Domů » Články » Qualcomm přidá do další generace Snapdragonů lepší rozpoznávání gest

Qualcomm přidá do další generace Snapdragonů lepší rozpoznávání gest

Qualcomm před několika dny oznámil, že odkoupil některá aktiva společnosti GestureTek, která se už téměř 25 let zabývá výzkumem gest a jejich integrací do nejrůznějších zařízení. S nasazením vylepšené podpory gest se počítá u další generace procesorů Snapdragon; nejedná se přitom jen o inovace u ovládání skrze dotykové displeje, ale o přidání dalších možností zadávání příkazů u chytrých telefonů, tabletů a další spotřební elektroniky.

GestureTek se výzkumu nejrůznějších ovládacích gest věnuje velmi dlouhou dobu a s integrací do mobilních telefonů, zábavních zařízení a další elektroniky má bohaté zkušenosti. U mobilních telefonů způsobil revoluci v ovládání iPhone, který přišel se systémem optimalizovaným pro prsty, kapacitním displejem a podporou multidotykových gest. Do té doby mezi chytrými telefony kralovala zařízení s rezistivním displejem ovládaným skrze stylus, nicméně těm už dávno odzvonilo a dnes už bychom je u výrobců hledali marně (pokud tedy nebudeme počítat několik výjimek určených pro průmyslové využití).

-

Qualcomm chce jít ještě dále a do nových čipů Snapdragon, které by se na trhu mohly objevit už v průběhu příštího roku, integruje pokročilé technologie pro rozpoznávání gest od GestureTeku. Nejde přitom jen o gesta vykonávaná skrze dotykový displej, ale i o příkazy prováděné v blízkosti zařízení nebo na jeho těle (mávnutí rukou, přejetí prstem přes hranu telefonu). Možnosti využití jsou opravdu široké a pokud se výrobcům podaří gesta optimalizovat do takové podoby, aby jejich vykonávání bylo pro uživatele maximálně přirozené, můžeme se těšit na další malou revoluci u ovládání mobilních zařízení. Stejně tak se ale může stát, že příliš složitá gesta uživatele jednoduše nezaujmou a po několika pokusných zařízeních se od této technologie upustí.

Zdroj: Qualcomm

 

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

6 komentářů

  1. Co by tak mohl telefon udělat na gesto, kdybych ho polechtal ?

  2. Já bych se tomu v budoucnu nebránil, pokud by to fungovalo.

  3. ja si myslim, ze v podani qualcommu to nedopadne. Dotedka nemaji ani poradny multitouch. To byla vec co mi vzdy vadila nejvice. HTC Desire rozpoznal jen dva dotyky najednou, ktery se pri pohybu jeste stredove otocily, respektive zarizeni zaznamenavalo dotyk na druhe strane displeje od dotyku prstu, takze treba na hry nepouzitelny, ale treba i na zoomovani a naklaneni v google mapach. Nove Sensation umi uz rozpoznat 4 dotyky a jestli tam je ten bug to nevim, ale myslim ze ne.. kazdopadne takove galaxy SII rozpozna minimalne 10 dotyku… vic nevim jak bych ozkousel :) ozkouseno v app multitouchtester

  4. Me stacej bohate dva dotyky a to i ve hrach. Takze 4 na Sensation jsou dostatecne ,10 je sice vic ,ale to uz vyuzije jen klavirista, ale ten asi na SGSII hrat nebude

  5. čo to je za blbosť? ako procrsor alebo čipset bude snimať gest? kravina, skôr Qualcomm bude vyrábať ak oné komponetny, čo budú na tele prístroja

  6. Michal Javůrek

    mino: A čemu nerozumíš? Součástí čipsetu bude nových chip, který bude umět lépe vyhodnocovat gesta (displej, telefon…) a je jen na výrobcích zařízení, zda jej využijí třeba skrze senzory na krytu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).