- Sotva na trhu přistály nové iPhony s 3nm čipy, výrobci už pracují na 2nm čipech
- Na Tchaj-wanu už se dokonce řeší, kde bude stát továrna pro výrobu 1nm čipů
- Ty by měly dorazit někdy v roce 2026
Postupné zmenšování tranzistorů v procesorech telefonů a počítačů probíhá dlouhá léta a ještě nějakou dobu určitě probíhat bude. Nedávno představené iPhony 15 Pro běží na čipech A17 Pro, které jsou vyráběny 3nm technologií. Pro iPhone 16 Pro se počítá s 2nm čipem a nyní se začíná mluvit i o továrnách na 1nm čipy.
Ačkoliv dříve si výrobu čipů série A pro iPhony dělily firmy Samsung a TSMC, v určitém bodě Korejci přestali držet krok a kompletní výrobu převzali Tchajwanci. Ti aktuálně staví továrnu na výrobu 2nm čipů na jihu země ve městě Kaohsiung a rozhodně nezahálí, protože začínají řešit i výrobní kapacity pro budoucí 1nm čipy.

Podle agentury Reuters TSMC pro stavbu další pobočky vybralo venkovskou oblast Longtan, počítalo se ale s nutným přesídlením některých obyvatel jinam. Ti proti rozhodnutí protestovali a nakonec se svými protesty uspěli. Zástupci TSMC později oznámili, že v tomto místě stavět nebudou a hledání ideálního místa pro novou továrnu bude nadále pokračovat. Nezmínili přitom žádné alternativní varianty.
S hledáním místa má pomoci i vláda
Rozhodně to ale nebudou mít jednoduché. Výroba polovodičů je poměrně náročná a vyžaduje dostatek elektrické energie i množství vody. Okolo nového závodu bude potřeba vybudovat také značné množství další infrastruktury. Tamní ministr financí ale přislíbil pomoc vlády a zdůraznil důležitost tohoto odvětví pro rozvoj celé země.
Tchaj-wan je ostrovní země, a ačkoliv s rozlohou přes 36 tisíc km² (zhruba jako Švýcarsko nebo Belgie), se řadí mezi ty menší, v oblasti žije 23,5 milionu obyvatel a západní část je poměrně hustě osídlena. Východ a střed ostrova pak tvoří často vysoké hory a neprostupné pralesy. TSMC tak nebude mít hledání vůbec jednoduché.