Domů » Bleskovky » Qualcomm Snapdragon 801 se zahřívá více než Snapdragon 810

Qualcomm Snapdragon 801 se zahřívá více než Snapdragon 810

O potížích s přehříváním čipu Qualcomm Snapdragon 810 se začalo spekulovat již na začátku prosince loňského roku, situaci ale nejvíce vyhrotil v letošním roce Samsung, který odmítl tento čip používat ve svých letošních vlajkových modelech a po několikaleté spolupráci dal Qualcommu sbohem. Seznam výrobců, kteří Snapdragon 810 ve svých smartphonech použijí, je i bez Samsungu poměrně široký a tak se redaktoři serveru STJS Gadgets podívali, jak to se zahříváním Snapdragonu 810 vlastně je.

  

Nový čip byl v testech porovnáván se Snapdragonem 801 na blíže nespecifikovaných zařízeních. Zařízení A v grafech je komerčně dostupný telefon se Snapdragonem 801, zařízení B je pak smartphone, který ještě není v prodeji. Teplota byla měřena na povrchu telefonu, teplota v testovací místnosti byla 25 °C.

První test spočíval v hraní závodní hry Asphalt 8, nárůst teploty na povrchu zařízení je u obou zařízení prakticky stejný, ovšem u novějšího čipu se teplota zhruba po čtvrt hodině ustálila na 40 stupních, zatímco u staršího modelu vzrostla až k 45 stupňům.

  

Prakticky tytéž výsledky vzešly z nahrávání videa ve 4K rozlišení, telefon se Snapdragonem 801 se po téměř šesti minutách záznamu zahřál nad 40 stupňů, teplota zařízení s novějším čipem nepřesáhla 35 °C.

  

Podobné poznatky přinesl ve svých testech i server SlashGear, při hrách na referenčním zařízením Qualcommu se teplota zařízení se Snapdragonem 810 pohybovala rovněž kolem 40 °C a při natáčení 4K videa na 35 °C. Na ustálení teploty má vliv snížení frekvence procesu při dosažení určité teploty, testy ale prokázaly, že u staršího čipu dochází k omezování výkonu mnohem dříve.

  

Aféra, kterou vyvolal Samsung, je tak zřejmě pouze nafouknutou bublinou, mající za cíl upozornit na nový vlastní čip Exynos 7420. Ten je vyráběn modernějším 14nm procesem a podle prvních benchmarků má být jeho výkon impozantní.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. petas (neregistrovaný)

  Vykon Exynosu 7420 je impozantni ale pouze ve 3D ale jinak za Snapdragonem 810 otresne zaostava co se taky vykonu CPU. Tak nevim. Radeji bych mel v mobilu Snapdragon 810 nez Exynos

  • Petr (neregistrovaný)

   Jen pro upřesnění – ty výsledky, které zveřejňovala například phonearena, tak byly z testovací jednotky, kterou měli od qualcommu (velká, těžká cihla) tudiž bych radši nedělal takovéto závěry a počkal na výsledky přímo z telefonů

  • Fore (neregistrovaný)

   Výkon CPU v Exynosu rozhodně nemůže být horší, naopak by měl být o krapet lepší ;) Z logiky věci: naprosto stejná architektura A53+A57 – Exynos je ale vyrobený na pokročilejší výrobní technologii a má o něco málo vyšší základní takt na jádrech. Nějakým grafům se teď nedá absolutně věřit, uvidíme v reálu :)

  • Martin II (neregistrovaný)

   PETR: Pre upresnenie – merali na povrchu procesora, sposob ktory dovoluje robit zavery…

  • Petr (neregistrovaný)

   Narážel jsem spíše na výkon….už je na internetu několik výsledků z lg g flex 2 a v antutu má +- 54k, geekbench multicore okolo 4000 bodů, což je o dost méně než na oné testovací jednotce, takže teploty sice můžou být takové jak tvrdí, ale pochybuji že v telefonech které půjdou do prodeje bude dosahovat takového výkonu

 2. Richy (neregistrovaný)

  Samsung ne jenom, že porušuje patenty ostatních, ale lže jako když tiskne. Nevšiml jsem si, že by si Sony, nebo LG stěžovalo na přehřívání. Agresivní politika Samsungu může vážně ohrožovat konkurenci jako to dopadlo u HTC. Stějně na Qualcomm, nebo Nvidi mít nebude.

  • Petr (neregistrovaný)

   Qualcomm ale uznal že problémy s přehříváním měl, ale dodal že už je vyřešil ;)

  • Petr (neregistrovaný)

   Tak se omlouvám, qualcomm „oficiálně“ nic nepřiznal, nicméně našel jsem několik článků, které se odvolávaly na jisté zdroje, že problémy byly, ale jsou vyřešeny, takže se ještě jednou omlouvám :)

   Nicméně dává smysl že si Sony nebo LG nestěžovalo na přehřívání i kdyby problémem bylo, přeci jen víceméně nemají od koho jiného použít soc a tak proč si podkopávat vlastní prodeje….

 3. karel (neregistrovaný)

  Test SD810: hruza:

  [odkaz]

 4. Michal (neregistrovaný)

  Z mého pohkedu šlo o jasné a záměrně poškození Qualcommu a konkurence, jenž S810 ve svych telefonech použije ze strany Samsungu, aby upozornil a vice zviditelnil svuj vlastni cip.

  Dle mého ani tak nezáleží jestli bude o par procent výkonnější S810 nebo Exynos, spise na tim, jak bude celé SOC fungovat jako celek, to pak určí kvalitu daneho smartphonu a osobně bych se přikláněl a vice věřil řešení od Qualcommu.

  • kukolar (neregistrovaný)

   u Šamšungu to nie je nič nové

   sranda, že vždy prídu z vylepšeným Exynosom ak dostanu z Apple navrhy na výrobu nového Apple CPU

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).