Domů » Bleskovky » Prostředí OxygenOS prodělá drastický facelift. OnePlus vysvětluje důvody

Prostředí OxygenOS prodělá drastický facelift. OnePlus vysvětluje důvody

Smartphony OnePlus jsou u fanoušků značky oblíbené kvůli několika aspektům, zejména kvůli příznivému poměru ceny a výkonu (byť s posledními generacemi už to není takové terno) a také kvůli softwaru. Prostředí OxygenOS v podstatě těžilo ze všech výhod čistého Androidu, do kterého výrobce propašoval pouze hrstku užitečných doplňků. To se však s jedenáctou verzí velmi výrazně mění.

OxegenOS ve verzi 11 výrazně „samsungovatí“

Příští verze platformy OxygenOS, která bude založená na novém Androidu 11, přijde s drastickým faceliftem. Vzhled čistého Androidu ustoupí novému uživatelskému prostředí, které nejvíce připomíná OneUI od Samsungu. Zatímco jedna skupina uživatelů tuto změnu nese s velkou nelibostí, druhá skupina novinky v prozatímní testovací verzi přijímá s nadšením. OnePlus designovou změnu obhajuje na svém fóru.

oxygenos 11 1 1

Nový vzhled OxygenOS vznikl podle OnePlus ve spolupráci s komunitou, která se na vývoji nového prostředí přímo podílela. Důraz byl dbán zejména na využití prostoru na neustále se zvětšujících displejích, na nichž není možné obsáhnout celou plochu jednou rukou. Na tento aspekt prý čistý Android v současnosti nemyslí.

oxygenos 11 2 1

Z tohoto důvodu se v OnePlus rozhodli vydat podobnou cestou jako Samsung v prostředí OneUI – horní část displeje vyhradili nadpisům a neinteraktivnímu obsahu, spodní pak patří ovládacím prvkům. V rámci A/B testu pak uživatelé například rozhodli, jak velký má být font v nadpisech, nebo že se aplikace Kontakty bude nově ovládat ikonami ve spodním řádku. Do spodní poloviny displeje byly přesunuty ovládací prvky i v dalších aplikacích systému, například tlačítko rychlé sdílení v aplikaci Fotoaparátu.

oxygenos 11 3 1

OnePlus tak obhajuje drastickou změnu prostředí zlepšením uživatelského komfortu při používání. Souhlasíte s tímto argumentem nebo je vám milejší „čistý“ Android na stereoidech?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. A čistej android je v pr….
  Zřejmě teď frčí kopírovat Samsung a jeho nápady v OneUI.

  • Nechápu proč jsi dostal tolik palců dolů. Nemám nic proti změnám v ergonomii, ale tohle co OnePlus převádí je laciný obšleh One UI. Nechápu proč museli tolik zasahovat do tolika věcí, přitom stačilo do aplikací přidat swipe-down funkci která by důležité prvky posunula dolů ala One UI. Přičemž vzhled by zachovali stejný. Kdyby tomu tak bylo, myslím že by nikdo neremcal. Právě teď to ale vypadá doopravdy hodně špatně.

  • Je to jednoduché. Stačí zbehnúť na fórum oneplus a odpoveď tam nájdeš. Ja osobne som kvôli tomu telefóny od nich prestal používať. Ich myšlienka je počúvať komunitu. Keď začali vstupovať na ďalšie trhy tak sa im objavili ďalšie požiadavky. Čo z toho že stovka Slovákov a Čechov chce pôvodné prostredie keď milión bláznov z Indie chce funkcie zo samsungu alebo motoroly. Na fóre to bolo nonstop riešené chcem moto akcie tak si kúp motorolu a podobne.

 2. Jaroslav Hronek

  Já myslím, že vše vychází z toho, že buď umím a nebo neumím. Mám Huawei a jak každý nadává na prostředí. Nevidím v tom důvod, když se v tom naučím orientovat a pracovat s tím.

 3. Dost smutný tento krok, ještě že tu máme Nova Launcher.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).