Qualcomm uvedl nové mobilní čipsety Snapdragon 800 a 600

Lasvegaský veletrh CES je v plném proudu a jednou z klíčových předášek začala společnost NVidia, když oficiálně představila svůj čip Tegra 4. Spolu s nimi ukázala i několik parádně vypadajících her (například český Dead Trigger 2) a tým zelených tak jasně naznačil, kdo chce letošnímu trhu vévodit. Na Qualcommu tedy bylo reagovat odpovídající silou, což se mu s jeho dvěma novými chipy Snapdragon 800 a Snapdragon 600 do jisté míry povedlo.

Snapdragon 600 bude ze dvou novinek slabší záležitostí, proto se během keynote kladl důraz zejména na high-endový čipset Snapdragon 800. Ten se dočkal plné podpory vysokorychlostních LTE-Advanced sítí, nejnovějších WiFi standardů a hlavně ultra HD (4K) rozlišení. Qualcomm samozřejmě okamžitě sílu Snapdragonu 800 demosntroval a ukázal, jak si jejich novinka dokáže s takovým přídělem pixelů poradit. Krom samotného přehrávání videí v ultraHD kvalitě je bude také možné i nahrávat.

Co je však jednou z nejzásadnějších informací, je spotřeba nových chipů – Snapdragon 800 by si měl oproti S4 generaci (jež známe ze současných high-end smartphonů a tabletů) znatelně polepšit. Konkrétně by měla nová série ušetřit až polovinu z toho, co aktuální S4 během své práce „sežere“. 

 

Čtyřjádrový Snapdragon 800 o taktu 2,3 GHz by pak měl běžet za pomoci jádra Krait 400 doplněného grafickým akcelerátorem Adreno 330, Snapdragon 600 o taktu 1,9 GHz nabídne jádra Krait 300 a GPU Adreno. První zařízení, která poběží na „šestistovce“ a „osmistovce“ by se měla objevit již v průběhu druhé poloviny letošního roku. Kromě toho Qualcomm představil ještě čipy série Snapdragon 400 a Snapdragon 200, která budou určena pro zařízení nizší a střední třídy.

Autor článku
Miroslav Václavík
image/svg+xml
+

Kapitoly článku