Domů » Bleskovky » Quad HD to nekončí: Sharp údajně chystá mobilní displeje s 4K rozlišením

Quad HD to nekončí: Sharp údajně chystá mobilní displeje s 4K rozlišením

Pokud jste si při představování telefonu LG G3 klepali na čelo, k čemu je dobrý 5,5“ displej s Quad HD rozlišením (1440 × 2560 pixelů), budete si při čtení následující bleskovky klepat na čelo ještě 2,4krát častěji. Přesně tolikrát více pixelů se totiž údajně chystá vměstnat na plochu 5,5“ displeje japonský Sharp.

   

Podle čínských zdrojů bude tento výrobce schopen masově vyrábět displeje se 4K rozlišením (2160 × 4096 pixelů) v úhlopříčkách od 5 do 6 palců již v roce 2016. Apple definoval hranici, při které jsou jednotlivé pixely ještě rozeznatelné pouhým okem, na 300 ppi. LG G3 se nicméně může pochlubit jemností 538 ppi a pokud si promítneme 4K rozlišení na 5,5“ displej, dostáváme se na jemnost 842 ppi – a to už je pořádná porce neviditelných pixelů. Sharp chce zjevně obhájit název značky, slovo Sharp v překladu znamená ostrý.

   

Naštěstí vývojáři Sharpu nepracují pouze na výše zmíněném žroutovi baterie, ale i na vylepšování stávajících displejů. Díky vlastní metodě výroby displejů s použitím polykrystalického křemíku vysoké čistoty mají být nové displeje mnohem transparentnější, což má dát barvám živější nádech. Japonská společnost se na výrobu displejů orientuje čím dál více, letos například představila bezrámečkový displej AQUOS Crystal

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Škoda, že se radši takovým tempem nezvedají kapacity baterií a neinvestuje se spíše tímto zásadně užitečnějším směrem, než nesmyslné rozlišeni 4k na mobilním displeji..

  • mix (neregistrovaný)

   Naprostý souhlas.

  • Mixam (neregistrovaný)

   Pravda.. Na dnešní baterie by 4k vydrželo pár hodin provozu, nehledě na to že je to opravdu zbytečné. FullHD a lepší baterie je nejlepší volba.

  • Na druhou stranu pri 4K na tak malem displeji bude jedno, jestli se interpoluje z Full HD nebo QHD.

  • UMIS (neregistrovaný)

   Do baterii se investuje, ale tam proste ten vyvoj nebude tak rychly bez nalezeni nejakeho noveho zpusobu ukladani energie, ale pokud clovek aspon trochu sleduje soucasny vyvoj baterii tak to neni tak spatne, ale clovek proste nemuze sledovat jen jeden parametr, protoze pak to neni tak znacne.

 2. „Pokud jste si při představování telefonu LG G3 klepali na čelo, k čemu je dobrý 5,5“ displej…“ A u toho bych zůstal. Už ta velikost je u telefonu pro běžné smrtelníky (rozuměj ne pro milovníky phabletů) na pováženou. Ještě že má G3 tak tenké okraje. Být to HTC, tak je to velké, jako tablet. Jasně, HTC má přece ty super repráky. Ale kdo z nás je žižkovskej gangsta, který si potřebuje zpříjemnit cestu na pracák tvrdým rapem přes celej bus, aby to ospravedlnilo tu velikost?! :D

 3. A co se týče toho rozlišení… 5,5“ displej s Quad HD smysl má. Nejde o to rozeznat jednotlivé pixely, ale např. o celkový lepší dojem z neresaplingovaných fotografií, drobného textu, videa v nativním rozlišení…

  Smysl to možná nemá pro běžného uživatele (a pro většinu redaktorů) který nepozná rozdíl mezi 2 a 4 GB RAM. Stejně jako je pro běžného „Pražáka“ naprosto zbytečné jakékoliv víno dražší než 100 Kč. Nicméně to neznamená, že nejsou lidé, kteří nedokážou ocenit rozdíl mezi 47 Cheval Blanc a krabicákem z Lidlu. :D

  • sry ale přirovnávat rozdíl mezi dejme tomu 300dpi a 500dpi na displeji v mobilu k rozdílu mezi krabičákem a ušlechtilým vínem je hodně přehnané.

   A stojím si za tím, že QuadHD na 5,5 smysl nemá prakticky žádný – ani nároční uživatelé žádný extra velký bonus oproti třeba fullHD na této uhlopříčce nezískají a vsadím se, že to většina z nich prostě nepozná. Ani na drobném písmu, pokud se nebudou na telefon koukat z 5cm.

  • BackPa (neregistrovaný)

   Mimonaut: Mám G3 a srovnával jsem displej s FullhD i HD a rozdíl tam je viditelný, hlavně při těch fotografiích. Ale jinak bych si taky vystačil s FullHD. Ale to jenom pro to, že QHD moc žere baterku. Kdyby se jim povedlo vytvořit QHD se spotřebou FullHD a k tomu by hodili větší akumulátor, tak proč ne :)

  • Schválně přirovnávám krabičák k luxusnímu vínu za sta tisíce, protože jsem si celkem jistý, že ani

   potom nemalé procento lidí nepozná rozdíl ve kvalitě. Natož pak u láhve za 100 a 300 třeba. A to samé platí u rozlišení. Když byl standard HD, také se často říkalo, že full HD je nesmysl, protože pixely už stejně vidět nejsou. Ale teď, když začíná být standard QHD, tak po HD neštěkne ani pes.

   Že většina lidí nepozná rozdíl a nepotřebují to, neni nic špatného. Já ho ostatně také nepotrebuju. Ale nebudu proto tvrdit, že tam rozdíl není.

  • BACKPA V čem QHD více žere baterku?

 4. na 4,5″ až 8″ bohate stačí aj FullHD takže toto bude len pre to aby mohli povedať sme prvý …. BTW radšej fullHD ako 4K aspoň by mi napr tablet vydržal 2 alebo 3x toľko pretože pri 4K nie že sa musí osvetliť o niekoľko tisíc bodov viac ale aj vykresliť čiže je to záhul pre grafiku aj procák čo vedie k nižšiemu výkonu pri hrách a nízkej spotrebe…. Nie toto fakt nepotrebujeme mať v mobiloch a tabletoch nehovoriac o tom že človek nerozozná na tak malom displeji rozdiel ..(niektorý X meni to vraj dokážu ….)

 5. Marsec (neregistrovaný)

  Nesouhlasím. Nové baterie jsou na spadnutí a jemností displeje 4k to rozhodně nekončí. Podle zakladatele Oculus Rift vyšší jemností displeje vzniká více reálnější obraz. Pokud prý budeme chtít obraz nerozeznatelny od skutečnosti, že „oblafneme“ lidské oko, budeme potřebovat na mobilu obraz okolo 16k. to ještě zabere sice mnoho času, ale prostě z full hd na 16k skočit nelze. Holt pokrok. Jinak nikdo vás snad nebude nutit to kupovat. Smarty s full HD budou na trhu ještě dlouho a „za pár korun“ už ;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).