TOPlist

Protesty obyvatel pomohly a TSMC ustoupilo: hledá se nové místo pro výrobu 1nm čipů

polovodič
  • Sotva na trhu přistály nové iPhony s 3nm čipy, výrobci už pracují na 2nm čipech
  • Na Tchaj-wanu už se dokonce řeší, kde bude stát továrna pro výrobu 1nm čipů
  • Ty by měly dorazit někdy v roce 2026

Postupné zmenšování tranzistorů v procesorech telefonů a počítačů probíhá dlouhá léta a ještě nějakou dobu určitě probíhat bude. Nedávno představené iPhony 15 Pro běží na čipech A17 Pro, které jsou vyráběny 3nm technologií. Pro iPhone 16 Pro se počítá s 2nm čipem a nyní se začíná mluvit i o továrnách na 1nm čipy.

Ačkoliv dříve si výrobu čipů série A pro iPhony dělily firmy Samsung a TSMC, v určitém bodě Korejci přestali držet krok a kompletní výrobu převzali Tchajwanci. Ti aktuálně staví továrnu na výrobu 2nm čipů na jihu země ve městě Kaohsiung a rozhodně nezahálí, protože začínají řešit i výrobní kapacity pro budoucí 1nm čipy.

Čipset Apple A17 Pro
Výkon iPhonu 15 Pro dodává nejnovější čip A17 Pro

Podle agentury Reuters TSMC pro stavbu další pobočky vybralo venkovskou oblast Longtan, počítalo se ale s nutným přesídlením některých obyvatel jinam. Ti proti rozhodnutí protestovali a nakonec se svými protesty uspěli. Zástupci TSMC později oznámili, že v tomto místě stavět nebudou a hledání ideálního místa pro novou továrnu bude nadále pokračovat. Nezmínili přitom žádné alternativní varianty.

S hledáním místa má pomoci i vláda

Rozhodně to ale nebudou mít jednoduché. Výroba polovodičů je poměrně náročná a vyžaduje dostatek elektrické energie i množství vody. Okolo nového závodu bude potřeba vybudovat také značné množství další infrastruktury. Tamní ministr financí ale přislíbil pomoc vlády a zdůraznil důležitost tohoto odvětví pro rozvoj celé země.

Tchaj-wan je ostrovní země, a ačkoliv s rozlohou přes 36 tisíc km² (zhruba jako Švýcarsko nebo Belgie), se řadí mezi ty menší, v oblasti žije 23,5 milionu obyvatel a západní část je poměrně hustě osídlena. Východ a střed ostrova pak tvoří často vysoké hory a neprostupné pralesy. TSMC tak nebude mít hledání vůbec jednoduché.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku