Domů » Bleskovky » Provozujete Windows 11 na nepodporovaném hardwaru? S novými verzemi máte utrum

Provozujete Windows 11 na nepodporovaném hardwaru? S novými verzemi máte utrum

Produkční verze Windows 11 se blíží svému dokončení. Počínaje 5. říjnem budou „jedenáctky“ dostupné na prvních počítačích na pultech obchodů, ve stejný den bude také vypuštěna aktualizace pro vybrané stávající stroje splňující minimální hardwarové požadavky.

Microsoft Windows 11 logo

Insider program se rozdělil na dvě poloviny

S blížícím se uvedením Windows 11 na trh Microsoft rozštěpil Insider program na dvě poloviny – kanál beta je věnován dokončované podzimní verzi, zatímco v kanále dev se testují novinky do příští velké aktualizace, která vyjde někdy v příštím roce.

 • Pro druhou větev bylo v tomto týdnu uvolněno nové sestavení s číslem 22449, které přineslo několik drobných změn:
 • Protokol SMB dostal vylepšenou kompresi, díky které se zrychlí přesun souborů po síti, byť za cenu zvýšených nároků na procesor
 • Na spouštěcí obrazovce se nově bude zobrazovat animovaný kruh namísto teček; tato animace má postupně nahradit tečky v celém systému
 • Pravý klik na ikonu Bluetooth v rychlém nastavení bude sloužit k otevření systémového nastavení Bluetooth
 • Po naplánované aktualizaci Windows a restartu počítače se nebude přehrávat zvuk spuštění systému
 • Oznámení mají nově průsvitné pozadí
 • Byly aktualizovány některé vizuální prvky, zejména animace a design Centra oznámení

Nepodporované stroje nová sestavení nedostanou

Výše uvedené novinky v kanále dev mohou testovat pouze ti uživatelé, jejichž hardware splňuje minimální hardwarové požadavky na Windows 11. První testovací verze tohoto systému bylo možné oficiálně instalovat i na nepodporovaný hardware (pro testovací účely), avšak toto období již Microsoft ukončuje a nabádá uživatele k instalaci Windows 10. „Desítky“ budou podporované až do roku 2025 a pravděpodobně i na nich nadále poběží program Insider.

Windows 11

Pokud se uživatel rozhodne zůstat na „jedenáctkách“, nebude již na nepodporovaném stroji dostávat žádná nová sestavení, pouze kumulativní aktualizace, a to jen po krátkou dobu do vydání ostré verze Windows 11. Tato praktika zřejmě bude uplatňována i ve finální verzi Windows 11.

Microsoft před nedávnem oznámil, že systém bude možné instalovat i na nepodporované stroje, ovšem ty nebudou mít od Microsoftu podporu. Podle některých renomovaných zdrojů to má znamenat nejen ztrátu „ochranné redmondské ruky“, ale rovněž odříznutí od jakýchkoliv budoucích aktualizací.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Karel Endler

  Microsoft si nemůže dovolit neposílat na nepodporované jedenáctky minimálně bezpečnostní záplaty a aktualizace antivirových databází. Podle mě je to kec a měsíční záplaty budou.

  • Proč by si to nemohl dovolit?? Požadavky jsou jasně dané a pokud to někdo i tak obejde nemůže spoléhat na to že se o něj MS postará.

   Dělá dobře že se na ně vykašle, alespoň je donutí se vrátit k desítkám nebo upgradovat HW.

  • nedonuti, lebo ti, co to ho chcu, si cas od casu spravia komplet intalaciu. mozno to pre nich aj bude lepsie, aspon ich aktualizacie nebudu tolko otravovat.

 2. Já to říkám pořád, Windows skončil číslem 7. To už raději budu používat MS-DOS.

  • menty ty mas priznacnu prezyvku :)

  • Dobrá,dej si tam MS-Dos – chci vidět,jak dlouho ti to vydrží…Lepší je nějaká odnož alá freedos či tam nacpat linux…Zatím i tzv. nepodporované stroje mi jedou s desítkama,stačí použít media creation tool + flešku a to samý bude i u jedenáctek…

 3. Obejít aktualizace lze instalací Cab které se dají běžně stáhnout.Defender nahradí jiný antivirus.
  MS. nebude riskovat že se z nezabezpečených W11 budou šířit breberky.Dělá jenom bububu.

  • skusaju, co akceptuje trh. aby vedeli kam v limitoch mozu zajst, ich zaujem zrejme neni podporovat vsetky stare PC. cim menej tym pre nich lepsie

 4. Takže si to zhrňme MS doslova nútil ľudí prejsť na W10 (umožnil to aj z W7 nie len z W8 a W8.1) aby dosiahol čo najvyšší počet inštalácií. Pri W11 urobí presný opak a odsekne v podstate 80 % PC. Nerozumiem stratégii MS.

 5. Zajimava doba, MS bude diktovat svym chlebodarcum komu to fungovat bude a komu ne !! Wtf

  • No nevím s těmi chlebodárci. Když je upgrade zadarmo a na starý železo si novou licenci nikdo asi kupovat nebude.

  • Je to tak. Role jsou spíše obrácené. Výrobci by bez MS nemohli prakticky existovat. To, že W PC dominují má svůj důvod. Co by pak do toho železa dávali? Linux?

  • Linux tam dat mohou. Porad je to jen software, ktery se da prepsat pro jiny OS. Ted pro to logicky nikdo nema duvod.

   Dnesni Linuxove distribuce jsou uplne nekde jinde nez pred deseti lety. Tak jako napriklad s Android.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).