Puzzlephone: Project Ara dostane příští rok konkurenci z Finska

Nápad poskládat si z komponent vlastní telefon se zřejmě nezalíbil pouze Googlu, ale uvažují o něm i další společnosti. Finský startup Circular Devices zveřejnil první informace o svém chystaném projektu Puzzlephone. I když jeho vývojáři prozatím nemají ve svých rukách funkční (a patrně ani nefunkční) prototyp, plánují svůj skládací telefon uvést již v druhé polovině příštího roku.

  

Puzzlephone přistupuje k modularitě jiným způsobem než Project Ara, telefon se skládá pouze ze tří částí – páteře, mozku a srdce. Páteř je základní součást, do níž se ostatní dvě zasouvají, obsahuje displej, tlačítka, mikrofon, reproduktor a čelní kamerku. V nabídce bude ve třech velikostech a mnoha barvách. Mozek bude disponovat veškerou výpočetní elektronikou a hlavním fotoaparátem, v srdci pak bude k nalezení akumulátor a další technologie (NFC, bezdrátové nabíjení apod).

Koncept staví na tezi, že zatímco baterie dnešního smartphonu vydrží tři roky používání, LCD displeje dokáží vydržet až 10 let (nebo do prvního vážného pádu). A zde vidíme problém PuzzlePhone, zatímco Project Ara staví na myšlence vyměnit v podstatě jakýkoliv element telefonu v jakoukoliv chvíli (například si vzít na dlouhý výlet větší baterii na úkor jiných technologických vymožeností), PuzzlePhone vám umožní vyměnit pouze baterii, výpočetní část, případně displej.

   

Jenže po třech letech, kdy může kapacita baterie přestat dostačovat, zřejmě nebude ve stoprocentní kondici ani displej a výpočetní hardware také přestane pod tíhou pokroku stíhat. Nehledě na to, že pokud budete chtít svůj telefon obohatit o čtečku otisků prstů, NFC či jinou maličkost, budete muset sáhnout po výměně celého bateriového modulu. Uvidíme, jak tento koncept ocení přispěvatelé v chystané kolektivně financované kampani.

Na základě jejího úspěchu se rozhodne, zdali Puzzlephone zůstane jen na papíře nebo se dostane do rukou běžných spotřebitelů. Operačním systémem má být Android, nicméně společnost se nebrání ani dalším platformám. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Jeden komentář

  1. FantomasMan (neregistrovaný)

    Som skeptik. Ja už mením mobil každý rok…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *