Domů » Bleskovky » Qualcomm má v Číně problémy: Hrozí mu pokuta ve výši 1,2 miliardy dolarů za zneužití monopolního postavení

Qualcomm má v Číně problémy: Hrozí mu pokuta ve výši 1,2 miliardy dolarů za zneužití monopolního postavení

Společnosti Qualcomm se podle zveřejněných finančních výsledků za letošní druhé čtvrtletí (třetí fiskální) daří, dokázala zvýšit zisk ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 42 procent na 2,29 miliardy dolarů. I přesto její akcie oslabují, na vině jsou především zprávy čínského státního výboru pro rozvoj a reformy (China National Development and Reform Commission, NDRC), které tvrdí, že Qualcomm na tamním trhu zneužívá svého monopolu.

 

NDRC uvádí, že někteří držitelé licencí záměrně podhodnocují prodeje produktů, aby snížili cenu za licenční poplatky. Vzhledem k významnému postavení společnosti na čínském trhu hrozí za tyto praktiky Qualcommu pokuta ve výši až 10 procent z celkového místního příjmu za uplynulý fiskální rok. To může být v případě Qualcommu až 1,2 miliardy dolarů. Společnost spolupracuje s regulačními orgány na šetření události a věří, že hlášené prodeje nejsou o moc nižší než ve skutečnosti. Prezident Qualcommu Derek Aberle počítá však s tím, že nějaká pokuta přijide, není však schopen odhadnout její velikost.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Velda (neregistrovaný)

    Proboha, v čem může mít Qualcomm v Číně monopol. V zemi Rockchipu, Ingenicu, Allwinneru, HiSilliconu, Spreadtrumu, Actionsu…

  2. Kolousek001 (neregistrovaný)

    Co je to zas za blbost, Americká firma, stejně ty čipy dělá v číně. Co MediaTek, Foxconn?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).