Domů » Články » Qualcomm Snapdragon 845 oficiálně: konečně známe kompletní parametry

Qualcomm Snapdragon 845 oficiálně: konečně známe kompletní parametry

Společnost Qualcomm včera večer částečně odhalila svůj chystaný vlajkový čipset pro nejvybavenější zařízení příštího roku. Bohužel jsme se dozvěděli pouze jeho jméno a pár střípků ze specifikace, nyní si konečně můžeme představit Snapdragon 845 v celé kráse.

Čipset jako takový je vyroben 2. generací 10nm technologie, jeho architektura byla údajně zcela přepracována. Qualcomm se při návrhu soustředil na aspekty jako umělá inteligence, bezpečnost, kvalita fotografií a síťová konektivita.

Qualcomm Snapdragon 845 Mobile Platform

Výpočetní výkon

Výpočetní síla spočívá na bedrech osmi nových jader Kryo 385, která poskytují o 10 – 20 procent vyšší výkon než předchozí generace. Čtveřice výkonných jader pracuje s taktem až 2,8 GHz, čtveřice efektivních jader pak pracuje na taktu 1,8 GHz. Grafické operace má na starosti čip Adreno 630 poskytující o 30 procent vyšší výkon než Adreno 540 použité ve Snapdragonu 835. O 30 procent má být také vyšší efektivita celého čipsetu.

Čipset je pochopitelně připraven i na rozšířenou a virtuální realitu, jedná se o první mobilní platformu poskytující 6 stupňů volnosti za současné lokalizace a mapování okolí. Při těchto činnostech má být navíc díky funkci Adreno foveation snížena spotřeba energie.

Zpracování obrazu

Inovovaná byla i součást Spectra ISP starající se o fotografické a video výstupy, Snapdragon 845 díky ní zvládne zaznamenávat Ultra HD video ve 60 snímcích za vteřinu, HDR video či slow-motion v 480 snímcích za vteřinu v HD rozlišení. Integrována je i podpora portrétního režimu a dalších prvků pracujících s hloubkou ostrosti.

Spectra ISP dokáže při pořizování snímků a videí shromáždit více barevných dat kombinací tří metod – přesunu z 8bit na 10bit, rozšíření barevného gamutu až na Rec. 2020 a zvýšení jasu objektivu. Vylepšeny mají být i snímky pořízené při nízké úrovni osvětlení díky pokročilé softwarové redukci šumu. Qualcomm tvrdí, že se Snapdragonem 845 bude možné dosáhnout v textech DxOMark vyšších hodnocení než 100.

Umělá inteligence

Nezanedbatelnou roli u Snapdragonu 845 bude také hrát umělá inteligence, se kterou údajně Qualcomm začal počítat už v loňském roce v čipsetu Snapdragon 820. Umělá inteligence je nadále rozvíjena v součástech jako je např. Hexagon Vector Extension, což je rozšíření signálového procesoru sloužící ke zpracovávání komplexních matematických rovnic pro požadavky umělé inteligence.

Snapdragon 845 bude podporovat řadu populárních AI frameworků jako Google TensorFlow, Facebook Caffe 2 či Open Neural Network Exchange. Veškeré úkony týkající se umělé inteligence mají být prováděny až třikrát rychleji než u minulé generace, přičemž vývojáři aplikací budou mít možnost zvolit si, jaké součásti čipsetu budou pro umělou inteligenci využívat, ať už CPU, GPU nebo Hexagon 685 DSP.

Day in the Life with Qualcomm Snapdragon 845

Umělá inteligence bude sloužit k vylepšování fotografií, rozpoznávání uživatele podle obličeje, ke zrychlení a zpřesnění digitálních asistentů apod.

Bezpečnost

Qualcomm pochopitelně myslí i na bezpečnost, novinkou čipsetu je Secure Processing Unit (SPU), což je jednotka, která v sobě obsahuje vlastní procesor, generátor náhodných čísel a vlastní paměť. Tato izolovaná součást má sloužit zejména k ochraně biometrických informací; autentizace uživatele bude prováděna tak, aby na primárním procesoru nemusel být spuštěný žádný kód. SPU se také bude starat o přidělování oprávnění pro mobilní platby a o zabezpečení SIM karet.

Konektivita

Snapdragon 845 je vybaven druhou generací gigabitového LTE modemu, který je nazván X20. Nabízí o 20 procent rychlejší přenosy dat (až 1,2 Gbps), a to díky agregaci až pěti pásem LTE. Při maximálním zatížení tak lze stáhnout film o velikosti 3 GB za méně než 3 minuty.

Kromě LTE je podporována také Wi-Fi 802.11ad, 2x2 802.11ac a Bluetooth 5.0.

Rychlé nabíjení

Qualcomm Snapdragon 845 pochopitelně také podporuje technologii Quick Charge 4.0+, díky němuž bude možné dobít standardní baterii ve smartphonu z nuly na 50 procent za 15 minut.

Kompletní specifikace Snapdragonu 845

Dostupnost

První zařízení se Snapdragonem 845 mají dorazit počátkem příštího roku, dostat by se měl do většiny vlajkových smartphonů s Androidem, ale také do počítačů se systémem Windows 10. Jako první oznámila jeho použití společnost Xiaomi, která jej implementuje do chystaného smartphonu Mi 7.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Jakub Karásek

    Urážlivé nadpisy týkající se MS? Mám-li být upřímný, tak v redakci jsem jediný, který stále Windows a produkty Microsoftu propaguje. Jsem Insider, v kapse mám Lumii a jako pracovní stroje používám pouze počítače s Windows. Při psaní se ale snažím být maximálně objektivní a nebojím se plivnout na Microsoft, stejně jako na Google, Apple a kohokoliv jiného. O Facebook se nestarám, sociální sítě mají na starosti kolegové.

    Příspěvky pod články opravdu maže automat, stačí, aby se v něm objevilo sprosté či jinak nevhodné slovo, a automaticky jde do spamu a s ním i všechny příspěvky pod ním.

    Vaše vynášení soudů a nadávání do zbabělců, lhářů a kdovíčeho ještě bez jakéhokoliv důkazu mi přijde velmi nedůstojné; já nemám důvod lhát, ani nijak omezovat svobodu projevu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).