Domů » Recenze » Recenze LG Optimus L3 II: Kolibřík do každé kapsy

Recenze LG Optimus L3 II: Kolibřík do každé kapsy

LG pro letošní rok připravilo nástupce své úspěšné modelové řady a pojmenovalo ji jednoduše, L-Series II. Splní nové modely očekávání a stanou se tak důstojnými nástupci? Prověříme si základní model, levný Optimus L3 II.

Už jsem to psal v dřívějších recenzích smartphonů od LG. Korejci se nejspíš chytili za nos se zjištěním, že to co produkují, není žádná sláva a je to takové moc korejské. Alespoň tedy pro evropský trh. Přeci jen jsme tady na starém kontinentu o něco konzervativnější než zbytek světa. Všechny modely, které jsme od LG viděli za poslední rok, lze tedy považovat za vydařené a v některých případech rozhodně kvalitnější, než na co jsme zvyklí od jiných výrobců. To by bylo všechno pěkně, ale okem našeho trhu jsou globální změny k lepšímu k ničemu, pokud dostupnost a poprodejní podpora nebudou kvalitní i u nás, což už se naštěstí začíná měnit… k lepšímu.

 

Dnes tu máme na test nejmenšího zástupce nové řady L-Series II. Ta je přímým nástupcem L-Series z minulého roku, která se stala velmi úspěšnou. Konkrétně model Optimus L9 se těšil a stále těší velké oblibě. Lze ho považovat ze skvělý v poměru cena/výkon. Na jeho nástupce si ale budeme muset ještě počkat. Zatím tu tedy máme tři modely, L3, L5 (recenze) a L7. Všechny doznali značného vylepšení oproti svým předchůdcům a v určitých oblastech nabízejí přidanou hodnotu i oproti konkurenci. Pojďme si pořádně proklepnout tohoto prcka, kterého pořídíte v cenové hladině kolem 2 700 Kč včetně DPH.

LG Optimus L3 II je opravdu levný telefon, kde jej ale sehnat za nejlepší cenu?

Klady (+)

  • materiály a zpracování
  • rozměry a hmotnost
  • notifikační dioda
  • nízká cena
  • slušná výdrž

Zápory (-)

  • nízké rozlišení displeje
  • záseky v operačním systému
  • podprůměrný fotoaparát/video
  • nekvalitní sluchátka v balení
  • pomalá fixace GPS pozice

Obsah balení

U dražších modelů LG jsem se dříve rozčiloval, že balení je celkem chudé a nečeká vás žádné překvapení. Naposledy u LG Optimus G (recenze), který se prodává kolem 12 500 Kč. Co tedy čekat od telefonu, který je o zhruba deset tisíc korun levnější? V podstatě to samé. Sluchátka, microUSB kabel, nabíječka. Nic víc. Pokud byste nabíječku od L3 chtěli použít pro nabíjení jiného telefonu, tak pozor. Půjde to, ale v lepším případě pomalu. Adaptér do zásuvky má totiž nižší napětí a výstupní proud než nabíječky vyšších a dražších modelů. Například LG Nexus 4 se touto nabíjel tak pomalu, že se rychleji vybíjel.

Kritiku si neodpustím u sluchátek, která jsou z tvrdého plastu, nejsou nijak tvarovaná, špatně padnou do ucha (alespoň toho mého) a v balení nejsou ani žádné nástavce. Ono se ale za ty peníze vážně není čemu divit.

Design a zpracování

Optimus L3 II je prcek. Je menší než displej Samsungu Galaxy S4. Ačkoli nemám nijak extra velkou ruku, takřka ho schovám do dlaně. Díky tomu se dobře drží a nehrozí, že by jen tak, samovolně, vyklouzl z ruky, jak to mají ve zvyku některá pětipalcová monstra.

  

Stejně jako jeho předchůdci nebo dražší sourozenci, i Optimus L3 II je vyroben z plastu. Pod displejem je hardwarové tlačítko, které zároveň funguje jako notifikační dioda. Vedle něj pak senzorová tlačítka šipka zpět a kontextové menu, tak jak je známe z jiných Androidů. Nad displejem je obligátní logo výrobce a sluchátko. Netradičně kolem sluchátka nenajdeme žádné senzory, ani přední kamerku.

  

  

Boky telefonu jsou také jednoduché. Levý se stal útočištěm kolébkového tlačítka ovládání hlasitosti. Pravý je úplně prázdný. Standardní povzdech nad absencí hardwarové spouště fotoaparátu si dnes odpustím. Na dolní straně je microUSB konektor a na horní pak 3,5 mm jack a zapínací tlačítko.

Při těchto rozměrech ani nevadí, že je tlačítko na horní hraně. Možná je to i dobře, je tak lépe dostupné. Záda telefonu zdobí logo výrobce a čočka 3,15 Mpx fotoaparátu. Velmi pěkně je udělaný zadní kryt. Ač je plastový, působí dojmem broušeného kovu a příjemně studí do rukou.

  

Kryt akumulátoru pevně drží na svém místě a nečekám, že po nějaké době začne jakkoli povrzávat. Pod ním je výměnná baterie s kapacitou 1540 mAh, slot pro microSD a klasickou SIM. Musím přiznat, že mě mile překvapily reakce okolí. Hlavně něžnému pohlaví se Optimus L3 II líbí. Design, rozměry, zpracování. Jen do té doby, než zjistí, jak hrubý má displej. Ale jak píšu níže, cílovka mu tento neduh nejspíš odpustí.


Notifikační proužek umí upozorňovat v několika barevných odstínech

Ještě se vrátím k prostřednímu tlačítku. Po obvodu je linka, která slouží jako notifikační dioda a svým blikáním, různými barvami, vás upozorní na všelijaké zmeškané události. Zvládne nepřijaté hovory, události z kalendáře, SMS a MMS, e-maily, nabíjení baterie, signalizaci vybité baterie a budík. Dále pak i některé doinstalované aplikace. Barvy a intenzitu blikání diody si nemůžete sami nastavit. Na to bude potřeba nějaká další doinstalovaná aplikace.

 
LG Optimus L3 II a větší LG Optimus L5 II

Displej: Hrubý obraz a malá úhlopříčka

Dopředu říkám, že na displej Optimus L3 II musím pohlížet okem jiného, nezaujatého uživatele. Posledního více jak třičtvrte roku používám displeje s HD rozlišením a úhlopříčkou nad 4,5 palce. Aktuálně pak 5 palců a fullHD. Moje oko tedy není objektivní pro posouzení displeje nové L3 a naopak, z displeje mě oči bolí.

Důvody jsou jednoduché. 3,2 palce úhlopříčka a 240 x 320 pixelů rozlišení (HVGA). V kategorii telefonů, mezi kterými se L3 pohybuje, působí displej doslova jako pěst na oko a o něco vyšší rozlišení by mu určitě prospělo (alespoň WVGA). Osobně si myslím, že i za necelé tři tisíce byste neměli dostat takto hrubý rastr, kdy jednotlivé pixely jsou viditelné pouhým okem. Otázkou je, zdali cílová skupina nové L3 bude toto řešit. S největší pravděpodobností ne.

Ostatní parametry displeje jsou pak naprosto v pořádku. Aby ne, bavíme se o LG a jeho IPS displeji. A jak víme, LG displeje opravdu umí. Takže široké pozorovací úhly, věrnost podání barev, rychlost překreslování, intenzita jasu a jeho regulace, vše na výbornou. Automatika jasu ale bohužel chybí, musíte si vystačit s posuvníkem v notifikační liště.

 

Hardware a výkon

Hardwarově na tom L3 není úplně špatně. V jeho útrobách tepe Qualcomm Snapdragon S1 s jedním jádrem taktovaným na frekvenci 1 GHz. Ten doplňuje 512 MB RAM a grafika Adreno 200. Bude tato konfigurace stačit na dostatečně plynulý chod systému?

Hardwarové parametry pak doplňují kromě sítí GSM a 3G (včetně HSPA) 4 GB interní paměti (pro uživatele dostupných zhruba 1,75 GB), podpora microSD karet až do kapacity 32 GB, WiFi, Bluetooth, akcelerometr, proximity senzor, kompas, GPS a FM rádio. V této cenové hladině tedy celkem slušná výbava.

Prověřili jsme hardware L3 některými benchmarky. Ve 3D Mark (Ice Storm) dosáhl výsledku 540 bodů. Jen pro srovnání, Samsung Galaxy S4 vykázal 10 872 bodů a HTC One 10 625 bodů. Otázkou je, jestli L3 II má opravdu tak slabý hardware a nebo současné top modely tak nesmyslně předimenzovaný. AnTuTu benchmark pak ukázal hodnotu 3232, což také není moc. Na hraní náročnějších her rovnou zapomeňte, ale třeba s takovými Angry Birds nebo jednoduchými 2D plošinovkami si telefon poradí.

 

Výdrž baterie

Kapacita 1540 mAh není nijak závratná, ale slabšímu hardware L3 II bohatě stačí a i ve velmi náročném provozu ho dokáže zásobovat energií celé dva dny. Věřím, že nenáročnému uživateli telefon vydrží v provozu tři, možná čtyři dny na jedno nabití, což je na dnešní dobu poměrně dobrý výkon.

 

Přehrávání videa v HD rozlišení telefon nezvládne, ale vzhledem k rozlišení displeje to ani nemá smysl. Když jsme s maximální úrovní jasu zkusili přehrávat klip v HVGA rozlišení, přihlásil se telefon o nabití po 4 hodinách a 35 minutách, což není vůbec špatný výsledek. Celkově tedy výdrž hodnotíme kladně a rozhodně se nemusíte bát, že byste bez nabíječky nevydrželi alespoň 1,5 dne velmi aktivního používání.

Operační systém a uživatelské prostředí od LG

Musím kvitovat s povděkem, že Optimus L3 II na náš trh přichází už s Androidem Jelly Bean 4.1.2. Nad ním „sedí“ již dobře známá nadstavba LG UI 3.0. Také víte, že nemám rád „nošení dříví do lesa“, tzn. systém a nadstavbu nebudu znovu popisovat. Jsou v podstatě stejné jako u dříve testovaných modelů LG, třeba Optimus G.

 

Jen je potřeba odmyslet si miniaplikace a jsme na svém. A to včetně vychytávek jako je QuickMemo, možnost uspořádat si přepínače v notifikační liště, široké možnosti ovládání hovorů v nastavení a podobně.

 

Na bonusový software bylo LG tentokrát trochu lakomé, což vůbec není od věci. V telefonu tak kromě klasiky jako je LG SmartWorld, Remote Call Service, Quick Memo a Polaris Viewer 4 není tentokrát žádný zbytečný balast, což hodnotím velmi kladně.

 

Internet a multimédia

V oblasti internetu, respektive pohodlného surfování, je model L3 II limitován displejem, respektive jeho velikostí a rozlišením. Pohodlné to prostě není, to je snad jasné. Jako nouzovka, když potřebujete rychle něco najít, samozřejmě použít lze, ale zapomeňte na nějaké delší surfování.

 

Na stejné omezení narazíme i v případě přehrávání videa. Něco málo z YouTube přehrajete, ale záměr nahrát si na paměťovou kartu oblíbený seriál a pak si ho třeba ve vlaku pustit, určitě není dobrý. Telefon na to nemá ani výkonově.

Zbývá tedy přehrávání hudby, což je z mého pohledu dobré, pokud tedy použijete jiná než ta přibalená sluchátka. Na paměťovou kartu se vám hudby vejde dostatek, přehrávání výdrž hovoru nijak dramaticky neovlivní a díky rozměrům se L3 schová v téměř kterékoli kapse. Stejně jako u jiných Androidů od LG, ani zde nenarazíte na problémy s nepodporovanými formáty. Vše běžně používané je zde ve standardu.

Telefonování, zprávy a e-maily

Všechny dnešní smartphony umí telefonovat, pracovat se SMS, MMS a e-maily. Nejinak je tomu u L3. Něco mi ale říká, že v této kategorii budou tyto funkce důležitější, než třeba u top smartphonů, které jsou spíše bránou do světa internetu a většina komunikace probíhá právě tam.

L3 nabídne telefonní rozhraní, jak ho známe z ostatních LG. Záložky vám zpřístupní klávesnici, historii hovorů, kontakty, oblíbené kontakty a skupiny kontaktů. Práce s nimi je velmi přehledná a intuitivní. Psaní SMS zpráv a e-mailů se také ničím neliší. Jako drobnou vadu vidím standardní nastavení qwertz klávesnice, což vzhledem k velikosti telefonu není zrovna optimální řešení. Naštěstí v nastavení můžete jednoduše přepnout na klasickou telefonní klávesnici a L3 zvládne jak T9, tak poměrně chytré napovídání a autokorekce.

 

Na práci s e-maily můžete použít vestavěnou aplikaci od LG, která ničím nevybočuje z šedého průměru a pokud používáte Gmail, bude lepší stáhnout si aplikaci právě pro něj, nebo jakoukoli jinou z Google Play. Chybu tím rozhodně neuděláte, naopak.

Fotoaparát: Nouzové řešení

Řekněmi si to narovinu. Fotoaparát je prostě zklamáním. Vzhledem k ceně telefonu nelze čekat zázraky, to chápu, na druhou stranu… Maximální rozlišení 3 megapixely svým způsobem stačí, i když je to hodně pod průměrem, ale chybějící autofocus je dnes prostě ostuda a nezachrání to ani všelijaká nastavení, která známe z dražších LG. Výsledné fotky prostě nejsou nic extra, však posuďte sami.

  

  

Stejné je to i u natáčení videa. VGA rozlišení a snímkování 30 fps rozhodně není žádný zázrak a výsledek si doma na televizi nejspíš raději nepustíte. Jako nouzovka postačí, ale pro normální focení a nahrávání se Optimus L3 II vůbec nehodí.

Závěrečné hodnocení

Už první model L3 z původní L-Series byl vcelku dobrý, ale novinka přináší drobná vylepšení a opravy chyb, takže ji lze určitě považovat za svébytný model pro nenáročné uživatele, nebo jako doplňkový druhý telefon k výkonnějšímu smartphonu. Má své mouchy, jako je nízké rozlišení displeje, občas přemýšlivý systém a horší výsledky fotoaparátu, na druhou stranu – nedostatky vyváží nízká cena, kvalitní zpracování, přítomnost microSD slotu a inteligentní notifikační dioda. Pokud se i dražší a vybavenější modely L-Series II ponesou v tomto duchu, má LG pro letošní rok našlápnuto na vcelku slušný úspěch.

LG Optimus L3 II je opravdu levný telefon, kde jej ale sehnat za nejlepší cenu?

Tenhle kousek je určený pro ty nejméně náročné uživatele, kteří hledají svůj první smartphone a nechce se jim investovat příliš velký obnos peněž. Za cenu, za kterou se aktuálně prodává, poslouží více než dobře, ale žádné náročnější úkony od něj nečekejte.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments