TOPlist

Recenze LG G Watch R: Kulaté, krásné a s kompromisy

Nositelná elektronika nabírá na síle a LG si tento vlak rozhodně nechce nechat ujet. Krátce po představení chytrých hodinek G Watch přichází výrobce s novým modelem G Watch R. R jako Round, tedy kulaté. Kulatý displej vypadá skvěle, design se povedl. Jaké jsou ale hodinky v reálu?

Společnost LG rozhodně není prvním výrobcem, který přichází na trh s nositelnou elektronikou, naopak to dlouho vypadalo, že tento nový a rychle se rozvíjející segment bude přehlížet. A tak v momentě, kdy někteří konkurenti představují již třetí generaci svých chytrých hodinek v ročním cyklu, přispěchalo LG s druhou generací chvíli poté, co vlastně uvedlo své první chytré hodinky na trh.

Krok trochu překvapivý, nicméně v LG evidentně věděli, co dělají. O jejich nových hodinkách G Watch R se hodně mluví, což je nejlepší možná reklama, kterou si výrobce může přát. Navíc je možné je zakoupit i na českém trhu, což výrobci pozitivně nahrává do karet.


Hodinky mohou mít díky displeji mnoho tváří

Hlavní důvod, proč vzbuzují G Watch R tolik pozornosti, je bezesporu jejich design a z něho vycházející displej. Dokonale kulatý panel  je u tohoto druhu elektroniky jediný na světě, navíc je skvěle čitelný a usazený v kovovém a vodotěsném těle, které jednoduše vypadá dobře. Dalo by se říct, že G Watch R vypadají prostě jako hodinky. Ty klasické. Vzhledem k použití platformy Android Wear je ale jasné, že do klasických hodinek budou mít daleko. Jak moc jsou použitelné při běžném nošení, co je jejich silnou stránkou a kde mají slabiny, to se dozvíte v této recenzi.

Hodinky jsme testovali s tovární verzí firmware 4.4W.2, nicméně několik dní před navrácením produktu dorazil update na aktuální verzi Android Wear 5.0.1, který s sebou přinesl několik nových funkcí a odstranil problém se samovolnou aktivací displeje. Více vám o vylepšeních povíme ve třetí kapitole.

Klady (+)

  • špičkové dílenské zpracování
  • téměř dokonalá imitace běžných hodinek
  • možnost vyměnit pásek za jiný
  • kvalitní kruhový displej
  • voděodolná konstrukce (IP67)
  • aktuální Android Wear 5.0.1
  • barometr a měření srdečního tepu

Zápory (-)

  • nutnost dobíjení skrze kolébku
  • slabší výdrž na jedno nabití
  • pásek nepůsobí příliš kvalitně
  • nedotažené ovládání
  • pomalá práce s mluveným slovem
  • častá samovolná aktivace displeje (vyřešeno po aktualizaci na Android Wear 5.0.1)
  • chybějící čidlo okolního osvětlení

Obsah balení: Nic zbytečného

V malé a elegantní černé krabičce s jednoduchým nápisem LG G Watch R najdeme kromě samotných hodinek ještě microUSB kabel, redukci do zásuvky s výstupem 0,85 A a dobíjecí kolébku. Dále je zde umístěna malá, opravdu velmi malá knížečka, která v sobě ukrývá návod v několika jazycích. Čeština v našem případě chyběla. Text je v návodu velice drobný a lidé s horším znakem budou mít obrovské problémy cokoli přečíst.

  

Design a zpracování: Jedny z nejhezčích

Po stránce designu není mnoho věcí, které by se LG G Watch R daly vytknout. Jednoduše řečeno – hodinky vypadají opravdu velmi dobře. Lidé, kteří mi na mé SmartWatch 2 vždy říkali, že by si podobnou věc nikdy nekoupili, u G Watch R uznale kývali hlavou a vždy projevili velký zájem a hodinky si chtěli prohlédnout. Jednoduše se jim líbily.

 

LG G Watch R přinášení jednoduchý sportovní design, který nepostrádá jistou dávku elegance. Společně s Motorolou Moto 360 se z mého pohledu jedná o nejhezčí chytré hodinky na trhu, přičemž mně osobně více sedí design dnes recenzovaných G Watch R.

S rozměry 46,4 × 53,6 × 11,1 milimetrů je můžeme onačit za běžně velké sportovní hodinky. Zaujmou naopak hmotností, která činí pouhých 62 gramů, zápěstí tedy příliš nezatěžují. Velkou výhodou, kterou nepřináší všichni konkurenti, může být pro někoho možnost vyměnit pásek bez jakéhokoli omezení. K jeho uchycení se používají standardní 22 milimetrů dlouhé osičky, vymění vám jej tedy v každém hodinářství.

 

Pásek u hodinek označuje LG jako kožený, po vybalení ale působil téměř uměle. Byl velmi nepoddajný, nepříliš příjemný na dotyk. Po nějaké době používání pásek mírně povolil a na ruce sedí lépe, přesto ho nemohu označit jako kvalitní. Vypadá nicméně slušně a v jeho výměně majiteli hodinek nic nebrání.

  

Zapínání je řešené pomocí klasické přezky, tedy provlečením její části vybraným otvorem v pásku. Použité řešení sice umožňuje nasadit hodinky na téměř libovolně velké zápěstí, tento typ přezky ale bohužel není příliš šetrný k pásku a při častém zapínání a rozepínání hodinek, čemuž se kvůli nutnosti často nabíjet nevyhnete, pásek velmi trpí a po čase se to na něm projeví opticky. Škoda, že výrobce nepoužil motýlovou či překlápěcí sponu. Vzhledu hodinek by to pouze prospělo a pásek by téměř nebyl namáhán.

Samotné hodinky působí oproti pásku podstatně lépe. Pouzdro je dokonale utěsněné, nikdy není žádný konektor, a tak se mohou G Watch R pyšnit odolností vůči ponoření do vody podle certifikace IP67. Okolo displeje se nachází luneta, která není otočná, plní tedy spíše okrasnou funkci. Nese na sobě klasické indexy dělící hodinu po pěti minutách.

Zajímavostí je jistě použití korunky na pravém boku. Respektive se jedná o tlačítko pro probuzení a uspání hodinek a nelze s ním otáčet, reaguje pouze na stisk. Přítomnost tohoto tlačítka evokuje klasickou korunku a dodává hodinkám ten správný vzhled. Probuzení lze nicméně provést i klepnutím na displej.

Displej: Radost pohledět

Displej u LG G Watch R má úhlopříčku 1,3″ a rozlišení 320 × 320 pixelů. Je dokonale kulatý, což opět posiluje dojem vzhledu klasických hodinek. Ten je ještě posílený použitím špičkového P-OLED displeje, který má opravdu dokonalé zobrazení černé barvy. I v absolutní tmě tak uživatel vnímá pouze ručičky a další prvky, jež displej zobrazuje, bez rušivého a nekvalitního podsvícení. LG si totiž pro své uživatele připravilo kromě klasické sestavy několika vzhledů hodinek v rámci Android Wear také slušnou zásobu vlastních vzhledů. A musím říct, že v tomto směru v LG opět odvedli skvělou práci.

Můžete si tak vybrat Fitness ciferník, který kromě času zobrazuje například vaše ušlé kroky, a to formou malého analogového ukazatele. Ciferník s názvem Red ukazuje navíc datum a den, včetně analogového ukazatele měsíce. Vše je sladěné do nejmenšího detailu. Další ciferník dokáže zobrazovat stav baterie hodinek, jiný měsíční fázi a podobně. Přítomné jsou samozřejmě i digitální verze ukazatele času, na LG G Watch R ale vypadají zvláštně. Tyhle hodinky si o analogovou formu zobrazení času doslova říkají.

Pokud by vám nestačily ciferníky dodané výrobcem, lze si z Google Play stáhnout další, případně můžete vytvářet ciferníky vlastní, pokud umíte pracovat s vektorovými programy a zaplatíte si aplikaci Facer, která dokáže jednotlivé prvky navázat na ručičky. Fantazii se meze nekladou, a po vydání aktualizace na Android Wear 5.0.1 má v tomto uživatel ještě větší volnost.

Displej je velmi dobře čitelný na přímém slunečním světle, a to i s nížší hodnotou jasu, nejvyšší úroveň jsem vůbec nemusel nastavovat. Výhodou je možnost nechat zobrazený čas na displeji nonstop. Hodinky se v takovém módu přepnou po chvilce nepoužívání do speciálního úsporného režimu, který z displeje odstraní všechny grafické prvky kromě základních ukazatelů. Pokud hodinky nakloníte k obličeji, zobrazí se opět plnohodnotný ciferník, případně jej vyvoláte klepnutím do displeje či zmáčknutím tlačítka na boku. Tento systém je sice elegantně jednoduchý, nicméně občas také velmi nešikovný.

Hodinky občas vyhodnotí jako rozsvěcující pohyb i momenty, kdy to opravdu nezamýšlíte. V autě a v noci, když jsem otáčel volantem doprava, se LG rozhodlo rozsvítit ciferník. Ne jednou, ne dvakrát, ale velmi často. Příjemné to není, soustředíte se na jízdu, kabinu decentně osvětluje palubní deska a najednou se vám před očima rozsvítí jasný bod. Nepříjemné a nebezpečné. Když uspáváte dceru a při pohlazení po vlasech se LG opět rozhodnou v absolutní tmě rozsvítit displej, je už takto chybující automatika důvodem k odložení hodinek s tichými nadávkami (doplněno: tento problém byl odstraněn po vydání aktualizace na Android Wear 5.0.1 vyřešen, respektive v nastavení přibyla možnost pro deaktivaci této funkce).

Baterie a výdrž: Dva dny na jeden zátah

Mezi hodinkami s operačním systémem Android Wear mají G Watch R určitě nadprůměrnou výdrž. Ta se při běžném používání a nastavení displeje na střední intenzitu svitu pohybuje na hraně dvou dnů. Hranou je myšlen fakt, že druhý den do večera vydrží pouze někdy, občas vypoví službu druhý den odpoledne – hodně záleží na intenzitě používání. Při vyšší zátěži je jistota pouze jeden den. Ten je ale zcela bezproblémový a nikdy se vám nestane, že by hodinkám došla energie již za první den provozu.

Přiloženou nabíječkou a magnetickou kolébkou nabijete G Watch R přiblížené za 1 hodinu a 20 minut. Vzhledem ke kapacitě akumulátoru 410 mAh mi přijde nabíjení poměrně dlouhé. Zásadní nevýhodou je ale použití dobíjecí kolébky. Je hezká, je magnetická, takže hodinky do ní sednou absolutně skvěle, ale chybou je její samotná existence. Pokud někam pojedete na víkend a kolébku zapomenete doma, jste v lepším případě druhý den večer bez energie.

Při odjezdu na delší dobu se opomenutí kolébky rovná jistému vyřazení hodinek z provozu. Konkurence přitom umí nabídnout hodinky s microUSB konektorem a to při zachování vodotěsnosti. Možná pak sice nabíjení nevypadá tak hezky, jako když jsou hodinky vložené v kolébce, nabíjení klasickou microUSB nabíječkou je ale nesmírně praktické, kabel s touto koncovkou najdete totiž doslova všude.

Android Wear, notifikace a funce chytrých hodinek

Google zvolil u platformy Android Wear směr, který znemožňuje výrobcům měnit zásadním způsobem vzhled menu a chování hodinek. To ale neznamená, že si nemůžete nainstalovat aplikace třetích stran.

V základu jsou nejenom G Watch R, ale potažmo všechny hodinky na platformě Android Wear, založené na ovládání hlasem z vaší strany. Slouží také jako prodloužený displej Google Now karet a notifikačního centra mobilu. Ani jedno ale není dotažené k dokonalosti.

Pokud hodinky aktivujete pohybem zápěstí k obličeji či dotykem displeje, automaticky očekávají větu „OK Google“, která hodinkám řekne, aby vás vnímaly. A zde přichází první problém. Po vyslovení onoho příkazu se hodinky přepnou do režimu, kdy vám naslouchají. Máte pár vteřin na to, abyste jasně a zřetelně řekli v angličtině, kterou funkci si přejete. Take a note, Show me my steps, Set a timer a podobně. Pokud se následně očekává zadání textu, například při ukládání poznámek, lze pokračovat česky. Pokud se jedná například o nastavení budíku či časovače, očekávají hodinky dále angličtinu. Kvalita rozeznání anglického jazyka není špatná, nicméně rychlost rozeznání už ano.

 

Většinou bývá rychlejší klepnout na displej, nedbat výzvy k mluvení, rychlým pohybem prstu se dostat do menu možností a tam si vybrat například nastavení budíku ručně, než vyslovit „OK Google“, čekat na přepnutí do naslouchacího režimu, říct „Set a alarm for 6 this evening“, poté čekat na rozeznání příkazu a pak čekat na uložení provedené akce. Pokud se povede. Ne vždy totiž hodinky rozeznají správně, co jim vlastně říkáte, a čím delší vaše věta je, tím menší máte šanci, že vše bude bezchybné.

Samotné ovládání také ještě potřebuje odladit. Není ani příliš plynulé, byť je rychlé, ani zcela přehledné. Pokud například chcete nastavit budík, pomocí ovládání hlasem to můžete udělat na libovolný čas. Pomocí dotyků na displeji ale pouze v intervalech 15 minut. Proč? Netuším. Z každé aplikace se na hodinkách dostanete táhnutím obrazu zleva doprava. Tento pohyb, který je většinou trhaný, vás ale vždy vrátí na základní obrazovku ciferníku. Pokud tedy chcete nastavit budík a poté třeba zapnout stopky, musíte po ukončení jedné aplikace zpět až na ciferník, poté opět klepnout na displej pro aktivaci menu, opět si najít svoji aplikaci a následně ji spustit. Možnost vrátit se o krok zpět neexistuje, vždy se dostanete přímo na ciferník.

  

Největší problém v ovládání ale vidím u aplikací třetích stran. Pokud si do hodinek nainstalujete například aplikaci Agenda Wear, umožňující přehledné zobrazení vašeho programu (což hodinky v základu neumí), Flashlight pro aktivaci bílého podsvícení displeje, což se hodí kdykoli ve tmě, či jakoukoli jinou aplikaci, dostanete se k nim buď vyslovením „Start“ v momentě, kdy vás hodinky poslouchají, nebo vyhledáním této položky v menu. Řádek s nápisem Start je ale až na konci dlouhého vertikálního seznamu, chvíli tedy trvá, než se k němu dostanete.

Vyslovením slova „Start“ si nicméně příliš nepomůžete, jelikož hodinky opět chvíli rozeznávají a poté chvíli vykonávají. Obojí je ve výsledku příliš pomalé. Pokud tedy budete na hodinkách kromě notifikací využívat více svoje vybrané aplikace než ty defaultní od Googlu,  je ovládání spíše nepovedené.

Toto můžete změnit instalací aplikace Wear Mini Launcher, do které se následně dostanete odsunutím ciferníku doprava. Okamžitě si tak zobrazíte své aplikace, navíc v přehlednější formě, než nabízí hodinky v základu, vidíte totiž najednou až 6 zástupců aplikací na displeji, a ne pouze 3, navíc se k aplikacím dostanete jediným pohybem. Pokud si ale musím na hodinky nahrát launcher, aby se ovládání dalo označit za přijatelné, nemohu se zbavit dojmu, že Android Wear ještě potřebuje kus cesty, aby byl opravdu uživatelsky přívětivý.

  

Samotné notifikace jsou přitom dobře použitelné, byť je zde vidět omezení ve formě kulatého displeje. Oznámení totiž počítají s displejem hranatým, mnohdy se vám tedy stane, že notifikace je na spodní části ciferníku vidět pouze částečně. Nikdy se mi sice nestalo, abych nepochopil, jaké upozornění mě čeká, nicméně Android Wear by se měl postupem času módě kulatých displejů přizpůsobit. Jistě totiž budou následovat další takto koncipované hodinky.

Každou notifikaci zobrazíte pohybem prstu na ciferníku směrem nahoru. Kolik jich na vás ale čeká, to netušíte. Vždy vidíte pouze tu poslední a až její přečtením se můžete dostat na další a na další. Při větším počtu notifikací ztrácí tento systém na přehlednosti.

Opačný pohyb prstu na ciferníku, tedy směrem dolů, ukáže datum a zbývající baterii. Nachází se tu také funkce Mute, která hodinkám zakáže aktivně upozorňovat na notifikace pomocí vibrací. Dalším stažením vibrace opět zapnete. Sluší se dodat, že vibrace jsou spíše slabší a při nošení hodinek pod zimním kabátem se velmi snadno stane, že je jednoduše neucítíte.

Novinky v Android Wear 5.0.1

Těsně před vrácením hodinek, které jsme celou dobu testovali s verzí softwaru 4.4W.2, přišel update na Android Wear 5.0.1, který přináší několik podstatných změn.

Asi nejvíce viditelnou novinkou je možnost oficiálně stahovat další ciferníky z Google Play, nejste tedy již odkázáni pouze na výtvory třetích stran. Ciferníky jdou s novou verzí navíc upravovat přímo v hodinkách. Konkrétně se ale jedná spíše o kosmetické změny typu pozadí pod ciferníkem, žádné pokročilé volby zde nehledejte.

Pro mě nejpřínosnější změnou je možnost nastavit některé chování hodinek, na které jsem si konkrétně stěžoval u verze 4.4W.2. Ani tak ale není nastavení příliš komplexní. Po stažení horní lišty nyní můžete nejenom vypnout upozornění na hodinkách, ale také jim nastavit například režim Divadlo/Kino, kdy hodinky nerozsvěcují svůj ciferník a nereagují ani na poklepáni na displeji, probudit je musíte tlačítkem na boku. Nebo režim Slunce, který automaticky nastaví jas na maximální hodnotu. Stále ale chybí možnost nastavit chování hodinek v závislosti na čase či například místě.


Android Wear 5.0.1 na L G Watch R

Změnil se také přístup k funkcím. S verzí Lollipop se vám na displeji po probuzení zobrazí poslední čtyři používané aplikace, následuje klasický seznam. Možná by ale neškodilo, kdyby Google umožnil dle používání srovnat všechny aplikace, a ne pouze první čtyři.

Poslední větší změna je možnost vrátit zahozenou kartu. Na tuto akci ale máte jen několik vteřin – pokud to nestihnete, ke kartě se již nedostanete. Osobně by se mi daleko více líbilo notifikační centrum s historií příchozích oznámení, tak jako to umí například Sony SmartWatch 2, kde se k oznámení můžete vrátit i kdykoli po přečtení. Po instalaci aktualizace jsme si bohužel všimli i jednoho neduhu, reakce hodinek byly občas pomalejší než s původní verzí firmware (zejména při procházení karet), a podle reakcí v internetových fórech nejsme jediní. Doufejme tedy, že další aktualizace přinese v tomho ohledu zlepšení.

Konkurence: Je z čeho vybírat

Mezi největší konkurenty jistě patří Motorola Moto 360 (test), která se jako jediná přibližuje dokonale kulatému displeji u LG G Watch R. Pro Moto360 hovoří tenčí design a elegantnější vzhled, který se lépe hodí do společnosti, naopak ztrácí ve výdrži na baterii a ve slabším hardwaru, i když po vydání aktualizace na Android Wear 5.0.1 se výdrž u Moto 360 také zlepšila. Zajímavým konkurentem jsou jistě Sony SmartWatch 3, které mají identickou hardwarovou výbavu i stejný operační systém Android Wear. Nelze u nich bohužel kvůli absenci 22mm osiček vyměnit řemínek za jiný standardní.

Mají sportovnější design, což se nemusí každému zamlouvat, hranatý displej, a jednu velkou výhodu – lze je nabíjet pomocí klasické microUSB nabíječky, bez jakékoli redukce, což se při výdrži na úrovni LG G Watch R hodí téměř každý den. Samsung Gear Live jsou další téměř identické hodinky. Opět stejný hardware, opět Android Wear, pouze jiný design. Tato trojice konkurentů svým způsobem nabízí to samé co LG G Watch R. LG ale vyniká designem, který je opravdu u podobně koncipovaného zařízení unikátní.


Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo (vlevo)

Jako konkurenty lze ale brát i Samsung Gear 2 (recenze) a Sony SmartWatch 2. Gear 2 disponuje operačním systémem Tizen a z mého pohledu má rozhodně povedenější ovládání než Android Wear. Omezeni ale budete funkčností pouze s vybranými smartphony. Získáte pak delší výdrž na jedno nabití a integrovaný jednoduchý fotoaparát, který se rozhodně může hodit.

SmartWatch 2 (recenze) od Sony jsou také v ovládání logičtější, jelikož přebírají kompletně systém známý z mobilů, včetně senzorů pod displejem. To může působit zpátečnicky, opak je ale v tomto případě pravdou. Kvalita displeje nicméně není příliš dobrá, barvy a rozlišení jsou o řád horší než u konkurence, i když opět nabízí delší výdrž než hodinky s Android Wear systémem. Eso v rukávu může být nabíjení pomocí microUSB konektoru a tzv. transreflexní vrstva na displeji, která dokáže zobrazovat na displeji údaje bez podsvícení, pouze pomocí okolního světla. Jinak řečeno umí zobrazovat čas nonstop, bez potřeby podsvítit displej.

Závěrečné hodnocení

Trh s chytrými hodinkami roste každým dnem a LG G Watch R mají reálnou šanci zaujmout další zákazníky, kteří dosud tento segment přehlíželi. Přiznejme si to otevřeně, většina chytrých hodinek vypadá… jako nositelná elektronika. Málokteré chytré hodinky jsou tak krásné jako G Watch R a žádné jiné nemají dokonale kulatý displej.

Korunka na boku, luneta okolo displeje, pásek upevněný pomocí 22mm osiček, kovové tělo a hlavně kulatý displej. LG G Watch R vypadají jednoduše jako hodinky a je to jejich velká výhoda. Displej je navíc opravdu velice kvalitní, černá je zobrazená jako černá, barvy jsou syté, čitelnost výborná. Design, displej a skvělé dílenské zpracování posouvá LG G Watch R na pomyslný vrchol mezi chytrými hodinkami.

Cestu na špičku nicméně lemují ne vždy plynulé animace (zejména po aktualizaci na nejnovější verzi systému), zdlouhavé rozeznání mluveného slova, nižší přehlednost celého menu a nelogičnosti v konceptu ovládání. Ani výdrž baterie, byť mezi Android Wear hodinkami patří mezi nejlepší, není příliš vysoká, což může dost zákazníků odradit. Je ale pravda, že s uvolněním aktualizace na Android Wear 5.0.1 se výdrž ještě nepatrně zlepšila. Nutnost používat na dobíjení nesmyslnou kolébku, kterou jednou zapomenete a z hodinek je pouze kovová a nefunkční ozdoba na ruce, také nepatří mezi klady, hlavně s vědomím, že konkurence umí pracovat s klasickým microUSB konektorem.

Majitelé hodinek od Samsungu s Tizenem či hodinek Sony s upraveným Androidem mohou zůstat v klidu. Koupí LG G Watch R sice získají povedený kus hardwaru, stejně jako nové možnosti díky Android Wear, je ale férové si říct, že o další řadu schopností svých hodinek přijdou. A zde je již na zváženou, jestli zisk převáží ztrátu. Pokud ale uvažujete o hodinkách se systémem Android Wear bez ohledu na alternativy, jsou G Watch R rozhodně jednou z nejkrásnějších a pravděpodobně i nejlepších možných voleb.

Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku