Domů » Recenze » Recenze Asus ZenBook Flip 13: konvertibl pro práci i zábavu

Recenze Asus ZenBook Flip 13: konvertibl pro práci i zábavu

Tchajwanský výrobce Asus je znám jak pro své experimenty na poli notebooků, jako je třeba ZenBook Duo se dvěma displeji (recenze), tak pro méně nápadné přístroje, které jsou ovšem příkladně zpracované. Jedním z nich je rovněž ZenBook Flip 13, který pokračuje v řadě dotykových konvertiblů s vysokým výkonem a prvotřídním displejem. Jak si model s označením UX363EA-HP165T vedl v naší recenzi?

Design a konstrukce

Celokovové tělo má rozměry 305 x 211 x 13,9 mm a hmotnost 1,3 kg, což ZenBook Flip 13 doslova předurčuje tomu, abyste jej vzali s sebou jak na pracovní meeting, tak na odpočinkový víkend. Víko s typickými zenovými kruhy vypadá velmi elegantně, stejně jako lesklé logo Asus. Pevnost víka je příkladná, ani po silnějším promáčknutí nedochází k deformaci obrazu. Bohužel se připravte na časté leštění, neboť použitý materiál je doslova magnetem na otisky prstů, které nejdou snadno vyleštit. Naopak mě potěšila přítomnost vojenského standardu MIL-STD 810G.

Asus Zenbook Flip 13 9
Konstrukce je příkladně tenká, ale zároveň pevná

Lešticí hadřík je rozhodně jedním z kusů příslušenství, který mi v balení chybí. Displej kryje tvrzené sklo, neboť jako každý konvertibl je i ZenBook Flip 13 dotykový. Displej notebooku je doslova permanentně ušpiněný i v případě, že se jej prakticky nedotýkáte. Když už jsem nakousl obsah balení – kromě notebooku a 65W USB-C adaptéru (kabel je naplno připevněn ke zdroji) najdete uvnitř ještě aktivní stylus a Hi-Fi redukci z USB-C na 3,5mm jack. Redukci opatrujte jako oko v hlavě – jedině s ní totiž budete moci k notebooku připojit drátová sluchátka. Zkoušel jsem alternativní redukci od Huawei a Xiaomi, nicméně u obou mi vyskočila hláška, že příslušenství není podporováno.

Pant lze otočit do takřka jakékoli polohy, nicméně kvůli jeho tuhosti musíte veškeré otevírání a zavírání vykonávat oběma rukama. Tady si neodpustím výtku ke konvertiblům obecně – v počátcích to sice vypadalo, že tato konstrukce má značné výhody, nicméně v praxi se dle mého názoru ukázalo, že je spíše k ničemu. V 99 % případů jsem používal notebook v klasickém režimu a nedovedu si představit efektivní použití v režimu stanu či jako tabletu s hmotností skoro kilo a půl. Alespoň po přetočení ZenBook Flip 13 automaticky vypne větráček a omezí výkon, takže nehrozí, že si omylem ucpete nasávání a výdech vzduchu.

Asus obecně platí za špičku v oblasti klávesnic, ale já si na ni zcela nezvykl ani po dlouhodobém a intenzivním používání. Rozložení je na můj vkus příliš úzké, některé klávesy jsou zbytečně nafouklé a jiné pro změnu titěrné. Funkční řada se přepíná kombinací Fn + Esc (proč nestačí jen zmáčknout Fn?), Enter je zbytečně malý a levý Shift vypadá při porovnání s pravým Shiftem až směšně. Potěší alespoň tři stupně podsvícení.

Touchpad je prostorný, dobře se tiskne a má příjemnou odezvu. Pokud podržíte prst na piktogramu v pravém rohu, zobrazí se vám na něm numerická klávesnice. Toto je podle mě jedna z nejlepších inovací, jakou jsem v noteboocích za poslední dobu viděl. Jas dočasné numerické klávesnice si můžete dokonce regulovat ve dvou stupních. K úplné dokonalosti mi chybí jen možnost namapovat si na jednotlivá čísla vlastní zkratky.

Asus Zenbook Flip 13 num
Numerická klávesnice v touchpadu je skvělým a nesmírně praktickým řešením

Asus ZenBook Flip 13 disponuje aktivním chlazením, které se ovšem spouští jen v případě velkého zápřahu. Spustit ventilátor se mi podařilo ve dvou případech – při hraní hry a při náhodném antivirovém testu, který čas od času spustil McAfee. Asus by udělal nejlépe, kdyby tento antivirus do svých počítačů vůbec nenasazoval. Vytknout musím ještě vypínací tlačítko na boku, které má nejistý a tuhý stisk. Škoda že nefunguje také jako stavová dioda pro nabíjení. Ta je totiž samostatně na druhé straně notebooku.

Parametry a funkce

Začnu nejprve dotykovým OLED panelem o velikosti 13,3″ s rozlišením Full HD, 60Hz obnovovací frekvencí, svítivosti 400 nitů, certifikacemi TÜV Rheinland a Pantone podporou pro 4096 tlakových bodů pro stylus. K displeji toho nemám moc co říci – jedná se o jeden z nejlepších panelů, který můžete ve svém notebooku mít. Jas je dostatečný, barvy jsou živé a na panel je jednoduše radost pohledět.

Asus Zenbook Flip 13 8
Displej je špičkou ve své třídě

Saturovanější barvy, které jsou OLED panelům vlastní, nepotěší fotografy a tvůrce, kteří si potrpí na věrnější barvy IPS, nicméně s trochou kalibrace jistě dosáhnete správných odstínů. Zamrzela mě rovněž absence vyššího rozlišení, neboť Full HD je v dnešní době na tuto cenovou kategorii krokem zpět. Asus u modelu ZenBook Flip S ukázal, že v této cenové kategorii dotykový 4K OLED panel do notebooku vměstnat umí.

Asus Zenbook Flip 13 10
Na klávesnici jsem si musel chvíli zvykat a rozhodně by šla udělat lépe

Procesorem je čtyřjádrový Intel Core i7 1165G7 Tiger Lake 11. generace s taktem 2,8 GHz, který je doplněný o grafiku Intel Iris Xe Graphics, 16 GB LPDDR4X RAM a 512GB PCIe SSD disk. Tato kombinace bohatě dostačuje pro drtivou většinu činností, které byste s ZenBookem 13 Flip chtěli dělat.

Kvůli integrované grafice nicméně počítejte s tím, že některé náročnější činnosti jako hraní her na maximální detaily či renderování a přehrávání 8K videa nebude dvakrát příjemným zážitkem. V případě hraní si zahrajete i ty nejnáročnější hry jako Cyberpunk 2077 či Battlefleet Gothic: Armada 2, jen se budete muset spokojit se středními detaily. Vysoký výkon naopak ocení hráči Football Manageru, který na ZenBooku běží jako z praku.

Asus Zenbook Flip 13 11
Výkonu má Asus ZenBook Flip 13 na rozdávání

Z pohledu benchmarků si nevede ZenBook Flip 13 vůbec špatně. V Geekbench 5 získal 940 bodů na jednom jádru a 4729 bodů na více jádrech, CrystalMark naměřil rychlosti 3546 MB/s při čtení a 3004 MB/s při zápisu.

Z ostatní výbavy nechybí dvojice USB-C, skrze kterou lze nabíjet či připojit periferie podporující Thunderbolt 4, plnohodnotný USB-A 3.2 či HDMI. Citelně mi chyběl 3,5mm jack, který je nutné řešit dodávanou redukcí. Ta je sice velmi kvalitní, nicméně notebook rozpozná levnější varianty, skrze které odmítá přehrávat hudbu.

Nechybí ani Bluetooth 5.0 či Wi-Fi 802.11ax s podporou Wi-Fi 6. Reproduktory se pyšní certifikací Bang & Olufsen, přičemž mají dobrý rozsah a hrají dostatečně hlasitě. Jen je potřeba myslet na povrch, na kterém máte notebook umístěný – reproduktory jsou umístěny vespod základny, takže je například na klíně snadno zakryjete.

Nabíjení a výdrž na baterii

Integrovaná čtyřčlánková baterie má kapacitu 67 Wh, přičemž dobíjet ji lze skrze USB-C dodávaným 65W adaptérem. Výdrž na baterii je silně odvislá od způsobu používání, nicméně při běžné kancelářské práci jste schopni z notebooku dostat zhruba 10 hodin výdrže, což je jen o hodinu méně, než avizuje výrobce.

Asus Zenbook Flip 13 14
Klávesnice má několik režimů podsvícení

Jakmile ale začnete ZenBook 13 Flip používat trochu více, například při sledování nějakého toho filmu či videa na YouTube, a připojíte-li k tomu ještě další činnost, výdrž klesá k 7–8 hodinám. Po zapnutí hry či náročnější činnosti dostanete ze ZenBooku maximálně 5 hodin, pokud máte štěstí. Výdrž lze tedy hodnotit jako průměrnou, neboť vás ničím vyloženě nepřekvapí.

3, 2, 1, otočit

Asus ZenBook 13 Flip je konvertibl každým coulem a je na to patřičně hrdý. Otočný pant působí robustně a je poměrně tuhý, což má za následek nemožnost otevření víka jednou rukou. Při použití notebooku v tabletovém či jiném režimu se automaticky sníží výkon a vypne se chladící větráček, což chválím. Obecně se ZenBook 13 Flip jako konvertibl používá dobře, pokud jste celé myšlence dotykového notebooku s možností transformace do tabletu nakloněni.

Operační systém a software

Operačním systémem je pochopitelně Windows 10, což s sebou nese jak všechna známá pozitiva, tak veškerá negativa. Je trochu smutné, že Windows nejsou schopné bezproblémově běžet ani na prémiovém stroji – během testování jsem se setkal s občasnými výpadky některých prvků systému (například zamykací obrazovky) a horší optimalizací. Před každou aktualizací se mě Windows pokusily donutit k restartování tím, že přestaly fungovat ovladače pro Bluetooth. Kdyby se to stalo jednou, považoval bych to za nepříjemnou náhodu, nicméně v průběhu testování jsem se s tím setkal třikrát.

Asus Zenbook Flip 13 16
Windows občas umějí pozlobit i zkušeného uživatele

Asus do systému nepředinstalovává větší množství zbytečných aplikací. Tou užitečnější je MyAsus, skrze který prodloužíte záruku či vyřešíte technické problémy. Druhou je antivirus McAfee, který by v ideálním případě vůbec neměl být na notebooku nainstalován. Naštěstí jej ale lze odinstalovat.

Závěrečné hodnocení

Asus ZenBook 13 Flip je prémiový konvertibl pro náročné uživatele. Tchajwanská společnost dlouhodobě dokazuje, že umí vytvořit prvotřídní hardware, za který se nemusíte stydět ani v kavárně, ani na pracovní poradě. Největší předností je rozhodně displej, který patří mezi špičku v noteboocích. Výkonu má ZenBook 13 Flip na rozdávání, stejně tak potěší moderní vychytávky, jako je numerická klávesnice ukrytá v touchpadu či kvalitní reproduktory Bang & Olufsen.

Asus Zenbook Flip 13 17
Asus ZenBook Flip 13 je poctivý prémiový notebook

Zamrzela mě spíše průměrná výdrž baterie při běžném používání, subjektivně horší klávesnice, na kterou jsem si dlouho zvykal, Full HD rozlišení, absence 3,5mm jacku s nemožností použití jakékoliv redukce či některé neduhy operačního systému Windows.

Asus Zenbook Flip 13 15
Pokud jste fanoušky konvertiblů, tak nemáte co řešit

Za poměrně sebevědomou cenu 37 490 korun zkrátka nechcete nad některými kompromisy mhouřit oči a je obtížné chválit notebook za věci, které by v této cenové kategorii měly být samozřejmostí. K dispozici máte ještě konfiguraci s dvojnásobným SSD za příplatek 2 000 korun či naopak levnější varianty s IPS displejem, nižší kapacitou SSD a RAM a slabším procesorem, které začínají na 22 490 korunách. Pokud tedy nepotřebujete OLED panel a vysoký výkon, můžete při pořízení Asusu ZenBook 13 Flip výrazně ušetřit.

Asus ZenBook Flip 13

8.4

Design a konstrukce

8.9/10

Hardwarová výbava

9.7/10

Výdrž akumulátoru

6.8/10

Konektivita

7.3/10

Kvalita displeje

9.5/10

Klady (+)

 • kvalitní OLED panel
 • dostatek výkonu v nejvyšší konfiguraci
 • numerická klávesnice ukrytá v touchpadu
 • kvalitní reproduktory Bang & Olufsen
 • prvotřídní design
 • certifikace TÜV Rheinland, Pantone a MIL-STD 810G

Zápory (–)

 • jen Full HD rozlišení displeje
 • vyšší cena
 • absence 3,5mm jacku bez možnosti použít libovolnou redukci
 • horší optimalizace Windows
 • průměrná výdrž na baterii
 • předinstalovaný antivirus McAfee

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

7 komentářů

 1. Já na tom nevidím nic moc dobrého. OLED je na notebooku velká nevýhoda, nechtěl bych to ani zadarmo, ale beru, že nabízí pořád oba dva typy displeje (osobně bych byl rád za mini LED, ale tak snad se někdy dočkám). Co se týče konstrukce 2v1, to tu opakuju neustále. Ta konstrukce není dobrá absolutně k ničemu. Nechápu, proč se k tomu taková spousta výrobců upnula. Daleko větší smysl vidím v konstrukci Surface booku nebo klasický tablet s klávesnicí ala Surface Pro. 2v1 je nepoužitelná nechutnost.
  A ten numpad v touchpadu? To je řádný hnus.

  • Zajímavý názor. Proč je pro tebe OLED u ntb překážkou? Mě naopak maximálně vyhovuje, stejně jako ten numpad v touchpadu, na to jsem si hodně zvykl u svýho noŤasu. Ale na MiniLED technologii taky čekám jak na smilování. Snad příští rok Apple ukáže.

  • Pracuji především s textem – programovací nástroje, web, dokumentace. V takovém případě je pro mě přítomnost pentile matice něco, za co bych ten notebook prohodil po hodině oknem. Chápu, že na netflix asi ok, pro mě nepoužitelný bazmek.
   Navrch to vypalování – 8 hodin v kanclu (prosvětleném zařivkami) na plný jas by se mnou asi dlouho nevydržel.
   Kdepak, já půjdu radši pro mini LED.

  • _qam_
   Prosím tě, jak můžeš pracovat s textem na 13,3″ notebooku? A ještě k tomu 8 hodin denně?! A k tomu jas na maximum (400 nitů) v kanclu?!

  • Taky jsem dělal na 13″ přes 8 hodin denně. Po pár letech (slovy dvouch) mě z toho dřepákování u ntb začalo bolet celé tělo. Začal jsem tedy monitorem, pak druhým, pak profi židle no a na konec MX combo klávesnice a myši. První dva roky jsem to taky nepotřeboval. Teď už chápu, že je to moje pracovní nářadí a na tom se šetřit nemá. Mimochodem zkuste někdy více Hz monitory pro práci. Taky pecka 👍

   Jinak notebook krásný, ale každý profík, který by mohl ocenit druhý displej už má svoje vysněné combo doma a tohle nechce.
   Do muzea jako výplod nejmodernější techniky fajn, do života bych to nechtěl.

   OLED chci do televize, mobilu, ale do pracovního stroje IPS, nebo VA, případně něco podobného na staré technologii.

  • Osobne by som to s tym OLEDom v NB asi riskol. Je pravda, ze tam hrozi vypalenie, ale mal som niekolko AMOLEDov a tento problem ma nikdy neobtazoval. Ono popravde aj vypaleny OLED vyzera lepsie nez IPS.

   VA panel by mohol byt kompromis, ale v NB ich myslim tak vela nie je.

  • Anonym: Macbook mi supluje druhý monitor ve stojánku, nějak takto + podobný ultrawide. [odkaz] Ano, jedu na plný jas (u macbooku dokonce 500 nitů), protože pracovní místnost je přesvětlená zářivkami, je to prakticky nutnost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).