Domů » Recenze » Recenze Lenovo A7000: Hudebník s HD displejem a příznivou cenou

Recenze Lenovo A7000: Hudebník s HD displejem a příznivou cenou

Lenovo A7000 je nástupce poměrně populárního modelu A6000. Zvětšila se úhlopříčka, zvýšil výkon a zlepšil zvuk. Vše nasvědčuje tomu, že se Lenovu podařilo namíchat velmi dobrý mix vlastností a ceny. Jak na nás aktuální novinka zapůsobila, prozradí naše recenze.

Lenovo se v naší republice usadilo, a i když se jedná o čínskou značku, zákazníci jej vnímají obecně pozitivně. Za krátkou dobu oficiálního působení v České republice si společnost získala pověst výrobce zařízení s velmi dobrým poměrem ceny & výkonu, a model A7000 má tvořit páteř tohoto povědomí.

 
Lenovo A7000 je k dispozici ve žlutočerné verzi, kterou doplňuje klasická bílá a černá varianta

Mobilní telefony s velkou úhlopříčkou jsou jednoduše v kurzu, a pokud mají navíc přijatelnou cenu, těší se nezřídka velkým prodejům. Už model A6000 ukázal, že Lenovo má v tomto segmentu co nabídnout. U A7000 šlo cestou zvyšování všeho, co bylo možné, kromě jediného – ceny. Za velmi podobné peníze (aktuálně se cena telefonu pohybuje pod hranicí 5 000 Kč) tak kupující získá větší úhlopříčku displeje, výkonnější procesor, vyšší verzi systému Android, větší kapacitu baterie a další inovace.

Nabídka zní férově a ve specifikacích vypadá lákavě i zmínka o Dolby Atmos zvuku. Tady ale bude uživatel trochu zklamán, jelikož se žádné prostorové orgie nekonají a jde pouze o vylepšený ekvalizér. Přesto Lenovo A7000 nehraje vůbec špatně.

Klady (+)

 • kvalitní displej
 • dobré dílenské zpracování
 • výhodný poměr cena/výkon
 • slušná výdrž na jedno nabití
 • fólie na displej a plastový kryt v balení

Zápory (-)

 • nepříliš kvalitní fotografie a videa
 • pomalá operační paměť
 • malé interní úložiště
 • nepodporuje LTE pásmo 900 MHz (Vodafone)
 • absence NFC 

Obsah balení: Tradičně bohatší

A7000 má, stejně jako dražší modely Lenova, bohatší balení než většina konkurence. V úzké krabičce tak kromě samotného přístroje, nabíječky s odpojitelným USB kabelem a baterie najdete ještě dvě překvapení. Zaprvé plastový průhledný kryt na tělo přístroje – nemusíte tedy hned kupovat ochranný kryt. Díky tomu, že je kryt průhledný, nijak nenarušuje design.

 

Dále výrobce přidal fólii na displej, po vybalení tedy můžete svůj nový mobil okamžitě obalit ochranou ze všech stran. Ze strany Lenova se jedná jistě o velmi sympatické gesto. Dále je přítomný samozřejmě kratičká brožurka pro rychlé seznámení.

Design a dílenské zpracování: Nenucený elegán

Vzhled modelu A7000 je vše, jenom ne stylový či extravagantní. Na druhou stranu nutno říct, že je příjemný a hlavně je díky bílému krytu na pohled perfektně kontrastní. Kombinace bílých plastových zad a černé přední strany při zhasnutém displeji vypadá jednoduše dobře. Pokud vám něco říkají telefony právě od společnosti Lenovo, jistě mi dáte za pravdu, že se nelze ubránit myšlence, že v Lenovu vzali design staršího modelu A6000, zvětšili displej a… to je kromě rozměrů téměř vše. Podobnost obou modelů je do očí bijící. Není to ale nutně špatně. Telefon na našem trhu seženete také v černé verzi a v nápadité žluto-černé variantě, která vypadá ze všech nejlépe.

Na přední straně naleznete kromě displeje sadu tří senzorových tlačítek, která se nachází ve spodní části. Jde o tlačítka multitaskingu, návratu na domovskou obrazovku a přechodu zpět. Klávesy bohužel nejsou podsvícené, a tak je minimálně zpočátku ovládání ve tmě z hlediska ergonomie dost špatné. Po chvíli si lze zvyknout, ale ušetřit na takové základní věci, jako je podsvícení ovládacích prvků, mi nepřijde příliš šťastné.

  

Nad displejem je umístěný reproduktor, senzor okolního osvětlení a přiblížení a také vícebarevná LED dioda. Ta se ale nechová zcela dle očekávání, například neumí upozornit na vybitý akumulátor, při nabíjení svítí pouze červenou barvu a nesdělí tak jestli zelenou barvou, že už je mobil nabitý a podobně. Její viditelnost je navíc spíše slabší. V noci tedy sice neoslňuje, ve dne ale není příliš vidět.

 

Zadní část přístroje má v horním rohu čočku fotoaparátu a duální přisvětlovací LED diodu, která má velmi slušný výkon. Naleznete zde také hlasitý reproduktor a sekundární mikrofon s potlačením okolního šumu. Reproduktor je umístěn v horní části, při běžném úchopu si jej tedy nebudete stínit dlaní.

 

Na spodní hraně nenaleznete kromě mikrofonu nic, horní hrana nese zdířku pro 3,5mm jack sluchátek a microUSB konektor. Levá strana je zcela prázdná, na pravé najdete klávesu pro uspání a kolébku hlasitosti. Tyto dva prvky jsou kovové a velmi příjemně se mačkají.

 

Jako celek působí mobil pevně. Záda jsou vyrobená z matného plastu, který velmi špatně zachytává otisky prstů. Pokud sundáte zadní kryt, lze vyjmout baterii o kapacitě 2 900 mAh/11,02 Wh. A7000 je Dual SIM přístroj, lze tedy použít dvě SIM karty. Obě se vkládají až po vyjmutí baterie, přičemž jeden slot umí obsluhovat kartu plnohodnotně, druhý pouze v režimu GSM. Bohužel i slot na microSD kartu se nachází v části, kam se nedostanete bez vyjmutí akumulátoru. 

Hardwarová výbava a zvuk

Lenovo A7000 spadá svojí cenou do nižší střední třídy. Po hardwarové stránce ale umí překvapit. U procesoru padla volba na lehce podtaktovaný 64bitový Mediatek MT6752m, který obsahuje 8 jader Cortex-A53 na frekvenci 1,5 GHz (plnohodnotný MT6752 dosahuje frekvence 1,7 GHz, jinak jde o zcela totožné procesory). Samozřejmostí je grafický čip, konkrétně Mali-T760 MP2 na frekvenci 700 MHz, a operační paměť 2 GB RAM.

Kapacita je sice vzhledem k ceně štědrá, RAM je ale bohužel pouze 32bitová, single-channel, a navíc pracuje na nižší frekvenci 800 MHz. To jí zaručuje propustnost 6,4 Gb/s. Díky tomu se může stát úzkým hrdlem celého systému. Vnitřní úložiště má kapacitu pouze 8 GB a uživatelsky přístupných je po prvním spuštění jen 3,68 GB. Ještě že se nezapomnělo na slot na microSD karty.

Výkon jsme změřili pomocí benchmarků s následujícími výsledky

 • AnTuTu: 22 040 bodů
 • PC Mark: 3 683 bodů
 • 3D Mark IceStorm Extreme: 6004
 • 3D Mark IceStorm Unlimited: 5 133 bodů
 • 3D Mark Sling Shot: Nelze spustit, nedostatečná podpora OpenGL 

Samotné prostředí mobilu je dobře odladěné a plynulé. Lagy ani další záseky se nekonají a Lenovo A7000 působí v tomto směru velmi dobře.

 

Zkoušel jsem na Lenovu hrát několik typů her, například Earn to Die 2, Lara Croft: Relic Run či Sim City. Pouze u hry Asphalt 8 bylo viditelné, že mobil jede na hraně svého maximálního výkonu. V současné době vám tedy bez problému utáhne libovolný titul, budoucí špičkové 3D tituly ale mohou být pro A7000 příliš velkým soustem.

Dolby Atmos: Pouze nadstandardní ekvalizér

Lenovo A7000 je první mobil na trhu, který se chlubí zvukem Dolby Atmos. Pokud jste někdy byli v kině s tímto zvukovým systémem, víte jistě, že se vyznačuje absolutním obklopením zvukem, včetně stropních reproduktorů, které simulují věrný směr zvuku například deště či rotorů helikoptéry, pokud ve filmu přelétá nad vámi.

U stereo sluchátek, která můžete k mobilu připojit, toto samozřejmě čekat nelze a tak je zde Dolby Atmos především marketingový tahák – ve skutečnosti je to v A7000 pokročilá forma ekvalizéru. Ten je opravdu kvalitní, ale s Dolby Atmos nemá společného vůbec nic, kromě názvu.  Zvuk je na druhou stranu čistý, nevadne ani při posílení basů, a je dostatečně hlasitý.

Displej: Bude se líbit

Lenovo A7000 nabízí IPS displej o úhlopříčce 5,5″ s HD rozlišením (720 x 1280 pixelů). Hustota pixelů dosahuje hodnoty 267 ppi, což není příliš vysoké číslo. Na druhou stranu, nalijme si čistého vína. Hon za co nejvyšším rozlišením na displejích mobilních telefonů, které již dávno překonalo běžné rozlišení rozměrných monitorů k počítačům, je hlavně marketingová hra. Drtivá uživatelů se spokojí s Full HD. HD rozlišení je také plně dostačující, a i když můžete na displeji Lenova A7000 najít pixely, pokud se tedy budete snažit, na běžné používání je displej použitelný bez omezení.

 

Pochválit jej musím hlavně za barevné podání, které je příjemně syté, ale ne příliš přepálené, a na oko působí opravdu velmi dobře. To samé se dá říct o pozorovacích úhlech. Jsou velmi dobré a k mírnému tmavnutí displeje dochází až při ostrém úhlu pohledu. I přes nižší rozlišení považuji tedy displej za povedený a bude se jednat o jeden z důvodů pro koupi. 

Baterie a výdrž

Baterie v A7000 má kapacitu 2 900 mAh, což je na danou cenovou kategorii velmi slušné číslo. Vzhledem k nižšímu rozlišení displeje a poměrně úspornému procesoru se dá předpokládat obstojná výdrž na jedno nabití. Pokud budete Lenovo A7000 používat s vypnutými daty přes den, a spokojíte se tak pouze s Wi-Fi, můžete se dostat při běžném použití, které zahrnuje poslech hudby, čtení knih, občasné zahrání nenáročné hry a samozřejmě textovou i hlasovou komunikaci,až na dva dny výdrže. Se zapnutými daty v nonstop režimu budete mít na konci dne stále solidních cca 30 procent baterie.

 

Lenovo po vzoru ostatních značek zavedlo režim maximální úspory energie. Tento režim vám povolí pouze volat, odesílat SMS a nastavit si budík. Nic jiného. Výdrž se ale zvýší na maximum. Také si můžete uměle snížit výkon procesoru a grafického jádra či snížit jas displeje, což také může přinést pár minut výdrže navíc. S originální nabíječkou mobilní telefon nabijete zhruba za dvě a půl hodiny.

Operační systém a uživatelské prostředí: Omalovánky potřetí

Jako základ je u modelu A7000 použit Android 5.0 Lollipop, který překrývá poměrně agresivní nadstavba VibeUI 3.0. Přesně toto jsem napsal u recenze modelu Lenovo Vibe X2 a to samé tvrdím u A7000.

VibeUI 3.0 sice společně s pátou verzí Androidu prošlo drobnou změnou, stále je to ale nadstavba, která sází na silné pastelové a jásavé barvy. Máte sice k dispozici Centrum témat, které umožní vybírat z různých motivů, vyložené umírněné zde ale nenajdete. Spousta uživatelů také může mít problém s chybějícím zásobníkem aplikací, Lenovo se zde až příliš okatě snaží přiblížit iPhonu a jeho iOS. Pokud vám tedy vadí barevně jásavá témata a chybějící zásobník na aplikace, kvůli čemuž musíte mít vše rozházené po plochách, případně po složkách na plochách, možná pro vás bude lepší nějaký alternativní launcher.

 

Na druhou stranu, Lenovo vylepšilo notifikační lištu, která sice pracuje identicky jako u všech mobilů s Androidem 5.0, výrobce ale přidal velké množství rychlých zástupců (celkově 15), které usnadní přepínání častých akcí, ať se jedná o bezdrátové sítě, jas displeje či rychlé přepnutí do maximální úspory energie.

 
Notifikační nabídka a panel Nastavení

Reakce celého systému jsou rychlé, animace plynulé – zde škarohlídi poukazující na lagování Androidu narazí. Lenovo ukazuje, že to jednoduše jde.

 

Menu nastavení je rozdělené přehledně do sekcí, a pokud víte, co hledáte, stačí po stisku lupy začít psát. K hledaným funkcím se tak dostanete velmi rychle. 

Bonusové aplikace: Lenovo králem bloatwaru?

Stejně jako u starších modelů nabízí Lenovo v mobilu obrovskou spoustu předinstalovaných aplikací a her. Mezi ty více užitečné můžeme zařadit aplikace SYNCit či SHAREit. Prvně jmenovaná aplikace slouží pro zálohu kontaktů, SMS a protokolu hovorů. SHAREit odesílá různý obsah z telefonu na další přístroje. Dělá tedy přesně to, co umí Android sám o sobě, přesto se může hodit.

Kromě klasických aplikací, jako je Video nebo Galerie pro bezproblémové prohlížení videí a fotografií v mobilu, nebo Kalkulačky, Kompasu či Rádia, najdete v mobilu také hromadu her v čele s Asphaltem 8 či Spidermanem, případně aplikace, jako je Skype, Facebook a Twitter. Lenovo zkouší přemýšlet za své zákazníky, a do mobilu tak předinstalovalo opravdu velké množství aplikací. Ne každému ale tento přístup vyhovuje. Naštěstí jde drtivá většina těchto aplikací odinstalovat.

Některé aplikace, které Lenova do svých mobilů stále předinstalovaná, jsou navíc pouze v angličtině. Mezi ně patří internetový prohlížeč UC Browser nebo aplikace pro nákup knih TXTrebooks.

Tradičně musím u Lenova pochválit digitální uživatelskou příručku, která je součástí telefonu a která velmi jednoduše a názorně vysvětluje, jak používat některé funkce telefonu. 

Multimédia

V této oblasti se vždy projevuje síla smartphonů; na trhu budete těžko hledat nějaký, který by byl vyloženě špatný. Lenovo A7000 disponuje vlastním prohlížečem obrázků, videí a také FM rádiem, které rozhodně není standardem u všech výrobců. Hudební přehrávač je zastoupen Google Play Music, který bude většině zákazníkům plně dostačovat.

Videopřehrávač nemá problém s filmy v klasickém HD rozlišení, ve Full HD mi ale některé tituly odmítl přehrát, pravděpodobně kvůli nekompatibilitě s kodeky (což opět vyřešíte stažením jiného přehrávače z Google Play). Prohlížeč obrázků je naopak zcela bezproblémový, i když extrémně jednoduchý. Kromě barevných úprav snímků a vkládání rámečků od něj nic nečekejte.

Telefonování a organizace: Bez překvapení

Práce s kontakty je na dobré úrovni, tak jak ji ostatně poskytuje Android obecně. Lenovo se nepouštělo do žádných experimentů, přináší především klasické prostředí použitého systému v modifikované grafice.

Při práci s kontakty má uživatel k dispozici čtyři záložky. Záložka s číselníkem zobrazuje kromě samotné numerické klávesnice také poslední nejpoužívanější kontakty. Na klávesnici lze přitom vyhledávat pomocí T9 z celého seznamu kontaktů. Dále zde najdeme výpis hovorů, oblíbené kontakty a samotný celý seznam všech vašich kontaktů. Pozitivní je možnost přesouvat se mezi záložkami pomocí pohybu do stran, což někteří výrobci, například Samsung, roky ignorují. Přitom je tato možnost daleko přirozenější a rychlejší než aktivace jednotlivých záložek jejich stiskem.

 

SMS zprávy také splňují standard platformy Android. Lze tedy zasílat SMS a MMS několika uživatelům naráz, doručenky se inteligentně zobrazují přímo u daného textu, do zprávy lze vložit obrázky, zvuky, kontakty či aktuální pozici.

Veškeré SMS zprávy se řadí do konverzací, které se dají v případě potřeby hromadně mazat. Na klávesnici od Lenova jsem nebyl schopný psát bez překlepů, lze ji ale samozřejmě nahradit libovolnou jinou.

Kalendář je zastoupen pouze klasickým kalendářem od Googlu, což není na škodu. Místo poznámkového bloku výrobce předinstaloval notoricky známý Evernote

Konektivita, GPS a prohlížení internetu

Stejně jako jiné modely Lenova, například zde recenzovaný Vibe X2, disponuje A7000 naoko kompletní konektivitou. Bohužel, podpora LTE frekvencí nezahrnuje u nás používaných 900 MHz. Pokud tedy máte Vodafone a jste mimo velká města, LTE na tomto smartphonu bude problém. Zbylé frekvence jsou podporovány v normě Cat4, tedy s teoretickou rychlostí 150 / 50 Mbit za vteřinu pro download a upload.

Wi-Fi umí A7000 v protokolech 802.11 b/g/n. Bluetooth zde najdete v úsporné verzi 4.0. Je také podporováno připojení externích pevných disků či flash pamětí, pokud máte potřebnou redukci, a nesmím zapomenout na GPS, které je samozřejmostí. Co bohužel chybí úplně, je podpora NFC. Párování s nositelným příslušenstvím či bezdrátovými reproduktory tak bude vyžadovat ruční nastavení.

K prohlížení internetu můžete použít UC Browser, který v Lenovo předinstalovali, nebo klasický Chrome od Googlu. Jelikož je Chrome rychlejší, je na rozdíl od UC Browseru v češtině a podporuje synchronizaci záložek s vašimi ostatními zařízeními, včetně tabletu, PC, notebooku a bůhvíčeho ještě, je volba jasná.

GPS funguje bez problémů, mobil se fixuje rychle a satelity drží i v úzkých uličkách staré Prahy. Pouze budete potřebovat opravdu velký univerzální držák, pokud se rozhodnete používat A7000 jako navigaci v autě.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát má rozlišení 8 Mpx a patří mezi slabiny dnes recenzovaného modelu. Za dobrých světelných podmínek je na první pohled schopný zachytit dobré snímky. Alespoň tak vypadají na displeji telefonu. Pokud se ale pokusíte o jejich tisk, případně si je necháte zobrazit na monitoru PC, nedostatků si nelze nevšimnout.


V aplikaci pro fotografování se snadno zorientujete

Snímky mají problém v protisvětle, kdy dochází k přepalům, stejně jako k vytažení šumu v tmavších částech. Ani drobnokresba není příliš dobrá, a kombinace nízkého rozlišení a nepříliš kvalitní optiky dělá své. Maximální clona F2.2 je použita vždy, fotoaparát si hraje pouze s časem a ISO hodnotou. I při dobrých světelných podmínkách bohužel na snímcích naleznete šum, ve špatných je snímek kromě šumu degradován také špatnými barvami. Na běžné cvakání během dne bude nenáročným uživatelům dostačovat, jako náhrada za fotoaparát je ale A7000 špatná volba.

-

-  - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Video lze nahrávat v maximálním rozlišení 1920 × 1080 pixelů při 30 snímcích za vteřinu se stereo zvukem. Video je sice zcela plynulé, jeho kvalita ale není při toku 17 Mbps příliš dobrá. Už trochu vzdálenější objekty od mobilu ztrácí rychle kresbu a video občas vypadá jako přepočítané z nižšího rozlišení, a ne jako nativní Full HD.

- - -

- - -

Ovládání fotoaparátu je přehledné a velmi jednoduché. Pokročilé volby nečekejte, nastavíte si maximálně poměr stran a rozlišení, případně volbu přisvícení LED diodou. Ta má velmi navíc dobrý dosah.

Konkurence

Mezi konkurenty můžeme započítat poměrně populární Xiaomi Redmi Note (recenze), který je po HW stránce téměř to samé co Lenovo A7000. Rozdíl tvoří hlavně procesor a grafický čip. V ostatních parametrech jsou si oba telefony velmi podobné.

Stejnou HW platformu, jako má Redmi Note LTE, používá také Huawei G7 (recenze). Stejně jako Lenovo A7000 nabízí 5,5″ displej s HD rozlišením, 2 GB RAM a baterii o téměř shodné kapacitě.

Pokud nechcete lovit ve vodách Androidu, může vás zaujmout podobně velká Lumia 640 XL (recenze) od Microsoftu. Tento mobil má sice poloviční kapacitu RAM paměti, systém od Microsoftu má ale také jiné požadavky pro plynulý běh.

Konkurencí jistě může být také Sony Xperia T3, která má výhodu v přítomnosti NFC a ze všech jmenovaných telefonů má nejvíce konzervativní prostředí, které je z mého pohledu také nejlépe odladěné. 

Závěrečné hodnocení

Když jsem naposledy recenzoval Lenovo, konkrétně model Vibe X2, mé nadšení nebylo příliš velké. Za dané peníze smartphone nenabízel příliš velkou přidanou hodnotu vůči konkurenci, naopak silně zaostával ve výkonu a bodoval jen neobvyklým designem.

Lenovo A7000 je tak trochu jiné, a přitom stejné. V dané cenové kategorii jistě najdete výkonnější přístroje, ale ruku na srdce, ne každý potřebuje na mobilu hrát 3D hry a nehoní se za čísly v syntetických testech. Z pozice běžného uživatele, na které model A7000 míří, je tak dnes recenzovaný přístroj lepší volbou než výše zmiňovaný Vibe X2. I když lze za stejné peníze zakoupit jiné modely s podobnými parametry, boduje Lenovo A7000 především příjemně odladěným prostředím, které je opravdu příkladně plynulé, stejně jako skvělou notifikační lištou a velmi dobrým displejem.

Drobnosti jako nepříliš povedená klávesnice se dají nahradit alternativami z Google Play, a tak lze z A7000 udělat velmi jednoduše přesně ten přístroj, po kterém jednotliví uživatelé prahnou. Přiměřeně levný, s velkým a kvalitním displejem a zároveň výkonově zcela dostačující pro běžné používání. A přesně o tohle v této cenové kategorii jde. Lenovo A7000 se aktuálně prodává s cenou pod 5000 Kč.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.
Subscribe
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments