Domů » Bleskovky » První zařízení se systémem Tizen od Samsungu bude fotoaparát, telefony přijdou na začátku roku 2014

První zařízení se systémem Tizen od Samsungu bude fotoaparát, telefony přijdou na začátku roku 2014

Samsung se nejspíše nebude snažit prosadit Tizen v chytrých telefonech za každou cenu, jelikož dominance Androidu je v současnosti dost silná a může počkat na příznivější moment. To neznamená, že by korejský obr nenašel místo pro vlastní systém v jiných zařízeních, jako jsou chytré televize, tablety a fotoaparáty. Android se na nich také snaží prosadit, ale zatím jeho pozice není zdaleka jistá.

Proto se Samsung snaží dostat Tizen do spotřebitelské elektroniky. Dokonce již představil první komerční produkt s tímto systémem, pouze se o tom zapomněl zmínit. Produktem je fotoaparát Samsung NX300M, který byl představen na domácím jihokorejském trhu v průběhu října. 

 

Během vývojářského summitu o systému Tizen se hovořilo o budoucnosti platformy a Samsung zde odhalil v prezentaci, že představený fotoaparát již Tizen využívá. Konkrétně jádro systému s uživatelskou nadstavbou určenou pro fotoaparáty. Prezentace zmiňuje i výhody systému, například dvakrát rychlejší zapnutí oproti konkurenci postavené na Linuxu a vylepšený výkon snímání, při kterém fotoaparát dokáže pořídit devět dvacetimegapixelových snímků za sekundu. 

Pokud jde o chytré telefony s Tizenem, podle několika zdrojů je můžeme očekávat během prvního čtvrtletí 2014. Ale již v minulosti byly několikrát odloženy, proto doopravdy uvidíme až k jejich oficiálnímu představení dojde. Smartphony by měly běžet na verzi systému 2.2.1, ale Samsung pracuje na nové generaci označované 3.0, která by měla přinést podporu více uživatelů, kompatibilitu s 64 bitovými procesory od Intelu a vyrobených technologii ARM, nový engine pro vykreslování grafiky a řadu dalších vlastností. Tizen 3.0 má být představen někdy ve třetím kvartále příštího roku.

David Podzimek

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).