Domů » Bleskovky » Qualcomm, MediaTek a Intel na MWC: Rok 2014 bude 64bitový

Qualcomm, MediaTek a Intel na MWC: Rok 2014 bude 64bitový

Včera jsme uvedli zprávu o tom, že Intel na veletrhu Mobile World Congress představil své první 64-bitové čipy, určené do mobilních zařízení. S odpovědí na první 64-bitový čip pro mobilní telefon, Apple A7 pro iPhone 5S, přišli v Barceloně i výrobci ARM procesorů – Qualcomm a MediaTek.

 

Qualcomm na veletrhu MWC představil dvojici 64-bitových procesorů, určených především do zařízení střední třídy. Jedná se o modely Snapdragon 610 a 615, první jmenovaný je čtyřjádrový, druhý pak osmijádrový, byla použita jádra Cortex A53. Čipy jsou vyrobeny 28nm výrobním procesem, grafický výkon obstarává čip Adreno 405, který podporuje technologie DirectX 11.2, OpenGL ES 3.0 a OpenCL a hardwarový dekodér H.265/HEVC. Čipy v sobě rovněž integrují podporu LTE kategorie 4, HSPA+, Wi-Fi 802.11ac a dual-SIM.

 

Tyto čipy se mají dostat na trh ve třetím čtvrtletí letošního roku, před nimi Qualcomm ještě uvede na MWC představený 32-bitový čip Snapdragon 801, což je mírně vylepšená varianta oblíbeného čipu 800 s vyšším taktem procesoru (2,5 GHz), grafického čipu (578 Mhz) a podporou eMMC 5.0. Tento čip má být dostupný již v prvním čtvrtletí, například v nově představených zařízeních Z2 od Sony nebo Samsungu Galaxy S5.

 

Pozadu s uvedením 64-bitového čipu nezůstala čínská jednička ve výrobě čipsetů, MediaTek. Ta na veletrhu MWC představila čip MT6732, ten je stejně jako čipy od Qualcommu založen na jádrech Cortex A53, které jsou v tomto procesoru rovnou čtyři. O grafický výkon se postará čip Mali-T760 s podporou OpenGL ES 3.0, OpenCL 1.2 a také k hardwarovému dekódování H.265/HEVC. MediaTek MT6732 v sobě nadále integruje podporu pro LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 a bezdrátový přenos obrazu Miracast skrze Wi-Fi. Tyto čipy určené především do střední třídy zařízení se dostanou na trh ve třetím čtvrtletí letošního roku.

 

Výkonnějších 64-bitových čipů bychom se měli dočkat až s uvedením Cortex A57, který prozatím ještě není připraven na nasazení v telefonech. Do souboje 64-bitových procesorů může promluvit i Samsung se svým čipem Exynos Infinity, který byl očekáván právě na MWC, zřejmě se jej ale dočkáme později, nově představený Samsung Galaxy S5 má ve svých útrobách „pouze“ čip Snapdragon 801.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Cleric
Anonym
Cleric
Offline

@Jakub Karásek:

Nemůžou být zároveň „64-bitové x86 čipy“ Buď je 64 bit nebo x86 což je mimochodem 32 bit.

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek
Offline

Pravda, díky za upozornění. Človek je zvyklý neustále srovnávat ARM vs. x86, ale to už v budoucnu bude asi méně obvyklé :)

Cleric
Anonym
Cleric
Offline

:D

Ale jinak super článek. Jsem zvědavý kam až se dostaneme s výkonem za další rok či dva.

Už nyní mám Víc jáder v telefonu než-li v PC ( 4 vs 2 ) :D

kuprt
Uživatel
kuprt
Offline

Uvítal bych i nějaký přehled. Osobně se v těch procesorech/grafikách vůbec nevyznám :)

Cleric
Anonym
Cleric
Offline

Pokud hledáš Benchamrky, tak na ty je ještě brzo, ty přijdou až se telefony dostanou do rukou redaktorů.

knizmi (neregistrovaný)
Anonym
knizmi (neregistrovaný)
Offline

Myslím, že mu šlo spíš o nějaký ucelený přehled dnes používaných SoC + jaký je rozdíl mezi Cortexem-A5, A7, A15 a Kraitem, v čem se liší Adrena od Mali apod. Asi by nebyl jediný, kdo by to uvítal.

-=mike=-
Uživatel
-=mike=-
Offline

Napriklad porovnanie vykonu gpu. A info najdes na wikipedii. Ked ta to zaujima,tak web je toho plny. [odkaz]