Recenze HTC One X+: Vrcholový sportovec na steroidech

Plus v názvu v tomhle případě není bezvýznamné, vylepšený One X+ nabízí Android 4.1, vyšší kapacitu baterie, více paměti a rychlejší procesor. Jen cena by mohla být nižší.

Když HTC představovalo svoji modelovou řadu One, bylo kolem toho celkem velké halo. Nové telefony, výkonný hardware, inovovaný design a další lahůdky. HTC se do toho pořádně opřelo. Testovali jsme pro vás všechny tři zástupce této řady (One V, One S, One X) a všechny jsme v podstatě až na pár drobností chválili. A ačkoliv ekonomická situace firmy tomu moc nenasvědčuje, HTC s těmito modely slavilo a ještě slaví poměrně dobré prodejní výsledky.

 

Po zhruba půl roce přichází na trh nejvyšší model s lehkými úpravami a novým názvem, které by ho měly posunout před konkurenci dosavadního modelu One X. Mezi největší konkurenty však budou i nadále patřit Samsung Galaxy SIII, LG Optimus 4X HD, Nokia Lumia 920 a také iPhone 5. Paradoxně a možná bohužel i samotné původní HTC One X, ze kterého novinka One X+ vychází. Vyrovná se jim? Předčí je? Uvidíme.

   
Další sourozenci modelové řady One: Zleva One X, One S a One V

V dnešním článku nebudeme popisovat telefon jako v každé jiné recenzi, ale spíše se v jednotlivých kapitolách zaměříme na ty největší změny oproti původnímu modelu One X, z jehož recenze také budeme čerpat.

Graf ceny produktu HTC One X+ poskytuje server Heureka.cz

Klady (+)

– kvalitní materiály a dílenské zpracování
– výborný displej
– hardwarová výbava
– 64 GB vnitřní paměti
– odladěný a rychlý systém
– kvalitní fotoaparát a záznam videa

Zápory (-)

– nedostatky v prostředí Sense+
– zahřívání při náročnějších operacích
– telefon je náchylný na otisky
– nevyužitá informační dioda
– vysoká cena

Videopohled

Konstrukce, zpracování a displej

K testování jsme dostali tmavou variantu, stejně jako v případě předchozího One X. Na rozdíl od něj ale One X+ v žádné jiné barvě zatím neseženete, což je možná škoda, bílá by mu rozhodně slušela. Můžeme tedy porovnávat s One X. Největší změnou je použitý materiál. Tím je nově černý plast, který působí pogumovaným dojmem a snižuje se tak riziko nechtěného vyklouznutí z ruky.

- - -

- - -

Lehkým neduhem je ulpívání otisků prstů; jednou za čas se tedy nevyhnete otření telefonu vlhkým hadříkem, aby nevypadal tak „upatlaně“ a nezůstávaly na něm lesklé mapy. Na mobilu této cenové kategorie to určitě nevypadá dobře. Jinak je ale dílenské zpracování příkladné a ani při silnějším promačkání nic nevrže a neskřípe. To je nesporná výhoda unibody konstrukce.

- - -

- - -

HTC černou barvu doplnilo červenými prvky. Konkrétně popisky senzorových tlačítek, kroužek kolem čočky foťáku a logo Beats Audio na zádech. Nevypadá to úplně zle, je to přinejmenším nezvyklé. Vše ostatní zůstalo stejné, včetně malinké notifikační diody. Ta vás upozorňuje na všelijaké události, ale nelze ji nijak personalizovat a vzhledem k tomu, jak malá je, velmi snadno její blikání přehlédnete. Je škoda, že se výrobci nedokáží přiučit u konkurence, která má s diodami velké zkušenosti. Dnes se kopíruje kde co, ale užitečné funkce bohužel ne.

- - -

- - -

Co zůstalo nezměněno, a je to jedině dobře, je HD displej. Super LCD2 panel o úhlopříčce 4,7 palce. Bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co dnes můžete koupit. Nemá tak přepálené barvy jako Galaxy S III a není tak mdlý jako 4X HD. Stojí někde mezi nimi a je to jedině dobře. Podání barev je velmi věrné, pozorovací úhly široké, bez jakéhokoli náznaku změny barevného podání. Takhle má vypadat opravdu kvalitní displej. Čitelnost na přímém sluníčku je také na dobré úrovni, jen je potřeba nastavit trochu vyšší úroveň jasu, což snižuje výdrž baterie.

- - -

Hardware a výkon

HTC vybavilo svoji vlajkovou loď špičkovým hardwarem v podobě quad-core procesoru NVidia Tegra 3, který má každé jádro taktované na frekvenci 1,7 GHz. Původní HTC One X pracuje se stejným čipem, jen na frekvenci 1,5 GHz pro každé jádro. Procesoru zdatně sekunduje 1 GB RAM a grafický čip GeForce se 12 jádry. Výkonu má tedy telefon na rozdávání a jen tak něčeho se nezalekne.

Můžete očekávat naprosto perfektně plynulý chod systému, hraní 3D her a bezproblémové přehrávání fullHD videí s rozumným bitrate. Daní za toto všechno je vyšší zahřívání v horní části zadní strany. Během benchmarků teplota telefonu vystoupala, dle utility GO Power Master, na úctyhodných 52 stupňů Celsia, což není zrovna málo. Se zahříváním počítejte i při hraní náročnějších titulů, díky čipu Tegra můžete přistupovat i do Tegra Zone, kde najdete celou řadu kvalitních her s dechberoucí grafikou, i když samotné zakoupení a stažení už probíhá přes Google Play. Jinak hardware oproti One X zůstal nezměněný.

- -
Srovnání s odolným CAT B10 a Apple iPhone 5

Baterie a výdrž

Po vylepšených hardwarových parametrech je baterie další velkou změnou, která rozhodně stojí za zmínku. HTC navýšilo kapacitu akumulátoru na rovných 2 100 mAh. Společně s vylepšenou správou odběru energie v systému to pak znamená, že při velmi intenzivním provozu One X+ bez problémů zvládne jeden den. Jakmile polevíte, dva dny nejsou problém. A pokud telefon jen tak „lechtáte“, třeba ve víkendovém provozu, připravte se na 3 – 4 dny provozu. To si zaslouží chválu.

  
Výsledky benchmarků hovoří za vše: One X+ je skutečný rychlík

Vezmu-li to subjektivním pohledem, tak během velmi vytíženého dne, tam, kde se původní One X dožadovalo připojení k elektrické síti, One X+ má minimálně 30 procent energie k dobru. Velmi dobrý výsledek. Ona právě slabá výdrž byla a je jedním z hlavních neduhů modelu One X, proto je dobře, že One X+ je na tom podstatně lépe. Celkově se tedy na tento smartphone můžete spolehnout a rozhodně se vám nestane, že by během pracovního dne zkolaboval z nedostatku energie.

Android 4.1 „Jelly Bean“ a prostředí Sense 4+

One X+ přišlo na trh s operačním systémem Android ve verzi 4.1.1. Hned na začátek musím říct, že spojení nové verze systému s výkonnějším hardware dělá z One X+ jednoznačně nejrychlejší telefon na trhu. Měl jsem možnost porovnat s původním HTC One X, LG 4X HD, Samsung Galaxy S III a iPhone 5 při činnostech jako je bootování, plynulost systému a spouštění aplikací a novinka z tchaj-wanu je jednoznačně nejrychlejší, i když další jmenované modely rozhodně nejsou žádné brzdy.

   

Google Now: Chytrý asistent

Další novinkou v Jelly Beanu je utilita Google Now. Pokud jste nezaregistrovali velké množství zpráv a článků o této novince, nebo nemáte telefon s Androidem 4.2, tak možná nevíte, o co jde. Google Now je svým způsobem přímá konkurence osobní asistentky Siri od Applu. Jde o rozšíření prazákladní části systému, Google Search. Už tak povedené Google vyhledávání bylo posunuto o kus dál. Oproti klasickému vyhledávání je Google Now velmi inteligentní osobní asistent, který je vám kdykoli k dispozici a nabízí vám velmi pokročilé funkce.

   

Základem je hlasové ovládání a vyhledávání, které reaguje na vaše dotazy. O úspěšnosti a relevanci výsledků můžeme dlouho diskutovat, ale vzhledem k tomu, že jde o první pořádný pokus ze strany Googlu, nebudu kritizovat, povedlo se. Více než hlasové vyhledávání se mi líbí další možnosti v podobě inteligentních karet. Ty vám totiž nabízí od předpovědi počasí pro aktuální místo, kde se nacházíte, přes sportovní výsledky vašich oblíbených týmů, doporučení restaurace v okolí, upozornění na plánované schůzky, až po takové chuťovky jako jsou informace o MHD ve vašem okolí, upozornění na expedici objednaného zboží, které si vytáhne z e-mailu, odlety a přílety letů a monitorování dopravy. To poslední funguje perfektně.

  

Jakmile máte v kalendáři zadanou schůzku a u ní místo konání, příslušná Google karta vám vypočítává trasu a čas optimálního odjezdu a následného příjezdu, včetně informací o aktuální dopravě. Stejná, leč zkrácená informace se objeví i v notifikační liště. Musím uznat, že Siri je perfektní a reaguje velmi dobře, ale Google Now je o malý krůček dál a velký kus praktičtější. Podle zákulisních informací se tato funkce chystá i pro desktopový prohlížeč Chrome, takže je vysoce pravděpodobné, že vás opravdu bude provázet celým dnem.

  

Celé to funguje na základě toho, že Google shromažďuje informace o tom, co s telefonem děláte, kde se s ním pohybujete, co vyhledáváte, o co se zajímáte, jak používáte Google+ a tak podobně. V počátku nemusíte v podstatě nic nastavovat. Jen to, které karty vás zajímají, které chcete používat. Funguje to dobře a vcelku spolehlivě i když narazíte na určitá omezení, která vychází z toho, že jsme v České republice a mluvíme česky. Ale tak to bohužel je a nejen v případě Google Now. Otázkou pak také je, do jaké míry je dobré poskytovat „velkému bratru“ všechny tyto informace a zdali se to v budoucnu neobrátí proti nám. Pokud jste četli Orwellovo 1984 nebo viděli film Já, robot, asi víte o čem mluvím.

Výhrady však mám k samotnému Sense 4+. Ač se objevuje již v několikáté generaci, stálé má pár nedodělků, které mu ubírají na kráse a hlavně praktičnosti. Notifikační lišta stále nedisponuje rychlými přepínači pro WiFi, Bluetooth, GPS, NFC, zvuk, jas a podobně. Ano, lze doinstalovat aplikace třetích stran, které to umožní, ale proč, když konkurence má tuto praktickou funkci již v základu. Vylepšit by zasloužila také zamknutá obrazovka. Sice na ní máte čtyři ikony aplikací, ty ale kopírují ty, které máte nastaveny běžně ve spodní části plochy. Odlišení těchto dvou částí by určitě neškodilo.

  

Chválím možnost nastavit pravému senzorovému tlačítku funkce pro krátký a dlouhý stisk. Výběr je sice omezený, ale volba mezi kontextovým menu a správcem aplikací jistě potěší. Jinak je Sense 4+ v podstatě stejné jako předchozí verze, jen o něco rychlejší a stabilnější. Má však ještě jednu specialitku, která není přímo v telefonu. Najdete ji na adrese start.htcsense.com.

  

Jde v podstatě o možnost vzdáleného nastavení telefonu. Aktuálně je tato služba dostupná jen pro One X+ a umožní vám nastavit Yahoo!, Hotmail, Dropbox, Microsoft Exchange a jakýkoli další e-mail. V sekci Přizpůsobení pak tapety, zvuky, aplikace, webové záložky, rozložení ploch, zamykací obrazovky a podobně. Vybírat můžete jen z předpřipravených možností. Instalaci aplikací, jejich nastavení a dalším krokům přímo v telefonu se tak stejně nevyhnete. Příjemné, ale ještě to chce dotáhnout pár dalších detailů.

Fotoaparát a záznam videa

U fotoaparátu se nic nezměnilo a přebírá tak veškeré kvality předchozí verze. One X patří k těm kvalitnějším fotomobilům a One X+ jen pokračuje a drží si vysoký standard jak v možnostech nastavení, tak výsledných obrázcích a videích. One X+ se nezalekne ani horších světelných podmínek a jako bonus uživatelé ocení i automatický upload fotek na DropBox. A fotit můžete až do roztrhání těla, protože One X+ vám k vašemu stávajícímu DropBox účtu přidá dalších 25 GB prostoru na dva roky zdarma, což je víc než příjemné. Pokud by snad DropBox nebyl váš šálek kávy, fotky je možné přímo z prostředí Sense uploadovat na SkyDrive.

- - -

- - -

Velký displej je jako hledáček pohodný, prostředí je velmi rychlé, nabízí široké možnosti nastavení a efektů a snadno se v něm zorientujete. Telefon si poradí také se záznamem videa ve fullHD a HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. Kvalita je opět velmi dobrá, optika rovněž zvládá poměrně rychle přeostřovat. Za největší neduh tedy i nadále považuji absenci hardwarové spouště. Ta by pořizování kvalitních a nerozmazaných fotek výrazně usnadnila.

HTC One X+: Camera sample (720p)

Závěrečné hodnocení: Král s vysokou cenou

Závěr nebude jednoduchý. HTC One X+ je bezesporu povedený smartphone a nebál bych se ho postavit na špici dnešních top Androidů. Jenže ono to tak jednoduché není. One X+ může směle konkurovat stávajícím top modelům jiných značek a v mnoha ohledech je předčí a některé i zahanbí. Je dobře udělaný, z kvalitních materiálů, má špičkový displej, perfektní hardwarovou výbavu, nově dostatečnou výdrž a interní úložiště. Stačí to? Mělo by. Bohužel většinu top modelů předčí i cenou (kromě iPhone 5 a Nokia Lumia 920), a to už tak pozitivní není. Pokud o něm přemýšlíte, pravděpodobně vás v ničem nezklame, jen je potřeba počítat s tím, že jeho nákup v rodinném rozpočtu zkrátka pocítíte.

HTC One X+ lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Pokud kupujete nový smartphone a váháte, One X+ je bez diskuse velmi dobrá volba. Kvalitnější a lépe udělaný než konkurence. Pokud máte původní One X a chcete přejít, dobře to promyslete. Pokud se tak ještě nestalo, váš model dostane Android 4.1 brzy. Ten vyřeší spoustu chyb a nedostatků. Rozdíl ve výkonu zase tak dramatický není a připlácet si za vyšší výdrž? Je to na vás.

Celkově tedy nelze One X+ než pochválit. Oproti předchozímu modelu je zase o kus dál, protože vylepšeny byly hlavně ty oblasti, které to vyžadovaly. A troufám si tvrdit, že do příchodu Samsungu Galaxy S 4 nebo HTC Butterfly na trh bude i nadále tím nejlepším, co si dnes můžete pořídit.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku