Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Recenze » Recenze tabletu Acer Iconia W4: Reparát se povedl

Recenze tabletu Acer Iconia W4: Reparát se povedl

Acer uvádí na český trh nástupce levného Windows tabletu Iconia W3. Novější model W4 opravil hlavní nedostatky svého předchůdce, mezi konkurencí to ale nebude mít jednoduché.

Acer Iconia W4 je nástupcem modelu W3, který byl jedním z prvních malých tabletů s Windows 8. Na trh se dostal ještě před příchodem Windows 8.1, na které čekala konkurence. Přes příznivou cenu a malou velikost příliš nezaujal, a to zejména kvůli nepříliš zdařilému plastovému provedení a průměrnému displeji. Po řadě negativních recenzí byl relativně rychle stažen z prodeje a čekalo se na aktualizovanou variantu Iconia W4, která se právě teď objevuje na pultech obchodů.

Situace na trhu se trochu změnila, jelikož přišla řada modelů od konkurence s operačním systémem Windows 8, které nabízí podobné vlastnosti i velikost. Konkurence se rozrostla i ze strany Applu, který přišel s vylepšeným iPadem mini s Retina displejem a nepřeberné množství tabletů s Androidem všech velikostí, barev a cenových kategorii snad ani není potřeba zmiňovat.

Pro úplnost ještě upřesním, jak jsme v rámci testování k zařízení přistupovali. Pohání jej klasické Windows 8 určené pro běžné počítače, na Iconii W4 tedy lze spouštět klasický software jako prohlížeč Chrome nebo iTunes. Přesto jsme ho brali primárně jako tablet a za jeho konkurenci považovali zařízení jako je iPad mini nebo třeba LG G Pad. Důvodem je nižší výkon a absence plnohodnotných konektorů, například po připojení USB periferií nebo monitoru. Proto předpokládáme, že bude většina majitelů model W4 primárně používat jako tablet, samozřejmě s výhodou některých funkcí tradičního PC.

Podívejte se, kde můžete Iconii W4 pořídit nejvýhodněji?

Klady (+)

 • plnohodnotné Windows 8
 • příznivá cena
 • dobrý displej
 • výdrž baterie
 • Licence na Office 2013

Zápory (-)

 • dílenské zpracování
 • vybijení v pohotovostním režimu
 • nedostatečný výkon k tomu, aby nahradil klasické PC
 • způsob obnovení zařízení

Obsah balení

Krabička, ve které zařízení koupíte, je střední velikosti a její potisk se snaží vzbudit veselý dojem. Po otevření v ní naleznete samotný tablet, nutné manuály a nabíječku, která končí standardním konektorem microUSB. Ten doplňuje redukce, která menší konektor promění na klasický USB a umožní tím připojení dalšího příslušenství. K mému překvapení se v balení nacházelo i klasické kulaté CD, na kterém se nachází soubory pro obnovu zařízení. Prvně jsem si myslel, že někdo přede mnou nechtěně odstranil recovery soubory ze zařízení, ale není tomu tak.

- - -

Jediná cesta k formátu zařízení je použití externí mechaniky. Vzhledem k portům tabletu je potřeba použít mechaniku s vlastním napájením. Dají se jistě vymyslet lepší řešení, jako přibalit flash disk, nebo nabídnout podobné řešení jako má Apple u Mac OS X, kdy se vám celý systém stáhne online. Posledním příjemným obsahem balení je licence na Office 2013. 

Videopohled

Zpracování a design

Provedení tabletu je podstatně lepší než u jeho předchůdce Iconia W3. Ovšem pokud porovnáme zařízení s konkurencí, nelze konstatovat nic jiného, než že se jedná o obyčejný „plasťák“. Při promačkaní zařízení je již u nového kusu slyšet občasné zavrzání a při silnějším tlaku na zadní stranu jsou vidět reakce displeje (duchové). Vzhledem k cenové kategorii, použitému hardwaru a operačnímu systému Windows 8 musíme trochu přimhouřit oči, jelikož ani ostatní výrobci zatím nedělají nijak atraktivní zařízení. V tomto ohledu napjatě očekáváme, jestli Microsoft představí spekulovaný Surface „mini“, který by mohl ukázat správný směr.

 - - -

Přes některé nedostatky v konstrukci a nepatrně větší tloušťku sedne Iconia W4 dobře do ruky, pro mě jako člověka s průměrně velkou rukou není problém dosáhnout prsty po celém displeji při držení na šířku. Trochu cviku chtělo zapuštěné tlačítko pro vypnutí a probuzení zařízení, ale není to nic, co by vám znepříjemňovalo každodenní provoz. Zařízení váží 412 gramů, vzhledem k jeho baculatému provedení nijak nepřekvapí, ale například desetipalcový iPad Air váží jen o 50 gramů více. Celkové rozměry Iconie W4 jsou 135 x 219 x 10,8 mm.

- - -

Konektorová výbava je na tablet dostatečná; na zařízení nalezneme USB 2.0 konektor v provedení micro, který standardně slouží k napájení. Pomocí redukce z něj můžeme udělat plnohodnotný USB konektor a připojit další zařízení, jako je klávesnice a myš. Bohužel, některá energeticky náročnější zařízení fungovat nebudou a hlavní nevýhodou tohoto řešení je nemožnost tablet užívat s připojenými periferiemi a zároveň nabíjet.

- -

Dále na těle nalezneme microHDMI výstup, 3,5 mm jack a slot pro pam. karty microSD. Na Iconii W4 lze nalézt i tlačítko pro restart zařízení, která jsem během testování musel třikrát využít, když tablet zamrzl při vypínání.

-  
Acer Iconia W4 a iPad Mini

Hardwarová výbava a výkon

Srdcem zařízení je čtyřjádrový procesor z rodiny Intel Atom (Z3740, 32 bit), který dosahuje taktu až 1,8 GHz. Pokud používáte tablet především v rozhraní „metro“, je výkon dostatečný a tablet tak brzdí spíše optimalizace samotných aplikací. Rozdíl je poznat, pokud jej postavíte například vedle Surface Pro v rychlosti spouštění vybraných aplikací. Pokud se rozhodnete pracovat na klasické ploše, narazíte na strop, který je dán procesorem, 2 GB operační paměti RAM (LPDDR3) a nižší rychlostí integrované paměti.

Běžné surfování po internetu a práce s Office dokumenty je svižná, ale náročnější úkony, nebo prohlížeč s hodně okny a doplňky již Iconii zadýchá. Nelze na to pohlížet jako na negativum, vzhledem k tomu, že na plochu budete chodit většinou pro práci s dokumenty Office, která je svižná dostatečně.

-
Srovníní s tabletem Sony Vaio Tap 11

Integrované úložiště typu eMMC od Samsung má kapacitu 32 GB a po zapnutí je pro uživatele dostupná zhruba polovina, zbytek zabírá operační systém a předinstalované aplikace. Paměť je možno rozšířit pomocí karet microSD a to až do velikosti 64 GB.

Displej

IPS displej nabízí rozlišení 1280 x 800 pixelů s poměrem stran 16:10. Oproti předchůdci došlo k ohromnému zlepšení, ovšem vedle tabletů jako iPad Air displej už tak dobře nevypadá. Proto ho můžeme zařadit zhruba do střední kategorie, překvapivě dobré jsou pozorovací úhly, to je u tabletů důležité, jelikož je obvykle užíváte v mnoha polohách na rozdíl od klasického notebooku. Celkové podání barev je rovněž v normě a ucházející je i čitelnost na venkovním světle. 

- - -

Výdrž baterie

Podobně jako u jiných tabletů s plnohodnotnými Windows, je výdrž baterie hodně závislá od způsobu užívání. V Iconii W4 najdeme dvoučlánkový Li-Pol akumulátor s kapacitou 4960 mAh. Pokud používáte především „metro“ aplikace, pročítáte novinky a sledujete sociální sítě, dostane se k deseti hodinám. Pokud si pustíte video, pracujete v Office, bude se výdrž pohybovat okolo 7 – 8 hodin.

Když se rozhodnete výkon tabletu využít naplno, například hraním her nebo spuštěním velkého množství aplikací, baterie vydrží 4 až 5 hodin. Nabíjení trvá necelé dvě hodiny, do devadesáti procent zhruba hodinu a půl, při používání se délka nabíjení znatelně prodlužuje. Nepříjemnou vlastností je rychlé vybíjení tabletu v pohotovostním režimu, kdy během dne baterie klesne o desítky procent.

Systém, který brzdí kvalita aplikací

Acer Iconia W4 běží na systému Windows 8.1, který většina dobře zná. Při užívání tabletu na rozdíl od běžného dotykového PC naplno narazíte na fakt, že se svým způsobem jedná o dva operační systémy v jednom. Většinu času trávíte v běžném rozhraní metro, kde surfujete po internetu, čtete emaily, spravujete kalendáře atd. Za předpokladu, že chcete některá nastavení, zjistit procenta baterie nebo pracovat s Office dokumenty, musíte na tradiční plochu. Ta má ve standardním nastavení relativně malé ovládací prvky, proto je dobré změnit velikost „všech položek“ v nastavení rozlišení obrazovky podle vašich potřeb a zraku. 

Přes známé nevýhody Windows 8 má řadu chytrých řešení, které u konkurence nenalezneme. Jednou z těch nejvýraznějších je práce s více okny v tabletovém rozhraní. Není tak problém například sledovat video a u toho číst novinky na internetu nebo psát text. Zároveň je práce s okny uživatelsky velmi jednoduchá, pokud si zvyknete na základní ovládání. Škoda je, že ne všechny aplikace jsou dobře optimalizovány.


Klasická plocha

Další výhodou je snadný přístup k nastavení a vyhledávání pomocí postranní nabídky, která se při dotykovém ovládání přirozeně vysouvá. Opět je ale škoda, že jeho funkčnost nerespektují všechny aplikace.

  

Obecně bych kvalitu aplikací viděl jako největší slabinu pro budoucí majitele tohoto tabletu, pro řadu činností je nejlepší otevřít internetový prohlížeč. Problémové jsou i aplikace od „velkých“ značek, jako je Twitter, který si nepamatuje pozici, kde jste v timeline skončili, nebo aplikace ČT Sport, která by mohla být velmi užitečná teď v době zimních olympijských her, ale padala ve velmi krátkých intervalech. Tohle nejsou chyby samotného tabletu nebo operačního systému, ale jeho majitelé se s nimi budou muset vypořádat.

Líbí se mi integrace cloudového úložiště OneDrive, u kterého můžete vybrané složky stáhnout do tabletu offline, což není například u iPadu možné a u Androidu je nutné použít řešení třetích stran.

Acer do tabletu přeinstaloval některé vlastní aplikace; většinu z nich známe z notebooků Acer. Hlavní je cloudové úložiště, kam můžete ukládat dokumenty a mediální soubory, vzhledem k integraci OneDrive, případně možnému doinstalování Dropboxu a dalších známých služeb, se bude hodit vlastní řešení od Aceru asi jen malému procentu uživatelů.

Pokud jde o stabilitu celého systému, na rozdíl od tabletů s Windows 8, které jsem testoval v minulosti, jsem se třikrát setkal se zamrznutí při vypínání a dvakrát s modrou obrazovkou upozorňující na problém, která se objevila při fotografování. Doufejme, že tyto problémy budou opraveny v budoucích aktualizacích softwaru.

Fotoaparát

Aplikace pro focení je standardní ze systému Windows 8 a nabízí jednoduché a intuitivní rozhraní s rychlým přístupem k základním funkcím. S fotoaparátem je možné fotit, pořizovat videonahrávky (HD/Full HD) nebo vytvářet panoramatické snímky. Hlavní fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení pět megapixelů a přední v rozlišení dva megapixely. Přední kamera svou kvalitou postačuje pro videokomunikaci.

- - -

- - -

Kvalitu fotografií můžete posoudit na ukázkových snímcích, ve srovnání s tablety jsou průměrné, pokud bychom je chtěli porovnat s chytrými telefony, tak spadne do nejnižší kategorie. Vzhledem k tomu, že fotoaparát v tabletu je užitečný pouze pro úzkou skupinu uživatelů, neviděl bych nižší kvalitu jako překážku pro pořízení Iconie W4. U tabletů je důležité také to, jak si poradí s focením dokumentů s textem, a v tomto případě tablet poslouží dobře, jen pozor na focení v šeré místnosti s nedostatkem světla.

Konkurence

Nabídka tabletů je v současné době velmi široká, zvláště pokud zohledníme další operační systémy. Za alternativu se systémem Windows 8 můžeme brát Lenovo Miix 2 8, které nabízí za příplatek pětiset korun 3G modem nebo 64 GB interní úložiště, jinak jsou specifikace obou zařízení velmi podobné (dostupná je i levnější verze bez 3G). Na Lenovu se mi více líbilo provedení zařízení, které působilo kvalitnějším dojmem. Další možností je Asus T100ta, který má desetipalcový displej a je zhruba o 20 % dražší, ale v balení přímo nabízí klávesnici, která tablet přiblíží notebooku, a můžete naplno využít předinstalovaného kancelářského balíku Office.


Lenovo Miix 2

Pokud se podíváme mezi tablety s nakousnutým jablkem ve znaku, je možné vybrat levnější iPad mini, nebo dražší iPad mini s Retina displejem. Oba nabízejí kvalitnější zpracování a poměr stran displeje 4:3. Levnější model je již dnes výkonově na hraně, speciálně s iOS 7, které není na starších zařízeních nejlépe optimalizovaným systémem. Mladší sourozenec nabízí výkonu dost a přidává k tomu kvalitní zobrazovací panel s vysokým rozlišením. Windows 8 nabízí některé užitečné funkce oproti iOS, jako je možnost mít spuštěné dvě aplikace vedle sebe a plnohodnotný balík Office, ale jinak platforma značně zaostává za širokou a kvalitně provedenou nabídku aplikací v AppStoru.

 
iPad mini od Applu

Nabídky tabletů s Androidem je na první pohled skoro nekonečná. Mezi aktuální konkurencí můžeme zmínit LG G Pad 8.3. Ten nabízí kvalitní zpracování, Android 4.2.2 a originální funkce od LG, jako je probuzení poklepáním na displej a propojení s chytrým telefonem QPair (více informací). Další možností je Lenovo Yoga Tablet 8, který nabízí specifický design a dlouhou výdrž baterie, za to je hůře optimalizován a nemá příliš kvalitní displej. Na trhu je i druhá generace tabletu Nexus 7 s čistým Androidem a Samsung Galaxy Note 8.0, který nabízí stylus a podobně jako Windows umožňuje spuštění více oken s aplikacemi.


Nexus 7 v edici 2013 (druhá generace)

Vyplatí se nákup Aceru Iconia W4?

Odpověď zní ano, ale jen za předpokladu, že chcete využívat aktivně funkce plnohodnotného balíku Office, které vám nenahradí alternativní aplikace jako QuickOffice pro Android a iOS, nebo když vyžadujete některé specifické funkce Windows 8 či potřebujete provozovat některou z desktopových aplikací, což může být velmi užitečné například ve firemním prostředí. Zde se ovšem nachází řada stejně kvalitních zařízení a doporučuji vybrat podle toho, které se vám více libí, případně bude dostupné za atraktivnější cenu.


Podívejte se, kde můžete Iconii W4 pořídit nejvýhodněji?

Pokud ovšem nechcete pracovat s Office nebo spouštět klasické Windows programy, je dobré se podívat spíše po zařízeních s iOS nebo Androidem, které zatím vynikají širší nabídkou her a aplikací. Zde stále platí, že iOS je jednoznačně na prvním místě v aplikacích optimalizovaných pro tablety, Android pro změnu nabízí větší možnosti úprav, více funkcí a širší nabídku zařízení v různých cenových kategoriích.

David Podzimek

22 komentářů

 1. Jan (neregistrovaný)

  W8 tablet je posledna vec ktora mi chyba do akohosi kompoetneho MS ekosystemu, ale ako sa tak na toe tablety divam, oproti sucasnemu iPadu Mini by som zatial pohorsil.

  • _miv_ (neregistrovaný)

   Pri tabletoch s W8 ide skor o cenu. V ponuke su aj spickove modely avsak maju podla mna privysoku cenu. Ale v zasade najdu sa aj konkurencie hodne kusky ku ipad mini napr. lenovo miix 2 (8″) alebo asus t100ta.

  • uni (neregistrovaný)

   _miv_: Tak licence W8 a Office co je v tomto tabletu je tak za 4k, takže nějaké kalkulování cen je zde velmi ošidné. Problém ale je, že je buďto totální lowend (toto, ale podobné umí napráskat i za 20k např. Dell, síla) nebo rovnou skočíme na 25-30k. Absolutně chybí střední třída, resp. výrobci nám stále ještě chtějí prodávat NB s mizernými displeji, na kterých je větší marže.

 2. marek1 (neregistrovaný)

  8″ display s rozlisenim 1200×800= 180PPI, se divim ze ve videopohledu se rika, ze je to jeste dobre rozliseni. Nechapu to, kdyz mam mobil s 4,3″ a WVGA 800×480 = 217PPI, tak se rika, ze je to uz spatne rozliseni. Takze jestli to dobre chapu meri se jinym metrem, pro mobil a tablet ?

  • jirxu (neregistrovaný)

   si spočti PPI u televize….

  • uni (neregistrovaný)

   jirxu: Na tu se díváš z 30cm?

  • marek1 (neregistrovaný)

   jirxu: Nechapu tvuj komentar. Jde o to, ze kdyz je to mobil tak se nadava na WVGA rozliseni pri 4,3″ uhlopricce a pri 8″ tabletu je 1200×800 ok. To nechapu proc se meri aboum jinym metrem, kdyz se na obakoukam z cca 25 – 30 cm.

  • marek1 (neregistrovaný)

   Muj nazor je ten, je hezke mit Full HD rozliseni atd, ale ani WVGA rozliseni pri 4,3 – 4,5 max 4,7″ neni zadna tragedie a nelze to brat jako velkou nevyhodu.

  • David Podzimek (neregistrovaný)

   Marku, na tablet se díváte přeci jen z větší vzdálenosti než na chytrý telefon. Pravda, že vedle iPadu Air vypadá Iconia jako chudý příbuzný, ale ve střední cenové kategorii myslím toto rozlišení stačí. Zvlášť pokud nemáte vedle lepší zařízení, tak 1280 x 800 dostačuje.

  • marek1 (neregistrovaný)

   Davide dovolím si nesouhlasit, když ovládám telefon, tak je to právě ze vzdálenosti 24-30cm a ne blíže. Pochybuji, že vy to máte jinak, ale je možné, že se koukáte z 10cm vzdálenosti. WVGA rozlišení do 4,7″ není žádná tragédie nebo nevýhoda.

  • David Podzimek (neregistrovaný)

   Tohle je nejspíše hodně subjektivní, telefon bude tak 20 – 30 cm, přesně jak píšete, ale tablet nejčastěji nechávám na stole položený, pak je vzdálenost větší. Souhlasím, že například v posteli když si čtu ho držím podobně blízko jako telefon:)

  • uni (neregistrovaný)

   Osobně tedy nedokáži apriori prohlásit, telefon od-do, tablet od-do. Řekl bych, že se to bude značně prolínat, zatímco monitor nebo TV je prakticky ve fixní vzdálenosti. Tedy ponižovat význam ppi u mobilu nebo tabletu mi přijde zbytečné, dopad je prakticky shodný.

   Nicméně zde je třeba přihlédnout k tomu, že se zde jedná o Windows zařízení a téma Windows a dpi je dost bolestivé téma a mizerně řešené. Vyšší ppi je sice moc hezká (a praktická věc), ale když si pak člověk musí ve Windows nastavit dpi 150-300%, tak jako….

 3. uni (neregistrovaný)

  „Integrované SSD úložiště má kapacitu 32 GB…“ jste si jisti? Velmi často (vždy?) v této cenoví relaci je pouze eMMC, a následně rezultující (na PC-multitasking atd.) výkon datového úložiště. Také by mě zajímalo, jesle na eMMC úložišti funguje TRIM. Obávám se, že to není připojené přes nějaký kloudný řadič a že paměť nemá vlastní FW…

  • martan (neregistrovaný)

   Presne tak. casto sa pti tychto zariadeniach uvadza ssd, pritom ziadny tablet s atomom nema ssd. ani jeden, vsetky maju emmc. taky zaklad by autor mohol vediet.

  • David Podzimek (neregistrovaný)

   Máte pravdu, špatně se to ověřovalo, tak jsem se držel toho co psalo hodně webů. Podle všeho má opravdu Samsung 32GB eMMC drive, který je sice rychlejší než jiné paměti, ale SSD to není:)

  • uni (neregistrovaný)

   Jako je dost zarážející na co výrobci sází. PC? Tady máte, ale pravděpodobně vám v tom brzo odejde akumulátor, flash (opakovaným zápisem do stejných buňek-eMMC) a možná nemáme úplně zvládnutý TDB/konstrukce, ale co, do do 1-2 let vyhodíte. PC? Main got…

  • uni (neregistrovaný)

   *TDP*

 4. Hektor (neregistrovaný)

  Nechápu to CD, recovery se snad dělá z Windows nastavení a obnovuje se ze skryté partition. Aspoň na mém miix2 to tak je…

  • stomas (neregistrovaný)

   Souhlasím. Navíc nemá náhodou Windows 8 v nastavení možnost vymazat uživatelská data?

  • David Podzimek (neregistrovaný)

   @Hektor: Partition pro obnovu právě na Aceru není.

   @Stomas: Při volbě obnovení apod, to o vás chce právě ono CD.

 5. bkf1 (neregistrovaný)

  MNOHEM radeji bych volil Asus M80TA, ktery je za stejnou cenu, ma skoro stejne parametry, ale hodnoceni uzivatelu jsou vyrazne lepsi…

 6. johnyy85 (neregistrovaný)

  A co říkáte na Iconii A1 [odkaz]

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel