Recenze Asus Memo Pad 7: Může levný tablet konkurovat silnějším soupeřům?

Asus před časem uvedl na trh levný tablet, který by měl uspokojit nenáročné uživatele a ty, kteří hledí na pořizovací cenu. Vyplatí se ale v tomto případě šetřit? Může být levný model konkurentem pro ty dražší?

Značku Asus nejspíš všichni znáte. Jeden z největších výrobců hardware v oblasti IT. A stejně jako ostatní výrobci v tomto odvětví, ani Asus si nechce nechat ujít vysoké příjmy, které plynou ze stále rostoucího trhu tabletů. V segmentu dražších modelů jsou karty zatím rozdány poměrně jednoznačně. Kraluje zde Apple se svým iPadem ve všech možných konfiguracích a na paty mu šlape Samsung.

Prostor je tedy ve třídě levnějších tabletů, řekněme do pěti tisíc korun. Za tyto peníze iPad nepořídíte, ani žádný Samsung a nakonec ani oblíbený Nexus 7, který se na některých trzích prodává lépe jak iPad nebo iPad mini. Nexus 7 je trochu paradox, protože jej vyrábí právě Asus, ale s největší pravděpodobností na něm nemůže parazitovat jiným, obdobně vybaveným modelem. Což je pro výrobce škoda, protože by mu to pomohlo.

Asus na Nexusu 7 dokázal, že umí vyrobit kvalitní tablet, o který je zájem, samozřejmě podpořenou dobrou cenou. A tak se Asus vydal do jím zatím neprobádaných vod nejlevnějších tabletů. Zde je konkurence také tvrdá a hodně rozličná, hlavně ta z Číny. Na náš trh před několika týdny přišly modely Asus Memo Pad a my se dnes podíváme na jeho sedmipalcovou verzi. Ten bychom mohli považovat za konkurenta již zmíněného Nexusu 7. Cenový rozdíl ale napovídá, že tak tak jednoznačné asi nebude.

Chcete si Asus Memo Pad pořídit? Podívejte se, kde jej prodávají za nejlepší cenu…

Klady (+)

 • použité materiály, zpracování
 • displej
 • nízká cena

Zápory (-)

 • hmotnost
 • výdrž baterie
 • optimalizace systému a úpravy od výrobce

Obsah balení

Obsah balení zcela jasně odpovídá cenové hladině, ve které se Memo Pad pohybuje. V krabičce totiž kromě tabletu najdete jen nabíječku a nic víc. Za cenu, za kterou se tento model prodává, ani nic víc nelze očekávat. Náklady jsou tlačeny co nejvíc dolů a šetřit na obsahu balení je, alespoň dle mého názoru, ta nejlepší volba. Pokud vám snad nějaké příslušenství bude chybět, není nic snazšího, než si ho na internetu dokoupit. Mnohdy vás vyjde levněji, než kdyby ho dodal přímo výrobce.

- -

- -

Design a zpracování

Memo Pad je vcelku pohledné zařízení. K dispozici jsme měli variantu s černými zády, k dostání je ještě červená a bílá. Všechny barevné varianty používají na zádech vroubkovaný plast, který neklouže v ruce a působí dojmem, že je pogumovaný. Za toto řešení dávám jednoznačně palec nahoru. Není nic horšího, než když má tablet hladká záda, která kloužou v ruce a nedej bože, se vám lehce zpotí ruka, pak už zařízení neudržíte vůbec. Zvláště pak jde-li o přístroj s vyšší hmotností. Což je i Memo Pad, vzhledem k svým rozměrům. 370 gramů už je u sedmipalcového tabletu v ruce přeci jen znát. Pro srovnání, desetipalcová Xperia Tablet Z má hmotnost 495 gramů a jedná se o podstatně větší zařízení.

Jinak ale designu a zpracování není co vytknout. Čelní stranu zabírá displej s tak akorát příjemným rámečkem, aby se tablet dal pohodlně držet jednou rukou a palec vám nezasahoval do displeje. Na bocích najdete jen tlačítka pro zapnutí a vypnutí, ovládání hlasitosti a microUSB konektor, 3,5mm výstup pro připojení sluchátek a slot pro microSDHC kartu.

- - -

-- -

Jak už jsem psal, nejlépe na celém zařízení hodnotím jeho záda a celkově i použité materiály a velmi příkladné zpracování. Nikde se nic nehýbe, nikde nic nevrže, ani ve zkrutu. A to se oproti některým konkurentům opravdu cení. Máte pocit, že v ruce držíte bytelný kus hardware, kterému neublíží ani nějaký ten pád na zem.

- - -

Displej

Sedmipalcový displej s lehce netradičním rozlišením 600 x 1024 pixelů a hustotou bodů 170 na palec patří k dobrému průměru a kromě nižšího maximálního jasu mu snad není co vytknout. Barvy jsou věrné, pozorovací úhly široké, na dotek reaguje tak, jak byste očekávali, bez jakékoli prodlevy a přesně.

- - -

Na trhu jsou lepší displeje, výrazně lepší, ale vzhledem k cenové hladině, ve které se Memo Pad pohybuje, je to, co dostal do vínku, naprosto dostačující a v pořádku. Ani o třídu výš nenarazíte na výrazně lepší parametry, to už si musíte připlatit lehce nad deset tisíc Kč.

Videopohled

Hardware a výkon

Po hardwarové stránce na tom Memo Pad není nijak špatně, ale na hraní náročných her raději zapomeňte. Překvapením může být pouze jednojádrový gigahertzový procesor VIA WM8950, který není žádný zázrak, ale na většinu běžných operací stačí. 1 GB RAM, 8 nebo 16 GB interní paměti (měli jsme k dispozici 16 GB verzi a pro uživatele bylo dostupných cca 12,87 GB)  a grafika Mali 400 jsou také v pořádku. Takže kde je problém, co se týče výkonu? V optimalizaci systému, kde jinde. Ale o tom až později.

Dále se můžete těšit na dnes už standardní věci jako WiFi s podporou standardů 802.11 b/g/n, Bluetooth a podporu microSD karet až do kapacity 32 GB. To je ale vše. Zapomeňte na věci jako GPS nebo Glonass, NFC, 3G nebo LTE. Na to se v této cenové hladině zatím nehraje a nějakou dobu ještě hrát nebude.

  

Baterie a výdrž

A narážíme na první kámen úrazu. Zařízení s výše uvedenou hardwarovou výbavou by dle mého mělo mít slušnou výdrž, a to i vzhledem k Li-Pol baterii s kapacitou 4270 mAh. Není zde žádný nenažraný čtyřjádrový procesor nebo displej s vysokým rozlišením. Hardware Memo Padu je celkově nenáročný. Nicméně moje praktická zkušenost hovoří jinak a výdrž je pro mě velkým zklamáním, protože jsem se během testování nedostal na dobu používání delší než jeden den. A ať se na mě nikdo nezlobí, ale nabíjet tablet denně jako smartphone? To opravdu ne.

Dle zahraničních recenzí, respektive spíše specifikací výrobce, by Memo Pad měl zvládnout přehrávání videa až 7 hodin. Nepodařilo se mi to déle jak tři hodiny. Je možné, že jsme na test dostali nějaký vadný kus, ale Memo Pad nevykazoval žádné podivné nebo nestandardní chování.

Osobně tento neduh přičítám opět špatné optimalizaci systému. Pokud srovnám výdrž s Google Nexus 7, který má výkonnější a tedy i na energii náročnější hardware a v podstatě stejnou kapacitu baterie, jeho výdrž se při stejněm vytížení pohybuje na úovni dvou až tří dnů. Není jeden jediný důvod, proč by Memo Pad měl vydržet o tolik méně. Tedy kromě opravdu špatně optimalizované nadstavby, která je nejspíš dost náročná.

Operační systém a bonusový software

Android 4.1.2 „Jelly Bean“ je obecně považován za povedený, stabilní a rychlý systém, se kterým Google udělal slušný krok kupředu a posunul se před konkurenci, která se teď na něj snaží dotáhnout. Můžete souhlasit a nemusíte, pravdou však je, že většina zařízení s Androidem 4.1, která jsme doposud testovali, byla velmi použitelná. Ne, že by Asus Memo Pad nebyl, ale pojmy jako rychlost a plynulost jsou mu cizí.

  

Největší podíl na tom má nadstavba výrobce, která poměrně dost zasahuje do systému a citelně mu háže klacky pod nohy. Přechod mezi plochami je trhaný, instalace aplikací trvají dlouho, přehrávání videa v HD je problém, surfování po internetu naráží na rychlost tabletu, ne na rychlost internetového připojení. Chápu, že v této cenové hladině nelze čekat kdovíjaké zázraky, ale pokud by v tabletu byl čistý Android, dám ruku do ohně za to, že by práce se systémem byla výrazně rychlejší a plynulejší.

  

Nejviditelnější je to na notifikační liště. Tu si Asus upravil k obrazu svému. Je vyvedena v podivně modrofialové barvě a zabírá ji přehršel ikon, u kterých musíte přemýšlet, co vlastně dělají a než najdete tu, která vás dostane do nastavení systému, tak to chvíli trvá. Velmi dobrý příklad toho, jak by nadstavba rozhodně vypadat neměla.

Asus také přidal několik widgetů, pro správu baterie, operační paměti, přehled o počasí a podobně. Graficky se celkem povedly, ale subjektivně jsou náročné na výkon tabletu. Také přibylo nastavení přizpůsobení v systému, kde si můžete pohrát se snímky obrazovky a jejich pořizováním, zapnout a nastavit spořič obrazovky nebo upravit výkon systému. Jako celek je to dobrý nápad, který ale potřebuje dotáhnout do konce a doladit detaily.

Internet a multimédia

Něco málo z této kapitoly jsem zmínil již dříve. Surfování internetem není problém, ale narazíte na omezení v podobě celkové rychlosti systému a ne internetového připojení, jak by si někdo mohl myslet. Stejně tak přehrávání videí v HD rozlišení není to pravé ořechové a tablet se při nich dost zadýchá. Respektive zahřeje a videa se nepříjemně trhají.

  

Jediné opravdu bezproblémové je přehrávání hudby nebo hraní nenáročných her. Na druhou stranu, čeká někdo od tabletu za tuto cenu multimediální výkony jako u iPadu s Retina displejem? Nejspíš ne.

Závěr

Jedno lidové rčení praví: „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.“ A u elektroniky to platí víc než kdekoli jinde, protože nejde o spotřební zboží, které měníte každý týden.

Pokud se teprve chystáte vstoupit do světa tabletů, Asus Memo Pad nemusí být špatná volba, pokud nemáte přehnaná očekávání a nejste náročný uživatel. Patříte-li však k těm, kteří od tabletu očekávají trochu více, nebo už jste nějaké podobné zařízení používali, vyhněte se tomuto kousku obloukem a raději se porozhlédněte v kategorii vyšší.

Chcete si Asus Memo Pad pořídit? Podívejte se, kde jej prodávají za nejlepší cenu…

Aby to snad nevyznělo zle, Memo Pad není tak špatný. Vypadá dobře, je dobře zpracovaný, má kvalitní displej a Android „Jelly Bean“. Celé to ale zabíjí velmi špatná nadstavba výrobce, která celé zařízení sráží na kolena v oblasti rychlosti a stability systému, o výdrži baterie nemluvě. Na začátku jsem zmínil, že by Memo Pad mohl být konkurentem pro Nexus 7. Nemohl, ani v nejmenším. Nexus 7 je od stejného výrobce, ale světelné roky napřed.

Memo Pad je hlavně pro ty, kteří nechtějí za podobné zařízení utrácet horentní sumy, ale jsou smířeni s tím, že s nízkou cenou přichází i kompromisy.

Marek Hajn

4 komentáře

 1. Michal (neregistrovaný)

  Já myslel, že nedávno uvedli model ASUS MeMO Pad HD 7. Je o poznání lepší a mohl by být konkurent Nexusu 7. Ten byste mohli také otestovat.

 2. uni (neregistrovaný)

  Z jakých dat vyplývá, že se Nexus 7 ně některých trzích prodává lépe než iPad mini? J emi znám snad jediný případ, Japoncko „vánoční nákupy“, kdy Apple nestíhal dodávat dostatek přístrojů vzhledem k poptávce.

  Pokud chápu kontext, Asus nemá špatné prodeje tabletů, nicméně žádný zázrak a ani po započtení Nexusu 7 (který vlastně táhne jeho statistiky) se zdaleka nevyrovná jakémukoli iPadu…

  Je ale možné, že někde prostě má iPad tak mizerné prodeje, že je tam na tom lépe i ten Necus 7, rozhodně se ale nejedná o žádný větší trh.

 3. Kamil (neregistrovaný)

  velmi NEdoporucuji výrobce asus. moje zkušenost – před půl rokem jsem si pořídil 7″memopad po dvou měsících se rozbil displej, oprava stojí téměř stejně jako nový tablet. reklamaci na mechanické vady neuznali. podotýkám ze tablet mi nikde nespadl, ani nedošlo k hrubému zacházení. navíc byl v ochrannem obalu.

  naneštěstí měsíc koupi, si stejný, akorát větší 10″ asus memopad koupili na me doporučení rodiče. teď po cca 5 měsících používání, hlásí černé skvrny na displeji…displej je rozbitý stejně jako u mne. je to k vzteku….

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel