Domů » Články » Průzkum mezi 6 000 vývojáři: Vyplatí se vyvíjet aplikace pro Windows Phone?

Průzkum mezi 6 000 vývojáři: Vyplatí se vyvíjet aplikace pro Windows Phone?

WP Store je stále nejmenší obchod s mobilními aplikacemi a roste mnohem pomaleji než obchody konkurentů. Vývojáři aplikací pro Windows Phone vydělávají nejméně peněz z velké trojky. Má tedy cenu vůbec aplikace pro mobilní Windows programovat?

Platforma Windows Phone roste, o tom není pochyb. Má stále větší procentuální zastoupení, stejně tak procentuální podíl v obchodech s aplikacemi. Začátkem tohoto měsíce přesáhl počet aplikací v obchodu důležitý milník 200 000 aplikací, jak si ale vede v porovnání s ostatními obchody?


Google Play i App Store v současné době nabízejí přes jeden milion aplikací, nutno ale přiznat, že Windows Phone Store je z nich nejmladší. Svých prvních 100 000 aplikací dosáhl nejrychleji App Store od Apple, za pouhých 16 měsíců. Microsoftu to trvalo 20 měsíců, Google Play pro Android dosáhl této mety přesně za dva roky. Windows Phone Store ale tempo se svými soupeři neudržel a dosáhnout mety 200 000 aplikací mu od stotisícového milníku trvalo 18 měsíců. Google to stihl za sedm měsíců a Apple dokonce za pět.

 

Jelikož Windows Phone Store přišel do rozjetého vlaku jako poslední, je pochopitelné, že vývojáři aplikací upřednostňovali (a někteří stále upřednostňují) silnější platformy. Microsoft tak musí vývojáře aplikací finančně popostrkávat, například Foursquare tvrdí, že bez finančních prostředků od Microsoftu by svoji aplikaci pro Windows Phone nikdy nevyvinul. Spekuluje se, že částka, kterou redmondský gigant obětoval na oltář vývoje aplikací, se pohybuje mezi 60 000 až 600 000 USD (1,2 milionu až 12 milionů Kč). Stejně tak se objevila spekulace, že Microsoft nabídl Samsungu miliardu dolarů, aby zvýšil penetraci Windows Phone na trhu. Snaha Microsoftu o zlepšení své pozice je tedy velmi znát a určitě přináší své ovoce, letos vyšlo na Windows Phone velké množství úspěšných titulů z konkurenčních platforem – Instagram, Vine, Spotify, Temple Run, Waze a další.

Pozice mobilních Windows z pohledu vývojáře

Jaká je pozice z pohledu vývojáře? Dá se vývojem aplikací pro Windows Phone vydělat nebo je stále lepší upírat oči ke konkurenčním platformám? Z průzkumu na vzorku 6 000 vývojářů z patnácti zemí, který provedl server DeveloperEconomics.com, vychází, že v měsíčním průměru si vydělají nejvíc vývojáři aplikací pro platformu iOS – 5200 USD (105 000 Kč), na druhém místě vývojáři pro Android – 4700 USD (95 000 Kč) a 3600 USD (72 000 Kč) si vydělají vývojáři pro Windows Phone. Uvedené údaje však musíme brát s rezervou, vzorek vývojářů není velký a mnozí z nich se k této částce ani nepřiblíží.

 

Světový magazín o byznysu a podnikání Forbes provedl matematický odhad, založený na oficiálních statistikách každého z obchodů a spočítal, že průměrný výnos z jedné aplikace je v případě Windows Phone pouhých 625 USD (12 600 Kč), v případě Androidu 1 125 USD (22 600 Kč) a 4 000 USD (80 500 Kč) za aplikaci pro iOS. Průměrné příjmy vývojářů mají být 2 222 USD (44 700 Kč) u Windows Phone, 6 000 USD (120 700 Kč) u Androidu a 21 276 USD (438 000 Kč) u Applu.

 

Warez se Windows Phone vyhýbá

Z výše uvedených údajů vyplývá, že Windows Phone ještě není dostatečně silná platforma, aby mohla uživit větší množství vývojářů aplikací. Dobrou zprávou ale je, že uživatelé Windows Phone utrácejí za aplikace nejvíc ze všech tří hráčů. Je to určitě způsobeno tím, že prozatím neexistuje způsob, jak stahovat placené aplikace a hry pro Windows Phone 8 nelegálně zdarma. Průměrný příjem ze stažení jedné aplikace je tak u Windows Phone 0,1538 USD (3,09 Kč), u iOS 0,1 USD (2,01 Kč) a u Androidu pouhých 0,01875 USD (38 haléřů).

Platforma Windows Phone má rozhodně potenciál a právem jí patří třetí místo na trhu. Rozhodně to nemá jednoduché, Google i Apple jsou velice silní soupeři. Nicméně důležité je, že Windows Phone pomalu srovnává krok s ostatními. Počet aplikací ve Windows Phone Store je sice oproti konkurenci pětinový, ale většina těch nejdůležitějších, snad jen s výjimkou aplikací od Google, v něm jsou.

Nyní je hlavně na Microsoftu, aby dokázal prodat lidem co nejvíce zařízení se svým operačním systémem, pružněji vydávat aktualizace, naslouchat přáním uživatelů a přidávat do systému funkce, které jsou u konkurence samozřejmostí. Jen tak může zvýšit penetraci systému Windows Phone na trhu a přitáhnout tak více vývojářů. Má však rozhodně jednodušší pozici, než úplní nováčci na trhu, jako jsou Mozilla Firefox OS nebo operační systém TizenJakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lukáš (neregistrovaný)
Anonym
Lukáš (neregistrovaný)

Věřím WP, už nikdy bych nechtěl telefon s jiným systémem.

Petr (neregistrovaný)
Anonym
Petr (neregistrovaný)

Můj děda taky říkal, že do jiného než parního vlaku nikdy nesedne…

S Windows Phone to vidím podobně.

borixeus
Uživatel
borixeus

Samozřejmě, i WP se bude vyvíjet a přizpůsobovat moderním technologiím. U tebe to tak růžové nebude.

imperator
Anonym
imperator

lol aka trapna pripoviedka…

Petr (neregistrovaný)
Anonym
Petr (neregistrovaný)

@impotentator Ocenuji tvoji sebekritiku.

Yegor (neregistrovaný)
Anonym
Yegor (neregistrovaný)

PETR: Ty musíš mít hodně smutný život…

Bublina (neregistrovaný)
Anonym
Bublina (neregistrovaný)

Proto taky z parního robota prestupuji k WP TGV.

jaroslavii
Uživatel
jaroslavii

No no, nepřeháněj. Taky ho mám, ale ruku do ohně za něj nedám. Některé věci mě fakt štvou. Jiní tyto funkce už dávno mají v jiných systémech k dispozici. :-(

Tomáš (neregistrovaný)
Anonym
Tomáš (neregistrovaný)

Windows Phone používám dlouho, od roku 2010. Mám čtvrtý telefon a jinam bych nešel, ale funkčnost a kvalita aplikací za ostatními zaostává. Mám k tomu iPad a hry, aplikace, aktualizaci…tam je WP hodně pozadu.

Cleric
Anonym
Cleric

Nemít WPčka tak stupidní uživatelské prostředí, možná bych o něm i uvažoval.

Windows Phony mi přijdou jako telefony pro seniory :D

fore
Uživatel
fore

Však populace stárne, jejich cíl je jasný :D

MiKu
Uživatel
MiKu

Proboha, telefon mám jako asistenta, má být snadno, rychle ovladatelný, přehledný, nemá odpuzovat a znepřehledňovat kýčovitými ikonkami, hraju si asi tři dny s S4 mini mojí tchyně, a nemůžu si pořád zvyknout, proč to je tak nepřizpůsobený ovládání jednou rukou? spoustu nastavení, přepínačů nahoře, nastavení je rozděleno do jednotlivých skupin, OK, stejné jako u WP, ale proč mezi těma skupinama nejde swipnout a musím (zase nahoře) přepínat jak pako (to samé téměř u všech vestavěných aplikací), proč je všechno vystínovaný a prostorový, což zase znepřehledňuje, proč u každé položky nastavení je i mrňavý obrázek k ničemu, proč v aplikaci fotoaparátu… Číst vice »

smisekCZ
Uživatel
smisekCZ

Přesně tak, chápu že chtěl MS předvést něco nového, nic proti tomu nemám. Ale to, co předvedl u WP není pro mě. Také souhlasím, že že WP je z pohledu vzhledu systému, systém pro seniory. Navíc díky pastelovým barvám a celému vzhledu mi příjde WP jako systém z minulého století.

Nemít WP takovéto GUI, třeba bych o něm uvažoval, ale takto se to vskutku nedá…

sssugi
Uživatel
sssugi

Kvoli pastelovym farbam vyzera ako z minuleho storocia? Nevsimli ste si nahodou ze potom ako Nokia prisla s roznymi farbami uz zrazu apple nie je len cierny a biely, S4 je v cervenej verzii, HTC one v modrej atd.

Simon
Uživatel
Simon

Zato IOS7 je sveží a „moderný“, jak kdyby ho kreslilo 3léte díte. a Android je takový jaký si ho v malování nakreslíš.

Chápu že se nekomu neco nelíbí a osobne nevlastní ale proč to pořád musíte nekomu cpát a hlavne nekteré dúvody jsou vážne k popukání.

smisekCZ
Uživatel
smisekCZ

SSSUGI: Ach jo, bavíme se o barvách čtverečků v GUI systému, ne o vzhledu telefonu.

SIMON: Já jen reagoval na CLERIC. Psal jsem jen svůj názor, nikomu jej nevnucuji.

steelspace
Uživatel
steelspace

Windows Phone rozhodně pastelové barvy nepoužívá. Pastelové barvy používá iOS a členové ČSSD na košilích.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Omalovanky iOS nasledujice Android OS opravdu nepatri na dospely systém.Tady opet WP svým UI vynika.

GreenArrow
Uživatel
GreenArrow

Ze všech systémů, co jsem měl, je WP nejméně pěkný a už vůbec ne praktický. Mám 4,5″ displej, ale třeba v seznamu kontaktů se mě vlezou na obrazovku 4 kontakty. Na 3,5″ iPhonu se jich vleze víc. TOmuhle se říká dospělost?

Kormoran
Uživatel
Kormoran

Ano gui je jednoduché a přehledné ale takové jednotvárné, každému vyhovuje něco jiného a je dobře že má uživatel na výběr ikonky nebo tiles

Radin (neregistrovaný)
Anonym
Radin (neregistrovaný)

No když jsi pako, já jich tam mám 7 a to ještě nepoužívám nejmenší text :)

Cleric
Anonym
Cleric

HTCJIRKA

WPhone opravdu není dospělý systém a dlouho ještě ani nebude.

mceza
Uživatel
mceza

Jak se pozná dospělý systém?

no jasně (neregistrovaný)
Anonym
no jasně (neregistrovaný)

Dobrý den, mohu se zeptat jaké telefony jsou na obrázku vlevo a vpravo?

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Vlevo – Lumia 1020 a vpravo – Lumia 925

imperator
Anonym
imperator

Lol 2 roky kym sa zasekany android dockal 100tisic aplikacii…a teraz ich je vela len preto ze kazdy cinanko ma droida do 40eur…

B17S (neregistrovaný)
Anonym
B17S (neregistrovaný)

Inteligentní příspěvek. Taky co čekat od uživatele který je schopen zmastit nejstabilnější systém na trhu jak někteří prognózují. Viz- [odkaz]

Kormoran
Uživatel
Kormoran

Pokud je WP tak užasný a stabilní měl by tomuhle odolat ne? zajímavé je že at dělám co dělám,iPhone bez jailbreaku se mi k resetu nikdy přimět nepovedlo.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Tam to musíš udelat ruco jako se radi na iphone doktorovi

„Může se stát, že Váš iPhone vykazuje nestabilní chování – touch pokažde nereaguje, některé programy padají, nelze přijmout hovor a podobně. V takové situaci obvykle pomůže reset iPhone, který provede následovně.“

imperator
Anonym
imperator

lol prisiel som na to bolo to blbou appkou battery… inak kamosovi na ajfoune blbne odblokovanie displeja swipovanim…to je ale nic voci androšitu

Kormoran
Uživatel
Kormoran

Hmmm…. říkáš ty ale to je vážně extrém navíc u JB ne tak neobvyklý a za celou dobu co jsem měl tu čest iPhony používat počínaje 2G,3G,3GS,4 a ted 5, jsem tuhle potřebu neměl a spousta dalších to může potvrdit.

Tohle jsi vyčetl někde z manuálu sám zkušenosti budeš mít sotva tak tu nepiš nesmysly prosím.

Kormoran
Uživatel
Kormoran

imperator

Ohledně odemykání displeje bych to viděl na dotykovou vrstvu, občas se takový kousek stále najde ale nejčastěji to bylo u prvních 2G s 4GB paměti.

B17S (neregistrovaný)
Anonym
B17S (neregistrovaný)

Imperator – „lol prisiel som na to bolo to blbou appkou battery“

Aha takže všechna ta omezení co má Windows Phone je podstatě k ničemu když stejně stačí pak jedna jediná aplikace při které zamrzna a i restartuje celý systém. Takže podstatě to omezení není proto aby byl systém stabilní ale proto že Microsoft pomalu inovuje?

imperator
Anonym
imperator

jake omedzenie…stazovat sa na obmedzenie mozu akurat warez deti… si nervozny ze na piratebay nemozes natahat do WP apky ?

imperator
Anonym
imperator

ma ajfon 5c

mlndsk (neregistrovaný)
Anonym
mlndsk (neregistrovaný)

A neni jedno kolik tech aplikaci ve storech je? Realne se pouziva top 50-200 aplikaci. Zbytek je balast. Na Androidu jsem mel +- 10 aplikaci, na WP mam ted rekneme 20.

Pro WP je dulezite, ze nyni ma top 50 aps z iOS/A storu (vyjma YouTube kde GGL dela vse mozne, aby na WP nebyl).

Stejne si myslim, ze pro majoritu lidi nejsou tato cisla smerodatna a ani o nich nevedi. Proc taky?

O nakupu telefonu rozhoduje cena a prodavac (u 95% zakazniku).

Petr (neregistrovaný)
Anonym
Petr (neregistrovaný)

youtube pro WP je zbytečný.Používám aplikaci VEVO ,která mi bohatě postačuje

Pacikx
Uživatel
Pacikx

Pěkný článek, ale tak trochu o ničem… Já třeba kašlu na to, kde je kolik aplikací, pro mně je hlavní kvalita. Navíc, koukněte se na market v Androidu nebo iOS – sice jsou tam statisíce aplikací, ale kolik je tam klonů, aplikací které nefungujou jak mají, nebo aplikací naprosto k ničemu (jasně, aplikace která při pohybu mobilem udělá zvuk biče, světelného meče, atp… je prostě nepostradatelná). Kdyby se vyčistil všechen bordel, a nechaly se jen kvalitní aplikace, tak by na tom byly všechny 3 platformy +- stejně… Já používám jak Android (pracovní telefon) tak WP (osobní), a rozhodně dávám přednost… Číst vice »

tom (neregistrovaný)
Anonym
tom (neregistrovaný)

Balast, balast – stále dokola. Dnes jsem zase nadával na WP – aplikaci Alza. K ničemu, když se člověk přes ni nedostane ani na objednávku. Proč mám Android plnohodnotnou aplikaci Alza a WP ne. Po 3/4 roce s WP se rád vrátím k tomu balastu.

Oslik
Uživatel
Oslik

Milí kolegové vývojáři, vykašlete se na Windows Phone!!!

Já na něm docela slušně vydělávám. Ale proč?! Malákoonkurence – to je, oč tu běží!

(Mimochodem, kdopak si vzpomíná, na jaké platformě se prosadilo Rovio s Angry Birds? Na Symbianu, fakt. Byli tam prostě ve své době jedinou slušnou hrou. Verze pro jiné platformy přišly mnohem později.)

W8 (neregistrovaný)
Anonym
W8 (neregistrovaný)

na 10000 windows phone telefonoch zarobím ako vývojaj 100x viac ako na 1000000 androidoch , kde to ukradnu ako by mali platiť

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Tak,tak.Tristni realita.

tora85
Uživatel
tora85

to ale neni problem wp, ale alzy, potazmo toho, kdo pro ni apku vyvijel. osobne jsem kdysi byl z chytrejsich os na wm pak na ios, pak android a ted wp. a wp se mi libi a asi nejmene me stve. mozna je to tim, ze proste nemam cas se furt vrtat v telefonu i kdyz me to bavi a z toho duvodu jsem presel kdysi z ios na androida.ale ocenim davku stability systemu a jednoduchy fakt, ze nejsem marketingovou konzumni jednotkou pro cilenou reklamu. aspon ne v tom meritku, jako u googlu.je fakt ze nektere veci nechapu, treba neschopnost… Číst vice »