Recenze Huawei Ascend P1: Příjemné překvapení z Číny

Huawei vyslalo svého zástupce mezi high-endy a rozhodně mu to vyšlo. Model Ascend P1 láká nejen na hezký design, ale i svižný systém a slušné hardwarové parametry.

Huawei na našem trhu nabízí telefony pod vlastní značkou zhruba rok. Po zařízeních, které se snažily zaujmout především nižší cenou při podobném výkonu proti dražší konkurenci, přichází nyní modely vyšší třídy, představené v únoru na MWC v Barceloně. Pozdě, ale přece. Do redakce jsme dostali dvoujádrový model Ascend P1, na výkonnější čtyřjádrový model si budeme muset ještě počkat. Rychlé uvádění na trh není vůbec silnou stránkou značky a doufejme, že zajímavé novinky představené na srpnovém veletrhu IFA v Berlíně se k nám dostanou dříve než za půl roku.

  

Pojďme se podívat, zda nám má dnešní střední až vyšší třída Huawei co nabídnout, když od přestavení modelu Ascend P1 uběhla již delší doba. Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si telefon můžete zakoupit.

Klady (+)

– Super AMOLED displej (pro ty, co rádi barvičky)
– odladěný systém s téměř čistým prostředím
– design a dílenské zpracování
– výdrž baterie
– slušný hardware 

Zápory (-)

– Super AMOLED displej (pro ty, co nemají rádi barvičky)
– malá interní paměť

– čidlo regulace jasu
– cena 

Huawei Ascend P1 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení, design a zpracování

Telefon se prodává v sympatické krabičce, jen o pár milimetrů větší než půdorys telefonu. Po jejím otevření, zejména jestli jste někdy viděli balení jablečného telefonu, zažijete menší déjà vu. Pokud byste obě balení položili vedle sebe, můžete si zahrát hru „Najdi 5 rozdílů“. A protože designem telefonu jde Huawei vlastní cestou, zdá se mi toto „kopírování“ zbytečné nebo spíše hloupé, tak snad se brzy nedočkají nějaké žaloby ze strany Applu.

- - -

Uvnitř v papírové kapsičce najdete návody a pod nimi adaptér cestovní nabíječky, USB kabel pro nabíjení a připojení k počítači a poslední položkou je náhlavní souprava s peckovými sluchátky a tlačítkem pro příjem/ukončení hovoru. Tím výčet přibaleného příslušenství končí. Dodávaná sluchátka hrají spíše průměrně, nečekejte od nich žádný zázračný zvuk, basy by rozhodně mohly být výraznější a výšky naopak utlumenější. Vzhledem k přítomnosti 3,5mm výstupu ale není problém připojit jakákoliv vlastní.

Videopohled

Huawei Ascend P1: Obsah balení, design a zpracování, systém (videopohled)

Design a dílenské zpracování

Ascend P1 se vyrábí v černé, bílé, červené, žluté a modré barvě. K recenzi nám dorazila bílá varianta, která je zatím jediná oficiálně dostupná v České republice. I když na balení je napsáno White, bylo by přesnější označení Black & White, protože přední panel je vyveden v černé barvě a je nahoře i dole zaoblený směrem k zadnímu krytu, takže zároveň vytváří horní a dolní hranu telefonu. Naopak záda jsou zaoblena po stranách směrem k přední části a tvoří zároveň boky přístroje. Jako celek to utváří zajímavý designový prvek.

- - -

- - -

Přednímu panelu dominuje 4,3 palcový displej, nad kterým najdete mřížku reproduktoru, v té se ukrývá notifikační dioda. V levém horním rohu je čočka předního fotoaparátu s rozlišením 1,3 megapixelu. Pod displejem je trojice senzorových tlačítek (Menu, Domů a Zpět), která mají poměrně dobrou citlivost a reagují přesně. Na displeji je aplikována folie. V redakci jsme se nedokázali shodnout, zda jde o přepravní nebo ochrannou folii. Nakonec ale přestála celý test, tak řekněme, že se jedná o přepravní foli, která zpočátku zastane ochrannou funkci, a nutno dodat, že velmi dobře, ani po 14 dnech intenzivního testování se neodlepila a displej dobře chránila. Dalším pomocníkem pro ochranu displeje je Corning Gorilla Glass, takže i bez folie by měl mít dobrou odolnost proti poškrábání.

- - -

Na horní hraně se nachází kompletní konektorová výbava, tedy 3,5 mm jack pro sluchátka a nekryté microUSB pro nabíjení a komunikaci s počítačem. Najdete zde pod krytkou i slot pro SIM kartu standardní velikosti. Na levém boku je kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti, na pravém najdete tlačítko pro uspání/vypnutí telefonu. Pod ním, je pod krytkou slot pro paměťové karty ve formátu microSD do kapacity 32 GB. Na spodní hraně je pouze mikrofon pro telefonní hovory. Záda telefonu jsou vyrobena z lesklého bílého plastu, který se poměrně příjemně drží v rukou. V horní části najdete vystouplý modul fotoaparátu doplněný dvěma přisvětlovacími LED diodami. Čočka spolu s diodami je zasazena do efektního hliníkového rámečku.

- - -

Ve spodní části zad se nachází vystouplá bradu, ve které je umístěna mřížka hlasitého reproduktoru. Hodnotit design je velmi individuální záležitost. Za sebe můžu říct, že Ascend P1 je po stránce vzhledu velmi povedený. Použity jsou plastové materiály, ale přesto působí konstrukce kvalitně. Telefon nevydává žádné pazvuky a v ruce příjemně sedí. Jsou sice použity lesklé plasty, ale díky bílé barvě nejsou otisky prstů tolik viditelné, jako kdyby byl zadní kryt černý. Proti dříve recenzovanému modelu Huawei Ascend G300 je patrný velký pokrok.

- - -

Jediné výtky ke konstrukci, které vyplývají ze zvoleného designu, mám k umístění hlasitého reproduktoru, microUSB konektoru a ochraně sklíčka fotoaparátu. Pokud telefon položíte na záda, snadno se stane, že zakryjete mřížku reproduktoru a výrazně ho tím utlumíte. Zároveň přístroj leží na vystouplém modulu fotoaparátu, jehož krycí sklíčko není vůbec zapuštěno pod úroveň hliníkového rámečku. Hrozí tak snadné poškrábání. Rád používám k telefonu synchronizační kolébku a umístění konektoru na horní hraně to bohužel znemožňuje.

- -
Huawei Ascend P1 a Sony Xperia ion

Hardwarové parametry, výkon a konektivita

Celkové rozměry telefonu jsou 129 x 64,8 x 7,69 milimetru. U tloušťky je uveden rozměr v nejtenčím místě, takže je to tak trochu kulišárna ze strany výrobce, protože u brady a modulu fotoaparátu je tloušťka 10,5 milimetru. Když už jsem byl v tom měření, zkusil sem si zkontrolovat i ostatní rozměry a je zajímavé, že pod 8 milimetrů jsem se nedostal ani po několika pokusech, zřejmě mají v Huawei přesnější „šupleru“ :). Hmotnost je příjemných 110 gramů a telefon je pocitově opravdu lehký, tady by se konkurence mohla učit.

Huawei na později chystá ještě model Ascend P1S, který je hardwarově identický s testovaným kusem. Pouze jeho tloušťka je neuvěřitelných 6,68 milimetru, paradoxně má ale o 20 gramů vyšší hmotnost (zobrazit kompletní parametry). Ta je spojená zřejmě s tím, že Ascend P1S má disponovat vyšší kapacitou baterie.

Telefon pohání dvoujádrový procesor Texas Instruments OMAP 4460 taktovaný na 1,5 GHz, kterému dělá společnost grafický čip PowerVR SGX540 a 1 GB paměti RAM. Jedná se o stejný čipset jako v Samsung Galaxy Nexus, zde je pouze zvýšena taktovací frekvence. To by měla být záruka dostatečného výkonu i v náročných 3D hrách. Bohužel jsem se během testování setkal s nekompatibilitou některých her, například N.O.V.A 3 – Near Orbit Vanguad Alliance z dílny Gameloftu hlásila, že zařízení není kompatibilní s aplikací. Stejně tak Modern Combat 3 nebo Machinarium.

  

Když už jsem nakousl aplikace, budete potřebovat prostor kam je nainstalovat. Interní paměť má kapacitu 4 GB a pro uživatele je po prvním zapnutí skutečně přístupných pouze 2,05 GB. To není pro telefon této cenové kategorie příliš lichotivá hodnota, a jestli nemáte microSD kartu se slušnou kapacitou, nevyhnete se jejímu brzkému nákupu.

   

Ascend P1 podporuje 3G sítě až do rychlosti 21Mbit/s a nechybí aní HSPA+. Škoda, že tuto technologii může využít stále jen hrstka obyvatel. Pro ty méně šťastné Ascend P1 podporuje samozřejmě sítě 2G, zkrátka žijeme v zemi, kde specifický není jen mobilní trh. Podpora WiFi, GPS a Bluetooth (3.0) je dnes již samozřejmost. Podpora standardu DLNA a Dolby Mobile 3.0+ je příjemný bonus navíc. Je škoda, že se zapomnělo na NFC, tak snad v některém z jeho nástupců.

  

Kvalita zvuku během aktivního hovoru je dostačující, stejně tak hlasitost a ani druhá strana si nestěžovala na nějaké nepříjemné rušení. V hlučnějším prostředí nebo při jízdě v automobilu oceníte přítomnost hlasitého odposlechu, stejně tak můžete telefonovat prostřednictvím dodávaných sluchátek.

Displej: Povedl se, ale HD rozlišení by mu slušelo více

O zobrazení se stará 4,3 palcový Super AMOLED displej s rozlišením qHD, tedy 960 x 540 bodů. Na použitou úhlopříčku je rozlišení více než dostatečné. Čitelnost na slunci je dobrá, ale… u testovaného telefonu byla nefunkční automatická regulace jasu, takže pokud byl nastaven ručně nižší jas a dostali jste se na sluníčko, nebylo na displeji vidět vůbec nic. Po ruční korekci podsvícení už byl displej čitelný, ale po příchodu na místo s nižší intenzitou okolního světla jas displeje bodal do očí a bylo opět potřeba jej upravit. Jedná se buď o chybu testovaného kusu, nebo pokud je to softwarová záležitost, je možné, že bude v některé z aktualizací opravena.

- - -

Technologie Super AMOLED má pro zobrazení až nepřirozeně živých barev své příznivce i odpůrce. Pokud se rozhodnete pro Ascend P1, musíte s touto vlastností počítat. Huawei tuto vlastnost vypíchlo přidáním extrémě barevných tapet, takže pokud si nenahrajete vlastní tapety, barvičky si užijete.

Baterie a výdrž

S prudkým nárůstem výkonu chytrých telefonů v posledních dvou letech bohužel nekoresponduje nárůst výkonu baterií. V Ascendu P1 se o přísun energie stará integrovaný, uživatelsky nevyměnitelný akumulátor o kapacitě 1 670 mAh. To je v dnešní době pro výkonný dvoujádrový telefon spíše podprůměrná hodnota. Huawei ale při ladění Power managementu odvedlo dobrou práci. Nemám v recenzích rád informace typu „telefon vám vydrží 1, 2, 3 dny, protože jej každý používáme jinak, k různým věcem a s různou intenzitou.

  

Mně osobně nevadí nabíjet telefon denně. Ráno ho odpojím od nabíječky a po nějakých 16 až 18 hodinách, když si jdu lehnout, telefon zase k nabíječce připojím. Pokud tedy během této doby nevyžaduje přístroj nabíječku, beru jeho výdrž jako dostatečnou. A toto kritérium Ascend P1 splnil, ani jednou během téměř dvoutýdenního testu se nepřihlásil o nabíječku během dne a to dostával pořádně do těla. Takže za mě dobrý. To je realita současnosti. Samozřejmě, že není problém baterii vycucnout za pár hodin, například hraním her, nebo nepřetržitým sledováním videa, stejně tak při méně intenzívním používání dosáhnout výdrže 2 až 3 dny, ale to už opravdu záleží na jednotlivém uživateli.

 

Nastavení najdete položku Úsporný režim, ve které si můžete nastavit položky Šetřič baterie, Vyvážené a Výkon. Toto nastavení má vliv na četnost automatických aktualizací a tím použití datových přenosů jakožto velkého žrouta energie. Můžete tak zčásti ovlivnit výdrž baterie. Z 15% se baterie nabije na plnou kapacitu za 2 hodiny a 40 minut a při přehrávání videa s maximálním jasem se baterie vybila za 5 hodin a 40 minut.

Operační systém a „uživatelské prostředí“

Ascend P1 přichází na trh s operačním systémem Android 4.0.3 a později bychom se měli dočkat aktualizace na Jelly Bean. V každém případě je systém skvěle optimalizovaný a je to vidět nejen na dobré výdrži, ale také na rychlosti prostředí. Huawei převzalo výchozí Launcher z čistého Androidu a pouze jej doplnilo o vlastní tapety. Provedeny byly drobné změny, například byla doplněna stahovací notifikační lišta o přepínače často používaných funkcí (jde v Nastavení vypnout). Upravena byla také uzamykací obrazovka. Nyní umožňuje nejen rychlý přístup k fotoaparátu, ale také k SMS zprávám a výpisu volání, můžete zde ovládat hudební aplikaci Hudba+, bohužel nikoli aplikaci Hudba Play.

Pro tento výchozí Launcher si můžete nastavit tři motivy, a sice Android, Rozbřesk a Vánek. Motivy změní systémové ikony a tapetu, kterou si můžete změnit za jinou. K dispozici je pět ploch, mezi kterými nelze cyklicky rotovat. Bohužel plochy nelze přidat ani ubrat.

   

Pro ty, kterým by výchozí androidí prostředí nevyhovovalo, připravil výrobce launcher s podivným názvem Domů 3D. Pokud si jej zvolíte, kromě zamykací obrazovky a nastavení se vám změní celé prostředí zejména díky animacím a při listování mezi jednotlivými plochami uvidíte zajímavý 3D efekt. V nastavení zabezpečení si můžete aktivovat dokonce i 3D zamykací obrazovku. Je to sice efektní, ale ne příliš efektivní. Zejména animace prostředí zbytečně zpomalují. Zde je ve výchozím stavu k dispozici pět ploch a maximální počet končí u sedmi.

  

  

Huawei na veletrhu IFA2012 v Berlíně představil nové prostředí s názvem Emotion UI, které po vzoru HTC Sense nebo Samsung TouchWiz zcela zastřešuje výchozí Android. Prezentováno bylo právě na Ascendu P1, který by měl jako první telefon výrobce dostat nové prostředí v rámci aktualizace. Emotion UI vypadá zajímavě, ale nemusí vyhovovat každému. Ideální by bylo, kdyby Emotion UI nahradilo 3D launcher, ale uživateli by i nadále zůstala možnost aktivovat si čistý Android. Prostředí Emotion UI si můžete prohlédnout v přiloženém videu.

V Nastavení je zajímavá položka Rychlé zavedení systému. Pokud ji aktivujete, doba od zapnutí do plné použitelnosti, včetně přihlášení do mobilní sítě nebo WiFi, se zkrátí asi na 12 sekund. Standardně telefon startuje do plné připravenosti asi 45 vteřin. Jedná se o jakýsi režim hibernace, který známe už z telefonů s logem HTC.

  

Huawei připravilo vlastní klávesnici, u níž můžete posunutím vpravo nebo vlevo rychle přepínat mezi vzhledem QWERTY a telefonním rozložením. Škoda, že nebyla použita skvělá klávesnice z Ascendu G300. Této jsem dal několikrát šanci, ale nezvykl jsem si. Naštěstí je přítomná i nativní klávesnice z Androidu, na které se mi psalo výrazně lépe.

  

Základní výčet aplikací asi nikoho nepřekvapí, i zde se vše točí okolo služeb Google, jehož aplikace najdete v telefonu předinstalované. Počínaje aplikacemi Telefon, Gmail, E-mail, Google+, Kalendář, Lidé, Mapy, Místa, Navigace, Obchod Play, Pokec, Talk a konče YouTube. Sociální služby zastřešují integrovaní klienti pro Facebook a Twitter.

  

Pro prohlížení webových stránek slouží integrovaný systémový prohlížeč, který odvádí svojí práci dobře. Pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovoval, můžete ho nahradit například prohlížečem Chrome, nebo některým z řady dalších na Google Play.

Fotoaparát a multimédia

Ascend P1 disponuje dvěma fotoaparáty. Předním s rozlišením 1,3 MPx, který slouží pro videohovory nebo odemykání displeje obličejem. Mnohem zajímavější je zadní kamera s rozlišením 8 MPx a technologií BSI, která má zvýšit citlivost snímače při horších světelných podmínkách. U samotné aplikace Fotoaparát se v Huawei naštěstí nespokojili s tou nativní, kterou známe z čistého Androidu, ta je totiž velmi strohá a uživatelsky nepříliš přívětivá.

   
Takto vypadá aplikace pro ovládání fotoaparátu a kamery

Nastavení aplikace je opravdu široké, počínaje konfigurací různých režimů snímání, barevných filtrů, deformací obličeje a konče podrobnou úpravou scénických režimů, vyvážení bílé, ISO, rozlišením fotografií, GPS značek a mnoha dalších věcí. Maximální rozlišení fotek je 3264 x 2448 bodů (4:3), pokud zvolíte širokoúhlé snímky 16:9, je výsledné rozlišení 3264 x 1836 bodů.

- - -

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii

Výsledné fotografie nemohou soupeřit s nejlepšími fotomobily, ale dají se zařadit k lepšímu průměru. Výborné je přirozené podání barev, na druhou stranu u vzdálenějších objektů by mohly být lépe vykresleny detaily.

- - -

Video je možné nahrávat maximálně ve fullHD rozlišení (1920 x 1080 bodů) a možnosti nastavení jsou stejně široké jako při pořizování fotografií. Zajímavá je funkce pro deformaci obličeje v reálném čase, se kterou si užijete spoustu zábavy. Kvalita klasického videa není špatná, ale při některých scénách má telefon problém s ostřením, resp. snímaný objekt se cyklicky rozostřuje a zaostřuje. Jedná se zřejmě jen o softwarový problém, který by měla vyřešit některá z dalších aktualizací.

Huawei Ascend P1: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720p)

Celkově Ascend P1 nefotí špatně a rozhodně fotoaparát můžeme zařadit k tomu lepšímu. V redakci shodou okolností testujeme také chytrý telefon Xperia ion, který ale ve srovnání s Ascendem P1 v kvalitě snímků dost pokulhává a celkem nás to překvapilo, protože Sony do svých telefonů, zvláště pak těch high-endových vždy integrovalo kvalitní optiku.

Huawei Ascend P1 video camera test

Hudební přehrávač

Pro přehrávání hudby najdete v Ascendu P1 hned dva přehrávače. Prvním je aplikace Hudba+ a druhým Hudba Play. Ani jednomu není moc co vytknout, zobrazují seznamy skladeb, alba, interprety. K dispozici máte ekvalizér s přednastavenými hudebními profily. V aplikaci Hudba+ si můžete zapnout podporu Dolby Mobile pro vylepšení zvuku, ale i přes to se mi zdálo lepší podání zvuku v aplikaci Hudba Play. Nemusíte se v ní spoléhat na přednastavené profily ekvalizéru, ale můžete si každý upravit podle svých představ. V každém případě bych uvítal vyšší úroveň hlasitosti, a to jak na výstupu do sluchátek, tak i v hlasitém reproduktoru, který má jinak dobrý zvukový projev. Nechybí FM rádio, kterému jako anténa slouží sluchátka a oproti konkurenci má velmi dobrou citlivost.

  

V Ascendu P1 samostatnou aplikaci pro přehrávání videa nenajdete. Je součástí Galerie a kromě samotného přehrávání, zapnutí/vypnutí Dolby a sdílení videa neumí vůbec nic. Podporuje formáty H.263, H.264, MPEG-4, VP8. Pro rozšířené použití telefonu jako přehrávače je potřeba se rozhlédnout po nabídce přehrávačů na Google Play. Nejen, že získáte podporu širšího množství formátů, ale i další možnosti nastavení, titulky a další užitečné funkce. 

Bonusový software

Na bonusové aplikace většinou spílám, že jsou spíše přítěží než k užitku. Společnost Huawei ale překvapila a v Ascendu P1 najdete několik opravdu kvalitních nástrojů, které vám zpříjemní každodenní používání telefonu.

   

Nástroj DLNA slouží ke sdílení multimédií v domácí síti se zařízeními podporujícími tento standard. Hudba Play, ano i tuto aplikaci považuji za bonus, protože ve většině Android zařízení ji nenajdete, většinou jen v zařízeních Nexus a z českého Obchodu Play si ji v České republice nenainstalujete. Polaris Office najdete v telefonu v plné verzi, tedy s možností kancelářské soubory nejen prohlížet, ale také vytvářet a editovat.

 

Utilita Poznámky je sice jednoduchá, ale plně postačující pro ukládání rychlých poznámek. Riptide GP je pěkný 3D simulátor závodů na vodním skútru, na kterém si můžete vyzkoušet grafický výkon telefonu. V případě nástroje Security Guard by název by mohl budit dojem, že se jedná o antivirový program. Pravda je taková, že v aplikaci si můžete nastavit blokování hovorů nebo zpráv z telefonních čísel, která nechcete přijímat. Můžete si zde také ukládat hesla nebo šifrovat hovory, zprávy a soubory. Security Guard toho umí skutečně hodně a rozhodně je vítaným pomocníkem. Správce souborů zvládá jednoduché funkce, které budou většině uživatelů postačova. Svítilna vám pomůže v případě, že si budete chtít posvítit přisvětlovací diodou na zadní straně telefonu. Zálohovat vše, jak název aplikace napovídá, slouží k zálohování obsahu telefonu. Program je intuitivní a opět pro většinu uživatelů více než dostatečný.

Závěrečné hodnocení: Pozdě, ale přece…

Je škoda, že Huawei Ascend P1 přišel na trh s tak velkým zpožděním. Připomínám, že byl představen už v únoru 2012 a na trh se tedy dostal až po půl roce. To se občas stává a Huawei není jediným výrobcem, který měl s uvedením zařízení na trh problém, nicméně v mobilním světě je to příliš dlouhá doba. Pokud by se začal prodávat ihned po představení, měl by to s konkurencí jednodušší. Takhle má ale celou řadu soupeřů, se kterými to v souboji nebude mít příliš jednoduché.

Mezi největší rivaly se řadí Samsung Galaxy S II, který se dnes už cenově dostal níž než testovaný telefon a disponuje velmi podobnou výbavou, HTC One S, které za vyšší cenu nabídne konstrukci z ušlechtilých materiálů, případně Sony Xperia S s bohatým příslušenstvím v základním balení a kvalitním fotoaparátem.

Graf ceny produktu Huawei Ascend P1 poskytuje server Heureka.cz

Ascend P1 je zajímavý telefon, který zaujme zejména vyrovnaným výkonem a skvěle odladěným softwarem, z čehož těží rychlostí prostředí. Stejně tak fotoaparát nebo hudební výstup nejsou slabým místem a jejich výkon uspokojí většinu běžných uživatelů. Největší výtku mám k špatně fungující automatické regulaci jasu displeje, snad tento problém Huawei brzy opraví. Celoplastová nerozebíratelná konstrukce nemusí každému vyhovovat a některé zahraniční redakce k ní měli celkem dost výtek, ale v našem případě Ascend P1 během testování vždy zaujal okolí svojí elegancí a líbil se. Rozhodně jsme se nesetkali s reakcemi, že by se jednalo jen o nějaký levný plasťák, ba naopak a svým designem se od konkurence celkem výrazně odlišuje. Další výtku máme k ceně, která by při vstupu na trh rozhodně mohla být nižší a pomohla by telefonu lépe bojovat s konkurencí.

Autor článku
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku