Recenze Jabra REVO Wireless: Bezdrátová sluchátka s pokročilými funkcemi

Jabra je v oblasti handsfree poměrně zběhlou společností. Nyní se rozhodla přijít se sluchátky, jež kromě možnosti telefonovat nabídnou i stylový design a vysokou kvalitu zpracování & zvuku. Pozitivní dojmy bohužel trochu kazí vyšší cena.

Dánský výrobce Jabra se specializuje na bezdrátová handsfree a má v této oblasti poměrně dobrou pověst. Začátkem tohoto roku představil na veletrhu CES několik nových sluchátek, mezi nimiž ani nechybí dvojice Jabra REVO/REVO Wireless. My se nyní podrobněji podíváme na druhá jmenovaná, která se od těch prvních liší možností bezdrátového připojení a s tím související přítomností technologií Bluetooth a NFC.


Jabra Revo Wireless na oficiálním snímku

Klady (+)

 • design a pevná konstrukce
 • obsah balení
 • výrazné basy
 • NFC pro rychlé párování
 • komfortní při nošení
 • pro přenášení je možné sluchátka složit
 • využití s mobilními telefony

Zápory (-)

 • vysoká cena
 • kvalita přiloženého pouzdra

Obsah balení

Sluchátka se dodávají v rozevíratelné krabici z plastu, jejíž čelní strana je průhledná a dává uživateli možnost letmo nahlédnout do obsahu balení. Po vybalení, které je díky bohu velmi snadné a spočívá pouze v odklopení horní části, vás uvnitř pochopitelně čekají samotná sluchátka a podlouhlá černá krabice s příslušenstvím.

- - -

V té najdete oranžový kabel se dvěma 3,5mm jacky (pro drátové připojení sluchátek k zařízení), microUSB/USB 2.0 kabel pro připojení k počítači a nabíjení a sáček pro přenášení sluchátek. Jeho přítomnost je sice chvalitebná, ale působí trochu obyčejným dojmem a vzhledem k ceně bychom ale přeci jen očekávali něco lepšího. Mimo to už se v balení nachází jen několik příruček a letáků.

Zpracování: Vydrží drsnější zacházení

Zpracování samotných sluchátek nelze než pochválit. Vypolstrovanou vnitřní stranu hlavového mostu doplňují náušníky z paměťové pěny, díky čemuž je komfort při nošení na opravdu vysoké úrovni. Výšku sluchátek je možno regulovat, avšak v nepříliš velikém rozsahu. Sluchátka je možné kousek nad náušníky zlomit a tím je udělat skladnějšími, aby se vešla do přiloženého pouzdra. V levém sluchátku se nachází NFC, o jehož praktickém využití pro rychlé spárování si povíme dále. Na spodní straně se ještě nachází 3,5mm konektor pro drátový režim.

- - -   

Na opačné straně má své místo microUSB konektor sloužící pro nabíjení, třípolohový vypínač, dva mikrofony a také dotykové ovládání na vnější straně pravého sluchátka. Nebýt návodu, jeho přítomnost byste ani nezaznamenali, funguje ale velmi dobře. Otáčením po okrajích regulujete hlasitost, dvojitým poklepáním na stranu přepínáte skladby a stisknutím prostředního tlačítka pozastavíte přehrávání. Jednoduché, elegantní, funkční, ale pozor, v drátovém módu tyto funkce dostupné nejsou.

- - -

Pár slov ještě věnujeme kabelům – ty jsou opleteny materiálem lehce připomínajícím tkaničky od bot a odolnost nejspíše bude velmi slušná. Na stranu druhou jsou poměrně nepoddajné a zaujmou-li nějaký tvar, těžko je budete přemlouvat ke změně. Naštěstí se příliš nezamotávají a díky sytě oranžové barvě je hned tak neztratíte.

Kvalitou zvuku překvapí, pozor ale na telefonování

Přestože vzhled je pro mnohé jedince při výběru sluchátek důležitým kritériem (a Jabra REVO se za něj rozhodně nemusejí stydět), nejdůležitějším aspektem zůstává zvuk. Za takto vysokou cenu potenciální kupec očekává prvotřídní kvalitu, zde však budou nejvíce spokojeni hlavně vyznavači výraznějších basů. Středy jsou ještě na slušné úrovni, výšky se ale mnohdy trochu ztrácí a preferovali bychom o něco vyváženější podání. Nezapomínejme však, že se jedná o velmi subjektivní záležitost a laičtější veřejnosti důraz na basy obvykle vyhovuje více, než celková vyrovnanost všech frekvencí.

- - -

Pokud přepneme do bezdrátového módu, kvalita se zcela pochopitelně o něco snižuje a v pozadí je patrný mírný šum; není to ale nijak výrazné a rozhodně vás to při poslechu nijak neruší. Na stranu druhou, i připojení přes Bluetooth má něco do sebe a zejména v kombinaci s nespočtem vrstev zimního oblečení a přesouváním se po městě je život bez kabelu o mnoho snazší. Dlužíme ještě informaci o výdrži baterie, která na jedno nabití činí přibližně 12 hodin přehrávání. Hlubší zvuky z okolí se při poslechu hudby stávají ještě hlubšími a hlasitějšími, rozhodně však ne do takové míry, aby to znemožnilo používání. Nutno také podotknout, že se jedná o vlastnosti zcela typické pro otevřenou náhlavní konstrukci.

Technická specifikace

 • Rozměry: 178 x 160 mm
 • Hmotnost: 226 gramů
 • Frekvenční rozsah: 20 Hz až 20 kHz
 • Citlivost: 119 dB/mW
 • Impedance: 32 ohmů
 • Velikost reproduktoru: 40 mm
 • Typ mikrofonu: všesměrový
 • Frekvenční rozsah mikrofonu: 100 Hz – 8 kHz
 • Citlivost mikrofonu: -42 dB
 • Délka kabelu: 1,2 m (odnímatelný)
 • Konektor: jack 3,5 mm, stereo

Jakmile přijde na řadu telefonování, situace se opět liší podle módu připojení. Bez drátů je váš hlas snímán dvěma mikrofony na pravém sluchátku a to znamená, že úhel k vaší puse není úplně ideální. Z toho důvodu bylo někdy nutné protistraně něco zopakovat a účastník na druhé straně linky většinou poznal, že telefonuji ze sluchátek.

- - -

Po zasunutí kabelu se ale vše změní, jelikož se aktivuje právě mikrofon na kablíku, a ten se v tu chvíli nachází kousek od vašich úst. Tehdy je telefonování naprosto bezproblémové a chvála je na místě. Samotné spárování buď proběhne tradičně přes Bluetooth a nebo přiložením telefonu k NFC přijímači na vnější straně levého sluchátka; vše je pak otázkou několika vteřin. Nemusíme asi připomínat, že předpoklad přítomnosti NFC platí i pro připojované zařízení. Sluchátka si pamatují přístroje, se kterými byla v kontaktu dříve, a tak se později spojují naprosto automaticky ihned po zapnutí. Přestože osobně chovám lehkou nevoli k bezdrátovému příslušenství obecně, rychlost a funkčnost připojování mě mile překvapila a používání v bezdrátovém módu jsem si na cestách po městě velmi oblíbil.

Povedená, ale ne pro každého

Tímto se dostáváme k závěru recenze těchto handsfree sluchátek, jež jsou dražší, než značná část telefonů nebo tabletů, o nichž se u nás dočtete. Doporučená koncová cena byla stanovena výrobcem na 6 490 Kč a to rozhodně není částka, kterou by byl každý ochotný obětovat za sluchátka, byť velmi kvalitní, pevná a designově atraktivní. Pokud vám vyhovuje důraz na basy na úkor výšek, jež se lehce ztrácejí, pak se může jednat o slušnou volbu. Nevyžadujete-li bezdrátové připojení, mohla by vás zaujmout drátová verze Jabra REVO, jejichž doporučená koncová cena se pohybuje lehce nad hranicí 4 000 Kč.

Některé e-shopy již naštěstí sluchátka Jabra REVO Wireless nabízejí za cenu okolo 4 500 Kč (zobrazit srovnání), a v tomto případě se již stávají zajímavějšími. Navíc jim do karet hraje dotykové ovládání a přítomnost technologie NFC pro snadné spárování.

Graf ceny produktu Jabra REVO poskytuje server Heureka.cz

Určitě by se daly najít zajímavé kousky i v řadách konkurence, například Sennheiser MM 500 X, která nabízejí vyváženější zvukové podání. Sečteno podtrženo je v tuto chvíli největším problémem cena, kdy by odpovídající částka měla být tak o tisícikorunu nižší. Jinak se ale jedná o kvalitní výrobek, jehož koupí neprohloupíte. Pokud s nákupem nějaký čas vyčkáte, cena by mohla být ještě příjemnější a jednu věc těmto sluchátkům upřít nelze, a sice že uspokojí i ty náročnější posluchače a okolí svým zpracováním a provedením rozhodně dokáží zaujmout.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku