Domů » Bleskovky » Realme 8 5G: nejlevnější 5G smartphone na trhu láká na 90Hz displej a slušnou výdrž

Realme 8 5G: nejlevnější 5G smartphone na trhu láká na 90Hz displej a slušnou výdrž

Nedávno představená řada smartphonů Realme 8 se rozrostla o nový model s přídomkem 5G. Podpora moderních mobilních sítí však není jediným benefitem tohoto telefonu.

Nejlevnější 5G smartphone na trhu

Realme 8 5G je na první pohled konzervativnějším zařízením než jeho sourozenci Realme 8 a 8 Pro; výrobce ze zad odstranil velký nápis „Dare to leap“ a ponechal tam pouze vlastní logo. Záda jsou pravděpodobně plastová, displej je pak chráněn odolným sklem Dragontrail. Zvýšená odolnost vůči vodě a prachu se v této cenové kategorii pochopitelně nekoná.

realme 8 5G 3

Přes čelní stranu telefonu se rozprostírá 6,5“ LCD panel s Full HD+ rozlišením a zvýšenou obnovovací frekvencí 90Hz. Díky tenkým rámečkům se výrobci podařilo vyplnit 90,5 procenta čelní plochy, širší je pouze bradička na spodní straně. Pro selfie kamerku výrobce „vyvrtal“ otvor do levého horního rohu displeje, její snímač má rozlišení 16 megapixelů. Čtečka otisků prstů se pod sklo displeje nevešla, Realme ji integrovalo do zapínacího tlačítka na boku.

realme 8 5G 1

Hlavní fotoaparát na zádech je vyveden v podobném designu jako u základního Realme 8. Vypadá jako sporák se čtyřmi hořáky, ovšem nenechte se zmást; hoří pouze tři z nich. Telefon má jen hlavní 48Mpx kameru, kterou doprovází dva 2Mpx snímače (monochromatický a makro). Na širokoúhlou kameru výrobce trestuhodně zapomněl, což je poněkud zvláštní daň za přítomnou 5G konektivitu.

realme 8 5G 2

Tu telefonu dodává 7nm čipset MediaTek Dimensity 700, jehož 5G modem zvládne stahovat data teoretickou rychlostí až 2,77 Gbps. Čipset může být spárovaný se 4 nebo 8 GB RAM, úložiště má kapacitu 128 GB s možností dodatečného rozšíření paměťovou kartou. Energii telefonu dodává akumulátor s kapacitou 5000 mAh, který se dobíjí přiloženou 18W nabíječkou. To je další ústupek, neboť ostatní smartphony z řady Realme 8 zvládají dobíjet rychleji.

Cena a dostupnost

Realme 8 5G bude dostupný v černé a modré barvě, nejprve bude k mání v Indii, od příštího měsíce dorazí do Evropy. Základní varianta 4/128 GB přijde na 199 EUR (asi 5 200 korun), díky čemuž se Realme 8 5G stane nejdostupnějším 5G smartphonem na trhu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).