TOPlist

Recenze Huawei P8: Kovová stylovka s parádní cenou

Při prvních zmínkách o novém top modelu značky Huawei bylo jasné, že se výrobce vydal správným směrem. Model P8 totiž odstraňuje nedostatky předchůdce a přidává výrazná vylepšení. Třešničkou na dortu je skvělá cena.

Většina výrobců již představila své letošní vlajkové modely a pozadu nezůstal ani Huawei. Na tiskové konferenci, která se konala 15. dubna v Londýně, byl světu představen model P8. Naše redakce na tiskové konferenci nesměla chybět a díky tomu jsme si mohli odvést jeden kousek k důkladnému otestování.

První změna proti předchůdci se týká samotného názvu telefonu. Huawei kompletně odstranil slovo Ascend. Podobně jako u Ascendu P7 (recenze) je celkové zpracování na opravdu velmi dobré úrovni a telefon působí luxusním dojmem. Displej se nepatrně rozrostl, ale celkové rozměry nejsou o mnoho větší. Výborná je především tloušťka 6,4 mm. Kromě vzhledu se vylepšení dočkala především hardwarová výbava, která byla jednou ze slabších stránek předchůdce.


Huawei P8 na oficiálním snímku

Výrobce je po celém světě známý svojí příznivou cenovou politikou. Nejinak je tomu i u P8. Na českém trhu se jako první (na konci května) začne prodávat 16GB varianta za doporučenou koncovou cenu 12 999 Kč včetně DPH. K dispozici budou dvě barvy – Titanium Grey a testovaná Mystic Champagne. V druhé polovině letošního roku by se také měla objevit varianta s 64 GB paměti, která už cenově tak výhodná nebude (15 990 Kč).

Klady (+)

 • elegantní design, dílenské zpracování
 • kompaktní rozměry (tenké rámečky kolem displeje)
 • výkonný hardware
 • výborný displej
 • fotoaparát s dobrou světelností a optickou stabilizací
 • výborný poměr cena / výkon
 • rychlé prostředí
 • notifikační dioda

Zápory (-)

 • průměrná výdrž
 • zahřívání při vyšší zátěži
 • neumí natáčet video ve 4k rozlišení
 • nevyužitý potenciál fotoaparátu

Obsah balení

Balení svým stylem dává jasně najevo, že ukrývá prémiový produkt. Na papírovém přebalu nejvíce zaujme stříbrně vyvedený nápis P8. Po jeho sejmutí se dostanete k samotné krabičce. Její víko je plastové a mírně průhledné.

 

Telefon je uvnitř zasazen ve štěrbině mezi dvěma krabičkami. Ta první ukrývá záruční list a uživatelskou příručku, druhá je o poznání zajímavější – najdete v ní napájecí adaptér s odpojitelným kabelem USB, sluchátka a nástroj na vysunutí slotu pro paměťovou kartu a SIM.

Sluchátka sedí poměrně dobře v uších, ale jejich kvalita spíše zklame. Basová složka zvuku je velmi slabá a ani středy neznějí příliš dobře. Žádné další příslušenství k telefonu bohužel nedostanete. Ochranná fólie je naštěstí na displeji nalepena rovnou z výroby.

Videopohled

Konstrukce a vzhled: Ve znamení hliníku

Huawei P8 měří 145 × 72 × 6,4 mm a váží 144 gramů. Rozměry se mohou zdát veliké, ovšem jen do chvíle než zjistíte, že je telefon vybaven displejem s úhlopříčkou 5,2 palce. Boční okraje kolem displeje jsou tedy opravdu velmi malé. Ovládat všechny funkce telefonu jednou rukou bude ale i přes kompaktnost obtížné.

  

Na první pohled připomíná celkový design telefony od Applu. Rohy přístroje jsou zakulacené a boky lehce vyboulené, což přispívá lepšímu držení. Díky tomu, že se jedná o celistvou konstrukci bez odnímatelného zadního krytu, nehrozí žádné vůle ani nežádoucí skřípání. Ohýbat telefon jsme nezkoušeli, ale během testování k žádnému samovolnému prohnutí nedošlo a konstrukce působí velice bytelně.

  

Celou přední stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass třetí generace. Po celém svém obvodu je lemováno velmi tenkým bílým rámečkem. Kromě velmi slabých okrajů kolem displeje zaujme jen mřížka reproduktoru pro hovory, v jejíž blízkosti je čelní 8Mpx kamera společně se senzorem přiblížení a úrovní okolního jasu. V pravém horním rohu sídlí notifikační dioda. Marně budete hledat logo výrobce. Ani senzorová tlačítka nenajdete, telefon má totiž tlačítka na displeji.

  

Zadní strana je o poznání zajímavější. Předchůdce měl celá záda krytá sklem podobně jako série Xperia Z od Sony. Novinka se spoléhá na hliník, což rozhodně chválíme. Zhruba ve čtvrtině výšky se vyjímá logo výrobce. V dolní části se táhne bílá plastová linka, za kterou se pravděpodobně ukrývají antény některé z bezdrátových technologií. Možná se ale jedná jen o designový prvek bez dalšího účelu.

  

Horní strana zad je domovem hlavního fotoaparátu, který je jednou z předností tohoto modelu. Popisem jeho vlastností a parametrů se budeme zabývat v další části recenze. Vedle čočky je osazena dvojice přisvětlovacích LED. Každá z diod má trochu jinou teplotu světla, což by mělo údajně přispívat lepšímu barevnému podání fotografií při jejich použití. Intenzita LED není vůbec špatná, takže je můžete v klidu použít pro nouzové osvětlení scény. V horní části zad je navíc bílá plastová část krytá sklem, která je zde kvůli lepšímu přístupu signálu k anténám bezdrátových sítí.

  

Tlačítko pro spuštění telefonu je osazena společně s kolébkou pro ovládání hlasitosti na pravém boku přístroje. Tlačítko i kolébka mají poměrně malé rozměry, ale naštěstí jsou dostatečně vystouplá nad povrch, takže je zaručen jistý stisk. Zamrzí absence mechanické spouště fotoaparátu. Pravý bok je také domovem pro sloty na paměťovou kartu formátu micro SD a na SIM. Obě karty se vkládají do šuplíků, které se vysunují pomocí nástroje v balení. V podstatě stačí zasunout jakýkoliv tenký hrot do zdířky a šuplíky se vysunou. Pokud jsou na svém místě, tak drží opravdu velmi pevně a v žádném případě nedojde k jejich ztrátě.

  

Na spodku telefonu je kromě konektoru pro napájení také dvojice mřížek. Pokud jste se právě zaradovali z přítomnosti stereoreproduktorů, musím vás zklamat. Reproduktor je totiž osazen pouze pod levou mřížkou a pravá skrývá pravděpodobně jen mikrofon. Na levý bok smartphonu výrobce neosadil žádné prvky. Konektor pro připojení sluchátek má své místo na horní straně společně se štěrbinou druhého mikrofonu.

 

Displej: Full HD s pěknými barvami

IPS displej má úhlopříčku 5,2″ a rozlišení 1080 × 1920 pixelů (full HD). Jeho jemnost je 424 bodů na palec, což je nepatrně méně než u Ascendu P7. Rozdíl ovšem rozhodně nepoznáte. Barevné podání je velmi dobré, stejně tak i pozorovací úhly. Problém nebyl ani s čitelností na přímém světle.

 

Rozsah intenzity jasu je příkladný. Při nejnižší úrovni můžete telefon používat ve tmě bez zbytečného zatěžování očí a naopak s nejvyšší nastavenou intenzitou vás nezklame ani během slunného dne. Výborně také funguje nastavení úrovně podsvícení v závislosti na okolním světlu. Celkově musíme za displej výrobce velmi pochválit.

Hardware: Slušný nárůst výkonu

Huawei vybavuje všechny své telefonu SoC čipy z vlastní produkce a nejinak je tomu i zde. Osmijádrový procesor Kirin 935 má maximální frekvenci 2 GHz (čtyři jádra Cortex-A53 Enhanced a čtyři jádra Cortex-A53 s maximálním taktem 1,5 GHz). Samozřejmostí je podpora 64bitových instrukcí. Procesor doplňuje operační paměť s kapacitou 3 GB. Oceňujeme, že se Huawei neinspiroval u LG, jejichž modely s nižší kapacitou vnitřní paměti mají zároveň méně operační paměti. Grafický výkon zajišťuje čip Mali-T624.

 

Právě nízký výkon procesoru byl často vytýkán u starší generace. Novinka si ovšem vede daleko lépe, což je poznat na plynulosti systému i podle výsledků benchmarků. Pokulhává snad jen grafický čip, což je vidět podle výsledku 3DMarku. Vyzkoušeli jsme ale graficky náročnou hru Real Racing 3, která běžela naprosto plynule.

 • AnTuTu benchmark: 48 808 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 9 139 bodů
 • Quadrant Standard: 14 033 bodů
 • Basemark OS II: 1 105 bodů

I přes značné vylepšení nabídne konkurenční Qualcomm vyšší výkon. V poslední době se také řeší otázka přehřívání telefonů. Huawei P8 se dokáže při zátěži také slušně zahřát, ale dopad na výkon nebo stabilitu je naštěstí nulový.

 

Operační paměť s kapacitou 3 GB je v dnešní době standard mezi vlajkovými loděmi. Po spuštění telefonu zůstanou k dispozici více než 2 GB a ani při spuštění několika aplikací naráz jsme se nedostali pod hranici 1 GB volné kapacity.

Z celkových 16 GB vnitřní paměti je uživatelsky dostupných 9 GB. Přítomný slot na micro SD karty nabízí jednoduchou možnost jak paměť případně rozšířit. V druhé polovině letošního roku by navíc měla dorazit verze s 64 GB vnitřní paměti.

Určení polohy je naprosto bezproblémové a proběhne během několika málo sekund. V tomto ohledu mají čipy od Huawei veliký náskok před konkurenčními MediaTeky. V běžných situacích by se vám tedy nemělo stát, že ztratíte signál a údaj o své poloze.

Konektivita: Nechybí nic

To, že telefon podporuje GSM a 3G sítě ani není potřeba zmiňovat. U vlajkových lodí a jiných vybavenějších telefonů se také standardem stává LTE konektivita. P8 podporuje celou řadu frekvencí – 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz. Díky tomu budete moci využívat rychlý internet na většině našeho území. WiFi podporuje standardy 802.11 a/b/g/n což je v dnešní době také již standard. Bohužel chybí podpora 5GHz sítí, což je u vlajkové lodi zarážející. Pro bezkontaktní platby a pro případné spárování s jinými telefony a příslušenstvím slouží technologie NFC.

Zvuk

Reproduktor je osazen na spodní hraně přístroje. Jeho maximální hlasitost je překvapivě vysoká. Velmi dobře je na tom také kvalita zvukového přednesu. Je škoda, že se výrobce nerozhodl osadit reproduktory dva. Kvalita sluchátkového výstupu také není špatná. Pokud si potrpíte na alespoň trochu kvalitnější zvuk, rozhodně vyměňte dodávaná sluchátka za lepší. Součástí systému bohužel není žádný nástroj na úpravu zvukového výstupu, takže jste odkázáni na použití aplikací třetích stran.

Baterie a výdrž

Huawei P8 je vybaven lithium-polymerovým akumulátorem s kapacitou 2680 mAh. Pokud vezmeme v úvahu malou tloušťku přístroje, je kapacita velmi slušná. Už během představení se výrobce chlubil dobrou výdrží, kterou můžeme potvrdit. Při běžném používání vydrží telefon na baterii zhruba den a půl. Pokud budete veškeré funkce využívat intenzivněji, budete k večeru pokukovat po elektrické zásuvce. Nový procesor si tedy zachoval nízkou spotřebu při daleko vyšším výkonu.

 

Zklamání přišlo při testu přehrávání videa. Při polovičním jasu displeje a poloviční hlasitosti reproduktoru se po 6 hodinách telefon odporoučel. Nijak slavné to není ani s rychlostí nabíjení. Dodávaný adaptér totiž umí maximální proud pouze 1 A. Nabíjení z vybitého stavu, až do maxima trvá více než 2 a půl hodiny.

Systém a uživatelské prostředí: Stabilita a svižnost hrají prim

Huawei vsadil na osvědčený systém Android 5.0 Lollipop. Díky nadstavbě Emotion UI se změní vzhled celého systému téměř k nepoznání. Změny se netýkají jen samotného launcheru, ale i nabídek v nastavení a dalších zákoutí systému. Velikou radost nám udělala optimalizace prostředí. Předchozí model Ascend P7 se rozhodně nedal označit za plynulý, ale u P8 je to jiná liga. Nedochází k žádným zásekům a veškeré animace jsou plynulé. Během týdenního testování nedošlo ani k žádnému pádu aplikací.

 

Launcher postrádá menu aplikací a widgetů. Ikony programů se po nainstalování umisťují přímo na některou z ploch, podobně jako je tomu u systému iOS a některých konkurenčních upravených verzí Androidu (např. MIUI). Ikony můžete samozřejmě sdružovat do složek, takže ušetříte alespoň trochu prostoru na displeji. Pokud nejste příznivci tohoto řešení, budete muset nainstalovat jiný launcher.

 
Nastavení hlavní obrazovky a přepínače v notifikační nabídce

Přidání widgetů, nastavení přechodů a pozadí plochy probíhá v nabídce, která se zobrazí po přidržení prstu na displeji. Pokud nejste spokojeni se vzhledem ikon a prvků launcheru, máte možnost si zvolit jiný motiv. Z nabídky si jistě vybere každý.

 

Jak jsem se zmínil v předchozí kapitole, Huawei P8 nemá klasická senzorová ovládací tlačítka, ale spoléhá na jejich umístění na displeji. Díky tomu je možné přizpůsobit pořadí tlačítek tak, aby vyhověla vaším požadavkům.

 

Aplikace běžící na pozadí můžete jednoduše přepínat a ukončovat. Náhledy jsou zobrazeny po čtveřicích na jednu stránku. V dolní části prostředí je samozřejmě informace o aktuální volné kapacitě operační paměti. Pokud chcete ukončit veškeré programy běžící na pozadí, stačí provést tah prstem ze spodní strany displeje směrem nahoru.

 

Po vytažení horní systémové lišty se dostanete na přehled notifikací. Design notifikačního centra je velmi jednoduchý a přehledný. Přepnutí na kartu s názvem Zástupci se objeví ikony pro rychlé nastavení nejpoužívanějších systémových funkcí jako je např. spuštění WiFi, GPS, mobilních dat, NFC a další. Pod mřížkou ikon je ještě lišta pro nastavení intenzity jasu displeje.

 

Nabídka hlavního nastavení je designově odlišná proti té, se kterou se setkáte v čisté verzi Androidu. Rozvržení a funkce jsou ovšem shodné, takže s orientací by neměly být problémy.

Bonusové aplikace a funkce: Nic navíc nečekejte

Bonusových aplikací od Huawei moc nedostanete. Programy jako Hodiny, Svítilna, Zrcadlo, Kalkulačka apod. nabízí i drtivá většina konkurence. Za zmínku stojí aplikace Kouzelná značka. Po jejím spuštění si nejprve načtete libovolný NFC štítek a poté si zvolíte, jakou akci má telefon po načtení provést. Povedené je také Počasí, které čerpá data ze serveru AccuWeather.com. Předpověď na několik následujících dní je zobrazena ve velmi pěkném grafickém kabátku.

 

Úspora energie je název šikovné funkce, která analyzuje běžící procesy a aplikace na pozadí. Po jejich rozboru nabídne případnou optimalizaci tak, aby bylo dosaženo co nejlepší výdrže. Uživatelé si mohou vybrat ze tří různých režimů. Při výběru volby Ultra dojde k omezení většiny systémových funkcí a tento režim je tedy vhodný v případě požadavku co nejdelší výdrže.

WPS Office je klasický kancelářský balík, který si poradí s otevřením i jednoduchou úpravou většiny běžně používaných formátů.

Nepříliš bohatou aplikační výbavu se snaží alespoň částečně kompenzovat některé funkce systému. Ve videopohledu jste mohli vidět zřejmě tu nejzajímavější z nich, což je rychlá tvorba screenshotů. Stačí zaťukat na prostředek displeje a vytvoří se screenshot. Tato vychytávka pracuje poměrně spolehlivě a je velmi intuitivní. Po vytvoření snímku jej můžete ihned upravit a případně sdílet.

 

Pod názvem Touchplus je ukryto nastavení virtuálních dotykových ploch v horních rozích displeje. Po výběru příslušné funkce a aktivaci stačí už jen poklepat do levého nebo pravého rohu. Osobně jsem Touchplus využil pro rychlé spuštění aplikace fotoaparátu. Telefon totiž postrádá mechanickou spoušť, která k tomuto účelu většinou slouží.

Telefonování, zprávy a organizace

Prostředí pro telefonní hovory je propojeno s adresářem kontaktů i s aplikací na psaní SMS zpráv. Kromě číselníku pro zadávání volaného telefonního číslo je zde i jednoduchý výpis posledních uskutečněných hovorů. Adresář kontaktů je v podstatě shodný jako u většiny konkurence. U každého z nich je miniatura s obrázkem. Samozřejmostí je možnost vyhledávání. K aplikaci na psaní zpráv nemám žádné výtky. Její prostředí je jednoduché velmi přehledné.

 

Kalendář je vyveden ve stejném designu jako ostatní aplikace. Nabízí všechny funkce, které od něho očekáváte. Na výběr je zobrazení mezi měsíčním, týdenním a denním náhledem. Ke každé vytvoření události můžete přidat celou řadu parametrů a upomínek.

 

Fotoaparát a záznam videa: Čekali jsme více

Fotoaparát Huawei P8 využívá 13Mpx čip od Sony. V kombinaci se slušnou světelností f/1.9 a optickou stabilizací se jedná o recept na kvalitní fotografie. Výrobce se při představení také chlubil lepší technologiemi pro zpracování fotografií, což se příznivě podepsalo na nižším šumu, lepším zachycení detailů i za horšího osvětlení případně u kontrastních scén. V současné éře selfie najde uplatnění také 8Mpx čelní kamera.

Absenci tlačítka spouště alespoň částečně nahrazuje kolébka pro ovládání hlasitosti, která její funkci zastane. U telefonu, který si zakládá na fotoaparátu, bychom ale spoušť jednoznačně očekávali.

 

Prostředí fotoaparátu je proti předchůdci značně modernější. Ovládání a přístup ke všem funkcím je velmi snadný. K dispozici je pět snímacích režimů – Malování světlem, Nejlepší, Fotografie, Video a Časosběrný režim. První z nich nastaví čas závěrky na delší dobu, takže se například světla jedoucích automobilů jeví jako světelná stopa.

- -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Po aktivování druhého režimu se na displeji objeví lišta s posuvníkem, na kterém si nastavíte počet snímků od 1 do 10. Po stisknutí spouště telefon vyfotí nastavený počet snímků ve velmi krátkém intervalu za sebou a vy máte poté možnost vybrat si nejlepší z nich, který chcete zachovat.

- - -

- -

Klasické režimy pro fotografování a natáčení videa není potřeba představovat. Zajímavý je až poslední mód, který slouží k pořizování časosběrných videí. Při tomto režimu telefon natáčí video s nižší snímkovací frekvencí, takže při jeho spouštění v normální rychlosti se jeví záznam jako zrychlený. Tento mód je vhodný např. pro záznam pohybu mraků, východ a západ slunce apod.

 - - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

U všech módů je ještě podnabídka s nastavením snímání. Např. u režimu fotografování si můžete zvolit panoramatické snímání, mód pro focení ve tmě, aktivovat HDR, přidat do fotografií vodoznak, případně jim přiřadit nějakou zvukovou poznámku. Nechybí ani rozšířené nastavení, které obsahuje přepínač pro aktivaci optické stabilizace, nastavení ISO, vyvážení bílé a další.

 

Maximální rozlišení videa je „pouze“ full HD. Toto rozlišení je dostatečné i pro přehrávání ve většině TV, ale u vlajkové lodi očekáváme i podporu 4K. Už i v dnešní době začíná mít toto rozlišení význam, protože ceny televizorů podporujících 4K neustále klesají a i u PC a notebooků se rozlišení neustále zvyšuje.

Kvalita fotografií je velmi slušná, ale na nejlepší fotomobily má Huawei stále co dohánět. Během představení se výrobce kasal tím, že P8 překonává v kvalitě dokonce iPhone 6 Plus. V redakci jsme zkoušeli oba telefony porovnat a jablečný telefon je na tom o notný kus lépe. Největší rezerva je především v sytosti barev. Je ale možné, že se s některou z dalších aktualizací dojde ke zlepšení. Kde si ale novinka vede je focení za horších světelných podmínek. Díky dobré světelnosti optiky se na snímcích neprojevuje tolik šumu.

Podobně je na tom i kvalita videa. Chválíme perfektně pracující optickou stabilizaci, které zvládne eliminovat třes rukou, což oceníte právě hlavně při natáčení videí.

Konkurence

Konkurence je v cenové hladině kolem 13 000 Kč vcelku silná. Jednoduchý, ale elegantní design nabízí mimo jiné Sony Xperia Z3 (recenze). Navrch přidává odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP 68), výkonný hardware a odladěné prostředí. Rozměry jsou téměř shodné a rozdíly nehledejte ani v případě displeje. Odradit může snadno poškrabatelný povrch a také to, že se nejedná o novinku, ale v podstatě již o loňský model.


Sony Xperia Z3

Jestli se vám nelíbí sklem kryté tělo a raději se spoléháte na kov, porozhlédněte se po HTC One M8 (recenze). Počítejte ovšem s horším fotoaparátem. Hardwarová výbava a parádně odladěný systém vám tento nedostatek mohou nahradit.

Loňská vlajková loď od LG má stále co říci. Model G3 (recenze) má větší úhlopříčku displeje a také větší rozlišení. Tělo je sice plastové, ale zadní kryt se snaží kov alespoň imitovat. Kvalita fotoaparátu patří k nadprůměru a nezůstanete ochuzeni ani o podporu videa v rozlišení 4K. Pokud se spokojíte s 2GB operační pamětí, můžete G3 koupit už za necelých 10 000 Kč.

-

Z telefonů s operačním systémem Windows Phone připadí v úvahu jen Nokia Lumia 930 (recenze). Jedná se o téměř rok starý model a každou chvíli by měl dorazit nástupce. Hlavními lákadly jsou kvalitní konstrukce, atraktivní design a výborný fotoaparát. Zamrzí větší rozměry a především hmotnost. Proti P8 ovšem ušetříte nejméně 2 000 Kč.

Závěrečné hodnocení

Na testování Huawei P8 jsem se opravdu velice těšil. Už při představení bylo jasné, že proti Ascendu P7 novinka značně dospěla a odstranila snad všechny nedostatky předchůdce. Elegantní a jednoduchý design je jedním z hlavních lákadel. Kovový zadní kryt považuji za daleko lepší řešení než sklo, kterým byla vybavena minulá generace tohoto přístroje.

Výkon nového SoC se snaží dotáhnout konkurenční Qualcomm, ale stále ještě trochu schází (hlavně grafický výkon). Na plynulý chod operačního systému je ovšem výkon více než dostatečný. Velkou zásluhu na tom má také optimalizace uživatelského prostředí. Operační paměť s kapacitou 3 GB nezaplníte ani při spuštění několika náročných aplikací naráz.

Fotoaparát, o který se výrobce při uvedení velmi opíral, nás zklamal. Ne že by se snad jednalo o propadák, ale očekávali jsme zkrátka trochu více. Hlavní triumfem je především doporučená cena 12 999 Kč. V kapitole s konkurenčními telefony možná postrádáte nějakou letošní vlajkovou loď. Pokud se ovšem podíváte na jejich ceny, které jsou mnohdy i o polovinu vyšší než u testovaného telefonu, nemají v tomto přehledu co dělat. Snad jediným konkurentem z letošních modelů bude LG G4, za který sice dáte o 3 000 Kč více, ale nabídne podstatně lepší výbavu.

Huawei P8 má slušné šance stát se populárním zejména mezi zákazníky, kteří požadují perfektní zpracování, jednoduchý design a zároveň přijatelnou cenu. Pokud se bojíte méně známé značky, je P8 velmi dobrým argumentem na přehodnocení názorů.

Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku