Recenze LG G2: Zpátky na výsluní

LG se rozhodlo poměřit síly s těmi nejlepšími a vyslalo mezi ně svého zástupce v podobě modelu G2. Tenhle tah se jihokorejskému výrobci povedl a G2 si vaši pozornost právem zaslouží.

Model G2 jihokorejského výrobce LG patřil mezi nejvíce očekáváné smartphony letošního roku a za velkou část této slávy vděčilo netradičnímu umístnění tlačítek na zadní straně. Bohužel, než se dostalo na trh, stihly uniknout prakticky všechny informace, tudíž samotné představení nebylo až tak velkým překvapením a nezbývalo než čekat, až bude telefon dostupný na pultech obchodů.

LG se polepšilo a G2 se k nám dostalo velmi rychle, ve srovnání s loňským Optimus G a letošním Optimus G Pro, který se u nás nakonec nezačal prodávat vůbec. G2 je vlajkovým modelem, kterým se LG snaží dostat mezi respektované značky. Už nyní je třetím největším výrobcem chytrých telefonů, ale v segmentu nejlepších zařízení si teprve pevnou půdu hledá.

  

LG G2 přišlo po vzoru jiných vlajkových lodí s výbornou hardwarovou výbavou, avšak s podstatně příjemnější cenou, která je jednou z jeho hlavních zbraní. Ta se zastavila na 13 tisících korunách a v současnosti je možné ho koupit ještě o pár stovek levněji. Telefon vás možná na první dojem neoslní designem nebo zpracováním, ale je dobře zvoleným mixem funkcí a vlastností. Přesto má, jako každé zařízení, své mouchy a je jen na vás, jestli mu je odpustíte nebo ne.

 

Pokud se podíváme na parametry, vyniká telefon prakticky v každém směru. Nejnovější generace procesoru Snapdragon 800, kvalitní a jemný displej, obří baterie, infračervený port. LG se snažilo do zařízení zahrnout všechny vlastnosti, které od chytrého telefonu očekáváte. Bohužel, provedení není vždy stoprocentní a pořád nemáte z telefonu prémiový pocit, jako když vezmete do ruky iPhone 5s nebo HTC One.

Kde můžete nabušený LG G2 koupit nejlevněji?

Klady (+)

 • výborný displej s fullHD rozlišením
 • výkonný hardware, rychlé reakce
 • výdrž baterie
 • probuzení a uspání poklepáním na obrazovku
 • kvalita fotografií, optická stabilizace obrazu
 • cena
 • výrazná notifikační dioda

Zápory (-)

 • na tlačítka na zadní straně je nutné si zvyknout
 • laciný vzhled zadní strany
 • zhruba 11 GB volné paměti bez možnosti rozšíření
 • občasné lagování uživatelského prosředí

Obsah balení: Pouze základ

Balení telefonu ničím nepřekvapí. Jedná se o bílou krabičku, která obsahuje jen to nejnutnější příslušenství. To zahrnuje nabíječku zakončenou microUSB konektorem. Dále se v ní nachází manuály a sluchátka. Ta mají plochý kabel, který snižuje jejich nechtěné zamotání. V balení se nachází i náhradní špunty různých velikostí. Kvalitou reprodukce zvuku se řadí do běžného průměru, mají poměrně vyvážené středy, avšak basy by mohly být výraznější.

- - -

Poslední součástí prodejního balení je kovová spona pro otevření slotu karty SIM. Ta je vytvarována do písmena G, které je charakteristické pro nejvyšší modelovou řadu chytrých telefonů LG.

Videorecenze LG G2

Zpracování: Přední strana zaujme, záda zklamou

Když „gé-dvojku“ vezmete poprvé do ruky, neubráníte se plastovému dojmu. Telefon přes kvalitní zpracování při pevnějším stisku zlehka zavrže. Na druhou stranu, působí solidnějším dojmem než Galaxy S4, z nějž je plastové provedení cítit ještě více a materiály jsou měkčí. Celkově LG působí robustnějším dojmem. Na trhu je dostupné v černé a bíle variantě, černá je na zadní straně velmi náchylná na otisky prstů, na bílé tak vidět nejsou a subjektivně se mi líbí více.

- - -  

Zpracování je kvalitní a bytelné, jedinou částí, o kterou mám obavu, je stříbrný rámeček okolo telefonu, který působí měkčím dojmem. Po svižnějším položení (žádný pád nebo hození) do automobilu se na něm objevilo drobné promáčknutí.

- - -

Hodnocení vzhledu telefonu je vždy subjektivní, já preferuji minimální okraje bez hardwarových tlačítek. G2 mi tak padlo do oka a jediným rušivým prvkem zůstává logo LG, které je na spodní straně telefonu a může tak zmást uživatele starších modelů, které měly logo většinou nahoře.

- - -

- - -

Nepatří mezi nejmenší zařízení, ale myslím, že LG odvedlo skvělou práci v integraci velké obrazovky a baterie s vysokou kapacitou do přijatelných rozměrů. Ty jsou na hraně mezi telefonem a tabletofonem, ale stále se dá G2 pohodlně nosit v kapse a držet u hlavy při telefonování. LG G2 díky displeji protaženému až k okrajům vypadá rozhodně lépe z přední strany. Záda kvůli plastovému krytu působí trochu lacině.

- - - 
LG G2 vs. Galaxy S4, Galaxy Note 3 a Huawei Ascend P6

- - -
Srovnání s Lumií 1020 a Xperií Z1

Konektor pro připojení nabíječky se nachází na spodní straně, kde nalezneme i standardní 3,5mm konektor pro sluchátka. Ve spodní hraně se nachází i otvor reproduktoru, slot pro kartu microSIM najdeme na boku zařízení. Zajímavější je zadní strana, ale k tomu až za chvíli. Za zmínku stojí také notifikační dioda nad displejem, která je dostatečně jasná a může vás upozornit vybranou barvou na různé události. Je jasně vidět i za slunečního světla a z větší dálky, v noci je možná trochu moc výrazná.

-

Displej: Těžko budete hledat lepší

Displej má úhlopříčku 5,2 palce, je však nutné brát v potaz, že hardwarová tlačítka jsou nahrazena těmi na obrazovce, tudíž máte podobný prostor jako na zmiňovaném Galaxy S4. Displej považuji za to nejlepší, co jsem u chytrého telefonu viděl. LG se povedl již pro loňské vlajkové modely Optimus G a Nexus 4, společnost tak v trendu jen pokračuje. Jedná se o IPS panel a nabízí fullHD rozlišení 1920 x 1080 pixelů.

-

Barevné podání je věrné, jas je vysoký a čitelnost na sluníčku patří k tomu nejlepšímu. Jediné, koho nenadchne, budou fanoušci AMOLED displejů, které mají „černější“ černou, ale ostatní barvy obvykle pokulhávají. Během testování jsem telefon nosil v kapse bez folie a na displeji se neobjevily žádné škrábance, tvrzené sklo tedy panel dobře chrání.

- -

U displeje si zaslouží zmínit probuzení dvojitým poklepání na obrazovku. Tuhle funkci jsem si oblíbil již na Nokii N9 a stejně je tomu u G2, její spolehlivost je tak na 85 procent. Někdy se stane, že musíte zaklepat znovu. Dvojitým poklepáním můžete stejně tak aktivní displej vypnout. Pokud ale máte plnou plochu ikonek nebo užíváte alternativní launcher, tak musíte klepat jen do prostoru horní notifikační lišty, jinde to nefunguje. Někteří majitelé si stěžují na nechtěné probuzení v kapse, mně se to několikrát také stalo, tak doufejme, že to LG opraví při některé ze softwarových aktualizací.

Hardwarová výbava: Pod taktovkou Snapdragonu 800

Podle tabulek má LG G2 výkonu na rozdávání, ale jak se nejnovější čip Snapdragon 800 se dvěma gigabajty operační paměti chová v běžném provozu? Nenarazil jsem na žádné zasekávání nebo čekání, všechny úkoly telefon provádí rychle. Zajímavé je porovnání s loňským Nexusem 4, při kterém naleznete jen minimum běžných činností, které by G2 provádělo rychleji. Dostali jsme se tak do fáze, kdy v telefonu již není potřeba nejvyšší výkon, pokud nehrajete hry, nebo neprovádíte jiné náročné čínnosti.

Daleko větší roly často hraje optimalizace systému výrobcem, a ta se LG povedla. Pokud vzpomeneme na některé modely konkurence, tak v prvních verzích systému trpěly na záseky při práci se zařízením. Při náročném užívání se telefon lehce zahřívá v oblasti fotoaparátu, ale ne příliš aby tím vybočoval z průměru.

Na G2 jsme provedli i testy výkonnosti v aplikacích AnTuTu a 3D Mark, výsledky si můžete prohlédnout na přiložených screenshotech. 

 

Baterie nezklame ani při vyšší zátěži

Vestavěný akumulátor zaujme slušnou kapacitou 3000 mAh, která se obvykle objevuje u zařízení označených jako tabletofony. Výdrž je velmi dobrá; v telefonu mám obvykle zapnuté WiFi, 3G sítě, několik emailových účtů a aplikací využívajících push notifikace, displej svítí okolo dvou až tří hodin a k tomu přibude nějakých 30 minut hovoru a přehrávání hudby/podcastů v autě a MHD.

Když vyndám G2 v osm hodin ráno z nabíječky, tak večer okolo deváté jsem mi zůstane jěště okolo 40 % baterie. Naposledy jsem podobné hodnoty zaznamenal u zmiňovaného Galaxy Note 2. Pro porovnání Nexus 4 nebo iPhone 5 bych musel během dne znovu nabíjet.

Výdrž baterie považuji za nejsilnější stránku G2 a při výběru chytrého telefonu je pro mě jedním z klíčových údajů. Při testu přehrávání HD videa s maximálním jasem vydržel 11 hodina a 51 minut. Pokud jste do teď chtěli telefon se slušnou výdrží, museli jste sáhnout po Galaxy Note 2 nebo zvolit nějaký exotičtější model, například Lenovo P780.

 
Aktivovat lze také Úsporný režim, který ještě o několik hodin prodlouží výdrž

Jedinou nevýhodou je nemožnost baterii jednoduše vyměnit, tudíž pokud chcete prohazovat baterie za provozu, musíte se pohlédnout jinde, ale výdrž G2 by tuto potřebu měla pro většinu uživatelů eliminovat. Z nuly na sto dobijete akumulátor za necelé dvě hodiny, to je vzhledem ke kapacitě baterie slušná rychlost.

Překvapení na zádech: Tlačítko Power a klávesy hlasitosti

Zvláštní odstavec si určitě zaslouží originálně řešená tlačítka. Telefon se stal populárním cílem spekulací i díky ovládacím prvkům, které jsou umístěny na zadní straně pod čočkou fotoaparátu. Kvůli neobvyklému rozložení budete potřebovat pár dnů, než si zvyknete. Tlačítko pro vypnutí a zapnutí telefonu budete nacházet rychle a automaticky, ale jeho funkci budete často nahrazovat poklepáním na obrazovku.

-

Ovládání hlasitosti už tak praktické není, tlačítka jsou hodně zapuštěná a jejich nahmatání není jisté ani po čtyřech týdnech testování. Například, pokud telefon držíte na šířku a přehráváte video, je změna hlasitosti značně nepohodlná, to samé platí při fotografování, když chcete tlačítky ovládat digitální zoom. Výjimkou jsou hovory, kdy prst na zadních ovládacích prvcích přirozeně položíte. Kolem vypínače se nachází ještě sekundární signalizační dioda, která svítí při stisknutí vypínače a při probíhajícím hovoru.

-

Trochu úsměvný pro mě byl přechod z LG G2 zpět na telefon s klasickým rozmístěním tlačítek. Ze zvyku jsem jsem po několik dnů snažil mačkat na zadní stranu. Všechno je tedy jen o návycích a na netradičně umístěné klávesy u LG G2 si chvíli zvykat budete, ale po dlouhodobějším používání vám to už jako komplikace nepřijde.

Potěší milovníky hudby

G2 disponuje pouze jedním reproduktorem pro hlasité přehrávání a kvalita patří do průměru. Zvuk je hlasitý, čistý, ale nejde porovnat například s HTC One, které nabízí kvalitní stereo reproduktory na přední straně zařízení.

-

Naopak pochvalu si zaslouží výstup pro sluchátka, který dokáže reprodukovat 24bitový zvuk s frekvencí 192 KHz. S takovými parametry se u mobilních zařízení obvykle nesetkáte a nesplňuje je ani obsah na klasických hudebních CD.

S velikostí interního úložiště by to mohlo být lepší

Jednou z hlavních zábran před případným nákupem je velikost interní paměti. Telefon se prodává pouze s kapacitou 16 GB a po zapnutí je pro uživatele dostupný 10,6 GB. To není mnoho, a pokud jste náruživým posluchačem, máte obsáhlý navigační software, rádi hrajete nejnovější 3D hry, nebude vám to pravděpodobně postačovat.

Já telefon využívám především pro komunikaci, poslech podcastů a jako navigace mi po naší vlasti stačí Google Mapy, tudíž jsem měl zabrané jen zhruba 2 až 3 GB místa. Každopádně to chce před nákupem pečlivě zvážit, jestli si s danou kapacitou vystačíte. Slot na paměťové karty telefon neobsahuje a není možné ji tak nijak rozšířit. Jedinou nadějí je 32GB model, který se u nás zatím oficiálně neprodává. Podle našich informací se prodej této varianty zvažuje a její případná dostupnost by byla těsně před Vánocemi.

Fotoaparát: Široké možnosti nastavení a dobré výsledky

Vysoké specifikace pokračují i u fotoaparátu, ten se chlubí třinácti megapixely s optickou stabilizací obrazu. Je chráněn safírovým sklem, které má minimalizovat možné poškrábání. Dokáže natáčet video ve fullHD rozlišení se šedesáti snímky za sekundu. Zároveň má devítibodový autofokus a rychlé snímání, takže se celkově jedná o jeden z nejrychlejší fotoaparátů v chytrém telefonu.

- - -

- - -
Všechny fotografie pořízené LG G2 najdete v naší galerii

Když se podíváme na uživatelské rozhraní, nemůžeme si nevšimnout podoby s prostředím hlavního domácího rivala – Samsungu Galaxy S4. Včetně doplňků jako je možnost odstranit nechtěné objekty a pořizovat snímky z obou fotoaparátů zároveň. Také máte možnost pořizovat panoramatické fotografie a může se hodit i zachycení série snímků, kdy telefon během pár vteřin pořídí až dvacet fotografií. Aplikace pro obsluhu fotoaparátu celkově patří k těm lepší a intuitivnějším mezi telefony s Androidem a nabízí rychlý přístup k řadě funkcí a nastavení.

- - -

- - -
Všechny fotografie v původním rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

LG se chlubí schopnostmi dobře fotografovat za špatného osvětlení, díky optické stabilizaci obrazu, jejíž funkci vysvětlilo na zábavném videu. V porovnání fotografii za špatného osvětlení vychází lépe rok stará Lumia 920 a HTC One. G2 tak dokáže pořizovat kvalitní fotografie venku, za dobrého osvětlení a drží krok i v hroších světelných podmínkách, nejlepší však v této kategorii není. Celkově je fotoaparát velmi dobrý, ale nebudete z něj unešeni, jako je tomu u Lumie 1020. Přesto si se současnou špičkou nezadá fotografie jsou ostré s věrným barevným podáním.

- --
Takhle LG G2 fotí ve tmě – na prvním snímku s bleskem, na dalších bez blesku

Další informace a ukázkové fotografie z telefonu naleznete ve starším článku, kde porovnáváme fotoaparáty LG G2, Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy Note 3 a Sony Xperia Z1. Můžete si tak udělat dobrý obrázek o kvalitách snímače v LG G2 a porovnat ho s nejbližší konkurencí.

LG G2: Camera demo

Některé konkurenční modely, které pohání čip Snapdragon 800, už umějí nahrávat video v rozlišení 4k (například Galaxy Note 3). U LG záznam videa v tak vysokém rozlišení nenajdeme, nicméně důležité je, že při fullHD videu (60 FPS) je kvalita velmi dobrá a napomáhá tomu i softwarová stabilizace obrazu. LG do software fotoaparátu přidalo funkci Audio zoom, která umí „přiblížit“ a následně zvýraznit zvuk z místa zabírané scény.

Operační systém, prostředí a doplňkový software

Operačním systémem je Android ve verzi 4.2.2 a hned na začátek bych se rád pozastavil nad aktualizacemi a tím i možným problémům při stárnutí telefonu. LG jako výrobce nemá dobrou pověst, pokud jde o aktualizace starších modelů. Vzhledem k minulosti se vám u G2 může stát, že skončíte u Androidu 4.2, možná 4.3. Proto, pokud vám záleží na dostupnosti nejnovější verze v nejkratší možné době, tak s tím u G2 raději nepočítejte. Maximálně budete mile překvapeni, jelikož LG slibuje zlepšení, ale zda tomu tak doopravdy bude, ukáže až čas.

Samotná softwarová nadstavba nad Androidem je velmi výrazná a mění prakticky všechny části systému. Jestli k lepšímu, musí posoudit každý sám, já bych dal přednost řešení Motoroly, kdy systém zůstal prakticky nezměněný a přibylo pár zajímavých funkcí. Softwarová tlačítka a horní notifikační lišta mají průhledné pozadí, takže kopírují obsah na obrazovce a působí méně rušivým dojmem. Celkově LG vsadilo na transparentní nabídky, tu vidíme například u miniaplikací a různých přepínačů.

Zatímco čistý Android a nově i iOS 7 se snaží o minimalistický design, LG šlo přesně opačnou cestou. Uživatelské rozhraní je plné přechodů, textur, tlačítek a skeumorfismu. Někdy tak působí přeplácaným dojmem se zbytečným počtem animací a efektů. Stejně znějí i standartní vyzváněcí tony, které jsou nazpívané benátským chlapeckým sborem. Nejsme si jistý, jestli někdo chce slyšet slogan LG nazpívaný dospívajícím chlapcem, naštěstí je v nabídce i řada normálních vyzvánění a je snadné dohrát vlastní. Ty výchozí jsou totiž opravdu špatné.

Telefon neobsahuje hardwarová systémová tlačítka pro ovládání telefonu, ale vše je řešeno za pomoci softwarových kláves, jak známe například ze zařízení Nexus. Zde si LG zaslouží velkou pochvalu za převzetí funkce, kterou známe z některých neoficiálním ROM (například CyanogenMod).

Tou je možnost změnit pozice softwarových kláves a dokonce i přidat další, například pro stažení notifikační lišty, což jistě ocení uživatelé s menší rukou, pro které nemusí být vytahování lišty u 5,2palcového zařízení nic příjemného. LG se povedlo systém dobře optimalizovat a i přes složitost celé nadstavby je G2 rychlé, i když někdy se drobné zapřemýšlení objeví, ale není to nic výrazného.


Notifikační nabídka s místem příliš dobře nehospodaří

Z nadstavby mi nejvíce vadilo upravení notifikační nabídky. Ta standardně obsahuje přístup k rychlému nastavení, spuštění miniaplikací, nastavení jasu a hlasitosti. Díky tomu je plná více než polovina prostoru na obrazovce a samotné notifikace se krčí ve spodu obrazovky. Jediné co lze vypnout, je přístup k miniaplikacím, čímž přijdete o jednu z užitečných funkcí.

Miniaplikace jsou vlastně takové widgety, které můžete spustit v jakékoliv aplikaci a následně překryjí obsah na obrazovce. Velikosti jejich okna můžete měnit, stejně tak průhlednost. Jedná se o doplňky jako kalendář, kalkulačka a poznámky. LG je značí QSlide a velmi podobné řešení nalezneme i u zařízení od Sony. Jejich nabídka je pevná a nejde je rozšířit o doinstalované widgety, což by mohlo být zajímavé vylepšení.


Telefon snadno proměníte v dálkový ovladač

Zároveň můžete mít otevřené maximálně dvě miniaplikace najednou. Další funkcí vylepšující multitasking je „posunutí do strany“ kdy můžete tahem tří prstů přesunout aplikace na levou stranu obrazovky, odkud je znovu vytáhnete, takové aplikace běží plně na pozadí. Gesto není příliš intuitivní a často se stane, že při něm využijete nějakou jinou funkci nebo stisknete ovládací prvky na obrazovce. Během testování telefonu jsem nenarazil na smysluplné využití a vzhledem k nepraktickému gestu jsem raději přepínal přes standardní nabídku multitaskingu, ke které se dostanete podržením domácího tlačítka.

LG do telefonu přidalo službu Voice Mate, což má být konkurence pro Siri nebo S Voice, v našich zeměpisných šířkách ji však nevyužijete a i zahraniční testy neukázaly žádný důvod pro užívání, vzhledem k pokročilému hlasovému ovládání, které Google integruje do systému. Užitečnou funkcí je Quick Remote, což je aplikace ovládající infračervený port, kterým můžete ovládat televizi nebo další zařízení. Nastavení je jednoduché a zabere pár vteřin, funguje spolehlivě, ale je třeba přesněji mířit než u klasického dálkového ovladače, který dostanete k vaší televizi.


Softwarová klávesnice v klasickém zobrazení a v režimu pro psaní jednou rukou

Aplikace Quick Remote je dostupná i v notifikační liště v podobě widgetu a můžete tak rychle přistupovat k požadovaným funkcím. Práci se textem a obrázky vylepšuje funkce Clip Tray, která slouží jako správce schránky pro kopírování, takže vidíte poslední označené texty a automaticky se do ní ukládají i screenshoty obrazovky. Užitečnou funkcí je také režim host, který najde uplatnění například u rodičů, kteří půjčují telefon svým dětem.


Nabídka nastavení je přehledně rozdělena do čtyřech kategorií

Režim Host aktivujete při odemykání obrazovky speciálním gestem – máte tak nastavené vaše vlastní a pak druhé pro případ zapůjčení telefonu. V omezeném režimu je možné používat jen předem vybrané aplikace, nedostanete se do menu, k notifikacím, widgetům a není možné měnit nastavení.

V G2 najdeme další standardní aplikace jako je Správce souborů, Stahování, Správce úloh, Budík, Kalkulačka, většinu základních funkcí plní na jedničku. Nechybí ani podpora FM rádia (včetně RDS) a aplikace na jednoduchou práci s natočeným videem. Za zmínku stojí kvalitní nabídka widgetů, včetně kalendáře s měsíčním náhledem. V telefonu se nachází i slušně vybavený přehrávač videa, který si poradí s nejběžnějšími formáty včetně DivX, Xvid a MKV. Nechybí ani podpora českých titulků.

Vzhledem k výkonnému hardware se dají bez problémů přehrávat videa ve fullHD rozlišení. V aplikaci Polaris Office můžete otevírat dokumenty, nové však vytvářet neumí. V takovém případě si budete muset příslušný nástroj zakoupit na Google Play. Vzhledem k tomu, že se jedná o vlajkovou loď výrobce, očekávali bychom plnohodnotnou verzi kancelářského balíku; tady zkrátka LG šetřilo.


Aplikace Kalendář si zaslouží pochvalu pro svou přehlednost

Podpora SMS zpráv, telefonních funkcí a kalendáře ničím nevybočuje ze zažitého standardu na zařízeních s Androidem. Za zmínku stojí u kalendáře přehledný měsíční náhled. Užitečné je, že se notifikace na SMS ukazují v bublině, takže vidíme, kdo nám píše a většinu textu bez toho, aniž abychom opouštěli rozpracovanou činnost v jiné aplikaci. Email má na starost klasická dvojice aplikací Gmail a E-mail. Česká klávesnice v podání LG patří k těm lepším, které výrobci instalují do zařízení a potěší samostatnou řádkou číslic v základním zobrazení. Jde rychle přepnout i do režimu pro rozpoznávání písma a zmenšit do režimu pro užití jednou rukou. Dále potěší podpora psaní tahem prstu (swype).

  

Celkově mám z uživatelského rozhraní, i přes jeho složitost, dobrý pocit. Systém je dobře optimalizovaný. Funkce, které nepotřebujete, vás nebudou otravovat na každém rohu a naleznete zde řadu vychytávek, které vám mohou zpříjemnit užívaní.

Konkurence

Konkurence je na první pohled široká, zejména když se podíváme kolik špičkových telefonů s Androidem je na trhu a pro někoho mohou být stále dobrou volbou i starší modely. Výběr pak udělá ještě složitějším zařazení telefonů s iOS a Windows Phone.

- - -
Galaxy S4 by se měl modelu LG G2 právem obávat

Pokud se podíváme mezi Androidy, jsou největšími konkurenty vlajkové modely ze začátku letošního roku, a to Samsung Galaxy S4 a HTC One, potom i novější Xperia Z1 a pro někoho i obří Samsung Galaxy Note 3. Když vezmeme v potaz cenu, tak je LG G2 jasným vítězem. V poměru cena/výkon zkrátka nemá konkurenci.

- - -
HTC zaujme především díky hliníkové konstrukci

Samsung Galaxy S4 ztrácí na první pohled na všech frontách – nabízí starší čip, tedy i nižší výkon, slabší baterii a horší displej (pokud nejste příznivcem technologie AMOLED). Kvalita fotoaparátu je s G2 srovnatelná. Galaxy S4 bude lepší volba za předpokladu, že vyžadujete rozšíření paměti díky podpoře karet microSD a výměnou baterii. Vlajková loď Samsungu se i po půl roce prodává za vyšší cenu než je tomu u LG G2.

- - -
Sony Xperia Z1

HTC One, podobně jako Galaxy S4, nabízí starší komponenty a zaostává za G2 prakticky ve všech tabulkových hodnotách. V tomto případě nabízí i horší fotoaparát s výjimkou pořizování snímků za špatného světla. Oproti G2 nabízí ušlechtilejší materiály a zdařilejší design. Pokud jste se do HTC One zamilovali na první pohled, je to dobrá volba, v opačném případě ho G2 překonává ve všech směrech. HTC One se obvykle prodává za vyšší cenu než je tomu u LG G2.

Xperia Z1 je papírově zajímavým modelem, ale její provedení lehce pokulhává. Oproti G2 nabízí horší displej, výdrž baterie a větší rozměry. Lepší by měl být fotoaparát, ale potřebuje ještě odladit software, jelikož výsledné fotografie zatím nejsou přesvědčivé. Cena Xperie Z1 je výrazně vyšší než u LG G2 a ve většině parametrů ztrácí. Přesvědčit vás může její zvýšená odolnost proti vodě a prachu.

- - -
Galaxy Note 3 uspokojí ty, kteří chtějí maximální výkon, velký displej, stylus a nebojí se vysoké ceny

Samsung Galaxy Note 3 je podobně vybavené zařízení jako G2, pokud chcete největší možný displej, velkou paměť a rádi pracujete se stylusem, tak je pro vás dobou volbou, ovšem připlatíte si oproti G2 několik tisíc korun.

Samozřejmě můžete sáhnout i po nějakém starším telefonu z loňské modelové řady, ale zde jsou již velké kompromisy, a to od displeje až po fotoaparát a baterii. Zároveň nadstavby výrobců dělají systém pomalejším.

- - -
Jako nejvhodnější konkurent s Windows Phone 8 se pro LG hodí Lumia 925

Když se podíváme mezi zařízení s Windows Phone, je situace relativně jednoduchá. Pokud preferujete tento systém, nebo jste vázáni na ekosystém Microsoftu, tak máte na výběr mezi Lumií 920 a Lumií 925. Oba telefony jsou velmi podobné a oproti G2 nabízí lepší fotografie za špatného osvětlení. Zaostávají však v parametrech jakou je kvalita displeje a výdrž baterie. Oba modely jsou levnější než LG G2. Pokud k předchozím důvodům dodáte touhu po nejlepším dostupném fotoaparátu v mobilním telefonu a nebojíte se utratit pořádnou sumu, pak je tu pro vás Lumia 1020. Oproti svým předchůdcům se odlišuje především fotoaparátem s technologii PureView a v kvalitě snímků jasně G2 předhání.

 
Apple iPhone 5s a iPhone 5c

V případě iOS bude vybírat mezi iPhonem 5s a 5c, které se u nás zatím oficiálně bohužel neprodávají (změní se to na konci tohoto týdne) a jejich cena bude značně převyšovat LG G2. Pořídit můžete také starší iPhone 5, který stále své funkce plní na jedničku. Zde je hlavní otázkou, jaký chcete operační systém a jak velký telefon jste ochotni nosit. Pokud trváte na iOS, je vaše volba jasná, pokud chcete menší telefon, pak také. Ovšem, jestli chcete větší displej, dlouho výdrž a svižný systém, je pro vás LG G2 dobou volbou za menší cenu, než nakolik by vás vyšel některý iPhone. 

Závěrečné hodnocení: Návrat mezi elitu

LG G2 jsem měl možnost testovat čtyři týdny a za tu dobu mi přirostl k srdci. Design ani zpracování nějak nevyniká, ale špičkový displej a vysoká výdrž baterie z něj dělají skvělého společníka po celý den. Měl jsem obavu z nadstavby nad Androidem v podání LG, ale i ta mile překvapila. Systém je dobře odladěný a nikde se nezasekává, tedy pokud zrovna na pozadí neprovádíte více úkonů najednou, ale to mu lze odpustit.

Potěší také kvalitní fotoaparát, nadprůměrný výstup pro sluchátka a výrazná notifikační dioda (na obou stranách). Na LG G2 vás mohou odradit dvě věci – první je plastové zpracování. Pokud hledáte telefon z honosnějších materiálů a originálním designem, zde příliš nepochodíte. Druhým je omezená velikost paměti, 10,6 GB opravdu nemusí každému stačit.

Kde můžete nabušený LG G2 koupit nejlevněji?

Jestliže jste zvyklí mít u sebe obsáhlou hudební knihovnu, filmy nebo několik náročných her, budete se zřejmě muset poohlédnout po jiném zařízení. Pokud hledáte kvalitní telefon s Androidem a odpustíte mu menší uložiště, tak vás LG G2 nezklame a rozhodně se jedná o jeden z nejpovedenějších telefonů s Androidem za poslední dobu, jehož koupi vám s klidným svědomím můžeme doporučit.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku