Recenze iOS hry Spy vs Spy: Chytlavý souboj komiksových špionů

Původně to byly komiksové stripy v tisku, později se z toho stala komiksová kniha, figurky, herní kartičky, dokonce i televizní série a na konec i video hra. A právě tu si dnes zrecenzujeme.

O čem mluvím? O hře na “studenou válku” kde pan Bílý a pan Černý, oba toho času agenti dvou různých nejmenovaných světových mocností, v blíže nespecifikovaném domě na nejmenovaném místě hledají kufřík s tajnými dokumenty, které mohou zvrátit ručičku na vahách rovnováhy na stranu toho úspěšnějšího. Během onoho hledání mají jen jeden další cíl, přežít. Respektive zneškodnit protivníka.

blank  

Spy vs Spy je hodně stará hra. Pamatuji, jak jsem ji v 80. letech hrál ještě na Atari 800 XL/XE a popravdě, když jsem viděl, že tvůrci udělali konverzi pro iOS, s koupí jsem neváhal.

Jak jsem již napověděl v nadsazeném úvodu, příběh Spy. vs. Spy je o dvou agentech. Vy jste pan Bílý a protivník (multiplayer nebo UI) je pan Černý. Ocitnete se v jakémsi domě a vaším cílem je najít tajné dokumenty a s nimi se dostat k východu z domu, odkud následuje cesta na letiště a symbolické mávání z okénka neúspěšnému, brzy mrtvému, protivníkovi. 

blank 

Domy, neb jeden level je v kampani jeden dům, mají různý počet místností, které jsou různě zařízeny nábytkem a elektronikou. Vy, nejlepší a nejschopnější agent na světě, proti kterému je James Bond ochutnávačem nepovedených drinků se směšnými deštníčky, ve stolech, skříních, za obrazy, televízí a dalšími kusy vybavení hledáte ony zmíněné tajné dokumenty a plány. Skrýše a zákoutí jsou většinou prázdné, koneckonců existují banky s bezpečnostními schránkami, a nalezení dokumentů není žádná hračka, ale občas naleznete různé vychytávky, které vám mají pomoci přežít, v ideálním případě zneškodnit pana Černého.

Oba dva se totiž pohybujete ve stejném domě, který je na iPadu rozdělen na dvě obrazovky umístěné pod sebou. V té horní vídíte sebe, v té spodní sledujete pohyb protivníka. Dříve nebo později se v domě potkáte a pak dostane příležitost předek současného hřeby pobitého klacku, obyčejný černý dřevěný obuch. Tím protivníka křísnete po hlavě, šťouchnete do břicha, a nebo ho prostě jen nakopnete do kolínka. 

blank  

Kdo z vás to ustojí, vyhrává. Kdo ne, padne za vlast a změní se v odlétajícího andělíčka. Vítěz získává výhodu v podobě časové penalizace protivníka, kdy se po určitou dobu mrtvý agent nenarodí a vy máte více času hledat dokumenty. Čím častěji zemřete, tím máte menší šanci dokumenty najít. Nejen dle logiky věci a pravděpodobnosti, ale i dle toho, že každý level má vyměřený čas a do jeho uplynutí musíte dokumenty najít.

Upřímně, boj obuchem je celkem nuda a pokud se neživíte jako slepý řezník a nebo nemáte motorické schopnosti vydlabaného pařezu, pana Černého uhladíte obuchem k smrti vždy. Ale to není ta pravá zábava.

blank  

Během hledání dokumentů totiž v domě v různých skrýších můžete najít prostředky pro likvidaci protivníka. Doslova. Jedná se třebas o pistoli, kterou umístíte například na komodu a provázkem přivážete ke klice dveří. Pan Černý vstoupí a pistole ho zastřelí.

Dalším obzvláště veselým prostředkem skonu je kbelík s jakousi elektro-cosi tekutinou, který umístíte nad zavřené dveře a jakmile pan Černý dveře otevře, aby prozkoumal další místnost domu, kyblík se mu vylije na hlavu a po vtipné animaci elektrizující kostřičky se jeho andělíček zase odebere na střídačku. A těchto pastí je více – např. stará dobrá bomba. Navíc, na každou past existuje protiopatření, které stejně tak naleznete různě poschovávané po domě. Na zmíněný špagát s pistolí jsou to kapesní nůžky a na kyblík, jak prosté, obyčejný deštník z věšáku s oblečením. 

blank  

Takže si to shrňme. Jste agent tajné služby za studené války. V tajném domě hledáte tajné dokumenty, které se snažíte najít dříve než protihráč. Během toho sledujete i část obrazovky s panem Černým, abyste věděli, kdy vpadne do stejné místnosti jako vy, a hlavně, abyste viděli, kam pokládá různé nástrahy, které vás mohou zabít.

Čili, hledáte, sledujete, nastražujete, likvidujete, bojujete, a když máte smůlu, padnete do své pasti a protivník vyhraje. Nic vás nepotěší více, než když jste jednu místnost od východu z domu a zapomenete, nad které zavřené dveře jste dali TEN kyblík. Pak dveře otevřete a záhy to zjistíte. Zatímco se váš andělíček loudavě proplouvá obrazovkou, pan Černý probíhá kolem s dokumenty, prochází východem a odlétá z letiště a vy jste v… nebi. Nebo jaké detašované pracoviště to vlastně mají pro zlikvidované agenty. 

blank  

Grafika hry je vytvořena v zábavném a pěkném komiksovém duchu a pro fanoušky retro verze je připraven i “old look”, kdy si mohou zavzpomínat a zatlačit slzu propiskou se skrytým mikrofonem.

Těm, kteří si nepamatují dobu, kdy počítačové hry byly na magnetofonových kazetách (nekteré i na desítkách kazet) doporučuji si retro verzi pustit taky. Aspoň nebudete už nikdy řvát jak se vám ta grafika v Crysis 4700 seká a že to nevypadá úplně realisticky. O páčkovém joysticku nemluvě.

blank  

A nakonec pár detailů pro ty, kteří nejsou odkojeni studeným prsem CIA/FBI/KGB/KGB/FSB a potřebují fláknout telefonním seznamem, aby našli správnou cestu.

Hra vám po spuštění dá na výběr, zda si chcete zahrát rychlý Custom Match, makat na své kariéře top agenta v Campaign nebo si zkusit poměřít síly skrze net v Multiplayeru. A pro mlíčňáky je tu Tutorial, a pro ty největší zoufalce i Manuál na přežití.

V Custom Match si můžete nastavovat i velikost inteligence pana Černého a volit, ve kterém z domů se utkáte.

blank 

Jestli chcete zavzpomínat na “staré dobré” retro hry, pak je Spy vs. Spy krátkodobá náhražka. Ovšem, pokud spíte s Tokarevem pod polštářem, nehty si nestříháte nikdy stejným způsobem, a kůli ochutnávání jídla máte za domem farmu přítulných všežravých jezevčíků, pak je Spy vs Spy to pravé pro vás.

Tento článek byl převzat se svolením našeho partnerského serveru iWoz.cz

Hra ani po delší chvíli neomrzí, jen prokousat se základní kampaní vám dá zabrat. Pak jsou tu různě volitelné Custom Matche a když zvládnete i ty, cinkněte a zkusíme, kdo dřív koho uškrtí tkaničkou od bot v Multiplayeru.

A jak jste si možná všimli, hra je mířena na příznivce černého humoru. A pokud se opravdu chcete stát špiónem / agentem, tady je link do iTunes (0,79 EUR).

Autor článku blank
Jiří Hiemer

Kapitoly článku