TOPlist

Qualcomm přidá do další generace Snapdragonů lepší rozpoznávání gest

Qualcomm před několika dny oznámil, že odkoupil některá aktiva společnosti GestureTek, která se už téměř 25 let zabývá výzkumem gest a jejich integrací do nejrůznějších zařízení. S nasazením vylepšené podpory gest se počítá u další generace procesorů Snapdragon; nejedná se přitom jen o inovace u ovládání skrze dotykové displeje, ale o přidání dalších možností zadávání příkazů u chytrých telefonů, tabletů a další spotřební elektroniky.

GestureTek se výzkumu nejrůznějších ovládacích gest věnuje velmi dlouhou dobu a s integrací do mobilních telefonů, zábavních zařízení a další elektroniky má bohaté zkušenosti. U mobilních telefonů způsobil revoluci v ovládání iPhone, který přišel se systémem optimalizovaným pro prsty, kapacitním displejem a podporou multidotykových gest. Do té doby mezi chytrými telefony kralovala zařízení s rezistivním displejem ovládaným skrze stylus, nicméně těm už dávno odzvonilo a dnes už bychom je u výrobců hledali marně (pokud tedy nebudeme počítat několik výjimek určených pro průmyslové využití).

-

Qualcomm chce jít ještě dále a do nových čipů Snapdragon, které by se na trhu mohly objevit už v průběhu příštího roku, integruje pokročilé technologie pro rozpoznávání gest od GestureTeku. Nejde přitom jen o gesta vykonávaná skrze dotykový displej, ale i o příkazy prováděné v blízkosti zařízení nebo na jeho těle (mávnutí rukou, přejetí prstem přes hranu telefonu). Možnosti využití jsou opravdu široké a pokud se výrobcům podaří gesta optimalizovat do takové podoby, aby jejich vykonávání bylo pro uživatele maximálně přirozené, můžeme se těšit na další malou revoluci u ovládání mobilních zařízení. Stejně tak se ale může stát, že příliš složitá gesta uživatele jednoduše nezaujmou a po několika pokusných zařízeních se od této technologie upustí.

Zdroj: Qualcomm

 

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku