TOPlist

Recenze Lenovo Phab 2 Pro: přerostlý obr co umí Tango

Virtuální a rozšířená realita jsou fenoménem poslední doby. Tento fakt si uvědomují i výrobci smartphonů, kteří chtějí využít situace a představují tak například své VR brýle a další příslušenství. Pozadu nechce zůstat ani Lenovo. Nový tabletofon Phab 2 Pro je totiž první dostupný model s podporou technologie Google Tango.

Samotný smartphone se pyšní vcelku slušnou hardwarovou výbavou, Quad HD displejem, kovovým tělem a dá se říci že i poměrně příznivou cenou. Ta se na českém trhu pohybuje kolem 13 000 korun. Hlavním lákadlem bude pochopitelně Google Tango, ale dokáže tento smartphone zaujmout i zákazníky, kteří tuto funkci nevyužijí? Odpověď na tuto otázku najdete v následujících odstavcích.

Video recenze Lenovo Phab 2 Pro

Do kapsy se nejspíš nevejde

První věc, která zaujme ihned na první pohled, jsou celkové rozměry. Lenovo Phab 2 Pro se řadí k největším tabletofonům na trhu. Největší podíl na celkových rozměrech má 6,4palcový displej umístěný na čelní straně. K tomu si ještě přičtěte spodní část se senzorovými tlačítky a horní část s čelní 8megapixelovou kamerou, notifikační diodou a okénkem se senzory a dostáváme se na celkové rozměry 179,8 × 88,6 × 10,7 mm. Nepotěší ani hmotnost, která přesahuje čtvrt kilogramu.

Základem konstrukce je kovový boční rámeček a matná kovová záda. Pravý bok je domovem tlačítka pro spuštění a kolébky pro ovládání hlasitosti. Na opačném boku se nachází slot pro dvě karty nanoSIM. Jednu z pozic je možné nahradit paměťovou kartou microSD.

Na spodní hraně je umístěn datový konektor microUSB. Je škoda, že Lenovo neosadilo novější USB-C, který bychom ocenili více. MicroUSB je lemováno dvěma mřížkami, reproduktor je však pouze pod jedním z nich.

Phab 2 Pro ve srovnání s „běžným“ 5,5″ smarpthonem Doogee F5

Dostáváme se k nejzajímavější části tohoto kousku a tím jsou záda. Kromě obvyklé čočky fotoaparátu a přisvětlující diody se zde nachází výbava nutná pro správnou funkčnost Google Tango. Konkrétně se jedná o širokoúhlou čočku senzoru pohybu a senzor hloubky s laserovou detekcí. Tyto prvky ještě spolupracují s akcelerometrem a gyroskopem.

Kruhová čtečka otisků prstů je na zádech pravděpodobně tím nejméně zajímavým prvkem. Její rychlost a přesnost je velmi dobrá. Na první pohled vypadá její umístění poněkud nešťastně, ale vzhledem k celkovým rozměrům je čtečka umístěna přesně v místech, kde budete mít při držení položený prst.

lenovo-phab-2-pro

Po konstrukční stránce je Lenovo Phab 2 Pro vydařený telefon. Díky kovovým zádům i bočnímu rámečku je zaručena výborná pevnost a tuhost konstrukce. Horší je to s ergonomií. Kvůli obrovským rozměrům je ovládání jednou rukou vyloučené. Výrobce sice do systému připravil několik prvků, které používání lehce usnadňují, ale na celkovém výsledku se nic nemění. Špatné je to také s držením. V menších rukou je problém telefon pevně uchopit, takže se vám může stát, že vám snadno vypadne z ruky. I přes to věříme, že si novinka právě kvůli svým rozměrům najde své příznivce.

Jemný displej s nízkým jasem

Displej je jednou z dominant testovaného kousku. IPS panel s úhlopříčkou 6,4 palce nabízí rozlišení Quad HD (2560 × 1440 pixelů), což znamená výslednou jemnost 459 PPI. V případě Phab 2 Pro dává vyšší rozlišení opravdu smysl i pro běžné používání.

dsc_0523

Displej nabízí velmi dobré podání barev i pozorovací úhly. Jediné, s čímž jsme nebyli příliš spokojeni je jeho jas. Automatická regulace sice funguje výborně, ale maximální hodnota není příliš vysoká. Při používání na slunci se tak můžete setkat s horší čitelností.

Výkon potěší, konektivita patří do průměru

Výpočetní výkon v tomto případě obstarává čipset Qualcomm Snapdragon 652 s osmi jádry (4 × Cortex A72 s frekvencí 1,8 GHz a 4 × Cortex A53 s frekvencí 1,4 GHz). Grafické operace má na starosti čip Adreno 510. V kombinaci se 4 GB operační paměti se jedná o slušně výkonný základ pro všechny běžné operace. Problémem nejsou ani náročnější hry jako například Asphalt 8: Airborne.

dsc_0543

Vnitřní 64GB úložiště je možné rozšířit paměťovou kartou formátu microSD s kapacitou až 256 GB. Novinka má co nabídnout také v oblasti konektivity. Samozřejmostí je dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth a podpora všech českých LTE pásem. Potěší rovněž FM rádio. Jediným nedostatkem je chybějící NFC a nepohrdli bychom ani infraportem.

Reproduktor na spodní hraně je velmi hlasitý, kvalita přednesu je ovšem spíše zklamáním. V balení k telefonu dostanete také pecková sluchátka JBL. Jejich kvalita není nic extra, ale přesto se řadí k tomu lepšímu, co výrobci k telefonům přibalují.

Téměř „čistý“ Android nezklame

Operačním systémem novinky se stal Android ve verzi 6.0.1 Marshmallow. Výrobce se nepouštěl do žádných experimentů a tak celé prostředí sdílí většinu prvků s čistou verzí Androidu. Lehce jiný je snad pouze launcher a lišta s notifikacemi.

O aktualizaci na novější verzi systému Android se zatím výrobce nezmiňuje. Vzhledem k tomu, že se jedná o nový model, je pravděpodobnost aktualizace poměrně vysoká. I v současném stavu je ovšem systém velmi svižný a stabilní. Jediná škoda je, že Lenovo nabízí jen velmi malé možnosti pro usnadnění ovládání jednou rukou. Hodila by se například funkce na zmenšení prostředí do okna, jako to nabízejí například smartphony od Xiaomi.

S Tangem do světa rozšířené reality

Hlavním lákadlem Lenovo Phab 2 Pro je zcela jistě podpora technologie Google Tango. Díky tomu je možné používat telefon jako zařízení pro rozšířenou realitu. Hned na úvod musíme říci, že je tato technologie stále poměrně nová a ve vývoji, takže nesmíte čekat od telefonu zázraky.

dsc_0524

Základ tvoří aplikace Tango, prostřednictvím které si můžete nainstalovat další jednotlivé aplikace. Na výběr je v současnosti zhruba čtyřicítka různorodých titulů. Rozšířenou realitu lze využít pro hraní her, ale Tango má i jiné využití.

Velmi zajímavé je například plánování vybavení pokoje. Prostřednictvím fotoaparátu vidíte na displeji vaši místnost, do které si můžete stáhnout 3D model nábytku, umístit jej a následně si jej prohlížet ze všech možných úhlů. Rozpoznání polohy telefonu v prostoru je až překvapivě dobré.

Další zajímavým využitím technologie je například měření různých předmětů. Přesnost měření je pouze orientační, ale v některých situacích se může hodit. Zajímavě vypadá také aplikace Wally Virtual Notes, prostřednictvím které si můžete vytvářet virtuální poznámky kdekoliv v prostoru (na stěny, na nábytek apod.). Poznámky je navíc možné sdílet s dalšími uživateli Google Tango. My jsme tuto aplikaci bohužel nemohli vyzkoušet, protože docházelo k jejím neustálým pádům.

screenshot_20170306-151621

Aplikace jsou vůbec největší současnou nevýhodou této technologie. Některé z nich jsou propracované, rychlé a stabilní, ale některé se bohužel samovolně ukončují, nepracují tak jak by měly nebo se vůbec nespustí. Doufáme, že se do budoucna situace zlepší, protože Tango vypadá jako velmi zajímavá technologie.

Ani velký akumulátor nezaručí dobrou výdrž

Akumulátor ukrytý pod kovovými zády nabízí kapacitu 4050 mAh. Většina zařízení by s takto velkým akumulátorem vydržela v provozu bez větších problémů dva dny, v případě Lenovo Phab 2 Pro tomu tak ovšem není. Velký displej s Quad HD rozlišením je zkrátka energeticky náročný, takže při běžném používání počítejte pouze s jednodenní výdrží.

Potěší alespoň rychlé nabíjení. Dodávaný napájecí adaptér nabízí velmi slušný výkon (12V/2A) a nabíjení z prázdného stavu do plna je tak otázkou hodiny a půl.

Fotky průměrné, videa horší

Hlavní fotoaparát umístěný na zádech nabízí maximální rozlišení 16megapixelů. Společnost mu dělá také přisvětlovací dioda, kterou můžete použít při snímání v horších světelných podmínkách. Aplikace pro obsluhu fotoaparátu obsahuje pouze základní možnosti nastavení. Nejvíce jsme postrádali manuální režim, kde bychom si mohli lépe vyhrát s nastavením.

dsc_0547

Kvalita fotografií není úplně špatná, ale zároveň také nenadchne. Líbilo se nám barevné podání, slušné vykreslení detail a ostrost uprostřed snímků. Směrem ke stranám se vykreslení detailů i ostrost vytrácí. Nepotěšila nás ani vysoká hladina šumu, a to i při snímání za dobrých světelných podmínek. V šeru či ve tmě jsou snímky v podstatě nepoužitelné.

Pochválit nemůžeme ani záznam videa. Phab 2 Pro podporuje záznam videosekvencí v maximálním rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů) při frekvenci 30 snímků za sekundu. Kvalita obrazu zhruba odpovídá kvalitě fotografií.

Nebyli jsme spokojeni ani s neustálým přeostřováním a postrádáme stabilizaci obrazu. Kvůli tomu bude většina pořízených videí roztřesených a nebudou vypadat dobře. Při snímání ve tmě měl telefon problémy správně zaostřovat. V tomto ohledu má Lenovo ještě hodně co zlepšovat.

Závěrečné hodnocení recenze Lenovo Phab 2 Pro

Lenovo Phab 2 Pro je rozhodně zajímavý smartphone. Hlavním lákadlem je jednoznačně podpora technologie Google Tango, která je ovšem teprve v začátcích a trpí značnými problémy. Kvalita zpracování je prvotřídní, slušný je také celkový výkon, který postačí většině.

Zřejmě největší překážkou pro potencionální zákazníky budou obrovské rozměry, na kterých se podepsal především 6,4palcový displej. Věříme, že se najdou zájemci, kteří budou takto veliký smartphone preferovat před menšími, ale těch bude pravděpodobně minimum. Ostatní zájemce nenaláká ani nepříliš povedený fotoaparát.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Phab 2 Pro tedy vnímáme spíš jako průkopníka Google Tango, který trpí značnými nedostatky. Pokud se přes ně dokážete přenést, dostanete za své peníze poměrně podařený kousek. Hodnocení by bylo ještě o něco příznivější, nebýt horšího fotoaparátu a nízké výdrže.

Lenovo Phab 2 Pro

Lenovo Phab 2 Pro
7.3

design a zpracování

8.1/10

výkon a optimalizace

7.4/10

hardwarová výbava

7.6/10

kvalita fotografií a videa

6.4/10

výdrž baterie

6.8/10

Klady

  • výborné dílenské zpracování
  • Google Tango
  • optimalizovaný systém
  • jemný Quad HD displej
  • rychlá a přesná čtečka otisků prstů
  • dobrá konektivita
  • rychlé nabíjení

Zápory

  • obří rozměry a hmotnost
  • nízký jas displeje
  • průměrná výdrž
  • kvalita fotografií a videí
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku