Qualcomm má v Číně problémy: Hrozí mu pokuta ve výši 1,2 miliardy dolarů za zneužití monopolního postavení

Společnosti Qualcomm se podle zveřejněných finančních výsledků za letošní druhé čtvrtletí (třetí fiskální) daří, dokázala zvýšit zisk ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 42 procent na 2,29 miliardy dolarů. I přesto její akcie oslabují, na vině jsou především zprávy čínského státního výboru pro rozvoj a reformy (China National Development and Reform Commission, NDRC), které tvrdí, že Qualcomm na tamním trhu zneužívá svého monopolu.

 

NDRC uvádí, že někteří držitelé licencí záměrně podhodnocují prodeje produktů, aby snížili cenu za licenční poplatky. Vzhledem k významnému postavení společnosti na čínském trhu hrozí za tyto praktiky Qualcommu pokuta ve výši až 10 procent z celkového místního příjmu za uplynulý fiskální rok. To může být v případě Qualcommu až 1,2 miliardy dolarů. Společnost spolupracuje s regulačními orgány na šetření události a věří, že hlášené prodeje nejsou o moc nižší než ve skutečnosti. Prezident Qualcommu Derek Aberle počítá však s tím, že nějaká pokuta přijide, není však schopen odhadnout její velikost.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku