Průzkum mezi 6 000 vývojáři: Vyplatí se vyvíjet aplikace pro Windows Phone?

WP Store je stále nejmenší obchod s mobilními aplikacemi a roste mnohem pomaleji než obchody konkurentů. Vývojáři aplikací pro Windows Phone vydělávají nejméně peněz z velké trojky. Má tedy cenu vůbec aplikace pro mobilní Windows programovat?

Platforma Windows Phone roste, o tom není pochyb. Má stále větší procentuální zastoupení, stejně tak procentuální podíl v obchodech s aplikacemi. Začátkem tohoto měsíce přesáhl počet aplikací v obchodu důležitý milník 200 000 aplikací, jak si ale vede v porovnání s ostatními obchody?

Google Play i App Store v současné době nabízejí přes jeden milion aplikací, nutno ale přiznat, že Windows Phone Store je z nich nejmladší. Svých prvních 100 000 aplikací dosáhl nejrychleji App Store od Apple, za pouhých 16 měsíců. Microsoftu to trvalo 20 měsíců, Google Play pro Android dosáhl této mety přesně za dva roky. Windows Phone Store ale tempo se svými soupeři neudržel a dosáhnout mety 200 000 aplikací mu od stotisícového milníku trvalo 18 měsíců. Google to stihl za sedm měsíců a Apple dokonce za pět.

 

Jelikož Windows Phone Store přišel do rozjetého vlaku jako poslední, je pochopitelné, že vývojáři aplikací upřednostňovali (a někteří stále upřednostňují) silnější platformy. Microsoft tak musí vývojáře aplikací finančně popostrkávat, například Foursquare tvrdí, že bez finančních prostředků od Microsoftu by svoji aplikaci pro Windows Phone nikdy nevyvinul. Spekuluje se, že částka, kterou redmondský gigant obětoval na oltář vývoje aplikací, se pohybuje mezi 60 000 až 600 000 USD (1,2 milionu až 12 milionů Kč). Stejně tak se objevila spekulace, že Microsoft nabídl Samsungu miliardu dolarů, aby zvýšil penetraci Windows Phone na trhu. Snaha Microsoftu o zlepšení své pozice je tedy velmi znát a určitě přináší své ovoce, letos vyšlo na Windows Phone velké množství úspěšných titulů z konkurenčních platforem – Instagram, Vine, Spotify, Temple Run, Waze a další.

Pozice mobilních Windows z pohledu vývojáře

Jaká je pozice z pohledu vývojáře? Dá se vývojem aplikací pro Windows Phone vydělat nebo je stále lepší upírat oči ke konkurenčním platformám? Z průzkumu na vzorku 6 000 vývojářů z patnácti zemí, který provedl server DeveloperEconomics.com, vychází, že v měsíčním průměru si vydělají nejvíc vývojáři aplikací pro platformu iOS – 5200 USD (105 000 Kč), na druhém místě vývojáři pro Android – 4700 USD (95 000 Kč) a 3600 USD (72 000 Kč) si vydělají vývojáři pro Windows Phone. Uvedené údaje však musíme brát s rezervou, vzorek vývojářů není velký a mnozí z nich se k této částce ani nepřiblíží.

 

Světový magazín o byznysu a podnikání Forbes provedl matematický odhad, založený na oficiálních statistikách každého z obchodů a spočítal, že průměrný výnos z jedné aplikace je v případě Windows Phone pouhých 625 USD (12 600 Kč), v případě Androidu 1 125 USD (22 600 Kč) a 4 000 USD (80 500 Kč) za aplikaci pro iOS. Průměrné příjmy vývojářů mají být 2 222 USD (44 700 Kč) u Windows Phone, 6 000 USD (120 700 Kč) u Androidu a 21 276 USD (438 000 Kč) u Applu.

 

Warez se Windows Phone vyhýbá

Z výše uvedených údajů vyplývá, že Windows Phone ještě není dostatečně silná platforma, aby mohla uživit větší množství vývojářů aplikací. Dobrou zprávou ale je, že uživatelé Windows Phone utrácejí za aplikace nejvíc ze všech tří hráčů. Je to určitě způsobeno tím, že prozatím neexistuje způsob, jak stahovat placené aplikace a hry pro Windows Phone 8 nelegálně zdarma. Průměrný příjem ze stažení jedné aplikace je tak u Windows Phone 0,1538 USD (3,09 Kč), u iOS 0,1 USD (2,01 Kč) a u Androidu pouhých 0,01875 USD (38 haléřů).

Platforma Windows Phone má rozhodně potenciál a právem jí patří třetí místo na trhu. Rozhodně to nemá jednoduché, Google i Apple jsou velice silní soupeři. Nicméně důležité je, že Windows Phone pomalu srovnává krok s ostatními. Počet aplikací ve Windows Phone Store je sice oproti konkurenci pětinový, ale většina těch nejdůležitějších, snad jen s výjimkou aplikací od Google, v něm jsou.

Nyní je hlavně na Microsoftu, aby dokázal prodat lidem co nejvíce zařízení se svým operačním systémem, pružněji vydávat aktualizace, naslouchat přáním uživatelů a přidávat do systému funkce, které jsou u konkurence samozřejmostí. Jen tak může zvýšit penetraci systému Windows Phone na trhu a přitáhnout tak více vývojářů. Má však rozhodně jednodušší pozici, než úplní nováčci na trhu, jako jsou Mozilla Firefox OS nebo operační systém Tizen

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku