TOPlist

Recenze CAT B15: Obrněnec plný kompromisů

CAT B15 je nástupcem modelu B10, oproti kterému přichází s atraktivnějším designem, lepšími hardwarovými parametry a podporou dvou SIM karet. Přesto trpí několika problémy, které mu nedokážeme odpustit.

V České republice se před několika týdny začal prodávat nástupce odolného modelu CAT B10, který jsme otestovali v pračce, myčce i ve skalách. Novinka s označením B15 přináší hezčí design, lepší hardwarové parametry, odolnou konstrukci s certifikací IP67 a v neposlední řadě i možnost používat dvě aktivní SIM karty najednou.


Odolný CAT B15 nenabízí zrovna ideální poměr cena/výkon

Předchozímu modelu byla kromě pomalého hardwaru vytýkána i přítomnost starší verze systému Android. I v tomto směru se CAT poučil a v B15 najdeme čistý Android 4.1.2 bez dalších úprav výrobce. Stupeň krytí IP67 zajišťuje kompletní odolnost vůči vniknutí prachu a odolnost vůči vniknutí vody až do hloubky 1 metru po dobu 30 minut. Robustní konstrukce zajišťuje dobrou ochranu při pádu. Vzhledem k tomu, že se jedná o telefon pro aktivní uživatele, kteří jej budou používat například při outdoorových aktivitách, ale stejně tak jej ocení třeba dělníci na stavbě, očekávali bychom výbornou čitelnost displeje na přímém sluníčku. Ta se bohužel nekoná a telefon má překvapivě problémy i s fixací GPS.

CAT u modelu B15 zvolil podobnou cenovku jako v případě staršího brášky B10. Na českém trhu jej v oficiální distribuci aktuálně seženete za zhruba 7 700 Kč s DPH, což není zrovna málo. Na jednu stranu se jedná o povedené zařízení, ale vzhledem k jeho zaměření bychom očekávali, že právě vylepšení pro venkovní použití budou dotaženy k dokonalosti, ale tak tomu bohužel není a po dlouhodobém testování u nás převažují rozporuplné dojmy. A to ani nemluvíme o tragickém fotoaparátu a absenci přisvětlovací diody, takže tenhle kousek ve tmě nevyužijete ani jako příruční svítilnu.

Klady (+)

  • odolnost vůči vodě a prachu (IP67)
  • pevná konstrukce, která vydrží pády
  • podpora dvou SIM karet
  • slušná výdrž
  • optimalizace systému, čistý Android 4.1.2

Zápory (-)

  • čitelnost displeje na sluníčku
  • slabší hardwarová výbava
  • senzorové klávesy
  • citlivost GPS
  • velmi špatná kvalita fotografií a videa
  • absence signalizační a přisvětlovací diody
  • vyšší hmotnost
  • vrzající zadní kryt
  • voda se dostává pod zadní kryt
  • cena

Obsah balení

Ve výrazné krabičce se žlutým přebalem najdete kromě telefonu a akumulátoru také adaptér nabíječky, USB/microUSB kabel s upraveným konektorem, pecková sluchátka nevalné kvality, uživatelskou příručku a náhradní záslepky na konektory pro případ, že by se vám ty původní při akčním používání ulomily.

- - -

Zmínil jsem upravený microUSB konektor na napájecím kabelu. Tady můžete dost šeredně narazit; i když je CAT B15 vybavený klasickým microUSB konektorem, nemůžete se spolehnout, že jej na cestách dobijete nabíječkami svých přátel. Vzhledem k robustní konstrukci je microUSB konektor poměrně dost zapuštěný v těle telefonu a klasický kabel s microUSB konektorem se do něj zkrátka nevejde.

CAT proto dodává mírně upravený kabel, kde je základna s microUSB konektorem o něco menší, aby jej bylo možné bezpečně zasunout. Z počátku jsem o tomto omezení nevěděl a proto pro mě bylo velkým překvapením, když jsem na návštěvě přátel musel zůstat jeden večer bez telefonu, protože jsem jej zkrátka neměl čím dobít (originální kabel od CATu jsem nechal doma s myšlenkou, že si nabíječku od někoho půjčím, protože microUSB už je dnes zaběhlým standardem).

Videopohled

Odolná konstrukce: Na vodu raději pozor

CAT B15 disponuje skutečně robustní konstrukcí. Během několikatýdenního testování mi nespočetněkrát spadl na zem a nikdy se mu nic nestalo. Svůj podíl na tom má pevné tělo, které vnitřnosti a displej chrání od nárazů. Telefon vydržel i opakované pády na chodník z výšky 1,5 metru. Mírně to odnesly jen vyztužené boky, na kterých se objevily drobné škrábance. Jinak ale telefon žádnou ujmu na zdraví neutrpěl.

- - -

U staršího modelu B10 zajišťoval pevnou aretaci zadního krytu šroub, který bylo potřeba dotáhnout a konstrukce pak byla dokonale těsná. U CATu B15 se zadní kryt pouze nacvakává a upevňuje speciální pojistkou. U námi testovaného kousku kryt bohužel nedržel úplně pevně a možná i to bylo příčinou, proč se při podvodním testu pod zády telefonu objevilo několik kapek vody. Telefon se nijak nepoškodil, stačilo jej pouze otřít – do vnitřností se voda nedostala.

- - -

- - -

V internetových diskuzích jsem narazil na reakce uživatelů, u kterých telefon koupel ve vodě nepřežil a odporoučel se do křemíkového nebe, proto si myslím, že odolnost vůči vodě nemusí být úplně stoprocentní a u staršího modelu CAT B10 jsme se ničím takovým nepotýkali, tam se voda do těla telefonu opravdu nedostávala. Zadní kryt navíc při silnějším promačkání vydává nepříjemné zvuky.

- - -
Voda by telefonu vadit neměla, ale při našich testech se pod zadní kryt vždy několik kapek dostalo

Samozřejmě se může jednat o problém několika kusů z celé série, ale i tak bych byl při používání telefonu ve vodě opatrnější a zbytečně bych neriskoval. Používání v dešti mu nijak vadit nebude, stejně jako pád do zabahněné kaluže, ale dlouhodobější máchání ve vodě může být problémem.

- - -

Nerozumím tomu, proč výrobce vsadil na senzorové klávesy pod displejem, u odolného telefonu je to nesmysl. Když totiž budete CAT B15 chtít ovládat v dešti, senzorové klávesy na mokré prsty téměř nereagují, takže ani tady nemůžeme dávat žádné kladné body.

V rukou se telefon drží překvapivě dobře, i když je nutné počítat s vyšší hmotností (170 gramů) a tloušťkou (15 mm), ale to je u odolných telefonů pochopitelné. Na pevné hliníkové boky navazuje plastové tělo s matnou povrchovou úpravou, na které se neusazují otisky prstů. 3,5mm výstup pro připojení sluchátek i microUSB konektor zakrývají plastové krytky. Je škoda, že se zapomnělo na signalizační diodu, která by dokázala notifikovat na nové události, zmeškané hovory či vybití akumulátoru.

- - -

Na zadní straně kromě objektivu 5Mpx fotoaparátu najdeme ještě hlavní systémový reproduktor. Ten by ale mohl být hlasitější a zejména v rušnějším prostředí hrozí, že přeslechnete vyzváněcí tón příchozího hovoru. Samotnému se mi to několikrát stalo, i když jsem měl hlasitost nastavenou na maximální úroveň.

Hardwarová výbava: Pro běžné použití postačí

Po hardwarové stránce se jedná o průměrně vybavený telefon, u kterého nepočítejte s hraním náročnějších her. Ale to myslím ani cílová skupina řešit nebude. Důležité je, jak svižný je systém při běžném používání a v tomto směru CAT odvádí dobrou práci. Zpomalení se objevuje snad jen při instalaci či aktualizaci aplikací z Google Play na pozadí a občas se trochu zadýchá webový prohlížeč, ale to je způsobeno starším čipem.

  

Hnacím motorem se stal dvoujádrový procesor MediaTek MT6577 s taktem 1 GHz pro každé jádro, kterému dělá společnost 512 MB operační paměti RAM. Interní úložiště má kapacitu 4 GB, ale v reálu jsou pro vaše data volné zhruba 2,3 GB (paměť je rozdělena do dvou sektorů – 0,89 GB + 1,44 GB). Další prostor rozšíříte díky slotu na microSDHC karty, nicméně aplikace na pam. kartu instalovat nelze.

V úvodu jsem zmiňoval tragickou citlivost GPS modulu. Nevím, zda se jednalo pouze o problém testovaného kusu, ale ani na volném prostranství se mi telefon nedokázal zafixovat po 10 minutách čekání. A nešlo pouze o jeden zbloudilý pokus, fixaci jsem zkoušel provádět pravidelně na různých místech, ale úspěšnost nebyla příliš vysoká. A když už se mi pozici povedlo zaměřit, nebyla příliš přesná. Při využívání automobilové navigace v Google Mapách mě ukazatel polohy při aktivní jízdě občas házel do vedlejší ulice.

-- -

Pro běhání využívám RunKeeper a jsem zvyklý, že většina testovaných telefonů mou polohu zaměří do několika jednotek či desítek vteřin. U CATu B15 ale fixace neproběhla vůbec, a to opět neběhám v husté městské zástavbě, ale na volném prostranství. Budu rád, pokud nám další majitelé tohoto modelu do komentářů doplní své zkušenosti s GPS modulem, ale na námi testovaném kusu to jednoduše byla bída.

- - -

O zobrazování se stará čtyřpalcový TN panel s WVGA rozlišením (480 x 800 px). Vzhledem k použité technologii od něj nečekejte žádné zázraky. Mizerné jsou pozorovací úhly a špatné je to i s čitelností na přímém sluníčku. Co naplat, že nastavíte maximální úroveň jasu; vždy jsem si pro přečtení informací na displeji musel stínit rukou. Prapodivně funguje i čidlo automatické regulace jasu, proto jsem vždy raději volil manuální nastavení.

  

Dvě SIM karty v jednom těle

CAT B15 disponuje dvěma sloty na SIM karty. Na obou lze využívat datové přenosy přes 3G a celkově je správa SIM karet řešena naprosto totožně, jako u nedávno recenzovaného Alcatelu One Touch Idol 997D Ultra.

Po zapnutí se vás telefon postupně zeptá na PIN k první a druhé SIM kartě (pokud jej používáte) a zobrazí dodatečné informace – název operátora, která je první/primární a která druhá, a jaká SIM je používána pro jaké služby). Můžete si navolit, která SIM má být použita pro hovory, videohovory, SMS a MMS a datové připojení. Každou funkci může zastávat jiná SIM. Obě mohou fungovat na 3G nebo lze nastavit, že se ke 3G připojí jen jedna. Zároveň si můžete SIMky pojmenovat a v systému barevně odlišit, což považuji za velmi šikovné řešení.

  

Ke kvalitě hovorů nemáme žádné výtky, protější strana nás vždy slyšela dostatečně a v telefonním sluchátku je hlasitost taktéž dobrá. Problémy mohou nastat při aktivaci hlasitého handsfree, kdy se zvuk line ze zadního reproduktoru, který zrovna dvakrát velký kravál neudělá.

V telefonní aplikaci či ve správci textových zpráv máte vždy možnost výběru SIM karty (bez ohledu na nastavení v systému). Přepínače najdete i v notifikační liště, což považuji za velice praktické. Celkově není práci se dvěma SIM kartami příliš co vytýkat. Třešničkou na dortu jsou vyzváněcí profily a možnost automatického zapnutí/vypnutí telefonu v předem nastavený čas.

Baterie a výdrž

Vyměnitelný akumulátor disponuje kapacitou 2 000 mAh. Výdrž se celkem výrazně odvíjí od toho, zda používáte jednu nebo dvě SIM karty. V případě, že budete mít v telefonu jen jednu SIM kartu, zvládne při aktivním používání 1,5 až 2 dny. Jestliže budete využívat obě dvě SIM karty najednou, připravte se raději na každodenní dobíjení.

Při přehrávání videa ve WVGA rozlišení s maximální úrovní jasu se telefon přihlásil o dobití po 4 hodinách a 35 minutách, což je spíše průměrný parametr. I tak jsme ale s celkovou výdrží spokojeni. Jen pozor na upravený microUSB kabel, který jsem už nakousl v první kapitole.

Fotoaparát a záznam videa: Kam se poděla přisvětlovací dioda?

V úvodu jsem zmiňoval, že 5Mpx snímač podává hodně podprůměrné výsledky. Stačí se podívat na přiložené snímky a je jasné, že tenhle kousek nebudete chtít používat ani pro pořizování momentek. A je to škoda, CAT B15 jako jeden z mála telefonů na trhu disponuje hardwarovou spouští fotoaparátu. Na displeji fotoaparátu ještě snímky vypadají celkem dobře, ale po zobrazení na desktopu budete raději chtít aplikaci pro fotografování ze systému odstranit.

  

  

Snímky nejsou dostatečně ostré, věrnost barev má k realitě daleko a celková kresba je tragická. O moc lepší to není při fotografování makra, focení dokumentů s přivřením očí zvládne. Snažit se můžete jak chcete, ale ani za ideálních světelných podmínek nejsou výsledky takové, jaké byste od 5Mpx snímače očekávali. Zapomeňte také na focení v horších světelných podmínkách, výrobce totiž naprosto zapomněl na přisvětlovací diodu.

Video lze nahrávat ve WVGA, HD a dokonce i fullHD rozlišení. Ani při jednom nastavení nejsou výsledky příliš uspokojivé, ale ve srovnání s fotografiemi působí o něco lépe. Občas se nám stávalo, že při přepnutí na maximální kvalitu záznamu (fullHD a HD) byl obraz nepříjemně trhaný. Zřejmě se jednalo o nějakou chybu v systému, protože tento jev se objevil zhruba při každém pátém pokusu. Při nastavení rozlišení na WVGA se nic takového neobjevovalo.

Závěrečné hodnocení

Přiznám se, že jsem od CATu B15 měl velká očekávání a po zkušenostech s předchozím modelem CAT B10 jsem se na testování těšil, ale postupně jsem začínal objevovat nejrůznější nedostatky, které by se u odolného telefonu se zaměřením na venkovní využití rozhodně neměly objevovat.


Velkým konkurentem pro CAT B15 je odolný Samsung Galaxy Xcover 2, který nabízí mnohem zajímavější cenu

Abychom ale jen nekritizovali, výrobce si zaslouží pochválit za optimalizaci systému Android 4.1.2 a fakt, že až na několik bonusových aplikací, jako je správce souborů či jednoduchý úkolovník, je systém úplně čistý a bez zbytečného balastu. Robustní konstrukce telefon dobře ochrání i při pádech z větší výšky. Slušná je i výdrž, především při používání s jednou SIM kartou; se dvěma přesto zvládne jeden den aktivního používání.

Jako odolný dual SIM tenhle kousek poslouží velmi dobře, ale zejména při využívání v terénu narazíte na několik překážek. Nekvalitní fotoaparát ještě můžeme odpustit, ale špatnou citlivost GPS přijímače, mizernou čitelnost displeje na sluníčku či za deště nepoužitelné senzorové klávesy už nikoliv. A stejně tak postrádáme signalizační a přisvětlovací diodu. Jako kapesní svítilna CAT B15 zkrátka neposlouží.


Galaxy S4 Active: Cenou se s CATem B15 nemůže měřit, po hardwarové a funkční stránce jej válcuje na plné čáře

CAT B15 je zkrátka plný kompromisů a vzhledem k jeho zaměření mu je nemůžeme odpustit. Pokud vyloženě neprahnete po využívání dvou SIM karet v jednom telefonu, raději bych sáhl po odolném Samsungu Galaxy Xcover 2, který také není dokonalý, ale praktické využití je úplně o něčem jiném. V případě, že pro vás není překážkou vyšší cena, můžete do výběru zahrnou i Galaxy S4 Active, který se u nás právě začíná prodávat za necelých 15 000 Kč.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku