Qualcomm Snapdragon 780G: vlajkový procesor pro vyšší střední třídu

Snapdragon 780

Ještě před několika lety se smartphony střední třídy po chvíli práce zadýchávaly a hraní složitějších her na nich bylo utrpení. Technologie však jde mílovými kroky kupředu a perfektní zážitek dnes poskytnou i smartphony z nižších cenových pater. Někteří výrobci dokonce ve snaze ušetřit nenasazují do svých vlajkových telefonů nejvýkonnější čipsety, jelikož vyšší střední třída bohatě stačí na všechno. Důkazem budiž například Google Pixel 5, LG Velvet nebo Motorola Edge, v jejichž útrobách tiká čipset Qualcomm Snapdragon 765. A právě ten se nyní dočkal svého nástupce.

Qualcomm Snapdragon 780G: první 5nm čipset pro vyšší střední třídu

Právě představený Qualcomm Snapdragon 780G posouvá schopnosti zmíněného Snapdragonu 765G o notný kus kupředu. Qualcomm totiž přesedlal na 5nm výrobní proces, díky kterému je novinka výrazně efektivnější, čipset navíc disponuje modernějšími prvky. Procesorová jednotka má například nabídnout až o 40 procent vyšší výkon, a to zejména díky dvěma „velkým jádrům“ Kryo 670 s taktem 2,4 GHz.

Navýšen byl i grafický výkon, který zajišťuje čip Adreno 642; jeho výkon má spadat zhruba mezi Snapdragon 855 a 865. Grafika umožňuje softwarovou aktualizaci ovladačů a podporuje vykreslení HDR10 na Full HD+ displejích až při 144 Hz. Vůbec poprvé jsme se ve střední třídě dočkali teoretické podpory až 16 GB RAM.

Podpora 5G a až 192Mpx fotoaparátů

Velmi blízko vlajkovým čipsetům je Snapdragon 780G i v oblasti umělé inteligence; Hexagon 770 AI Engine nabízí výkon 12 TOPS, přitom loňský Snapdragon 865 nabízel 15 TOPS. Díky tomu budou telefony s novým čipsetem silné například v počítačovém zpracování fotografií. Čipset obsahuje i obrazový procesor Spectra 570 ISP, který zvládne zpracovat obraz až ze tří kamer najednou. Maximální možné podporované rozlišení fotoaparátu činí 192 Mpx. ISP také podporuje záznam obrazového materiálu s 10bitovou hloubkou barev a ukládání videí do populárních HDR formátů – HDR10, HDR10+ a HLG.

snapdragon

Pochopitelně nechybí ani podpora sítí 5G, o kterou se stará modem Snapdragon X53 5G s teoretickou rychlostí stahování 3,3 Gbps. Na podporu pásem mmWave se bohužel nedostalo. Přítomna je však Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2. Snapdragon 780G rovněž podporuje rychlé nabíjení Quick Charge 4+.

S prvními smartphony poháněnými čipsetem Qualcomm Snapdragon 780G bychom se měli setkat v horizontu příštích tří měsíců.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku