Domů » Bleskovky » Qualcomm chystá revoluční čip pro hodinky. Máme specifikace nových Snapdragonů

Qualcomm chystá revoluční čip pro hodinky. Máme specifikace nových Snapdragonů

Společnost Qualcomm v únoru odhalila, že připravuje novou řadu mobilních čipsetů Snapdragon 7xx,. Ta si má vzít to nejlepší z vlajkových modelů, avšak díky drobným ústupkům bude určena do zařízení vyšší střední třídy. Prvními vlaštovkami této řady by měly být čipsety Snapdragon 710 a 730. Internetem koluje tabulka s jejich údajnými specifikacemi.

Snapdragon 710 a 730

Oba čipy spolu sdílejí spoustu parametrů, zásadním rozdílem bude zejména výrobní proces; zatímco Snapdragon 710 má být vyroben současným 10nm LPE procesem, u Snapdragonu 730 vsadí Qualcomm na modernější a efektivnější 8nm LPP od Samsungu. Oproti „osmičkovým“ Snapdragonům budou v nových čipech procesorová jádra poskládaná v konfiguraci 2 + 6, přičemž u Snapdragonu 710 se bude jednat o jádra Kryo3xx, zatímco u Snapdagonu 730 o Kryo4xx s vyššími takty.

Podpora pamětí i grafické jádro Adreno 615 má být pro oba čipy stejné, Snapdragon 730 má navíc dostat vlastní procesorovou jednotku pro strojové učení (NPU 120) a modernější čip pro zpracovávání fotografií.

Snapdragony 710 a 730 mají dorazit až v první polovině příštího roku, spekuluje se, že jedním z prvních odběratelů bude společnost Xiaomi.

Hodinková revoluce

Kromě výše uvedených čipů je v přípravě i nástupce Snapdragonu 2100 SoC pro nositelnou elektroniku. Google se na vývojářské konferenci I/O příliš své platformě WearOS nevěnoval, patrně proto, že čeká na nový impulz, který by mu mohl dodat právě nový čip od Qualcommu. Podle médií se má jednat o největší radikální skok v odvětví nositelné elektroniky se systémem od Google.

Nástupce Snapdragonu 2100 má v základu podporovat Bluetooth a Wi-Fi, bude ale existovat i ve variantě s vestavěnou GPS a podporou sítí LTE. Korejská média také tvrdí, že s novým čipem půjde vyrábět menší hodinky s delší výdrží baterie, vylepšení (patrně v úspoře energie) má také pocítit režim ambientního displeje.

Nový hodinkový čip od Qualcommu dorazí zřejmě i s novými modely ještě tento rok.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).