Domů » Bleskovky » Provozní ředitel Huawei: 4 GB RAM v mobilu musí stačit každému

Provozní ředitel Huawei: 4 GB RAM v mobilu musí stačit každému

Přestože někteří (zejména čínští) výrobci osazují své smartphony 6 GB operační paměti, tradiční výrobci jako LG, Samsung, Sony či Huawei v zůstávají již druhým rokem u 4 GB. Technologicky by nebyl problém toto číslo navýšit, ale v současnosti by se jednalo pouze o zbytečné honění se za stále vyššími čísly.

huawei-logo

Tak to alespoň tvrdí provozní šéf Huawei Lao Shi, který na síti Weibo vysvětluje, proč má Huawei P10 „pouze“ 4 GB RAM. Podle něj je toto množství plně dostačující pro plynulý chod smartphonu, a zbytek už je jen na dobré optimalizaci. Vnitřní testy Huawei prý dokázaly, že vlastní telefony se 4 GB RAM a Kirinem 960 běží plynuleji než konkurence s 6 GB. Jako další příklad uvedl systém iOS, který umí efektivně nakládat s prostředky a proto dokáže běžet i na iPhonech s menší operační pamětí.

p10-1

Huawei závodů s čísly nezúčastňuje už delší dobu – v roce 2015 například CEO Richard Yu uvedl, že displeje s Quad HD rozlišením jsou u zařízení s malými úhlopříčkami k ničemu. To ostatně potvrzuje i letošní vlajkový model P10, který má stále dostačující Full HD rozlišení.

I když bychom mohli dát Huawei v lecčems za pravdu, nelze nevzpomenout na legendární historické výroky „640 kb musí stačit každému“ nebo „ideální velikost displeje smartphonu je 3,5 palce“.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Asi tak nějak, poslední odstavec je trefný.
  Když budou výrobci HW osazovat větší a větší paměti, nebude programátory nic tlačit k tomu aby jejich apky byly úsporné a nebudou optimalizovat jejich běh.
  Na druhou stranu jsou mobily, jejichž využití vyžaduje velkou paměť pro chod například AutoDesk nebo úpravy 4K videa apod., tam už je nějaká rezerva potřeba.
  Pokud vezmu mobil, který je určen na volání, mail a facebook, tak musí bohatě stačit i míň než 4GB. Pokud je mobil určen pro Continuum a nebo podobné vychytávky, pak už si zaslouží větší dávku paměti.

 2. Tak pokud neporoste velikost a náročnost obsahu , opravdu význam to nemá. Ale protože obsah roste, roste i význam velikosti RAM i jiné paměti .

 3. Světě div se mě stačí v Moto X i 2GB

 4. Pokiaľ viem, ten výrok o 640 kb je legenda, ktorú nikto nikdy nepovedal.
  Tak či tak, Huawei chválim za to rozlíšenie. QHD a 4K na displejoch telefónov je naozaj nezmysel.

 5. Moc bych za to nedal, že mu tento názor dlouho vydrží. Příští rok tam už beztak těch 6GB budou tlačit taky a ještě u toho nechají zahrát fanfáry. Jedna věc je, co je rozumné a druhá, co chce zákazník.

 6. Vysoké rozlišení displeje není nesmysl, pokud chceš využívat VR. Pak bys to ocenil. A jelikož pokrok nelze zastavit a VR má budoucnost, tak je potřeba, aby někteří výrobci zvyšovaly postupně laťku. Honit celkový výkon v mobilu má význam v budoucnu, aby se například mohl mobil použít jako počítač. Už teď jsou o to sice snahy, ale výkon na to vůbec nemá. Takže jen ať se honí rozlišení a výkon kupředu, je přeci na vás, jestli si to koupíte nebo zůstanete u toho, co vám stačí a co nejlépe využijete :-)

  • No to je dost otázka, zda je budoucnost skutečně spojena s VR, tedy z pohledu obecného užívání, např. mobilů… Jak vidno opakovaně u her a nedávno i u filmů, headsety nejsou cesta….

  • Marsec
   Na dnešní úhlopříčky 4,7-5,5″ stačí bohatě HD a FullHD, tedy 1080×720 a 1920×1080 4K případně ekdy vyšší je zbytečně, je to zatěžuje HW a baterií.
   Smysl má jedině s VR Brýlemi jinak ne.
   Raději ať něco dělají s bateriemi a nabíjením, „rychlým“ nabíjením disponují většinou jen TOP modely a stále to není ještě ono.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).