První zařízení se systémem Tizen od Samsungu bude fotoaparát, telefony přijdou na začátku roku 2014

Samsung se nejspíše nebude snažit prosadit Tizen v chytrých telefonech za každou cenu, jelikož dominance Androidu je v současnosti dost silná a může počkat na příznivější moment. To neznamená, že by korejský obr nenašel místo pro vlastní systém v jiných zařízeních, jako jsou chytré televize, tablety a fotoaparáty. Android se na nich také snaží prosadit, ale zatím jeho pozice není zdaleka jistá.

Proto se Samsung snaží dostat Tizen do spotřebitelské elektroniky. Dokonce již představil první komerční produkt s tímto systémem, pouze se o tom zapomněl zmínit. Produktem je fotoaparát Samsung NX300M, který byl představen na domácím jihokorejském trhu v průběhu října. 

 

Během vývojářského summitu o systému Tizen se hovořilo o budoucnosti platformy a Samsung zde odhalil v prezentaci, že představený fotoaparát již Tizen využívá. Konkrétně jádro systému s uživatelskou nadstavbou určenou pro fotoaparáty. Prezentace zmiňuje i výhody systému, například dvakrát rychlejší zapnutí oproti konkurenci postavené na Linuxu a vylepšený výkon snímání, při kterém fotoaparát dokáže pořídit devět dvacetimegapixelových snímků za sekundu. 

Pokud jde o chytré telefony s Tizenem, podle několika zdrojů je můžeme očekávat během prvního čtvrtletí 2014. Ale již v minulosti byly několikrát odloženy, proto doopravdy uvidíme až k jejich oficiálnímu představení dojde. Smartphony by měly běžet na verzi systému 2.2.1, ale Samsung pracuje na nové generaci označované 3.0, která by měla přinést podporu více uživatelů, kompatibilitu s 64 bitovými procesory od Intelu a vyrobených technologii ARM, nový engine pro vykreslování grafiky a řadu dalších vlastností. Tizen 3.0 má být představen někdy ve třetím kvartále příštího roku.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku