Domů » Recenze » Recenze Lenovo P90: Přeborník ve výdrži

Recenze Lenovo P90: Přeborník ve výdrži

Lenovo P90 je dalším z řady smartphonů, které na první pohled vypadají nudně, vynikají však zajímavým poměrem ceny a výkonu a v tomto případě navíc ve výdrži baterie, jež je vysoce nadprůměrná. Stačí to ale na to, aby porazil tvrdou konkurenci, která v cenové kategorii pod hranicí desíti tisíc korun panuje?

Modelová řada P od Lenova se vyznačuje velmi dobrým poměrem cena & výkon a díky bateriím s vyšší kapacitou jednotlivé modely lákají také na nadprůměrnou výdrž. S modelem P70 (recenze) výrobce na českém trhu slaví poměrně velké prodejní úspěchy a tak uvádí do prodeje novinku s označením P90, jež se výbavou staví o něco výše, než zmiňovaný sourozenec.

Abychom byli konkrétní, dnes testovaný kousek nabídne rozměrný 5,5palcový Full HD displej, čtyřjádrový procesor od Intelu a v neposlední řadě také 13Mpx fotoaparát. Velkým lákadlem je také baterie s kapacitou 4000 mAh, jež zajistí nadprůměrnou výdrž. Za cenu necelých devět tisíc korun se tak jedná o lákavou nabídku, jelikož na první pohled zde nic podstatného nechybí.

Je ale Lenovo P90 povedené i v praxi tak jako na papíře? Odstranil již výrobce dřívější neduhy nebo v některých aspektech stále zaostává za tradičnějšími značkami? I tyto otázky zodpovíme v našem testu.

Klady (+)

Zápory (-)

 • softwarové problémy
 • chybějící NFC
 • absence LTE pásma 900 MHz (používá Vodafone)
 • nudný design

Obsah balení: Takhle to má vypadat

Již samotný pohled na rozměrnou krabici napovídá, že uvnitř by se mohlo nacházet více, než jen smartphone s nabíječkou. Přesto se však po odklopení víka dočkáte příjemného překvapení. Mimo samotný telefon zde naleznete také sponku na vyjmutí šuplíčku se SIM kartou, ochrannou fólii na displej, povedený plastový kryt na záda s pogumovaným povrchem, nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem, krátký USB OTG kabel a na závěr ještě špuntové handsfree. Jeho zvukový projev je notně basový a lehce zastřený, nenáročnému posluchači však postačí a potěší praktické ovládání na kabelu.

Konstrukce a design: Nuda, šeď a všednost

Po stránce designu se výrobce do žádných experimentů nepouštěl a výsledek tak příliš nemá čím zaujmout. Černé tělo oživují snad jen loga výrobce na zadní straně a nad displejem spolu se stříbrnými tlačítky na levém boku. Ta jsou dobře dostupná ukazováčkem levé ruky a jejich stisk je zcela optimální.

 

5,5palcový displej si samozřejmě vyžádal větší rozměry a ty činí 150 x 77,4 x 8,5 mm. V kombinaci s hmotností 156 gramů je tak jasné, že o kompaktní zařízení se rozhodně nejedná. Cílová skupina to ale pravděpodobně řešit nebude a kompenzací je také velká 4000mAh baterie.

 

Z hlediska ergonomie je na tom Lenovo s přihlédnutím k velikosti dobře. Úchop v ruce je díky pogumovaným zádům jistý a ovládací prvky jsou dobře dostupné. Výrobce vsadil na dnes již přežité uspořádání s trojicí senzorových tlačítek pod displejem, konkrétně zleva možnosti, domů a zpět. V této podobě bychom je čekali spíše tak dva roky nazpět, v praxi se ale o nijak závažný problém nejedná.

  

Samotná kvalita konstrukce je velmi dobrá. Telefon působí v ruce bytelně a věříme, že nějaký ten pád přežije bez problémů. Vše drží na svém místě jako přibité, nikde nic nevrže ani se neviklá. Slušelo by se dodat, že zadní kryt není uživatelsky odnímatelný a baterii si tak sami nevyměníte.

  

Displej: Tradičně povedené Full HD

Lenovo P90 dostalo do vínku 5,5palcový IPS displej s rozlišením 1080 x 1920 px. Výsledná jemnost tak činí 401 ppi, což pvoažujeme za naprosto dostačující. Ostrost obrazu je na skvělé úrovni, barevné podání věrné a celkově jsou jeho zobrazovací schopnosti zcela v normě.

Maximální jas je poměrně vysoký a zajistí dobrou čitelnost na přímém světle. Jeho automatická regulace navíc funguje bezchybně. Potěší také tvrzené krycí sklíčko, jež odolá drobným škrábancům a pomůže při nechtěném pádu. Pokud by vám ochrana displeje nepřišla dostatečná, v balení naleznete ještě fólii.

Hardware a zvuk: Pod taktovkou Intelu

Výrobce sáhl po řešení od Intelu a v Lenovu P90 tak naleznete 64bitový čip Intel Atom Z3560 se čtyřmi jádry na frekvenci 1,83 GHz. Ten doplňuje 2GB operační paměť a 32 GB velké interní úložiště. Slot pro paměťové karty sice chybí, ale vzhledem k volnému místu 23,74 GB to v dnešní době můžeme výrobci odpustit.

 

Po stránce výkonu patří výše uvedená kombinace velmi vysoko. Hardware postačí na bezproblémový průběh náročnějších operací i hraní nejnovějších her, Ve své cenové kategorii pak Lenovo konkurenci v této oblasti hledá velmi těžko, což ostatně dokazují i výsledky benchmarků:

 • AnTuTu: 44 979 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 17 054 bodů
 • Geekbench 3: 2 335 bodů

Zvukový výstup do sluchátek není úplně nejčistší, avšak běžný uživatel nic nepozná a kvalita je zcela dostačující. Reproduktor pak umí vyvinout poměrně velkou hlasitost, a vyzvánění byste tak neměli přeslechnout ani v rušnějším prostředí. Kvalita ale úměrně s tím klesá a žádný audiofilský zážitek tak neočekávejte.

Baterie a výdrž: Konkurenci nechává za zády

Jedním z hlavních lákadel Lenova P90 je velká baterie s kapacitou 4000 mAh. Na výdrži se to příjemně odrazilo, jelikož se zařízením není větší problém vydržet dva dny bez přísunu energie. Při náročném používání zase máte jistotu, že celý den telefon zvládne hravě a pokud nevyužíváte nonstop datové připojení, pak není nereálná ani třídenní výdrž. Pro představu – při neustále aktivních datech, zhruba hodince brouzdání po internetu, hodince poslechu hudby, průběžném chatování přes Messenger a několika zprávách a hovorech jsem dosáhl mety 48 hodin, což je vskutku úctyhodný výkon.

 

Pokud byste potřebovali tento čas ještě prodloužit, pak můžete využít úsporného režimu, jenž omezí jas a výkon grafického čipu, čímž ušetří energii. V nouzi je pak připraven režim extrémní úspory energie, který funkce telefonu omezí pouze na volání, zprávy a hodiny. Výdrž jsme ověřili také praktickým testem, kdy bylo ve smyčce přehráváno video s HD rozlišením s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Zařízení se vybilo po 9 hodinách a 20 minutách, což jen potvrzuje výše uvedené.

Operační systém, bonusový software: Zbytečně kazí dojem

Lenovo P90 vstoupilo do prodeje poněkud nepochopitelně se starším Androidem 4.4 KitKat. Update na novější Lollipop je nicméně přislíben a doufejme tak, že výrobce slib dodrží. Nadstavba od Lenova systém mění doslova k nepoznání a příznivci čistého Androidu by tak měli dát ruce pryč. Výrobce vsadil na rozvržení, kdy jsou aplikace místo do hlavní nabídky umístěny rovnou na domovské obrazovky. Zde je můžete třídit do složek a doplňovat o widgety.

 

Notifikační lišta nabídne mimo upozornění také přizpůsobitelnou mřížku přepínačů, pod nimiž se nachází ještě posuvník jasu. Můžete odsud také rychle vstoupit do nastavení, jež je rozděleno na tradiční seznam a speciální, což jsou různá gesta a funkce usnadňující soužití se smartphonem. Příkladem budiž zvýšení hlasitosti vyzvánění tehdy, kdy telefon detekuje, že se nachází v kapse nebo zamknutí obrazovky zatřesením.

Z hlediska optimalizace na tom telefon není špatně a při běžných úkonech systém funguje bez problémů. Pokud ale po telefonu vyžadujete víc, má občas tendence na chvíli zamrznout, potažmo dojde k pádu některé z náročnějších aplikací. Nejde o nic vyloženě tragického a nestává se to zase tak často, k dokonalosti ale Lenovu v tomto ohledu kus chybí. Grafická úprava systému přímo hýří barvami a příliš souladu jednotlivé prvky nepobraly. Jde o onen typický asijský styl, jenž vsází hlavně na co největší pestrost a příliš si neláme hlavu s pojmy jako je jednoduchost a elegance.

 

Příliš tomu nepomáhá ani podpora témat, jež jsou k dispozici pouze dvě a to vcelku podobného ražení. Možnost stažení dalších přitom v aplikaci Motivy budete hledat marně.

 

Pokud někde Lenovo předčilo veškerou konkurenci, pak je to množství předinstalovaného softwaru. Naleznete zde jednak standardní výbavu typu mapy, kalendář apod. a dále různé užitečné doplňky, jako je kancelářský balík WPS Office (dokumenty umožní i editovat), jednoduchý Správce souborů či antivirus Security, jenž kontroluje oprávnění aplikací a obsahuje také různé doplňkové funkce jako sledování využití dat, pročištění pamětí či rodičovskou kontrolu.

 

Radost udělá také plnohodnotná offline navigace Navigate, to však jen do té chvíle, než zjistíte, že se jedná pouze o zkušební měsíční verzi a poté si musíte zaplatit. Dále zde naleznete třeba pětici her od Gameloftu (resp. zástupců, které vás odkážou na wapovou stránku, kde je můžete koupit, s výjimkou Asphaltu 8, jenž stačí stáhnout), aplikaci na sdílení a organizaci elektronických vizitek či prohlížeč UC Browser. Většina výše jmenovnaých programů je pouze v anglickém jazyce a nemůžeme se ubránit dojmu, že by Lenovo mělo s bloatwarem brzdit. Telefon je totiž v podstatě ihned po vybalení zahlcen mnohdy nepotřebným softwarem a ačkoliv je možné velkou část aplikací odinstalovat, raději bychom je zde vůbec neviděli.

Telefonování, zprávy, konektivita

V oblasti komunikace se výrobce nepouštěl do žádných velkých experimentů. Pod záložkou Vytáčet tak naleznete číselník s výpisem hovorů, pomocí nějž můžete rychle vyhledávat a záložku s abecedně seřazenými kontakty. Při samotném telefonování je v hlučnějším prostředí limitující hlasitost sluchátka, která by rozhodně mohla být vyšší.

 

K psaní zpráv, jež jsou tradičně rozděleny do konverzací, slouží standardní Google klávesnice. U té nechybí automatické opravy, predikce a také psaní tahem. V případě, že však preferujete standardní metodu zadávání, není problém výše uvedené funkce deaktivovat.

V oblasti konektivity je k dispozici standardní výbava v podobě WiFi 802.11 b/g/n (citlivost je na solidní úrovni), Bluetooth 4.0 a GPS. Ta registruje polohu velmi rychle i v hustě zastavěných oblastech a pro účely navigování poslouží perfektně. Opomenuto nebylo ani LTE (800, 1800, 2100 a 2600 MHz), a jak si zle všimnout, chybí zde podpora pásma 900 MHz, které u nás používá Vodafone. Marně byste hledali také NFC.

Fotoaparát a video: Solidní průměr

Lenovo P90 dostalo do vínku 13megapixelový fotoaparát, který doplňuje přisvětlovací LED dioda a 5Mpx kamerka nad obrazovkou. Výsledky hlavního snímače nejsou vůbec špatné – na slušné úrovni jsou barvy, ačkoliv by mohly být o ždibec živější, dobře jsou na tom i detaily a celková ostrost. Snad jen ve větších vzdálenostech od objektivu místy některé prvky lehce splývají, při focení makro snímků je však vše jak má být.

-

- - -

- -

- - -

Zaznamenávané Full HD (při 30 fps s mono zvukem) video se v této cenové kategorii řadí do lepšího nadprůměru. Opět se lze těšit z dobrého podání barev i slušné úrovně detailů, lepší by však mohla být rychlost přeostřování, jež zabere řádově několik sekund. Špatný není ani nahrávaný zvuk, jehož původ sice rozeznáte, na poměry telefonů je ale zcela dostačující.

Lenovo P90: Camera demo

Software fotoaparátu je poměrně jednoduchý a nenaleznete zde vyloženě přehršel funkcí. Odměnou je však přehlednost a přívětivost prostředí. Klasické rozložení situuje na pravou stranu spoušť fotoaparátu a natáčení videa spolu s rychlým přístupem do galerie a přepínačem režimů. Mezi nimi však naleznete pouze panorama a barevné efekty typu negativ, sépiové barvy a černobílou fotografii.

Aktivovat můžete také HDR fotografii, k dispozici je také několik možností aktivace spouště jako například hlasem či samospouští. Nechybí detekce úsměvu a rozpoznání tváře, tím je ale výčet funkcí takřka kompletní a nic moc dalšího zde nenaleznete. Pro účely běžného snímání telefonem to bohatě stačí a komu ne, ten může sáhnout po nějakém alternativním softwaru z Obchodu Play.

Konkurence

Prvním konkurentem je Asus ZenFone 2. Výbavou je na tom velmi podobně – do vínku dostal 5,5palcový displej s Full HD rozlišením a o trochu výkonnější čtyřjádrový procesor od Intelu. Za zmínku určitě stojí 4GB operační paměť, což je oproti Lenovu dvojnásobná hodnota, stejně tak se nezapomnělo na NFC.

 

Troufáme si také tvrdit, že z hlediska designu si Asus dal přeci jen záležet trochu více, což umocňuje výběr z několika barevných variant. Lenovo vrací úder především velkou výdrží, které Asus se svoji o 1000 mAh menší baterií zkrátka nemůže konkurovat. Dnes recenzovaný model také koupíte o plných tisíc korun levněji.

5,5palcový smartphone v této cenové kategorii má také HTC, konkrétně model Desire 820 (recenze). Jeho displej má však pouze HD rozlišení a kvalitou se tak na Lenovo nechytá. Nabídne osmijádrový procesor Snapdragon 615, jež za Intelem z hlediska výkonu trochu zaostává, stále je však naprosto dostačující pro většinu úkonů. Horší už je to u baterie, která je menší o plných 1400 mAh, což už v praxi doopravdy poznáte.

Mimo stylovější design HTC nabídne lépě optimalizované a ne tolik zahlcené prostředí Sense, nechybí také slot pro paměťové karty, ačkoliv interní úložiště je zase poněkud malé. Cenový rozdíl činí 500 Kč ve prospěch HTC.

Do třetice zmiňme LG G3 (recenze), které se v 16GB verzi dá sehnat za cenu pod deset tisíc korun. Nabídne velmi povedený QHD displej s úhlopříčkou 5,5palce i výkonný čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801. Skvělý je také 13Mpx fotoaparát s optickou stabilizací a prvotřídní je konektivita, kde nechybí žádná důležitá frekvence LTE ani NFC. V podstatě jediná oblast mimo cenu, kde LG na Lenovo ztrácí, je výdrž baterie – s více než jedním dnem při větší zátěži nepočítejte.

-

Závěrečné hodnocení

Lenovo P90 je celkově podařený telefon, který potěší především ty, kdo nechtějí dělat kompromisy ve výbavě, avšak požadují nadprůměrnou výdrž na baterii a cenově by se přitom rádi vešli pod magickou hranici deseti tisíc korun. Těm nabídne podařený displej, solidní hardware a v neposlední řadě také obstojný fotoaparát. Potěší také bohatý obsah balení, jenž obsahuje i příslušenství, které by mnoho uživatelů jinak muselo dokupovat.

Jsou tu ale i nedostatky. Absenci slotu pro paměťové karty jsme ochotni vzhledem k velkému internímu úložišti odpustit, pro někoho se ale může jednat o nevýhodu. Pro chybějící NFC a LTE pásmo 900 MHz už ale omluvu hledáme marně. Ten největší problém ale tkví v softwaru. Nadstavba od Lenova je nekonzsitentní, těžkopádná a plná zbytečného bloatwaru.

Výrobce mi na prostředí měl zapracovat tím, že jej zpřehlední, zjednoduší, lépe odladí a odpustí si zbytečný nával předinstalovaných aplikací, pro které bude velká spousta uživatelů využití hledat marně. Nejedná se o žádnou katastrofu, ale kazí to celkový dojem z používání. Proč také v dnešní době přichází smartphone na trh s Androidem 4.4 je nám záhadou, snad ale slíbený update na Android 5.0 dorazí co nevidět.

Pokud jste ale ochotni výše uvedené nedostatky odpustit, pak Lenovo P90 rozhodně není špatnou volbou. Příjemná je také cena, jež se drží pod hranicí devíti tisíc korun. To je s přihlédnutím ke specifikacím velmi slušná nabídka. Jakmile výrobce zapracuje na softwaru a lehce popustí uzdu fantazii při navrhování vzhledu, pak bude rozhodně velmi atraktivní volbou.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

7 komentářů

 1. zeal (neregistrovaný)

  absenci pam. karet můžem v dnešní době odpustit? V dnešní době, kdy je všechno mnohem větší? kolik full hd filmů (když už mám fhd display) se mi vejde na „dostačujících“ 23 GB, k tomu pár her (dnes klidně 2 GB/hra). mám to brát tak, že se automaticky počítá s cloudovým řešením. S našim žalostným pokrytím a tragickou cenou/rychlostí? 23 GB by mi stačilo před 5 lety, dnes určitě ne.

  • Lubas (neregistrovaný)

   To je hodně subjektivní záležitost. Mě by 23 GB stačilo bohatě, na filmy v mobilu nekoukám a nejsem jediný. chápu ale že někomu to můýe přijít málo. ale tak konkurence je široká a je z čeho vybírat,ne?

  • Tom (neregistrovaný)

   Telefon bez slotu na karty si z principu prostě nekoupím. Byť pravda, 23GB interní paměti nezavání apple strategií prodávání koloběžky, na které se smí jezdit jen v liché dny.

  • zeal (neregistrovaný)

   já taky na filmy nekoukám. k tomu je display příliš malý.23 GB je ovšem dost limitujících. absenci slotu bych omluvil před 5 lety, kdy datová náročnost byla zlomkem té dnešní. samozřejmě, někdo kdo má na telefonu 10 aplikací a telefon využívá jen na soc. média/volání/internet tomu bude stačit i 5 GB. Potom ale utrácí zbytečné peníze, když internet zvládne ten největší low-end za 2k.možná to je jenom můj případ, když vidím tolik lidí s nejnovějším iphonem za 20k, přitom jenom posílaj sms..

 2. Lubas (neregistrovaný)

  Jinak ta baterka je brutální a hodně mě láká koupě. Představa že nemusím tahat powerpack sebou a vydřžím třeba dva dny je super. Nevíte kdy přesně bude Lollipop update?

 3. Poradíte mi, prosím, jak do tohoto zařízení dostat hudbu, kterou mám uloženou na paměťové kartě? Děkuji!

  • Přesně pomocí toho USB OTG kabelu z balení + jakákoli čtečka karet do USB-A (to „obyčejné PC USB“) a jakéhokoli správce souborů, kde se zobrazí navíc USB úložiště.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).