První iPhone slaví 15 let. Způsobil mobilní revoluci – SMARTmania.cz

První iPhone slaví 15 let. Způsobil mobilní revoluci

první generace iPhonu

Nejen fanoušci Applu mají datum 29. června dobře zapsané v paměti. V tento den roku 2007 se začala prodávat dnes již legendární první generace iPhonu, která způsobila revoluci v oblasti chytrých telefonů. K oficiálnímu představení sice došlo v lednu téhož roku, avšak do prodeje produkt vstoupil až o několik měsíců později.

Na tehdejší dobu byla převratná především myšlenka ovládání pomocí prstu skrze multidotykový kapacitní displej. Do té doby totiž chytrá zařízení využívala pro ovládání primárně stylus a rezistivní displeje, které reagovaly na tlak. Zároveň iPhone přišel o QWERTY klávesnici, jež byla v segmentu chytrých telefonů naprostým standardem a jedním z poznávacích znamení takových zařízení. Ostatně při představení se na konto iPhonu a jeho chybějící klávesnice královsky bavil tehdejší generální ředitel Microsoftu, Steve Ballmer.

Ačkoli Ballmerova reakce na první iPhone nezestárla zrovna s grácií, rozhodně se nejednalo o dokonalý produkt. Ve výbavě mu chyběla podpora pro MMS, Javu či Flash a první majitelé se museli obejít také bez podpory sítí 3. generace nebo dnes již tak samozřejmé GPS. U 2Mpx fotoaparátu všechny nepříjemně překvapila i absence možnosti natáčení videa.



iPhone 2G, první iPhone



Nepřehlédněte

Před 13 lety Apple představil první iPhone. Tohle jsou fakta, o kterých jste nevěděli

Z čeho zájemci také nebyli nadšení byla cena 399 dolarů (cca 11 300 Kč s DPH), přičemž se započtenou inflací by dnes činila cca 564 dolarů (přibližně 16 tisíc Kč s DPH). Přesto se nakonec ukázalo, že Steve Jobs měl pravdu – dnes si již nedokážeme chytrý telefon představit jinak, než s kapacitním displejem, který zabírá většinu půdorysu čelní plochy.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku