Domů » Bleskovky » První Lumie s Windows Phone 8.1 zřejmě nabídnou speciální 3D gesta

První Lumie s Windows Phone 8.1 zřejmě nabídnou speciální 3D gesta

Spolehlivý zdroj Evleaks nám opět poodhalil, co za novinky pro příští rok chystá společnost Nokia. Podle všeho se můžeme těšit na dva zbrusu nové smartphony nesoucí označení Goldfinger a Moneypenny. První z výše jmenovaných zřejmě zaujme pozici vlajkové lodi, přičemž druhý model bude cílit na méně náročnou část uživatelů. Mimo nové verze operačního systému Windows Phone 8.1, který má přinést řadu funkčních vylepšení dojde i na implementaci velice zajímavé technologie, která by měla zpříjemnit každodenní používání.

 

Zákulisní šeptanda hovoří o nasazení blíže nespecifikovaných hardwarových senzorů, které přinesou možnost 3D gest. To v praxi umožní ovládání chytrého telefonu aniž bychom se museli dotýkat jeho displeje. Ačkoliv zatím neznáme bližší informace, lze očekávat schopnost základní navigace v systému a nativních aplikacích jakými jsou například internetový prohlížeč či galerie s obrázky. Obdobnou funkci již nabízí u svých modelů několik výrobců v čele s jihokorejským Samsungem. Ty k detekci gest využívají kamerky na čelní straně zařízení, což v případě zhoršených světelných podmínek vede k vysoké nespolehlivosti.

Nokia zřejmě zvolí odlišený princip, na jehož odhalení si budeme muset ještě nějaký čas počkat. V kuloárech se proslýchá, že obě zmiňované novinky se svého oficiálního představení dočkají v únoru na veletrhu MWC 2014, který se již tradičně koná v Barceloně.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

8 komentářů

 1. Na běžné ovládání telefonu mi to přijde jako blbost. Ale kde si to dovedu představit, tak například ve stojánku s bezdrátovým nabíjením a streamem do televize vedle.

  • jo, to si většina z nás myslela i o dotykovém displeji.

  • Tak to ne, dotykový displej jsem vždy bral jako dobrou věc. Přecijen je to pořád jen „tlačítko“, akorát proměnlivé.

   Já nemám rád už hlasové ovládání (mluvit na telefon mi přijde divné). Natož před ním máchat rukama…

  • ING (neregistrovaný)

   a po obrazovke mavat rukamy nieje pre Vas divne?

  • Doporučuji zpštně vyhledat aprýlový žertík opery, kdy představovala ovládání prohlížeče pomocí výrazů obličeje.

   Přece jenom, mačkat tlačítka, posouvat po displeji prstem atd. je vážně rozdíl oproti „vpřed“, „další“, „dalšííí“ nebo podivným gestikulováním nad telefonem. To první bylo odjakživa běžné, to druhé (včetně hlasového ovládání) nikdo na veřejnosti nepoužívá, pač to vypadá celkem trapně. Může se to změnit, ale to ovládání by muselo být hodně decentně vyřešené.

 2. Nevím, jakou to může mít přidanou hodnotu oproti ovládání dotykem – vzhledem k (ne)použitelnosti takových gest u Samsungu. Využití se omezuje na pár málo scénářů. Jako zmiňované ovládaní v doku na větší vzdálenost. Pokud držím přístroj v ruce, jsou všechna bezdotyková gesta trochu zbytečná, ne? Nebo mi to snad přinese nějaké výhody, nebo usnadnění, která bych nedokázal udělat jednoduše dotekem? Otazkou tak zůstává na jakou vzdálenost to bude fungovat. Pokud jen na pár decimetrů jako u Samsungu, opravdu nechápu, proč raději nepoužít přesnější dotyk na který jsem zvyklí.

 3. To bych možná využil při práci venku, kdy mám telefon položený třeba na stolku a mám ruce jako prase a chci si třeba jenom přečíst zprávu. Jinak, máchat rukou nad telefonem mi nepřijde zas tak divný, na rozdíl od hlasového ovládání.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).