Domů » Recenze » Recenze LG Optimus G: Dravec ve skleněném těle

Recenze LG Optimus G: Dravec ve skleněném těle

Na český trh se velmi potichu dostal top model druhého jihokorejského výrobce. Model Optimus G má rozhodně co nabídnout, ale v současné konkurenci na trhu to nebude mít vůbec jednoduché.

Mobilní divize společnosti LG se na našem trhu netěší zrovna dobré pověsti. Telefony byly hodně „korejské“,  uvedení na trh nebylo zrovna brzké a následnou podporu z pohledu aktualizací můžeme označit za doslova tragickou. V loňském roce došlo ale k obratu k lepšímu a společně s modely Optimus 4X HD a Optimus L9, které jsme hodnotili jako velmi povedené, se konečně objevilo zlepšení. A to jak v otázce komunikace českého zastoupení s novináři a veřejností, tak i v oblasti podpory a softwarových aktualizací. České LG postupně vyměnilo marketingové a mediální agentury a pomalu ale jistě pracuje na dalších zlepšeních.

Nicméně nic nejde hned a některé změny jsou pomalé, některé nejde realizovat vůbec. K těm druhým patří uvádění novinek na náš trh, případně jejich marketingová podpora. Finská Nokia nám v posledních letech jasně ukázala, že nejsme dvakrát zajímavý trh a svoje novinky k nám uvádí v mnoha případech s více jak půlročním zpožděním (a jinak tomu bohužel nebude ani u Lumie 925). Jihokorejské LG, respektive jeho české zastoupení, na tom není o moc lépe, a tak Optimus G dorazil do Čech se zpožděním několika měsíců. V podstatě jen pár týdnů před novým Samsungem Galaxy S4 či HTC One.

Chápu, že mistní dělají, co mohou a jejich pozice není ani v nejmenším jednoduchá. Přeci jen zastupují trh, který není z pohledu prodejů pro LG nijak zajímavý. I tak by si ale pánové v Soulu mohli některé kroky důkladně promyslet. Šušká se, že marketingová podpora dnes recenzovaného modelu se rozjede až na podzim. Srazí mu to vaz? Uvidíme…

Klady (+)

 • design a zpracování
 • kvalitní displej
 • výkonný hardware
 • dobře optimalizovaný systém
 • bonusový software a funkce
 • dostatek vnitřní paměti
 • kvalitní fotoaparát

Zápory (-)

 • nízká výdrž baterie
 • přehřívání při vyšší zátěži
 • povrch náchylný k otiskům prstů
 • absence microSD slotu
 • chudší základní balení
 • pozdní uvedení na český trh
 • vyšší cena

Obsah balení

Ani LG poslední dobou nijak nevybočuje z řady a do krabiček svých telefonů nepřidává nic zajímavého navrch. Sem tam se mluví o tom, že by se některý model mohl prodávat ve zvláštní edici se zajímavým příslušenstvím, ale zatím na to nikdy nedošlo. To nic nemění na tom, že ani není o co stát, protože většinu příslušenství si můžete samozřejmě dokoupit sami a mnohdy výrazně levněji. To se netýká jen LG, ale výrobců obecně.

- - -

K Optimus G tak dostanete adaptér do zásuvky a microUSB kabel, které společně tvoří nabíječku, pak designová sluchátka, pár návodů a tím to končí. Sluchátka mají plochý drát, takže by se vám neměla zamotat. Nevím, jak to dělám, ale zamotám je vždy, zároveň se drát divně kroutí a je nepoddajný. Takže takhle ne, znovu a lépe nebo zpět kulatý drát. Co se týče kvality zvuku, spadají do běžného průměru. Zamrzí, že krabička neobsahuje ani NFC tagy, jak tomu bylo v případě modelu Optimus 4X HD. Náklady jsou minimální a zákazníkům by to ušetřilo objednávání z „horoucích pekel“.

Videopohled


Omlouváme se za zhoršenou kvalitu zvuku po 2. minutě videa. Během nahrávání nám vypadl mikrofon a bohužel jsme to zjistili až při závěrečném střihu, kdy už jsme telefon neměli k dispozici. Snad nám tedy tato chybka u videopohledu bude odpuštěna :)

Design a zpracování: Sklo kam se podíváte a kovové boky

Optimus G vám možná něčím připomene nedávno recenzovaný Nexus 4, který je v podstatě ze stejné stáje. Nechci říct, že LG vzalo Nexus 4 a jen mu zaoblilo rohy, ale nebudu s tímto tvrzením od pravdy daleko. Čelní strana skleněná, zadní strana skleněná, boky kovové. Optimus G v ruce působí velmi hodnotným dojmem. Bezpečně si obhájí svoji cenu a ve společnosti vám neudělá ostudu, naopak. V reálu vypadá a je udělán podstatně lépe než konkurenční Galaxy SIII, Galaxy S4 nebo Xperia Z. Konkurovat mu v designu může snad jen hliníkový HTC One.

- - -

 - -   

Optimus G působí vcelku luxusním dojmem. Čelní strana je celá černá, nepoznáte jak velký je displej a zdobí ji jen logo výrobce v horní části. Zároveň do ní zasahuje kovový rámeček obepínající boky telefonu a dotváří tak velmi dobrý dojem, který telefon dělá. Jakmile telefon otočíte, dojem zesílí. Záda jsou vyvedena ve stejném stylu jako u Nexusu 4. Efekt „Crystal Reflection“ pod různými úhly dopadu světla vytváří zajímavé barevné efekty.

- - -

- - -

Stejně jako u Nexusu 4, čelní i zadní strana je pokryta Gorilla Glass druhé generace, které by mělo zabraňovat poškrábání. Všichni ale víme, že v v reálu tomu tak docela není a na povrchu se časem začnou objevovat drobné škrábance. Chcete-li se poškrábání vyhnout, nevyhnete se investici do ochranného pouzdra. Na spodní straně je obligátní microUSB konektor, na vrchní 3,5 mm jack konektor, na pravém boku tlačítko Power, na levém kolébka ovládání hlasitosti. Jak už bývá zvykem, hardwarová spoušť fotoaparátu na boku přístroje opět chybí.

- -

Na zádech nalezneme čočku a diodu fotoaparátu a otvor hlasitého reproduktoru, který nemá vůbec špatný zvuk a spolehlivě ozvučí středně velkou místnost. Využít jej můžete také při telefonování skrze hlasitý odposlech. Troufám si tvrdit, že Optimus G patří po designové stránce mezi velmi atraktivní kousky a subjektivně na mě působí mnohem lépe než „konkurenční“ Nexus 4.

- -

Displej: Radost pohledět

Do nedávna by displej patřil ke špičce v segmentu top smartphonů, alespoň papírově. V praxi tam patří stále a ještě nějakou dobu patřit bude. Úhlopříčka 4,7“ a HD rozlišení dnes nejsou nijak oslnivé parametry. Na trhu jsou již pětipalcová full HD „monstra“. Jenže úhlopříčka a rozlišení nejsou vše, a tak v přímém srovnání s ostatními konkurenty (iPhone 5, Galaxy S4, Xperia Z, Lumia 920) Optimus G vede a má jasně nejlepší displej. Věrné podání barev, dostatečný jas, široké pozorovací úhly, bílá je opravdu bílá a ne zašedlá a černá je stejně černá jako Nokia ClearBlack. LG displeje prostě umí a než přijde jejich ohebný OLED displej na trh, je tento True HD IPS Plus s technologií ZeroGap prostě špička na trhu. Budete spokojeni.

- - - 

Pokud snad tápete, co je ZeroGap, tak vězte, že jde o technologii, která ubírá jednu vrstvu displeje a dotyková vrstva je integrovaná přímo do té zobrazovací. Máte tak lepší pocit z ovládání a dojem, že se dotýkáte přímo displeje a ne jen krycího skla. Dobrá je i čitelnost na přímém slunečním světle.

-
Čitelnost na přímém sluníčku není vůbec špatná

Hardware a výkon: Čtyři jádra a dostatek paměti

Hardwarovými parametry se Optimus G řadí k tomu lepšímu, co dnes můžete koupit. Konkurenti sice disponují procesory s vyšší frekvencí, ale jak víme, to není vše. Ke svému Qualcomm Snapdragon S4 Pro s taktem 1,5 GHz Optimus G přidává grafiku Adreno 320 a 2 GB RAM. Dostatek pro velmi plynulý běh systému a další výrazně náročnější operace. AnTuTu Benchmark vykázal hodnotu 17 500 a 3D Mark pak 7 300.

Jedinou vadou na kráse může být absence microSD slotu, ale Optimus G přichází rovnou ve variantě s úložištěm 32 GB a uživateli je dostupných lehce přes 25,5 GB. Jinak se ale Optimus G drží současných dobrých mravů a nabídne HSPA i LTE, WiFi, Bluetooth, NFC, všechny možné i nemožné senzory, GPS a podobně. Mohla by zamrzet absence IR portu, který opět přichází do módy, ale to už bych si moc vymýšlel. LG Smart TV a další audio-video zařízení lze pomocí Optimusu G a příslušné aplikace pohodlně ovládat.

   

Zajímavostí je možnost ovládat chování čtyřjádra v menu Nastavení. Nemáte sice k dispozici široké možnosti jako u všelijakých neoficiálních ROM, ale lze zvolit, aby se systém choval ekonomicky a v případě, kdy nepotřebuje plný výkon, jádra vypínal. Při používání to na rychlosti nepoznáte a ušetříte kousek cenné energie.

  

Kvalita hovorů během telefonování je na výborné úrovni a ani protistrana si nestěžovala na nějaké nepříjemné rušení. To samé mohu napsat o kvalitě příjmu GPS signálu a citlivosti na WiFi. V tomto směru vše funguje jak má a LG zde odvedlo dobrou práci.

Baterie a výdrž

Baterie a výdrž jsou největšími problémy současných smartphonů, pro které se již zažilo označení „jednodenní“. Nevydrží více jak den náročného provozu a Optimus G na tom není jinak. Sice má Li-Pol baterii s kapacitou 2100 mAh, ale jeho hardware je tak náročný, že pokud nemáte smartphone jen na telefonování, každý večer poběžíte k nabíječce.

Jakmile začnete surfovat po webu, pustíte navigaci, kouknete na sociální sítě nebo si nedej bože pustíte HD video nebo zahrajete nějakou hru, jde výdrž rapidně dolů. Dobrou zprávou ale je, že jeden den prostě vydrží, i kdyby čert na koze jezdil. Přehrávání HD videa při maximální úrovni jasu zvládl Optimus G necelých 7 hodin v kuse, a to běžně každý den nejspíš neprovozujete. Takže při normálním, ale náročném provozu, počítejte s průměrnou výdrží kolem 18 hodin. Víkend pak zmákne od sobotního do pondělního rána.

Operační systém a uživatelské prostředí LG UI

Optimus G přišel na trh s již předposledním Androidem 4.1.2 a nadstavbou LG UI 3.0. Oproti dříve testovanému Optimus 4X HD, který disponoval Androidem 4.0.3, jde o výrazný posun kupředu, nicméně LG UI zůstává stále a pořád promyšlené, praktické, intuitivní a nijak výrazně nezasahuje do systému. Osobně ho hodnotím lépe než konkurenční Sense (HTC) nebo TouchWiz (Samsung), které jsou subjektivně výrazně náročnější na výkon a telefony tak místy zpomalují; na druhou stranu jsou podstatně komplexnější než prostředí od LG. Pokud ale nemáte nadstavby obecně v oblibě, nezbude vám, než se poohlédnout po Nexusu 4 s čistým Androidem.

   

Co se týče aktualizací, zatím lze jen těžko hodnotit. Během třítýdenního testu obdržel Optimus G dvě aktualizace, které upravily drobnosti ve firmware z pohledu optimalizace běhu. Tedy nic, co by uživatel reálně poznal. I tak jde ale o úspěch. O podobně frekvenci si majitelé dřívějších LG mohli nechat leda tak zdát.

   

Optimus G však přichází s novinkami, které jsme dříve u LG neviděli. Mezi ty nejzajímavější patří plovoucí okna, chcete-li miniaplikace. Tzn., k prohlížeči si zapnete například poznámky, nebo kalkulačku a plovoucí okno této aplikace si libovolně posunujete po displeji. Zapnout si takto můžete videopřehrávač, internetový prohlížeč, kalkulačku, kalendář a poznámkovník. Upřímně, je to málo. Samsung ve svém zobrazení dvou aplikací na jednom displej, umí výrazně více. Optimus G umí také sledovat vaše oči a pokud se při přehrávání videa podíváte mimo displej, video pozastaví. Funguje to spolehlivě. Zároveň vám nezhasne displej, pokud se na něj díváte. Chytré a praktické. 

  

Další funkce jako pohyb položek po plochách naklápěním telefonu, ztišení vyzvánění otočením displeje dolů či vypnutí budíku stejným způsobem jsou dnes již standardem, stejně jako úsporný režim, v kterém si nastavíte, co všechno se má po dosažení určitého procenta nabití baterie vypnout a zastavit.

   

Bonusový software

LG, stejně jako jeho rival Samsung, vybavuje své telefony kromě vlastní nadstavby, která obsahuje spoustu nadstandardních funkcí i bonusovým softwarem, který je někdy hanlivě označován jako bloatware. Na některé kousky to sedí, některé jsou ale praktické.

QuickMemo, které známe již ze starších LG a umožňuje udělat otisk aktuální obrazovky a následně s ním pracovat – malovat, psát poznámky, sdílet a tak podobně.

QuickTranslator vám pomocí fotoaparátu nasnímá text a přeloží ho do jiného jazyka.

   

SmartShare pro spojení s dalšími zařízeními (nejčastěji Smart TV) a přehrání obsahu telefonu na nich.

Polaris Office 4 v plné verzi pro kancelářskou práci.

A další software pro úpravy videa, fotografií, zaznamenání poznámek a podobně. Není toho tolik jako u Samsungu, takže telefon není tak zatěžován, na druhou stranu jihokorejský jednička je se svými úpravami a jejich praktičností přeci jen o kousek dál.

Fotoaparát a multimédia

Fotoaparát v Nexusu 4 byl velkým zklamáním, proto jsem měl z Optimusu G celkem strach. Naštěstí je jeho 13Mpx fotoaparát kvalitou jinde a lze s ním pořídit velmi pěkné obrázky a hlavně HD nebo full HD videa. Za dobrých podmínek a krásného slunečného počasí není o čem diskutovat a výsledky jsou vynikající. S klesající kvalitou podmínek klesá i kvalita snímků, ale pořád dostanete použitelné fotky.

- - -

- - -

- - -

Doplňkem pak jsou funkce jako hlasové ovládání snímání scény přednastavenými výrazy. Time Machine, která pořídí více snímků naráz, a vy si vyberete ten nejlepší. A nakonec široké možnosti nastavení jako je HDR, ISO, panorama, sekvenční focení, vyvážení bílé, různé barevné efekty a podobně. Na současnou špičku, kterou představuje Lumia 920, 808 PureView nebo Galaxy S4 nemá, ale na každodenní focení momentek je Optimus G více než schopným partnerem.

Optimus G vás nezklame ani v oblasti přehrávání hudby a videa. Do jeho paměti se vejde dostatek souborů a pokud používáte ty běžně dostupné, nenarazíte na problém. Jen doporučuji připojit jiná sluchátka. Výsledný zážitek bude v mnoha ohledech určitě lepší.

Internetový prohlížeč je standardem a nenabídne nic, co by vás ohromilo. Nejspíš tak, stejně jako já, sáhnete po Chrome, který je funkčně přeci jen vymakanější a subjektivně i o něco rychlejší. Nemluvě o jeho možnostech synchronizace a po poslední aktualizaci i celoobrazovkový režim.

Závěrečné hodnocení

Optimus G se ve světě těší velké oblibě, hlavně na domácím trhu v Jižní Koreji a v USA. Je jedním z modelů, který LG pomáhá dostat se na zajímavá prodejní čísla a šplhat tak po žebříčku top výrobců nahoru. K nám ale přišel svým způsobem s křížkem po funuse, těsně před tím, než na trh dorazily smartphony o půl generace novější, což mu trochu ublížilo.

Praxe ale ukazuje, že rozdíly mezi ním a novinkami nejsou tak velké a Optimus G může směle konkurovat i takovým, jako je Sony Xperia Z, Samsung Galaxy S4 nebo HTC One, pokud tedy překousnete absenci displeje s fullHD rozlišením. Oproti uvedeným konkurentům je pak jeho největším lákadlem cena, která se v době vydání recenze pohybuje na úrovni 12 tisíc Kč, dále velmi kvalitní zpracování a použité materiály, vynikající displej a dobrý fotoaparát.

Podívejte se, kde můžete LG Optimus G koupit nejlevněji?

Pokud tedy hledáte výkonný smartphone s kvalitním displejem a fotoaparátem v zajímavém balení, které vám neudělá ostudu a rozhodně nechcete platit částky nad 15 tisíc Kč, určitě si Optimus G můžete přidat do seznamu kandidátů. V případě, že vám nevyhovuje uživatelské prostředí od výrobce a raději byste čistý Android, můžete sáhnout po Nexusu 4. Ten má však o něco horší fotoaparát a především menší velikost vnitřní paměti, ale zase u něj máte zaručenou záruku nejnovějších aktualizací operačního systému a také je dostupný za nižší cenu.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

9 komentářů

 1. „Stejně jako u Nexusu 4, čelní i zadní strana je pokryta Gorilla Glass druhé generace a nemusíte se tak bát poškození povrchu.“

  Toto papouškování mě vcelku štve. Ne, není to tak. Opravdu se musíte bát poškození povrchu. Mam Nexus4 a jestli to, co ma, je opravdu Gorilla Glass, tak je ta technologie k smichu.

  • Ale kdyz do toho budete mlatit sroubovakem a nebo kladivem tak to bude ok :D

  • Nexus 4 nosim iba v puzdre a pokladam na stol. Zadna strana uz ma skrkanec. Tak ako vela ludi pise ze gorilla glass je nanic ja sa k nim pridavam ;)

  • Niky79: Máte pravdu, sám mám s Gorilla Glass 2 podobné zkušenosti. Už jsem to Markovi trochu upravil :)

  • GG II pro mě bylo snad jediné zklamání z Lumie 920.

  • Pokud pominu Lumie 800 a 900, tak jsem s Gorilla Glass nikdy neměl jediný problém. Jak Nexus 4 (několik měsíců), tak Optimus G (několik týdnů) jsem nosil běžně v kapse, pokládal na různé povrchy. Nexus 4 mi syn dokonce jednou hodil na štěrk. Telefon na sobě nemá jediný škrábanec.

 2. Gorila Glas I malo jednu slabinu bolo krehké a náchylné po malom ale presnom údere prasknúť a vytvoriť pavučinu .Gorila Glas II malo túto nechcenú vlastnosť do istej miery odstrániť ale ako vidno skĺbiť pružnosť a tvrdosť nie je také ľahké čo na jednej strane pridá na druhej uberie . vyrobiť trdý a zároveň pružný materiál je snom ľudstva už od dávnych čias výroby prvých kovových zbraní

 3. Petr (neregistrovaný)

  Dobrý den,mám otázku pro redaktora,jak vám fungoval Exchange a otvírání příloh emailu. Děkuji.

  • Používám pouze Gmail a Google Apps, a to v aplikaci pro ně určené. Přímo Exchange účet k dispozici bohužel nemám.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).