TOPlist

Půlnoční prodej iPhone 4 u Vodafone: Slevu 1000 Kč za červený oděv využil skoro každý (reportáž)

Vodafone společně s O2 připravili pro nedočkavé zájemce o iPhone 4 půlnoční prodej, O2 otevřel pouze jednu prodejnu v Praze, Vodafone dvě (Praha a Brno). T-Mobile se této akce nechytil a prodej iPhone 4 připravil až na páteční sedmou hodinu ranní, což se mu příliš nevyplatilo, protože zájemci by se v jeho případě dali spočítat na prstech jedné ruky. Kdo se do prodejny Vodafone vydal v červeném oblečení a rozhodl se telefon koupit s nějakým úvazkem, dostal automaticky slevu 1000 Kč. Fronta tak už z dálky připomínala červeného hada tvořeného zhruba dvěmi stovkami zájemců.

Ani já jsem nabídce Vodafone neodolal a rozhodl se, že se pro iPhone 4 o půlnoci také dorazím. Myšlenku podporoval už fakt, že jsem měl na tento den v kalendáři označený půlnoční prodej očekávané hry Mafia 2, takže proč ve výsledku nespojit dvě akce v jednu a oba nákupy si patřičně užít. Do Prahy jsem dorazil už během odpoledne a mé první kroky vedly do prodejny T-Mobile, kde jsem si nechal zdarma „prostřihnout“ svou stávající SIM kartu do podoby microSIM, protože právě tuhle kartu budu v iPhone 4, byť zakoupeném u Vodafone, dále používat. Obsluha na prodejně T-Mobile mi SIM kartu pomocí speciálních kleštiček během několika vteřin upravila do nové podoby. Kdybych chtěl svou SIM kartu přímo vyměnit za novou microSIM, musel bych si připravit 480 Kč, což je poplatek, který si T-Mobile standardně účtuje za výměnu SIM.

Okolo sedmé hodiny večerní jsem se vyrazil podívat před prodejny Vodafone a O2 na Václavském náměstí. Zatím zde nebyl žádný nestandardní stav, i když před obchodem Vodafone už postával první nedočkavec v červeném. Můj plán na několik dalších hodin byl ale jasný, nejprve se přesunu na akci spojenou se zahájením prodeje hry Mafia 2 a okolo půlnoci převlečen do červeného vyrazím směrem k prodejně Vodafone. Cestou jsem minul také prodejnu O2, kde postávala zhruba třicítka lidí a fronta na první pohled vypadala docela přijatelně. Před obchodem Vodafone však byla půlnoční situace zcela odlišná, červený had se táhnul až do Opletalovy ulice (zhruba 200 lidí) a bylo jasné, že tady bude několik hodin vyčkat. V té chvíli jsem si vzpomněl na Brandona Minimana ze serveru PocketNow, který ve frontě na iPhone 4 čekal skoro 10 hodin. Takové šílenství v Praze naštěstí nepanovalo, ale i tak byla fronta docela únavná a příliš tomu nepomáhaly ani dešťové přeháňky, které o sobě občas daly docela intenzivně znát.

- - -
Nejprve jsem se vydal do obchodu T-Mobile, abych mi proměnili současnou SIM kartu na microSIM

- -
Prodejny O2 a Vodafone v Praze v 19:00, zatím je tu relativně klid

- - -
Odbočka do zákoutí Empire Bay: fronta se stála i na Mafii 2… :-)

Ve frontě ale panovala velmi přátelská atmosféra. Za celou dobu jsem si nevšiml, že by někdo někoho osočoval z toho, že předbíhá. Naopak, čekání si většina krátila diskuzí s lidmi okolo, takže to celkem rychle utíkalo. Vodafone měl noční prodej naplánovaný od 00:00 do 02:00. Když se blížila druhá hodina ranní, stál jsem zhruba 5 metrů před vstupem do prodejny. Nervozita už byla trochu znát, ale naštěstí to v pravou chvíli zachránil někdo z personálu Vodafone a oznámil, že se prodej prodlužuje do třetí hodiny. Za dveřmi prodejny se diskuze mezi čekajícími většinou točila okolo toho, proč nákup třeba jen jednoho kusu iPhone 4 trvá tak dlouho. Občas totiž někdo u pultu strávil i 15 minut, což dost brzdilo prodej. Chyba byla v prodejním systému Vodafone, který se rozhodl stávkovat a tak nebylo možné provádět okamžité aktivace SIM karet.

- -

- -
Fronta u O2 a Vodafone těsně před půlnočním zahájením prodeje

Když jsem přišel na řadu já, říkal jsem si, že za 2 minuty odcházím s novým iPhonem 4, ale chyba lávky. Tady se pro změnu objevily komplikace v systému, který ověřoval osobní údaje a jen na potvrzení jsme museli čekat zhruba 5 minut. Během toho času od Vodafone přišla další zpráva, a sice že se prodej prodlužuje do té doby, dokud nebudou obslouženi všichni zájemci, což přineslo velkou úlevu zejména pro ty, kteří ještě čekali ve frontě před prodejnou.

- - -

Zákazníci Vodafone, kteří si v noci přišli pro iPhone 4 s tím, že při nákupu rovnou chtějí svoji současnou SIM kartu vyměnit za microSIM, se zase museli potýkat s problémem několikahodinové nedostupnosti během pátečního dne. Zapříčiněno to pravděpodobně opět bylo chybou systému, který nejprve musel vyřadit z provozu původní SIM kartu a následně se muselo několik hodin čekat, než se aktivuje „přenesená“ microSIM. Já jsem si z prodejny odnášel 16GB verzi a okolo 2:30 ráno jsem na prodejně zaslechl informace o tom, že 32GB verze akorát došly. Na prodejně Vodafone v Brně se mimochodem 32GB verze vyprodala už během jedné hodiny od zahájení prodeje.

- - -
Po téměr 2,5 hodinách čekání jsem i já podlehl jablečnému pokušení :)

Cestou z prodejny Vodafone jsem opět minul obchod O2, kde měli rovněž ještě otevřeno, ale nikdo se tam už o iPhone 4 nehlásil. To bylo zapříčiněno vyššími cenami a nemožností si telefon zakoupit ve volném prodeji, ale pouze s úpisem. Ve výsledku to byla docela náročná noc a Vodafone si rozhodně zaslouží pochválit za to, že ve dvě ráno prodejnu nezavřel a rozhodl se uspokojit všechny čekatele. Na závěr tohoto odlehčeného článku bych rád pozdravil všechny další nadšence, se kterými jsem měl možnost během čekání ve frontě prohodit pár slov :-) .

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku