Domů » Recenze » Recenze Huawei Ascend Y530: Levná pracovní síla

Recenze Huawei Ascend Y530: Levná pracovní síla

Huawei uvedlo na český trh další levný smartphone s ambicemi stát se bestsellerem. Předpoklady pro to Ascend Y530 má, jak ale obstál v praxi a dokáže navázat na úspěch svého předchůdce?

Levným telefonům od Huawei se na českém trhu dlouhodobě daří. Vzpomeňme na model Ascend G300 (recenze), který před necelými dvěma lety přinesl malou revoluci do třídy low-endů. Za čtyři tisíce nabídl kvalitní čtyřpalcový displej, gigahertzový procesor a použitelný fotoaparát, což byla do té doby kombinace za tuto cenu takřka nevídaná. Na úspěch navázal výrobce modelem Ascend Y300, který obsazoval přední příčky v prodejnosti u operátorů i v e-shopech a nyní přichází na český trh novinka s označením Ascend Y530.

Za tři a půl tisíce korun nabízí 4,5palcový displej, dvoujádrový procesor, 5Mpx fotoaparát a Android 4.3 s nadstavbou Emotion UI. V mnohém tak připomíná stájového kolegu Ascend G510, oproti němu však nabídne drobná vylepšení především v oblasti hardwaru. Poměr cena/výkon tedy rozhodně není k zahození, konkurence ale nespala a v této cenové kategorii dnes naleznete mnoho schopných smartphonů od dalších značek. Naskýtá se tak otázka, proč by vaší volbou měl být zrovna Ascend Y530. Pojďme si ji zodpovědět.

Graf ceny pro model Ascend Y530 poskytuje Heureka.cz

Klady (+)

 • výkonný procesor
 • příznivá cena
 • nadprůměrná citlivost WiFi a GPS
 • dobrá kvalita zpracování
 • vroubkovaný povrch zadní strany

Zápory (-)

 • průměrná odladěnost
 • malé interní úložiště
 • velikost operační paměti RAM
 • nepříliš kvalitní systémový reproduktor

Obsah balení: Základ postačí

Bílá krabička ve tvaru kvádru s vyobrazením zařízení na přední straně uvnitř mimo samotný smartphone s baterií ukrývá také nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem (jde o tu samou, která se nacházela i u Ascendu G300) a pecková sluchátka s mikrofonem. Jejich zvukové podání je vskutku bídné a doporučujeme je využívat pouze k telefonování. Nechybí samozřejmě nezbytná brožura s návodem a záruční list. Za obsah balení tak sice Ascend Y530 plusové body nezíská, ale ani neztratí, jelikož přesně toto u telefonu v této ceně očekáváme.

- -

Videopohled

Huawei Ascend Y530

Konstrukce a design: Neurazí, nenadchne

Oproti předchůdcům Ascend Y530 značně povyrostl, což je dáno přítomností 4,5palcového displeje místo čtyřpalcového. Okraje okolo obrazovky jsou nicméně tak akorát široké a celkově vzato jsou rozměry odpovídající. Snad jen hmotnost 145 gramů by mohla být o trochu nižší, kapsu vám ale Y530 neutrhne.

- - -

K dispozici jsou dvě barevné varianty – černá a bílá. My jsme k recenzování dostali první jmenovanou a musíme říct, že velkou parádu v tomto případě Ascend Y530 neudělá. Na přední straně se pod displejem nachází tři senzorová tlačítka (zleva Zpět, Domů a Možnosti) a výrobce tak místo dnes módní integrace kontextových kláves přímo do obrazovky volí tradičnější řešení. Jestli je to pro vás dobře nebo ne, to už si musíte rozhodnout sami.

-

Zadní strana zaujme především povrchem, který je lehce vroubkovaný a přispívá k pohodlnému držení, za což výrobci patří pochvala. Nachází se zde pouze čočka fotoaparátu s přisvětlovací diodou a hlasitý reproduktor, vše situováno v horní části. Ozvláštněním je pak stříbrné logo výrobce nacházející se o něco níže.

- - -

Rozmístění konektorů je naprosto standardní. Na horní straně naleznete 3,5mm jack a vespod našel útočiště microUSB konektor orientovaný širší stranou nahoru. Kolébkový ovladač hlasitosti se nachází na levém boku hned pod odemykací klávesou. Přinejmenším tu bychom raději viděli na opačné straně, ukazováčkem se na ni ale dá dosáhnout bez větších potíží.

- - -

Na závěr bych se ještě chtěl zmínit o kvalitě zpracování. Ta rozhodně není špatná, zadní kryt na svém místě drží jako přibitý a nikde nejsou patrné výraznější nedodělky, ačkoliv při silnějším tlaku se z konstrukce začnou ozývat různé pazvuky. Sečteno podtrženo se v dané cenové kategorii jedná o solidní průměr.

 - -

Displej: Na IPS tentokrát nezbylo

Obrazovka Ascendu Y530 nabídne úhlopříčku 4,5 palce v kombinaci s rozlišením 480 x 854 px. Výsledkem je jemnost 218 ppi. Hodnota to není nijak ohromující a jednotlivé pixely na displeji při bližším zkoumání rozpoznáte bez potíží. Oproti Ascendům G300 a Y300 se již bohužel nejedná o TFT IPS panel, nýbrž obyčejný TFT TN.

- - -

To se samozřejmě podepsalo na podání barev, které není vyloženě špatné, ale oproti předchůdcům je rozdíl znatelný. Utrpěla tak i čitelnost na přímém světle, jež je bohužel horší i s maximálním jasem. Čidlo automatické regulace jasu sice je přítomné, avšak u námi testovaného kusu fungovalo ve dvou krocích – buď byl displej velmi tmavý, a nebo svítil přibližně na 60 %. Nakonec jsem si tak jas raději nastavoval manuálně.

Hardware: Ach ta operační paměť

Uvnitř zařízení se nachází dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200 na frekvenci 1,2 GHz doplněný o grafický akcelerátor Adreno 302. Výrobce bohužel sáhl po operační paměti s kapacitou pouhých 512 MB RAM a to se na plynulosti systému znatelně podepsalo. Už po spuštění je totiž volno asi 150 MB, což věru není mnoho.

Velikost vnitřního úložiště činí 4 GB, volných pro data je z toho 1,86 GB. To vzhledem k přítomnosti slotu na paměťové karty microSD nezní jako problém, stažené aplikace naštěstí lze přesouvat na paměťovou kartu. Výkon jsme změřili pomocí benchmarku AnTuTu a výsledkem bylo 12 357 bodů.

Baterie a výdrž: Tady nedostatky nehledejte

Výrobce zvolil Li-Ion akumulátor s kapacitou 1750 mAh, což je vzhledem k použitému hardwaru dostačující. Praxe to jen potvrzuje – při běžném používání zahrnujícím aktivní synchronizaci, dvě hodiny poslouchání hudby do sluchátek, hodinku prohlížení internetu střídavě přes 3G a Wi-Fi a několik sms a minut hovoru vám Huawei vydrží asi den a půl. Pokud se tak trochu uskromníte, dva dny bez nabíječky přežijete bez větších problému a vypnete-li mobilní data a synchronizaci, pak se s rozumně nastaveným jasem můžete dostat až na tři dny výdrže, a to už je velmi slušný výsledek.

-

Námi naměřené hodnoty se ustálily na solidním průměru a v této oblasti k Ascendu Y530 nemáme výhrad. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy telefon neustále dokola přehrával HD video s maximálním jasem, vyjmutou SIM a připojením na Wi-Fi. Zvuk byl veden s poloviční hlasitosti do sluchátek. Ke kompletnímu vybití došlo za 5 hodiny a 47 minut. Opětovné nabití na 100 % pak zabere asi dvě hodiny. Dobití baterie z nuly na sto trvá s dodávanou nabíječkou 1 hodinu a 52 minut.

Operační systém: Chtělo by to KitKat

Operačním systémem se stal Android ve verzi 4.3, avšak značně pozměněný nadstavbou Emotion UI 2.0 Lite. A já si hned ze začátku dovolím mírnou kritiku. Pokud výrobce musí šetřit natolik, že použije paměť RAM s kapacitou pouhých 512 MB RAM, mohl by alespoň zvolit nejnovější Android 4.4 KitKat optimalizovaný právě pro použití s takto malou operační pamětí nebo alespoň odlehčit úpravy systému.

 

Po prvním spuštění systém běhá plynule, avšak po několika dnech a nainstalovaných aplikacích se systém zpomalí a projeví se to třeba tak že si přehráváte hudbu a prohlížíte internet, avšak ve chvíli kdy začnete načítat náročnější webovou stránku, přehrávač spadne. Při návratu z jakékoliv náročnější aplikace na domovskou obrazovku zase trvá několik vteřin, než se načtou veškeré ikony a nezřídka se mi stávalo i to, že po zmáčknutí tlačítka pro odemčení jsem musel vyčkávat, než se telefon vůbec rozsvítí. Při běžném používání to není až tak katastrofální a s průměrně svižnými reakcemi se brzy smíříte.

 

Huawei volí u své úpravy Androidu organizaci bez hlavní nabídky, tedy se všemi aplikacemi umístěnými na základních plochách. Ty lze přidávat do složek a přítomny jsou i widgety, jež můžete umisťovat mezi ně. Pokud vám toto rozvržení nevyhovuje, stačí sáhnout po některém z alternativních launcherů z Obchodu Play.


Obsah složky na jedné z ploch

Notifikační lištu výrobce uvedl do tradičnějšího jednostránkového uspořádání, přičemž v horní části se nachází pět přepínačů (Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Přepínač dat a Automatické otočení). Vzhledem k polofunkční automatické regulaci jasu bych zde rád viděl také manuální nastavení této položky, rozložení je ale bohužel pevné a řádek se zástupci lze pouze aktivovat či deaktivovat.

 

Nastavení je rozděleno do dvou záložek – Obecné a Vše. V té první naleznete nejpoužívanější položky jako Wi-Fi, Bluetooth, jas a další, ve druhé poté všechny. Poněkud nepochopitelně je u každé kategorie vidět pouze část voleb a k té další se dostanete ještě jedním kliknutím. Původním účelem bylo nejspíše zpřehlednění, výsledek bych si ale dovolil označit za opačný.

Bonusové aplikace

Pojďme se podívat na to, jaké aplikace výrobce připravil navíc. Chválíme za přítomnost jednoduchého ale přehledného Správce souborů, který plně postačí k základní organizaci v úložišti. Opomenuta nebyla ani praktická Svítilna umožňující využít diodu na zádech. Cloudové úložiště Bitcasa nabídne v základní verzi 20 GB místa přístupného ze tří zařízení a praktické využití si zde tak rozhodně dokážeme představit. Trochu nám vrtá hlavou, jestli bylo nutné předinstalovat hry Little Big  City a Wonder Zoo, jelikož ani jedna není svými kvalitami nijak výjimečná a tak jsou spíše na překážku. Naštěstí je možné je odinstalovat.

 

K přehrávání hudby slouží důvěrně známá Hudba Play. Ta bohužel neobsahuje pokročilejší funkce jako ekvalizér nebo procházení po složkách, k běžnému použití ale naprosto postačí a vždy se samozřejmě dá sáhnout po alternativě z Obchodu Play. Základní Videopřehrávač si s většinou záznamů v rozlišení vyšším než VGA neporadí a pro sledování filmů tak bude potřeba volit jinak.

 

Softwarová výbava je tedy na solidní úrovni, s výjimkou dvou zbytečných předinstalovaných her nemůžeme o ničem říct, že by zde bylo navíc a současně zde nic podstatného nechybí. Mít telefon větší operační paměť a tudíž plynulejší běh, pak si doopravdy nemůžeme stěžovat. V tomto případě je ale použitelnost značně omezena.

Telefonování, zprávy, organizace: Letitý standard

Aplikace pro telefonování jsou přítomny dvě – jedna obsahuje seznam kontaktů s možností je zařazovat do skupin či mezi oblíbené, druhá je poté kombinací číselníku a výpisu hovorů. Nijak zásadně se neliší od těch známých z čistého Androidu a proto jim nelze co vytknout, účel splňují na jedničku.

 

Obdobně jsou na tom také Zprávy rozdělující SMS do konverzací, kde můžete položky odstraňovat i jednotlivě. Překvapivě použitelná je vestavěná klávesnice, která při přepnutí do  anglického jazyka umožňuje psát znaky tažením po klávese dolů (každé písmeno má přiřazeno nějaký symbol). Škoda, že při přepnutí na české rozložení (paradoxně se stále jedná o QWERTY) tato možnost chybí.

Co se týče kvality hovorů, nemám k ní žádných výhrad. Telefonujícího jsem slyšel bez problému a ani protistrana si nestěžovala. V základní softwarové výbavě samozřejmě nechybí budík, který je součástí aplikace Hodiny dále nabízející světový čas, stopky a časovač. U první jmenované položky si můžete nastavit opakování, dobu odložení nebo třeba chování bočních tlačítek (žádné/odkládání/vypnutí).

 

Přítomny jsou jednoduché poznámky naprosto dostačující pro rychlé zapsání něčeho důležitého. Nechybí samozřejmě kalendář s přehledem po dnech, týdnech, měsíci či agendu událostí. K těm můžete přidat i vícero upozornění, nastavit jejich trvání či opakování a zvolit, s jakým účtem má konkrétní položka být synchronizována.

Multimédia: A zase ta RAM

Pokud pomineme operační paměť, pak není použitý hardware vůbec špatný. V praxi to tak znamená, že si můžete téměř plynule přehrát video v HD rozlišení a naprosto bez problémů v jakémkoliv nižším. Co se týče hraní, pak platí, že s 2D hrami nebudete mít problém snad nikdy, za to u 3D titulů se nejprve objeví limit v podobě nízké RAM a brzy dojde i na hranice samotného procesoru a grafické jednotky. Za tři a půl tisíce jde nicméně o přijatelný výsledek, byť znova musím podotknout, že s větší RAM by to bylo o něčem jiném-

Zastavme se ještě u hudby. Hlasitý reproduktor je jeden z nejhorších, jaký jsem za poslední dobu slyšel. Jde spíše o takové lepší chrastítko, jelikož kvalita zvuku z něj vycházejícího je vskutku mizerná. Svoji hlasitostí pro účely vyzvánění postačí, k přehrávání hudby jej ale raději nepoužívejte. Naopak výstup do sluchátek je na slušné úrovni, podává vyvážený zvuk a pokud nejste vyloženě audiofil, budete v tomto ohledu spokojen.

Konektivita a prohlížení internetu

Při posuzování telefonu je pořád nutno myslet na to, že za něj v obchodě dáte zhruba 3 500 Kč včetně DPH. Právě při pohledu na cenu snadno odpustíme nepřítomnost LTE a NFC, přičemž Wi-Fi, Bluetooth a GPS nám zcela postačuje. Pochvalu si určitě zaslouží citlivost a to ať už mluvíme o Wi-Fi, kde Ascend Y530 patří k vysokému nadprůměru, tak také o GPS, která nás nehledě na vypnutá data zaměřila uvnitř domu během několika vteřin.

 

4,5 palce je hodnota pro základní surfování po internetu dostačující a i přes nižší rozlišení k tomuto účelu telefon poslouží dobře. K dispozici jsou dva prohlížeče – standardní Prohlížeč známý ze starších verzí Androidu a Google Chrome. Vzhledem k hardwarové náročnosti toho druhého rozhodně doporučujeme používat první jmenovaný, jelikož Chrome má k plynulému běhu daleko. Základní prohlížeč nicméně svoji funkčností i rychlostí plně postačuje a tak není ani důvod sahat po nějaké alternativě.

Fotoaparát a video: Na momentky postačí

Huawei se u low-ednových modelů drží rozlišení 5 Mpx a to lze považovat za zcela dostačující. Samotné výsledky pak spadají do průměru této cenové kategorie – za dobrého světla jsou snímky ucházející se slušným podáním barev, ačkoliv šum je znatelný i zde a ostrost není zrovna příkladná. Navíc se často setkáte s přepaly, automatika totiž ne vždy funguje tak, jak byste očekávali. Jakmile se začne stmívat či vejdete do tmavšího interiéru, pak zrno naroste do závratných výšin a kvalita jde rychle dolů. Pokud se vám náhodou povede pořídit alespoň trochu ostrou fotografii, výsledek stejně bude mizerný.

- - -
Další snímky a odkaz pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Obdobná situace platí také pro video. Dokud nenatáčíte v tmavším prostředí, jsou záběry pořizované v rozlišení 1280 x 720 px při 29 snímcích za sekundu vcelku použitelné. To se ovšem netýká kvality nahrávaného zvuku, kterou považujeme za velice špatnou. Pro telefonování mikrofon postačí, k zaznamenávání si raději kupte něco jiného.

- - -

Aplikace pro Fotoaparát nabídne doopravdy jen to nejnutnější, tedy nastavení blesku, ISO, vyvážení bílé, rozlišení a dalších podobných záležitostí, ačkoliv manuální volbu závěrky či clony samozřejmě nečekejte. Možnosti focení se pak omezily na standardní snímek, panorama a několik efektů.

Huawei Ascend Y530: Camera demo

Konkurence: Jde mu po krku

V této cenové kategorii se pohybuje velké množství smartphonů od spousty výrobců a my se zaměříme alespoň na několik z nich. Zajímavou alternativou může být třeba již poměrně letité HTC Desire X (recenze), které sice nabídne výrazně horší procesor a menší (byť kvalitnější) displej, ale kompenzuje to plynulejším systémem a kompaktními rozměry.

Problém by pro Huawei Ascend Y530 mohl představovat i Gigabyte GSmart Rey R3, jenž má displej o stejné úhlopříčce a rozlišení, avšak díky použití IPS panelu s lepšími barvami. Dvoujádrový procesor od MediaTeku sice z hlediska kompatibility i výkonu za Qualcommem v Huawei zaostává, díky 1GB RAM a téměř čistému Androidu je ale běh zařízení výrazně rychlejší a to je pro pohodlné používání základním předpokladem. Zaujmout může i podporou dvou aktivních SIM karet.

Do třetice z Androidů vybereme z nabídky Lenova model A760. Čtyřjádrový procesor je sice opět znatelně slabší, díky 1GB RAM ale Android v postarší verzi 4.1 „Jelly Bean“ poběží rychleji. Lenovo může zaujmout ještě o něco větší baterií (2000 mAh).

Skvělou volbou je za tyto peníze Nokia Lumia 520. Operační systém Windows Phone 8 totiž vyniká velmi dobrou optimalizací a ačkoliv oproti Androidu postrádá některé funkce či aplikace, jeho plynulost vám to bohatě vynahradí. Opět nutno podotknout, že je přítomen „pouze“ čtyřpalcový displej, naopak procesor je o chlup výkonnější. V následujících týdnech navíc (nejen) pro tento model bude dostupná aktualizace na Windows Phone 8.1.


Sony Xperia E1: Levný hudebník s povedeným designem

Výrazným soupeřem, který se do našeho srovnání dostal na poslední chvíli, je rovněž Sony Xperia E1. Tato novinka se na českém trhu začala prodávat teprve před nedávnem a dnes testovanému Ascendu Y530 jde po krku. Nabízí hezčí design, lepší podporu pro přehrávání hudby (Sony jej prezentuje jako levný hudební smartphone) a prostředí působí svižnějším dojmem. Rozlišení displeje 480 x 800 px už tak lákavé není, stejně jako 512 MB RAM. Také cena hraje ve prospěch novinky od Sony, Xperii E1 aktuálně pořídíte za 3 300 Kč včetně DPH.

Závěrečné hodnocení

Huawei Ascend Y530 za svou cenu nenabídne zázraky, od Androidu za 3500 Kč včetně DPH je ale nikdo nečekal. Pokud překousnete průměrně rychlý systém, dostanete za své peníze slušně vybavený smartphone, který vám může být dobrým společníkem pro každý den. Zvýšit potenciál zařízení mohou i Custom ROM (neoficiální verze software), jež by měly pomalejší reakce vyřešit.

Padl vám Ascend Y530 do oka? Mrkněte se, kde jej koupíte nejlevněji

Použitý procesor je v této cenové kategorii velmi slušný a pokud neočekáváte dobré fotografie, pak vás Huawei v zásadě ničem, vyjma běhu systému, nezklame. Nijak otřesný není displej, na paměťové karty se nezapomnělo a plusem je skvělá citlivost GPS a Wi-Fi. Pro trpělivější jedince je za svou cenu Ascend Y530 dobrou volbou, za slušné peníze dostanete velmi schopný smartphone.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

8 komentářů

 1. Pepa (neregistrovaný)

  G510 se moc neprodával, tak jej převlékli, změnili jméno a jede se dál – sekající se s malou RAM, jako předtím

 2. Mudrz (neregistrovaný)

  Sice není první, ale díky za svižnou a pěkně čtivou recenzi bez zbytečného okecávání. Tak by to mělo vypadat a já jsem asi vybral telefon pro manželku, ale ještě počkám, co řeknete na Xperii E1

  • policak (neregistrovaný)

   A co vam manzelka udelala? Bude vas proklinat, verte mi. Uz po par tydnech uzivani vam Y530 omlati o hlavu. Ani nemusite doinstalovavat nejake aplikace, mala RAM a nechutna UI nastavba staci k tomu, abyste mel problem uz treba jen ve chvili, kdy ctete prichozi sms a nekdo vam zavola. V tu chvili vidite prichozi hovor, ale display na nic nereaguje, mobil vyhrava jak o zivot a vy nemuzete treba 10 sekund nic delat, nez cekat, kdy se probere. Na chvili pomuze restart, ale brzy se situace opakuje.

  • Alesh (neregistrovaný)

   Já jsem Y530 koupil pro dceru a je s ním maximálně spokojená, i foťák je fajn. Možná jsem měl počkat na Xperii E1 ale co už :)

  • Policka – mám obavu, že jste asi nikdy neměl možnost si Emotion UI vyzkoušet, jinak byste tak nemluvil. EUI vytváří mnohem přehlednější prostředí, které inteligentně upravuje některé funkce. Je samozřejmě možné mít pro každou funkci hodin jednu aplikaci z toho plynoucí přeplácaný displej, zbytečně zabírat paměť atd. ale pokud vám to výrobce zjednoduší tak, že máte pod hodinami“ hodiny, světové časy, odpočítávání, stopky…“ proč toho nevyužít. Když máte přidán solidní správce souborů, další zjednodušující funkce… Pokud přidáte svižnou a velmi rychle se fixující GPS, dobře čitelný displej i na slunci, slušný diář, možnost dvou druhů klávesnice atd. atd. Je to za uvedené peníze slušná volba. Navíc zjednodušená varianta prostředí může usnadnit život i začínajícím uživatelům smartfounů.

  • Martin (neregistrovaný)

   nevim jak vy ale ja sem apsolutně spokojen a navíc když si aplikace přesunete na paměťovou kartu tak se vubec neseká

 3. nomad16 (neregistrovaný)

  Hi, možna by se dal zařadit i LG L70 D320N 4,5″ TFT IPS displej, 4GB paměť, 1,2GHz CPU, DUAL CORE Qualcomm® Snapdragon™ 200, MicroSD až 32GB, 5 MPx fotoaparat, 2100 MAH Baterie, NFC

  cena je o neco vetší ,ale je tam NFC a lepší IPS displaj a KitKat 4.4 tak, že lepší jak Y530

 4. pepino (neregistrovaný)

  Policak- to je pravda asi by manželka zuřilastejně jako já, telefon jsem si koupila používám ho měsíc a už se ho prodávám, ale že by se o hlásilo davy lidí se nedá říct, nakonec budu ráda když se ho zbavím a prodám ho aspoň do bazaru, nejhorší telofon co jsem měla huawei y530

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).