Domů » Bleskovky » První osobní počítač od Applu je opravdovou raritou. Nyní se prodal za astronomickou cenu

První osobní počítač od Applu je opravdovou raritou. Nyní se prodal za astronomickou cenu

Prvním osobním počítačem, který začal psát příběh značky Apple, byl stroj s jednoduchým označením Apple I. Jedná se o velmi raritní záležitost, protože jich bylo vyrobeno pouze asi 200 kusů. Jeden z nich se nyní v Kalifornii vydražil za půl milionu dolarů (zhruba 11 milionů korun).

apple 1 john moran auctioneers2
Apple I

Prodaný kousek měl šasi z exotického dřeva koa. Prvním majitelem byl univerzitní profesor, který později počítač prodal svému studentovi za 650 USD (asi 14 000 Kč). V historii tohoto stroje jsou ale pouze dva vlastníci.

Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak tvrdí, že Apple I vznikl pouze ve 200 exemplářích, přitom pouze 175 kusů se opravdu prodalo. Sehnat první počítač Applu je tedy pořádný oříšek.

apple 1 john moran auctioneers1
Apple I v kombinaci s exotickým dřevem

Původní záměr byl prodej počítače jako kit obvodových desek ke zkompletování pro nadšence. Steve Jobs ale později prodal 50 kompletních počítačů do kalifornského obchodu The Byte Shop. Tam stroje později dostaly také unikátní dřevěný obal. Nakonec jich ale bylo dokončeno pouze 6 kusů.

NepřehlédněteOd parních počítadel po předvídání výsledků voleb. Počítače jsou s námi déle, než si myslíte

Není se tedy čemu divit, že cena takového historického kousku šplhá nad hranici deseti milionů korun. Už loni se jeden funkční kousek vydražil za 458 000 USD (asi 10 000 000 Kč).

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

3 komentářů

  1. Prvním majitelem byl univerzitní procesor,…
    :-D

  2. Adam Bělunek

    Díky za upozornění. Ten se povedl :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).