TOPlist

Realme GT 7 Pro se Snapdragonem 8 Elite míří do Česka. Má slibnou výbavu, ale i sebevědomou cenu

Realme GT 7 Pro naživo
  • Realme dovezlo do Česka svůj vlajkový klenot GT 7 Pro s čipsetem Snapdragon 8 Elite
  • V Číně se začal prodávat teprve před měsícem
  • U nás za něj zaplatíte 22 990 korun, v Číně i s daní asi 16 tisíc

Společnost Realme začala na českém trhu nabízet svou aktuální vlajkovou loď GT 7 Pro. Ta přichází jen půl roku po předchozím modelu GT 6, který zamířil na náš trh na začátku léta. GT 7 Pro nabízí sympatickou tenkou konstrukci, přitom se uvnitř těla nachází velká 6 500mAh baterie nebo herně laděný čipset Snapdragon 8 Elite.

Realme GT 7 Pro: skvělá baterie i procesor

Realme GT 7 Pro toho má vskutku hodně, čím může zaujmout. V popředí je především velký akumulátor s kapacitou 6 500 mAh, který nabízí 120W nabíjení kabelem, bezdrátové dobíjení chybí.



Realme GT 7 Pro ve třech barvách



Nepřehlédněte

Realme GT 7 Pro: extrémní výkon, dlouhá výdrž a nejjasnější displej široko daleko

Další velké novum představuje čipová sada Snapdragon 8 Elite, která pohání nedávno uvedený herní telefon Asus ROG Phone 9. Tento 8jádrový procesor nabízí takt až 4,32 GHz a jde pravděpodobně o nejvýkonnější mobilní čipset na trhu. Jeho součástí je chladicí systém s výparníkovou komorou o ploše 11 480 mm2.

Kromě toho ale nechybí slušný LTPO OLED displej s rozlišením 1,5K a maximální svítivostí až 6 000 nitů. Na zádech byste našli trio kamer, z nichž za zmínku stojí 50Mpx hlavní a teleobjektiv se stejným rozlišením a 3× optickým přiblížením.

Cena a dostupnost

Telefon se v Česku prodává už od začátku prosince a pořídíte jej v jediné dostupné konfiguraci 12/512 GB za 22 990 Kč včetně DPH. Tato cena je tzv. zaváděcí. Oficiální cena na českém trhu, jak stanovil výrobce, je 27 990 Kč, nicméně za takto vysokou částku by byl prakticky neprodejný. Pořídit jej můžete v šedivé nebo oranžové variantě, která má barvou připomínat povrch planety Mars.

V domovské Číně byl telefon uveden zkraje listopadu, na náš trh se tak dostal velice brzy po původním představení. Na rozdíl od modelů GT 3 a GT 5, které do Evropy vůbec nepřišly, s výjimkou Ruska.

Proč jsou telefony v Číně levnější než v Evropě?

Důvodů, proč jsou smartphony a další elektronika v Číně výrazně levnější než na evropském/českém trhu, je hned několik:

  • Většina telefonů se vyrábí přímo v Číně, díky čemuž jsou zde nižší náklady na logistiku a dopravu.
  • V Číně jsou také nižší daně a poplatky spojené s elektronikou. Naproti tomu v Evropě musí telefony podléhat DPH a dalším clům.
  • Čínský trh je také extrémně konkurenční – výrobci, jako je Honor, Xiaomi, Huawei, Oppo či Vivo, se snaží držet co nejnižší ceny, aby si získali své zákazníky. V Evropě se do výsledné ceny promítají také vyšší náklady na marketing a distribuci.
  • Další položkou, která telefony v Evropě prodražuje, jsou nejrůznější evropské předpisy a certifikace, například směrnice o bezpečnosti a ekologii. V Číně tyto požadavky nejsou tak přísné.
  • Některé modely prodávané v Číně nepodporují v Evropě používaná 5G pásma, případně u nich není nutné platit poplatky za využívání Google služeb.
  • V Evropě se telefony ve výrazně vyšší míře prodávají přes distributory, kteří si pochopitelně přidávají svou marži. V Číně se telefony prodávají častěji přímo přes výrobce či jejich oficiální e-shopy, což se rovněž pozitivně promítne do výsledné ceny.
  • V neposlední řadě jsou to investice do reklamy a budování značky, které jsou v Evropě výrazně vyšší než na domácím trhu. Tyto faktory dohromady způsobují, že telefony v Číně mohou být až o desítky procent levnější než v Evropě.

Fascinující je však srovnání s cenou právě v Číně. Tam se telefon ve stejné konfiguraci prodává za 3 999 jüanů, což je v přepočtu, včetně přičtení 21procentních extra nákladů, zhruba 16 tisíc korun. Ne vždy evropská cena přesně odpovídá přepočtu z té čínské, nicméně takto velký rozdíl není příliš častý.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku