Cena:

Recenze Google Chrome pro iOS: Dokáže překonat Safari?

V dnešní recenzi se podíváme na webový prohlížeč Chrome ve verzi pro jablečná zařízení, který toho umí opravdu hodně. Dokáže se v rychlosti vyrovnat Safari?

Google před nedávnem uvolnil webový prohlížeč Chrome pro platformu iOS a sklidil s ním celkem úspěch. V době psaní článku se drží v top desítce stahovaných aplikací na App Store. Prohlížeč pro iOS si bere to nejlepší z desktopové verze a nabízí i něco navíc; ovšem jsou tu i některé mínusy, za které však Google ani tolik nemůže. Tím narážím na rychlost, na které si Chrome na počítačích a celkově velmi zakládá. Chrome stejně jako Safari využívá jádra WebKit, nicméně Safari je o něco rychlejší.

  

Apple totiž nedovoluje integrovat nový Nitro JavaScript engine, který používá právě Safari. Ostatní prohlížeče včetně Chromu proto používají starší UIWebView, který je o něco málo pomalejší, zvláště když se na stránce nachází velké množství JavaScriptu.

Klady (+)

  • prostředí prohlížeče
  • chytrý adresní řádek
  • hlasové diktování adres a vyhledávání
  • synchronizace napříč platformami (s Chrome)

Zápory (-)

  • rychlost načítání stránek
  • vyšší zátěž na baterii
  • nelze stahovat soubory (omezení iOS)

Rozhraní prohlížeče

Oproti Safari má Chrome na iPhone mnohem úspornější zobrazení. Zatímco Safari zobrazuje ve výchozím stavu lištu dole a nahoře řádek s adresou a vyhledávání, Chrome všechny prvky sjednotil do horní lišty. Vyhledávání a zadávání URL adres vměstnali po vzoru desktopové verze do jednoho řádku, což velmi oceňuji. Častokrát se člověku v Safari stane, že začne psát adresu webu do vyhledávacího pole. K tomu je zde ještě hlasové diktování adres a i vyhledávání a můžu říct, že to opravdu funguje dobře, stačí vyslovit třeba „smartmania.cz“ a během vteřiny se vám již web načítá. Dále zde v horní liště nalezneme tlačítko Zpět. Tlačítko Vpřed je ve výchozím stavu skryto, zobrazí se, až pokud lze jít vpřed. Ještě zde nalezneme nabídku nastavením a tlačítko pro přepnutí na karty.

  

Po přepnutí na přehled karet zde můžete přehledně vidět otevřené karty, zavírat je a otevírat nové. Karet můžete mít otevřeno neomezeně mnoho. Na nové kartě nalezneme nabídku rozdělenou do tří listů. Na prvním je klasický Rychlý přístup, kde se zobrazují nejnavštěvovanější stránky. Na další máte záložky, které se synchronizují s Google účtem (a desktopovým Chrome) a na poslední se nachází synchronizace otevřených stránek na jiných zařízeních.

Synchronizace

Synchronizace napříč prohlížeči je poměrně propracovaná. Po přihlášení máte k dispozici všechny své záložky a funguje dokonce i synchronizace otevřených stránek na jiných zařízeních, i když musím doplnit, že mě se tuto funkci bohužel nepodařilo zprovoznit, Chrome mi neustále píše, že mé přihlašovací údaje k účtu jsou zastaralé, tak nevím, kde je chyba.

Dále je v Chrome stejně jako v Safari možnost anonymního prohlížení a nechybí ani volba vynucení desktopového zobrazení webu. Přepínání mezi karty lze také swipe gestem zleva doprava či obráceně. Při používání jsem zpozoroval, že Chrome vybíjí více baterii než Safari, což je docela zajímavý fakt. Vzhledem k omezení systému iOS prohlížeči chybí jakákoliv podpora pro stahování souborů. Safari navíc nabízí elegantní čtečku, která text stránky přeformátuje do zobrazení, které se lépe hodí pro čtení. Chrome bohužel nic takového nenabízí.

  

Sečteno a podtrženo, Chrome pro iOS je velmi dobrý prohlížeč, rozhraní je moc pěkně a intuitivně provedené a chytrý adresní řádek rozhodně najde své uplatnění. Jen je škoda, že v rychlosti ve srovnání se Safari trochu pokulhává, není to ale nic výrazeného. Synchronizace záložek funguje na jedničku a myslím, že Chrome má dobře našlápnuto utrhnout nějaký ten podíl Safari na iOS. A jaký webový prohlížeč na svém smartphonu používáte vy?

Autor článku
Miroslav Růžička