Český výrobce elektroniky Evolveo má ve svém portfoliu řadu mobilních telefonů, které se z velké části pyšní zvýšenou odolností. K nám se dostal na recenzi aktuálně nejvybavenější model StrongPhone G4, který zaujme splněním testů odolnosti americké vlády, kompaktními rozměry, líbivým vzhledem i přijatelnou cenou.
Balení pro malé kutily
Typicky bílá krabička obsahuje nepříliš kvalitní pecková sluchátka s mikrofonem, nabíjecí adaptér, microUSB kabel, sponku na vyjmutí hybridního šuplíčku, nezbytné manuály a v neposlední řadě náhradní kovové krytky na boky telefonu ve stříbrné barvě. Ty si můžete snadno vyměnit pomocí přiloženého šroubováčku.

Za design musím výrobce pochválit, protože i když se jedná o odolný telefon, svým vzhledem připomíná klasický smartphone a vypadá celkem elegantně. Rozměry činí 145 x 75 x 10 mm, váha ukazuje 180 gramů. Je to sice pořád více, než na co jsme zvyklí, ale přece jen se jedná o odolný smartphone a proporce jsou poměrně kompaktní.
Konstrukčně je telefon na výborné úrovni – splňuje podmínky testů amerického ministerstva obrany MIL-STD-810G:2008. Díky tom by měl obstát i v prostředí se zvýšenou kyselostí, nízkým tlakem, vlhkostí nebo slunečním zářením. Uvnitř telefonu se nachází pevný hořčíkový ochranný rám „SolidStone“, který telefon chrání před následky nárazů a pádů. Stupeň krytí IP68 proti stříkající vodě a prachu je samozřejmostí.
Konstrukce nikde nevrže, hrany jsou zaoblené a pocit z držení v ruce je dobrý a jistý. Záda jsou pogumovaná s vroubkovanou úpravou – díky tomu telefon neklouže, tlumí případné nárazy a v případě potřeby se dá snadno omýt. V horní části se nachází čočka 8megapixelového fotoaparátu s přisvětlovací diodou, na spodní straně nalezneme logo výrobce a výstup hlasitého reproduktoru.
Boky zdobí kovové lišty v tmavé barvě. Na pravé straně se nachází vypínací tlačítko a kolébka pro ovládaní hlasitosti, nalevo je umístěn slot s hybridním šuplíčkem na paměťovou kartu microSDHC a nanoSIM.
Telefon je duální, v případě potřeby je možné vyměnit paměťovou kartu za druhou nanoSIM kartu. Horní stranu obsadil 3,5 mm jack na sluchátka, na spodku se nachází dobíjecí konektor microUSB, který je do těla telefonu mírně zapuštěn. Všechny výstupy jsou proti vnějším vlivům chráněny gumovou krytkou.
Vyzkoušeli jsme zátěžový test ve vodě i pád z výšky. Čtvrthodinovou koupel přežil telefon bez jakékoliv újmy, se sérií pádů na beton z přibližně 1,5 metru si poradil na jedničku, pouze s pár oděrkami. Můžeme tedy potvrdit, že odolnost a kvalita zpracování je opravdu příkladná a toto Evolveo skutečně snese hrubější zacházení.
Přední strana je osazena 5″ IPS displejem s HD rozlišením (720 x 1280 pixelů s jemností 293 ppi). O ochranu se stará odolné sklíčko Gorilla Glass 3. Zobrazení rozhodně není nejjemnější a při bližším pohledu je znatelný rastr. Pozorovací úhly jsou dobré, líbí se mi barvy, které jsou věrné a plné.
Oceňuji i vysokou svítivost panelu – i když si úroveň jasu nastavíte na polovinu, displej krásně září, což oceníte především na silném sluníčku. Samozřejmostí je možnost nastavení adaptivního jasu. V pravém horním rohu se ukrývá přední kamera na pořizování selfies, bohužel notifikační diodu bychom zde hledali marně.
Není to superman, ale poslouží dobře
StrongPhone G4 je vybaven čtyřjádrovým procesorem MediaTek MT6737 s frekvencí 1,4 GHz, 3 GB RAM a grafickým čipem Mali T720MP2 s podporou Open GL ES 3.1. Telefon pohání operační systém Android 7.0 Nougat. Velikost vnitřního uložiště činí 32 GB (po spuštění je k dispozici zhruba 27,8 GB), samozřejmostí je podpora paměťových karet. Maximální kapacitu rozšíření výrobce neuvádí, já jsem však narazil na problémy při vložení paměťovky o velikosti 128 GB, ale menší kapacity by měly fungovat bez potíží.
Benchmark AnTuTu naměřil rovných 37 tisíc bodů. Jistě, nejedná se o nijak závratně výkonný model, ale priority telefonu jsou jinde. Reakce systému byly plynulé a ani při hraní náročnějších her jako Asphalt 8 nebo Nitro jsem nezaznamenal větší přehřívání nebo zpomalení.
Zvukový výstup je i při vysoké hlasitosti kvalitní a nedochází k praskání nebo zkreslování. Ovšem stereo reproduktor bychom zde hledali marně. Naopak potěší přítomnost FM rádia, u kterého jako anténa poslouží připojená sluchátka.
Seznam konektivity zastupuje Bluetooth 4.0, OTG nebo kompletní podpora českých LTE sítí. NFC nebo infraport je tomuto modelu zapovězen.
Výdrž: ve štychu vás nenechá
Vestavěná baterie má kapacitu rovných 3000 mAh, která díky kombinaci méně výkonného procesoru a nižšího rozlišení zajišťuje nadstandartní výdrž. Během testování vydržel telefon kolem jednoho a půl dne, ale věřím, že ani dvoudenní pohotovostní režim by neměl být velký problém, pokud jej budete používat střídměji. Nebudete tedy odkázáni na powerbanku, pokud se budete například pohybovat někde v terénu.
Bohužel s dodávanou nabíječkou trvalo nabíjení celkem dlouho – na nabití z nuly na 100 % jsme čekali téměř 2 hodiny. Jako menší výtku bych uvedl, že ukazatel baterie nezobrazuje stav nabití v procentech (tuto možnost jsem nenašel ani v nastavení baterie/displeje).
Fotoaparát: spíše nouzovka
Hlavní fotoaparát má rozlišení 8 mpx (s využitím interpolace lze fotit na 13 megapixelů), výrobce použil snímač sony Exmor R. V režimu fotoaparátu se scéna ukazuje ve formátu 4:3, v celoobrazovém režimu to lze pouze při rozlišení 4 megapixelů. Přední selfie kamera nabízí rozlišení 5 mpx.
Fotoaparátu nechybí funkce jako HDR, panorama, nastavení ISO, automatické zkrášlování, sériové snímání, ochrana proti otřesům nebo rozpoznávání obličeje. Fotky ale mají pouze průměrnou kvalitu a na nafocení dovolené bych rozhodně volil něco jiného. Pochvalu zaslouží věrné podání barev, naopak jsou zde problémy s vykreslením detailů a při přiblížení nejsou fotky příliš ostré.
A jak už tomu u levných smartphonů bývá, rapidně je kvalita dolů při focení (či točení) v šeru a ve tmě, zde se už objevuje obrovské množství šumu a detaily se slévají. Pokud tedy patříte mezi natěšené selfíčkáře, či rádi zásobujete přátelé fotkami na sociálních sítích, tenhle telefon pro vás vhodný nebude.
Videa je možné natáčet maximálně ve Full HD rozlišení (1920 x 1080 px při 30 fps). Za mínus považuji absenci stabilizace obrazu, záběry z telefonu jsou dost rozklepané a podobně jako u fotek musíte počítat s horší kvalitou detailů a vyšším množstvím šumu. Při točení nočních scén také občas dochází k poklesu snímkovací frekvence.
Závěrečné hodnocení
Evolveo StrongPhone G4 celkově hodnotím jako povedený kousek. Prim tu hraje uspokojivý vzhled, který nijak nevybočuje z řad klasických smartphonů, vysoká úroveň odolnosti a spolehlivá výdrž baterie. Naopak displej, výkon nebo fotoaparát se řadí spíše k nižší střední třídě, ale u odolných telefonů nejsou tyto parametry klíčové. Svůj úkol splní dle mého na výbornou. Pořizovací cena telefonu je 5 990 Kč včetně DPH, takže se nemusíte bát, že by vám udělal průvan v peněžence.
Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu
Evolveo StrongPhone G4

Klady
- povedený design
- vysoká odolnost vůči vlivům
- norma krytí IP68
- výdrž baterie
- FM radio
- náhradní krytky v balení
- kvalitní reproduktor
Zápory
- podprůměrná kvalita snímků
- horší rozlišení displeje
- delší doba nabíjení
- absence optické stabilizace