Domů » Recenze » Recenze Asus Zenfone 5: Král v malé zemi

Recenze Asus Zenfone 5: Král v malé zemi

Asus letos v lednu představil modelovou řadu, na kterou se mnozí těší takřka celý rok. Největší a nejvybavenější model na český trh nedorazí, zástupce střední třídy v podobě Zenfonu 5 se u nás ale do prodeje dostal a my jsme se mu podívali na zoubek.

Výrobce elektroniky Asus je na českém trhu dobře známý, ale spíše v oblasti notebooků a počítačové techniky obecně. Do segmentu mobilních telefonů a mezi běžné uživatele se mu zatím nepodařilo prorazit a vedle zavedených a u nás nejvíce prodávaných značek je tak píše minoritním hráčem. Na vině může být i poměrně konzervativní přístup běžných českých zákazníků, protože pro mnohé je stále synonymem mobilního telefonu Nokia, a toto dogma se po nějakou dobu pravděpodobně ještě nepodaří prolomit.

Řada nových zařízení Asus Zenfone se toto bude snažit prolomit a dostat se do povědomí širší veřejnosti. Na český trh sice přichází s poměrně výrazným zpožděním, ale alespoň že jsme se nakonec přece jenom dočkali. Výrobce dál těmto zařízením do vínku více než slušný základ, který doplnil zajímavou cenou – 8GB variantu seženete pod 4500 Kč s DPH, 16GB pak zhruba o 1000 Kč více. Námi testovaný Asus Zenfone 5 se rozhodně nemá za co stydět.

Otázkou tedy je, co bude případně bránit vyšší míře rozšíření tohoto telefonu. Bude to nedůvěra veřejnosti ke značce? Nebo obecně nízké povědomí o tom, že by Asus mohl dělat kvalitní smartphony? Bude za tím i nedostatečná propagace modelové řady? Uvidíme, to ukáže čas. Nyní se pojďme podívat na Asus Zenfone 5 samotný. Hned v úvodu ale prozradíme, že se jedná o velmi povedený smartphone, bez kompromisů se to ale ani tentokrát neobejde. Na českém trhu je dostupný jak v 8GB, tak také 16GB verzi a i když se jedná o levnější model, v průběhu dubna příštího roku by pro něj měla být dostupná aktualizace na Android 5.0.

Kde Zenfone 5 seženete za nejlepší cenu? Klikněte a porovnejte…

Klady (+)

 • kvalitní dílenské zpracování
 • podpora dvou SIM karet
 • povedený displej s HD rozlišením
 • rychlý a stabilní systém, 2 GB RAM
 • přehledné uživatelské prostředí
 • sympatická cena
 • dočká se Androidu 5.0

Zápory (-)

 • absence LTE
 • průměrná výdrž
 • chybí NFC
 • kvalita fotografií, občasné trhání videa

Obsah balení

Pokud si Zenfone 5 pořídíte, nejspíš vás zaujme už samotné balení, ve kterém se telefon dodává. Bílá krabička v černém obalu, který vyobrazuje, co vás uvnitř čeká, včetně výčtu všech důležitých funkcí ve formě piktogramů. Ač je to malichernost, tak po dlouhé době jde o balení, které mě svoji formou a provedením oslovilo a čekal bych ho spíše ve vyšších cenových kategoriích.

 
Krabička je poměrně originální – všimněte si kruhových výřezů, které ukrývají různé symboly

Uvnitř kromě telefonu samotného naleznete micro USB kabel, adaptér do elektrické sítě a vcelku průměrná sluchátka. Ta mají na můj vkus dost tenký kabel, který se snadno zamotá, disponují pouze jednou sadou silikonových nástavců do uší a jejich projev vás celkově nijak nepřekvapí. Nejsou vyloženě špatná, ale nikoho asi nepřakvapí, pokud nový majitel bude používat jiná a kvalitnější.

Design a zpracování: Nenápadný, ale přesto hezký

Zenfone na první pohled působí poměrně nenápadným dojmem – obzvláště v černé verzi. Když jej ale začnete zkoumat detailněji, všimnete si jemného vroubkování ve spodní části, na kterém dopadající světlo vytváří nenápadný efekt. Z dálky tedy může působit jako tuctovka, ale pokud se zaměříte na detaily, zjistíte, že si s ním v Asusu vyhráli. Celkové rozměry telefonu jsou 148,2 x 72,8 x 10,3 mm, hmotnost je rovných 140 gramů.

  

Čelní straně dominuje pětipalcový HD displej s celkem širokými okraji na stranách a zbytečně nevyužitým prostorem nad a pod zobrazovacím panelem. Horní část zdobí logo výrobce, mřížka reproduktoru, zelená notifikační dioda bez možnosti jakékoli personalizace a čočka přední kamerky. Pod displejem pak najdeme černý pruh s nepodsvícenými senzorovými tlačítky (šipka je vlevo) a ještě zhruba půl centimetru široký pruh tvořící bradu přístroje. Tato část navozuje svým vzorem (Zen kruhy) a zpracováním kovový dojem, což nevypadá špatně, hlavně na ostatních barevných variantách.

Zadní strana je tvořena jedním plastovým výliskem, který zasahuje až do boků a obsahuje všechna boční tlačítka. Záda telefonu není snadné sundat, drží na svém místě velmi pevně, takže je možné, že napoprvé se budete s mechanismem trochu prát, ale záhy zjistíte, že nevadí, pokud použijete hrubší sílu. Jakmile se vám povede sejmout zadní kryt, zjistíte, že baterie není uživatelsky vyměnitelná a přístup tak máte pouze ke dvěma slotům pro micro SIM karty a slotu pro microSD kartu.

  

Na zádech obligátní čočku fotoaparátu a přisvětlovací diodu doplňuje logo výrobce, logo Intel Inside (takže je hned jasné, jaký procesor je tady pánem), a otvor hlasitého reproduktoru, který musím pochválit za velmi slušnou hlasitost a jasný zvuk bez šumu a výrazného zkreslení v podobě skřehotajícího hlasu během hovoru. Při přehrávání hudby už je jeho zvukové podání o něco horší a na pořádání malé diskotéky to nejspíš nebude úplně vhodný společník. Záda jsou matná (pravděpodobně jde o plast s jemným pogumováním), díky čemuž se telefon dobře drží v ruce.

  

Jak už jsem zmínil, boky telefonu jsou součástí zadního krytu a obsahují boční tlačítka. Ta jsou pouze na pravém boku; nahoře tlačítko pro zapnutí a vypnutí telefonu a pod ním dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti. Levá hrana je prázdná, pouze ve spodní části je menší výsek, do kterého zasunete nehet při sundávání zadního krytu. Na spodní hraně telefonu najdeme kromě micro USB a primární mikrofon, sekundární je na horní hraně a doplo hňuje 3,5 mm výstup pro připojení sluchátek.

 

Pochválit musím precizní dílenské zpracování a kvalitní použité materiály. Z mého pohledu je takto zpracovaný telefon v této cenové kategorii na špici a rozhodně se nemá za co stydět. Pokud ale chcete přeci jen něco zajímavějšího, budete muset sáhnout po některém z dalších barevných provedení (modré, bílé, červené, zlaté), nebo telefon vylepšit originálním flipovým krytem, o kterém si více povíme v další kapitole.

Překvapilo mě, že i přes větší rozměry, srovnatelné například s iPhone 6, Zenfone 5 dobře padne do ruky a pohodlně se na něm píše. První bod pozitivně ovlivňují lehce zaoblená záda telefonu, která zapadnou do dlaně, a na druhý bod mají vliv širší rámečky kolem displeje, takže telefon se celkově lépe drží jak jednou rukou, tak i oběma naráz.

Hardwarová výbava: Intel Inside

Procesor Intel Atom uvnitř běžného smartphonu je v našich končinách tak trochu exotikou a zvyklí jsme spíše na jiný hardware. I pohled na „pouze“ dvě jádra procesoru může leckomu vykouzlit na tváři úšklebek, protože mezi čtyř a osmijádrovými monstry může Zenfone vypadat jako nedochůdče. Opak je alepravdou a ve své cenové kategorii ukáže kdejakému konkurentu záda. Jedna věc jsou hardwarové parametry na papíře, druhá věc jsou výsledky benchmarků, a především svižnost celého prostředí.

Takže ačkoli na první pohled nejsou parametry na papíře, v podobě dvoujádrového procesoru Intel Atom s frekvencí 1,6 GHz, nadstandardní 2 GB RAM, 16 GB interní paměti a grafického čipu PowerVR SGX544MP2, nijak zajímavé, ve skutečnosti je Zenfone 5 dostatečně rychlý a plynulý jak při běžném používání, tak také při zátěži v podobě hraní her, sledování videa nebo souběhu více aplikací zároveň. Má své limity a občas se zamyslí, nebo mu návrat z některé aplikace trvá déle, než byste čekali. Vzhledem k ceně je výkon celkově a jeho předání uživateli naprosto v pořádku.

Svůj vliv na to bude mít i uživatelské prostředí, které vypadá vcelku nenáročně, ale o tom až později. Případně také marketingově propagovaná 64bitová paměť, kterou Zenfone 5 disponuje, a která by mu měla udělovat výhodu vysšší rychlosti oproti konkurencí. Samozřejmě jsme telefon podrobili testům v rámci benchmarků, kde dopadl následovně:

 • AnTuTu benchmark: 23 510 bodů
 • 3D Mark: Ice Storm Unlimited – 7 210 bodů

Abych jen nechválil, tak musím říct, že mě na Zenfone 5 citelně chyběla rychlá data LTE. Dnes ještě jde pro mnohé uživatele o nedostupnou technologii, ale operátoři se dušují, že do konce roku pokryjí těmito rychlými daty více jak 90 % obyvatelstva a v jednu chvíli tak může být absence LTE u jinak povedeného telefonu za dobrou cenu na škodu.

Vystačit si tedy budete muset s 3G, včetně HSPA+ s nejvyššími rychlostmi 42 Mbps pro download a 5,76 Mbps pro upload. V dosahu Wi-Fi sítě můžete využít i její připojení, telefon podporuje protokoly b/g/n. ZenFone díky Wi-Fi zvládne i Wi-Fi Direct a vytvořit Wi-Fi Hotspot. Na kratší vzdálenosti lze využít i Bluetooth ve verzi 4.0 a k záporům telefonu bohužel musím přidat i absenci NFC, na kterou jsme si u Android smartphonů pomalu zvykli.

Pro lokační funkce a navigaci umí Zenfone využít systémy GPS a GLONASS. S připojením k internetu je fixace polohy velmi rychlá. Pokud datové připojení nemáte k dispozici, počkáte si o pár desítek vteřin déle, ale nejde o nic, co by při použití jakkoli obtěžovalo.

 

Pro aplikace, multimédia a soubory obecně můžete využít interní paměť telefonu. Na českém trhu jsou k dispozici obě varianty, 8 a 16 GB. Cenový rozdíl je 500 – 1000 Kč, podle prodejce. Námi testovaná dražší varianta nabízí pro uživatele zhruba 12,3 GB volného prostoru. Pokud by to snad nestačilo, můžete do telefonu vložit paměťovou kartu microSD o kapacitě až 64 GB. Výhodou je, že aplikace instalované do telefonu můžete volně přesouvat na paměťovou kartu.

Displej: Pět palců s HD rozlišením

Oknem do duše smartphonu je jeho displej. V případě Zenfone 5 jde o pětipalcový IPS panel s HD rozlišením a hustotou 294 pixelů na palec. Osobně řadím IPS displeje kvalitativně nad AMOLED konkurenci, protože oceňují jejich věrnější podání barev, bez zbytečných přepalů. Nejinak je tomu i u Zenfonu, který díky technologii TruVivid zobrazuje opravdu pěkné a věrné barvy. Tato technologie zároveň umožnila zmenšit tloušťku dotykové vrstvy displeje, takže při používání telefonu máte pocit, že se dotýkáte přímo vyobrazených položek a obrázků a mezi nimi a vašimi prsty není žádná překážka.

 

Ona tam je a dobře, že tak. Jde totiž o Gorilla Glass třetí generace, které chrání displej před poškozením. Asus zároveň tvrdí, že displej je pokryt speciální oleofobní vrstvou, která zabraňuje nadměrnému ulpívání otisků prstů, ale osobně jsem nezaznamenal žádný výrazný rozdíl oproti jiným telefonům. Přidejme široký rozsah nastavení jasu, spolehlivou automatiku pro jeho řízení, dobré pozorovací úhly bez viditelného zkreslení při náklonu přístroje a máme tak před sebou jeden z nejlepších displejů v kategorii kolem 5 000 Kč. Třešničkou na dortu pak je technologie GloveTouch, která zvyšuje citlivost displeje na dotek a je tedy možné ho ovládat například v rukavicích.

Baterie a výdrž: Procenta budou rychle ubývat

Výdrž baterie na jedno nabití mě zklamala. Ačkoli použitý akumulátor nedisponuje nijak extra vysokou kapacitou a 2 110 mAh je dnes spíš průměr, procesor Intel Atom je považován za úsporný a IPS displej s HD rozlišením taky nebude takový žrout jako konkurenční produkty s vyššími parametry. Po opadnutí prvotního nadšení a zaběhnutí do běžného provozu jsem čekal jakési ustálení a prodloužení výdrže na jedno nabití, ale bohužel jsem se v žádném případě nedostal na více jak jeden den běžného používání.

Při využití dvou SIM karet zároveň jsem pak pozoroval pokles o dalších zhruba 10 až 15 %. Reálně tak můžete počítat s 10 až 12 hodinami pracovního provozu na jedno nabití. Můžete si trochu pomoci zapnutím jednoho ze třech úsporných režimů, ale moje zkušenosti hovoří o úspoře maximálně 10 %. Záleží jen a pouze na vás a způsobu využití telefonu. Výjimkou byly jen víkendy, které Zenfone zvládl na jeden zátah, ale vzhledem k velmi mírnému využití to není nic, nad čím bychom měli uznale pokyvovat hlavou.

 

Nabití z nuly na sto zabere zhruba 2,5 hodiny za použití přibalené nabíječky. Pokud budete chtít telefon vybít rychleji, začněte hrát hry, nebo si pusťte video. Hraní her zlikvidovalo energii z baterie Zenfone během 6 hodin a přehrávání videa vydrželo jen o hodinu a půl déle. Jako MP3 přehrávač na tom bude o něco lépe – zvládne zhruba 18 hodin čistého času přehrávání.

Celkově tedy tento model svými výkony v oblasti výdrže baterie zapadá spíše do šedého průměru, než že by podával jakkoli zajímavé výsledky hodné velebení. Je to škoda, protože díky nenáročnému hardwaru bych očekával lepší hodnoty.

Operační systém, prostředí a software

Testovaný kousek byl vybaven Androidem 4.3 a nadstavbou výrobce ZenUI, kterou Asus kromě smartphonů používá také ve svých tabletech. Bohužel jsme v rámci testování nestihli aktualizovat na Android 4.4 KitKat, který již byl výrobcem uvolněn, ale v době psaní recenze ještě nebyl update pro zařízení z oficiální české distribuce k dispozici (pro šedivky už ano). Dobrou zprávou je, že se majitelé v průběhu dubna příštího roku dočkají aktualizace na Android 5.0 Lollipop.

 

ZenUI nijak dramaticky nemění běžnou strukturu prostředí Androidu, jen ho převléká do vlastních barev a doplňuje nové ikonky. Na zamčené obrazovce najdete widget aplikace What’s next, která, jak je z názvu patrné, zobrazuje, co vás čeká. Tedy například blížící se události z kalendáře nebo předpověď počasí. Zároveň vám zamykací obrazovka přehledně zobrazí zmeškané události, aktuální čas a datum.

 
Aktualizace na verzi 4.4 v době psaní pro zapůjčený kus ještě nebyla dostupná

Po odemknutí telefonu máte k dispozici až sedm základních ploch pro umístění aplikací, složek nebo widgetů. Mřížka 5 x 4 ikon je opět pevná a nelze ji měnit. Každá plocha má ve spodní části napevno umístěno pět ikon, prostřední vás přesune do menu aplikací a widgetů. Widgetů je v základu hodně a zvláště ty od Asusu považuji za velmi povedené; například widget baterie, který hezky grafickým způsobem zobrazuje nabíjení akumulátoru.

 

ZenUI mění i vzhled notifikací a rychlých přepínačů po stažení roletky od horní lišty. Pokud jsou k dispozici jakékoli notifikace zmeškaných událostí, zobrazí se vám tato část. Pokud je sekce notifikací prázdná, zobrazí se vám po stažení rovnou menu přepínačů, které si můžete upravit dle potřeb.

 

Změněno bylo také Nastavení, ale pouze graficky. Struktura zůstává podobná té základní v Androidu. Asus po vzoru ostatních výrobců přidal režim pro nenáročné uživatele nebo uživatele s minimem zkušeností. Prostředí telefonu se tak na první pohled tváří jako „hloupý“ telefon, ale z jeho funkcionalit mu tato změna nic neubírá.

 

V základu máte tak k dispozici sadu aplikací Asus pro komunikaci s okolním světem, ať už jde o telefony, tablety, televize, počítače či jiná zařízení komunikující skrz Bluetooth nebo Wi-Fi. Všechny tyto aplikace mají v úvodu po spuštění jasný a dobře pochopitelný popis k čemu je lze využít a následuje jednoduchý návod, jak je využít. V praxi tak usnadňují sdílení souborů z telefonu ven a zase naopak. Nutno ale podotknout, že některé budou vyžadovat svůj protějšek na druhé straně, což jejich využití omezuje pouze na zařízení z dílen Asusu.

 
Vhod může přijít také zjednodušený režim s velkými ikonami

Celkově hodnotím ZenUI jako povedené, protože je přehledné, plynulé a svojí grafikou rozhodně nikoho neurazí. Má však i svoje mouchy a na určitých místech, například v kalendáři, narazíte na znaky, které s češtinou mají jen pramálo společného. Ale doladit překlad je pro výrobce či dovozce otázkou jen pár drobných úprav. Nehledě na to, že jsme potkali asijské modely prodávané na českém trhu s podstatně horšími chybami v překladu.

Jinak Zenfone nenabízí nic extra navrch. V základu vám přehraje většinu běžně používaných multimediálních formátů a například Galerie vám kromě obrázků a videí pořízených fotoaparátem odděleně zobrazí také screenshoty a hlavně multimédia obsažená v cloudových účtech, ke kterým se v telefonu přihlásíte. Nemotá všechno dohromady, což je rozhodně pozitivní.

Podpora dvou SIM karet

Po dual SIM telefonech je mezi uživateli neustále slušná poptávka, zvláště pak po těch kvalitnějších a výkonnějších. Zenfone 5 do této kategorie dobře zapadá i možností volit si primární a sekundární kartu, ze které SIM karty se mají primárně odesílat SMS a která má být využita pro datové připojení. Zde pozor, pokud budete měnit karty pro datové připojení, připravte se na minimálně dvouminutovou prodlevu, než tato změna proběhne.

 

Asus se zároveň chlubí, že antény telefonu jsou vyráběny speciální laserovou technologií, což ve výsledku nabízí výrazně lepší příjem signálu ze sítě operátora. Nutno uznat, že Zenfone měl vedle iPhone 6 a Galaxy Note 4 vždy minimálně o jednu čárku více, pokud zmíněné dva neměly také plný signál. Nicméně oproti nim tu citelně chybí již zmíněné LTE.

Kalendář sám o sobě je dobře použitelný, pokud tedy překousnete chyby v překladu a cizí znaky. Pro běžné použití mu nic nechybí a jeho grafika dobře koresponduje se ZenUI celkově.

Narazil jsem však na viditelné softwarové chyby. Několikrát se mi stalo, že některá ze systémových aplikací samovolně spadla a nešlo se do ní vrátit. Pomohl až restart telefonu. Často se také stávalo, že opuštění některé ze Zen aplikací rozmazalo ostatní ikony na ploše nebo v menu a opět pomohl až restart. Může jít o chybu testovaného kusu, ale pokud ne, výrobce by měl tyto vady rychle napravit, protože kazí jinak pozitivní dojem z tohoto modelu.

Flipové pouzdro s okem

Kromě zařízení samotného jsme dostali do testu ještě flipové pouzdro. To funguje tak, že sejmete zadní kryt telefonu a místo něj nasadíte jiný, který má na levé straně připevněný flip kryjící čelní stranu telefonu. Testované pouzdro bylo v bílém provedení, ale dle zástupce značky se na český trh dostanou také další, zajímavější barvy. Pokud vás tedy omrzí barevné provedení vašeho Zenfonu, můžete jeho vzhled a barvu ozvláštnit právě tímto pouzdrem.

 

Pouzdro ale neplní jen designovou funkci, je i praktické. Na čelní straně je kulatý průřez a pouzdro je samozřejmě aktivní. To znamená, že odklopením flipu telefon probudíte a zase naopak, zaklopením displej zhasnete. Abyste toto nemuseli dělat při každé kontrole notifikací, stačí při zaklopeném flipu stisknout boční zapínací tlačítko a telefon se probudí. V kruhovém průhledu vám ukáže datum, čas a počet zmeškaných hovorů, e-mailů a zpráv.


Obsah zobrazený v kruhovém výřezu pouzdra

Pokud posunete po displeji prst doprava, displej se přepne na ovládání zadní přisvětlovací diody jakožto svítilny. Opačným pohybem se dostanete k informacím o aktuálním počasí. Po pár vteřinách displej zhasne. Důležité je zmínit, že v režimu zaklopeného flipu se na displeji rozsvítí pouze výřez v pouzdře, zbytek displeje telefonu zůstává černý. K dispozici jsme měli bílou variantu pouzdra, která se nošením v kapse kalhot rychle špiní. U testovaného kus také flip nedoléhal úplně k displeji, takže ten se zbytečně často samovolně rozsvěcel.

 

Fotoaparát a záznam videa

Do šedého průměru, možná i podprůměru zapadají také obě kamerky a jimi podávané výsledky. Na zadní straně se usadil osmimegapixelový čip doplněný přisvětlovací diodou. Tento umožňuje natáčení až full HD videa a kromě běžných snímků zvládne také HDR, panorama, burst mód s kadencí 100 snímků za méně než minutu. Dále jsou k dispozici módy pro focení v noci, za šera, sport, či funkce s možností vymazání některých objektů ze snímku.

-
Občas optika vykouzlí celkem použitelný snímek, ale zázraky opravdu nečekejte

Všechny uvedené režimy by bylo radost používat, kdyby výsledky jimi podávané byly přeci jen o něco lepší. Snímky trpí vyšší mírou šumu, detaily nejsou příliš ostré, jak by měly být a pokud ano, tak jde o softwarové vylepšení. Barvy také nepůsobí příliš věrohodně, a to ani za dobrých světelných podmínek. S úbytkem světla se výrazně zhoršuje i kvalita snímků a málo výkonná LED dioda tomu rozhodně nepomůže. Paradoxem je, že dioda při použití jako blesk svítila méně než skrz aplikaci, která ji využívá jako svítilnu.

-

- - -

Horší kvalitu obrázků nevyváží ani velmi příjemné a uživatelsky přívětivě prostředí fotoaparátu, kde máte vše potřebné po ruce. Jak tlačítko pro spoušť fotoaparátu s přepínačem burst módu, tak tlačítko pro spuštění nahrávání videa nebo zapnutí HDR módu. Ostatní funkce jsou také dobře po ruce v hlavním menu rozděleném přehledně na funkce pro fotky, video a nastavení obecně.

- -

Pokud je zadní kamerka průměrná, tak přední musím označit za vyloženě špatnou. Naprosto jsem nepochopil, proč šířka záběru je vhodná tak maximálně pro jednu osobu. Pokud to má být něco jako selfie mód, pak ano, ale další osoba už se vám na snímek jen tak snadno nevejde. Má-li být Zenfone určen pro narcisy, pak budiž, ale budete-li se chtít vyfotit se ženou nebo s dětmi, bude vám na snímku něco chybět. Třeba polovina hlavy.

- - -

Situace se nemění ani v případě natáčení videa přední nebo zadní kamerkou. Přední je vhodná tak maximálně pro video hovory, kde jí podávané výkony bohatě stačí. Zadní vás nejspíš zklame, protože ZenFone 5 při pohybu nestíhá rychleji přeostřovat a problémy mu činí i světlá a tmavá místa v jednom záběru. Podle zahraničních diskuzních fór se výsledky s aktualizací na Android 4.4 zlepšily, ale během našeho testování nebyla aktualizace dostupná, takže nemůžeme tento fakt posoudit.

Asus Zenfone 5: Camera demo (Full HD)

Během nahrávání, zvláště ve Full HD režimu, docházelo často k poklesu snímků až na 10 fps. Výsledkem čehož byl nepřirozeně trhaný obraz, ostatně přesvědčte se sami z výše vložené ukázky. Nedělo se tak pokaždé a pevně tedy doufáme, že s příchodem aktualizace na KitKat (Android 4.4) se tento problém vyřeší.

Konkurence

Na trhu je vícero smartphonů se srovnatelnými parametry a za podobnou cenu, ale za zmínku stojí hlavně Acer Liquid E700, Alcatel One Touch Idol X nebo Lenovo Vibe X. Ostatní, které by stály za srovnání, už mají displej s citelně větší úhlopříčkou. Zajímavé také je, že Heuréka.cz nenajde dle zadaných parametrů srovnatelný přístroj nějaké zvučnější značky. Konkurence pochází hlavně z Číny, a ač jde o známá jména, na českém trhu stále nejsou zavedená a běžný uživatel k nim nejspíš nebude mít důvěru. Což může být výhoda pro Asus, který je u nás přeci jen dobře známí, ač z jiných oblastí elektroniky.

-
Konkurent pro Zenfone 5 od Alcatelu

A pokud srovnáme testovaný Zenfone 5 s výše jmenovanými, tak alespoň nám v redakci Asus vyšel jako vítěz. Ačkoli není ve všem nejlepší, tak celkově nabízí velmi dobrý mix pozitivních vlastností, a to co dělá, dělá prostě dobře.


Nokia Lumia 730

V případě, že byste raději něco s Windows Phone, nabízí se jako vhodná alternativa Lumia 730, která se rovněž pyšní dvěma sloty na SIM kartu. Stojí sice o něco více, ale také nabízí HD displej a integrovaný fotoaparát slibuje podstatně lepší výsledky.

Závěrečné hodnocení

Zenfone 5 na první pohled působí poměrně nenápadně a nijak výrazně neoslní ani parametry nebo doplňkovými funkcemi. Když ho ale dosadíme do kontextu ceny, za kterou se na českém trhu prodává, a přidáme osobní zkušenost, díky které si ověříte, že je dostatečně rychlý, má kvalitní displej a jeho zpracování patří k tomu lepšímu, rázem tu máme jeden z nejlepších smartphonů v cenové kategorii kolem 5 000 Kč. Výsledná cena pak bude záležet na tom, jestli si zvolíte pro své potřeby dražší 16 GB verzi nebo o něco levnější 8 GB.


Kde Zenfone 5 seženete za nejlepší cenu? Klikněte a porovnejte…

Pokud tedy překousnete s odřenýma ušima jednodenní výdrž, absenci LTE a NFC a spíše průměrný fotoaparát, dostanete za své peníze kvalitní mix důležitých funkcí a vlastností. Poměr cena versus výkon je u Zenfone 5 na dobré úrovni a je jen málo věcí, které mu můžeme vytknout, protože svými výkony obecně šlape na paty o něco dražší konkurenci. Telefon zkrátka jako celek funguje dobře a navíc má v budoucnu jistou aktualizaci na Android 5.0.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

14 komentářů

 1. Honza (neregistrovaný)

  Pokud tedy překousnete s odřenýma ušima jednodenní výdrž, absenci LTE a NFC a spíše průměrný fotoaparát….

  LTE, vydrz a fotak jsou naprikald pro me dost zasadni veci..Hlavne ze vyrobce slibuje novej android ale narvat tam velkou baterku, to je nenapadne…

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Za tuhle cenu „odrbaných“ lelefonů bez LTE s 8GB paměti je na trhu už dost. Král to rozhodně není.

  • No zato modely s 16GB/2GB RAM aby člověk pohledal skoro i u dvojnásobné ceny… K tomu dobrý IPS s HD a DdualSIM, výběr z barviček. Za ty prachy velmi dobré. Škoda toho LTE, zvláště u DualSIM, kde už člověk může i více jít po adekvátních datech.

  • Je třeba si uvědomit, že to není postavené na @MTK šlačkách, ale značkový šipset, který se těší oblibě u komunity, je přislíben ofiko 5kový Android. Opravdu o to větší škoda toho LTE, za ty peníze má ten telefon překvapivě velkou morální životnost. Měl by…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Tak dual sim jde mimo mně . LG, Sony, Motorola je trochu větší kvalita.

   Konkurentem bude třeba Moto G druhé generace prakticky za stejnou cenu a o 1000,- dráž je už LG G3S

  • Tak konkurentem poměrně obtížně, neb toto je ofiko distribuce s CZ systémem, návodem, atd. Což je pro mnohé podstatné. Pak Moto není DualSIM, nemá slot na kartu, zato má vyšší ppi. No nevím, nepřijde mi, že by to byly k sobě adekvátní přístroje. Míří poměrně jiným směrem.

  • Hmm, ačkoli ten katalog tvrdí, že Moto má AMOLED, přitom má IPS a kdo ví, co je tam ještě špatně, tak to ber pls. s rezervou, nejsem si jist kvalitou zdroje (přitom není tak daleko od sud)…. jo ono to vůbec má jinak parametry, tak to někdo dobře koní…

  • Tak ke zdroji, pokud toto:

   [odkaz]

   tak také nemá LTE, poloviční RAM, poloviční Flash, nemá Glonass, nemá češtinu, podpora jen MicroSD(HC) (Zenphone XC-odvozuji od podivné specifikace „max 64GB“).

   Nepřijde mi, že by Moto G 2nd měnila něco na nadpisu tohoto článku.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Jenže Zen5 v základu také 2GB RAM nemá to má 16GB verze kteráje za !!!zaváděcí cenu!!! cca 5500,- pochybuji že po vyprodání promo akce bude ještě levnější že.

   Motorola Moto G Glonas má

   Moto G je i verzi DualSIM

   U Motoroly je jistota update OS na A5.0 , zato ZenUI u Asuse… no coment to radeji Gigabyte

   Motorola Moto G LTE a Moto G druhé generace má slot na SDHC

   Moto G naštěstí AMOLED nemá

   Moto G je při stejně velkém LCD rozměrově menší

  • Na CZC.cz, Moto G 2d za 6k. Toto beru jako nabídku etablovaného prodejce. Jak tvrdíš, Zen 5 s dvojnásobnou RAM a Flash za 5,5k, tedy?

   Koukni na ofiko specifikace, jen GPS (předpokládám samozřejmě s aGPS).

   Aktualizace, cituji z článku: „v průběhu dubna příštího roku by pro něj měla být dostupná aktualizace na Android 5.0.“ což dle mě cituje výrobce.

   Nemícháš nějak dohromady více modelů?

   Má ta diskuse vůbec smysl? Vždyť ji stavíš na kolikrát i neplatných argumentech.

 3. icemaster (neregistrovaný)

  Mno nexus7 je taky od asusu, a je to jeden z nejlepsich 7″ tabletu. Jsem mel v ruce tu levnejsi 4ku a sla zpet do kramu zvuk pri hovoru byl strasnej (asi chyba kusu), ale jinak vse ostatni fungovalo dobre, kvalita nadprumerna, sw odladeny, gps bt 3g vse fungovalo kvalitne. Oproti konkurencnim mtk china telefonum jako thl (alcatel) a aceru je asus uplne jinde. A wp bych do toho vubec netahal, to je jak srovnavat tranzita a octavku combi.

 4. rok 2011, seems legit

 5. danny (neregistrovaný)

  Zenfone 5 ma mnozstvo variant.Intel 1.6 Intel 2.0 snapdragon quad s LTE,8-16-32GB.Pouzivam ho ako sekundarny fon a Asus padfone infinity a86 ako primar.Asus ma vyborne telefony,ktore pouzivam par rokov a nemam problemy…

 6. MArtin (neregistrovaný)

  Asus ZF 5 naFB:[odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).