Domů » Recenze » Recenze iRobot Braava jet m6: opravdu chytrý mopovač

Recenze iRobot Braava jet m6: opravdu chytrý mopovač

Když by se mě před lety kdokoliv zeptal, zda na SMARTmanii nebudeme testovat vysavače a mopy, pravděpodobně bych nad jeho dotazem nechápavě kroutil hlavou. Doba ale pokročila a robotický vysavač propojený s chytrou domácností už dnes není nic nestandardního. O svou přízeň se v tomto segmentu ucházejí i mopy a já se rozhodl prověřit, jak je na tom jeden z nejlépe hodnocených, ale zároveň i nejdražších produktů na trhu – iRobot Braava jet m6.

Pod pojmem chytrý vysavač/mop si lze představit ledacos, nicméně snad každý by očekával alespoň výše zmíněné provázání s mobilní aplikací. To už dnes umějí i ty nejlevnější produkty na trhu. Roomba jde v tomto směru ale výrazně dál a u svých vlajkových modelů nabízí i podporu pro Google Home, Alexu od Amazonu či IFTTT. Škoda jen, že HomeKit od Applu ve výčtu stále chybí.

braava jet m6 03
iRobot Braava jet m6

Ptáte se, k čemu je to dobré? Vysavač či mop díky tomu snadno integrujete do své chytré domácnosti, čímž získáte možnost vytvořit si vazby na další zařízení (například pokud se uzamkne chytrý zámek na dveřích a čidlo pohybu nic nedetekuje, zapne se vysavač a následně mop…), a samozřejmě i hlasové ovládání. A věřte mi, že na příkaz „Alexa, ask Braava to start mopping“ jsme si já i manželka okamžitě zvykli.

braava jet m6 08 1
Vysavač Roomba má hotovo a vrací se do stanice. To je signál pro Braavu, že se může pustit do vytírání.

Robotický vysavač iRobot Roomba i7+ jsme už testovali, nicméně výrobce k němu nabízí i mop Braava jet m6. Oba produkty si spolu umějí „povídat“ – to znamená, že jakmile vysavač dokončí úklid, pošle signál mopu, aby se pustil do práce. Mopovač samozřejmě umí komunikovat i s nejvyšší řadou vysavačů Roomba 9xx. Jak ale tahle slibně vyhlížející kombinace funguje v praxi? To vám prozradí naše podrobná recenze.

Základem je správné zmapování plochy

Ať už v domácnosti budete používat oba produkty, tedy vysavač a mop, nebo pouze jeden z nich, nevyhnete se nutnému zmapování vaší domácnosti. Robot i mop se postupně učí a po zhruba 2 až 4 úklidech by měly mít váš dům či byt kompletně zmapovaný.

Vzhledem k tomu, že jsem vysavač už nějaký pátek používal a mop přidal až později, očekával jsem, že si od vysavače převezme mapové podklady. Nejprve jsem to považoval za chybu, nicméně ono to má celkem logické opodstatnění, o kterém se rozepíšu v následující kapitole.

Během několika prvních úklidů může robot jezdit trochu zmateně. Je to tím, že se pomocí kamer učí mapovat váš prostor. S každým dalším úklidem bude jeho pohyb efektivnější a postupně se zkrátí na nejmenší možnou dobu. Příležitostně pohozené překážky, jako třeba váha, batoh či koš na prádlo, robotu nijak nevadí, a to ani když při dalším úklidu změníte jejich místo. Díky pokročilé detekci je elegantně obkrouží a uklidí kolem nich.

Úhlavní nepřítel? Přechodová lišta (zatím)

Zatímco vysavač bez problémů přejede větší přechodovou lištu a nevadí mu ani koberec, mopovač se řídí podle výrazně striktnějších pravidel. Je to pochopitelné, protože na koberci jednoduše nemá co dělat. V našem domě máme všude plovoucí podlahu nebo dlažbu, nikde žádné prahy, pouze zhruba 3 mm vysoké přechodové lišty.

braava jet m6 01
Robotický vysavač Roomba i7+ a mopovač Braava jet m6 je ideální kombinace pro bezstarostný úklid podlah. Tedy za předpokladu, že doma nemáte přechodové lišty…

Několikrát jsem pronesl, že náš dům není pro testování robotických vysavačů ideální, protože nemáme žádné koberce, prahy ani další překážky, a tudíž se vysavač během úklidu nemusí vypořádávat s žádnými nestandardními situacemi. Tak nějak jsem očekával, že stejné ideální podmínky budou panovat i pro mop, ale tady jsem tvrdě narazil.

Už při počátečních pokusech o zmapování domu se mop vždy zasekl v mé pracovně. Do té sice dokázal přes přechodovou lištu přejet, ale zpět už nikoliv a vždy se zasekl a ohlásil problém s návratem do stanice. Zajímavé je, že do obývacího pokoje se přes stejně vysokou lištu dostat dokázal a stejně tak mu nedělalo problém se přes ni vrátit nazpět.

Ok, říkal jsem si – s pracovnou zkrátka mop bude mít problémy, ale u dalších pokojů už to snad bude v pořádku. Nebylo. Z chodby se přes přechodovou lištu bez potíží dostal do třech místností (tam i zpět), ale u dalších dvou se objevil problém – robot do místnosti buď vůbec nevjel, nebo se z ní nedokázal vrátit (samozřejmě kvůli liště). Po pročtení diskuzí na internetu jsem zjistil, že tenhle problém trápí řadu uživatelů a pro mnohé byl důvodem pro vrácení výrobku. Ukázku jeho počínání si můžete prohlédnout v přiloženém videu.

iRobot Braava jet m6: problém s přechodovou lištou

Řešení by přitom nemuselo být nijak složité – stačila by jen drobná úprava ve firmwaru vysavače, kde by došlo k mírnému navýšení tolerance vůči překážkám a přechodové lišty by rázem přestaly způsobovat problémy. Bohužel, mopovač má takto přísně nastavená pravidla právě proto, aby nenajížděl například na koberce.

Má myšlenka o téměř bezúdržbovém úklidu podlah se díky tomu rozplynula. Vysavač funguje na jedničku, ale mopovač mi celou podlahovou plochu v domě vytřít nedokáže. Řešení jsou dvě – buď se zbavit lišt a vytvořit zcela rovnou plochu, nebo do zbývajících místností mop umístit ručně a nechat jej provést úklid samostatně. To už je ale celkem zbytečné úkony navíc, které se ne každému (včetně mě) bude chtít podstupovat.

Doplnění: od českého zastoupení jsme dostali informaci, že by během několika týdnů měla být dostupná nová aktualizace, ve které půjde mopovači na mapě vyznačit přechodové lišty. Díky tomu je nebude detekovat jako překážky a měl by je překonat. Jakmile bude firmware k dispozici, určitě jej otestujeme a recenzi případně doplníme o nové poznatky.

Je pravda, že když robota postavíte do „cizí“ místnosti, zavřete dveře a poručíte mu, aby vytřel, udělá to perfektně a po dokončení se vrátí přesně na to samé místo, kde jste ho spustili, ale když už člověk investuje třináct tisíc korun do chytrého mopovače, tohle opravdu řešit nechce.

Příprava na úklid

V případě, že ve vašem domě či bytě žádné přechodové lišty nemáte a povrch je perfektně rovný, máte vyhráno a troufám si tvrdit, že mopovač si prostě zamilujete, a to především díky preciznosti úklidu. Na ten je ale pokaždé nutné mop připravit.

V praxi to znamená, že je do nádržky o objemu 445 ml nutné nalít vodu a přidat čistící prostředek. Do spodní části mopu už jen stačí umístit utěrku pro opakovaný mokrý úklid a vše je připraveno. V balení dostanete ještě další dvě jednorázové utěrky – jednu pro suchý a druhou pro mokrý úklid.

Utěrku pro opakovaný úklid je možné prát v pračce, ale několikrát do roka se nevyhnete nákupu nové.  Já jsem během testování prováděl mokré mopování 2x týdně na ploše 95 m², každý týden jsem utěrku pral a zhruba po dvou měsících už začala vykazovat výraznější známky opotřebení a především na podlaze začala zanechávat šmouhy. To byl pro mě signál, že už je potřeba ji vyměnit.

braava jet m6 obsah baleni
Obsah balení

Ani v tomto případě nejde o nijak levnou investici. Sada dvou opakovaně použitelných utěrek vyjde na 799 Kč, respektive na 599 Kč u této varianty. K dispozici je také set deseti jednorázových utěrek za 289 Kč. A když už jsme u toho dokoupitelného příslušenství, je fajn, že výrobce nabízí i vyměnitelnou baterii.

Precizní úklid

Z kvality úklidu Braava jet m6 jsem byl příjemně překvapený a slovy chvály nešetřila ani moje manželka. V přehledné mobilní aplikaci, která je dostupná pro Android a iOS, máte možnost nastavit si intenzitu úklidu a množství postřiku ve třech úrovních. Já jsem po celou dobu testování používal střední hodnotu, která se v našem domě ukázala jako naprosto dostačující.

irobot braava jet m6 02
Takto znečištěná chodba není pro robota žádnou překážkou

Mop si poradil i s tenkými nánosy zaschlé hlíny, která na chodbě opadala z bot, a to ani nebylo nutné nastavovat vyšší intenzitu čištění. Výše avizovanou plochu 95 m² robotický mop zvládl vytřít za zhruba 1 hodinu a 50 minut (na jediný zátah bez nutnosti dobíjení). Abych výdrž 1775 mAh baterie důkladně otestoval, nechal jsem mop opakovaně vytírat náš obývák, a do dodávané dokovací stanice se vrátil až zhruba po 2,5 hodinách.

V pokoji o výměře 12 m² jsem provedl test s nejvyšší intenzitou čištění, která logicky trvá nejdéle. Takto velkou plochu Braava jet m6 vyčistil za necelých 25 minut. Při normálním režimu se doba zkrátila přibližně na 18 minut.

braava jet m6 02
Součástí dobíjecí stanice je i plastová odkapávací podložka

Co se týče velikosti uklízené plochy, nejste v praxi nijak limitování. Robot si poradí i s plochou o výměře 300 m², jen se během úklidu bude potřebovat dobít, a u takto velké plochy bych během nabíjecího procesu rozhodně doporučil vyměnit utěrku za čistou, nebo ji alespoň pořádně propláchnout.

irobot braava jet m6 11
Nejhlasitější zvuk mop vydává při postřiku podlahy. Ani ten vám ale vadit nebude.

Nejvíce času zabere vytírání podél stěn a v rozích, a pak samozřejmě okolo objektů, jako jsou stoly či židle. Preciznost, s jakou Braava jet m6 mopování provádí, je naprosto špičková. A zatímco vysavač kvůli míře hluku pouštíme výhradě když nejsme doma, mopovač je velmi tichý a nijak neruší ani při sledování televize. Jak takové mopování probíhá najdete ve vložené ukázce.

iRobot Braava jet m6: ukázka mopování

Od té doby, co jsme doma robotický vysavač měli, manželka vůbec nevytahovala ruční mop. Díky výšce pouhých 9 cm navíc Braava jet m6 pohodlně zajede i pod většinu sedacích souprav. Nebýt toho problému s přechodovými lištami, vytřel by nám naprosto celý dům.

irobot braava jet m6
Zaseknutý mopovač

Přidám ještě jeden poznatek z testování. I když je naše sedací souprava cca 12 cm nad zemí, v prostoru, kde se nachází uchycení kovaných nožiček, je místa méně. Jednou se mi stalo, že se v tomto prostoru mop zasekl a bylo potřeba jej ručně „vysvobodit“.

Mobilní aplikace

Po vybalení je nutné provést jeho aktivaci skrze mobilní aplikaci iRobot Home, která je kompletně v češtině, a to včetně hlasové odezvy mopu. V praxi to znamená, že když dokončí úklid, nebo se někde zasekne, dozvíte se to lokalizovanou hlasovou zprávou (a notifikací na displeji telefonu).

irobot braava jet m6 09
Nastavení intenzity čištění v mobilní aplikaci

Aplikace je přehledná a konfiguraci zvládnou i úplní začátečníci. V nastavení najdete volby pro plánování úklidu či správce mapy, ve kterém lze namapovanou plochu rozdělit na zóny (místnosti). Když pak budete potřebovat vytřít třeba jen v chodbě a kuchyni, jednoduše tam mopovač pošlete, nebo vyslovíte hlasový příkaz, například „Alexa, tell Braava there is a mess in the hall and kitchen“. Seznam všech hlasových příkazů pro robotický vysavač a mop naleznete zde.

V rámci plánovače úklidu máte možnost vytvořit několik úkolů – od kompletního úklidu celé plochy, po vybrané místnosti, které se budou vytírat třeba jen každou středu. Míra přizpůsobení je v tomto případě opravdu široká. Příjemné je i to, že přímo v aplikaci vidíte, v které místnosti se mop (či vysavač) aktuálně nachází.

Aplikace iRobot Home
Aplikace iRobot Home
Autor: iRobot
Cena: zdarma
‎iRobot Home
‎iRobot Home
Cena: zdarma

Já jsem robotický mop ve většině případů používal vždy až poté, co úklid dokončil vysavač. Když například řeknete „Alexa, start Roomba,“ asistentka se vás sama zeptá, zda chcete po vysávání automaticky spustit mopování, což je velmi praktické.

Závěrečné hodnocení

Příjemně mě překvapilo, jak precizně si Braava jet m6 poradí s vytíráním. Problémy mu nedělají ani středně znečištěné plochy – taková chodba po návratu z deštivého venkovního počasí je perfektním testem. Sečteno, podtrženo – tenhle praktický pomocník uklízí s maximální pečlivostí, a navíc vás nijak neruší nepříjemným hlukem.

irobot braava jet m6 05
iRobot Braava jet m6 je během úklidu neskutečně precizní

Je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou a občasnou investicí do nových utěrek, ale to množství času, které vám mopovač ušetří, to rychle vyváží. Před každým úkonem je sice nutné mop připravit, a po ukončení vyndat utěrku a důkladně ji vysušit, jinak začne nepříjemně zapáchat, ale v součtu se jedná o činnosti, které vám nezaberou více než 3 minuty. V případě, že doma máte robotický vysavač řady Roomba i7, je fajn, když se po dokončení vysávání rovnou i vytře. Komunikace mezi oběma zařízeními byla vždy bezproblémová a vše fungovalo přesně tak, jak jsem očekával.

Za zapůjčení produktu na test děkuji českému zastoupení značky značky iRobot

Největší zápor vidím v až příliš zbytečné přísnosti vyhodnocovacího algoritmu vůči překážkám na podlaze. Z mého pohledu je obrovská škoda a vlastně i největší negativum, že si Braava jet m6 nedokáže poradit s nízkými přechodovými lištami. Ruční přenášení do místností je sice řešení, které jsou někteří zákazníci schopni tolerovat, já se mezi ně ale neřadím. Nicméně jsem zvědavý na nový firmware, který by tento neduh měl odstranit. Recenzi po jeho vydání aktualizuji.

V době psaní recenze se iRobot Braava jet m6 na českém trhu prodával v bílé a černé barevné variantě za doporučenou koncovou cenu 16 999 Kč včetně DPH, nicméně některé e-shopy jej nabízejí o 4 000 Kč levněji.

iRobot Braava jet m6

9.1

Design a zpracování

8.6/10

Kvalita úklidu

9.1/10

Chytré funkce

9.5/10

Propojení s chytrou domácností

9.2/10

Klady (+)

 • snadno se používá
 • pokročilé mapování
 • propracovaná mobilní aplikace
 • výdrž na jedno nabití
 • precizní úklid
 • velmi tichý chod
 • napojení na chytrou domácnost (Google Home, Alexa)

Zápory (–)

 • vyšší cena
 • (zatím) nepřejede nízké přechodové lišty
 • příslušenství také není nejlevnější
 • bez podpory pro HomeKit

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

12 komentářů

 1. Spoluprace funguje i s roomba 9xx

 2. Taky bych tady takovuou recenzi nečekal nicméně s manželkou zrovna výběr robotomopu řešíme a tenhle test mi pomohl v rozhodování. Lišta doma nemáme, tak díky – objednávám :)

 3. se nestacim divit co vsechno se da uz napojit na Alexu. dobry jako :)

 4. Boží zpráva s tím updatem firmwaru. Máme doma přechodky a mop to nedává i když jsou nízký. Do místností ho předáváme ručně. Jestli to vyřeší, bude to moc fajn.

  • Mně přijde lepší použít mop u normálního robotického vysavače (mám roborock s6 maxv) a nechat to tam projet klidně dvakrát. Přejede to i přes prahy a na koberce lze nastavit no-mop zóny. Cenově to přijde mnohem levněji. Alternativně mi přijde zajímavý produkt typu ilife w400, který mi přijde stále mnohem lepší (díky točícímu se kartáči) a zároveň levnější. Teoreticky by to mohlo v bytech bez koberců nahradit i vysavač. To, jak tato braava není schopna ani přejet práh nebo zpomalit před překážkou je za tuto cenu prostě šílené.

  • Toto měl být samostatný komentář, sem jsem ho dal omylem.

 5. Mně přijde lepší použít mop u normálního robotického vysavače (mám roborock s6 maxv) a nechat to tam projet klidně dvakrát. Přejede to i přes prahy a na koberce lze nastavit no-mop zóny. Cenově to přijde mnohem levněji. Alternativně mi přijde zajímavý produkt typu ilife w400, který mi přijde stále mnohem lepší (díky točícímu se kartáči) a zároveň levnější. Teoreticky by to mohlo v bytech bez koberců nahradit i vysavač. To, jak tato braava není schopna ani přejet práh nebo zpomalit před překážkou je za tuto cenu prostě šílené.

 6. Výborná recenze. Braavu Jet m6 jsme si koupili jako „dárek“ k prvním narozeninám našeho robota Roomba i7 :) Už jen proto, že tyhle dva roboti se spolu dokáží domluvit na spolupráci. Již před koupí jsem věděl o největší slabině tohoto mazlíka – přechodové lišty. Informace o boji při jejich zdolávání je plný internet. Firma iRobot si naštěstí všimla, že hrstka nespokojených zákazníků volá po nápravě. Na Youtube je video, kde uživatel v aplikaci iRrobot Home má možnost v mapě definovat tzv Treshold, tedy oblast, kde se přechodová lišta nachází. Tahle skutečnost mne přesvědčila, že řešení je na dosah ruky. Jenom nerozumím tomu, proč už v Americe tuhle možnost s mnohem starší verzí aplikace mají a Evropa, potažmo ČR je stále v očekávání. Zvláště, když se jedná o tak citlivou věc.
  Podle české podpory iRobot by se na v první polovině února měla objevit aktualizace kde již bude možné přechodové lišty definovat. Odstraní li se tím problém s jejich zdoláváním, nebude mít m6tka chybu. Za mne osobně, si stále myslím že je to dobrá koupě. Je ale škoda, že zrovna firma iRobot pošle do světa svoji vlajkovou loď mopu s takto školáckou chybou. Jejich argumentace, že se nejedná o školáckou chybu, ale o detekci koberců mne jako uživatele rozhodně neuspokojila. Snad si z toho iRobot vezme ponaučení a příště si uvědomí, že ne všichni mají doma celistvou podlahu bez přechodových lišt.

  • Mně se moc nezamlouvá to, jak se s jedním hadrem tahá po celém bytě. U robotického vysavače to jako doplňkovou funkci lze odpustit, ale u jednoúčelového mopu za třináct tisíc?

  • Úplně si nemyslím, že jeden hadr je problém. Ostatně zastavit robota a vyprat mu utěrku můžete kdykoliv během samotného vytírání, pokud mu chcete být takto nápomocen. Navíc z praxe vím, že stejně jako vysavač nejezdí po celém domě na jeden zátah, ale po jednotlivých místnostech nebude problém mu hadr vyměnit při dalším úkolu. A na tu jednu místnost o rozloze 35m2 mu jeden hadr stačit bude. Navíc, pokud jezdí opravdu často a po vysavači tak té špíny zase tolik nebude. A tam kde se „naťape“ zase není taková plocha, aby jeden hadr nestačil.
   Navíc stejný problém s jednou utěrkou bude mít úplně každý robot. Neslyšel sem, že by existoval robot jež by si sám utěrky během úklidu měnil.
   Navíc momentálně ani jezdit po celém domě nemůže z důvodu instalace přechodových lišt. Těším se až je bude možné v aplikaci definovat a robot je konečně přejede. A to hlavně z důvodu, že do dané místnosti sám dojede.

 7. Pro iOS již vysla aktualizace aplikace iRobot Home kde je možné v mapě pro mop Braava m6 přidat prechodovou listu. A funguje to na jednicku! Tímto okamzikem zmizel největší problém Braavy m6 když se nemohla dostat do mistnosti a nebo se z ni vratit po uklidu. Pro mne to byl nejvetsi neduch tohoto výborného robota.
  Verze aplikace je 5.3.0. Bohužel pro Android ještě k dispozici neni. Aspoň do dnesniho dne nebyla. Navíc v android verzi nebylo možné přidat zonu úklidu ikdyz zakázanou zónu pridat šlo. Stejná aplikace měla a i teď má na různých OS různé funkce. Nevím, třeba mám starou verzi android a na nové rozdíly nejsou, ale nemyslím. Důležité ze přišla slibování aktualizace jež umoznuje překonat přechodové listy a funguje to.

 8. Aktualizace aplikace iRobot Home kde je možné přidávat i přechodové lišty verze 5.3.0 je pochopitelně dostupná i pro novější Android. Zkoušel sem na verzi androidu c.9 aplikace je stejna a funguje. Takže nebyl problém o OS ale jejich verzích.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).