Domů » Bleskovky » Qualcomm představil nové čipy pro střední a nižší třídu: LTE je samozřejmostí

Qualcomm představil nové čipy pro střední a nižší třídu: LTE je samozřejmostí

Většina vlajkových lodí letošního roku bude poháněna čipsetem Qualcom Snapdragon 810, ovšem americký výrobce čipů nezapomíná ani na zařízení střední a nižší třídy. Těch se celosvětově prodá nejvíc a proto je zapotřebí vyprodukovat rozsáhlou paletu čipů, zvláště ve výrazně rostoucí konkurenci čínských výrobců. Nové čipy spadají do dvou řad – 4xx a 6xx.

  

Řada 4xx je určena do nižší a nižší střední třídy, nové čipy nesou označení 415 a 425. Liší se především taktem procesoru a rychlostí LTE. Snapdragon 415 obsahuje osm jader Cortex-A53 s taktem 1,4 GHz a podporou 64bitových instrukcí, 425 přidává další tři desetinky GHz k dobru.

  

Grafický čip je v obou případech Adreno 405, které přináší nativní podporu záznamu videa v kodeku H.264 a schopnost přehrávat Full HD videa při 30 snímcích za vteřinu. Snapdragon 415 dokáže díky LTE Cat. 4 stahovat data teoretickou rychlostí 150 Mpbs, 425 již zvládá díky LTE Cat. 7 dvojnásobek.

  

Řada 6xx bude pohánět telefony a tablety střední a střední vyšší třídy, nové přírůstky nesou označení Snapdragon 618 a 620. Namísto dříve spekulovaných vlastních jader využijí novinky od ARMu, jader Cortex-A72. V obou případech budou jádra nataktovaná na 1,8 GHz, Snapdragon 618 jich bude mít celkem šest (4 × A72 a 2 × A52), zatímco 620 bude osmijádro (8 × A72).

  

Grafickou část obstará Mali-T880 zvládající záznam 4K videa při 30 snímcích za vteřinu, případně 120fps slow motion ve Full HD. Čip navíc zvládne dekódování a kódování videa v H.265, což byla dříve devíza pouze high-endových čipsetů řady 8xx. Oba nové čipy podporují LTE Cat. 7, takže o rychlá data nebude nouze. Telefony a tablety s novými čipy od Qualcommu by měly být představeny někdy v polovině letošního roku. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Jeden komentář

  1. knizmi (neregistrovaný)

    > Grafickou část obstará Mali-T880

    To, že 99 % obsahu zde jsou přepsané tiskovky nebo články převzaté odjinud, jsem si už zvyk. Ale vy to proboha už ani správně přepsat nedokážete.

    Opravdu nechápu, jak dokáže někdo, kdo si troufne psát články o mobilech, nacpat do Snapdragonu grafiku Mali. Vždyť i v tom obrázku z tiskovky máte napsané Adreno.

    Dále H.264 umějí kódovat a dekódovat i staré Snapdragony 400. Zde v článku jste pravděpodobně chtěli psát o H.265, že?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *