TOPlist

Průlom v dobývání vesmíru: z mysu Canaveral odstartuje raketa vytištěná na 3D tiskárně

terran 1 relativity space
  • Relativity Space se chystá vypustit na oběžnou dráhu raketu vytištěnou na 3D tiskárně
  • Terran 1 je vytisknutá z přibližně 85 procent
  • Pokud bude start úspěšný, mohl by 3D tisk výrazně zlevnit výrobu raket

Výroba vesmírných raket rozhodně není levnou záležitostí. Není proto divu, že se společnosti zabývající se jejich výrobou snaží nalézt způsoby, jak by mohly celý proces zlevnit a zefektivnit. Nyní se zdá, že firma Relativity Space přišla na způsob, jak snížit náklady. Jejich raketa Terran 1 je téměř kompletně vytisknutí na 3D tiskárně a v řádu několika dní se pokusí o svůj první let na oběžnou dráhu.

Společnosti vyrábějící rakety využívají 3D tiskárny poměrně běžně, avšak vytisknout téměř celou raketu je poměrně neobvyklý počin. Pokud start rakety dopadne dobře, mohlo by se jednat o průlom v kosmonautice, který by výrobu raket citelně zlevnil. Terran 1 měla opustit zemský povrch včera v 18:00 našeho času, start byl ovšem odložen na 11. března.



sls artemis 1 3



Nepřehlédněte

Vše o misi Artemis I: nejsilnější raketa v historii odstartuje novou éru dobývání vesmíru

Terran 1 měří 33 metrů a je přibližně z 85 % vytisknutá na 3D tiskárně. Relativity Space plánuje do budoucna vyrábět příští modely s podílem až 95 % 3D tisku. Raketa Terran 1 používá jako pohonnou hmotu metan a jako okysličovadlo kapalný kyslík, což je rovněž přelomové v rámci amerických raket. Současný model rakety od Relativity Space unese náklad až o hmotnosti 1,25 tun, přičemž pro následující model Terran R je v plánu nosnost až 20 tun.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku