Ivan Lelák (neregistrovaný)

  Souhlasím s přispěvatelem, který už ví, proč N5 nekupovat. Jistě to není špatný telefon a možná mé zklamání pramení i „hysterie“ posledních týdnů, kdy snad celý svět očekával tento zázračný telefon. Já už před představením N5 koupil G2 a asi jsem udělal dobře – displej, výdrž, foták, k čemu potřebuji „čistý“ Android když nemohu mezi domovskými stránkami rolovat kolem dokola. Zvuk, viklající se tlačítko, vystouplá krytka SIM, absence rádia atd., to jsem od důstojného nástupce N4 a vlajkové lodi Google nečekal. Výkonu má jistě na rozdávání, ale to přece není vše, jen důležitý základ, na kterém musí být zbylá, stejně kvalitní nadstavba. Ale je to jen můj laický názor, telefon jsem ani neměl v ruce.

  • Nexus 5 určitě není špatný, ale pro běžné každodenní využití je LG G2 určitě lepší zařízení, komplexnější.

  • zdenek (neregistrovaný)

   Zajimavy nazor :) Ale vazne, prece je totalni blbost tohle tvrdit.. kazdy clovek od toho sveho telonu ocekava neco jineho. To chcete vazne tvrdti, ze lidi co maji N5 ho nepouzivaji kazdy den naprosto komplexne a naplno ke vsemu k cemu se da?

   Od nekoho kdo rika, ze pise recenze mne tohle subjektivni a hloupe hodnoceni hodne zarazi..

 10. Takže co jsem si zjišťoval já, tak Nexus 5 a LG G2 mají rozdílné displeje.

  Rozdíl je jak ve velikosti 4,95″ vs. 5,2″, tak i v použití krycího skla. Opět, Gorilla Glass 3 vs. Gorilla Glass 2.

  Použitá technologie je stejná True HD-IPS+.

  Bude tam asi taky rozdíl v kalibraci, ale celkově se jedná o dva rozdílné panely.

  • Ako som spominal vyssie i kontrast ma Nexus ovela horsi ako G2, takze su tam dva rozne panely.

  • Úhlopříčka a krycí sklo jdou rozdílné. To bych ani neřešil.

   Jde o to, že oba displeje jsou True HD IPS+ a rozdíl je právě v nastavení – teplota barev.

  • Ano, úhlopříčka a krycí sklo jsou rozdílné, to je fakt. Ale rozdílné jsou i samotné panely, každý má i jiné DPI… Jedná se o dva různé panely, každý má svůj PN a nejsou zaměnitelné a to ani kdyby se vyměnilo krycí sklo. Tzn, že se skutečně jedná o dva rozdílné displeje… Informace od LG je bohužel špatná…

 11. Radek (neregistrovaný)

  Som majitelom LG G2 asi jeden mesiac,neodolal som a kupil som si aj Nexus 5.Obidva tieto telefony maju svoje plusi aj minusi,rozhodujem sa ktory si necham,ale pravdepodobne budem chvilu za blbca a necham si obe.Aspon do casu kym G2 nedostane update na 4.4 a potom sa rozhodnem definitivne.LG lepsi displej,bateria,fotak…Nexus zase rychlost,plynulost,jednoduchost cisteho androidu a dizajnovo sa mi paci viac…

  • Proč za blbce?

   Naopak, mně osobně to přijde jako zajímavé řešení.

   Poslední týdny střídám LG G2 a Nexus 5 a upřímně, taky bych si nejraději nechal oba ;)

   Nexus 5 bych si nechal jako více pracovní zařízení a LG G2 jako multimediální.

 12. sdf (neregistrovaný)

  Řešit, že v zahraničí je Nexus 5 výrazně levnější, není moc relevantní, protože levnější je v Google Play, kde je cena dotovaná ze strany Googlu.

  =Nepotvrzena spekulace do recenze nepatri.

  Ceny v běžném prodeji v zahraničí nebyly v době tvorby recenze známy.

  =Ceny byly zname uz den po uvedeni.

  Že u nás nejsou dostupná zařízení v Google Play je jistě škoda. Proto jsme odkázání na open market, kde je nutno počítat s navýšením o DPH, clo, delší záruku a marži dovozce, případně prodejce.

  =Ani z USA se CLO za telefony neplati nevim, kdo to stale siri.

  Cena je vyrazne levnejsi i v nemecku, kde je zaruka taky 2 roky

  • Dotace ze strany Google je sice spekulace, ale již tak veřejná a nevyvrácená, že o tom asi není pochyb. Nemluvě o tom, že ze zákulisí LG je tato informace neoficiálně potvrzena.

   Ceny v zahraničí byly známé? Kde? V Německu určitě ne. Třeba MediaMarkt ho začal nabízet před pár dny a dodání se plánuje až na konec listopadu.

   V USA a v Kanadě se ve volném prodeji teprve začíná prodávat. V Británii se také začal prodávat později. ČR byla jednou z prvních zemí, kde se N5 začal prodávat, v podstatě souběžně s Google Play.

   Kde je Nexus 5 v Německu výrazně levnější? MediMarkt ho nabízí za 399 EUR, což je cca 10 700 Kč. To zase tak velký rozdíl není a záruka platí jen v DE.

  • sdf (neregistrovaný)

   Dotace ze strany Google je sice spekulace, ale již tak veřejná a nevyvrácená, že o tom asi není pochyb. Nemluvě o tom, že ze zákulisí LG je tato informace neoficiálně potvrzena.

   =LG CZ se tvrdi ohradilo, ze by Google neco dotoval, ale to je nutne se ho zeptat

   Ceny v zahraničí byly známé? Kde? V Německu určitě ne. Třeba MediaMarkt ho začal nabízet před pár dny a dodání se plánuje až na konec listopadu.

   V USA a v Kanadě se ve volném prodeji teprve začíná prodávat. V Británii se také začal prodávat později. ČR byla jednou z prvních zemí, kde se N5 začal prodávat, v podstatě souběžně s Google Play.

   =Tak zname byly Rakouske, Nemecke, USA… Produkt se nemusi prodavat aby cena byla znama.

   Kde je Nexus 5 v Německu výrazně levnější? MediMarkt ho nabízí za 399 EUR, což je cca 10 700 Kč. To zase tak velký rozdíl není a záruka platí jen v DE.

   Kde je Nexus 5 v Německu výrazně levnější? MediMarkt ho nabízí za 399 EUR, což je cca 10 700 Kč. To zase tak velký rozdíl není a záruka platí jen v DE.

   = reaguje na koment, kde je to srovnavano s Google Play „Že u nás nejsou dostupná zařízení v Google Play je jistě škoda. Proto jsme odkázání na open market, kde je nutno počítat s navýšením o DPH, clo, delší záruku a marži dovozce, případně prodejce. “

   Coz pro nemecky GPlay absolutne neplati a uvadet stale CLO pro „novinare“ je teda mega fail, protoze to jen znaci jeho absolutni neznalost

  • LG CZ se k tomu nemá moc co vyjadřovat, protože dohoda mezi Google a LG probíhá na úplně jiné úrovni. A protože u nás se v Google Play neprodávají zařízení, LG CZ toto ani nemusí řešit.

   Ok, ceny v zahraničí zveřejněné druhý den po představení beru. Kde konkrétně a v jaké výši?

   Já reagoval na vaši větu „Cena je vyrazne levnejsi i v nemecku, kde je zaruka taky 2 roky“, protože to není úplně pravda. Cena je v Německu výrazně levnější v Google Play.

   Cena v Google Play je jedna věc.

   Cena v open market druhá. V DE není Nexus 5 z open market (např. MediaMarkt) o moc levnější než u nás (cca 800 Kč). Oproti ceně v Google Play je potřeba přidat dotaci Google (podle vás spekulace) a marži dovozce a prodejce (fakt). DPH a CLO neuvažuji, to se budeme dohadovat pořád dokola. Takže to navýší cenu i v Německu, protože ani německé LG nebude pracovat zadarmo.

   Jo a fakt nejsem novinář a ani „novinář“.

 13. Petla (neregistrovaný)

  Zajimave nazory;) Rozhoduji se o koupi N5,G2 a S4,tak ze po tom co jsem se tu docetl jsem na tom porad stejne nerozhodne…

  • Záleží na tom, co s telefonem všechno děláte a co od něj očekáváte.

   Teď velmi, ale velmi subjektivně.

   S4 jsem měl přes pět měsíců a G2 a N5 používám od jejich představení.

   Klady a zápory z mého pohledu:

   S4

   + fotoaparát

   + microSD

   + vyměnitelná baterka

   + nadstandardní software a fičury (gesta, bezdotykové ovládání apod.)

   – moc plastový

   – přepálený displej se špatně fungující autoregulací

   – systém místy laguje

   – spousta balastu

   – pořád vysoká cena

   G2

   + displej

   + výdrž

   + fotoaparát

   + rychlý a stabilní systém

   + brzy dostane KitKat

   – méně paměti

   – LG UI se nelíbí každému

   – plasty se hrozně matlají

   – tlačítka na zádech vyžadují cvik a zvyk

   – dvojklik na displej moc nefunguje

   N5

   + KitKat v čisté podobě

   + rychlost a stabilita systému

   + výdrž

   + dobře sedne do ruky

   + snadněji lze přizpůsobit k obrazu svému

   – fotoaparát

   – méně paměti

   – čistý Android nesedne každému

   To jsou moje, v bodech, velmi subjektivní dojmy.

   Osobně bych volil Nexus 5, protože jeho rychlost je návyková, čistý Android mám rád, výdrž je bez problémů a hlavně mi dobře padne do ruky. Foťák je spíše průměr, ale pořád doufám, že to Google softwarově opraví.

   Jenže, LG G2 je teď v akci, díky které vyjde na 10 990 Kč, což je nabídka, které se dá jen velmi těžko odolat. A vzhledem ke špičkovému displeji a foťáku, dvoudenní výdrži, pořád rychlému a stabilnímu systému, lze jeho mouchy překousnout, protože ta cena je prostě bezkonkurenční.

   Tzn. pokud vyloženě nevyžadujete čistý Android, doporučuji LG G2.

  • vyborne! stucne konkretne odborne na zaklade coho sa da rozhodnut :)

 14. Petla (neregistrovaný)

  Dekuji za odbornou odpoved ;)

 15. vazeny tosku nechapem tomu co tu pisete… Autor napisal clanok a uz to zacalo :) namesto nejake konstruktivne debate zacalo sa naprv riesit co povedal napisal nepovedal nenapisal autor toho clanku a co povedal u nejakeho konkurenta, namesto toho aby sa reagovalo konstruktivne na clanok a to coho sa clanok tyka… Tak isto by som rad vediel ci ludia ktory reaguju na Nexus 5 ako na shit, aky idealny telefon na kazdodenne pouzivanie by bol podla nich ten naj??? uhlopriecka 17 palcov? ale sa da zlozit na velkost krabicke podla potreby? Jaderna Baterka co vydrzi min 40 rokov? procesor min 10 jader? RAM tiez min 8 GB? Nechapem totiz o com ide ludom ktory napisu : je to sracka je to hnus atd a vobec ten telefon nemali v rukach aleee treba to okomentovat tak ci onak len aby bola sranda… na stastie patrim do skupiny ludi ktore nema problem si kupit aky kolvek telefon ale vzdy rad pred kupou si precitam recenziu forum a rad poprosim o informaciu o danom produkte az sa rozhodnem ho kupit. Vzdy ma lakalo nieco nove a nieco co nevidim na kazdom stole a po x y telfonov som pred par dnami presiel z iPhone 5S na Nexus 5 a myslim si ze som urobll dobre. A info pre Vas co potrebujete strasnu vydrz ten moj Nexus vydrzi od rana 8h do vecera resp rana 2h na jedno nabitie a telefon pouzivam dooost mail web tel sms a dookola ucty cca zo par sto eur.Tak ze dobra volba podla mna… Dakujem

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).