Domů » Recenze » Recenze CAT B15q: Buldozer mezi smartphony

Recenze CAT B15q: Buldozer mezi smartphony

V druhé polovině roku 2012 se objevily první smartphony od společnosti CAT. Po B10 a B15 přichází vylepšená verze druhé generace – model B15q. Zlepšil výrobce odolnost nebo výkon? Podrobnosti se dozvíte v naší recenzi.

Měl jsem možnost používat delší dobu první model B10 a zcela na rovinu přiznávám, že jsem z něj příliš nadšený nebyl. Zvýšená odolnost a robustní vzhled nemohly být omluvou pro neadekvátní poměr ceny vůči výkonu. Jednoduše řečeno byl CAT B10 velmi drahý stroj vzhledem k tomu, co nabízel svému uživateli. Na druhou stranu zákazníci hledající mobil, který přežije hod o skálu, míchačku, myčku nádobí, pračku či hod ze schodů, jinou volbu výběru neměli. CAT následně pustil do světa novou generaci pod označením B15, která měla napravit nedostatky B10, tedy hlavně její vůči ceně slabou hardwarovou stránku.

Proč tedy CAT vypouští inovovaný model B15Q? Q znamená v tomto případě Quad, neboli čtyřjádrový procesor. Změn nicméně v samotném přístroji najdeme více. Když se na postup CATu podíváme zcela korektně, je zcela srovnatelný s velkými výrobci. Stejně jako Apple nezměnil design oproti předchozímu modelu, stejně jako Samsung či HTC vyměnil pár vnitřností. Někde ubral, někde přidal. Kdyby CAT nový model pojmenoval B20, nikdo by se asi nezlobil.


CAT B15q na oficiálním snímku

Přesto se výrobce rozhodl pouze pro „facelift“. Z vnějšku téměř neviditelný, z vnitřního pohledu již razantnější, nicméně otázkou je, jestli dostatečný. A je též otázkou, jestli neměl CAT kromě upgradu součástek vylepšit i tělo. Ať totiž přemýšlím jak přemýšlím, testů v terénu asi příliš neproběhlo.


Za možnost nafotit fotografie telefonu přímo na staveništi děkujeme společnosti Skanska Transbeton, s.r.o.

 Klady (+)

 • odolnost vůči vodě a prachu (IP67)
 • pevné tělo, robustní vzhled
 • podpora dvou SIM karet
 • čistý Android 4.4 KitKat
 • vyhrazená klávesa pro LED diodu

Zápory (-)

 • čitelnost displeje na sluníčku
 • kvalita fotografií a videa
 • absence notifikační diody
 • příliš sebevědomá cena
 • umístění tlačítka Power
 • senzorové klávesy
 • nepříliš jistý zadní kryt

Přemýšlíte o tomto obrněnci? Podívejte se, kde jej seženete nejlevněji…

Obsah balení: Tady pár věcí ubereme

Krabička se oproti modelu B15 z vnějšího pohledu nijak nezměnila. Jasná žlutá odkazující na firemní barvu společnosti Caterpillar je nepřehlédnutelná. Uvnitř najdete mobilní telefon s příručkami v horní části a microUSB kabel a adaptér nabíječky v dolní části. Pokud jste někdy viděli obsah balení B15, budete marně hledat špuntová sluchátka a náhradní záslepky na konektory.


Špatně hrající sluchátka s plastovými špunty jistě nikomu chybět nebudou, náhradní záslepky se ale již hodit mohou. Jejich odstranění z balení tedy zcela nechápu. Jakmile se jedna z nich ochodí, bude mít uživatel problém. Běžně v obchodech je nesežene a bude se tak muset vždy obracet přímo na servis.

Čeho si v balení můžete všimnout, je mírně upravený microUSB kabel, který primárně slouží k nabíjení přístroje. Už model B10 měl velký problém s hluboko umístěným microUSB portem, a tím pádem nutností použít kabel s užší koncovkou, než je u microUSB kabelů zvykem. B15 a B15Q tento problém mají také. Zkusil jsem několik nabíječek a dvě se do ústí otvoru microUSB konektoru B15Q nevešly. Pokud tedy budete chtít mít jistotu, že B15Q nabijete opravdu kdekoli, nezbude vám nic jiného, než s sebou vozit originální kabel od CATu.

Konstrukce a design: Najděte 10 rozdílů

Pokud necháte B15 a B15Q položené na stole vedle sebe, rozdíl nepoznáte – oba telefony používají identickou konstrukci. Stále je tedy celé tělo pokryté odolným plastem a boky přístroje vyztuženy eloxovaným hliníkem.

  

Přední část je beze změny, tak jako boky. Levá strana nese microUSB konektor schovaný za gumovou záslepkou, pravý bok kromě kláves regulace hlasitosti obsahuje též klávesu pro aktivaci svítilny. Pro její rozsvícení jí musíte delší dobu podržet a vedlejší, z mého pohledu negativní efekt, je rozsvícení displeje, což se zrovna ve tmě příliš nehodí. Nicméně díky tomu nemusíte nahmatávat klávesu pro probuzení mobilu.

 
V redakci se nám sešly rovnou dva kusy modelu B15Q

Ta je velmi nešťastně umístěná na vrchu přístroje. Kromě skutečnosti, že je mimo běžný dosah prstů, je navíc klávesa velmi malá a zapuštěná v rovině s okolním tělem. Zkoušel jsem CAT B15Q odemykat v pracovních rukavicích a téměř to nešlo. Nebýt boční klávesy pro aktivaci svítilny, v rukavicích B15Q nemáte téměř šanci odemknout. Horní hrana kromě klávesy uspání nese taktéž zdířku pro sluchátka, schovanou za gumovou krytkou.

 

Zásadní změna B15Q oproti modelu B15 je přítomnost již zmíněné LED diody na zadní straně přístroje. Původní model B10 diodu měl, B15 již z nepochopitelného důvodu ne. B15Q tedy napravuje tuto chybu a kromě přisvícení při fotografování lze diodu využít jako nouzovou svítilnu.

Zcela nepochopitelné je naopak použití senzorových kláves pod displejem. B10 měla tyto klávesy také senzorové, ale klávesy pro příjem hovoru a jeho odmítnutí měla B10 mechanické. Šlo tak hovor přijmout i v pracovních rukavicích či za deště. B15Q ale používá pouze senzory. Jakmile se jich dotkne voda, začnou okamžitě a chaoticky ovládat váš mobilní telefon. Tohle se CATu vážně nepovedlo.

  

Taktéž bych si u telefonu se zaměřením, jaké proklamuje CAT, představil signalizační diodu pro indikaci zmeškaného hovoru, vybité baterie a podobně. Vyzvánění může být v drsných podmínkách přeslechnuto a opticky přehlédnuto. Následné upozornění pomocí diody bych považoval za velmi užitečné nejenom u CATu, bohužel zde nic takového nenajdete.

  

Samostatnou kapitolou je v případě B15Q vkládáním SIM karet a microSD karty. Všechny tři sloty jsou totiž umístěné nad sebou a šuplíčky SIM karet překrývají slot microSD karty. Ten je navíc schovaný nejníže. Všechny sloty dohromady poté blokuje vložená baterie. Pro vyjmutí microSD karty tedy musíte mobilní telefon nejenom zcela vypnout, ale také otevřít, vyjmout baterii, vyjmout SIM kartu (!) a až poté se dostanete k microSD kartě. Pochopím, že je vše schované pod krytem kvůli odolnosti, ale vnitřní uspořádání není příliš nakloněné častější výměně paměťových karet.

  

Odolnost: IP67 a 810G zní dobře, ale…

Celá konstrukce CATu B15Q je podřízená schopnosti odolat okolnímu prostředí a nešetrnému zacházení. Přístroj tak splňuje normu IP67, dle které vydrží půlhodinové ponoření do vody s hloubkou 1 metr a také odolá jakémukoli prachu. CAT navíc přidává armádní certifikaci 810G, která garantuje odolnost proti nárazům a otřesům, konkrétně by měl mobil vydržet pád na beton z výšky 1,8 metru a měl by být schopný pracovat v rozsahu teplot od -20 do +50 °C.

  

Během našeho testu se bohužel přílišná odolnost nepotvrdila. Dokud mobil padal na koberec či jsme jej lehce potřísnili vodou, neměl žádný problém. Po několika dopadech z ruky na lesní cestu plnou malých kamínků se ale bohužel na předním sklíčku objevil první škrábanec. Definitivní stop testům dalo několik hodů do mělké kaluže vesnické cesty. Do mobilu se dostala voda. A to bohužel až k prostoru baterie a microSD karty. Telefon to naštěstí neusmrtilo, ale myslíme si, že jsme v tomto případě měli spíše štěstí a být vody o něco více, pravděpodobně by to CAT nerozdýchal.

  

Po důkladném vysušení vnitřní konstrukce jsme ještě provedli klasický koupelnový test, kdy jsme telefon nechali přes dvě hodiny ponořeny ve vaně v hloubce zhruba 30 cm, a tady se voda pod zadní kryt naštěstí nedostala. Těžko tedy soudit, proč při venkovním testu hodů do kaluže neobstál – možná se voda dovnitř dostala nárazem o zem, nicméně zde se sluší dodat, že jsme B15q do kaluže pouštěli jen z výšky zhruba 40 centimetrů.

Hardware a zvuk: Tady se vylepšovalo

Čím se B15Q zásadně liší od staršího B15, je použitý procesor a vůbec hardwarová výbava. Pomalý dvoujádrový procesor MediaTek MT6577 s frekvencí 1 GHz byl nahrazen novějším MediaTekem 6582M. Ten disponuje čtyřmi jádry, která jsou taktovaná na frekvenci 1,3 GHz. Procesor je taktéž vyroben novější 28mm technologií.

 

Pokud je vám název procesoru povědomý, vězte, že identický procesor najdete v nedávno testovaném smartphonu Vodafone Smart 4 Power. Čip spadá do rodiny Cortex-A7, jedná se tedy o řešení energeticky úsporné než výkonné. Operační paměť u B15Q má kapacitu 1 GB RAM. Jako grafický akcelerátor je použit Mali-400 MP2.

Výkon jsme změřili pomocí tří benchmarků s následujícími výsledky:

 • AnTuTu: 17 978 bodů
 • Quadrant: 8 858 bodů
 • IceStorm: 3 527 bodů
 • IceStorm Extreme: 2 127 bodů
 • IceStorm Unlimited: 2 866 bodů

Výsledky jsou vzhledem k ceně opravdu velmi špatné. Identický výkon podává již zmíněný Vodafone Smart 4 Power, který ale stojí polovinu. Samsung Galaxy S4 Active, který se prodává ve stejné cenové hladině, B15Q z hlediska výkonu doslova převálcuje. Sony Xperia Z1 Compact za příplatek pár stovek vám sice nenabídne odolnost vůči nárazu, zachová ale vodotěsnost a po stránce výkonu překonává B15Q více než šestkrát.

 
Náročnější hry na telefonu spustíte, ale počítejte s horší grafikou a občasným zaškobrtnutím

Displej: Kdo šetří, má za tři?

Displej v CAT B15Q oproti předchozímu modelu nedoznal žádného zlepšení. Uživatel tak má k dispozici 4″ TN panel s WVGA rozlišením (480 × 800 pixelů). Již název použité technologie neslibuje žádné zázraky, a ty se ani nedostavují. Špatné pozorovací úhly, mizerná čitelnost na sluníčku či nepříliš přirozené barvy nedávají displeji šanci postavit se proti stejně drahým telefonům konkurence. Ani velmi nízké rozlišení není příliš příjemné, například při brouzdání po internetu je malé písmo opravdu špatně čitelné.

Displej obsahuje automatické čidlo jasu, které funguje dobře a bez zjevných problémů. Nicméně špatné pozorovací úhly ve tmě vyniknou ještě více než ve dne, a tak není čtení na displeji v horších světelných podmínkách žádná výhra. Stačí jemný pohyb a barvy se mění, při větším náklonu invertují. 

Baterie a výdrž: Bez překvapení

Akumulátor je v CAT B15Q vyměnitelný a dosahuje kapacity 2 000 mAh. Nabíjení s přiloženou 1A nabíječkou není nejrychlejší – z nuly na sto procent se dostanete za 2 hodiny a 58 minut. Výdrž na plné nabití není nejhorší. Při použití jedné SIM karty se dočkáte výdrže až dva dny, při plném provozu a s vypínáním dat. Pokud budete mít data zapnutá neustále, počítejte přibližně s 1,5 dne provozu, než se baterie bude dožadovat okamžitého dobití. Při používání dvou SIM karet klesne výdrž maximálně na jeden den.

Operační systém a uživatelské prostředí: Čistý Android

CAT se nijak nepouštěl do větších experimentů, a tak je prostředí B15Q bez jakékoli nadstavby. Čistý Android, který se v útrobách smartphonu prohání, je předinstalován ve verzi 4.4.2. V případě CATu se jedná o sestavení B15Q_GENE_DS_1.010.000. Systém mi za celou dobu používání nenabídl žádný update.

Kvůli použití čisté verze systému nenajdete v ovládání recenzovaného mobilu žádné záludnosti. Notifikační lištu můžete tedy stáhnout buď jedním nebo dvěma prsty. V prvním případě se dočkáte seznamu notifikací, v druhém rychlých přepínačů. Nepovažuji tento styl za ideální, zvyknout se na něj ale dá. K dispozici máte samozřejmě několik ploch, na které můžete umístit složky či zástupce. Vstup do menu aplikací zůstal zachován. Nejdou nijak třídit a jsou automaticky řazené dle abecedy.

 
Hlavní obrazovka

V rámci nastavení systému lze určit čas automatického vypnutí i zapnutí mobilu, čímž můžete přes noc zásadně šetřit baterii. Taktéž, stejně jako u Vodafone Smart 4 Power se stejným procesorem, potěší možnost použít SD kartu jako primární úložiště. 

 
Všude čistý Android: takto vypadají přepínače v notifikační oblasti a nabídka Nastavení

Telefonování a organizace: Bez jakéhokoli překvapení

Stejně jako na většině Android zařízení máte práci s kontakty rozdělené na dvě části. Aplikace Lidé umožňuje práci s kontakty nejenom na úrovni jednotlivých kontaktů, ale také pracuje se skupinami a oblíbenými kontakty. Mezi těmito třemi pohledy se přesouváte horizontálním tahem prstem po displeji. Velkou výhodou všech Android zařízení je kompletní synchronizace s cloudem v rámci Google účtu. Kontakty tak můžete kompletně spravovat z počítače, stačí se přihlásit do Gmailu.

 

K textové komunikaci slouží aplikace Zprávy a Hangouts, kdy druhá jmenovaná dokáže kompletně převzít kontrolu nad SMS a MMS zprávami. Díky tomu můžete mít všechny textové zprávy na jednom místě. Výhodou Hangouts zpráv je taktéž podpora videohovorů včetně konferencí a kompletní používání i na počítači, kde se zprávy v reálném čase synchronizují s telefonem. Není tak problém odeslat zprávu z mobilu a následně pokračovat v rozepsané konverzaci z počítače. Vše opět synchronizované v rámci Google účtu.

 

Klávesnice je překvapením, a to pozitivním. CAT se rozhodl do svého přístroje předinstalovat výborný SwiftKey, díky které je psaní oproti klasickému řešení od Google podstatně rychlejší.

K organizaci času je předinstalován Google kalendář, který je sice výborně provázaný s účtem v cloudu, nicméně jeho rozhraní na mobilu není příliš přívětivé. Měsíční, týdenní a denní pohled na váš čas ale zvládne, stejně jako zobrazení agendy. 

Multimédia: Bez větších problémů

I když je CAT B15Q mobilní telefon určený především do drsného prostředí, nezapomíná ani na schopnost přehrávání audio a video souborů. K přehrávání hudby je určena aplikace Hudba Google Play, která kromě běžného přehrávání klasických audio formátu, umožňuje stahovat zakoupenou hudbu z obchodu Play. Pokud si u Googlu platíte účet Hudba Naplno, můžete přes tuto aplikace streamovat a stahovat libovolnou skladbu z obchodu bez dalšího omezení. Z hlediska nastavení Hudba Google Play příliš voleb nenabídne a tak je vrcholem v nastavení klasický ekvalizér.

 

Přehrávač videa zcela chybí a práce s videosoubory zůstává na bedrech aplikace Fotky. Ta  má sice primárně na starosti fotografie, nicméně ani filmové soubory jí nedělají problémy. Na pokročilou práci a častější sledování filmů nicméně vhodnější nainstalovat například MX Player z Google Play. 

Bonusové aplikace: Rozumné množství

Mezi bonusové aplikace bychom mohli zařadit Google Earth či jednoduchý Správce souborů. Určitě sem ale můžeme počítat skvělou klávesnici SwiftKey či Ocearch Global Shark Tracker. Klávesnice najde uplatnění jistě téměř u každého, Shark Tracker má poukázat na partnerství CATu s neziskovou organizací Ocearch, která si dala za úkol sledovat život nejenom bílých žraloků, ale také se zásadně podílí na jejich výzkumu.

 

CAT je v rámci této neziskové organizace jedním z hlavních partnerů a organizaci dodává své motory a agregáty, stejně jako bezpečnostní vybavení. Pokud chcete, můžete si v této aplikaci vybrat jednoho ze sledovaných žraloků po celém světě a dívat se v reálném čase, jak se pohybuje v oceánu.

Fotoaparát a video: Jedno překvapení

V této kapitole jsem po předchozích zkušenostech byl připravený nenechat na CAT B15Q niť suchou. Nicméně, pokud se před objektiv fotoaparátu dostane nenáročná scéna, zvládne pořídit B15Q obstojné snímky. Obecně fotografování krajinek či jiných světelně nenáročných scén CATu svědčí. Důvodem je i velmi slušná drobnokresba, pokud vezmeme v potaz 5 Mpx rozlišení a fakt, že se jedná o mobilní telefon.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Omezení fotoaparátu se ale začne rychle projevovat při fotografování v protisvětle, při scénách s vysokým dynamickým rozsahem či ve špatných světelných podmínkách. V noci je B15Q téměř nepoužitelný. Scény bez blesku jsou víceméně různé variace na černočernou tmu a svit diody není příliš dobře řízen. Často tak dochází k přepalům a snímky jsou velmi ploché. Ve dne při snímání scény s tmavými i světlými částmi dochází k utopení tmavých ploch a ztrátě kresby.

-

- - -

Fotografie dosahují maximálního rozlišení 5 Mpx. Tohoto rozlišení se nám nicméně podařilo dosáhnout pouze při použití poměru stran 4:3. Pokud jsme použili režim „Celá obrazovka“, kdy je fotografie pořizována v poměru stran 5:3, mobil nám nedovolil vybrat jiné rozlišení než 1 Mpx. Výrobce o tomto drobném nedostatku ví a opravu by měl přinést plánovaný update.

Videosekvence jsou pořizovány v rozlišení 1920 × 1080, tedy ve full HD při 30 FPS. Výstupním formátem je kontejner 3GP s využitím kodeku H264. I když je výstupem opravdu video v uvedeném rozlišením, nemohu se zbavit pocitu, že je video natáčené v rozlišení nižším. Ostré není každopádně v žádném případě. B15Q umožňuje při natáčení videa použít elektronický stabilizátor, rozdíl mezi stavem vypnuto a zapnuto jsem ale bohužel nepozoroval.

Srovnání: CAT B15Q vs. digitální kompakt s výměnnými objektivy Olympus E-M10

  

  

Konektivita, GPS a prohlížení internetu

Z hlediska dat si model B15Q oproti svému předchůdci polepšil v rámci Bluetooth, kde verze 3.0 byla nahrazena úspornější verzí 4.0. Wi-Fi nadále podporuje protokoly b/g/n a samozřejmě zde najdete podporu 3G. Podporu LTE sítí budete hledat marně, tak jako NFC. Jelikož CAT B15Q podporuje dvě SIM karty, není bez zajímavosti, že oba sloty mohou pracovat s 3G daty. Výrobce nicméně i v manuálu upozorňuje, že v jeden okamžik může být aktivní v rámci datových přenosů pouze jedna karta. Příjem telefonních hovorů a SMS zpráv je možný samozřejmě u obou najednou.

Kvalita příjmu Wi-Fi signálu i práce s Bluetooth je zcela bezproblémová. Jako nepříliš přesná se naopak bohužel ukázala práce s GPS souřadnicemi, kdy se mi několikrát stalo, že mi mobil ukazoval jinou pozici, než na které jsem se fyzicky nacházel. Často ten rozdíl činil i několik desítek metrů. Toto se nestávalo pravidelně, nicméně příjemné to nebylo. Vždy po přendání SIM karty do mé Xperie Z1 problémy zmizely. 

Závěrečné hodnocení

Přiznám se, že jsem k CAT B15Q přistupoval opatrně, jelikož předchozí modely B15 a B10 přinesly ve své době podprůměrný hardware za velmi nadprůměrnou cenu. Výrobce si tak účtoval za zvýšenou odolnost příliš vysoké částky. Stačilo onu odolnost vynechat a rázem jste mohli koupit identický či lepší smartphone za poloviční cenu.

CAT B15Q bohužel z cesty, kterou šly předchozí modely, nezkusil sejít, on jí hrdě vykračuje dále. Za cenu, která nemá daleko k deseti tisícům, dostanete mobilní telefon, který konkurence prodává za částku poloviční. Myslím tím především Vodafone Smart 4 Power, který je postavený na stejném procesoru. Navíc ale přidává rychlé LTE data a podstatně povedenější displej.

Pokud budete chtít zachovat odolnost vůči vodě, bez potřeby certifikace 810G, za velmi podobnou částku můžete mít Xperii Z1 Compact, což je smartphone, který s B15Q nelze nijak srovnávat. Je o tolik lepší, až se zdá k neuvěření, že stojí pouze o pár stovek více. Pokud jste navíc ochotni dát 9 tisíc za B15Q, zvažte, jestli se vám nevyplatí přidat pár tisíc navíc za Samsung Galaxy S4 Active. Opět ve všech směrech lepší smartphone, byť opět bez certifikace proti nárazu.


Přemýšlíte o tomto obrněnci? Podívejte se, kde jej seženete nejlevněji…

CAT B15Q se tak hodí především těm uživatelům, kteří hledají kombinaci robustního těla, podpory dvou SIM karet a nárazuvzdornosti. V jakémkoli jiném případě je tu doslova zástup konkurenčních přístrojů, které mají podstatně lepší poměr ceny vůči výkonu.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

9 komentářů

 1. Rachal (neregistrovaný)

  měl jsem CAT B10 a už bych si tuhle značku znova nekoupil. dostala se mi do něj voda když zmokl na terase a to byl správně zaaretovaný. reklamaci mi teda výrobce uznal ale kupoval jsem ho s tím že něco vydrží a nevydržel, jen teda pád ze stolu mu nevadil to bylo ok.

 2. Hehe, outdoor telefon, který selhává ve všem, co souvisí s outdoorem:)

  Není lepší koupit i třeba něco z bazaru, prdnout na to nějaký Lifeproof? Za podobnou cenu můžeme mít cca loňský hiend s obdobnou odolností s funkčností o 3 světelné roky jinde:D

  • Souhlas, ale dokud to někdo kupuje (nechápu kdo), tak se to bude bohužel i vyrábět. Vzhledem k tomu, že je to už X-tá generace tak to zřejmě své zákazníky má. Ale vybaveností je to číňan za 3tis.

 3. Dreamer (neregistrovaný)

  Ty fotky v recenzi jsou super ale mobil bych si fakt nekoupil, nelíbí se mi a myslím že ta xperie z1 kompakt je mnohem lepší volba

  • David Šantora

   Dobrý den,

   děkuji pochvalu fotografií. Když už jsem měl na recenzi CAT smartphone, fotografování na stavbě jsem si nemohl odpustit. :)

 4. eLzyx (neregistrovaný)

  to snad raději Evolveo Strongphone Q4, byť má také fůru svých problémů. Na rozdíl od tohoto ale neselhává v té zásadní věci, opravdu vydrží i pád do louže.

 5. Honza (neregistrovaný)

  Zdravím,

  píšete o plánovaném updatu. Nemáte info, kdy by se telefon s inovovaným systémem dal koupit a co všechno by měl odstanit?

 6. cenda007 (neregistrovaný)

  Dobrý den. Dá se do telefonu CAT B15Q nahrát aplikace nahrávání hovorů? Děkuji za radu, kde se dá tato aplikace stáhnout. Přeji hezký den.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).